Toestand op Java is nog zeer rommelig Van Haersolte neemt tot 1952 afscheid De Russen te Parijs minder toeschietelijk NIEUWE LEIDSCHE COURANT DONDERDAG 2 MEI 1946 Treinverbinding met het Noorden verkort Extremistische activiteit overal waarneembaar Het officieele communiqué van het Britsche Hoofdkwartier te Batavia meldt d.d. 1 Mei de volgende bijzonderheden omtrent den toestand op Java: Nederl. troepen, die te Bandoeng, waar het sinds eenigen tijd weer zeer onrustig is, kam pongs doorzochten, hebben voorraden mu nitie en speren ontdekt. Andere Nederl. troepen werden door extremisten met mor tieren bestookt. Aan de beschietingen van Britsoh-Ind. stellingen door sluipschutters te Padalarang, bij Bandoeng, werd door artillerie- en mor tiervuur een einde gemaakt. Daar de weg van Batavia naar Bandoeng via Tjiandjoer onbegaanbaar is geworden, hebben de konvooien een andere route ge nomen. De Inheemsche burgerpolitie heeft de veiligheid van dezen nieuwen weg gega randeerd. Nederl. stellingen in het gebied van Se- marang werden door mortier- en artillerie vuur bestookt, totdat de verdachte extre mistische stellingen door Nederl. artillerie worden beschoten. Een Nederl. patrouille werd, nadat zij een kleine groep Inheemschen verspreid had, van beide kanten aangeval len door ongeveer 150 pemoeda's. Zij was Hoogere Krijgsschool te Wasse naar geopend Met 16 leerlingen werd gestart In tegenwoordigheid van tal van malitaire autoriteiten is gisteren de Hoogere Krijgs school in het buiten Oud-Clingendaal te Wassenaar geopend. De directeur, luit.-kol. W. Th. Carp, deel de mede, dat het in de bedoeling ligt de 16 leerlingen voorloopig een cursus van een jaar te doen ondergaan en hen later in de gelegenheid te stellen het staf-brevet te halen In de toekomst zal een tweejarige cursus worden gegeven en zal tevens een cursus voor regiments- en divisiecomman danten aan deze krijgsschool worden ver bonden. Nadat ook minister Meynen het woord had gevoerd, heeft de luit.-gen. mr. H. J. Kruis de Hoogere Krijgsschool voor geopend verklaard. COMMISSIES VOOR OORLOGS- OF VREDESGEDENKTEEKENS SAMEN GESTELD. De centrale commissie voor oorlogs- of vredesgedenkteekens, standplaats Amster dam, wordt samengesteld als volgt: Wieger Bruin, voorzitter; K. E. Schuur man, secretaris, secretariaat: Paulus Potter straat 24, Amsterdam; leden: ir dr J. Th. P Bijhouwer, mr M. Nijhoff, jhr W. J. H. B Sandberg, prof. L. O. Wenckebach. Ook de provinciale oommissies zijn samen gesteld. In die voor Zuid-Holland, standplaats 's-Gravenhage, zullen zitting hebben: dr H. E. van Gelder, voorzitter; ir G. C. Lange, secretaris, secretariaat: Amaliastraat 13, 's-Gravenhage; leden: H. V. Gerritsen, Chr. de Moor, A. Wegerif, D. Wolbers. BURGEMEESTERS. Benoemd tot burgemeester van Scher- p e n i s s e mr H. H. Schuller, van Noord- d ij k K. Kuipers, van Amstenrade en Oirsbeek mr F. J. baron van Hövell tot Westerflier, van Merkelbeek J. J. Th. Clement en van Vinkeveen en Wa- verveen A. C. Blom, van Ulrum (Gr.) H. Ottenvanger. Vooral de Balkan wordt een netelige kwestie De houding van de Sowjet-Unie, welke in het begin in Parijs merkwaardig verzoe nend was, blijkt aan het eind van de eerste week van de conferentie minder toeschiete lijk te zijn geworden Over alle belangrijke kwesties blijkt overeenstemming even ver in het verschiet te liggen als ooit tevoren. De mislukking om tot overeenstemming te geraken ten aanzien van een geallieerde controlecommissie voor Italië wordt als een weinig belovende ouverture voor de aan staande besprekingen over de vredesver dragen met de Balkanlanden beschouwd Berlijn vierde 1 Mei tusschen de ruïnes Te midden der ruïnes vierde Berlijn met enthousiasme den 1 Mei-dag. In de niet- Russische zones was het meevoeren van de niet' goedgekeurde socialistische eenheids- leuzen verboden. In Moskou hield men een groote parade, die 6 uur duurde. Stalin sloeg ojn. een hypermodern tank-type gade. FRANCO WORDT ONDER DE LOUPE GENOMEN. De sub-commissie van den Veiligheids raad, die het geval Spanje moet onderzoe ken, zal vooral Franco's gedragingen in oorlogstijd nagaan. SPAANSCHE FALANXISTISCHE NAT. RAAD GEHALVEERD. In Spanje wordt de huidige Nationale Raad, die «100 leden telt, ontbonden. Er zal een nieuwe raad, ditmaal 50 leden tellend, benoemd worden. De leden blijven ambtshalve leden van de Cortes. Op 1 Mei komen de Cortes bijeen op een vergadering waar ook Franco spreekt. Een nieuw Engelsch plan voor Rijn en Ruhr wil eerst socialisatie der bedrijven en mijnen in Rijn- en Ruhrbekken en vervol gens internationalisatie. In Frankrijk is men over dat plan niet geheel tevreden. Het geheime Joodsohie radiostation in Palestina maakte bekend, dat alleen massa immigratie naar Palestina liet ondergrond- sohe wtraet zal doen ophouden. echter in staat onder dekking van Geall. mortieren en artillerie terug te trekken. Bij een door eeen Nederl. bataljon ver richte zuiveringsactie in het kamponggebied buiten Soerabaja werd gesn tegenstand ont moet. Dertien terroristen en twee voortvluch tige Japanners werden door patrouilles in Bali gearresteerd. DE „WELTEVREDEN" UIT INDIfi VERTROKKEN Het m.s. „Weltevreden" is uit Indië ver trokken met in totaal 824 repat'rieerenden aan boord, waaronder 300 mannen, 330 vrou wen en 194 kinderen. PASSAGIERSLIJST „SOMMELSDIJK". De passagierslijst van het m.s. „Sommels- dijk", welk repatrieeringsschip vermoedelijk 9 Mei in R'dam zal arriveeren, ligt op ons bureau ter inzage. De Sow jetpers wil opneming van de Armeensche provincies in Turksch Armenië bij Sow jet-Armenië. De oppositie van Molotof tegen een geal- leerde contrdlecornmissie voor den Balkan zal zeker grooter zijn, daar deze landen binnen de invloedssfeer van de Sowjet- Unie liggen. Een Amerikaansch verzoek de troepen in Oostenrijk te verminderen, wees Molotof van de hand. NIEUW BRITSCH SLAGSCHIP VAN 42.500 TON. Op de Clyde wordt heden het 42.500 ton metende slagschip „Vanguard" tewater ge laten. De Arabische hooge commissie procla meerde een algemeene staking als protest tegen het Engelsch-Amerikaansche rapport. In Italië zijn demonstraties gehouden te gen de beslissing der Groote vier ten aan zien der Italiaansche marine genomen. 28. Midden op een groot plein stonden drie palen, met de toppen bijeen gebonden, en daaraan hing een grote ijzeren pot. Deze werd half met water gevuld, meneer Van Emmen er in geduwd en toen, o. jongens! werd er een groot vuur onder aangemaakt! Je kunt begrijpen, dat de arme man er erg bik op was om er uit te komen. Maar tel kens als hij wou oprijzen, duwden de ne gers hem met de scherpe punten van hun speren weer terugWas er dan nergens uitkomst? Moest hij dan maar zo levend Spoorbrug over den IJsel feestelijk geopend. Vanmorgen is de spoorbrug over den IJsel bij Zwolle, voorloopig slechts met enkel spoor, officieel geopend. De verbinding met het Noorden, welke tot dusver over Apel doorn en Deventer moest worden geleid, wordt hierdoor aanmerkelijk verkort. Om elf uur knipte ir. W. Hupkes, de pres.- dir .vën de Ned. Spoorwegen, het li/it door, waarbij het spoorwegharmoniecorps het Wilhelmus speelde. Een feesttrein, getrokken door de nieuwste Zweedsche locomotief, reed daarna als eerste over de brug. In Zwolle vonden den geheelen dag feeste lijkheden plaats. Bij monde van Attlee sprak die Britsche regeering haar waardeering uit voor het werk der Palestina-commissie. Toelating van de 100.000 joden geschiedt eerst na ontbin ding der illegale legers in Palestna. De populaire Monty. schalk Montgomery en kol. Franklin. De wnd burgemeester, mr dr L. Janssens, bood de delegatie een röntgen-apparaat voor het Alexander Militaire Hospitaal en een com plete luidsprekerinstallatie voor 't Women's Hospital te Nottingham aan, waarna zoowel maarschalk Montgomery als kol. Franklin dankwoorden spraken en de gastvrijheid van Eindhoven memoreerden. gekookt, gevild en in dobbelsteentjes ge sneden worden? Gelukkig, neen! Juist toen de eerste dampwolkjes uit de ketel begonnen op te stijgen, ontstond er plotseling een grote paniek onder de zwar tjes. „Leeuwen! Leeuwen!" krijsten ze (na tuurlijk in 't Nikkeriaans), terwijl ze in doodsangst naar alle kanten wegvluchtten. Verrast keek meneer Van Emmen op. Het was meneer Untermeier met Piet en zijn leeuwenlegioen t Kerk en School Ned. Herv. Kerk Beroepen: te Rossum, J. Douwes te 's-Hertogenbosch. Aangenomen: naar Almelo (5e pred. pi.), A. J. Hovy te Hansweert. Geref. Kerken Tweetal: te Maassluis (3e pred. pl.), H. Brinkman te Amerongen en J. Haitsma te Roekan je. Beroepen: te Borne, cand. W. v. d. Kolk te Enkhuizen; te Geesteren-Gelselaar, cand. C. W. Thijs te Zevenbergen; te Gorre- dijk, J. H. Antuma te Raard. Bedankt: voor Kockengen, J. H. Tee- rink te Zetten; voor Leiderdorp (2e pred. pl.) O. van Noort te Barendrecht; voor Rijnsburg (vac. C. M. v. d. Loo), W. van Dijk te Nij megen; voor Zaandam (4e pred. pl.), D. War- nink te Bolnes. Chr. Geref. Kerk Bedankt: voor Lutten, J. Kampman te Opperdoes. PERSONALIA. Morgenmiddag 4 uur zal dr W. den Boei, benoemd tot buitengewoon hoogleeraar in ae Oude Geschiedenis aan de R.U. te Leiden, zijn ambt aanvaarden met het uitspreken van een inaugureele oratie in het groot-audito rium van het Academiegebouw. Hetzelfde zal geschieden op Dinsdag 14 Mei, 4 uur n.m., door dr J. Mulder, benoemd tot gewoon hoog leeraar in de geneeskunde. Ned. Herv. predikanten waren te Utrecht bijeen Debat over Christelijke politiek In de gistermorgen te Utrecht gehouden vergadering van Ned. Herv. predikanten is het onderwerp: „Volk, kerk en politiek" door dr A. A. van Ruler en prof. dr W. Banning behandeld. Eerstgenoemde betoogde dat clë kerk in de wereld en m net verloop der historie slechts een intermezzo is. De volks kerk omvat niet het geheele volk, doch met haar belijdenis moet zij evenwel in staat zijn een nieuw middelpunt, een centrum des heils te poneeren in het volksleven. Vanuit dit centrum moeten de grondlijnen voor het geheele leven worden getrokken, ook voor de politiek die een heilige zaak is en de cultuur-symbolische levensvorming der god delijke openbaring. Spr. zeide, dat zijn standpunt voert tot de principieele verwerping van het isolement, zooals dit wordt voorgestaan door de Chr. organisatie. Deze methode heeft, aldus spr., echter gefaald, want de natie is niet ge kerstend, maar verder gesplitst. Dat er ook nu nog aan de eigen organisatie op prin cipieele gronden wordt vastgehouden, zulks ziende als een gebod gods, is een gevolg, dat men zich eerst Christen weet en daarna pas Nederlander. Het Chr. isolement mag op geen enkel gebied worden verdedigd, nu een Christus-belijdende volkskerk is opgetreden, die de natie niet verdeelt, maar vereenigt. Bij de gedachtenwisseling nam dr G. C. van Niftrik van Zeist het. als Chr.-Hist. man. op voor de Chr. organisatie, jegens wie de kerk dankbaarheid verschuldigd is en wier steun de kerk geenszins kan missen. Het isolement is aan deze reorganisatie vroeger opgedrongen en, zoo zei spr., dit kan nu weer gebeuren als men meent, dat de histo rie in 1945 is begonnen. Ds Batelaan, naar hij zeide van Herv. A.R. huize, kwam er tegen op, dat men bezig is, een deel van het kerkvolk tegen zich in het harnas te jagen. In bepaalde kringen groeit het wantrouwen, wanneer men als achterlijk wordt beschouwd als zijnde voorstander van Chr. organisatie en Chr. pers. Gen. Synode Geref. Kerken (art. 31 K.O.) Wordt thans te Groningen gehouden (van onzen redacteur) Bij de Gen Synode der Geref. Kerken (art. 31 K.O.) was een schrijven ingekomen van de Free Church of Scotland, die tot de synode was uitgenoodigd. Rev. Rederich van Glasgow zal zoo mogelijk de svnode be zoeken. Van de Christian Reformed Church in Noord-Amerika was in antwoord op uitnoo- diiiging tot afvaardiging een schrijxen bin nengekomen, waarin werd medegedeeld, dat genoemde kerk nog niet in correspondentie staat met de Geref. kerken (art. 31), zoodat, zoolang haar synode nog niet is gehouden., haar bevoegdheid ontbreekt om afgevaar digden te benoemen. Ds Van Dijk, Groningen, sprak woorden van groote waardeering tot prof. S. Grey- danus. die gisteren 75 jaar is geworden. Spr. wenschte. dat prof. Greydanus nog lang voor de kerken gespaard zou blijven. De synode zong prof. Greydanus Psalm 134 3 toe De heer Waalewijn van Amersfoort rap- .porteerde over de ongelijke afvaardiging door verschillende part. synodes naar deze synode. De commissie achtte het gewenscht, dat in den overgangstoestand voor elk par ticulier ressort zes afgevaardigden worden aangewezen, om dan later terug te keeren tot de orde der K.O. vier afgevaardigden. Verschillende sprekers achtten het beter, reeds nu tot de orde van vier terug te kee ren. Het rapport zal door de commissie wor den herzien. Het rapport over het voorstel-Enschede, dat beoogt vrijmaking voortaan te doen plaats vinden met advies der classis werd aangenomen In de avondzitting rapporteerde de heer Mulder van Sappe meer over voorstellen van vier part. synodes, alle vragende beperking van het preekconsent van studenten. In ver band met het nog ontoereikend aantal pre dikanten wil de commissie het preeksonsent niet opheffen, doch beperken. In de discussie bleek, dat dit onderwerp beïnvloed wordt door de huidige omstan digheden der kerken, waar thans 150 pre dikanten zijn voor 250 gemeenten. Dit eischt volgens sommige sprekers, dat de toegang tot en het gebruik van het preekconsent ndet moet worden ingeperkt, doch veeleer verruimd. Als laatste spreker uitte de praeses zijn groote teleurstelling over de wijze, waarop z.i. in de discussie de hooge beteekenis van en de roep om de ambtelijke bediening is verwaarloosd. De synode besloot met 32 tegen 15 stem men het aantal theologische studiejaren, na welke een student een stichtelijk woord mag spreken, op drie te stellen. De overige con clusies werden aangenomen. Gisteren heeft de gen. synode besloten haar zittingen in de volgende week ook op Vrij dag te houden, doch in de verkiezingsweek (13 tot 18 Mei) niet te vergaderen. De heer Gerber van Ermelo rapporteerde over de ambtelijke bearbeiding van de zee varende leden der Geref kerken (art. 31) en de evangelisatie onder zeevarenden. De commissie achtte hierin een taak, zoowel voor de plaatselijke kerken als voor de ker ken in het algemeen gelegen, zoodat zij ad viseerde tot het beroepen van een special en predikant voor dit werk. Deze zal ook in buitenlandsche havens contact zoeken voor de organisatie der geestelijke verzorging, ter wijl voor de groote visscherij verbinding ge zocht zal worden met de centra op dit ge bied. Voorts rapporteerde de heer Gerber over de verzorging der radiokerkdiensten. De de- putaten ad hoe hebben aan de N.C.R.V. als hun verlangen kenbaar gemaakt, dat de voor den oorlog gegolden hebbende -^seling der kerkdiensten gehandhaafd blijve Heden werden de zittingen voortgezet, jJ Bovendien is f 50.000 verbeurd verklaard Het Haagsche Tribunaal deed hedenmor gen uitspraak in de zaak tegen Baron J W. van Haersolte van Haerst, eens „ge machtigde van den Leider" in de prov Zuid-Holland minus Rotterdam en veroor- deelte verdach te tot imternee- ring tot 1 Jan. 1952, verbeurd verklaring van zijn onroeren de goederen en f 50.000 van zijn vermogen. Voorts werd hem het recht ontzegd ooit weer eenig open baar ambt te be- kleeden en de kiesrechten ont zegd. De President, mr v. Vrijberghe de Coningh, ver klaarde, dat met het oog op den Baron v. HAERSOLTE. leeftijd van verd., die 59 j#ar is. geen langere intemeering wordt opgelegd, hoewel hij door zijn figuur, in de N.S.B. Boodschap van de Koningin aan president Truman De Skymaster van de K.L.M., die op 21 Med van Schiphol naar de Ver. Staten zal vertrekken, zal een brief van de Koningin aan president Truman vervoeren. 44 Passa giers zullen deze eerste reis meemaken. Bij aankomst op het vliegveld La Guardia zal het vliegtuig verwelkomd worden door am bassadeur Loudon. Op den zelfden dag zal een andere Skymaster naar Amsterdam vertrekken. van groote beteekenis werd geacht. Daar hij in zeer goeden doen verkeerde, werd hem, met het oog op *t feit dat hij zijn ver mogen ter beschikking vair den vijand heeft gesteld en in aanmerking nemende de groote schade door den vijand aan Ne derland toegebracht, werd een belangrijk gedeelte van zijn bezit verbeurd verklaard Verkeersonderwijs op de lagere scholen? Als onderdeel van de aardrijkskunde. Op een verzoek van de K.N.A.C. het ver keersonderwijs op d>e lagere scholen ver plichtend te doen stellen heeft de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen beslist, dat het verkeersonderwijs niet als een afzonderlijk leervak in het leerplan der lagere scholen zal worden opgenomen, maar dat zal worden voorgesteld de Lagèronder- wijswet 1920 in dien zin te wijzigen dat het theoretische en practische verkeersonderwijs bij het leervak aardrijkskunde zal worden gegeven. SECRETARIS HAAGSCH TRIBUNAAL. De secretaris van het Tribunaal te 's-Gra venhage, mr A. E. van Eerde, is, naar de „Nieuwe Leidsche Courant" ver neemt, benoemd tot lid van het Hof van Justitie op Curacao. Mr van Eerde, die zich zeer veel moeite heeft gegeven om, ten spijt van de vele be lemmeringen, de Kamers van het Tribunaal te doen functionneeren, zal half Mei naar de West vertrekken. Kort bezoek van Montv aan Eindhoven Ter gelegenheid van het afscheid van Engelsche troepen Gisteren heeft Eindhoven in het Van Abbemuseum afscheid genomen van de En- gelschen, die ons land nu gaan verlaten. Tot de Engelsche delegatie behoorde o.m. maar-

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 2