Nog kunnen we een andere koers inslaan Worden de onderhandelingen onderbroken? NIEUWE LFJDSCHE COURANT DINSDAG 7 MEI 1948 De Indië-affaire in de Tweede Kamer Bajetto opent het vuur. Van Mook heeft niet het vertrouwen van ons volk. Gij gaat veel verder dan de Koninklijke rede, aldus Schouten. Dit Kabinet wordt geleid door revo- lutionnaire denkbeelden. (Van onzen Par lemen tsredacteur) Onder veel belangstelling in de Kamer, op de tribunes en in de loges, is gistermiddag de behandeling van de laatste regeeringsver- klaring over Indië en de Nota-van Poll be gonnen. Aanwezig waren de ministers Lo ge man n, Schermerhorn en van Royen. Op den wensch van den heer SCHOUTEN (A.R.) om omtrent de nota-van Poll, welke een geheel andere visie toont dan die van de Regeering, een antwoord der Regeering te verzoeken en haar verklaring van jl. Don derdag in de afdeelingen te onderzoeken, teneinde een beter overwogen behandeling van deze uiterst gewichtige gedachtenwisse- ling over Indië te verkrijgen, ging de Kamer niet in. De heer v. d. GOES VAN NATERS (P.v.d.A.) vond het niet noodig en ook de heer VAN POLL (R.K.) zag in uitstel geen heiL De heer SCHOUTEN moest volstaan met zijn diepe teleurstelling uit te spreken, dat de Kamer zoo weinig voorbereid over deze zaak moet gaan spreken. Negen spreker? stonden al spoedig inge schreven. De Indische oud-generaal BAJETTO (RJC.) opende het vuur. Hij was van meening. dat het rapport-van Poll in groote lijnen den indruk bevestigt, dien velen reeds hadden. De regeeringsverklaring is velen hier en in Indië tot een teleurstelling geworden. Sjahrir heeft zelfs op Java weinig gezag en er buiten vrijwel heelemaal niet. Achter hem om, oefenen de terroristen macht en geweld uit en die trekken zich niets van hem aan. Het beleid van de Regeering met Van Mook heeft niet het vertrouwen van het meerendeel der Nederlanders in Indië en waarschijnlijk ook niet van de Inheemschen. We zijn in een positie gebracht, waarin chantage op ons wordt gepleegd, ook door het persoonlijk regime van Van Mook. Heb ben. zoo werd tenslotte gevraagd, de Britten heelemaal geen oog voor onze moeilijke po- f srtie en hebben wij slechts concessies te doen? Onze rechten als souvereine staat be- hooren te worden gerespecteerd. De Regee ringsverklaring maakt duidelijk, dat onze soldaten zullen moeten vechten om Sjahrir en zijn kabinet in het zadel te houden. De Regeering moedigt het kwaad nog aan, als zij onze souvereiniteit Iaat glippen uit eer bied voor de Republiek Java. De heer Bajetto is niet bereid de Regee ring te volgen op dezen weg. De heer SCHOUTEN (A.R.) acht de Nota- Van Poll zeer belangrijk; de Regeerings- voorlichting is tot nu toe onvolledig en een zijdig. Dit werd uitvoerig betoogd en ge adstrueerd Er is in Indië geweest eenhoofdige leiding Hoogste eisch in Unilever- zaak li jaar Er werden 2% millfoen rantsoenen achtergehouden. Zes functionarissen van de Unilever Ver- feoopcentrale, die betrokken zijn geweest bij het groote bonnenschandaal, hebben giste ren voor den Econ. Politierechter te R'dam terecht gestaan. Door malversaties had deze Verkoopcen trale kans gezien gedurende de bezetting en den tijd na de bevrijding tot Febr. 1946 2.286.000 rantsoenen margarine en spijsvet voor eigen gebruik achter te houden. De officier van Justitie, mr IJzerdoorn, wees er op, dat niet allen onze binnenlandsche belangen ernstig zijn geschaad door de han delingen van verdachten, doch ook onze good will in het buitenland. Er werd een hoeveelheid pakjes boter verduisterd, die naast elkaar gelegd, een ketting van 52 km lengte zou vormen. Tegen den ex-directeur A. v. d. P. werd een gevangenisstraf van 1 jaar en 4 maanden geëischt met aftrek van het voorarrest; tegen der. magazijnchef van het verkoopkantoor Rotterdam, A. L„ den 59-jarigen W. F. C. W. D. uit Voorburg en den 57-jarigen J. A. C. K. K. uit Den Haag luidde de eisch 9 maanden en tegen H. F. ten H. en H. A. H. xesp. 4 en 6 maanden. Naar het einde van de wilde stakingen? Van de zijde der E.V.C. deelt men mee, dat door de arbeiders, zoowel in de haven als op Schiphol, naar het einde van de con flicten wordt verlangd. Men heeft goede hoop dat het antwoord van den minister-president op een schrijven, dat de E.V.C. aan den premier heeft gericht, van dien aard zal zijn. dat onderhandelingen kunnen worden geopend, die de oplossing naderbij kunnen brengen. Een gelijk gunstig antwoord verwacht de afd. Bouwvakken der E.V.C. van B. en W. van Amsterdam, zoodat ook de staking op Schiphol na overleg haar einde kan bereiken. KRANSLEGGING REGIMENT GRENADIERS Vrijdag 10 Mei a.s. om 9.30 uur zal door het regiment Grenadiers een krans gelegd worden op de Algemeene Begraafplaats te 's-Gravenhage. Onderdeelen van het regi ment, die eveneens een dergelijk plan heb ben, wordt verzocht zich te melden bij den res. majoor B. J. H. van Rosmalen, Thor- beckelaan 247, 's-Gravenhage. HERDENKINGSDIENST PROF. MR P. SCHOLTEN. In de Nieuwezijdskapel te Amsterdam vond gistermiddag een herdenkingsdienst plaats ter nagedachtenis van prof. mr P. Scholten. In zijn herdenkingsrede belichtte prof. H. Kraemer de persoonlijkheid van den overledene, en schetste de verheven wijze, waarop deze de jongeren voor ging en een steun was voor zijn vriendenkring en voor de kerk Ds H. E. Gravemeyer besprak het oecumenische werk van prof. Scholten en vertelde hoe deze bij het reorganisatie- ontwerp van 1938 de Herv. Kerk haar plaats had gegeven. De gemeente herdacht in eenige oogenblikken stilte den overleden hoogleeraar.. De dienst stond O.I.V. ds W. A. Zeyckier uit R'dam. (dictatuur). De revolutionairen werden ont zien en hun werd vrij spel gelaten. De slachtoffers van de Japansche terreur werden achtergesteld en voelden zich ver onachtzaamd. Verspreid is zonder tegen spraak in Indië het onjuiste bericht, dat de Kamers de voorstellen-V. Mook zouden heb ben goedgekeurd. Dat is een ernstige fout van de Regeering. Fout was ook het voor leggen aan de Engelsche Regeering zonder consult van de Staten Ge neraal van constitutioneele ingrij pende voorstellen. De constructies in die voorstellen deugen ook niet. Het aanbod van onafhankelijkheid op termijn aan Indië was ook ver keerd en overschreed de radio-rede van de Koningin van Dec. 1942. De erkenning van de concrete. z.g. republiek-Java ontmoet over wegend bezwaar. Ze is de vrucht van daadwerkelijk verzet tegen het rechtmatig gezag. Doortrokken van Japansche constructie en terreur Zij wordt een stookcentrum tegen het Koninkrijk en houdt in een er kenning van de resolutie en leidt tot ontbinding van het Koninkrijk Praten met Soekarno heette voor heen onwaardig en onvruchtbaar. Dat is echter juist het karakter van het beleid der Regeering, dat bovendien ongrondwettig is. Het aanvaardt het dictaat der revolutie. Het gaat ons niet om handhaving der koloniale verhou ding, wij zijn bereid tot het ver sneld verleenen van volledige auto nomie in inwendige aangelegenhe den binnen het Rijksverband: er is geen spoor van reactie Gezagsherstel is noodig met nei oog op de levensbelangen der In dische volken, die anders worden onderworpen aan dictatuur. We mp kunnen in deze zaak met samen- werken met het kabinet om prin- cipdeele redenen. Principieele visie op gezag en revolutie is het punt. dat ons verdeelt. Het kabinet mag geen stap verder gaan op den ingeslagen weg. De bevrijding der geïnterneerden kan inmid dels voortgaan. De uitslag der verkiezingen kan rustig worden afgewacht; het Kabinet mag het lang niet verder binden. Het had voor Chequers (Kerstmis 1945) met de Staten Generaal kunnen overleggen. Dat is achter wege gebleven en telkens stond de Kamer voor bepaalde voldongen feiten. De revolutie bepaalde het beleid van het Kabinet. Dat is onverdedigbaar, ook al be geerde men het niet. De heer Schouten besloot met de hoop uit te sprekendat de zaak nog op het goede spoor kan worden gebracht, vooral ten behoeve van de 70 millioen zielen in Indië, waartegenover we een zedelijke roe ping hebben en ook geen zwakheid mogen toonen ten opzichte van de revolutie. De heer GOEDHART (P. v. d. A.) betoog de, dat de Commissie-Van Poll met de pro gressieven onvoldoende heeft gepraat. Zelf bedrog is het te beweren, dat de gebeurte nissen zijn bepaald door het Japansche re giem. Beslissend zijn geweld, ons eigen beleid, de militaire debacle en het feit, dat de vol ken in Oost-Azië in beweging zijn gekomen. Het realisme van Van Mook bedoelt ons uit de moeilijkheden te halen. Men wil wel onze vriendschap, maar geen overheersching meer. De republiek is geen Japansch maakwerk, Soekarno is slechts een decoratieve figuur in het Staatsbestel. Geruchten over honger op Java moet men met reserve beoordeelen. Mishandelingen zijn niet alleen aan de zijde der nationalisten begaan. Een goede oplossing is door het be leid der Regeering nader gekomen. De mogelijkheid van bevredigend resultaat is aanwezig, dank zij het realistisch en demo cratisch beleid van de Regeering-Schermer- horn. De heer MEYERINK (A.-R.), was van oor deel, dat een ondubbelzinnig antwoord aan de Regeering, die tot verdere concessies be reid is na de aanvankelijke mislukking der ondeAiandelingen, noodig is omtrent het standpunt der Kamer. Het functioneeren van het staatsbestel in Indië is door de Brisbane-Regeefing verhin derd: geen Raad van Indië, geen Volksraad werd hersteld. Alle tegenwicht tegen het autocratisch regiem is vervallen of wegge werkt. Van Mook heeft daarvan gebruik ge maakt om met representanten van de Repu bliek te onderhandelen, tot groote ontstelte nis van vele bevolkingsgroepen. Er is geen enkel orgaan, dat in staat stelt zich tot de Regeering te wenden. Is dat democratisch? Men kan zich omtrent de republiek niet in vrijheid uitspreken. Alle buitengewesten zijn er tegen en zelfs op Java is de bevolking in een bepaalde richting gedrongen door een fijn vertakt controle-apparaat, dat alle con tra-actie verhindert door het geoefende ter rorisme. Alleen aanhangers van de republiek Diijven in leven. Met deze revolutie, die aan spraak maakt op de souvereiniteit over heel Indië, en haar organisatie maakt de Regee ring gemeene zaak en loopt naar haar over. Dat beteekent abdicatie. De eisch van behoud van het Koninkrijk moeten we handhaven met het oog op de rechtsorde. De republiek is van Japanschen oorsprong, fascistisch van vorm en communistisch van karakter, werd betoogd. De Regeering heeft nagelaten de wereld daarover in te lichten. Dat gaf aan de revolutionnairen vrij baan en bracht de Geallieerden tot verwarrende beslissingen. De angstvalligheid der Regeering wordt door den term „subtiele verhoudingen" geken schetst; zij duldt geen positieve houding tegen de republiek en staat er niet meer op. baas in eigen huis te zijn. We moeten een macht opbouwen, die zich kan laten gelden. De heer KORTHALS (Lib.) was, na de reis naar Indië, tot geheel andere conclusies gekomen dan de Minister van Overzeesche Gebiedsdeelen. De berichtgeving en voorlich ting lieten alles te wenschen. Persvrijheid bestaat niet en censuur is er in ruime mate. De Raad van Departementshoofden wordt practisch gepasseerd. Er wordt in Indië geen persoon lek gouvernement gevoerd o m- Kerk en School Ned. Herv. Kerk Beroepen: te Almelo (toez.) H. W. Hemmes te St. Anna-Parochie. Aangenomen: naar Nijeveen (toez.) A. v. Es, voorg. Herv. Evang. te Winschoten, naar Zaandam (vac. A. Dronkers) E. v. d. Schoot te Kantens. Bedank.t: voor Gdessendam-Nederhar- ddnxveld, L. Vroegindewij te Waddinxvenn, voor RotterdamKralingen H, W. Hemmes te St. Anna-Parochie, voor Westbroek (toea.) L Vroegindewij te Waddinxveen. Geref. Kerken Tweetal: te Medemblik, W. v. d. Kolk, cand. te Enkhuizen en J. Wagenaar te Wil lemstad, te Rotterdam-Feyenoord A. Keyzer te Nieuwerkerk a/d. IJsel en C. Meyer te Zuilichem. Beroepen: te Maassluis (3e pred. pl.) J. Haitsma te Roekan je, te Rotterdam- Feyenoord C. Meyer te Zuilichem, te Tuin- dorp-Oostzaan D. Middelkoop te Mildam, te Zoutkamp A. Broek, cand. te Vlaardingen, te Schiedam (vac v. d. Meulen) G Brink man te Nijkerk. Aangenomen: naar Arnhem (vac. H. v. And el) D W. v. d. Laan te 's-Graven- zande, naar Nieuw-Buinen A. Moll erna te Oosterwolde (Fr.), naar Scherpenzeel H. Her der te Schoonrewoerd. die bedankte voor Wommels. Bedankt: voor Amsterdam (vac. H. Mul der) Joh. Blauw te Ede, voor Oosterend S. Wouda te V alk ens waa rdvoor Smilde (2e pred. pl.) A. J. Stolte te Stiens. Geref. Kerken (Art. 31 K.O.) Beroepen: te Schiedam (2e pred. pl.) M. J. C. Blok te Onnen. te Ulrum A. T. Krij- tenburg te Eemdijk. Aangenomen: naar Helpman F. A. den Boeft te Kralingen. Chr. Geref. Kerk Beroepen: te Franeker (vac. J. Over- duin) W. Meijnhout te Wildervank-Veendam. Evang. Luth. Kerk Drietal: te Leeuwarden S. G. v. d. Haa- gen te Winschoten, J. Hallewas te Bergen op Zoom en J. J. Simon te Gouda. Bapt. Gemeenten Bedankt: voor Delfzijl J. B. de Neef te Nwe-Pekela. Geref. Gemeenten Bedankt: voor Goes D. L. Aangeenbrug te Leerdam. trent de hoogste belangen van het konnkrijk. Daarop bouwt de Regeering en dat is de oor zaak van alle ellende. Zij aanvaardt haar. Republikeinen alleen hadden toegang bij dr Van Mook. Die scheen hrj alleen te wil len; anderen kregen geen kans. Op Java be staan reeds weer zelfstandige deelen en op vele plaatsen heeft de republiek geen of weinig „gezag". Op Java bestaat de gruwe lijkste terreur en daaronder wil de Regee ring de bevolking zich doen uitspreken. Het gezag der republiek is een fictie en haar positie wordt door schromelijke overdrijving vervalscht. Dit gekruid requisitoir ging eenige minuten voort. Een weinig heldere motie van Poll duikt op Gisteravond 8 uur werd het debat voort gezet. De heer PALAR, de Indonesische vertegen woordiger van de S.D.A.P., tegenwoordig Partij van den Arbeid, zag in de regeerings verklaring een fase in de onderhandelingen, die vooral niet moeten afknappen. Waarom is niet aangegeven wat als verklaring van beide partijen is te beschouwen, gelijk was overeengekomen? Aan té nemen valt, dat de Indonesiërs, „mijn landgenooten", daarvan vooraf zijn in kennis gesteld. Zoo ging deze „eerste nationalist en daarna volksvertegen woordiger" voort, ook in critiek op de Nota- v. Poll in den trant als die van „mijn vriend" Goedhart. Van een gemeenschappelijk orgaan voor het Rijk. dat blijkbaar is overeengeko men, zijn groote moeilijkheden te verwach ten, vooral als Indonesië eenmaal Nederland voorbij zal streven! De te vormen republiek zal niet alleen Java omvatten. Het rapport- v. Poll maakt duidelijk, dat het met het oude Indië uit is. Sumatra is een probleem; rust en orde moeten er eerst worden hersteld. Men doe niets zonder overleg met Sjahrir. Mocht een niet denkbeeldige botsing van de Nederlandsche troepen met die der republi keinen ontstaan, dan hangt het lot van In dië aan een zijden draad. De positie van Sjahrir werd internationaal, politiek en militair sterker geacht dan men hier en in Indië weet of vermoedt. De feiten uit het rapport-v. Poll achtte de heer TILANUS (C.H.) ontstellend. Prof. Lo- gemann als stichter van de Stuw-groep oogst nu den storm, dien hij als wind gezaaid DE LUCHTPF.1C VAN DF PEGASUS □oor G l'H ttOTMAJ\ 31. E«i koning Lippielappi? Die was ter wijl zeker door de leeuwen opgepeuzeld? Volstrekt niet! Meneer Untermeier was een veel te teerhartig man, om zoiets te kunnen aanzien. Hij zorgde er voor, dat de leeuwen, die hem nu al aardig gehoorzaamden, den armen man niets deden. Toen duwde hij, als teken van vergiffenis, de steel van zijn gitaar op Lippielappi's neus en de hele stoet trok weer terug naar Krakibotje. Daar aangekomen, omhelsde Lippielappi het hele gezelschap, uit pure dankbaarheid, dat hij er zo goed afkwam. En toen nodigde hij hen uit, te blijven dineren. Dat deed hij, door eerst op z'n mond en toen op z'n maag te wijzen een gebaar, dat onze wereld reizigers uitstekend begrepen! Een grote bak met hele gebraden kippen werd neer gezet en spoedig was het gezelschap op echt Nikkeriaanse wijze aan het smullen. heeft. Het is ongehoord, dart de Japanners niet alleen niet ontwapend zijn, maar zelfs nog een militaire rol spelen op Sumatra. De Regeering doet het voorkomen of de heele bevolking achter de republiek staat. Zij wenscht propaganda voor die republiek in geheel Indië. Er is echter allerminst overeen stemming tussohen de republiek en de vol ken van Ned.-Indië. Spr. en zijn politieke vrienden willen geen herstel der koloniale verhoudingen of iets, dat er op lijkt, maar verlangen een einde van den tegenwoordigen toestand. De heer DE GROOT (Comm.) betoogde, dat wij botsingen uitlokten om tegen de Indonesiërs militair te kunnen optreden. Het anti-rev. standpunt wordt beheerscht door winstbelangen. De heer v. KEMPEN (Lib.) liet een heel ander geluid hooren. Hrj had gelijke visie als de heeren Schouten en Tilanus op de kwestie. Een vertaling van de nota-v. Poll in het Engelsch en toezending aan de leden der parlementen in Engeland en Amerika, gelijk de heeren Bojetto en Tilanus hadden aanbevolen, zou hij toejuichen. Als de vrij lating uit de kampen niet plaats heeft, is dit een der grootste belemmeringen voor toenadering. Op den weg der Regeering kon hij- haar niet volgen. Hierna heeft de heer v. POLL (R.K.) de aanvallen op het rapport der commissie be streden. De heer Goedhart heeft kennelijk een verkeerden souffleur gehad, die hem allerlei al te lichtvaardig voorgezegd heeft. Uit de groep Sjahrir zijn geen personen gehoord in overleg met minister Logemann, ten einde zich niet in de loopende onder handelingen te mengen. De nu critiseerende heeren vergeten al te veel, dat zij de gele^ genheid om mee te gaan, niet hebben benut. Geroep Zeer juist De heer v. POLL constateerde, dat scherpe critiek op de regeeringsverklaring mogelijk is, speciaal wat betreft de vorming van de republiek en de vastgeloopen regeerings- politiek. Hij zou dat niet doen, maar besloot met het toelichten van een ontworpen MOTIE welke de bedoeling had een volgend kabinet in geen enkel opzicht te be- lasten met iets uit de nalatenschap van dit kabinet. De motie liet een aantal overwegingen vooraf gaan, waarbij aan het slot deze, dat bij de voort zetting der besprekingen over de in vrijheids telling der Ned. geïnterneer den allereerst overeenstemming dient te zijn verkregen en deze voltooid moet zijn voordat nieuwe bespre kingen over andere punten kunnen l worden gevoerd." Practisch zou dit neerkomen op een voor loop ig onderbreken der onderhandelingen, ook al sprak de heer v. Poll van „voort zetten overeenkomstig de in bovenstaande overwegingen vervatte richtlijnen". De klok naderde inmiddels het nachtelijk uur. De heeren STOKVIS en JOEKES (P. v. d. A.) en WAGENAAR (Comm.) vonden het toen nog noodig weer frisch in her halingen te vervallen. We hebben er geen plaats voor. Hedenmorgen om 11 uur zou ministers Logemann aan liet woord komen. ,,r

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 2