SIS Mjfliiw fniest^e (StnmA Wsi Sjahrir's afgezanten naar Indië terug Toch een bollendag, al was hef frisch IDistTJ ROTTERDAM Ie Serte i April 192015 October 1911. DINSDAG 23 APRIL 1948 ïe Serie: le Jaargans vanaf 7 Mei 1945, No. 29S AborLnemencspruaec A a A Bureaux Redactie en Advertentiën fOJB Redactie: Per m.m B VAN OER R09 Ba rtjke^fcort^3""' Christelijk-Nationaal Dagblad «SsjÖ&w voor Leiden en Omstreken „$tflnh>astirti is öbebteuert Postrekening 5 8 9 3 0 fffWB Rtyn tjCrt ill teijijetlSpOCt" Belgische Sabena volgt het voorbeeld van de K. L. M. Weer 3000 huizen op Walcheren droog en beschikbaar Met 3500 vakarbeiders wordt aan den wederopbouw gewerkt. Altijd weer lief, zoo'n simpel stalletje van planken, mits er maar narcissen, hyacinthen of tulpen op prijken. En die waren er dan ook! gesteld op Woensdag a.s., welke bespre kingen te Den Haag zullen worden ge houden. Het vertrek der Indische delegatie vindt zijn oorzaak, zoo meldde het A.N P., iin de loopende zaken in Indië, welke de aanwezigheid der leden van de delegatie aldaar vereischen. 't Bovenstaande heeft weer. tot gevolg dat dr Van Mook, die in Engeland ver toeft, vermoedelijk eerder dian de bedoe ling was, naar Den Haag zal terug keeren en wellicht reeds heden de Britsche hoofd stad zal verlaten. De Voorbereidingscommissie voor de Rijksconferentie zal in de eerète week van Mei haar werkzaamheden hervatten. Tevoren werd nog gemeld: De besprekingen zullen volgens Associated Press op 4 Med op Java hervat worden. Vol gens een zegsman., die nauw contact houdt met dr. Van Mook, zijn de vertegenwoordi gers van de Nederlamdsche regeering op St. Huibertus „tot een beslist nauwer contact met de republikein:an gekomen". Een definitieve beslissing zal echter niet vallen voor de ronde-tafelconferentie, welke in Augustus gehouden wordt, zoo verklaarde deze zegs man. Het dep. van Overzeesche Gebiedsdeelen deelde nog mede, dat de delegatie op haar reis naar Indië vergazeld zal worden door de heeren dr Saroso Wirodihardjo, lid van het Hoofdbestuur van Indonesische Bur gers, R- M. Setyadjit Soegondo, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal en drs Maroeto Daroesman, voorzitter der „Per- himpoenan Indonesia". DE RANTSOENEN IN BATAVIA. De voedselrantsoenen te Batavia zijn als volgt vastgesteld: Voor degenen, die brood eten, honderd gram brood; voor degenen, die rijst eten, zestig gram rijst'. Zij, die zwaren arbeid verrichten, krijgen tweehonderd gram rijst. GEN. STOPFORD NAAR SINGAPORE. Luit.-gen. Sir Montague Stopford, de ge wezen opperbevelhebber van Ned.-Indië, is hedenmorgen uit Batavia naar Singapore vertrokken, teneinde zijn taak als comman- vice Order voor het uitvoeren van siucces- volle patrouilles met den onderzeeër O 19. Vier andere Nederl. officieren ontvingen het Distinguished Service Cross, terwijl aan twaalf minderen de Distinguished Service Medal werd toegekend. Prof. BAAS BECKING UIT INDIË TERUG. Met het Indiëvliegtuig van de K.L.M. keer de gisterenmiddag, na een verblijf van ruim zeven maanden op Java, kol. prof. dr E. J. G. Baas Becking, de vroegere hoogleeraar in de Botanie aan de Leidsche Universiteit en een der baanbrekers van het verzet der docenten aan de academie tijdens de bezetting, in ons land terug. Blauwe Tram kwam haast wagens tekort (Van een onzer verslaggevers.) De Bilt heeft gelijk gehad. 't Is werkelijk frisch weer geweest tijdens de Paaschdagen en het zag er Zondagmor gen heelemaal niet best uit. Een stevige bries woei er en wie nog naar de Bollenvelden ging, had zich goed ingepakt. In tegenstel ling met gisteren konden de Blauwe trams het vervoer Zondag gemakkelijk aan. De Tweede Paaschdag is echter nog een „Bollenzondag" geworden. Duizenden zijn er op uitgetrokken om de echt Hollandsche bloemtapijten tusschen Leiden en Haarlem te gaan bewonderen. Vooral de trams naar Haarlem waren over belast, terwijl ook velen naar Noordwijk zijn gegaan, zoodat ook op deze lijn, even als naar Katwijk, extra-diensten moesten worden ingelegd. In de middaguren, toen het weer beter werd en een heerlijk lentezonnetje het Bol- •lenfeest luister kwam bijzetten, werd het bijzonder druk. De bloemenverkoopers en restaurants hebben dan ook goede zaken ge maakt. Van de 7500 woningen op Walcheren in het eertijds geïnudeerde gebied zijn er thans weer 3000 voor bewoning geschikt gemaakt. Gedurende de enkele maanden, dat het eiland thans droog ligt, werden 1\'2 millioen baksteenen, 700.000 pannen en 20.000 M2 glas verwerkt, alsook 50.000 kg. draadnagels en 72 km. electrische kabel. Naast 1700 vak lieden uit Zeeland werken nog 1000 vak arbeiders uit andere streken op Walcheren, o.l.v. 286 aannemers. In verband hiermee moet het aantal barakkenkampen nog sterk worden opgevoerd. Voorts vernamen wij, dat de gerst en enkele andere gewassen reeds aan den groei zijn. Een bescheiden oogst mag dan ook worden verwacht. Voor de ontzilting van de gronden is er echter behoefte aan gips en., regen. Onze Noordzeebadplaatsen, Katwijk en Noordwijk, trokken nog tamelijk veel be zoekers. Men wilde nu toch de zee wel weer eens zien. En in Noordwijk waren reeds en kele restaurants geopend, zoodat op de ter rassen velen in de luwte hebben genoten van zee en zon. Het ziet er naar uit, dat deze „parel aan het Noordzeestrand" dit jaar nog een vrij goed seizoen zal hebben. Ongeveer half Juni hoopt men den nieuwen boulevard klaar te krijgen. Als bijzonderheid kunnen wij hierbij vermelden, dat eenige der grootste bunkers in Noordwijk als oorlogs herinnering bewaard zullen blijven. Toen wij de directie van de N.Z.H. vroe gen, hoe het vervoer, was verloopen op de Paaschdagen, zeide men ons, dat het een bij uitstek drukke Paschen was geweest, en, zoo voegde men eraan toe, „het personeel ver dient hulde voor de wijze, waarop het zijn plicht heeft vervuld; wij zijn dan ook zeer tevreden." De Bilt moge dan de verwachtingen hebben getemperd, het is toch nog een Bollenfeest geworden, dat Holland op waardige wijze heeft gevierd, want dit eerste na de Bevrij ding heeft vele vorige overtroffen. De sluiting van kampen voor verplaatste personen in Duitschland, die in Augustus zou geschieden, is uitgesteld. Binnenkort een verklaring verwacht Met een K.L.M.-vliegtuig zijn Zaterdag in Nederland teruggekeerd de heeren H. W. A. Meyering, M. van Poll en mr J. van Andel. van de commissie, die in opdracht der Sta ten-Generaal, een onderzoek heeft ingesteld naar de toestanden in Ned. Oost-Indië. De commissie zal zoo spoedig mogelijk een ver klaring opstellen. Woensdag laatste besprekin gen in Den Haag De afgezanten van Sjalhrir, die enkele weken de voorjaarsgeur op St. Hubertus hebben ingeademd, zullen Donderdag a.s. de terugreis naar Indië aanvaarden. In verband hiermee zijn de laatste bespre kingen met de Nederl. Regeering vast- dant der geallieerde landstrijdkrachten in Z.O. Azië te aanvaarden. Hem werd op het v^gveld uitgeleide ge daan door den nieuwen opperbevelhebber van Ned.-Indië, gen.-maj. Mansergh, door den opperbevelhebber van het K.N.I.L., luit.-gen. Spoor, en door vele andere autoriteiten. NEDERL. ZEELIEDEN ONDERSCHEIDEN. Kapitein ter zee J. F. Drijfhout van Hooff is onderscheiden met de Distinguished Ser- Ook zij zet D.C.-4-toestellen in voor een verbinding met de koloniën. Op Schiphol landde Zaterdag een gloed nieuwe DC-4, ditmaal niet van de K.L.M. doch van de Belgische maatschappij Sabena, die met deze toestellen driemaal per week op de Congo gaat vliegen. De Belgische directeur, J. Schoevaerts, bood de aanwezige journalisten en andere personen met de be kende Belgische gulheid, een proefvlucht van 20 minuten aan, waarna het toestel weer naar Brussel vertrok. De Sabena bezit thans 2 van deze toestellen, terwijl er nog meer aan zullen worden toegevoegd. In 25 uur zal men den afstand BrusselLeopoldstad afleggen, d.w.z. in 21 vlieguren, met onder brekingen te Algiers en te Lagos (Br. Negeria). DAT een Reuter-bericht, als zou bij Genève een K.L.M.-toestel zijn neergestort, onjuist is. DAT wellicht nog dezen zomer een recht- Streeksche K.L.M.-lijn Eindhoven-Londen zal worden geopend. DAT te Heemstede een 8-jarig meisje door de Blauwe Tram werd gedood. DAT de Vereen. „Het Utrechtsch Stedelijk Orkest" en het „Collegium Musicum Ultrajecti- num" hebben opgericht de Stichting „Colle- 'gium Musicum Ultrajectinum" waarvan als directeur is benoemd Johan de Molenaar. DAT gisteren het St. Ignatiuscollege te A'dam Zijn gouden jubileum vierde. DAT de Ned. Unie van Speeltuinonder nemingen gisteren met 130 afgevaardigden haar alg. jaarvergadering heeft gehouden te Amsterdam. DAT particuliere banken in Amerika de helft der leening aan Nederland van 200 millioen dollars over nemen. DAT men vanuit Nijmegen branden heeft waargenomen in het Duitsche Reichswakl, waar eenige H.A. bosch zijn verwoest. DAT thans de benoeming is afgekomen van ir. G. de Rooij, als chef van het bureau Scheepsbouw bij het dep. van marine. DAT het aanvankelijk in Engeland ge drukte Prot. Chr. Marineblad „De Roergan ger" thans wordt uitgegeven bij de fa. J. N. Voorhoeve te Den Haag en de redactie be rust bij den hoofd-vlootpredikant ds J. H. Sillevis Smitt. DAT Walter Spycher is erkend en toege laten als consul van Zwitserland te A'dam, met rechtsmacht over al one provincies. DAT na hun bevordering tot vice-admiraal aan de heeren G. W. Stöve, C. J. baron van Asbeck en P. Koenraad, desgevraagd eervol ontslag uit den zeedienst is verleend onder dankbetuiging voor de langdurige en gewich tige diensten en DAT de heeren M. de Vries, J. Oosterhuis en L. Hendriks zijn bevorderd tot schout bij-nacht. DAT de kosten der bestrijding van den coloradokever over 1946 op f millioen zijn geraamd. DAT op de Rijksbegrooting voor het over nemen van nog enkele vliegvelden f 17& millioen is uitgetrokken, voor den Rijksdienst voor landbouwherstel f 16 millioen en voor het Bureau Oogstvoorziening f 20 millioen. DAT na afloop der paardenrennen te Hil versum op Zaterdagmiddag j.l. van tien tallen automobilisten en motorrijders de rijvergunning werd ingetrokken wegens het overbodig gebruik maken van hun vervoer middel. DAT op een te Rotterdam gehouden kadercursus van het Nat. Jongeren Ver bond o.m. het woord gevoerd werd door mr dr J. Barents, lid van de partij van den Arbeid. DAT vanavond om 7.15 uur via de radio een vraaggesprek zal worden gevoerd over de slachtoffers van den verzetsstrijd tij dens de bezetting en o DAT vanavond om 8.05 dhr. J. ter Steege een radio-causerie zal houden over de ont wikkeling der papier-industrie. DAT zich te Amsterdam een man in het holst van den nacht in slaaptenue op straat begaf om.... een weddenschap van f100 te winnen. DAT in Katwijk een onderaurdsdhe gang van iy2 km is ontdekt, die naar het vlieg veld Valkenburg loopt. DAT op 25, 26 en 27 April in de Apollohal te Ede een nij verheidstentoonstelling zal worden gehouden. DAT mr Th. Oorbach to-t gem.-seor. van Apeldoorn is benoemd. DAT de kosten der volks-, beroeps- en woningtelling per 31 Dec. a.s. op f2ft mil lioen worden geschat. DAT men in 1946 voor f 100 millioen Ned. goederen uit Duitschland hoopt te voeren en daarvan 2 pCt wil inhouden om de alg. kosten van het commissariaat-generaal voor de Ned. econ. belangen in Duitschland te dekken. DAT Canadeesche kringen te Amsterdam het Reuter-bericht, als zou de Canad. bri gade-generaal J. F. Lister te Ottawa wor den vastgehouden i.v.m. een administratie- onderzoek inzake N.W. Europa, onjuist noe men. DAT de Ver. voor Geschiedenis en Oud heidkunde te Doornik, i.v.m. haar 1O0-jarig bestaan op 12 Mei aldaar 2 tentoonstellin gen zal houden. DAT een Nederl. goudsmid uit Genève den kostbaren krondngsring van Napoleon I aan de Fransche regeering ten geschenke heeft aangeboden, nadat deze ring 142 jaar op geheimzinnige wijze rondgezworven had. DAT men vóór ultimo Mei nog even- tueele vorderingen op departementen bij die departementen moet indienen om van een tijdige uitbetaling verzekerd te zijn. DAT, op verzoek van de P.R.A., te Lon den is gearresteerd en naar een kamp te Naarden is overgebracht de 28-jarige Hil versummer N., die eerst in ons land Joden had verraden en thans als onderofficier diende bij onze expeditionnaire macht in Engeland. DAT met de Paaschdagen in bloemen winkels te Cairo Nederlandsche lelietjes van dalen en tulpen waren te bewonderen. DAT op Nieuwe Uitleg 10, L. Voorhout 29, L. Vijverberg 49 te Den Haag respect. Fransche, Engelsche en Amerikaansche bi bliotheken zijn gevestigd welke voor een ieder toegankelijk zijn. Dat de Fransche minister van Produc tie, Paul, Nederland zal bezoeken in ver band met het brandstoffenvraagstuk in Frankrijk. Met name in Rotterdam, maar wij hopen ook in Regeeringskringen in Den Haag, groeit ern stige bezorgdheid over de wijze, waarop de ge allieerde bezettingspolitiek in West-Duitschland onze grootste zeehaven in gedrang brengt. Voor het toch al niet groote transport van het Duit sche achterland dreigt ons land geheel te wor den voorbijgegaan ten gunste van de Duitsche Noordzeehavens. Het merkwaardige is, dat de Engelsche La- bourregeering met welke wij in deze aange legenheid het eerst te maken hebben zich hierin \?rijwel uitsluitend door economische overwegingen laat leiden. Al zijn de motieven op zichzelf niet onbillijk, als geheel genomen is deze houding niettemin vreemd, vooral om dat door deze politiek een mede-geallieerda natie op de meest bedenkelijke wijze beklemd geraakt. De Engelschen hebben in dezen blijkbaar als eenige maatstaf hun valutapolitiek. Deze poli tiek stimuleert natuurlijk de neiging om ten aanzien van het bezette Duitschland en alle an dere problemen zooveel mogelijk arbeid door Duitschers te laten verrichten. De Duitschers worden dan met marken betaald, doch verbe teren intusschen door hun arbeid de dollar positie. Om nu den Duitschen arbeid zoo intensief en zoo uitgebreid mogelijk te doen zijn, lei den de bezettende mogendheden bv. het vervoer van Duitsche steenkool zoo lang mogelijk over Duitsch grondgebied (langs het DortmundEemskanaal naar de Duitsche Noordzeehavens). Omgekeerd heeft invoer voor Duitschland, maar bv. ook voor Tsje- cho-Slowakije, steeds minder plaats over Rotterdam, doch over Duitsche havens. De Nederlandsche Regeering heeft thans aan de Engelsche een nota aangeboden, waar in op het bedenkelijke van deze situatie de aandacht wordt gevestigd. Onze Regeering kan er, dunkt ons, niet sterk genoeg den nadruk op leggen, dat een bezettingspolitiek als hier gevoerd wordt, weinig past in het kader van een juiste op lossing der internationale problemen. Elke oplossing is verwerpelijk, waarvan een mede geallieerde het slachtoffer wordt. Aan onze Regeering de taak, hier met kracht haar woord te spreken. In het bijzonder Rotterdam, dat in dezen rampzaligen oorlog reeds zoo zwaar werd geslagen, verdient niet, dat het door een onjuiste bezettingspolitiek wordt beroofd van zijn nauwelijks opnieuw ontluikende levensmogelijkheden. Onze Regeering kan er desnoods de aandacht op vestigen, dat een bezettingspolitiek als deze herinneringen oproept aan een koloniale poli tiek in den meest ongunstigen zin, waar met marken wordt betaald, opdat dollars zouden worden gewonnen. Ons dunkt, dat de Britten en Amerikanen die zoozeer-beducht zijn voor een herleving van de koloniale gedachte en daartegen zoo gaarne plegen te waarschu wen, voor deze argumentatie het noodige oor zullen hebben en ook onze waarschuwing zul- len weten te waardeeren. De Ijsvogels tegen Blauw Wit in actie* tijdens de gisteren te Voorburg gehouden wedstrijden van den Chr. Korfbalbond. 6000 PAAR KOUSEN GESTOLEN. Bij de kousenfabriek de Jong en van Dam te Hengelo zijn 6000 paar kousen ontvreemd door twee personen, die zich uitgaven voor vertegenwoordigers van de firma Gerzon te Amsterdam. 100.000 JODEN NAAR PALESTINA? De New York Times, meldt uit Londen, dat de impasse in de Engelsch-Amerik. commissie van onderzoek voor Palestina is verbroken en dat een unaniem rapport zal worden gepubliceerd, waarin wordt gead viseerd om 100.000 Joden zoo spoedig moge lijk in Palestina toe te laten. TOSCANINÏ WEER IN EUROPA. De beroemde Italiaansche dirigent Artur® Toscanini is hedenochtend uit New York te Parijs aangekomen en naar Genève door gereisd. Wisselende bewolking, aldus De Bilt. Tot morgenavond wordt verwacht: Heden avond en nachit: koufront passage met plaat selijk eenige regen. Morgen; wisselende be wolking met hier en daar enkele buien, ma tige, in het Noorden des lands tijdelijk krachtige wind tusschen West en Noord- West. Frisch weer,

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 1