Herdenking 10 Mei 1940 op den Grebbeberg Ons Rijk op den rand van den afgrond NIKIIWK LEÏDSCHE COURANT 4 ZATERDAG 20 APRIU 19M De ZWÜYte kip [IN HET JAPANSCHE KAMP (Vail onzien Inddë-redacteur). Tja die ki-p. OerLeelijk was ze en zwart. Dro ad onager, bovendien. Eén echt bastaard je. en dan wel één van het slechtste soort. Maar ze lei, die kip. En dat was heel belangrijk. Een leggende kip is altijd goud waard. Vooral als het i6: een leggende kip in het kamp. Want dié waren er gewoonlijk niet Daar zorgde de Jap wel voor en mocht die eens een enkel keértje het boutje niet in de gaten krijgen ooh, dan waren er nog altijd honderden geïnterneerden, die dat wel deden.' En dan was het afgeloopen met zoo'n kip. Positief. En daar zat hem juist de kneep. In die kip van ons; want hij wès van ons. Al een heelen tijd: zes maanden, neen: zeven zelfs. Wij hadden haar bemachtigd, toen ze nog heel klein was. Toen ze nog als kiekentje onder moeder's hoede ergens rondscharrelde ©p een boerderij. Op een mooien, zonnigen October-dag. Wij waren toen óók op die boerderij corvee hadden wij. Corvee van dien lamlendig en, krompootigen Jap van het kamp in Tjimahi. Wij moesten de koeien stallen schoonmaken. Dat deden wij dan ook, want die Jap keek kwaadaardig. En een kwaadaardig kijkende Jap doet ook altijd kwaadaardig. Dat ligt nu eenmaal in zijn aard. Plotseling, héél plotseling, kreeg één van ons het stel in de gaten. Een moederkloek met d'r kiekens. Zeven stuks in totaal. Hebben, zei die, doelend op de moeder Onmogelijk, zeiden wij, doelend op den Jap. Een moederkloek klokt nu eenmaal, als je haar wegneemt van haar kinderen. En 'n Kamp zaïen wij hoe smokkel je een klokkende kip het kamp binnen Wat moet je beginnen, als die Jap bij het aantreden merkt, dat er van onder je kleeren een geluid komt, dat onmogelijk een geluid van jezelf kan zijn. De gedachte alleen is reeds om er van te rillen, laat staan van de werkelijkheid. Dus: niet die moeder-kip. Maar wel en dat stond als een paal boven water één van haar kiekens. Daar kon je tenminste op het allerlaatste oogenblik, op het ©ogen blik dat het gevaar bij wijze van spreken een meter van je afstond, nog iets mee doen. zónder dat het in de gaten liep. Dus: een kuiken. Maar eerst moesten wij nog wat geduld oefenen moesten wij wachten tot de bewaker-Jap zijn bordje soep ging slorpen. Als in dien tusschentijd die moeder maar niet -wegliep. Want dan zouden de kiekens ook wegloopen Nationalisten grijpen ook naar Sumatra Sjarifoedm ging er heen voor aanwijzingen. Nu de republikeinen min of meer Java georganiseerd of zoo men wil: gedesorga niseerd hebben, schijnen de heer en zich ook het lot van de buitenbezittingen te gaan aantrekken. Zöo bereikt ons thans het bericht, dat te Fort de Koek, op Sumatra's Westkust, dezer dagen het „Nationale Comité voor Sumatra" werd opgericht. De bij de vergadering aanwezige Inheem- sche „minister van Landverdediging", Sjari- foedin, gaf daarbij aanwijzingen om het re- publikeinsche bestuur van Sumatra op den zelfden grondslag te organiseeren als dat op Java is geschied. Na de oprichting van bedoeld comité werd een Raad van Vijf gekozen, welke den „gou verneur" van Sumatra van advies zal dienen. De plaatsverv. „gouverneur", Amir, ver klaarde, dat het bezoek van Sjarifoedin aan Sumatra er veel toe heeft bijgedragen om de banden tuaschen Sumatra en Java te verste vigen. DE EVACUATIE UIT DE BINNENLANDEN VAN JAVA. Het Geall. Hoofdkwartier te Batavia heeft thans alle voorbereidingen getroffen voor de evacuatie van Europeesche geïnterneerden en Japanners. Eveneens zijn de voorbereidende maatre gelen getroffen voor het instellen van een treindienst van West-Java (buiten de Geall zóne) naar Batavia De eerste trein zal op 23 April uit Cheribon vertrekken. Op verzoek van het Britsche hoofdkwar tier stelt de T.R.I een lijst samen van al diegenen, die zich in de kampen van West- Java bevinden, ten einde familieleden van hun aankomst op de hoogte te kunnen stel len RONDSCHRIJVEN VAN LUIT.-GEN. SPOOR In een rondschrijven aan alle officieren heeft de bevelhebber van het Nederl.-Ind leger erop gewezen, dat de soldaten thans voor het eerst in contact komen met de be volking en dat uit hun gedrag in het alge meen gevolgtrekkingen zullen worden ge maakt ten aanzien van_de houding der Ne derlanders tegenover het Inheemsche pro bleem. De kip liep niet weg en het geluk mee. Wij vingen het kiekentje. Een klein, zwart kiekentje. Dat verschrikkelijk piep- tjilpte toen wij het beetpakten. En dat nog erger piepte, toen het verdween in den broek zak van één van zijn aandeelhouders. Maar, en daar waren wij o zoo dankbaar voor, bij het binnengaan van het kamp hdeld het zijn mond. Dat was zijn redding. Onze redding ook. En zoo waren wij dan eigenaars gewor den van dat kuiken. Of liever gezegd want zoo zagen wij het op dat oogenblik ook van een kip. Van de eenige kip in het heele kamp. Het groeide als kool, dat kuiken. Ondanks het minimale voer, dat het kreeg. Want wormpjes kon het nog niet zoeken en rijst kregen zijn bazen voor zichzelf practisch niet. En het wonderlijkste van alles De Jap kreeg hem niet in de gaten en de collega's- geïnterneerden erkenden haar. Als officieele „kamp-kip"en wee dengene, die het in z'n hart mocht krijgen aan zijn honger toe te geven. Die een al te grootem trek mocht krijgen in een kippen-boutje Ze was er dankbaar voor, die kip. Want ze ging leggen. Nadat wij haar zes maanden hadden. Kleine, sneeuwwitte eitjes, ondanks het feit, dat ze zelf pikzwart was." En zoo naderde Paschen. Paschen met eieren Het deed denken aan dien goeden tijd van vrijheid en vreugd Maar ziet, op het critieke oogenblik wei gerde die kip. Drie dagen vóór Paschen. Toen legde ze niet meer. Pardoes. En eieren gespaard hadden wij niet. Daarvoor waren wij kampmenschen. Met niet het minste in zicht voor de toekomst. Wij hielden een aandeelhouders-vergade ring. Wij vijven. Eigenaren van de kip. Er vielen harde woorden. Woorden over „on dankbaarheid", „epicurisme", „egoïsme", en wat dies meer zij. Wij gingen stemmen. Pro of pro. Pro een Paasch-d'iner mét kip of pro eieren in de toekomst. Briefjes werden uitgedeeld. En een ieder schreef, schreef zónder dat de anderen het konden zien. Het was een spannend oogenblik toen de stemming werd bekend gemaakt. Toen werd beslist over het lot van onze zwarte, magere bastaardkip. Drie tegen twee. Dat was de uitslag. Drie vóór een Paasch-diner met haar en twee tegen. Ondankbare wezens die wij waren Maar ja, dan had die kip ook maar moeten leggen Moeten b 1 ij v e n leggen. Het hek dat toegang geeft tot den Grebbeberg. Sobere plechtigheid der Kon. Ned. Landmacht Op den lOden Mei 1946 zal de weerstand, welke in de Meidagen van 1940 door de Kon. Landmacht geboden werd, plechtig worden herdacht. De minister van Oorlog heeft den chef van den generalen staf be last met de voorbereiding en de regeling van deze plechtige herdenking, waarbij „Het Nationaal Instituut" zijn medewerking zal verleenen. In verband met de tijdsom standigheden en het stadium van opbouw, waarin de Kon. Landmacht verkeert, zal de herdenking een zeer sober karakter dragen Als middelpunt van de herdenking is het kerkhof op den Grebbeberg aangewezen. Behalve op den Grebeberg zullen evenwel herdenkingsplechtigheden worden gehouden te Kornwerderzand, Ypenburg, Rotterdam. Dordrecht, Middelburg, Mill, Maastricht, Zutphen en Groningen en voorts in alle garnizoenen van de Kon. Ladmacht. Aan oud-commandanten van onderdeelen. welke in 1940 aan den strijd deelnamen en dit met de militairen, die tot hun onderdee- Java en Sumatra mogen niet worden losgewrikt (Vatn onzen pairlemenrtsredacteur) „Er valt nog niets te zeggen", heeft mi nister Schermerhorn op de Hooge Veluwe geantwoord op de vraag of er reeds iets viel te publiceeren. Onderhandelen doen we niet, zeide hij, en een overeenkomst of zoo iets is evenmin te verwachten. We leeren slechts eikaars standpunten kennen door uitwisse ling onzer gedachten. Wel voegde hij er aan toe, dat de voorstellen van Sjahrir naar aan leiding van de regeeringsverklaring van 10 Februari j.l. deze zoo dicht naderen,, dat zij nader onder de oogen behoorden te worden gezien. Ze zijn ook met de Engelsche regee ring besproken. Hieruit valt af te leiden, dat de besprekin gen in Indië feitelijk op een dood punt ge komen waren. Want voorstellen van Sjahrir waren daar verworpen, nadat de Indonesiërs de Nederlandsche voorstellen hadden afge wezen, is van re^ublikeinsche zijde ver klaard. Bedoelde voorstellen van 10 Februari openden de mogelijkheid voor de vorming van een gemeenebest Indonesië met eigen bestuursorganen, dat deel zou uitmaken van het Koninkrijk. Aan het eind, als alles in orde zou zijn, zou Indonesië worden voorge dragen voor het lidmaatschap van de U.N.O. Over de toekomstige staatsregeling is te Batavia nog heelemaal niet gesproken, maar alleen is gezocht naar een basis voor het bij eenkomen der Rijksconferentie, die deze re geling zou moeten uitwerken benevens die voor de verhouding tusschen Nederland en Ned.-Indië. Zoolang de idee: handhaving van ons Koninkrijk (ons standpunt) en die van een onafhankelijke republiek Indonesië (SoekarnoSjahrir) tegenover elkaar blijven staan, zou een grondslag voor discussie niet aanwezig zijn. Sjahrir schijnt op bepaalde voorwaar den zich echter bereid te hebben be toond om op onze voorstellen van 10 Februari in te gaan. Maar over die „voorwaarden" moest v. Mook, die een mo gelijkheid scheen te zien om bij elkaar te komen, in Den Haag overleggen. Sjahrir schijnt een „ontwerp accoord" te hebben ge maakt, waarin hij de gedachte van een- In donesisch gemeenebest als partner in het Koninkrijk zou hebben aanvaard, dus met loslating van de z.g. onafhankelijke repu bliek Indonesië. Hier zag men de kiem voor een botsing en breuk met Soekarno. Te meer als over den algemeenen bestuursvorm van het geheel en omtrent de vertegenwoordiging van de Kroon en haar bevoegdheden als hoofd van het geheel, Sjahrir in onze rich ting tot toenadering bereid zou zijn, gelijk verluidt. Welke structuur van Indonesië stond voor oogen? Voor de staatsinrichting en de re geling van de verhouding tot het Koninkrijk z;ou dat gelijk gebleken is Indo China OMSCHRIJVING. Horizon taal: 1. middel, vorm; 6. Christelijke feestdag; 8. num mer (afk.); 9. carbolzuur; 10. veel gebruikte Fransche uit drukking voor elegantie; 12. voederbak; 13. drinkbakje; 15. twee gelijke medeklinkers; 16. lyrisch gedicht; 18. klein kind; 19. krijgsmacht; 22. op de manier van; 23. familielid; 24. reus; 26. diepte; 27. diplo ma; 28. koortswerend genees middel; 29. voorzetsel; 30 maanstand (afk.); 31. reeks; 32. sterke stof voor arbeiders- kleeding; 37. vrucht; 38. boom- loot; 40. ac. titel (afk.); 41. deel v. d. Bijbel (afk.); 42. vouw; 44. electrisch geladen stofje; 46. aanwezig Verticaal; 1. zangnoot; 2 loofboom; 3. onvervalscht; 4 lichte Sp. wijn; 5. zanger, ook zangstem; 6. negenoog; 7. bij voortduring; 8. provincie (afk.); 10. wetboek; 11. gif slang; 14. familielid; 16. baksel van beslag en olie; 17. effen, gelijk; 20 ieder; 21 hofedel- man; 23. boschgod met her dersfluit; 25. ingebeeld meis je; 26. gezet; 28. gereed, af; 31. voedsel; 33. voorzetsel; 34. ge dicht van Gorter: 35. vr. zoog dier; 36. harig sieraad bij man nen; 38. ivoor; 39. gesloten; 41. de onbekende (afk.); 43. verv. van het hulpwerkwoord zijn; 45. deel v d Bijbel (afk.) Oplossing van de puzzle van vorige week Horizontaal: 1. mustang; 8. part; 9. telg; 11. aan; 12. iet; 13. Lao; 14. al; 17 Dr.; 18 dreinen; 21. ora; 22 tot; 23 een: 24 ons; 25. art.; 26. moa; 27 cel: 29 keg; 31 garnaal; 33. N.H.; 36. Pr.; 37 oor; 39 cru: 40. noo; 41 kneu: 42. norm: 43 dessert. Verticaal: 1. maal; 2 urn; 3 stilet: 4 teek; 5 attent; 6 nel; 7. glad; 8 paar: 10. gort; 15. granaat: 16 meerkat; 18. droog; 19 ionen; 20. netel; 21. oom; 27. crocus; 28 la- PAASCHPUZZLE cune; 30. knok; 32. drom; 34. hond; 35. grijs, 36. sport; 38 ree; 40 nor. De prijzen vielen bij loting ten deel aan 1. P L den Hollander, Von Bönninghlaan 13, Lisse (f 5.2 mevr. De GraafWeyers. Joh de Wittstraat 26, Leiden (f 2.50); 3. L A J den Holder. Levendaal 103, Leiden (f 2.50) Oplossingen moeten uiterlijk Vrijdagmorgen om 12 uur in ons bezit zijn, zoo mogelijk op een briefkaart. len behoord hebben, op andere dan hier boven genoemde, door hen te kiezen plaat sen wenschen te herdenken, zal zooveel mo gelijk medewerking worden verleend. Aan de nabestaanden van gesneuvelden, aan oorlogsinvaliden en aan de jeugd zal een bijzondere plaats bij deze plechtigheden worden ingeruimd. KUNSTSCHATTEN KEEREN UIT DUITSCHLAND TERUG Het Amerikaansch militair bestuur heeft 161 kunstvoorwerpen naar Nederland terug gezonden, waaronder twee portretten van Rembrandt en een van Ruysdael. VERSTREKKING VAN VITAMINE- C AAN KLEUTERS EN ZUIGELINGEN Dit voorjaar zal van overheidswege in be perkte mate aan kleuters en zuigelingen gratis vitamine-c worden verstrekt. Den burgemeesters is verzocht hun medewerking bij de uitreiking te verleenen, terwijl met de verzending naar de gemeenten inmiddels een aanvang is gemaakt. VLISSINGEN RAAKT HELAAS ZIJN MARINE KWIJT. Op de vragen van den heer Mes betref fende terugtrekking van de Marine uit Vlis- singen, antwoordde de minister, dat in ver band met het tekort aan marine-personeel voor het bemannen van naar Nederl.-Indië uit te zenden schepen, de uiterste beperking in het gebruik van personeel der Koninklijke Marine geboden, is. Zoodoende kunnen detachementen als die in Vlissingen,, welke noch voor de defensie, noch voor de in standhouding der vloot, noch voor oefenin gen van het personeel op het oogenblik van belang zijn, niet in stand worden gehouden. zijn. Dat is een sociaal, economisch, cultu reel en staatkundig ver achter Ned.-Indië aan komend gebied, dat door Frankrijk na den eersten wereldoorlog als mandaatgebied is beheerd. En Clark Kerr heeft zich het woord „vrijstaat Ierland" uit den mond la ten vallen. Ook al een slecht voorbeeld voor vergelijking. Erg vertrouwenwekkend zijn deze voorbeelden niet, ook al houden de voorstellen van 10 Februari rekening met „uiteenloopende graden van zelfbestuur in het gemeenebest". Bovendien doemen ook hier nog tal van geschilpunten op. Wat zal afzonderlijk republiek of vrijstaat zijn? Java? Sumatra? Java en Sumatra? En hoe moet het als bepaalde gebieden geen opperheerschap pij der niet zeer beminde Javanen aanvaar den? En hoe met een gebied als Atjeh, dat zelfs absoluut niemand boven zich wenscht te erkennen? En zoo is er meer. Ook omtrent de z.g. overbruggingsperiode, zoolang de beide standpunten elkaar niet zouden hebben benaderd? Of moet het den weg op, dat de Regee ring de republieken Java en Sumatra „slikt" als onderdeelen van een Indonesisch ge meenebest, dat voorts zou moeten worden ge- ineorporeerd in het Koninkrijk? We vreezen helaas voor eenige bereidheid in dit opzicht bij de tegenwoordige regee- ringsleiders. Maar dat beteekent de oplos sing van het geheel en den ondergang van het Rijk, zooals dat nog gedacht was in de bekende verklaring van H.M. de Koningin van 1942. Zoo dicht zijn we reeds gevorderd tot den rand van den afgrond door een hou ding, die begonnen is met betoon van slap heid tegenover de revolutionaire elementen, die daarvan handig gebruik maken. Het Nederlandsche volk volge dit nood lottig exempel niet als de Regeering in deze richting voor wil gaan, ook door de over haast ingediende voorstellen inzake Grond wetsherziening. Het ontheffe op 17 Mei net kabinet Schermerhorn van al zijn lasten en make den weg vrij voor een nationaal kabinet, dat op waardige en constitutioneele wijze de In dische nalatenschap zal kunnen afwikkelen in overeenstemming met de indertijd gegeven Koninklijke toezegging en de wenschen en belangen van de overgroote meerderheid van ons volk. Dit hebben wij te zeggen. Men zegge het voort. BURGEMEESTER:? Met ingang van 1 Mei 1946 zijn benoemd tot burgemeester, van Heino jhr A. J. E. E. C. van der Heijden van Doornenburg, te Ruurlo. van Aardenburg; J M. A C van Dongen, thans wnd; van Wissekerke, weth. J. J. v. d. Maas, aldaar; van Hennaardera- deel: J van Hout. thans wnd: van Hoogkerk: R P. Reddingius, secretaris dier gemeente; van Adorp: B de Haan. te Oude Pekela; te Ter munten: F J van Kampen Gem secre taris te Muntendam: van Egmond-binnen en Egmond aan Zee: M. Niele. thans wnd en van Hontenisse: C. J. van Hootegem. te Westdorpe; van Kruiningen: M Vogelaar® gem. secretaris te 's Heer Arendskerk.

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 6