Prinses Juliana richt zich tot de jongeren Indrukwekkend spel der bevrijding te A'dam NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 MAANDAG S MEI 19W \^Langs^den bloedweg op Waalsdorp (Van een onzer verslaggevers.) Met tienduizenden zijn wij Vrijdagavond den bloedweg gegaan, de duinen van Waalsdorp in. Een verre wandeltocht door een mul en zandig terrein, langs een langen betonnen muur, die voor ons herinnering was aan een gelukkig! voorbijen tijd. Maar wat moet diezelfde muur voor hèn beteekend hebben, onze helden, wier bloed dezen rullen grond doortrokken heeft? Voor hen was die plompe, grijs-groene massa van beton en ijzer de afsluiting van het bestaan. Wat daar vóór lag was leven, hoop op bevrijding. Er achter waren de vlakten van den dood, waar de wind het zand door het helmgras joeg en waar zij struikelend voortgingen naar een plek, die niemand kende dan hun beulen. Duizendenr naamloozen groetten de naamloozen Die plaats was het, die Vrijdagavond het doel der duizenden naamloozen vormde, die er heen trokken om de naamloozen uit de be zettingsjaren, die er vielen, te eeren, met zwijgen en met bloemen. Hoe versch dit alles nog is, getuigde de plek, waar de vlag van het Vaderland halfstok wapperde en waar vijf martelkruisen spraken van hun laatsten nood. Vijf kruisen, ruw houten kruisen met een stuk stom touw bungelend aan een der armen. Maar hoe getuigt dit hout van Duitsche bar- baarschheid en moedig lijden voor land en volk. Zooals zij daar stonden, hoog op het duin, waren zij een felle aanklacht tegen een systeem, dat zóó onze helden ter dood bracht. Tegen deze kruisen werden zij gebonden, strak gebonden, zoodat him lichamen weerloos ge spannen stonden om te feller de verschrkking van de kogels te voelen. Want düt wilden de Duitschers: dat zij lijden zouden. En ze hébben geleden. Ze hebben geschrééuwd en gegild over deze Waalsdorpervlakte. Dat zeg gen deze stomme kruisen óók, als zij de kogel gaten bij massa's toonen, niet op de borst, maar op de hoogte van de buik. „Befehl ist Befehl" heette dat.. Eerst op het onderlichaam schieten, zoodat er verschrikkelijk geleden wordt, alvorens het doodelijk schot valt. Dèt is de aanklacht en de getuigenis van deze simpele kruisen hier in dit doffe zand. Waarom het zoo gezegd wordt? Omdat het goed en nobel en vol van piëteit is, om dezen grond,-waarop dit verschrikkelijke zich afspeelde, onder bloemen te bedelven, zooals we Vrijdag deden, maar alles waarde loos wordt als we staande voor deze plaats der verschrikking, ons niet indenken hoe duur de prijs onzer vrijheid is geweest. Naamloozen zijn hier aangetreden. Naamloozen zijn hier voortgeschreden. Het was goed zoo. Als deze bedevaartsgang ieder jaar traditie wordt en wij hopen het dan zal het goed zijn, dat het gaat in den geest van eenvoud, die dezen eersten gang kenmerkte. Het was een gedenken tegen een achtergrond van het geestelijk lied, gespeeld en gezongen door Militaire Kapel en Haghe- sangers, dat in den strijd van zoo groote be teek enis geweest is. Bij de plaats der terechtstellingen één Van de ontelbare hier stonden^ als een symbool van onzen strijd het' leger, de marine, de K.P. op doodenwacht. En langs den heel en weg: het nieuwe leger, het ge weer aan den voet. Over deze groote vlakte, over deze duizen den, over de treurenden, nabestaanden der helden, meelevenden en nieuwsgierigen, viel om acht uur die geweldige stilte, die de ge vallenen herdacht. Voor de kruisen, voor het rood-wit-blauwe bloemen tapijt, dat er den grond dekte, legden zij, die hier hun lief sten DE OFFICIEREN VAN NEDERLAND's EERSTE VLIEGDEKSCIIIP, Met ingang van den datum van indienststel- ling van het eerste vliegdekschip der Koninklijke Marine, zijn tijdelijk bevorderd tot den naasthoogeren rang: de kapitein-luitenant ter zee A. de Booij, commandant; de luitenant ter zee eerste klasse L. J. Goslings, eerste- officier; de officier M.S.D. eerste klasse B. W. Vinke, hoofd machinekamer; de officier-vlieger eerste klasse jhr. P. J. Elias, hoofd vlieg- dienst; de officier-vlieger tweede klasse K. M. R. H. H. Vader, staf-officier vliegdienst. X Wat PTT in Fijnaart beteekent Dezer dagen vierde de postbesteller Ant. Timmermans van de uitgestrekte Bra- bantsche gemeente Fijnaart, zijn 40-jarig dienstjubileum. Het heele dorp leefde mee en stak de vlag uit, terwijl hem een leunstoel werd aangeboden. Tijdens deze huldiging werd gememoreerd, dat de ju bilaris niet minder dan 240.000 km te voet en per fiets had afgelegd en ondanks zijn leeftijd van 64 jaren, nog iederen dag zijn voettocht van 22 kilometer maakt. P.T.T. beteekent in Fijnaart dan ook: Post Toontje Timmermans! VJ DE „RUYS" TE AMSTERDAM AANGEKOMEN. Eind vorige week is de „Ruys" met 2000 passagiers, w.o. 40 zieken, te Amsterdam aan gekomen en vlot gedebarkeerd. Aan hét begin van dé Zeemanlaan werd een Bevrijdingsboom geplant, waarbij de voorz van de Prnfessorenwijk, de heer D. v. d. Kwaak, het herinneringsbordje onthulde en een krans legde. verloren, de eerste bloenen. Na het verklin ken van het Wilhelmus, toen de stroom ononderbroken tot het duister toe voortging, breidde dat bloementapijt zich steeds uit, tot het, in het schijnsel van fakkels en flam bouwen, één groote veeltintige plek was, een bloeiende tuin in deze wildernis. En mogen wij het zoo niet zien? Is uit het lijden en de eenzaamheid, de ver schrikking en verlatenheid van dit Waalsdorp uit den bezettingstijd niet de mogelijkheid ge boren, die het weer lente deed worden in Holland's tuin? Aan óns de taak, dezen lentebloei te doen ontplooien tot zomersche volheid. Ook het Prinselijk gezin in het Stadion Mede als een vervolg op het bevrijdimgs- spel, het vorige jaar in het stadion te Am sterdam opgevoerd, werd ook Zaterdagmid dag in één grootsoh geheel de bevrijding uitgebeeld. Dat het een vervolg was, bleek wel hieruit, dat men niet weer den geheelen oorlog in beeld bracht, maar alleen het laat ste jaar, de bevrijding en den heropbouw, waaraan dan een hulde en eerf maanwoord voor de toekomst werden vastgeknoopt. Weer hadden 50.000 toeschouwers het sta dion gevuld. Onder de eeregaeten bevonden zich Prinses Juliana, Prins Bernhard, de Prinsesjes Beatrix en Irene, verscheidene ministers, ambassadeurs, etc. A. den Doolaard, de schrijver van „Het spel der bevrijding" naar ideeën van Car el Briels, zegde met duidelijke stem de dik wijls beeldende tekst, die op het wijde veld in bewogen vormen werd omgezet. Weer was hier de landkaart van Nederland uit- geteekend en voltrok zich het geweldige drama, waarvan wij getuige zijn geweest. Geallieerde legers verdreven de Duitschers, Nederland werd vrij, de vlaggen gingen in top, de bevolking keerde terug en ging aan den opbouw. Dit laatste werd verzinnebeeld in het herstel van een gebroken brug, den opbouw van een huis, den aanleg van een stuk dijk op Walcheren, spoormannen zetten een seinpaal weer in elkaar, tulpenvelden werden ontdekt in den letterlijken zin van het woord, kortom heel Nederland ging weer aan den slag. Dit werd even onderbroken door het bevrijdingsfeest, dat gevolgd werd door een bloemengroet aan Amerika, België, Canada, Denemarken# Engeland, Zweden en Zwitserland. Deze bloemengroeten werden aan de respect, gezantschappen overgebracht, ter doorzending. Intusschen ging het spel in het stadion verder met een opkomst van talrijke kinderen in rood1-wit-blauw of COPRA UIT INDIË EN TRAAN UIT NOORWEGEN. Dezer dagen zal het s.s. Sufnatra met 6000 ton copra naar Nederland vertrekken. Dit is de eerste eenigszins belangrijke transactie tusschen Nederland en Indië. Voor onze vet- positie is voorts van belang, dat aan het eind dezer maand ongeveer 4000 ton copra uit de Philippijnen naar ons land wordt verscheept en dat 4 k 6000 ton traan uit Noorwegen zal worden aangevoerd. „FRANKLIN DELANO ROOSEVELT- HOUSE" OP CURASAO. President Truman heeft in een brief aan den gouverneur van Curasao, P. Kasteel, het aanbod tot het bouwen van een „Franklin Delano Roosevelt-House" als consulaat-.gene raal ter herinnering aan den dienst van leden van het U.S.A.-army met dankbaarheid aan vaard. Elegaliteit wordt alles in do schoenen geschoven G.A.C. komt daar in een manifest tegen op. De Groote Advies-Commissie der illegaliteit heeft zich met een manifest tot het Ned. volk gericht, jvaarin zij er op wijst, dat de zuive ring wordt ondermijnd door machten, die het groepsbelang hooger steller dan het welzijn van het volk. Moorden, corruptieve praktijken en zwendelaffaires, welke deze machten op rekening van de illegaliteit hebben willen schuiven, keurt de G.A.C. met nadruk onvoor waardelijk af. De ondergang van ons volk wordt thans bedreigd van binnenuit, nl. door het verlangen naar het behoud of de verwer ving van machtsposities te eigen bate. Slechts wanneer iedere burger het ook in hem ge schonden rechtsbesef en begrip voor orde, récht en waarheid in zichzelve aankweekt en versterkt, kan het ideaal van het nieuwe Nederland worden bereikt. De Belgische kolenproductie, die in Maart circa 70.000 ton per week bedroeg, is thans gestegen tot ruim 80.000 ton en zal in de komende weken vermoedelijk nog verder stijgen. oranje jurkjes, en een zeer groot militair défilé vam land-, luchtvaart- en marine- troepen, Marva's en de Marinierskapel en de Kon. Militaire Kapel, stukken geschut en pantserwagens. Een polderwerker uit Walcheren legde namens allen een bloemstuk bij het symbo lische graf, dat in het midden van het veld opgericht was, ter nagedachtenis van hen, die vielen. Het spel sloot met een vlaggen- parade te paard met de vlaggen van de 42 vereendgde volkeren, het gebed van Roose velt tot behoud van den vrede en het Wil helmus. Herhaaldelijk applaus toonde be wondering en het medeleven van de dui zenden toeschouwers. Niet minder dan 5000 medewerkers hebben onder opperleiding van Carel Briels dit spel weer tot een groot succes gemaakt. Het was dikwijls een bont geheel, mede door allerlei provinciale klee derdrachten en de vendelzwaaiers van tal rijke gilden uit het Zuiden des lands. Een groot koor, samengetrokken uit verschillen de zangvereenigingenheeft onder leiding van Joep Schreurs, den tekst afgewisseld met toepasselijke liederen. Tijdens het spel vlogen zoowel militaire als burgerlijke vlieg tuigen over het stadion. Ergerlijk optreden van studenten Een dozyn ruiten van treincoupé's vernield Terwijl de Ned. Spoorwegen weer bezig zjjn op te bouwen en met weinig materiaal trachten alles weer zoo geriefelijk mogelijk te maken, heeft een groepje luidruchtige studenten, die gisteren de Varsity gingen bezoeken, den extrk-trein van Den Haag naar Utrecht viermaal laten stoppen tenge volge-van onnoodig gebruik maken van de noodrem, terwijl niet minder dan een dozijn ruiten zijn vernield, om nog maar te zwijgen van beschadigd meubilair. In Gouda zagen de heerenz elfs kans het laatste rijtuig af te koppelen en in Utrecht probeerden zij het station langs andere dan de aangegeven uit gangen te verlaten. Vreugde is goed, maar baldadigheid te laken, vooral van hen, die de hope des vaderlands genoemd worden. De gouwleider v. d. Elzas Robert Wag ner is met enkele helpers ter dood veroor deeld. Indrukwekkend, neen, adembeklem mend was de sfeer, die Vrijdagavond over de Waalsdorpervlakte hing. En zóó was het goed GEEN ANDERE REGELING VOOR VORDERING VAN WOONRUIMTE. Ook de 'commissies uit de Eerste Kamer zijn van oordeel, dat de op het stuk van de vorde ring van woonruimte getroffen regeling, waarbij ruime vorderingsbevoegdheid aan den burgemeester is gegeven, in de gegeven om standigheden wel de beste is. De minister stelt zich voor, dat de vorde ringsbevoegdheid minder zal worden gehan teerd, naarmate de toestanden op het gebied der volkshuisvesting zulks minder gebieden. HOOGSTENS 76 CENT PER UJUR VOOR LANDARBEIDERS. De loonen, vermeld in collectieve of indivi- dueele arbeidsovereenkomsten in het land bouwbedrijf, zullen ingaande 1 Mei 1946, ten hoogste mogen bedragen in centen per uur voor: Zuid-Holland in met name genoemde gemeenten voor ongeschoolden 66, geoefenden 70, gediplomeerden 76; Krimpenerwaard en Zuid-Holland beneden Nieuwen Waterweg en Lek: resp. 60, 64, 70; rest van Zuid-Holland 63. 67 en 73. Het eerste vliegtuig van den dagelijk- sdhien dienst StockholmNice, via Amster dam en Genève, is te Nice aangekomen. Wij hebben U in Nederland hard noodig Aan het slot van de herdenkingsplechtig heden van de bevrijding heeft H.K.H. Prinses Juliana zich per radio over beide zenders tot het Ned. volk en in het bijzonder tot de jon geren daaronder, gericht. H.K.H. herinnerde aan het werk, dat talrijke jongeren in de illegaliteit verricht hebben. De jeugd van omstreeks 20 jaar heeft zich doen kennen als een jeugd, waarvan de geest niet bedorven kon worden door de Duitsche over weldigers, iets wat van het hoogste belang is voor ons volk. Thans zijn velen van hen te leurgesteld door den gang van zaken na de bevrijding. In den bezettingstijd hebben zij geleerd snel te handelen en te beslissen en thans gaat alles, volgens hun gevoel, zoo lang zaam. Daardoor is een drang naar het buiten land ontstaan. Veel beter deden de jonge men- KAMERLEDEN WENSCHEN VERGOEDING VOOR VERBLIJFKOSTEN. Blijkens het voorloopig verslag was men met de regeering vrij algemeen van oordeel, dat een schadeloosstelling van f 4500 voor de Kamerleden te laag is. Het huidige stelsel dwingt de leden met weinig middelen in of bij Den Haag te wonen, waardoor zij onvol doende contact hebben met hun kiezers. Vrij wel alle leden zouden daarom een vergoeding voor verblijfkosten willen instellen. :hen echter, indien zij in Nederland bleven, omidat Nederland hen zoo dringend noodag heeft. Er moet opgebouwd worden en daar voor zijn menschen noodig. Ook richtte HX.H. zich tot de meisjes en spoorde deze aan op haar terrein mede te werken aan den opbouw van Nederland. Ned. tulpen sterker dan Duitsche kanonnen Bij zijn terugkomst met het K.LM.-vliegtuig uit Moskou, waar thans een groote Ned. bloe mententoonstelling wordt gehouden, verklaarde de organisator, D. W. Lefeber, tegen de Rus sische autoriteiten te hebben gezegd, dat ka nonnen Moskou niet hebben kunnen veroveren, maar Ned. tulpen dit wel hebben kunnen doen. Spanje's regeering besloot alle Duitsche bezittingen aan de geal-1. controlecommissie over te dragen. De ministers der „Groote Vier" slaag den er na 3 uur besprekingen niet in tot een accoord te komen over de Ital.-Joegoslavi- sche grenzen. De Eng. vlieger Charles W. A. Scott, die met Campbell Black in 1934 de Londen Melbourne-race won, en den laatsten tijd in Dudtsohland een functie had bij de Unrra, is aldaar 43 jaar oud overleden. De nieuwe commandant der Amerik bezettingszone heeft verboden dat Amerik. soldaten in het openbaar met Duitsche vrou wen gearmd loopen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 5