Vorrink weerlegt alle beschuldigingen Op Sumatra's Oostkust loopt het ook scheef Italiaansche vloot zal worden verdeeld NIEUWE LEIDSCHE COURANT MAANDAG 29 APRIL 1946 Nederl. tulpen voor 1 Mei-viering naar Moskou Op een partij-vergadering te Amsterdam Zaterdagavond in een groote vergadering in lie Apollohal te Amsterdam, heeft Koos Vorrink zich verdedigd tegen de beschuldi ging, onderhandelingen met Arnold Meyer, den leider van Nationaal Front te hebben ge voerd. Als Arnold Meyer inderdaad „onthullin gen" kan doen, en als hij het kan dan hoop ik dat hij het doet, dan kan ik mij gelukkig prijzen met te verklaren dat ik heb mede gewerkt om wat rot is op te ruimen, want dat beschouw ik als een van mijn belang rijkste taken, zoo zeide hij. Sprekend over zijn relaties met Meyer tijdens de bezetting, verklaarde Vorrink: Er was in het begin der bezetting een tijd van terrein verkennen. In dien tijd dreigde er een Regeering Mussert. Als tegenpool werd Meyer gesteld. Doch in die partij was geen generale staf. Arnold Meyer Met mij daar om vragen of ik bereid was bij hem te komen en een gesprek met hem te voeren, aldus Vorrink. In Juni of Juli 1940 heeft dit gesprek plaats gehad en wel maar één maal en niet driemaal en niet om en nabij de jaarwisseling zooals is gepubliceerd. Dit eene gesprek is uitsluitend gegaan over het ge vaar van een Mussertregeering en de rol, welke het N.V.V. en „Het Volk" bij de af wending van dit gevaar konden spelen, „Ik heb Meyer gezegd" aldus Vorrink „dat ik om principieele redenen nooit met „Natio naal Front" kon samenwerken, ten eerste niet omdat ik democraat ben en ten tweede omdat ik nimmer an ti-semiet zou kunnen worden." En daarmede was de zaak afge daan. Veertien dagen later is Constant van Wessem, een der voormannen van „Natio naal Front", nog bij mij geweest om mij met dreigementen tot medewerking te bren gen. Maar ook hiervoor ben ik met gewe ken. Al mijn politieke vrienden, ook leden van de andere partijen, waren van deze onderhandelingen door mij op de hoogte gesteld. Ik ben trouwens niet de eenige the een onderhoud heeft gehad met Arnold Meyer. Om de juistheid van deze verkla ringen te onderstrepenlas Vorrink een stuk voor van den journalist J. H. Scheps, die een onderhoud met Arnold Meyer op 26 April 1946 heeft gehad, waarin Meyer volledig de lezing van Vorrink van de onderhandelingen onderschrijft en met zijn handteekening heeft bekrachtigd. Met groote felheid trok Vorrink van leer tegen de beschuldiging als zou hij verraad hebben gepleegd. „Ik ben maar éénmaal gearresteerd ge weest" aldus Vorrink. Men heeft verhinderd, dat ik in een openbaar proces voor het Kriegsgericht zou verschijnen. Wel heb ik gelegenheid gehad mijn meening op papier te zetten. Naar aanleiding daarvan heeft Seyss Inquart mij verzocht een rapport te schrijven over Mussert. Ik heb dat gedaan en kan u verzekeren, dat het niet fraai was, maar ik kan u ook verzekeren dat dat rap port niet de aanleiding is geweest voor de arrestatie van Schouten, Joekes,Prof. Kra nenburg, minister Ringers en den bankier Menten. Al deze men^chen zijn gearresteerd vóór dat ik een rapport had geschreven. „Met uitzondering van Men ten. die twee maanden eerder was gearresteerd, zij zijn nJ. op den- Republikeinsch gouverneur bedreigd Dr Amir, de republikeinsche ..vice-gou- vemeur" van Sumatra, die onlangs verklaar de, dat het bezoek van Sjarifoedin, den „minister van Landsverdediging", aan Su matra er veel had toe bijgedragen om den band tusschen Java en Sumatra te verste vigen, schijnt zich toch niet zoo erg onder zijn soortgenooten thuis te voelen. Althans, hij heeft zich dezer dagen met zijn gezin tot de Geallieerde bezettingstroepen gewend met het verzoek om bescherming. En nu komt het bericht, dat Amir is ondergebracht in het Nederl. Rapwi-kamp te Medan. Zijn ommezwaai is het duidelijke bewijs, dat de republikeinsche leiders niet langer in staat zijn de situatie op Sumatra's Oost kust te beheerschen, in welk gedeelte onge disciplineerde extremistische horden den scepter zwaaien. Zeer sterk is voorts de communistische invloed op Sumatra merk baar. In tegenstelling met de gebeurtenissen op S. O. K. schijnen de gematigde nationalis tische élementen aan den Westkust den toe stand nog in handen te hebben. De republi keinsche „regeering" heeft o.a. de arrestatie gelast van den, onder Japanschen druk staanden. Uitvoerenden Raad van het Volks front. Hoe het echter zal gaan met de „Republiek Sumatra" zooals Sjahrir zich die voorstelt, kunnen wij niet met Zekerheid zeggen. Aar dig is het in dit verband een A.N.P.-Aneta bericht van eenige dagen geleden aan te halen, waarin gemeld wordt, dat de In heems che politieke stroomingen op Sumatra thans de neiging hebben zich in twee hoofd partijen op te lossen. De aanhangers van de „Republikeinsche regeering," die gegroepeerd zijn in het Na tionale Comité, zijn het er over eens, dat Sumatra moet worden ingelijfd bij de „Re publiek" als autonome provincie en onder geschikt aan Java. Aan den anderen kant is een „Raad van Extremisten" gevormd, die zijn hoofdkwar tier heeft te Pematang Siantar (ten Z.O. van Medan). welke raad zich ten doel stelt een gematigder houding t.o.v. het Indische vraagstuk in te nemen JAVA PEPERDUUR Volgens een A.N.P.-Aneta bericht, blijven, zoowel in het binnenland van Java, als in het onder Geall. controle staande gebied, de prijzen voor voedingsmiddelen aanzienlijk stijgen. In dit verband overweegt de Ned.- Ind. Regeering de kleinere salarissen over de geheele linie te verhoog en. Typeerend is het feit, dat de verkoopers liever de oude bankbiljetten van de Java- sche Bank ontvangen, dan het nieuwe (z.g. gouvernement^ geld. zelfden dag gearresteerd als ik zelf" aldus Vorrin-k. Hij deelde voorts mede een aanklacht te hebben ingediend tegen de artikelen in de Gelderlander pers, doch juridisch geen vat te hebben kunnen krijgen op hetgeen „De Telex" schreef, daar die artikelen te glib berig waren. Vliegtuigen bereiken snelheid van 't geluid Nu onlangs met een Britsch Gloster Me- teor-vliegtuig een snelheid van 606 mijl per uur (975 km.) werd behaald, deelden de Ame rikanen mede, dat hun gestroomlijnde Shooting Star nog 10 mijl sneller is, waarop de Engelschen hebben laten weten dat hun Meteor slechts op 90 pet. van z'n kunnen vloog en eigenlijk dus nog 15 mijl harder kan vliegen. Voorts bezitten ze een Havillard Vampire, die nog weer sneller heet te zijn dan de Shooting Star. Tenslotte experimen teeren de Britten met een machine, waarvan de snelheid gelijk is aan die van het geluid van het aardoppervlak (1200 km.) en waar mee dus in 33 uur rondom de aarde gevlo gen kan worden. De Roemeensche vice-premier Tatares- coe verklaarde dat samenwerking met Rus land de basis vormt voor het voortbestaan van zijn land, doch Roemenië tevens de vriendschap zocht van het Westen en Ame rika. Rusland behoeft er niets van te hebben Op de conferentie in Parijs is Zaterdag besloten, dat, op 4 kruisers na, de Italiaan- sche vloot verdeeld zal worden tusschen Griekenland, Joego-Slavië en de Groote Vier. Men beschouwt dit als een belangrijke concessie van Rusland, dat aanvankelijk 1/3 van de vloot voor zich had opgeëischt. WAT HET „SCHEERMES" TEN LASTE WORDT GELEGD. De beschuldiging tegen den Jap. premier Togo, alias het „Scheermes", omvat verant woordelijkheid voor schending internatio naal recht, massa-moord en misdaden tegen de menschelij kheid. Hij zal in Tokio terecht staan. DE ITAL. KONINKLIJKE FAMILIE ZAL ZICH IN ZWITSERLAND VESTIGEN. De Italiaansche koninklijke familie zal zich binnenkort in Zwitserland vestigen Het feit, dat ook de Chr. Dem. Partij zich in groote meerderheid vóór een republiek heeft uitgesproken, schijnt hieraan niet vreemd te zijn. GIRAUD MJLP.-CANDIDAAT. Generaal Giraud, indertijd De Gaulle's rivaal bij de erkenning van het Fransche staatshoofd, is M.R.P.-candidaat (Katholie ken) voor de Kamer van Afgevaardigden. De Gaulle ondernam een dergelijken stap niet. HOOFDREDACTIE HET „DAGBLAD" TE BATAVIA Naar de Nieuwe Leidsche C.rt ver neemt, zal als opvolger van den heer W. Be- lonje tot hoofdredacteur van het „Dagblad" te Batavia benoemd worden de heer W. Koenders, voor de Japansche bezetting 1ste redacteur bij het „Bataviaasch Nieuwsblad". VLIEGTUIGEN BRENGEN VOEDSEL ÜIT AUSTRALIË NAAR INDIE Vliegtuigen van de Ned. Ind. Luchtmacht brengen thans voorraden voedsel uit Austra lië "naar Soerabaja, daar de havenarbeiders nog steeds weigeren de Ned. schepen te laden. Be vin zal binnenkort door zijn chauf feur Charles Young, een schilderij worden aangeboden dat deze van den minister ver vaardigde zonder dat hij poseerde. In de Belg. badplaats Knokke komt een groot sportpark dat naar schatting 40 mil- lioen francs zal kosten. Kolonel Francois de la Rocque, oprichter van het „Croix de Feu", de eerste Fransche vooroorlogsche fascistische partij, is Zondag in den leeftijd van 59 jaar te Parijs overleden. 25. Hij besloot op het gemoed van den leeuw te werken. „Geen gemoed zoo ver hard, of het heeft nog wel ergens een zacht plekje", dacht hij; hij commandeerde halt en, hoewel bevend van angst, begon hij op ziin gitaar te spelen en zong, met trillende stem: „Gij. gij, ligt mij aan *t harte, Gii, gij, woont steeds er in! Gij. gij. bron mijner smarten, Weet niet, hoezeer ik u mini Tevens opent de K.L.M. daarmee een nieuwe luchtlijn. Met niet minder dan 30.000 bloeiende tul pen is gisteren Parmentier met het eerste K.L.M.-toestel naar Moskou vertrokken, welke tulpen een geschenk zijn van Ned. bollenkweekers aan Molotov en in verband met de 1 Mei-viering op een speciale expo sitie worden tentoongesteld. Eenige dagen geleden vertrok ook in verband hiermee reeds de bollenexpert D. Lefeber, die met den heer M. C. Driehuizen (beiden uit Lfese) langdurige onderhandelingen over deze zending met de Russische ambassade te Den Haag heeft gevoerd. De heer Drie huizen vertrok pas gisteren, evenals de heeren B. Warnaar uit Sassenheim, dr A. J Verhage, voorz. der Alg. Ver. voor Bloem bollencultuur, uit Haarlem en Van Houwe- ninge uit Den Haag, die voor het schikken der tulpen zal zorg dragen. De nieuwe va riëteit „Generalissimo Joseph Stalin" is er ook bij. Vele van de in het Regentspark te Lon den tot bloei gekomen Nederlandsche tul pen zijn door onbekenden vernield. De Sun day Express vaart uit tegen de vandalen en gewaagt van „een beleediging voor het Ne derlandsche volk". Te Danzig begon het proces tegen 15 leiders van het' concentratiekamp Stutthof. De Air France opent binnenkort ver bindingen met Oslo, Lissabon en Dublin. De Russische bereidwilligheid is toch zeer opmerkelijk en er heerscht in Parijs dan ook een „behoedzaam optimisme". Er komen steeds weer „waarnemers" van belangheb bende Balkanstaten in de Fransche hoofd stad om er hun belangen te behartigen. Niemöller preekte tusschen het puin van Neurenberg Tusschen de puinhoopen van een kerk tn Neurenberg preekte Niemöller gisteren voor 3000 menschen. Wij zijn medeschuldig aan den moord op 6 millioen Joden, zoo zeide hij. „Wellicht zal een bedelaar in Frankrijk of Nederland van onze kleinkinderen of achterkleinkinderen nog brood weigeren met de opmerking: ik wil geen brood uit han den, die met het bloed van 6 millioen Joden zijn bevlekt. Indien wij in vroeger dagen vrij-uit gesproken hadden, zou er misschien geen Gestapo of S.S. zijn geweest", aldus dominee Niemöller. Vandaag begint Zomerdienst van de K. L. M. Tal van lijnen worden dagelijks gevlogen. Vandaag gaat de zomerdienst der K.L.M. in, waarbij op de lijnen AmsterdamLon den, AmsterdamBrussel, Amsterdam Parijs, AmsterdamZürich, Amsterdam Praag, MaknöA'damParijs en Stockholm —AmsterdamGenève dagelijks, dus ook op Zondag, gevlogen zullen worden, aldus meldt de K.L.M. De diensten op Londen en op Zürich wor den op werkdagen tweemaal daags gevlogen en die op Brussel, in samenwerking met de Sabena, driemaal daags. Men is voornemens de kleine Domindo's in het binnenlandsche luchtverkeer te ver vangen door Dakota's (plaats biedend aan 21 personen) op de lijnen Amsterdam Twente, AmsterdamEindhoven en de nieu we lijn AmsterdamBeek (Zuid-Limburg). De K.L.M. zal met de Domindo's de dien sten op Groningen en Leeuwarden onderhou den, aangezien de toestand der vliegvelden Eelde en Leeuwarden 'het gebruik van zwaarder materiaal nog niet toelaat. De frequentie zal voorloopig op alle lijnen Afvluchten per dag bedragen, indien echter de belangstelling dit wettigt, wordt een- zomerdïenst van 5 x per dag overwogen. De Jap. lt.-generaal Sjimpel Foekoeei, die direct na den val van Singapore com mandant van alle krijgsgevangenenkampen op Malakka werd, is wegens zijn beestach tig optreden terecht gesteld. Te Krefeld woonden 200 Nederlanders de heroprichting der verboden Ned. vereen. „Ons Vaderland" bij. „Als Amerika een onderzoek in Spanje nopdig acht moet men het ook achter het stalen scherm der Russen instellen", tele grafeerde de Amerik. afgevaardigde Barry aan Stettinius, den Amerik. gedelegeerde bij den Veiligheidsraad. Ja, ja, ja, ja, Weet niet hoe zeer ik u min!" De uitwerking was verbazingwekkend. De leeuw was op z'n achterpoten gaan zitten en grote, dikke tranen biggelden langs zijn harige wangen. Zijn „beter ik" was ont waakt. Evenwel, alles heeft zijn schaduwzijde. Op het geluid van de muziek kwamen van alle kanten de leeuwen aanhollen en wel dra warecj ze door een heele schaar ont roerde en vertederde roofdieren omringd. Kerk en School Ned. Herv. Kerk Beroepen: te Den Bommel, J. W. d« Bruyn te Willige-Langerak; »te Groot-Am- mers, E. R. Damsté te Stavenisse; te Lel den (vac. wijlen dr. W. Th. Boissevain), M. W. Spruyt te Arnhem; te Lent, J. W. Dick- hout te Beuningen. Aangenomen: naar Baarn (3e pred. pl.) J. van Kuiken te Amstelveen, die be dankte voor Bussem; naar Bladel, I. de Tom be te Doeveren; naar Bolsward, F. H. Win- terterp te Gasselte; naar Emmeloord (N.-O. polder), S. Eu verman te Zunderdorp; naar Workum, A. de Jonge te Westernieland. Benoemd: tot hulpprediker te TerheiJ- den (N.-Br.), H. van Dijken, em. pred te Hilversum. Geref. Kerken Beroepen: te Exmorra-Allingawier- Schraard, D. Middelkoop te Mildam; te Hal- lum, A. J. v. Dijk te Koudum. Aangenomen: naar RotterdamChar- lois (4e pred.pl.), H. H. Grosheide te An- dijk, die bedankte voor Leiden (vac. J. Weg- gemans). Bedankt: voor SchoonhovenWillige- Langerak, J. Bijleveld te Asperen; voor Enk huizen (2e pred.pl.), H. de Wit Winters wijk. Chr. Geref. Kerk Tweetal: te Franeker, D. Biesma te Drogeham en W. Me ijnhout te Wildervank. Vrij Evang. Gemeenten Beroepen: te Oude-Pekela, M. v. d Vis te Goes; te Yerseke, C. Zijlstra te En schedé UIT DE GEREF. KERKEN (ART. 31 K.O.). Te Ureterp heeft ds T. H. Meedendorp zich met 7 van de 12 kerkeraadsleden vrij gemaakt. Te Den Helder is eveneens een vrijgemaakte kerk ontstaan, nadat verschil lende belijdende leden, o.w. enkele ambts dragers, de acte van vrijmaking hadden ge- teekend. Voorts is het ook tot vrijmaking gekomen bij de Geref. Kerk te Seilingen. Hier werden tijdens de Paaschdagen de eerste kerkdienstengehouden. Naar wij vernemen, heeft ds J. Bosch te Nunspeet, de bekende em. pred. der Geref. Kerken, auteur van het boek „Van dominé's en gemeenten", zich vrijgemaakt van de besluiten der synode. Ds J. ten Hove, Geref. pred. te Goes, heeft zich met een deel van zijn kerkeraad en gemeente vrijgemaakt van de beslissin gen der generale synode. DE EENHEID DER KERK. De claris Amersfoort der Chr. Geref. Kerk heeft een voorstel van de kerk van Ermelo ter doorzending naar Part. en Gen. Synode om stappen te doen, teneinde te komen tot vereeniging met de Geref. Gemeenten door samenwerking verworpen, terwijl de classis Dordrecht een gelijke instructie van de ker ken van Sliedrecht en Zwijndrecht met alg. stemmen heeft aangenomen en doorgezonden naar de Part. Synode. GEREF. TRACTAATGENOOTSCHAP „FILIPPUS." De jaarvergadering van het Geref. Trac- taatgenootschap „Filippus" zal, naar wij vernemen, 23 Mei a.s. te Amersfoort onder presidium van prof. dr G. M. den Hartogh van Kampen worden gehouden. PERSONALIA Donderdag a.s. zal prof. dr. W. rJ,-. Jöag4o mans, dir. van het Geologisch Bureau voor het Ned. Mijngebied te Heerlen en buiten gewoon hoogleeraar aan de R.U. te Gronin gen, een drievoudig jubileum vieren, ni. zijn 40-jarig doctoraat, zijn 40-jarigen palaeobo- tanischen arbeid en zijn 25-jarig directeur schap van genoemd bureau. BUITENLAND SCHE STUDIEBEURZEN De universiteiten te Freiburg en Neucha- tel hebben resp. 20 en 10 studiebeurzen voor den duur van één studiesemester beschik baar gesteld ten behoeve van de studenten van de universiteiten te Nijmegen en te Groningen. „YAN NORMANDIE TOT DE OOSTZEE1'. EEN BOEK VAN MONTY. „Van Normandie tot de Oostzee" heet het boek, dat Montgomery schreef over de invasie in Europa. Het diskwalificeert hel boek „Top Secret" van Ralph Ingersoll. waarin allerlei „onthullingen" werden ge daan over groote spanningen tusschen Churchill en Roosevelt en tusschen de Amerikaansche en Engelsche legeraanvoar- ders. Bij de gemeenteraadsverkiezingen in de Amerikaansche zone van Duitschland namen de Duitsche Chr. Democraten de leiding met 95.772 stemmen tegen 68.198 der Soc.-Democraten Waalsche ambtenaren in België pro testeerden er tegen, dat zij thans Neder- landsch moeten kennen, waardoor in de tweetalige agglomeraties alleen de Vlamin gen dienst kunnen doen. Brigade-generaal Manuel Roxas is tot eersten president der onafhankelijke Phi- lippijnen gekozen. Neofascisten heschen in Florence fas cistische vlaggen op de kerk Santa Maria del Flore en op het Florentijnsche stadion. De stad wordt uitgekamd. De anti-nat. soc. Duitsche filosoof Her mann Keyserling is overleden. Be vin vloog gisteren van Parijs naar Londen terug. De voorzitters der twee voornaamste partijen in het Saargebied. de chr. demo cratische en de socialistische, verzochten in een telegram aan de 4 ministers van Budtenl. Zaken die te Parijs vergaderen, om aanslui ting van de Saar bij Frankrijk. Het vliegtuig waarmee Smuts naar Engeland vloog, werd door den bliksem ge troffen zonder dat er ongelukken gebeurde. Herriot opende de jaarbeurs te Lyon. De tijdens den oorlog erfistig bescha digde Wartburg wordt dezen zomer geres taureerd. Attlee noemde de communisten aileen met den mond democratisch. De Russische krant „De Roode Ster" becritiseert Noorwegen omdat daar Duitsche soldaten nog tamelijk veel vrijheid genieten. Een groote menigte woonde te Rome de mis van requiem bij ter gelegenheid van den eersten verjaardag van Mussolini's dood. Bij den ingang der kerk werd het pro fas cistische weekblad Nacao verkocht, dat een eere-saluut aan den Duce bevatte. 90.000 Arbeiders in de vleeschindustrie in Z. Wales (Australië) gaan vandaag staken. TeQ Aviv is voor de Britsche troepen verboden terrein verklaard i.v.m. een terro- ristischen aanval op j.l. Donderdag. Rusland aanvaardt het Amerik. plan 1 tot herziening der Ital. wapenstilstandsvoor waarden. DE LUCHTREIS VAN DE PEGASUS Door G. TH ROTMAN

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 2