Leidens burgerij huldigt haar gevallenen Frankrijk verwerpt de nieuwe Grondwet De feestelijkheden elders in het land Nieowe LEIDSCHE COURANT 4 MAANDAG 6 MEI 194S Indrukwekkende plechtigheid bij het tijdelijk monument Berdenken. Het was een nationale plicht op den dag, waarop wij ons eerste Bevrijdingsfeest moch ten vieren. Wij Hebben herdacht, hoe wij een jaar ge leden onze vrijheid herkregen, waarbij onze gedachten niet in de laatste plaats uitgingen naar onze helden, wier lichamen oaitfcield op het slagveld achterbleven, alsmede naar hen, die in den bezettingstijd op wélke wijze dan ook hun leven en vrijheid hebben opge offerd voor Neerlands zaak. Veel is er in het bijzonder Vrijdagavond omgegaan in talrijke harten, toen de Sleutel stads burgerij, van grijsaard tot kind, rijk en arm, werkgever en arbeider, student en loopjongen, in stille hulde voorbijtrok langs het tijdelijk monument aan de Steenstraat. Eerbiedig werden bloemen gelegd, een groet gebracht bij het eenvoudige witte kruis op alsmede organisaties op politiek en cultureel gebied. Leger des Heils, waarvan, de leden allen.het saluut brachten, en nog vele andere vereenigingenterwijl als laatste het be stuur der 5 Mei Vereeniging éen groote krans heeft neergelegd. Speciaal willen wij vermelden het eerbe toon van het studentenweerbaarheidscorps „Pro Patria," dat in zijn kleurige unifor men sterk de aandacht trok, en voorts dat van de oud-B.S. leden en van de Gezags- troepen. Indrukwekkend was deze hulde van de burgerij in al zijn schakeeringen, welke ge paard ging met het leggen van ontelbare kransen en bloemen.. Zoo heeft Leiden haar gevallenen geëerd, waardig en in grooten eenvoud. In schrille tegenstelling daarmede was de onrust en het rumoer, welke zich van het toeziende publiek op den duur meester maakte en het was een wanklank, de wijze, waarop velen, toen de afzetting werd opgeheven, naar deze stille plaats van gedachtenis .gingen. Het moment, waarop de loco-burgemeester een krans legde bij het monument aan de de geval de plaats, waar Leiden haar meeste slacht offers van dezen oorlog had te betreuren. Een wit kruis. Is er mooier symbool dénk- haar van de overwinning van den Vrede vorst, welke op Golgotha aanving en straks haar uiteindelijke bekroning zal vinden op den dag van Zijn wederkomst, wanneer ook de dooden, die wij dezer dagen hebben her dacht, Zijns blinkende heerlijkheid zullen zien schitteren, hetzij ten zegen of ten oordeel? Het stond daar zoo sober, geflankeerd door twee halfstok hangende vlaggen en aan den voet de wacht als eerbetoon aan de gesneu velden; alleen de aanblik hiervan moet velen hebben ontroerd. In lange rijen hébben zij hier gedefileerd, de inwoners van "Leiden, en velen droegen bloemen aan, prachtige kransen waren er, doch ook kleine bossen tulpen, gelegd door kinderen of door een oude moeder, wier zoon ook den strijd om recht en vrijheid met zijn leven moest betalen. De oogefi wer den vochtig" en tranen werden er geplengd, doch wie Het Kruis aanvaardt, ging ver heugd heen in de wetenschap, dat hij of zij, die men moet missen, in het teeken van dit Kruis vrede heeft gevonden. Wij kunnen niet alle vereenigingen en deputaties noemen, welke bij het kruis een -bloemenhulde hebben neergelegd en wij ver melden er daarom slechts enkele, o.a. het Gemeentebestuur, dat volledig aanwezig was, het bestuur van de 3-Oct. vereeniging, de Senaat van het Leidsch Studentencorps, V.V.S.L., Leidsche Chr. Oranjevëreeniging, Leidsche vereeniging van Industrieelen, Ko ninginnedag, Volksherstel, comité Dooden- herdenking, Lichtfabrieken, Gem. werken, Posterijen, Spoorwegen, onze Blauwe Tram mannen, Chr. Vrouwenbond, Baad van ver zet, vele illegale groepen, oud-B.S.ers, Poli tie. Brandweer, Ned. Meisjesgilde, de Pad vinders, vele sport- en buurtvereenigingen, van Leiden, weth. A. J. Riedel, als eerste Steenstraat, opgericht ter herinnering van lenen. Ned. burgemeesters gaan naar New York Bij opening luchtlijn Amsterdam New York De officiieele openrngsvlucht van de Trans atlantische luchtlijn der K.L.M. Amsterdam New York op 21 Mei a.s., zal met eenige feestelijkheden gepaard gaan. Een aantal be kende persoonlijkheden, W.o. de wnd burge meester van Amsterdam, de burgemeester van Rotterdam, twee „oorlogsbruidjes", een rijke Amerikaan Mc Vitty, die alle eerste vluchten als betalend passagier meemaakt, de Directie der K.L.M. e.a. zullen onder de inzittenden zijn. Mr Mijksenaar zal namens de gemeente Amsterdam een echte Ruysdael als hulde blijk aan de stad New York aanbieden. Bij de ontvangst in New York zullen vele hoog geplaatste Amerikanen aanwezig zijn. De route gaat over Prestwich, Schotland, naar New York. De eerste Nederl. Oceaanvlieger Evert van Dijk zal de DC. 4 „The Flying Dutchman" genoemd, besturen. Kapitein A. Viruly heeft Vrijdag te New York de eerste retour-proefvlucht Amster damNew York volbracht. Voorburgs burgemeester naar Triest Benoemd tot lid van den Int. havenraad. Naar wij vernemen is dr J. A. Nederbragt, burgemeester van Voorburg, benoemd in een internationale functije in het buitenland. I. v. m. zijn ervaringen te Danzig zal hij thans deel uitmaken van den havenraad te Triëst, waarvan de haven onder internationaal be heer komt. Zaterdag is dr Nederbragt per vliegtuig naar Londen vertrokken, waar eerst de organisatie van Hét havenwezen te Triëst zal worden geregeld. Als wnd burge meester treedt thans op weth. W. Hannema. mevrouw mussolini verdronken. Volgens berichten uit Rome is een Brit- sche motorboot, waarin de weduwe van Bruno Mussolini, zoon van den duce, ver voerd werd, op het Co momeer omgeslagen. Van de 5 inzittenden zijn een Britsch majoor en een vrouw gered, terwijl de anderen ver dronken. Van 15 Mei af zijn de verplaatste perso nen in de Amerikaansohe bezettingszone niet meer voor Amerikaansche rekening. Zij moeten dan van Duitsche rantsoenen leven, indien zij de zone niet voor dien tijd verla ten hebben. De Internationale tourdstenbond her stelde de betrekkingen met alle touristen- organdsaities, die der as-satellieten incluis' en wil streven naar de erkenning van het recht van vrij verkeer als een der funda- menteele vrijheden in het handvest der V.N. genoemd. Groote overwinning van rechtsche groepen De einduitslagen van het Fransche referen dum over de grondwet zonder den uitslag van Corsica zijn naar Radio Parijs mede deelt aldus: 9.130.784 stemmen vóór en 16.670.993 tegen de grondwet. Radio Parijs zeide dat de uitslag van Corsica het resultaat niet merkbaar zal veranderen. De uitslagen in eenige groote steden zijn al dus: in Parijs Nice en Straatsburg stemde de meerderheid tegen in Marseille vóór de grond wet. Deze uitslag is een groote overwinning voor de rechtsche partijen doch inzonderheid voor de Roomsch Katholieke M.R.P. Zij bond den strijd aan tegen wat zij noemde de dictatuur van de Nationale vergadering, die door dit grondwetsontwerp, dat één kamer voorstond die alle constitutioneele rechten uitoefende, belichaamd was. De gevolgen van het referendum zullen wel zijn, dat de regeering Gouin aftreedt om plaats te maken voor een bewind, dat een, door het volk gewenschte grondwet ontwerpt. Ondanks de schaarschte aan electriciteit zal wél niemand hebben willen protesteeren tegen de imposante verlichting, die aan de Regeeringsgebouwen zulk een feeërieken aanblik gaf. Een kilometer lange optocht in Utrecht Te Amsterdam zijn np diverse plaatsen in de stad waar hun makkers door het vuur peloton waren gevallen, door den Bond van oud-illegale werkers plechtige herdenkingen gehouden. Pelotons van de Paleiswacht brach ten het militair saluut en namens de A'damsqhe burgerij werden kransen gelegd. Hierna strooi den de vele duizenden aanwezigen bloemen. Een der sprekers typeerde den geest van deze herdenking door te verklaren: wij zullen niet rusten voordat de laatste resten van het fas cisme zijn vernietigd en voordat alle vorm van landverraad dobr een evenredige straf zal zijn vergolden. Ook in 's lands hoofdstad is 't jachtige stadsleven eem minuut tot volslagen stilstand gekomen. De straatlantaarns met him lam pen gaven daartoe het sain. Met een voor Nederland tot dusver zeker onovertroffen gemeenschapszin h-ield een ieder halt op de plaats waar hij stond, gingen de hoeden af en stonden de militairen in de houding. In het Olympisch Stadion aanschouwden 55.000 toeschouwers het grootsohe spel der bevrijding. In de stad kon men parades van allerlei aard voorbij zien trekken, oa.. van 500 man grenadiers uit Bergen op Zoom. Het hoogte punt vormde een massale bijeenkomst van Amstardamsche jeugdvereen igingen'sAvonds waren er fakkeloptochten straatbals. Te Rotterdam zijn de gevallenen op een twaaltfal plaatsan herdacht. Er heerschte een ingetogen stemming in de stad op den gedecJcdag. welke haar hoogtepunt vond in de minuut stilte. Het leek of het filmbeeld van den Coolsingel plotseling niet meer draaide, zoo roerloos stond alle verkeer, 's Middags werd een sterrit gehouden, geor ganiseerd door de vakgroep „Goederenver voer langs den weg", waaraan enkele hon derden vrachtauto's deelnamen. Het was een verblijdend teeken van de heropleving van ons particuliere vervoerswezen. Op enkele pleinen werden volksdansfeesten gehouden. Te Utrecht kwamen de deelnemers aan den stillen rondgang samen in de Maliebaan voor het voormalige gebouw van den S.D. Op het Domplein werd gedefileerd langs een al daar opgerichte pyramide van sparregroen. Van de Bilt trok een stille rondgang naar het fort aan de Biltstraat. De plaats, waar zoo- velen hun einde vonden werd met bloemen bestrooid. Een kilometerslange optocht „Kleur en Klank" trok door de stad. Een Canadeesche beiaardier speelde op het Domcarillon Nederl. en Canadeesche volksliederen. Te Hilversum trok gedurende drie uur een historische optocht door de straten. Op een schoolplein werd een openluchtspel ge geven. In een samenkomst van honderden beSle- foommannen en -vrouwen te Arnhem heeft de dir.-gen. der P.T.T., iir. M. H. Damme, al'le gevallenen van het P.T.T.- bedrijf herdacht. Voor de 5 gevallenen uit het district Arnhem onthulde hij een bronzen gedenkteeken. Te Apeldoorn werd gedefileerd voor het juist gereedgekomen voorloopige momument, opgericht ter gedachtenis aan de 138 gevallenen uit Apeldoorn. Roosendaal heeft zijn 25 illegale strij ders, die het leven lieten, herdacht. Aan het gemeentebestuur werd een oorkonde overge dragen met de namen en portretten van de gevallenen. De bevrijding werd gevierd in tegenwoordigheid van 15 officieren en 70 man schappen van de Polar Bear Division, welke de stad heeft bevrijd. Aan de deputatie is een fegimentsvlag aangeboden. In de Wieringermeer, de streek die zoo zeer geteisterd is, droeg de herdenking geen uitgesproken feestelijk karakter. In een herstalde landibouwschuur hoorden ongeveer 600 Wieringermeerders toespraken aan van eenige notaJbelen, omlijst met zang en de clamatie. - In de Schermer heeft min.-pres. prof. ir. W. Sdhermerhorn, zelf een zoon van dit polderland, een monument onthuld, gewijd aan de nagedachtenis van 13 hélden. Buitenlandsch medeleven. Ter gelegenheid van de herdenking onzer bevrijding heeft die Brdtsdhe ambassadeur te Den Haag, Sfr Nevile Bland, een boodschap tot het Nederlandsche volk gericht, waarin hij verklaart, dat het herstel van Nederland opmerkelijker is dan van eenig ander land van het continent. De Canadeesche gezant, Pierre Dupuy, heeft eveneens een boodschap tot het Ne derlandsche volk gericht. Een speciale her denkingsplechtigheid is gehouden voor de leden van het Canadeesche leger, die gesneu veld zijn. Boodschap van Monty. Veldmaarschalk Lord Montgomery heeft een boodschap aan H. M. de Koningin ge zonden, waarin hij herinnert aan het groot sohe en vitale aandeel, dat ons volk gehad heeft in de vernietiging van den gemeen- schappelijken vijand, en aan de geweldige Kerk en School Ned. Herv. Kerk Beroepen: te Biezelinge, F. L. v. 't Hof, te IJzendijke; te Bodegraven (2e pred.pl), H. Jonker te Molenaarsgraaf: te Grootebroek, J. J. Homan te Deinum (Fr.): te Nieuw-Vennep (2e pred. pi., 'standplaats Abbenes), J. Breeuwsma te Garsthuizen; te Kampen (5e pred.pl.), L. Blok te Middelharnis; te Nijeveen, cand. A. van Es, hulppred. te Winschoten: te Sluiskil, G. van Moorveld te Engelen (N.-Br.); IJsselstein, H. A. Leenmans te Ede. Aangenomen: naar Rotterdam-Fijenoord, J. v. d. Velden te Weesp, die bedankte voor Vlaardingen; naar Steenwijk (3e pred.pl.), G. de Roest te Sebalc|efou$en. a Bedankt: voor Arum, C. Riegstra te Blij- ham; voor 's-Grevelduim-Capelle, L. Brasser te Bruchem (Gld) voor Koudum, H. Roest te Rensdorp; voor Vriezenveen (vac. J. J. Pol dervaart), A. de Jong te Ederveen. Geref. Kérken Tweetal: te Schiedam^ M. Boukema to Zaandam en G. Brinkman te Nijkerk. Beroepen: te Geersdijk, cand. H. L. van Aller, hülppred. te Beusichem; te Paterswolde-. (evang. pred.), cand. G. E. Arnold, hulppred. aldaar; te Lemmer, M. den Boer te Oude- schoot; het bericht over het beroep van dr. E. D. Kraan naar Zoutespui is onjuist. Aangenomen: naar Haarlem (vac. Js. V, d. Linden)^J. A. van Arkel te Naaldwijk; naar 't Zand, P. Strikwerda te Munnekeburen. Chr. Geref. Kerk Tweetal: te Midwolda, H. Toorman te De Krim en P. H. v. Mar rum te Nieuw-Amster dam. Beroepen: te Culemborg en Naarden (als leerend ouderling), M. S. Roos te Utrecht, die het beroep naar Naarden heeft aangenomen. Bedankt: voor Soestdijk, H. van Leeuwen te Ermelo. Geref. Gemeenten Bedankt: voor Hendrik-Ido-Ambacht, W. C. Lamain te Rijssen. Evang. Luth. Kerk Beroepen: te Apeldoorn-Doesburg, G. Fafié te Purmerend. Aangenomen: naar Hilversum. J. G. Bahnmüller te Bodegraven, die bedankte voor Middelburg-Vlissingen personalia. p rrdvaagn «o5e°vejr hÓ iirische universiteit, wonende te lundert aan genoemde universiteit promo veerde tot doctor in de geneeskunde. INAUGURATIE Dr W. DEN BOER. In 't groot-auditorium van de rijksuniversi teit te Leiden hield dr W. den Boer, voor- heen leeraar aan het Oir. Gymnasium te 's-Gravenhage, thans benoemd tot h°°g leeraar in de oude geschiedenis aan de R. u. te Leiden, zijn inaugureele rede over het on- derwerp „Nationalisme in Griekenland ge durende de vijfde eeuw voor Christus De jonge professor, die dr J. W. Thiel voor de Romeinsche en prof. dr A. W. Bij- vanck voor de Grieksche geschiedenis op volgt, droeg zijn rede in eerbied op aan wijlen prof. dr Joh. Huizinga, wiens zes jaar geleden gehouden rede „Wandeling door de geschiedenis van Europa", hij op een punt nader wilde uitwerken. Tenslotte hield de nieuwe hooggeleerde de gebruikelijke toespraken tot allen, aan wie hij in eenig opzicht in opleiding en geestes- vorming iets te dankep heeft. Een talrijk gehoor woonde de plechtigheid bij. Academ. Examens. LEIDEN, 4 Mei. geslaagd artsex. Ie ged.: A. J. Develing te Oegstgeest; S. Braadbaart te Leiden; C. Reedijk te 's-Gravendeel; be vorderd tot arts: J. H. v. Kuijk te Haarlem; P. Korthof te Leiden; J. A. G. v. IJzerloo te Rijswijk; geslaagd doet. ex. geneeskunde 2e ged.: B. M. de Planque te Leiden; C. Goedbloed te Oegstgeest; N. C. Nieuwen- huijzen Kruseman te "s-Gravenhage. „Bewustelooze" bleek nog een goed zivemmer Te Lekkerkerk is een aanslag gèpleegd op het leven van den 31-.jarigen gymnastiekleraar P. de J. Twee jongemannen van plm. 20 jaar, van wie de een een verhouding had met de vrouw van den gymnastiekleeraar, lokten den echtgenoot in een roeiboot en sloegen hem achtmaal met een hamer op het hoofd. Daarna wierpen zij hun slachtoffer overboord. Tot grooten schrik van de daders zwom de gym nastiekleeraar, die bewusteloosheid had gesimu leerd, met krachtige slagen naar den oever. Het tweetal én ook de vrouw trachtten de wijk naar België te nemen, maar zij werden tijdig gearresteerd. Begrafenis van slachtoffers eerste geuzenproces Indrukwekkende plechtigheid te Vlaardingen. Zes slachtoffers van het eerste geuzenproces, t.w. Kop, Kijne, v. d. Ende, Verburg, v. d. Bor den en E>mit, die in Maart 1941 te Waalsdorp werden gefusilleerd zijn onder enorme belang stelling in Vlaardingen ter aarde besteld. In een rouwdienst, waarbij ook het voltallig ge meentebestuur aanwezig was, herinnerde de predikant zijn gehoor aan de woorden van Rom. 8:31: „Wat zullen wij tot deze dingen zeggen, zoo God voor ons is wie zal er tegen ons zijn?" denzelfden tekst, die ds. Bos voor het laatst met de gefusilleerden in de strafge vangenis te Scheveningen had .behandeld. Aan het einde van de predicatie zongen -de aan wezigen van Pr. 43 de verzen 3 en 4, waar mede de gevallen helden het vuurpeloton tege moet zijn getreden. 21 Duitsche SS-ers ontsnapt Waarvan er weer negentien zijn gegrepen Naar „Trouw" mededeelt, wisten een en twintig Duitsche S.S.-ers Woensdagnacht uit hun gevangenis te Blerik te ontsnapppen. Zij maakten hierbij gebruik van een door hen zelf uitgediept gat in de keuken. Na een spannende jacht konden negentien vluchte lingen weer gegrepen worden. De twee ove rigen zijn er naar alle waarschijnlijkheid in geslaagd de Duitsche grens te bereiken. Men vermoedt, dat ze hierbij hulp van burgers ontvangen hebben. geestkracht, die ons volk getoond heeft bij den wederopbouw. In het antwoord van H. M. verklaart de Landsvrouwe o.m.: „Mijn volk noch Ik zul len ooit vergeten, welke groote verplichtin gen wij hebben aan de dappere legers en hun grooten bevelhebber, die vrijwillig hun bloed offerden om Ons onze vrijheid te her geven, en wier moed en kunde zoozeer heb ben bijgedragen tot de -uiteindelijke vernie tiging van onzen gemeenschappelijken vijand". De Amer. ambassadeur, mr. Stanley K. Hornbeck, heeft de gelukwensohen van het Amer. volk overgebracht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 6