JU; Jïumiuc jCnfcsdjc (Sjmrattf es™ Oogen der wereld richten zich op Parijs IDislTJ „Onze vliegtuigen zullen voedsel brengen" Nederland zegt de Britsche radio dank Ie Serie 1 April 1920—15 October 19a. VRIJDAG 2# APRIL 1945 Be Serie! Ie Jaargang vanaf 1 Mei 1945, No. 298 Abonnementsprijzen. A A Bureau* Redactie en Advertentlën f0.13 Redactie: per mm B VAN DER ^9 E° iSk^kortüS3118" Christelijk-Nationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken Postrekening 5 8 9 3 t „Stonluasfirfi Is gtjcUmtl myo bert ia legfjenspoet" Indië eind volgende weet in Tweede Kamer Molotof en Wisjinski door soldaten geëscorteerd In de Victor Hugo-zaal van het Luxembourgpaleis in Parijs, zaten gisteren in armstoelen rond een tafel Byrnes, Be vin, Molotof en Bidault, ministers van Buitenlandsche Zaken van Amerika, Engeland., Rusland en Frankrijk. Zij begonnen de con ferentie van Parijs, die de vre desverdragen met Italië, Roe menië, Hongarije, Bulgarije en Finland moet opstellen en den toekomstig en status voor West- Duitschland moet bespreken. Molotof was vergezeld van Wisjinsky. Zij werden door een wacht van acht Russische sol daten geëscorteerd, die hen binnenleidde Bidault zat de eerste zitting voor. Er wer den begroetingsredevoeringen gehouden en de agenda voor de conferentie is vastgesteld. Over de vredesverdragen zullen slechts de leden der regeeringen, die den wapenstil stand met het betrokken land geteekend hebben, stemmen. Vanmiddag om 4 uur gaan de besprekin gen verder. BYRNES WIL 5 JAAR OPSCHORTING VAN DE DOUANE-RECHTEN Ass. Press meldt, dat de Amerikaansche minister van Buitetn.1 andsche Zaken, James Byrnes, te Parijs zal voorstellen, dat alle Europeesche landen gedurende vijf jaren HET BUITENLAND BETAALT TE WEINIG VOOR ONZE GROENTEN. Op een te Amsterdam gehouden vergade ring van den Ned. Tuindersbond wees de voorzitter, de heer Kampen, - er op, dat de lage prijzen, die het buitenland betaalt, fu nest zijn voor onzen tuinbouw. Zoo gaat b.v. de sla momenteel voor 2 3 cent weg, ter- Wijl de gemiddelde kostprijs 15 ct. bedraagt. Göring was buitengewoon nieuwsgierig Dr Hans von Gisevius, voormalig lid van den Duitschen geheimen dienst, die te Neurenberg getuigde voor Frick, von Blomberg en Schacht, beschreef Goering als „afluisteraar van telefoongesprekken no. 1" in het derde rijk. „Hij wist meer dan wie ook, via het afluisteren van te lefoongesprekken, wat er gaande was," aldus Gisevius. Het nieuwste snufje op telefoongebied te Parijs is, telefoneeren op de ultra-korte golf, ideaal natuurlijk, mits er niet te veel luchtstoring is. DAT is opgericht de Unilever Export Ltd. ter bevordering van de exportbelangen der diverse tot het concern behoorende maat schappijen, voor zoover in het Vereenigd Koninkrijk gevestigd. DAT Maandagavond a.s. om 8.05 uur een radio-causerie over de tabaksteelt in Neder land wordt gehouden. DATvice-admiraal Pinke Zondag a.s. uit Indië op Schiphol wordt verwacht. DAT het bejaarde echtpaar Broekhuizen te Apeldoorn gisteren door het losspringen van een gasslang ernstig werd vergiftigd en de vrouw reeds is overleden. DAT de 28-j. H. Rademaker uit Rijswijk te R'dam bij een auto-ongeluk werd gedood. DAT Jean Garnier-Coignet is benoemd tot adj.-griffier van het Internat. Hof van Ju stitie te Den Haag. DAT Groningens burgemeester, mr P. W. Cort v. d. Linden, met een aantal Groning- sche sportlui te New Castle a. d. Tyne, be sprekingen gevoerd heeft in het kader der internat, spor tuit wisseling. DAT de pas in Den Haag gearriveerde ge kant van Argentinië, Francesco de Veyga, Maandag a.s. zijn opwachting zal maken bij minister Van Royen. DAT aan het eind van dit jaar het adels- boekje weer zal verschijnen, met als redac tie-commissie jhr mr C. C. van Valkenburg, Jhr mr M. A. Beelaerts van Blokland, H. F. Heerkens Thijssen en jhr mr B. R. C. M. de Roy van Zuiderwijn. hun in- en uitvoerrechten zullen Laten ver vallen, teneinde het economisch herstel van het continent te bespoedigen. Nader wordt gemeld: Hedenmorgen zijn de Het Luxemburgpaleis te Parijs,.waar de zoo netelige paden naar de verdragen des vredes worden betreden. plaatsvervangers van de vier ministers van Buitenl. Zaken in het paleis de Luxembourg bijeengekomen. Zij zijn: Couive de Murville (Frankrijk), Gladwyn Jebb (Engeland1), Ja mes Dunn (V.S.) en Alexander Goesof (Sow jet-Unie). En uitgeput Nederland veerde weer op „Daar uw voedselvoorraden uitgeput zijn, hebben wij besloten u onmiddellijk te hulp te komen en levensmiddelen uit vliegtuigen af te werpen." Deze summiere mededeeling van generaal Eisenhower, omgeroepen in den vroegen ochtend van Woensdag 25 April, in de Ned. uitzending van de B.B.C., betee- kende voor West-Nederland nog meer dan het bericht, dat de Amerikanen en Russen elkaar in het hart van Duitschland hadden ontmoet. Bijna was het gezegde van Göring: „Bis Sie Grass fressen" waarheid geworden. Door het onderwaterzetten van het land waren alle toevoerwegen voor voedsel afge sneden en zagen de bewoners onzer Weste lijke Provinciën, vooral die der groote ste den, langzaam maar zeker den hongers nood naderen. Met allerhande pannetjes ge wapend ging jong en oud het schamele en weinig voedzame gaarkeukengerecht halen en vaak vroegen we ons af, waarvan die arme, uitgehongerde, kleine kinderen de wraakzucht van Hitier te danken hadden. Die wraakzucht ging steeds verder, want de geallieerde voedseltoezegging werd door Seyss-Inquart holle propaganda genoemd, waarachter militaire bedoelingen verborgen waren. Voedselvoorziening door de lucht werd verboden. En zoo kwam er nog geen voedsel op 25 en ook niet op 26 April. Tot dat eindelijk op Zaterdag 28 April, het wach- Binnenkort serviesgoed voor de kinderen Binnenkort zal voor personen, geboren in 1926 of Later wederom een bon voor ser viesgoed worden aangewezen. Deze bon zal een waarde hebben van twee punten. ONDERWIJS IN DUITSCH WORDT BEPERKT. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp in zake de verbindende kracht van de door de Duitschers uitgevaardigde maatregelen op het gebied van het Lager Onderwijs, welk ontwerp een einde poogt te maken aan de bijzondere plaats, welke in de bezettingsjaren aan het onderwijs in de Duitsche taal werd ingeruimd. EX-BURGEMEESTER WESTRA STAAT 19 JUNI TERECHT. De ex-burgemeester van Den Haag, prof. dr H. Wesrtra, zal 19 Juni voor het Haagsch Bijz. Gerechtshof terecht staan. DAT de A'damsche Bijenkorf een expositie houdt van door oorlogsinvaliden vervaardigde kunstvoorwerpen en de opbrengst geheel voor deze menschen bestemd is. DAT de motorveerpont bij Ravenstein weer in dienst is gesteld voor 't verkeer over de Maas. DAT de Ned. Handel Mij haar agentschap pen te Semarang en Soerabaja heeft her opend. c DAT gisteren te Washington de Ned. ten toonstelling „Nederland in een veranderde wereld" is geopend. DAT vice-adm. C. J. baron van Asfoeck eenige dagen in Suriname vertoeft om de marine-basis te liquideeren. DAT de nieuwe Amerik. consul in Suriname, D. Maher, heden in Paramaribo is aange komen. DAT de Vereen. „De Reddingmedaille" is omgezet in een landelijke organisatie, waarvan het secretariaat is gevestigd W. Beukelszoon- straat 30, Scheveningen. DAT in een nader aan te wijzen aantal ge meenten speciale brandweergroepen voor bosch-, helde- en duinbranden zullen worden gevormd. DAT morgen om 2.30 uur een bloembollen dag zal worden georganiseerd te Limmen bij Alkmaar DAT twee militairen van de 5e gezagscom- pagnie te Middelburg door een in het bewa- ringskamp gevonden projectiel zijn gedood, terwijl een geïnterneerde licht gewond werd. DAT Overheidsinstanties en particulieren zon der vergunning geen door de Duitschers ge maakte verdedigingswerken mogen opruimen. Daarvóór wellicht nog het rapport der comm -Van Poll. In aansluiting op het bericht van gis teren wordt nader gemeld, dat de Indische kwestie in haar vollen om vang einde der volgende week in de Tweede Kamer zal worden gebracht. Het wordt niet uitgesloten geacht, dat de missie-Van Poll nog vóór de desbetreffende zitting met een voor- loopig rapport over haar bevindingen in Indië zal komen. Alle spoorbruggen komen dit jaar gereed Behoudens wellicht die by Sliedrecht en Rhenen. Naar de Nieuwe Leidsehe Con. rant verneemt, zullen de volgende spoor bruggen op de daarachtervermelde data vol ledig zijn hersteld en in .gebruik worden ge nomen: Zwolle, 2 Mei; Venlo, 3 Mei; Dor drecht, 1 Juni; Moerdijk, 1 Aug.; Zutphen, 15 Aug.; Mook, 1 Sept.; Westervoort, 1 Oct.; Hedel, 1 Nov.; Zaltbommel, 1 Jan. '47. De bruggen bij Sliedrecht en Rhenen zijn ver moedelijk 1 Jan. '47 gereed. Met 1 Mei a.s. gaat een tariefswijziging ln t.a.v. binnenlandsche telegrammen. De post kantoren geven nadere inlichtingen. ten had de hoop reeds doen opgeven, Radio- Oranje het verlossende woord sprak, dat de desbetreffende onderhandelingen met de Duitschers waren voltooid en Zondag 29 April tegen 12 uur deelde de B.B.C. mede. dat de vliegtuigen op weg naar Nederland waren. Spoedig daarna daverden de logge, grijze vogels over de steden om hun redding- brengende last boven de Renbaan te Was senaar en de vliegvelden Ypenburg, Valken burg en Waalhaven uit te werpen. Dol van enthousiasme zwaaide men op straten en daken met rood-wit-blauwe, oranje en En- gelsche vlaggen en ontroerend was het, hoe een oud vrouwtje vanuit een klein zolder raam met een witte zakdoek zwaaide, welke zij ook regelmatig moest gebruiken om tra nen der dankbaarheid weg te vegen. Een jaar na deze schoonste periode uit ons leven, wilden we hieraan een oogenblik aandacht besteden. Een dergelijke vriendendienst ls eenig in de historie. Gedenkbord aan de B. B. C. aangeboden Welke trouwe Nederlandsche luisteraar herinnert zich niet de prettige overzichte lijke en gemakkelijke wijze, waarop de Britsche berichtendienst tijdens de bezet ting van Nederland van het wereldnieuws voorzag, waarbij de B.B.C.-omroepers een gemakkelijk en goed te verstaan Engelsch spraken. Wiie herinnert zich ook niet de diepe, welluidende stem van John Snagge, wiens naam na D-dag op 6 Juni 1944 lederen avond om 9.15 uur werd genoemd als hij het „war-report" voorlas. Met de zeven leiders der B.B.C. vertoeft ook hij thans in ons land en deelde mede, dat 90 pet van Een postpakket voor Smuts Even voor het vertrek van een post vliegtuig oip de lijn Trans va al -Londen werd een vrouwelijke verstekeling ont- ontdekt in een postzak, geadresseerd aan generaal Smuts, die op weg is naar Lon den. De vrouw wilde voor medische be handeling naar Londen en zei: „dat haar komst waarschijnlijk een verrassing voor den generaal zou zijn geweest". V DAT een commissie van de Staten van Curasao Zondag naar Suriname zal vertrekken voor besprekingen tusschen beide gebiedsdee- len betreffende eventueele autonomie. DAT de auditeur-militair van den Krijgs raad te velde tegen E. H. D., inspecteur van politie te Amstelveen, die als lid van de N.S.B. op 4 Mei 1945 een burger doodschoot, een jaar gevangenisstraf eischte. DAT de tentoonstelling „Herwonnen Kunst bezit" in het Mauritshuis te 's-Gravenhage is uitgebreid met twee doeken van Rembrandt en een van Jan Steen. DAT de dir.-gen. van het Onderwijs, dr Ph. J. Idenburg, op 2 Mei a.s. geen spreek uur heeft. DAT prof. dr R. Josselin de Jong, oud-hoog leeraar te Utrecht, een gedeelte van zijn medische biblotheek ten geschenke heeft ge geven aan het gem. ziekenhuis te Arnhem. DAT van 7 Mei t/m Sept. lederen Dinsdag avond kerkconoerten worden gegeven in de Dom-, Jacobi-, Buur- en Nioolaïkerk te Utrecht. DAT toen een 28-jarige etaleur, die een gebroken arm in verband droeg, van de tram viel, een toeschietende politieagent flauw viel van schrik. DAT op de Belg. tentoonstelling „Van Jan van Eyok tot Rubens" te Amsterdam binnen kort de 50.009e bezoeker verwacht wordt. DAT kapitein Ndcola, hoofd der meteoro logische afd. van het directoraat der Ned. Luchtstrijdkrachten, van een tournée door Indië is teruggekeerd. DAT op 1 Mei as. de Hoogere Krijgsschool te Den Haas officieel wordt heropend. Eendracht maakt maebt Voor de thans snel naderende verkie- zingen voor de Tweede Kamer hebben zich elf partijen gemeld. Dit beteekent een aanmerkelijke vermindering na de over daad aan politieke groepeeringen, welke wij in een deel der dertiger jaren hebben ge kend. Toch is het cijfer nog te hoog. Zeker, wij zijn stellig geen voorstanders van een twee partijenstelsel, een regeeringspartij en een oppositiepartij. Dit moge heel in het alge meen een ideale verhouding zijn, zulk een stelsel past ten onzent, waar de principieele partijvorming tot bloei geraakte, niet. Dat het aantal partijen in ons land nog zoo hoog is, is voor een groot deel te wij ten aan de splitsing, juist onder het pro- testantsch christelijke volksdeel. Voor wie de overigens bezielende vergadering bijwoonde der Chr. Historische Unie of van deze ver gadering de verslagen las, moest het opval len hoe èn door den voorzitter, èn door den spreker, prof. Haitjema, positie gekozen werd en volkomen terecht tegen hen, die door hun afbrokkelingspolitiek afbreuk doen aan een krachtige Prot. Chr. partij formatie. Deze afbrokkelingspolitiek treft wel in het bijzonder bij een groepeering als de Pro- testantsche Unie, die zich juist wil laten lei den door het ideaal: „Heel de kerk en heel het volk", doch die begint met zich af te zonderen van de groote Prot. Chr. partij formaties, aan welke de herkersteningsgo- dachte ten bate van ons volk zeker niet mirv» der, doch wel reëeler voor oogen staat. Het bevreemdende is dat deze afscheiding haar laatste oorzaak vond in de nog schuchtere poging van de groote Prot. Chr. groepen, elkaar op de basis der beginselprogramma's te ontmoeten. Wij hadden gehoopt, dat de afbrokkelings verschijnselen zich thans binnen onzen wij den kring niet meer zouden voordoen. Deze verschijnselen toch doen schade aan het ideaal, zij doen ook schade aan het recht vaardig verlangen naar een Prot. Chr. staat kunde in grooten stijl. Zij wekken naar bui ten den indruk van een verdeeld huis, zij vertroebelen naar binnen den kijk en be lemmeren een behoorlijke krachtsontplooiing. Zij leiden bovendien tot het gebruikelijke verlies van een aantal stemmen, die zelfs geen vertegenwoordiging krijgen in het par lement. Gaarne vertrouwen wij, dat ons volksdeel het onnutte van deze afbrokkeling zal inzien, geen voet zal geven aan de vaak al te men- schelijke sentimenten en zijn stem en steun ten volle zal geven aan die levenskrachtig^ partijformaties, welke getoond hebben oog te hebben voor het belang van een zooveel mogelijk gezamenlijk optrekken en een ge zamenlijk front maken in de typische na- oorlogsche verwarring, waaronder onze tijd zoo diep gebukt gaat. de duizenden brieven, die particulieren op het continent uit dankbaarheid de B.B.C. hebben toegezonden, van Nederlanders af komstig is. Daarna volgen Denen en Noren, terwijl slechts enkele Belgen en nog min der Franschen zich op deze wijze tot den Britschen omroep hebben gewend. Tijdens een gisteravond door de Ned. Regeering aan de B.B.C.-functionarissen aangeboden diner, op „Oud-Wassenaar" heeft minister Schermerhorn hun met een uitvoerige rede een gedenkbord van Delftsch blauw aan» geboden. DE „BOSCHFONTEIN" EN „WILLEM V. D. ZWAAN Op 22 April is H.M.S. Willem van del" Zwaan met een aantal repatrieerenden aan boord, uit Tandjong Priok vertrokken. Het schip komt vermoedelijk op 18 Mei te Suez aan. Gistermorgen om kwart over negen is de „Bosohfontein" met 810 repatrieerenden uit Indië te Amsterdam binnengekomen. Vader zat in Duitschland, moeder was ziek en dus ging Jantje op z'n zwakke beentjes maar naar de Centrale Keu ken.... Zóó was het lezers, juist één jaar geleden.... Zacht, aldus De Bilt Tot morgenavond wordt verwacht: Helde re nacht en ochtend, in den namiddag tij delijk toenemende bewolking met plaatse lijk enkele buien en kans op onweer, zacht voor den tijd van het jaar, matige wind tus schen Zuid-Oost en Noord-Oost.

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 1