„Gulden woorden, excellentie9' en toch.....? Mountbatten had onderhoud met Sjahrir Gromyko hekelt de Britten inzake Franco NIEUWE IJEIDSCHE COURANT VRIJDAG 26 APRIL 1946 Nadere bijzonderheden geen overdadige luxe „Verbijsterend" noemt „De Tijd" de bijla gen die tot de millioenennota behooren, om dat ze enkel en alleen uit cijfers bestaan en het blad stelt de vraag hoe deze aangelegen heid behoorlijk in het Parlement kan wor den behandeld. Nadat dan de suggestie aan de hand wordt gedaan om door toepassing van het Vragenrecht de Regeering in de gelegenheid te stellen nadere bijzonderheden mee te deelen omtrent bepaalde posten wordt gewezen op posten, die nogal aan den hoo- gen kant lijken. Zoo wordt geraamd voor 1946: voor per soneelsuitgaven van het Directoraat-Gene raal van de Bijzondere Rechtspleging: 8 ton: hetzelfde instituut heeft noodig voor mate- rieele behoeften en overige uitgaven 2 ton. Dit is echter maar betrekkelijk een kleinigheid. De Personeelsuitgaven voor de Bijzondere Gerechtsoven vragen 2.2 millioen, waarbij nog een dik half millioen komt voor alweer materieele behoeften en overige uit gaven. De Tribunalen kunnen niet achter blijven: Personeelsuitgaven 3.2 millioen. De P.O.D. moet met geheele andere maatstaven worden beoordeeldPersoneelsuitgaven P.O.D.11 millioen. Natuurlijk is men er dan nog niet: materieele behoeften en ove rige uitgaven P.O.D.: 9 millioen. Men zou misschien vermoeden: daarin zijn de kam pen bij-berekend. O, neen, de Personeels uitgaven (inbewaringsstelling kampen)19 millioen. En wanneer men dan, met of zon der ergernis, denkt: nu zijn we er, dan volgt nog een postje voor materieele behoeften en overige uitgaven (alweer: inbewa ringstelling kampen) van bijna 44 millioen gulden. Ten aanzien van dit laatste bedrag lezen we in den „Uitgewerkten en toelich tenden staat, behoorende bij de Raming van uitgaven van het Departement van Justitie voor t dienstjaar 1946." dat voor voeding geraamd is bijna 23 millioen, voor grond, ge bouwen en annexe werken bijna 8 millioen, voor medische verzorging bijna 2 millioen. Blijkbaar wordt er nogal veel gereisd: trans port, reis en verblijfkosten bijna 1 millioen. Nu make men hiervan den P.O.D. geen ver wijt. Immers de P.O.D. heeft voor trans port-, reis- en verblijfkosten een afzonderlij ken post, n.l. ruim 3 millioen. Het spreekt vanzelf, dat met deze bedra gen niet alle transport-, reis- en - verblijf kosten kunnen worden betaald. Daarom ver wonderde het ons niet, dat onder een anderen post in plaats van transportkosten gesproken wordt over: verplaatsingskosten. De P.O.D heeft n.l. noodrig voor opleiding en verplaat sing: 1.7 millioen en het personeel der kam pen vraagt voor hetzelfde doel 1.6 mdllioen. Bij dit alles komt nog een groot aantal memorie-posten (o.a. voor overwerk!) en., wat niet mee zal vallen, de koeten, voort vloeiende uit de bewaking der kampen door Ge zags troepen, welke Pro Memorie zijn ge noteerd Wij zullen het hierbij maar laten Niét bij gebreke van andere voorbeelden uit dit Hoofdstuk, maar bij gebrek aan plaatsruimte. Het komt ons voor, dat omtrent deze en dergelijke cijfers nadere inliiohtingen ndet overbodig zouden zijn. Wij geven toe, dat de bijzondere omstandigheden er toe leiden, dat bijzondere uitgaven noodzakelijk zijn, maar de ongeveer 100.000 politiek-gedetineerden vormen toch wel een uitermate kostbaar bezit! En daarom ware het van belang te weten, hoe de bovengenoemde personeele en materieele uitgaven in bijzonderheden zijn samengesteld en of de noodige efficiency wordt in acht genomen. Er is gelukkig bij dit alles een niet geringe troost. De minister van Financiën verklaarde in zijn Nota betreffende den toestand van 's Rijks Financiën, hulde brengend aan het Nederlandsche volk voor zijn spaarzaamheid (niet voor den minister, maar van het Neder landsche volk), dat hij al het mogelijke zal doen om den spaarzin te bevorderen en, wat meer is, dat de overheidsinstanties daarin moeten voorgaan door geen cent onnoodig uit te geven. Gulden woorden, excellentie I De keuring van recruten te Geetruidenberg Heeft niets te wenschen over gelaten Op de vragen van den heer Sweens betref- gende de methode van keuren van dienstplich tigen te Geertruidenberg heeft de minister van Oorlog geantwoord, dat slechts bij het chirur gisch en neurologisch onderzoek drie candi- daten zich gezamenlijk moesten ontkleeden, doch dat de chef van de keuringscommissie denkeuringsplichtigen van tevoren vroeg of ze er bezwaar tegen hadden zich in tegenwoor digheid van een paar anderen te ontkleeden, waartegen geen van allen bezwaren kenbaar heeft gemaakt. Het is gebleken, dat de geneeskundigen met omzichtigheid hebben gehandeld, zoodat er geen aanleiding tot het nemen van eenigen maatregel bestaat. In Washington verwezenlijkte het ge meentebestuur den droom van een Ameri ka ansohe korporaal en liet hem in tegen woordigheid van 10.000 getuigen fel het Atiantapark in het huwelijk treden. Inzake botsingen en de voedselvoorziening Admiraal lord Louis Mountbatten, opperbe velhebber van het S.EA.C., is gisteren te Ba tavia gearriveerd voor een tweedaagsch be zoek aan Java. a.) het vermijden van botsingen tusschen Inheemschen en de strijdkrachten, die onder bevel van Mountbatten staan en b.) de wenschelijkheid van de verzekering van de voedselvoorziening zonder invoer van levensmiddelen. Ten aanzien van de eerste kwestie hebben Naast de besprekingen met Britsche en Ne derlandsche autoriteiten, heeft Mountbatten een onderhoud gehad met Soetan Sjahrir. Hier bij werden twee vraagstukken besproken, na melijk: „Burgeroorlogen waren niet steeds noodlottig" De Veiligheidsraad besprak gisteren de kwestie-Franco. Australië stelde voor een commissie van vijf te benoemen, om in Spanje een onderzoek in te stellen. Stettinius en mr van Klef fens steunden dit voorstel, maar Gromyko bestreed het uiterst heftig. Hij verklaarde, dat. deze tac tiek aan den Volkenbond herinnerde, aan de commissie die Mandsjoerije bezocht en aan de Britsche non-interventie politiek vóór den oorlog. Gromyko oefende daar scherpe critiek op uit en zeide. dat de voor standers van die politiek altijd om aanvul lend feitenmateriaal vragen. De vrees voor HONDERDDUIZEND PROJECTIELEN IN SOERENSCHE BOSSCHEN. Een compagnèe van 120 man, vrijwillig ge assisteerd door 46 Duitsche krijgsgevangenen, is na de Paaschdagen begonnen met de op ruiming van honderdduizenden projectielen., welke dse Duiitschers iin de Soerensche bos- schen nabij Apeldoorn hebben achtergelaten. Het gevaarlijke goed wordt in Hoek van Hol land onschadelijk gemaakt. Wat nog geschikt is voor demontatde wordt naar de kruit fabriek te Muiden gebracht. Hoewel de op- ruimingsploeg nog met 76 Duitsche krijgs gevangenen wordt versterkt, zal bet wel licht een maand of vijf duren eer het ge heele karwei achter den rug is. DE FINSCH—RUSSISCHE VREDES ONDERHANDELINGEN. Onze Zweedsche correspondent bericht ons over de FinschRussische vredesonderhan delingen, dat zij voorzien in een ruiling van Abo tegen Wiborg. Ook over de geëvacueer de Kareüërs is gesproken, wat zou kunnen inhouden, dat zij terug moeten keer en. Deze menschen zijn teleurgesteld. Restitutiever- mindering met 14 millioen dollar, levering van 100.000 ton graan, gebruik door Finland van het Saimakanaal en van een 30 km breede kuststrook van Abo tot Helsinki zijn voorrechten die Finland krijgt. NATURALISATIE SPANJE-STRIJDERS. Het communistische Kamerlid Wagertaar heeft den minister van Justitie de vraag voorgelegd waarom die Nederlanders, die destijds hun nationaliteit verloren, omdat ze in Spanje tegen de Phalanx gingen strijden, nog steeds niet weer zijn genaturaliseeid, ondanks de toezegging op 5 Jan. jJL, dat zulks vóór de Kamerverkiezingen (17 Mei a.s.) zou gebeuren. Een delegatie van. Azerbeidsjan, zal in Teheran onderhandelen met de Perzische regeering. Twee specialisten van het Amerikaan- sche ministerie van Landbouw vonden een nieuwe methode voor productie van super pen icilldine, hetgeen dubbel zoo krachtig is, vaX. een burgeroorlog in Spanje weerlegde de Rus met de bewering, „burgeroorlogen heb ben in sommige landen niet altijd kwade ge volgen gehad". Hedenmiddag om 5 uur komt de commissie weer bijeen. DEMONSTRATIE MET DE NIEUWE SPITFIRE OP „VALKENBURG". Zooals in een deel van onze editie reeds is gemeld heeft de hoofd-test piloot van de Fickers Armstrong Vliegtuigenfabriek, Jef frey Quill gistermorgen op het vliegveld „Valkenburg" een demonstratie in lucht- acrobatiek en gevechtswaarde gegeven met de nieuwe Spitfire ..Mach 22", welk toestel een vliegbereik heeft van 2170 km. en een max. snelheid van 725 km. per uur, alsmede een max. hoogte van 13.100 meter kan be reiken. Bij de demonstratie waren o.m. aan wezig de directeur van de Ned. Luchtstrijd krachten, kol.-vlieger I. A. Aler, luit.-adm. Helfrich, luit.-gen. mr H. J. Kruis, schout bij-nacht P. J. Feteris en de commandant van het vliegveld, maj.-vlieger F. Roland. Vijftig km. van Chicago ontstond een ernstige sneltreinbotsing, die 41 dooden vroeg. De eerste jaarbeurs van Praag sedert den oorlog zal van 15 tot 22 September a-s. gehouden worden. We hooren weinig goeds van Indië en daarom doet het weldadig aan, wanneer men verneemt, dat geallieerde troepen bij hun landingen op Boeroe met het spelen van het Wilhelmus door de be volking werden begroet. Mountbatten en Sjarir elkaar de verzekering gegeven, dat zij met alle hun ter beschikking staande middelen botsingen zullen voorkomen. Over de kwestie van de verdere terugtrek king van Britsche en Britsch-Ind. troepen uit Java verneemt het ANP., dat dit zal afhan gen van het succes van de werkzaamheden met betrekking tot het wegvoeren van de Ja panners uit het binnenland en van den uitslag van de politieke besprekingen, welke thans voortgang vinden. In gezaghebbende kringen heeft men er den nadruk op gelegd, dat het bezoek van Mount batten aan Java en Sumatra geen politieke beteekenis heeft. PETITIE VAN CHINEEZEN AAN DE KONINGIN Het „Dagblad" te Batavia heeft een ver zoekschrift gepubliceerd, gericht aan H.M. de Koningin Wilhelmina door den heer H. Kan, voormalig Chineesch lid van den Volksraad, waarin uitdrukking wordt gegeven aan de be zorgdheid over het lot van de Chineesche ge meenschap in Indië, die nu ongeveer 2.000.000 zielen omvat. Tevens werden afschriften van het verzoek schrift, vergezeld van een schrijven met het verzoek de petitie te ondersteunen, gezonden aan de voorzitters van de beide kamers der Staten-Generaal. Hoover sprak in New Delhi met Gandihi en Nehroe. Het Libaneesche ministerie van Buiten- landsohe Zaken ondersteunt de eischen van Egypte jegiens Engeland. DE LUCHTREIS VA* DE r FC ASUS □oor G r*B ROTMA 23. Jawel, het was Hans, die kwam aan strompelen. Snikkend vertelde hij, wat er gebeurd was. Inmiddels was de zon ter kimme gedaald en aan de westelijke hemel was nog slechts een zwak schijnsel zichtbaar.... Mistroostig zaten de twee bij elkaar. Meneer Untermeier had de .radio" aangezet en Hilversum ingeschakeld. En weemoedig klonken de verre tonen uit het vaderland: „Waar de blanke top der duinen Schittert in der zonne gloed. Waar de Noordzee vriendlijk fluist'rend. .enz. En toen, vol kracht en gloed: „Jui-huich ik aan het vla-hè-hakke strand. „Ja, vlak is het hier wel", zuchtte meneer Untermeier, „en op *n strand lijkt het ook wel; maar toch wou ik, dat ik nog in Sche- veningen zat!" Opeens verstomde hij. Gebrul weerklonk! „De leeuwen!" schreeuwde meneer Unter meier. Maar hij was een praktisch man. In een wip had hij de poten van de Pegasus afgeschroefd; 't ene paar bond hij onder Hans' voeten en 't ander paar deed hij zelf aan. Dat was juist bijtüds, want...» Kerk en School Ned. Herv. Kerk Beroepen: te Borssele, J. Saraber te Hontenisse; te Cubaard, cand. P. Aalbers, hulppred. te Nieuwleusen; te Nijeveen, A. v. Es te Winschoten; te Ooster-Nijkerk, J. G. F. Ankersmit te Oldeborne; te Rotterdam- Vreewijk (vac. J. de Vries), D. van Krugten te Almkerk. Aangenomen: naar Abcoude, P. P. Saraber te Burgh (Z.); naar Rotterdam- Vreewijk (4e pred.pl.), M. Kool te Grams- bergen; naar Ten Boer, cand. G. Taverne te 's-Gravenhage, die bedankte voor Hellevoet- sluis. Bedankt: voor Gameren, J. Cuperus te Doornspijk; voor Hallum, J. Harders te Bo- vensmilde. Geref. Kerken Tweetal; te Nieuwendijk (2e iwed.pl) W. C. P. den Boer te Den Bommel en I. Hamming te Oud-Beijerland. Beroepen: te Paesens, J. Haitsma te Rockanje; te Wommels, H. Herder te Schoon- rewoerd. Bedankt: voor Beet ster zwaag, L. Moes- ker te Rhenen; voor Driesum, H. Veldkamp, geest.verzorger van „Sonnevanck" te Har derwijk; voor Twijzel, J. P. Rozendal te Vis vliet; voor Wezep (Gld.), H. Th. Munster te Gorinohem. Geref. Kerken (art. 31 K.O.) Beroepen: te Schiedam, H. Bouma te Niezijl, die voor dit beroep bedankte, even als voor het beroep naar Drachten. Bedankt: voor Baarn, M. J. C. Blok te Onnen. Chr. Geref. Kerk. Tweetal: te Biezellnge, M. W. Nieuwen- huflze te 's-Gravenhage-C en A. Zwiep te IJmuiden. Beroepen: te Emimer-Compascum, T. KI eisen te Boskoop. Evang. Luth. Kerk. Aangenomen: naar Monnikendam en de Rijp, H. Johannes te Zeist. PERSONALIA. Ds J. C. Aalders, hulpprediker bi) de Ned. Herv. Geipeente van Amsterdam, heeft tegen 1 Oct. a.s. eervol ontslag aangevraagd Prof. dr J. Boeke, rector magnificus aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, ls bij Belgisch Kon. Besluit benoemd tot buiten- landsch eerelid van de Kon. Vlaamsche Academie voor Geneeskunde in België. Benoemd tot gewoon hoogleeraar in de faculteit der letteren en wijsbegeerte aan de R.U. te Leiden om onderwijs te geven in de alg. taalwetenschap, de talen der oud- Germaansche volken en hun letterkunde dr A. C. Bouman, hoogleeraar aan de Univer siteit te Stellenbosch. Op 69-jarig-en leeftijd is te Utrecht over leden prof. dr J F. A. M. Buff art, sedert 1935 bijz. hoogleeraar in het burgerlijk- en handelsrecht en de burgerlijke rechtsvorde ring van Ned.-Indië. Naar wij vernemen, is prof. dr G. M. den Hartogh, hoogleeraar aan de Theol. Hoogeschool te Kampen, die yeeds eenige weken door ongesteldheid verhinderd is zijn ambtsbezigheden te verrichten, in een zie kenhuis te Utrecht ter verpleging opge nomen. Dr. H. C. Rutgers, secretaris-generaal van het Ned. Bijbelgenootschap, is na een be spreking van vijf weken, waarbij de hervat ting van het werk in Indië ter tafel kwam, weer uit New York vertrokken. GEN. SYNODE NED. HERV. KERK. De voortgezette vergadering van de Alge- meene Synode der Ned. Herv. Kerk zal plaats vinden van 611 Mei op „Blanken burg" te Wassenaar. GEN. SYNODE GEREF. KERKEN Naar wij vernemen, zal de kerkeraad der Geref. Kerk te Zwolle de gewone Gen. Sy node dezer kerken bijeenroepen op 27 Aug. a.s. in de Zuidërkerk te -Zwolle.'s Avonds 26 Aug. wordt in de Piantagekerk een bid stond gehouden, te leiden door ds N. Duur- sema van Niieuw-Amsterdam, praeses van de laatste synode. CHR. GEREF. KNAPENVEREENIGINGEN. Woensdag vond te Utrecht de door den Bond van Chr. Geref. Knapenvereenigingen in Nederland uitgeschreven leidersvergade ring plaats. In zijn openingswoord herdacht de voorz., de heer C. v. d. Berg, den eere-voorz., wij len ds H. Janssen. Het voornaamste punt op de agenda was, het wel of niet samenwerken in het orgaan ,.Ons Jeugdblad". Na een langdurige bespre king werd tenslotte, met bijna alge- meene stemmen, besloten om, in verband met de psychologische en financieele bezwa ren, hieraan niet mede te werken maar de verkregen papiertoewijzing te gebruiken om een eigen knapenblad te laten verschijnen. Het bestuur, dat den wensch te kennen had gegeven in zijn geheel af te treden, be sloot, op aandringen van de vergadering, in Augustus een bestuursverkiezing te doen houden, waarbij het bondsbestuur zal worden uitgebreid met twee nieuwe leden. CONFERENTIE VERBETERING PSALMGEZANG. In de tweede conferentie der Stichting tot verbetering van het Psalmgezang in de Ge reformeerde kerken deelde de voorzitter, prof. dr K. Dijk, mee, dat de arbeid der Stichting ook tot meer algemeene liturgische vraagstukken wordt uitgebreid. Na een refe raat van den heer C. Rijnsdorp over de eischen, waaraan de. voor kerkelijk gebruik bestemde, psalmberijming moet voldoen, deelde de secretaris, de heer H. Burger, mee, dat er Gereformeerd interkerkelijk contact met Herv. Gereformeerden, Chr. Gerefor meerden en Art. 31 K.O. bestaat, en er een commissie van architecten en een schoon heidscommissie zijn gevormd. De revisie van 100 psalmen der berijming Hasper is gereed. Ds L. Hoorweg Jr sprak over „De activi teit der Gemeente in den eeredienst". HET GODSDIENSTONDERWIJS OP SCHOOL Op het driedaagsch landelijk congres voor vernieuwing van het onderwijs te Utrecht heeft de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen den nadruk gelegd op de noodzakelijkheid van grooter vrijheid en soepelheid vain het leerplan, van de aanvul ling en correctie van de exameneischen door psychologisch onderzoek en van de opvoe ding in nationalen geest. Betreffende het godsdienstonderwijs op de openbare school zeïde de minister, dat hij zoo ver mogelijk afstaat van een soort algemeen godsdienst onderwijs. Dit is een taak voor de kerken. Een wetsontwerp, dat het geven van gods dienstonderwijs op de openbare scholen vanwege de kerken en door de onderwijzers vergemakkelijkt, ligt thans bij den Raad van State. De vrijheid, zoowel der ouders die dit onderwijs voor hun kinderen niet wenschen, als van de leerkrachten die het niet willen geven, is hierbij gewaarborgd. Italië zal kolen uit het Roergebied krij gen, meldt de Ital. krant Globo. De Tsjeohdsdhe regeering erkende de regeering van Oostenrijk, aldus Radio Mos-

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 2