Accountantskantoor JAC. STOL Opgewekte feestviering in de Sleutelstad NIEUWE LEIDSCHE COURANT 5 MAANDAG G MEI 194S Met een plechtig slot op het Stadhuisplein Leiden heeft het eerste Bevrijdingsfeest gevierd. Het begon met de herdenking der gevalle nen door 1 minuut stilte, waarbij alle werk werd stilgelegd. Dit moment werd ingeluid door klokgelui vain de Bourdoniklok im den Stadhuistoren. Het was een plechtig oogen- blik, dat niet naliet indruk te maken. Uitgaande van de Federatie van Buurt - vereenigingen, werden in alle Leidsche bio scopen in de morgenuren kindervoorstellin gen gegeven, waar eenige aardige teeken- en Micy Mousefilms werden vertoond. De lei ding in de diverse theaters berustte bij de heeren: J Th. Balkenstein, P. Breddels, J. Staal, H. W. Speel en J. Crama, die in een korte toespraak de kinderen aan de bevrij ding van ons land herinnerden. In de middaguren werd de eigenlijke feest viering ingezet met festiviteiten in de ver schillende stadsdeelen, terwijl de loco-bur gemeester om 2 uur een gedenksteen heeft onthuld, welke is aangebracht in den gevel van het Wêeshuis aan de Hooglandsche Kerk- gracht, bij welke plechtigheid ook pirof. rar P. R. Cleveringa het woord heeft gevoerd. Deze steen is geplaatst door de Buurt ver. „Om de St. Panera's". De Buurtfeesten. In de Professorenwijk werd het feest geopend met het herdenken der gevallenen, waarna in die Zeemanlaan bij het v. d. Waalsplein een Vrijheidsboom is geplant. Hier werd na een welkomstwoord van den voorz., den heer D. v. d. Kwaak, een herden kingstoespraak gehouden door den heer J. Cuperus, terwijl de plechtigheid werd opge luisterd door zang van het Sleutelkoor (dir. H. A. Rijnbeek) en van „Inter Nos" (dir. D. Kok). Namens de? Buurtver. heeft de voorz. een groeten krans gelegd bij 't bord aan den voet van den boom, waarop vermeld staat: „Ter herinnering aan de oorlogsjaren 10 Mei 19405 Mei 1945 is deze boom geplant op 4 Mei 1946. De Professorenwijk." Vebvolgens trok een groote gecostümeerde kinderoptocht door deze wijk, waaraan 900 kinderen deelnamen en welke zeer de aan dacht trok. De jury had dan ook geen ge makkelijke taak bij haar beoordeeling. De poppenkast was omringd door een groote schare jongeren en ouderen, terwijl de voetbalwedstrijd tusschen het studenten en het professorenelftal ook veel belangstel ling trok. Om 7 uur gaf ,De Stem des Volks" een concert op het v d. Waalsplein, waarna des avonds op hetzelfde plein een padvindersde monstratie plaats vond, welke enorm druk was bezocht. Velen hadden zich rond het kampvuur geschaard om de prestaties van de padvinders gade te slaan. Jammer was het, dat de organisatie tijdens deze demonstratie liog al iets te wenschen overliet. Zaterdagmiddag organiseerde de buurtver- eeniging „Het Oosten" een boomplanting op de speelplaats van de Chr. School aan de Oosterstraat, waarbij het schoolbestuur aan wezig was. De voorz. van „Het Oosten", de heer M. H. v. d. Upwich, memoreerde in zijn openingswoord hoe een jaar geleden de air dropping en de Duitsche capitulatie had plaats gevonden, en ter herinnering aan deze dagen meende het bestuur een blijvend ge schenk, in den vorm van drie lindeboomen en een Meidoorn, aan de school te moeten aanbieden. Hierna werden door de kinderen van de Buurtvereeniging en een aantal leerlingen Van de school, de jonge boomen geplant. Tevens onthulde de voorz. van het School bestuur, ds M. J. Punselie, een marmeren gedenksteen en sprak vervolgens eenige woorden van groote waardeering tot de ge vers, die, bestaande uit menschen van ver schillend politiek en godsdienstig inzicht, met deze spotane gave hun eenheid als buurt bewoners hadden bewezen. De buurtvereeniging „Maredijkkwartier" heeft voor de bewoners van haar wyk de be vrijdingsherdenking op feestelijke wijze ge organiseerd. Hiertoe werden in de middag voor de kinderen, en in de avonduren voor ouderen wedstrijden gehouden, welke bij de vele toeschouwers groote hilariteit verwek ten. Enkele willen we hier met name noe men, t.w.: het papvoeren, boegsprietloopen en autopedrijden voor dames. De heer A. v. Egmond, die aan de micro foon de wedstrijden leidde, deed dit op on navolgbare wijze en verdient zeker een woord van lof. Ook de buurtvereeniging „De Watergeus" had het programma op ongeveer dezelfde wijze samengesteld, alleen vond er voor den aanvang der kinderspelen een kleine plech tigheid plaats. Onder het zingen van ons aloud Wilhelmus, heesch men nl. de nieuwe buurtvlag, welke, zooals de voorz. opmerkte, voortaan bij iedere gelegenheid zal worden „uitgestoken". Te ongeveer drie uur namen ook de kin derspelen, uitgaande van de buurtvereeniging „De Bevrijding", een aanvang. De voorz., de heer H. J. v. Veggel, opende onder groote belangstelling, met enkele.wel gekozen bewoordingen de festiviteiten, waar na een zeer afwissend programma werd afge werkt, w.o. koekhappen, planktrappen en hoepelkruisen. Een goochelaar vertoonde eenige staaltjes van zijn kunnen. Weth. J. C. V. Schaik gaf van zijn belangstelling blijk. De bewoners van het Haagwegkwartier hebben door het bestuur van hun buurtver eeniging een goed georganiseerd feestpro gramma aangeboden gekregen, want, wer den in de morgenuren de kinderen op wed strijden onthaald, in den middag werd op het L.F.C.-terrein een gecostümeerde voet balmatch gehouden, waarbij de spelers zich in soms zeer humoristische pakjes hadden gestoken, 's Avonds heeft de voorz. van de buurtver. „Haagwegkwartier", de heer A. Lardee, jeen herdenkingstoespraak tot de be woners gericht, waarna het muziekcorps „Nieuw Leven" door de straten een rond gang maakte. De leiding van het geheel berustte bfj den heer J. Crama in goede handen. De Buurtvereeniging „Rodou" gaf voor de kinderen van haar leden een gezelligen middag in Oud-Ho rtuszicht". Nadat de voorzitter, de heer v. d. Woerd, de kinderen had verwelkomd, me moreerde hij nog even hoe ons land een jaar geleden werd bevrijd. Daarna gaf het zangkoortje o.l.v. mevir. de Leeuw verschel denen nummertjes ten beste, o.a. „Wij dan ken U Zweden", „Bloemenvrouwtje", enz. Hierna kregen de kinderen nog gelegen heid zich wat in den speeltuin te vermaken. Plechtige sluiting van het feest. Het was reeds over half twaalf, toen de buurtfeesten teneinde liepen, waarna de officieele sluiting van de feestviering plaats vond op hët Stadhuisplein door den loco- burgemeester, weth.. J. A. Riedel, welke plechtigheid werd opgeluisterd door het mu ziekcorps van hpt Leger des Heils. Weth. Riedel herinnerde^ in zijn toespraak in korte trekken aan het verloop van de oor logsjaren, waarbij hij o.m. noemde het hoog leeraren- en studenten verzet, de wegvoering van de studenten, officieren en soldaten van het Ned. leger, den moord op de stadgenoo- ten Douma, Flu en De Jong en den honger winter 11944—1945. Op 5 Mei 1945 brak de spanning en nooit zullen wij, aldus spr. de intocht van onze bondgenooten vergeten. Spoedig kwamen wij echter tot de ontdekking, dat ons volk den weg tot de lichtende vrijheid moeilijk kon vinden. Het was in vele opzichten verruwd en afgestompd geowrden. Ja, de geheele we reld ligt zieltogend terneer en naar boven stij'gt de kreet om redding. Maar toch, zoo ging de loco-burgemeester verder, heeft het „Ora et Labora," het Bidt en werkt, waarbij het Ora voorop staat, dat onze min.-president in Juni 1945 voor de radio sprak, niet tevergeefs geklonken, want er wordt dagelijks meer gewerkt, ook in de Sleutelstad. Helaas blijft samenwerking nog weg en het schijnt wel, of het Hitlerregime nog niet geweken is. Wij moeten ons meer en meer verzetten tegen de corruptie en slinksche wegen en thans in dezen verkiezingstijd merken wij wat stinkbommen zijn, in welk verband spr. opmerkte, dat persvrijheid niet altijd tot zegen is. In dit oogenblik, aldus weth. Riedel, wil len wij echter elkaar beloven den blik voor uit te werpen. God weet hoe moeilijk de strijd is en onder het inroepen van Zijn zegen willen wij samen strijden en arbeiden, geleid door ons Vorstenhuis. Dit is de eenige en juiste weg en de lente van 1946 moge het teeken zijn, dat wij als een goed instrument in Godes vrees (eerbied) wenschen te arbei den tot heil van ons volk, zoq besloot onze loco-burgemeester zijn ernstige toespraak, welke door velen onder doodsehe stilte werd aangehoord. Een aangrijpend moment was het ,toen tenslotte uit honderden monden de twee be kende coupletten van ons Volkslied in het nachtelijk duister over het Stadhuisplein weerklonken. Dof dreunden twaalf slagen van de Bour- donklok over de Breestraat en omgeving. Het eerste Bevrijdingsfeest in de Sleutel stad was ten einde. De herdenking in de kerken. Gisteren werd de Bevrijding in alle kerk gebouwen herdacht. In de Pieterskerk ging voor ds H. C. Touw, die tot tekst had geko zen Jozua 24 11b en 14. Ds Touw herinnerde aan de ellende van de oorlogsjaren, met zijn verzetsstrijd en de rustelooze propaganda van den vijand en zijn handlangers om ons volk gelijk en in te schakelen in het nat.-£«oc. dwangsysteem Deze oorlog was in den waren zin des woords een godsdienstoorlog, want men wilde het teeken van Gods genade, het Kruis, uitroeien. Na de bevrijding kwam echter de teleurstelling en er zijn vele won- deplekken in ons volksleven, de verwilde ring, de behandeling der politieke gevange nen, de scherpe politieke strijd van dit oogenblik, enz. Wanneer wij het wonder der bevrijding echter opmerken, moeten wij wel tot de ontdekking komen, dat wij als volk schandelijk ondankbaar zijn. Wij hebben thans het Woord Gods niet minder noodig dan in den oorlog. Wij hebben noödig, dat ons volk in de kerk komt om samen schuld te belijden, ons te verootmoedigen en te bid den. Dit moeten wij beseffen op dezen Nat. gedenkdag, waarop Gode alleen de eer toe komt. De beslissing over onze bevrijding kwam alleen van Hem, den Zoon des men schen, Hem werd alle ruimte op aarde ont zegd, opdat wij door Zijn verdienste ruimte zouden ontvangen. Waartoe zijn wij bevrijd? Wij zullen met Jozua moeten zeggen, dat wij den Heere willen dienen. God heeft ons in Christus geopenbaard, dat Hij ons wil be vrijden en door Hem zijn wij geroepen en verkoren. Met de woorden van Jozua zullen wij moeten antwoorden op Gods roepstem, want slechts in het teeken van het Kruis hebben wij levenszekerheid en zoo zullen wij als volk de wegen moeten zoeken om in Zijn wegen te wandelen. Overal in het land werd Zaterdagmorgen 1 minuut stilte betracht en dus ook op de markt te Leiden, waar na het gelui der zware BourdonJclok een doodsehe stilte heerschte ter herdenking der gevallenen ALS CHURCHILL KOMT..'. In verband met de komst van Churchill op Vrijdag a.s. hebben hedenmorgen een 36-tal marechausseesdie deelnemen aan de intocht en afzetting van de wegen in de straten van de Sleutelstad hun rijvaardig heid op motoren beproefd om tevens de te volgen route te leeren kennen en de ver keersmoeilijkheden in onze stad. HET 60-JARIG JUBILEUM DER 3 OCTOBER VfeREENIGING. Maandag, 13 Mei a.s. zal het 60 jaar ge leden zijn dat de 3 October Vereenaging werd opgericht. Ter gelegenheid van dit feit heeft de Ver. „Nut en Vermaak" in samenwerking met de V.V.V. het initiatief genomen om het wak kere bestuur van deze zoo sympathieke ver- eeniging een grootsche serenade te brengen en wel op Maandag 13 Mei a.s. met mede werking van alle Leidsche Vereenigingen, welke steeds, haar medewerking verleenden aan de Taptoe's, die door de jubileer en de vereeniging worden georganiseerd aan den vooravond van ons 3 -Octoberfeest De initiatiefneemsters vertrouwen, dat alle vereenigingen' aan deze serenade zullen deel nemen en verwijzen naar de advertentie in dit blad van hedenavond?. Weth. Riedel onthult den gedenksteen in den gevel van het Weeshuis. DE VERKIEZINGEN NADEREN. Nu de verkiezingen voor de deur staan en de stembusstrijd steeds feller wordt, hebben de verschillende partijen groote meetings be legd, waar verscheidene sprekers het woord zullen voeren om den kaiezers een laatsten riem onder het hart te steken. Woensdagavond spreekt voor de C.-H. Unie in den foyer van de Stadsgehoorzaal mr dr J. van Bruggen over „Chr.-Historisch juist nu!" De A.-R. partij heeft voor Woensdag 15 April een openbare bijeenkomst uitgeschre ven in de groote Stadszaal, waarin mr J. A. de Wilde en ds J. F. H. Remme, Ned.-Herv. pred. te Amsterdam, een laatste appèl tot de kiezers zullen richten. Op Dinsdag 14 April houdt de Partij van de Vrijheid, eveneens in de groote Stadsge hoorzaal een bijeenkomst met als sprekers prof. mr Molenaar en drs. H. A. Korthals. Leidsche telegrammen Zaterdagmiddag a.s. houdt de ver. „Oud- Leiden" een excursie naar eenige hofjes. Verzamelen om 3 uur op het Stadhuisplein. Deze excursie vindt Woensdagmiddag voor de studenten-leden plaats. Zaterdagmiddag is de 2-jarige M. L., in de ouderlijke woning aan de Breestraat in een teil met kokend water terecht gekomen. Het meisje is met ernstige verwondingen naar het Acad. Ziekenhuis vervoerd. OEGST.GEEST. Morgen herdenkt de heer W. Boer, Oude Rijnzichtweg 22, dat hij 25 jaar werkzaam ie in de carrosserie- en wagenmakerij van A. de Ru, Haven 17 te Leiden, DISTRIBUTIE VARIA. Morgen zijn zij, wier naam begint met de letter S. vanaf Splinter tot einde en T. en U. aan debeurt voor het afhalen van levens- middelen- en brandstoffenkaarten. Het kan toor in „De Burcht" is geopend vanaf 8.40 12 en 14.10^-16 uur. Schoenen bonnen afhalen voor de letter H. t/m Honsbeek. OUDERAVOND „KUNST EN GENOT". De Leidsche Chr. Mondaccordeonclub „Kunst en Genot", welke door haar weige ring. zich aan te sluiten bij de Kultuurkamer tijdens den oorlog haar werkzaamheden moeilijk kon voortzetten, wil trachten deze weer op gang te brengen. Daartoe wordt Woensdagavond, 8 uur, in wijkgebouw „Le- vendaal" een ouderavond gehouden, waar alle oudtleden en donateurs hartelijk wel kom zijn. Hierdoor hoopt men het werk van de vereeniging weer in vollen omvang te kunnen hervatten. LEIDERDORP. Distributiebescheiden afhalen: Dinsdag 7 Mei: Peer t/m Roel en Roes t/m Sim; Donderdag 9 Mei: Sjo t/m Tol, rest. T. t/m Vol; Vrijdag 10 Mei: Vqn t/m Wink en Wint t/m eind Z. Na-uitreiking vindt plaats te Oegstgeest op Zaterdag 11 Mei van 911 uur. Verloren geraakte brandstoffenkaarten worden niet vergoed. VOORSCHOTEN. De nieuwbenoemde gemeente-secretaris de heer J. de Bres zal 1 Juni 1946 in functie treden. Bonkaarten halen. Dinsdag 7 Mei a.s. Treubstraat 9, 's morgens van 9.3012.30 uur voor bewoners van Leidsche weg 1 tot Hof weg, Hofweg, Krimkade, Marnixstraat, .'s Middags van 1416 uur voor bewoners van Beatrixstraat. Beresteynstraat, Duiven voordestraat, Narcisstraat, Pauwenstraat, Tulpstraat, Willem de Zwijgerlaan. Ds H. A. Jellema deed intrede te Katwijk aan Zee Als predikant der Ned. Herv. Gemeente. Na des morgens bevestigd te zijn door zijn vader, ds J. Jellema, em. pred. te Smeek, met een preek over ps. 147 2a, heeft da H. A. Jellema, gekomen van Hattem, gister avond in de stampvolle Nieuwe Kerk zijn intrede gedaan bij de Ned. Herv. Gemeente te Katwijk aan Zee. Ds Jellema had tot tekst gekozen Lucas 5 5b, „op Uw Woord zal ik het net uitwer pen". Is het het lot van den memsch om als de visschen doelloos rond te zwem men en dan op getrokken te wor den met den an gel van den ty- ran? Deze klacht wordt in allerlei toonaarden ge hoord in dezen tijd. Altijd is het zoo geweest, dat menschen door list worden ge vangen en een Nebuikadin ezar een Napoleon en een Hitier zijn aan elkaar gelijk. Er wordt echter nog op een andere manier gevischt, nl. met den haak van Gods genade, die ons vasthoudt met Zijn lokkende liefde. Dit beteekent voor den mensch geen dood, maar vrijheid en behoudenis. Lucas teekent ons dlit met 'n treffend en verrassend wonder. Onze arbeid, aldus spr., is ijdel als wij dezen in onszelf willen doen. De zegen moet alleen van Boven komen. Ook voor alle kerkewerk geldt dit en wij moeten daarin onze onmacht en onwil belijden. Op het woord Gods zal het net uitgeworpen moeten worden en dan zal er zeker een groote vangst komen, zoo, dat wij tot de belijdenis komen: „Heere, ga uit van miij, want ik ben een zondig mensch". Allerlei soorten menschen zullen in het net komen, doch in de voleinding wonden rechtvaardigen -en onrechtvaardigen geschei den. Het kerkewerk is geen werk alleen voor predikanten en ouderlingen, maar allen, die gevangen zijn, zullen zelf visschera zijn. Na de gebruikelijke toespraken, richtte ds P. Pras, de nestor van de Katwijksche predikanten zich tot den nieuwen collega namens kerkeraad en gemeente, waarna hem werd toegezongen ps. 143 10. Ds H. JELLEMA Marktberichten. LEIDEN, 3 Mei. Fokstieren 37, slacht- stieren 8, kalm- en melkkoeien 170, 500800, tamelijk vlug; varekoeien e.a. 304, 250425, mat; vette koeien 180; pinken 47, 190250, mat; nuchtere slaohtkalveren 177; vette schapen 77.60110, mat; weideschapen. 100, 30.60, mat; lammeren 375, 12—18; mestvarkena 16, biggen 641, 3050, mat; paarden 28, 400 1300, tam; bokken en geiten 68, 3050, mat. fPaar bevinden zich onze zeeschepen? Colytto, 4 v. Casilda te R'dam verwacht? Waterland, 1 van New York n. Antwerpen; Blommersdijk, v. Havana n. Antwerpen en R'dam, 1 te Londen; Oosterbeek, 2 van Im- mingham te Casablanca, vertr. 3 n. Gdynia; Alcinous, v. Calcutta n. R dam, 2 te Antwer pen; Tjisadane (uitr.), 2 (4 n.m.) van South ampton; Salando, 3 (n.m.) van Londen te R'dam; Zeeland, 4 van Bilbao te IJmuideti verw.; Saroena, 27 v. Colombo n. Singapore; Aldegonda, 24 v. Penang n. Pulo Samboe; Indrapoera, v. R'dam n. Batavia, 29 v. Sin- gaoore: Hermes, 23 te Tarakan; Javastroom, 28* te Hongkong: Antonia, 19 van Tsingtao; F. Amnuputty, 28 v. Honolulu n. Ned. O.- Indïië; Madoera, 29 v. Los Angeles te San Francisco; van der Helst, 28 v. Los Angelea n. Nederland; Frans van Mieris, 28 v. Val paraiso n. R'dam; Govert Flinck, 30 v. R'dam te Montevideo; Notos, 26 te Curagao; Baralt, 27 te Curagao; Saba, 28 te Curagao; Dor os, 26 v. Curagao n. Guanta; Titus, 28 v. Curagao n. Puento Cabello; Ino, 29 v. Curagao n. Las Piedras; Plato, 28 v. Barranquilla n. Curagao; Ruys, v. Batavia n. A'dam, p. 29 Gibraltar; Keilehaven, 30 van R'dam te Immingham; Castor, 25 v. Maracaibo te New ork; Phron- tis, v. New York n. Java, pass. 29 Gibraltar; Tibia, v. R'dam n. Ayodan, 27 v. Southamp ton; Bengkalis, v. Port Said n. Karachi, pass. 27 Aden; Paula, 28 v. Singapore n Batavia; Fort Schuyler, 28 v. Singapore n. Saipan eil.; Tosari, 28 v. Soerabaja n. Bali; Joh. de Witt, 27 v. Saigon n. Batavia; Tasman, 27 v. Wel lington te Sydney; Sommelsdijk, v. Belawan n. R dam, 28 v. Port Said; Tarakan, 2 (n.m.) v. Batavia te R'dam; Perna, 2 v. R'dam n. Curagao; Algorab, 2 v. R'dam naar Buenos Aires; Kelbergen, 20 v. R'dam n. Casablanca. Wat de Radio morgen brengt Het programma van Hilversum I (301 M). AVRO. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymn. 7.30 Gram. 8.00 Nieuws. 8 20 Gram. 9.15 Morgenwijding. 9.30 Gram. 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Solis ten. 11.00 Voordracht. 11.15 Kwintetspelers. 12.00 Les jouners bohémiens. 12.30 Ons Plat teland. 13.00 Nieuws. 13.15 Leo gars de Paris. 14.00 Voor de vrouw.' 14.20 Kamerork. 15.00 Voor de vrouw. 15.15 Blaasinstrumenten. 16.00 Reportage. 16.30 Kindertijd. 17.00 Kamermu ziek. 17.30 Renova. 18.00 Nieuws. 18.30 Voor Ned. strijdkr. 19.05 Toespraak. 19.20 The stars 20.00 Nieuws. 20.05 R.K. Volkspartij, verk.rede. 20.25 Dinsdagavondtrein. 22.00 Voordracht. 22.20 Solisten. 23.00 Nieuws. 23.15 Gram. Het programma van Hilversum n (415 M.) KRO. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymn. 7.30 Morgen gebed. 8.00 Nieuws. 8.20 Gram. 10.15 Eerste steenlegging. 10.30 Splendora. 11.15 Als de ziele luistert. 11.30 Piano. 12.15 Rotterdam. 12.30 Joan Lancé. 13.00 Nieuws. 13.20 Conti nental kwintet. 14.00 Gram. 15.00 Voor de vrouw. 16.00 Ziekenbezoek. 16.30 Muz-praat- je. 17.00 Kamermuziek. 17.30 Metropole-ork. 18.00 Amst. Pol. muz. corps. 19.00 Nieuws. 19.30 Comm. partij, verk.rede. 20.00 Nieuws. 20.05 Dep. spreken. 20.20 Radio Philh. Ork. 21.00 Filmpraatje. 21.15 Viool. 21.45 Voor dracht. 22.00 Nieuws. 22.15 Avondgebed. 22.30 Orkest 23.00 Gram LAAT NU UW BOEKHOUDING IN ORDE MAKEN DOOR HET BEKENDE BREESTRAAT 117 LEIDEN Tel. 24891 Privé-adres: VAN SLINGELANDTLAAN 1 Belast zich tevens met ALLE BELASTINGZAKEN.

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 7