ïlieuiur gtüisrife (luminal Nu ook nog bootwerkersstaking in A'dam IDist <11 DE IHIOOGE RAAD DONDERDAG MEI 194« ïe Serie, le Jaargang vanaf 7 Mei 1945, No. 301 Abonnementsprijzen 1.10 per maand 0.26 per week 3.25 per kwartaal (bij betaling p. kwit. verb. m. adm.kosten) Advertentiën 0.15 per m.m. Bij contract belang rijke korting Postrekening 5 8 9 3 6 Bureaux Redactie en Administratie HOOGEWOERD 103 Telefoon 22710 Christelijk-Nationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken „«Stantuasticti is obeblcocn myn bert in tegjjenapoft" Werkwilligen door terreur verhinderd Ongeveer tegelijk met diet te Rotterdam heeft de E.V.C. kans gezien een „prestige- staking" te ontketenen, ditmaal in de Am- sterdaimsehe havens. Omdat zij niet gekend was in een nieuwe overeenkomst door de organisaties tot stand gebracht, heeft de E.V.C. onder bet onmogelijke voorwendsel, dat ook de zeelieden, die zich nu op zee be- Er hebben zich nog geen ongeregeldheden voorgedaan. 'Bij den Dok- en Scheepsbouw is een staking uitgebroken, die is gericht tegen die tariefloonen. ONDERHOUD MET DE REGEERING. Uit Rotterdam werd ons vanmiddag ge seind: Van de 19 ter lossing liggende sche pen wordt slechts op 5 gewerkt. Heden morgen is een deputatie van de E.V.C. naar Den Haag vertrokken om met een vertegen woordiger van den minister te spreken, ter- Wederopbouw in den letterlijken zin: de Scheveningsche tentjes herrijzen weer, hetgeen wil zeggen, dat binnenkort de strandgeneugten tusschen Palace-straat (bij het Kurhaus) en het Wassenaarsche einde van den boulevard zullen terugkeeren. vimden, omtrent de overeenkomst moeten uitspreken, een staking geproclameerd. Het betreft hier dus geen kwestie van positie verbetering, doch louter van erkenning. Door 't uitoefenen van een terreur durven WT ark willigen den arbeid niet te hervatten, zoodat ook in de hoofdstad het werk in de havens geheel stil ligt. De samenwerkende Havenbedrijveen héb ben medegedeeld, dat tot Maandagmorgen de stakende arbeiders gelegenheid hebben zich te melden. Zij, die zulks dan niet heb ben gedaan, worden niet meer terug geno men. Voor de open komende plaatsen kunnen gegadigden zich reeds thans melden. Nader wordt ons medegedeeld, dat de sta king zich nog geleidelijk uitbreidt, een kleine groep arbeiders bij de K.N.S.M. blijft aan het werk. H.M. de Koningin morgen naar Vught Ter herdenking van de gevallenen tijdens de bezetting Morgen zal te Vught een plechtige her denking worden gehouden van de gevalle nen in de jaren 19401945, welke plechtig heid door H. M. de Koningin wèl zal wor den bijgewoond, daar de inspanning hier voor minder groot is dan voor de plechtig heid op Waalsdorp. De stoeten van deelnemers zullen uit Vught (Marktplein en Vensterplein) zich begeven naar het executieterrein op de heide, Lunet 2. Om drie uur wordt vandaar vertrokken, zoodat de stoeten omstreeks vier uur het herdemkingsterrein bereiken. Iedereen kan zich bij die stoeten aansluiten. PRINS BERNARD NAAR DELFZIJL. Hedenmiddag om twee uur vertrok Prins Betrnhard met zijn particulier toestel van Soesterberg naar Delfzijl om de bevrijdings feesten aldaar bij te wonen. wijl het in de bedoeling ligt om op een openluchtbijeenkomst op het Afrikaander- plein te Rotterdam de resultaten van deze bespreking mede te deelen. De aanmeldiiugs- lokaiem. van de Scheepvaartver. Zuid zijn nog steeds geopend maar niemand meldt zich. De directies van enkele groote bedrij ven zijn er toe over gegaan een deel van het vaste personeel, dat in staking is ge gaan, te ontslaan, terwijl van een deel der losse arbeiders het inschrijvingsbiljet is in getrokken.. Ook een groep metaalbewerkers, werkzaam aan boord van de Nieuw Amster dam, heeft het werk neergelegd. MINDER GELUKKIGE VERDEELING DER IMPORTSIGARETTEN Naar wij vernamen heeft de toewijzing van importcigaretten niet steeds op de juiste wijze plaats gehad. Dit brengt met zich mede, dat sommige winkeliers maar een derde of nog minder van hun klanten deze cigaretten kunnen leveren. Uiteraard is dat voor deze winkeliers zeer onaangenaam, doch ze staan voor een voldongen feit. MOEILIJKHEDEN VOOR REEDERS TE IJMUIDEN. De wijze waarop de regeering is overgegaan tot 't verlagen der prijzen voor zeevisch, heeft aldus meldt het A.N.P. den vischhandel en reeders te IJmuiden voor groote moeilijk heden geplaatst. Deze moeilijkheden ontstonden, doordat de reeders trachtten, den aanvoer van Zaterdag jl. tegen de oude maximum-prijzen te ver- koopen. De groothandel wilde hiertoe wel medewerken, doch beschikte niet over bestel lingen tegen die prijzen. TEXTIELPUNTEN TOEGEWEZEN. Het gisteren in een deel onzer oplage ge publiceerde A.N.P.-bericht in zake toewij zing van textielpunten was niet heelemaal juist. Het moet aldus luiden: aangewezen zijn de nummers 101 t/m. 120 van de tex- tielkaarten va, vb, vc, vd en ve. Van de textielkaarten vf605 zijn geldig de nummers 101 t/m. 200. Laatstgenoemde punten zijn voorzien van de letter b. Prinselijk Paar zal Leiden bezoeken Ter bijwoning van de eere-nromotie van Winston Churchill."* Omtrent de plechtigheid van de eere promotie van Winston Churchill aan de Leid- sche Universiteit, weet „Trouw" te berich ten, dat met het Prinselijk Paar ook tal van autoriteiten aanwezig zullen zijn, o.m. de min. president, prof. ir W. Schermerhorn, die vergezeld zal zijn van enkele ambtge- nooten, de gezanten van Engeland, Canada en Australië, vele vooraanstaande persoon lijkheden uit de Ned. academische kringen, het gemeentebestuur, enz. Ook zullen een aantal buitenlandsche journalisten de eere promotie in de Pieterskerk bijwonen. OOK ONDERWIJZERS KRIJGEN HET INVASIEGELD De ministerraad heeft goedgekeurd dat evenals aan de meeste ambtenaren ook aan de onderwijzers het z.g.n. invasie-voorschot wordt geschonken. Pro en contra Van Kleffens in Amerika „Een heldere geest", aldus Sumner Welles De waardeering voor onzen oud-minister van Buitenlandische Zaken, mr van Kleffens, is in Amerika zeer gemengd. Zoo schrijft de voorm. vice-minister van Bu/it. Zaken, Sumner Wélles, in de New York Herald Tri bune": „De hélderheid van geest, waarmede van Kleffens is begiftigd, stelde hem in staat de zaken duidelijk voor oogen te stel len, wanneer op sommige oogenbli kk£n door het ontbreken van een werkmethode de beraadslagingen van den Veiligheids raad in een zee van technische details dreig de ten onder te gaan." De radio-commenta tor Peter de Lima leverde echter via radio- Los Angelos critiek op van Kleffen's oppo sitie tegen het Poolsche voorstel t.a.v. Spanje. „Het is mogelijk, dat van Kleffens nog steeds niet gesteld is op burgeroorlogen en revoluties, maar iik geloof, dat zijn grootste vrees is, dat indien Franco verwijderd wordt, sommige van die .krankzinnige" ideeën ziéh over Europa zouden verspreiden en het Ned. imperialisme vroeger een einde zou nemen dan anders het geval zou zijn." KAPPERSZAKEN EN DE NATIONALE FEESTDAG. De Vakgroep „Kappersbedrijven" advi seert, dat heerenkapperszaken op den natio- nalen feestdag in elk geval tot ten minste 6 uur -n.m. geopend blijven. Damessalons zouden desgewenscht vroeger kunnen slui ten. I.v.m. te houden herdenkingsdiensten wordt aangeraden 3 Mei a.s. de werkzaam heden om uiterlijk 6 uur n.m. te beëindi gen. DAT het Instituut voor Middenstandsont wikkeling op 15, 16. 22 en 23 Mei in het „Hof van Holland" te Hilversum een studieconfe rentie zal organiseeren o.l.v. prof. R. Casi- mir. DAT de Chr. Boeren- en Tuindersbond op 9 Mei te Zwolle zijn algemeene vergadering zal. houden, waar zullen spreken Chr. v. d. Heuvel en prof. dr J. Waterink. DAT binnenkort het geheele Gooi centraal vanuit Hilversum van gas zal worden voor zien. DAT het proces tegen den Canadeeschen brigade-commandant Licter is uitgesteld en vermoedelijk op 7 Mei te A'dam zal plaats vinden, waarbij als openbaar aanklager op treedt Kol. Mc Donald. DAT de boterproductie in Gelderland en Overijssel in 1945 totaal 11.609.838 kg bedroeg. DAT het plan van een der Hilversumsche meubelfabrieken om den vrijen Engelschen Zaterdag in te voeren door de Rijksarbeids- inspectie is afgewezen i.v.m. den weder opbouw. DAT min. Lieftinck te A'dam een af- scheidslunch heeft aangeboden aan mr L. J. A. Trip en het Prinselijk Paar ook aan zat. DAT mr Trip met het grootkruis in de Orde van Oranje Nassau is onderscheiden. DAT het „Spel der bevrijding" in het Olympisch Stadion te A'dam a.s. Zaterdag middag reeds om half 3 aanvangt. DAT de groote veerboot „Koningin Wil- helmina" op de Westerschelde, tusschen Perkpolder en Kruinmgen, weer in dienst is gesteld. DAT de „Tromp" morgenochtend 10 uur aan het Steenenhoofd te A'dam wordt af gemeerd. DAT minister v. d. Leeuw de commissie tot reorganisatie van het hooger onderwijs heeft geïnstalleerd. DAT Zaterdagmiddag a.s. om half één in den G.E.B.-wolkenkrabber te R'dam een gedenkplaat onthuld wordt voor in den be zettingstijd omgebrachte G.E.B.'ers. DAT de defecte kabelverbindingen door de Westerschelde vanwege het mijnengevaar moeilijk gerepareerd kunnen worden, doch dat men met z.g.n. radio-link het telefoon- en telegraafverkeer naar Zeeuwsch-Vlaanderen weldra belangrijk hoopt te verbeteren. DAT een procuratiehouder van een groote verz-ekeringismij te Den Haag, die reeds vanaf de bevrijding als N.S.B.-er is geïn terneerd, nog iedere maand zijn salaris ad f 500 p. m. toucheert en gelijk opdeelt in de gratificaties voor het andere personeel. DAT benoemd is tot dir. van 's Rijks be lastingen en domeinen te Utrecht mr P. van Sonsbeek, hoofdinspect. van 's Rijks be lastingen te A'dam. DAT mr L. G. Tijs, kantonrechter te Har derwijk. is weggezuiverd. DAT tot 22 Mei van de Am. ambassade te Den Haag de vlag halfstok zal hangen in verband met het overlijden van Harlan Fiske Stone, chief justice van het Opper- gerechtshof der U.S.A. DAT de heer A. Dugazan benoemd is tot vice-consul der Nederlanden te St Nazaire. DAT als herinnering aan de bevrijding aan de gemeente Rhenen eenige wapens en do cumenten van den voormaligen SS-comman- dant aldaar ten geschenke zullen worden aangeboden. DAT te Groningen een zwarte Piet werd gearresteerd, die twee busreizigers bonnen en boter te koop aanbood, niet wetende, dat deze twee heeren controleurs van den C.C.D. waren. DAT voortaan alle aanduidingen als „ver kocht" of „decoratie" bij textielgoederen in étalages verboden zijn. DAT Nederlanders, die met een personen wagen of motorrijwiel Frankrijk bezoeken, een beperkt aantal Fransche benzinnebonnen kunnen aanvragen bij het directoraat-gene raal van het Verkeer, Kanaalweg 3 te 's-Gra- venhage, dagelijks tusschen 10 en 12 uur. DAT de Ver. „Indisch Instituut", Maurits- kade 63, A'dam een „Garoedaprijs 1946" van f 100.beschikbaar stelt voor het beste jeugdboek, waarvan het verhaal in Indië speelt en waarvoor de manuscripten voor 1 Mei moeten worden ingediend bij de Ver- eeniging. DAT i.vjn. een vordering van een Ned. bioscoopondernemer op een der te A'dam gevestigde Amerik. filmmaatschaippijen, ex- oeoutoriaal beslag is gelegd op alle eigen dommen van de betrokken maatschappij. DAT de Ned. tentoonstelling van tulpen te Moskou een groot succes is geworden. DAT die bloembollen a s. Zondag grooten- deels uitgebloeid zijn, doch te boomgaar den in de Krimpen er waard hun bloesem pracht vertoonen. DAT weer 27 Nederlanders uit Polen in Zweden zijn aangekomen en hun namen op ons bureau ter inzage liggen. DAT die Haagsche componist Hans Wernke namens het geheele Ned. volk een sympho- nisch werk heeft aangeboden aan het Zweedsche vodk. De wijze waarop dezer dagen de zuiver rLngshandeldngen ten aanzien van ons hoogste rechtscollege, den Hoogen Raad, haar einde hebben gevonden, kan niet bevredi gend wordian genoemd. Wat is het geval? Naar zeer veler oordeel is de houding van het hoogste rechtscollege gedurende de be zetting niet zoo geweest als in het belang en overeenkomstig de eer van ons land dienstig mocht worden geacht. Reeds het Kabinet Gerbrandy heeft het wenschelijk geoordeeld van afkeuring te doen blijken. Daarop is tusschen het inmid dels opgetreden Kabinet Schermerhorn en den Hoogen Raad een briefwisseling gevolgd, welke destijds is gepubliceerd en waarbij da minister van Justitie (in October 1945) even eens tot een ongunstige conclusie kwam. Waren er klachten over de houding van den Hoogen Raad tijdens de bezetting, even eens was er bij velen onvoldaanheid over da wijze, waarop hier zuiveringshandelingen werden toegepast. Het was dan ook met in stemming van niet weinigen, dat nog in de zelfde maand, waarin de briefwisseling met den Hoogen Raad werd afgesloten, een zui veringsbesluit rechterlijke macht acEkwam, waarin men meenden wij althans een middel mocht zien om de zuivering meer bevredigend te doen verloopen. Een daartoe in het leven geroepen „hoog ooilege voor de rechterlijke macht", waaraan de zuivering werd opgedragen, stond daarvoor, meenden wij, weer borg. Dit hooge college voor de rechterlijke macht heeft zich nu ook willen zetten aan een behandeling van tegen, den Hoogen Raad gerezen klachten, maar moest toen verne men, dat de Regeering de zuiveringshandelin gen ten aanzien van den Hoogen Raad afge sloten acht met de door haar gevoerde brief wisseling. Dit was reeds door de Regeering aan den Hoogen Raad medegedeeld, en het is begrijpelijk, dat dit laatste college zich thans op deze toezegging beroept. Alle begrip hebben wij ervoor, dat de Hooge Raad na de zuiveringsacties van de Kabinetten Gerbrandy en Schermerhorn, een derde zuiveringsactie (thans door het hoog college voor de rechterlijke macht) wel wat veel van het goede oordeelt. Driemaal moge dan scheepsrecht zijn, ons hoogste rechtscollege wilde nu wél eens vasten grond onder de voeten hebben. De Hooge Raad heeft bij monde van zijn in anciënniteit oudste lid hiervan doen blij ken tegenover hi?t hoog college voor de rech terlijke macht en dit heeft zich bij den stand van zaken neergelegd. Thans dus mogen wij wel definitief aanne men, dat de zuivering van den Hoogen Raad een einde heeft gevonden. Dat er een einde aan gekomen is, achten wij een reden tot verheuging. De rechtszekerheid gedoogde niet, dat het hoogste rechterlijk ooilege lang in een in onzekerheid zwevende situatie bleef verkeeren. Wat echter het bij uitstek onbevredigende is, is dat de Regeering aan den eenen kant instituten in het leven roept, waaraan een bepaalde functie (zuivering) wordt opge dragen, en aan den anderen kant zij het ook kort voordat het betreffende instituut in het leven geroepen werd een deel van de functie aan zich trekt, welke overigens aan het instituut is toegedacht. Dat het schema van de zuivering daardoor op bedenkelijke wijze wondt doorbroken, moet toch ook beaamd worden door een Rie- geering, welke overigens in „doorbraken" haar genoegen heeft. Wij kunnen in deze geschiedenis weer weinig beters zien dan een symptoom van een Regeeringsbeleid, dat wij al meer moeten omschrijven als het systeem van de systeemloósheid. En dat is het wat men tenslotte zoo gr en zenloos beu wordt. Tweede Kamer was heden middag bijeen Ter aanhooring van de verklaring over Indië. (Van onzen Parlementsredacteur). Onder groote belangstelling heeft de Twee de Kamer hedenmiddag de regeeringrverkla- ring van den ministe/ van Overzeesche ge- biedsdeelen, prof. dr J. Logemann, aange hoord. De gereserveerde publieke tribune was geheel gevuld. Achter de ministertafel hadden 6 ministers plaats genomen, w.o. min.-pres. Schermerhorn. Vooraf was door den voorzitter aan het Kamerlid Wendelaar toestemming verleend tot het houden van zijn Dinsdag aangevraag de interpellatie. Op de verklaring komen wij morgen nader terug. Spoorwegpersoneel heeft 7500 horloges noodig Vrije verkoop eerste jaar niet mogelijk. Nu de regeling van het Rijksbureau van Metalen inzake de verstrekking van vergun ningen voor uit Zwitserland geïmporteerde horloges dezer dagen zal afkomen, is het aar dig te vernemen, dat de Spoorwegen een aanvrage voor 7500 horloges hebben inge diend, terwijl de eerste zending uit Zwit serland, die onlangs plaats vond, slechts 1500 stuks omvatte. 9 Terzake informeerend, vernam de Nieu we Leidsche Courant nog, dat vrije verkoop van horloges het eerste jaar niet mogelijk zal zijn. Hitiers particuliere bioscoopzaal op den Obersalzberg wordt tot RK. kerk ingericht. Weinig verandering, aldus De Bilt Tot morgenavond wordt verwacht: Zwak ke tot matige wind tusschen Oost en Noord- Oost, geen regen, in de noordelijke provin cies in dien nacht en ochtend tijdelijk nevel of mist, overdag vrij veel bewolking, overige deelen van het land op de meeste plaatsen zonneschijn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 1