De herdenking en het feest in de omgeving Zeeschip kwam Leidens haven aandoen NIEUWE LEIDSCHE COURANT 6 MAANDAG 6 MEI 19M Kranslegging bij het Groene Kerkje te Oegstgeest De Oeg-stgeestenaren hebben Zaterdag en Zondag weer op waardige wijze de herden king van de bevrijding gevierd. Reeds Vrij dagavond werden er in de Parochiekerk van St. Willibrordus en in de Pauluskerk plech tige dankdiensten gehouden. In de Paulus- kerk spraken ds de Haas, dis Eringa en dr Boerse ma, terwijl hetzangkoor medewer king verleende. Om 8.45 uur werd er een plechtige herdenking gehouden voor de ge sneuvelde vrijheidshelden bij het monument in het Prins Hendirikpark. Prof. dr Blok sprak hier een rede uit, waarin hij memo- ireerde de verschrikkelijke oorlogsjaren die achter ons liggen. Hierna werden er bloem kransen bij het monument gelegd. Tegen 2 uur liep half Oegstgeest uit naar ihet „Witte Huis", vanwaar de groote op tocht zou vertrekken? Achter de eerste muziekvereenagiing hadden zich verschillen de gymnastiek- en athletiek-vereenigingen opgesteld, alle keurig in uniform. Hierach ter kwam een wagen waarop was uitgebeeld de tegenstelling tusschen den winter 1944/'45, de hongerperiode met bloembollenmaaltijden en de Lente van 1946 met de jeugd midden dn de bloemen. De zwemvereeniging „Poel meer" reed mee met een suggestieven wagen, terwijl de Oegftgeester Middenstand ver tegenwoordigd was met een grooten met bloemen ge tooiden wagen, waarop verschil lende zaken een demonstratieven stand ver toonden. De Brandweer van Oegstgeest liet zien hoe zij ter werk ging in den tijd dat het Brand weer wezen nog in de kinderschoe nen stond4 met daarachter als tegenstelling twee van top tot teen uitgeruste moderne Brand-motor-wagens. Drie groote versierde wagens met alle kinderen van de Kleuter school en Montessari -schoolgekleed in allerleukste oostuumpjes, zooals matrozen- zeelieden enz. vormde een buitengewone attractie. Om 5 uur werd er door een Berlicum- deputatie een gedenksteen onthuld" in het Raadhuis. Op verschillende plaatsen in de gemeente werden er demonstraties gegeven door de leden van de A.G.O.V., welke veel belangstelling trokken. De avond werd be sloten met een groot vreugde-vuur. In het Patronaatsgebouw werd om 8 uur door een Berlioumgezelischap een stuk ge titeld „Kinderen van ons Volk" door A. Coo-, len omgevoerd. Als slot van de bevrijdingsfeesten werd Zondagmiddag in het „Groene Kerkje" een herdenking gehouden voor de gevallenen die op het kerkhof aldaar begraven zijn. Wegens ziekte van ds Kuilman, werd deze dienst geleid door ds A. W. Lazonder, Nederb Herv. Predikant te Den Haag. De kerk was groo- tendeelis gevuld door familieleden der ge sneuvelden terwijl wij verder onder de ge- noodigden opmerkten: Loco-Burgemeester weth. N. Zandbergen met weth. Dijsselbloem e.a. Als hoofdgedachten in zijn rede had ds Lazonder genomen: de woorden uit „Timo- teus" 8, „Houdt in gedachten dat Jesus Christus uit den doode is opgewekt". Spr. memoreerde de Meidagen 1940, den grooten strijd die toen door de onze is gevoerd tegen den vijand, die recht en vrijheid vertrapte. Zij die hier begraven zijn, wisten dat zij streden voor recht en vrijheid, zij ware» de voortrekkers van de duizenden die nog na hen zouden komen. Wij roepen elkander nu toe; Volk van Nederland, houdt hen in gedachten. Hierna sprak ds Lazonder een dankgebed uit, waarna het Wilhelmus werd gezongen. Vervolgens gingen allen naar de graven der gevallenen, waar de plechtigheid werd besloten met gebed. Te Alphen aan den Rijn Aan den vooravond van onzen natio- nalen gedenkdag werden zij herdacht, die i/n. de oorlogsjaren het hoogste offer hebben gebracht. Duizenden plaatsgenooten waren hiertoe bijeengekomen op het plein voor het raadhuis. De heer Th. Booy Czn declameer de verzetspoëzie vanaf het balccrn en wijdde enkele treffende woorden aan de gevallenen. Door een koor van enkele honderden zan gers en zangeressen o.l.v. den. heer Jasper- se werden een vijftal liederen gezongen, die in gevangenis en concentratiekamp zooveel troost hebben gegeven. Terwijl het koor het bekende „Boven de sterren" zong schreed de waarn. burgemeester, weth. J. Spreij Tzn naar het tijdelijk monument in het park voor het Raadhuis en eerde de gevallenen door het leggen van een krans. Het koor besloot de plechtigheid met het zingen van het Wilhelmus. Zaterdagmiddag trok een optocht door de Straten. De deelneming was niet zoo groot, maai' wel goed. De wagen van de federatie van Drukkerspatroons kreeg den len prijs. Om 4 uur gaven gymnastiekvereenigingen demonstraties op het IJsclubterrein 's Avondè waren hier weer duizenden bij een om te luisteren naar het bevrijdings- spel „De Brug" onder Leiding van het echt paar Van DorpYpma Het gesprokene was neet best te volgen en mede door de onbe haaglijke temperatuur op het terrein is daar niet veel van genoten. Een mooi vuurwerk vormde het slot van den feestdag. Te Hazerswoude De bevrijdingsfeesten heeft Hazerswoude dorp op waardige wijze gevierd, 's Morgens werd eerst de al oude dorpsklok geluid, die tijdens de bezetting weggevoerd werd en nu wer in eere hersteld is. De kinderen werden getracteerd op een oude Hollandsche voor stelling van een poppenkast, ook werden zij ruim onthaald, dank zij de ruime gave der burgerij. 's Middags gaf de Gymnastiek Ver. „Hou Vast" een zeer geslaagde demonstratie, be geleid door de Harmonie van Hazerswoude Deze uitvoering stond onder leiding van den heer v. d. Laan. Hierna trok men in groote getale naar de Alg. Begraafplaats, waar op plechtige wijze een krans werd gelegd op het graf van Hans van Veen, waarbij bur gemeester War naar in korte woord en her dacht de gevallenen, die hom leven lieten voor hun vaderland. Des avonds wend voor de Ned. Herv. Kerk een gezamenlijke openlucht uitvoering ge geven door de Ghr. Gem. Zang Ver. „Zang en Vriendschap" en het Chr. Mannerekoor .Excelsior" beide oi.v. den heer Jansen De Chr. Harmonie van Hazerswoude besloot de feestelijkheden van dezen dag met het spelen van Vaderlandsche liederen en enkele pittige ma rschen Te Katwijk Aan den vooravond van de bevrijdings dag had in de Nieuwe kerk een wijdings samenkomst plaats, waaraan medewerking ver leenden de zangvereenigingen Looft den Heer. Excelsior, het Herv. Zangkoor en de muziek vereniging U.N.I. Het geheel gedirigeerd door den heer Joh. Admiraal. Talrijke autoriteiten waren aanwezig. Als sprekers traden op Ds. C. A. v. Harten en Ds. F. Pijlman.. o In een tweede bijeenkomst werd gesproken door Ds P. Pras en Ds J. G. v. Ieperen. De Bevrijdingsdag heeft een rustig karak ter gehad. Op de verschillende scholen waren in de morgenuren de kinderen bijeen, waar op plechtige wijze de herdenking werd gèvierd De Oranjevereeniging had voor een tractatie gezorgd. En nadat de schoolkinderen 's mid dags een poppenkastvertooning meemaakten, werd er 's avonds op de Turfmarkt een con cert gegeven door de Harmonie Zaterdagmorgen waren in de Nieuwe Kerk bijeen de leerlingen van de hoogere klassen van alle scholen. De heer Volbeda sprak een openingswoord. Na het zingen van: Wilt heden nu treden en Dankt, dankt nu allen God, sprak Ds C. A. von Harten die op ernstige wijze in ging op het verloop van den oorlog. Spr. wees er op hoeveel leed er over ons gekomen was. Nu was dat alles voorbij en wij moeten weer vooruit. Geen gelieg meer, geen bedrog meer, maar eerlijk en oprecht zijn. Bij de begraafplaats had een korte plech tigheid plaats. Een wit kruis was er aange bracht, in afwachting van het later te plaatsen oorlogsmonument. Door bestuursleden van de Oranjevereeniging werd een krans gelegd, waarbij de heer J. Volbeda enkele woorden sprak. Vrienden legden bloemen op het graf van den op 10 Mei 1940 gesneuvelden Klaas Ros. Ten aanhoore van de leerlingen der hoos- ste klasse der Katwijksche scholen sprak de burgemeester mr W. J. Woldringh v. d. Hoop bij de kortgeleden geplante bevrijdingsboom. Spr. merkte op: We herdenken heden, dat we voor een jaar bevrijd werden. Deze vrijheid mogen we niet misbruiken. We hebben te doen wat goed is en te laten wat niet mag en naar de stem van het geweten te luisteren. Wij ouderen zulen dezen boom niet in vollen wasdom zien, maar jullie zullen dat wel kunnen doen en er dan nog van spreken. Bij het paardrijden met hindernissen waren de prijswinnaars: W. Haasnoot .le pr,; Kr. de Wit 2e pr.; F. de Best 3e pr. en P. Zwanenburg 4e pr. Te Leiderdorp In de Ned. Herv. Kerk en de Geref. Kerk werd Vrijdagavond een doodenherden- king gehouden. In de Geref. Kerk leidde de voorz. van de Chr. Oranje Vereeniging, de heer Reijerse, de sprekers in, waarna 1 mi nuut stilte werd betracht. Als eerste spreker trad op ds M. Ottevan- ger, Ned. Herv. pred. te Leiden, die sprak naar aanleiding van Ps. 77 12: „Ik zal de daden des Heeren gedenken". Wij hebben, aldus opr., den grooten plicht om hen. die ach ter bleven te helpen, waartoe de „Stichting 19401945" werd opgericht. Spr. eindigde zijn rede met zijn vele ervaringen als leger- predikant te vertellen. Ds H. J. Smit Duizendkunst, Evang. Luth. pred. te Leiden, die tot tekst had gekozen: Matt. 5:4: „Zalig zij die treuren, want zij zullen vertroost worden", waarbij hij wees op het woinder van Gods» genade, de Heils boodschap in Christus onzen Zaligmaker, Die öhschuldig gehoond, gegeeseld, geslagen en dooY menschen zelfs gekruisigd is geworden. Ds K. Dronkert, Ger. pred. te Leiden, be gon met te wijzen op het Paaschfeest, het feest van d e Bevrijding. Aan het eind der eeuwen zal Christus aan de rechtshand Gods oordeelen en zullen ook allen opstaan, die gevallen zijn, wreed vermoord voor de goede zaak. Tijdens» het verwisselen van de spre kers van het eene kerkgebouw naar het an dere, zong Excelsiors Dubbelkwartet, zeer mooi eenige toepasselijke liederen Beide kerken waren geheel bezet. Te Oude Wetering Vrijdagavond werd er in de Geref Kerk een dankdienst gehouden ter herdenking van de bevrijding. Hier spraken: pastoor Saraber, ds A. v. Roon, Ned. Herv. pred. en ds W. v. d. Bos, Geref. pred. Voorts verleende mede werking J. Verwey (orgel) en het muziek corps „Door gunst verkregen", o.l.v. den heer J. Ruiten. Het gebouw was overvol en' me nigeen moest zich daarom met een staan plaats tevreden stellen. Zaterdagmiddag wer den er enkele volksspelen gehouden, o.a. wedloop 3 km met hindernissen, touwtrek ken, enz. 's Avonds werd er een veteranen wedstrijd gespeeld tusschen Oude Wetering en Roelofarenidsveen, welke met een 21 ne derlaag voor Oude Wetering eindigde. De opbrengst was voor de Stichting 19401945. De verbinding LeidenUtrecht hersteld Groote belangstelling voor de eerste treinen. Hedenmorgen, 6.36 uur, vertrok de eerste trein vanuit Alphen aan den Rijn naar Leiden. De vreugde over deze verbetering in het verkeer met de Sleutelstad en de verdere belangrijke verbindingen heeft zich op ondubbelzinnige wijze geuit. Honderden personen uit het zaken- en industrieleven gaven blijk van belangstelling. We merkten o.a. op het voltallige college van B. en W„ den directeur van gemeentewerken, e.a. Terwijl leden van de muziekverenigingen „Crescendo" en „Arti" een marsch spéélden, gleed de Diesel het station binnen. Na het Wilhelmus hield de wnd.-burgemeester, weth. J. Spreij, een korte toespraak. Hij dankte de directie van de Spoorwegen voor de wijze waarop zij de zaak van het ver voer direct na de bevrijding is gaan regelen waarvan onze gemeente nu weer een van de blijde gevolgen mocht ervaren. Deze toespraak werd beantwoord door een vertegenwoordiger van de Spoorwegen. Onder de tonen der muziek vertrok de trein, waaraan ook nog een tweetal kran sen waren gehecht. In Leiden was de belangstelling niet min der groot, toen om 7 uur de eerste Diesel- trein naar Utrecht vertrok. Zoowel aan de voor- als aan de achter zijde was de trein versierd, met een groote bloemenkrans. Dat deze verbinding met Utrecht 'noodzakelijk is, bleek wel hieruit, dat er nu reeds plaatsgebrek was. Ook is een groote verbetering tot stand gekomen, aangezien de reis vroeger, met overstap pen te Woerden, ongeveer een uur duurde. De confortabele trein doet het in 49 minuten. HAZERSWOUDE. De Gemeentebode A. Plaizier, welke geschorst was, is door den Commissaris der Koningin der Prov. Zuid-Holland met ingang van 23 April j.l. in eere hersteld. Naar wij vernomen hebben zal er ge tracht Worden in Augustus a.s. een winkel week te organiiseeren door de pl. Midden stands VreengnigneieHaopP stands Vereenigingen. KATWIJK 23 Nov. 1910 kwam de heer W. D. Huisken als chef-machinist en bedrijfslei der in dienst bij het Rotterdamsch Zeehos- pitum. Wegens het bereiken van den pen sioengerechtigden leeftijd heeft de heer Huisken afscheid genomen. Aanwezig waren van het bestuur mr F. van Raalte, van Was senaar. mr Meertens, dr Klinkèrt en mevr. G. Woldringh v. d. HoopAndré de la Porte en de oud-directrice mevr. dr D. v. Dorp. In het paviljoen, waar men eerst bijeen i kwam zongen de leerlingen o.l.v. het hoofd den heer Mastenbroek, eenige liederen en werd den scheidenden bedrijfsleider een boekwerk aangeboden. Hierna was er een samenkomst in de eet zaal van het hoofdgebouw, waar*, de patiën ten hem dank brachten voor dat, wat de scheidende gedaan had. Het woord werd gevoerd door mr van Raalte en door mevr. dr van Dorp, die sprak over de 32-jarige samenwerking. Verschil lende geschenken werden aangeboden. Ten slotte sprak de heer Huisken woorden van dank. De Staatk. Geref. Partij had in het kerkgebouw van de Geref. Gemeente een openbare vergadering belegd. Als spr. trad op ds van Dorsen, Ned; Herv. pred. te Schel- luinen, met het onderwerp: „Wachter, wat is er van' den nacht". KATWIJK AAN ZEE. De padvinders hebben van „Rijnland" vergunning gekregen een gedeelte van de duinen te gebruiken. In dit terrein lig gen 16 17 bunkers, welke zij geheel naar eigen ideeën mogen inrichten. Het terrein zal afgezet worden en alleen toegankelijk zijn voor padvinders, die een vergunning be zitten. Woensdag j.l. kwam onder Katwijk aan Zee een berichtje voor over het stelen van bruidsuikers. De gedachte was gewekt, dat een groote voorraad van deze heerlijkheden was ontvreemd. Bij informatie te bevoegder plaatse, deelde men ons mede, dat het slechts om een handvol bruidsuikers ging. KOUDEKERK a/d RIJN. De afd. Koudekerk van dien Chir. Bond van Fabrieks- en Transportarbeiders kwam ln jaarvergadering bijeen oi.v^den voorzitter, den heer W. van Vegten,. De uitgebrachte jaarverslagen van seen, en penn. heten een optimistisch geluid hoo- ren. De voorzitter werd bij acclamatie her kozen en als nieuwe .bestuursleden werden gekozen, de heeren M. van Bestelen en H. Vergunst. De heer R. C. Schehlngerhout werd-afgevaardigd naar de jaarvergadering te Amsterdam. Besloten werd tenslotte het 25-jarig bestaan van de afd. op feestelijke wijze te herdenken. LIS SE. Donderdagavond had de officieele over dracht plaats van de electrische klok, het geschenk der oud-leerlingen der Geref. School, in verband met het 40-jarig bestaans- jubileum dezer school. Hierbij waren tegen woordig de leden van het Jubileum Comité, het schoolbestuur, het personeel der school, belangstellenden en leerlingen. Na een in leidend woord van den voorzitter van het Jubileum Comité, den heer C. Herrewijn werd het geschenk, dat een eereplaats heeft gekregen in het front der school, door den heer C. H. Steenwinkel jr aan het school bestuur overgedragen. De heer A. van Eg- mond, voorzitter van het Schoolbestuur aan vaardde dit prachtig geschenk met een har telijk dankwoord. Na afloop werd het Jubi leum 'Comité door het Schoolbestuur ont haald. De mooie klok is een sieraad voor het dorp. Donderdagavond had de candidaatstel- Mng voor de gemeenteraadsverkiezing plaats door de A.R. Kiesvereeniging. De volgende personen zijn op de Candidatenlijst geplaatst: 1. D. Algera, 2. E. Scholte, 3. C. H. Steen winkel jr., 4. J. van Rossen, 5. G. Batênburg, 6. L. Boot, 7. J. P. Segers, 8. G. Rietkerk, 9. Jac Nieuwenhuis, 10. A. Buurman, 11. A. H. Nieuwenhuis, 12. A. Schravendeel, 13. B. de Vries, 14. A. van Aalst, 15. C. R. Segers, 16. W. Faas. Uitreking van schoenenbonnen in het Dis tributiekantoor: op Donderdag 9 Mei v.m. van 912 uur voor de letters A t/m G en van 13.3016 uur voor de letters H t/m N; op Vrijdag 10 Mei v.m. van 912 uur voor de letters O t/m T en van 13.30—16 uur voor de letters U t/m Z. NOORDWIJK De schoenenbonnen worden Donderdag a.s. op het distributiekantoor uitgereikt van 912 en van 1416 uur. Vrijdag a.s. van 912 en van 1416 uur kunnen aanvraagformulieren voor banden, rijwielen en klompenbonmen worden afge haald. De A.R. Propagandaclub vergaderde te Noordwij k-Binnen. De heer A. Waraeke leidde in: „Het Parlementaire stelsel". Een aangename discussie volgde. Er zijn nog enkele per ceder beschik baar voor volkstuinen. Zij die hiervoor in aanmerking wenschen te komen, kunnen een verzoek daartoe richten aan de afdi. Soc. Zaken van de Gem. Secretarie. De burgemeester verzoekt dringend reclames voor de a.s. verkiezingen alleen aan te brengen op de daarvoor bestemde borden, van Gemeentewege daartoe beschik baar gesteld. NOORD WIJKERHOUT. Afhalen schoenenbonnen: Voor de bewo ners van De Ziïk in café de Groot op: Dinsdag 7 Mei a.s. van 9.3012 uur en van 14 uur. Formulieren ter verkrijging van rijwiel banden afhalen. Voor Noordwijkerhout in het Distributiekantoor op Woensdag 8 Mei a.s. van 912 uur en van 2—4 uur. Voor de Zilk in café De Groot op Dinsdag van 9.3012 uur en van 14 uur Degenen, die tot nu toe nog geen klom pen hebben aangevraagd, kunnen op onder staande dagen alsnog een aanvraag' indienen. Voor Noordwijkerhout op het Distributiekan toor op Woensdag 8 Mei a.s. van 912 en van 24 uur. Voor De Zilk'in Café de Groot op Dinsdag 7 Mei a.s. van 9.3012 uur en van 14 uur. Nader zal bekend worden ge- gemaakt wanneer de afgehaalde banden- en klompenfornmlieren ingeleverd kunnen wor den OUDE WETERING. Het zoontje van v. d. Meer raakte in een onbewaakt oogenblik in de sluis te water. Een agent van politie, die door het broertje gewaarchuwd werd, nadat hij hem had zien drijven, kon na tweemaal duiken hem op het drooge brengen. Van Staveren oaste kunstmatige ademhaling toe en dr Muskus, die later arriveerde, slaagde er in levensgeesten op te wekken SASSENHEIM. De A.R. Kiesvereeniging zal op Donderdag 16 Mei in de Geref. Kerk een vergadering houden. Als sprekers, h-open op te treden dis A. Ponsteijn, Chr. Geref. Pred. te Lisse en ds H* Post. Geref. pred. te Rijnsburg. Dit is aan den vooravond van de verkiezingen voor de Tweede Kamer der Staten Generaal. De heeren die enkele dagen geleden met 30.000 bloemen per vliegtuig naar Mos kou zijn vertrokken, waar ook onze plaats genoot de heer A. Wamaar van dit gezel schap deel uit maakt is bericht binnen ge komen dat zij veilig en wel zijn aange komen. Deze bloemen waren bestemd voor een te houden tentoonstelling aldaar. VOORSCHOTEN. De 3-jarige A. M. S. uit Leiden werd op den Rijndijk aangereden door een mili taire auto. Het kind werd vervoerd naar het Acad. "Ziekenhuis te Leiden, alwaar het is overleden. Den bestuurder treft geen schuld. Uit den Vliet werd opgehaald het lijk van de 43-jarige P.E.V.S. uit Rotterdam. Br andstoffenhandel „De Mijnschacht" herdacht den dag, waarop 50 jaar geleden de zaak werd opgericht door den vader van deii huldigen eigenaar, den heer P. Zonne veld. Het heeft den heer Zonneveld dien dag niet aan belangstelling ontbroken. ZOETERWOUDE Deze week gal de Chr. Mandoline Club Z.M.V. in de Koorzaal van de Ned. Herv. Kerk alhier twee zeer goed geslaagde mu ziekuitvoeringen voor de stichting voor een vereenigingsgebouw. De muziek welke ten gehoore werd ge bracht voldeed ten volle en telkens weer valt het ons op, dat de vereeniging o.l.v. haar ijverigen directeur, den heer H. Mars bergen, et sprongen vooruit gaaf Ook ce soliste, mej. C. Hulsbos, die ipet gevoel enkele nummers zong, heeft veel bij gedragen om de avonden goed te doen. slagen* Een zeeschip in Leidens naven ^euoou col de zeldzaamheden, maar hier ziet u toch. dat het er geweest is. De lading cement voor den wederopbouw, welke in Londen was ingenomen, wordt gelost. Toen enkele weken geleden er in Londen aan kapitein L. Ketelaar van de „Inspec teur Mellema" werd gevraagd, of hij met zijn schip een Lading oement naar Leiden kon brengen, bedacht de echte Hollandsche zeeman zich geen oogenblik en antwoordde direct toestemmend. En de kapitein is er gekomen, ondanks het feit, dat het schip bij Koudekerk en Leiderdorp heeft vast gezeten, ondanks den ondiepen ingang bij de Schrij versb rug He lag nu statig in Leidens „Haven", het schip met zijn prachtigen staat van dii<enst. Gebouwd in 1939 en eigen-dom van den reeder den heer K. G. Verbrugge, dien we bij ons bezoek mede aan boord troffen, was het oorspronkelijk bestemd voor de kustvaart, totdat in 1940 de oorlog uitbrak en de „Inspecteur Mellema" juist met een lading kunstmest op weg was van Antwer pen naar Engeland. Het schip werd in Perth natuurlijk vastgehouden en later door d-t Nederl. Regeering overgedragen in dienst van het „Ministry of War Transport". Er kwamen kanonnen, mitrailleurs en eenige geweren aan boord plus twee gunners, en toen ging men varen langs de Oost- en Westkust van Schotland, m-et een lading, die den meesten tijd bestond uit bommen en springstoffen Eenmaal heeft het tot oefenschip van ae invasietroepen gediend, toen de Tommy's getraind moesten worden in het aan land gaan. Met zware kisten gevuld met zand van boord af en door zee naar het strand wadend, werden ze ontvangen met het ge ratel van de machinegeweren, terwijl vlieg tuigen suizend op hen afschoten. Nadat, de werkelijke invasie had plaats gevonden, heeft kapitein Ketelaar Aroer: keansche iegervoorraden naar Normandiê getransporteerd. Het tyehoeft dan' ook niet te verwonderen, dat de heer Ketelaar voor zijn bijdrage aan de geallieerde overwinning is gedecoreerd En terwijl wij met den reeder en den kapitein aan het praten zijn geraakt, wordt het schip gelost. Baal na baal met het voor den wederopbouw zoo kostbare cement komt uit het rui-m naar boven. Vanuit de cabine kunnen we het zien. Deze cabine, officieel theesalon genaamd, is erg gezellig ingericht. Aan den wand hangen verschil lende foto's, waaronder die van het Prinse lijk gezin in Canada, van Prins Bernlia^d en vap Churchill De „Inspecteur Mellema" is thans over IJmuiden, langs de Noordzeekust naar Delfzijl, Appinged-am, alwaar het na 6 jaar varen eens grondig zal moeten worden ge reviseerd. Als dit is gebeurd, kiest de „In specteur Mellema" weer zee en naar wij hopen zal het onder de bekwame leiding van den kapitein nog vele reizen "kunnen maken. Is de zeevaart niet altijd Holland's Glone geweest? En staat onze kustvaart in het buitenland niet hoog aangeschreven? Als bijzonderheid kunnen we nog vermel den, dat kapitein Ketelaar, als eenige zoon, zijn 73 jaar oude moeder, die in Voorschoten woont, ondanks haar zwakke gezondheid tengevolge van den hongerwinter, bij zijn terugkomst mocht weerzien. Ten slotte nog een woord van lof voon den heer G. Kramer, procuratiehouder van de C. V Kalkfabrieken v/h. v. Wijk en Co, op wiens initiatief dit schip met het brood- noodige cement van Londen regelrecht naar Leiden kwam ,,s toornen", hetgeen zeker eenige dagen tijdroovend overladen in Rot terdam heeft uitgespaard.

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 8