|lifuiur feltertfe Courant Indische kwestie zit zoo vast als een muur IDist *11 terug Asjes na 6 jaar weer in 't Vaderland Frappante uitlating van min. Schermerhorn Ie Serie 1 April 1920—IS October 194L DONDERDAG 25 APRIL 1946 Be Serie: Ie Jnurgang vanaf 1 Mel 1M5, No. 291 Abonnementsprijzen. 1.10 pex maand 0.26 per week t 3 25 per kwartaal (bij betaling p kwlt. verb m a dm. kosten) Advertentiën f0.18 per mm BIJ contract belang rijke korting Postrekening 5 8 9 3 0 Christelyk-Natioruud Dagblad J HOOGEWOERD 103 Telefoon 22719 Hoofdredacteur Dr E DIEMER Redactie: B VAN DER ROS voor Leiden en Omstreken M$taiüuostirti is ohebleuert piyn bert in te^cnspoer Delegatie teleurgesteld vertrokken Het A.N.P. meldt: De drie ledien van het „kabinet-Sjahrir", die besprekingen hebben gevoerd met de Nederl. Regeering, keerden hedenmorgen in eemgszins pessimistische stemming naar Batavia terug. Naar men aanneemt, zijn de verwachtingen, die zij op hun reis naar Nederland koesterden, dat men goede vorderingen zou maken in de richting van een overeenstemming, niet in vervulling -gegaan. Men denkt echter, aldus gaat het A.N.P. verder, dat dit op geen enkele wijze afbreuk zal doen aan de onderhandelingen te Bata via, welke voor deze besprekingen in Neder land werden onderbroken. Naar men aanneemt, is het kernpunt van verschil nog steeds de prinoipieele kwestie van de erkenning van de Indonesische Repu bliek. Men heeft den indruk, dat de Indone sische afgevaardigden te kennen hebben gegeven, dat zij reeds een aanvang heb ben gemaakt met het opbouwen van een republikeinsch regeeringsapparaat en dat zij daarvan geen afstand kunnen doen. Terzelfdertijd echter neemt men aan, dat zij de vrees - koesteren, dat, indien het zou komen "tort een openlijk militair op treden van de Nederlanders, dit voldoen de zou zijn om een anderen regeerings- vorm in Indonesië te vestigen. Dr Van Mook zal, naar men - verwacht, over een week naar Batavia vertrekken. Hij zal diaar de onderhandelingen hervatten in het licht van hetgeen uit het persoonlijk contact tusschen de Indonesische afgevaar digden en de Nederlandsche ministers is gebleken. De onderhandelingen zullen nog steeds zijn gebaseerd op die Nederlandsche Regeeringsverklaring van 10 Februari, wel ke voorziet m een overgangsperiode voor het zelfbestuur van een Indonesisch gemee- nebest, aldus een verklaring uit betrouwbare bron. Aan het eind van deze overgangs periode zou het Indonesische volk zelf kun nen kiezen, of het binnen rijksverband wenscht te blijven. Vanzelfsprekend is de grootste moeilijk heid dit voorstel in overeenstemming te brengen met de erkenning van de Indone sische, republiek, welke door de ^regeering- Sjahrir" wordt geëischt, zoo werd hieraan toegevoegd. MOTORSTORING VERTRAAGDE VERTREK OP SCHIPHOL. Slechts een klein gezelschap was op Schip hol aanwezig om de Indonesische gasten uit geleide te doen. Namens de Regeering nam Fungeerde als piloot voor commissie-Van Poll Na een afwezigheid vain bijna zes jaar keerde kol. ir. D. L. Asjes, bekend o.a. door zijn deelname aan de Melbourne- vlieg race in 1934, gisteren weer op vaderlandschen bodem terug. Dick Asjes heeft de oorlogsjaren in Australië als comm. van een Nederl. l&e vlieg- eskader, dat bij de Geallieerde luchtmacht was ingedeeld, door gebracht. Na de "bevrijding was hij de eerste, die met zijn toestel in Septe.mber '45 op Java neer streek. Sindsdien is hij Nederl. hoofd ge weest van de R.A.P.W.I. te Ba tavia, alwaar hij aanvankelijk de repa trieer in g van geïnterneerden heeft geleid. Later werd hij door de Nederl.-Ind. Regeering als vertegen woordiger aangesteld bij het Geallieerde Hoofdkwartier (AFNEI) eveneens te Batavia. Bij de aankomst van de vier leden van de commissie-Van Poll kreeg kol. Asjes van den luit.-g.-g., dr Van Mook, opdracht zich bij hen aan te sluiten voor het verstrekken DAT op 29 April op de Leusderheide een aantal nieuw-benoemde officieren wordt be- eedigd, ingedeeld bij het pantserwapen. DAT tot hoofdbestuursleden van den Kon. Bond van Chr. Zang- en Oratoriumvereenigin- gen, welke bond thans 724 koren telt, zijn herkozen de heeren Kaiverda, Mens en ds B. Timmer en voor de C.O.V.-groep de heer Radius. DAT als plaats der volgende jaarvergadering Van bovengenoemden bond Almelo is aange wezen. DAT in Nispen een "Vredeskapel is gebouwd, welke op I Mei plechtig zal worden inge zegend. DAT ook in den Krwripener- en in den Alblasserwaard de peren-, pruimen- en ker- senboomen reeds in bloei staan. DAT de Arnhemsohe jeugd op 11, 13 en 14 Mei op het puin van Arnhem een groot openluchtspel aal opvoeren onder den titel „Op het puin". DAT de Ned. ambassadeur in Enigeland, Jhr Miichjiels van Verduynen, tezamen met Churchill, gast is bij Koning George op Windsor Castle, het pas benoemde hoofd van den Ned. Ind. Regeermgsvoorliohtingsdienst jhr Verboeket van de delegatie afscheid. Onder de aanwe zigen bevonden zich voorts de voorzitter van het comité van ontvangst, de heer Daliloe- din, de heer Joesoef, hoofdredacteur van „Indonesia." de heer mr Nazir Pamoentjak, 't Kamerlid Palar, namens het V.I.B., de heeren mr A. P. Makatita en Tahir Ibrahim. Ook mevr. Sjahrir bevond zich onder de aanwezigen. Een motorstoring aan den Skymaster was er oorzaak van, dat de machine niet op het aangekondigde uur 8 uur kon vertrek ken, maar, dat de reeds ingestapte passagiers te half negen het vliegtuig weer moesten verlaten om eerst een uur later daarin plaats te nemen. Het was 5 minuten voor 10, toen gezagvoerder Rijtohof het toestel kon starten. MIN. SCHERMERHORN OVER DE PARTIJ VAN DEN ARBEID Tijdens het gisteravond te R'dam gehouden diebat tusschen min. Schermerhorn en prof. mr C. W. de Vries maakte de heer Schermer horn bezwaar tegen het identifioeeren van de Regeering met de Partij van den Arbeid. Voorts was de premier van meemimg dat dieze partij na de verkiezingen met de R.K. moeten samengaan. Van Mook met nieuwe in structies naar Indië Onderhoud van het A.N.P. met een optimist Hedenmorgen voor het vertrek der Indische delegatie verklaarde Soedarsono aan een A.N. P.-redacteur, dat hij in een persgesprek, waar over publicaties zijn gedaan, niets heeft gezegd van een mislukking der besprekingen op de Hooge Velpwe, doch alleen gerept heeft van het niet bereiken van resultaten. In verband hiermede verneemt het A.N.P. van betrouw bare zijde, dat deze besprekingen, die geen on derhandelingen waren, op vele punten tot resul taten hebben geleid, tengevolge waarvan na overleg met de Staten-Generaal aan dr van Mook, nieuwe instructies zullen worden ver strekt. Uiteraard zijn er punten geweest waar over geen overeenstemming kon worden be reikt, aldus nog steeds het A.N.P., omdat aan de Indische delegatie geen mandaat tot het voeren van onderhandelingen verstrekt was. Op grond van het mondelinge overleg in Neder land, dat t.a.v. de kennis der wederzijdsche standpunten verhelderend gewerkt heeft, mag worden aangenomen, zoo verneemt het pers bureau van dezelfde zijde, dat de komende on- derhadelingen te Batavia tot resultaat zullen kunnen leiden. van inlichtingen. Ook heeft hij herhaaldelijk het vliegtuig bestuurd, waarmede de leden zich verplaatsten. Asjes zal 6 weken in ons land blijven, waar na hij den terugtocht naar Indië zal aan vaarden. Daar hoopt hij een hem reeds ge geven opdracht van den legercomm. van het K.N.I.L., gen. Spoor, uit te voeren. Byrnes is op het vliegveld Orly te Parijs gearriveerd. WAT IS ER MET „Wat is er met dr. van Mook?" vroegen' we heden ochtend de afdeeling Voor lichting van het Departement van Overzeesahe Gebdedsdee- len. „Met dr. van Mook? Niets. Wat zou er zijn?" „We vinden het zoo won derlijk, dat hij niet meer met de Nederlandsoh-Indische de legatie, die vanmorgen ver trok, gepraat heeft". „O, maar hij heeft nog wel met dis heeren geconfereerd. Hij is Dinsdag geheel volgens plan uit Engeland teruggeko men. Hij zou daar een week blijven. Hij is een week ge bleven en is daarop naar de Hooge Veduwe gegaan. Neen, er is werkelijk niets miet dr. van Mook". (Haak - Einde eerste bedrijf) DAT gedurende de Paasohdagen te Ommen ongeveer 80.000 M2 bosch in vlammen is op gegaan, terwijl in de geraeentebossohen te Varsen ruim 10.000 M2 door brand is vernield. DAT te Hattem een ambtenaar van het C.D.K. is gearresteerd wegens het ontvreem den en verkoopen van distributiebescheiden, waaraan hij reeds f5000 had verdiend. DAT het Regeerings-directoraat Motorvoer tuigen mi.v. 1 Maart is opgeheven, terwijl in het. motorvoertuig geen registratiebewijs meer aanwezig behoeft te zijn DAT m.i.v. 1 Mei voor Nederlanders geen visum voor Luxemburg meer noodig is. DAT ook te Maastricht op 3 Mei een doo- denherdenking wordt gehouden, waarvoor alle vermakelijkheden en publieke gelegen heden worden gesloten. DAT het overplaatsen van de Fokkerfa brieken naar Eelde niet wordt overwogen i.v.m. de ongeschiktheid van het vliegveld. DAT door den Ned. Bridgebond in dé eerstkomende maanden in vrijwel alle ge meenten van Nederland bridge-drives wor den georganiseerd t.b.v. het comité „Neder land helpt Indië". DAT mej. G. Mouwen benoemd is tot kan selier der tweede klasse aan de ambassade te Parkje. Eindigt Uw stamkaart op een 9? Dan kunt U in Mei een paar schoenen gaan koopen. Personen, die na 1 Januari 1945 geen bon voor beroeps- of gewone schoenen hebben ontvangen en wier stamkaartnummer op het cijfer 9 eindigt, komen in Mei in aan merking voor een schoenenbon. De plaatse lijke distributiediensten zullennadere mede- deelingen doen. Kinderen geboren na 31 Mei 1944, die den leeftijd van 10 maanden be reikt hebben, komen, onafhankelijk van het stamkaartnummer, onmiddellijk in aanmer king voor zoover zij nog geen schoenenbon ontvangen hebben. EIBON VERLENGD Het C.D.K. deelt mede, dat de geldigheids duur van de bonnen 167 en 671 algemeen voor een ei verlengd is t/m 11 Mei a.s. „Mijn naam verbonden aan 't verlies van Indië In verband met hetgeen elders wordt ge meld over den terugkeer der Indische dele gatie naar Batavia werpen onderstaande mededeelingeai, die wij aantroffen in het Leidsch Dagblad van gisteravond, iets van het zoo zeer begeerde licht op de duistere affaire, die de groote zaak van Indië is ge worden Een onzer bekwaam ste Nederlandsche bestuursambtenaren aldus genoemd blad, tot 1942 in actieven Indischen dienst, drie en half jaar krijgs gevangene op Java, is onlangs gerepa trieerd. Vóór zijn vertrek naar ons land beloofde hij den achterblijv-enden, al les te zullen doen om Nederland voor te lichten over de ware verhoudingen in Insulinde. Als ge volg van deze belofte vroeg hij een onder houd aan met den min.-president prof. ir Schermerhorn, die hem heeft ontvan gen. Het teleurstel lend verloop der be sprekingen blijft bui ten beschouwing; te gen de logica der feiten plaatste de minister vage woor den en- afschuiven van verantwoorde lijkheid. Tot plotseling de kwam, die de ware crisishouding van den minister-president openbaarde. Met nadruk zei hij n.l.: „Denkt U het zich in, wat het zeggen wil, dat in de geschiedenis mijn naam verbonden zal blijven aan het verlies van Indië." Wanneer deze mededeelingen juist zijn en we hebben vooralsnog geen aanleiding om AAN DE HAND Oorlogvoering. Belt u met een kwartier nog eens". (Haak - einde tweede bedrijf) Na een kwartier: „Dr. van Mook is beden, Donderdagochtend, uit Enge land in ons land aangekomen. Hij heeft dus niet meer kun nen deelnemen aan de af scheidsbijeenkomst gister avond op het departement /an Algemeene Oorlogvoe ring". „Heeft het ook beteekends, diat dr. van Mook geen af scheid van de delegatie nam?" „Er zit niets bijzonders achter. Indien dat wel het geval was, zou dr van Mook zeker eerder teruggekomen zijn". (Haak - einde laatste bedrijf) Vraag: Wat is er met dr. van Mook? DAT gisteren te A'dam w.eer twee bran den zijn uitgebroken en wel in de perceelen Jac. v. Lennepstraat 107 en Singel 178, zon der echter persoonlijke ongelukken, met zich te brengen. DAT de K.N.A.C. het snelverkeer van Moerdijk via Zevenbergschehoek en Ouden bosch naar Roosendaal den raad geeft i.v.m. den slechten staat van den weg, via Breda te rijden. DAT tot plV. voorzitter van den Zuriveniings- raod voor die Uitgeverij c.a. zijn benoemd mr M. v. 4. Vlugt te A'dam en mr F. Borde- wijtk te Schiedam. DAT aan den gen.-maj. der infanterie van het K.NJ.L., P. A. Ook, op zijn verzoek eervol ontslag is verleend uit den militairen dienst. DAT het thans verboden is eieren van in het wild levende vogels uit te halen. DAT te Sohayk bij het spelen met een mortiergranaat 2 kinderen van respect. 8 en 9 jaar werden gedood en een van 12 jlevens gevaarlijk gewond. DAT de reigerkolonies op het buiten „Gooi- lust" te 's Graveland wordt „overwoekerd" door aalscholvers. DAT op 30 April om 11 uur de voorloopige spoorbrug over de Maas bij Venlo in gebruik zal worden genomen. Gemeente Oldenzaal voor den Economischen rechter Gemeentebestuur kreeg schoenen zonder bon, In het najaar 1945 heeft de gemeente Ol denzaal een partij peulvruchten van 30.780 kg, welke bestemd was voor de inmiddels opgeheven Centrale keuken, zonder in ont vangstneming van distributiebescheiden, ver kocht voor f 0.44 per kg. De chef van de afd. Soc. Zaken werd terzake veroordeeld tot f 50.boete, terwijl 20 kruideniers elk een straf van f 25.kregen. Tevens bleek, dat in dezelfde periode verschillende ge meente-ambtenaren schoenen hadden gekre gen, zonder inlevering van bonnen. De bur gemeester werd veroordeeld tot f 200, de gemeente-secretaris tot f 300, de chef van de afd. Soc. Zaken tot f 150.de gemeente-ont vanger tot f 75.een afdeelingschef ter se cretarie tot f 75.en een gepensionneerd wethouder tot f 25. aan de waarheid er van te twijfelen dart is slechts één conclusie mogelijk, en wel deze, dat de Ned. Regeering op het aller laatste oogenblik voor de onverbiddelijke consequenties van haar eigen beleid terug gedeinsd is. Maar kan men dèt nog regee- ren noemen? „Eigenlijk bereikten we hier niets" Pessimistische verklaring van Soedarsono „De onderhandelingen met de Nederland sche Regeering zijn naar vorm en inhoud feitelijk zonder resultaat geweest en hebben niet aan onze verwachtingen voldaan", ver klaarde de Inheemsche „minister van Bin- nenJandsche Zaken", Soedarsono, aan Asso- oiated Press aan den vooravond van zijn vertrek naar Java. Hij Verklaarde ronduit zeer teleurgesteld te zijn. Gevraagd naar den aard van de hinder nissen tusschen de Nederlanders en Inheem- schen, antwoordde Soedarsono, dat hij niets kon vertellen voordat' verslag was uitge bracht aan Sjahrir. De vorm van de uiteindelijke erkenning van de „Indonesische republiek" door de Nederlandsche regeering heeft, naar ver luidt, een der grootste moeilijkheden opge leverd. Te elfder ure zijn van Nederlandsche zijde nog pogingen gedaan om de Inheemsche delegatie te bewegen hun vertrek tot Zater dag uit te stellen., hun aldus gelegenheid gevend voor laatste besprekingen in het bijzijn van dr Van Mook, die pas heden uit Engeland is teruggekeerd. De Indonesiërs weigerden echter en aanvaardden vanoch-"" tend den weg terug. Met Indië nóg verder berg afwaarts Een greep uit het debat tusschen De VriesSchermerhorn. Op het gisteravond te R'dam gehouden debat tusschen prof. mr C. W. de Vries en minister Schermerhorn verklaarde laatstge noemde o.m.: „Indien wij ten aanzien van Indonesië verder zullen moeten gaan dan de rede van de Koningin van 1942 aangeeft, zal dit moeten worden gesanctionneerd door Staat en Kroon. Iedere discontinuïteit op het moment van de verkiezingen zou voor Indië zoowel als voor Nederland catastrofale gevolgen hebben." De Indonesische delegatie erkende de on toelaatbaarheid van het gevangen houdea der Nederlanders in Indië. Churchill brengt zijn gade mee Winston Churchill zal bij zijn bezoek aan Nederland, dat van 8 tot 12 Mei a.s. plaats vindt, vergezeld worden door zijn echtge- noote. Indien hij per vliegtuig oversteekt zal hij gebruik maken van den gewonen K.L.M.- dienst. Jeudstorm-soldaten worden aan Nederland uitgeleverd Het Britsche ministerie van Oorlog heeft meegedeeld, dat de Nederlanders in Duit- schen militairen dienst, die door de geallieer den zijn krijgsgevangen gemaakt, naar Ne derland zullen worden getransporteerd, waar zij aan de Ned. autoriteiten zullen worden overgedragen. Onder deze gevangenen be vinden zich ongeveer 100 jongelieden, die tot de Jeugdstormcompagnie behoorden, welke bij de Landwacht was ingedeeld. Schoolherdenking der bevrijding De minister van Onderwijs, Kunst en We tenschappen heeft aan alle schoolbesturen medegedeeld, dat het gewenscht is de schoolherdenking ter gelegenheid van de be vrijding, op 4 Mei te doen plaats vinden tus schen 11 en 12 uur in of voor het betreffende schoolgebouw. Deze tijd is gekozen, opdat de leerlingen 's middags kunnen deelnemen aan de herdenkingsplèchtigheid in den rui meren kring van hun plaatselijke gemeen schap, waar dan het geheele volk samen komt. Het Nationaal Instituut meende dtt jaar te moeten volstaan met richtlijnen te geven voor een sobere herdenkingsplechtigheid en niet voor een feestviering in schoolverband. Eenige regen, aldus De Bilt Tot morgenavond wordt verwacht: zwaar bewolkt met tijdelijke opklaringen, nu en dan eenige retjen, matige wind tusschen Zuid en Zuid-West, weinig verandering ia temperatuur, Dick Asjes. Geal'l. krijgsgevangenen en DR. VAN MOOK Een half uur later. Zelfde telefoonverbinding. „U hebt zoo juist gezegd, dat dr. van Mook Dinsdag teruggekomen is uit Enge land, maar we zien zooeven een bericht van Ass. Press, dat vertelt, dat hij Woens dagavond terug kwam uit Engeland en daardoor niet meer met de Indische dele gatie kon spreken. Hoe is •het nu?" „Ja, Dinsdag was verkeerd. Dat moest Woensdag zijn. Woensdagmiddag of Woens dagavond, dat weten we niet precies en of de Luit. Gouv. Gen. nog met de delegatie praatte is ons ook niet be kend. Naar alle waarschijn lijkheid is er een slotoonfe- rentie gehouden op hiet de partement van Algemeene Prof. Schermerhorn. persoonlijke ontlading

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 1