Dienstplichtigen in Indië onder de wapenen Speciaal werkkamp voor zware N.S.B.-ers 113 NIEUWE LEIDSCHE COURANT WOENSDAG 17 APRIL 1948 Ter versterking van ons nieuwe leger Officieel wordt door den Voorlichtings dienst van het Nederl. Ind. leger aangekon digd, dat in beginsel is besloten om alle dienstplichtige mannen (ni. zij, die gebo ren zijn in 1927 of vroeger) te registreeren en op te roepen. Dit is noodzakelijk ten einde het ernstige vraagstuk van het schep pen van het „nieuwe leger", zij het dan ook slechts gedeeltelijk, op te lossen. Dientengevolge zal het nieuwe legerper- soneel, waarbij inbegrepen zijn de dienst plichtigen en de reservisten, die niet of nog niet in actieven dienst zijn, Ned.-Indië niet mogen verlaten, tenzij men daartoe toestem ming heeft verkregen uit medische over wegingen of indien men: a. den leeftijd van 45 jaar heeft bereikt (voor zoover dienstplichtig); b. den leeftijd van 48 jaar heeft bereikt (voor zoover reservist) c. geboren is in 1928. HEREENIGING MET FAMILIELEDEN. Binnenkort zal in Nederland een begin worden gemaakt met het oproepen van fami lieleden van het personeel, dat in Batatvia dienst doet, met „voorrang" voor diegenen, die het langst gescheiden zijn geweest. Beambten van de Nica, die zijn of zullen worden overgenomen door particuliere in stellingen, zullen eveneens toestemming krij gen om met hun families vereenigd te wor den, indien hun werkgevers er in toestem men de financieele lasten op zich te nemen. Inmiddels moedigt het Ned. Ind. legercom- mando zooveel mogelijk de hereeniging van militairen met hun familieleden aan. BRITTEN LEVEREN WAPENS AAN 'T INHEEMSCHE VOLKSLEGER. De Geall. opperbevelhebber van Ned. Indië, luit.-gen. sir Montague Stopford, deelde mede, dat door de Britten geweren en auto matische wapens, voldoende voor 2000 man aan de T.R.I. is overgedragen. Deze wape nen zijn bedoeld voor de Inheemsche troe pen, die op de evacuatie van de Europeesche geïnterneerden en Japanners moeten toezien. BUITENLANDSCHE VALUTA-BEPALINGEN Het Ned.-Ind. Instituut voor Buitenland- sche Valuta waarschuwt nogmaals tegen het inbreuk maken op de buitenlandsche valuta bepalingen, waardoor de toch al precaire buitenlandsche valutapositie van Ned.-Indië in gevaar wordt gebracht. De uitvoer uit Ned.-Indië van goud, gouden munten en an dere muntspecie van buitenlandsdh wettig betaalmiddel, van fondsen, zooals chèques, wissels en dergelijke, alsmede van effecten en aandeelen is verboden. VOORSCHOTTEN MILITAIREN K.N.I.L. De Nieuwe Leidsche Crt. ver neemt, dat, zulks in tegenstelling tot voor gaande maanden, alle voorschotten aan ge repatrieerde militairen van het K.N.I.L. zoowel beroeps-militairen als reserve-plich- tigen door de betreffende Districts Bu reaux voor Oorlogsslachtoffers zullen wor den uitbetaald. Verzoeken aan het min. van Overzeesche Gebiedsdeelen hebben dus geen nut meer. Voorts zal met ingang van deze maand 10 pCt. van het toekomende voorschotsbe drag van alle gerepatrieerden als belasting in mindering worden gebracht. IS DAT CONSEQUENT Zooals wij gisteren al schreven achten wij het een misgreep, dat de Regeering om financieél-economische redenen het Over heidspersoneel heeft gelast op Goeden Vrij dag zijn gewone werkzaamheden te ver richten. Maar nu deelde de Staatscourant van j.l. Maandag mede, dat diezelfde Re geering, in de persoon van den minister van Financiën, aan de Commissie van Bij stand voor de uitvoering van de Beurswet, na ingewonnen advies, heeft toegestaan om op Goeden Vrijdag de beurzen voor den geld- en effectenhandel gesloten te doen zijn en die dag niet als werkdag zal worden beschouwd. Hier wordt de traditie gehandhaafd. Wel niet ten aanzien van Overheidspersoneel, maar door een Overheid, die blijkbaar tweeërlei behandeling tolereert ten aan zien van eigen personeel en andere wer kers in Nederland. We zullen niet spreken van tweeërlei recht, maar erg consequent schijnt ons de houding, welke wordt aan genomen, niet. r X Aanvulling bonnenlijst van de vorige week Voor de eerste helft van de vijfde periode 1946, 14 t/m 27 April. BONKAARTEN KA, KB, KC, 604 186 100 gr. cacao. 187 250 gr. jam, stroop, enz. 188 3 doosjes lucifers. 189 plm. 250 gr. zachte zeep. BONKAARTEN LA, LB, LC, 604 A 26 melk2 liter melk. B26, C26 melk 3V2 liter melk. 104 aardapp... 2 kg. aardappelen. BONKAARTEN KD, KE, 604 682 100 gr. cacao. 683 25Ö gr. jam, stroop, enz. 684 3 doosjes lucifers. 685 plm. 250 gr. zachte zeep. BONKAARTEN LD, LE 604 D26, E26 melk 6 liter melk. 604 aardapp... 1 kg. aardappelen. TABAKS KAARTEN ENZ. T. 24 2 rants, tabaksartikelen. (geen imp. sigaretten) V. 24 100 gr. choc, of suikerw.t X. 24 100 gr. choc, of suikerw. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds morgen worden gebruikt met uitzonde ring van de bonnen voor melk en aard appelen, waarop eerst m.i.v. Maandag 22 April mag worden afgeleverd. Keukendeelnemers moeten aldaar de bonnen 108 of 608 voor vleesch en 104 voor aardappelen inleveren. I Kerk en School Ned. Herv. Kerk. Beroepen: te Eindhoven (7e pred.pl.), P. H. Kapteijn te Veendam; te Gouderak, E. R. Damsté te Stavenisse; te Slijk-Twïtsk, W. C. Groenewoud te Heemse; te Terwispel, T. D. Berghuis'te Noordijk (Gr.); te Zwaag- westeinde, P. J. de Geeter te Ommelander veen, die bedankte voor Nieuwleusen. Aangenomen naar Noordgouwe, cand. A. C. W. ten Cate, hulppred. te Vars- seveld; naar Overschie, E. van Wieringen te Werkendam, die bedankte voor Vianen; naar Roderwolde, P. Amman te Oirschot. Bedankt voor Ede, L. Blok te Miid- delharnis; voor Spfang, G. M. van Dieren te Hei- en Boeicop; voor Vollenhove, J. L. Couvée te Rijperkerk. Geref. Kerken. Tweetal: te Rotterdam-Hillegersberg (2 vac.), G. Brinkman te Nijkerk en O. van Noort te Barendrecht; M. Wilschut te Arn hem en J. Vrolijk te Zeist; te Rotterdam- Pernis (vac. C. Stam), K. Dekker te Mole naarsgraaf en H. C. Voorneveld te Haam stede; te Tienhoven, J. Oussoren te Olde- broek en M. Schenkeveld te Wieringen. Beroepen: te Amsterdam (vac. H. Mulder), Joh. Blauw te Ede; te Arnhem (vac. H. van Andel), D. W. van der Laan te 's-Gravenzande; te Hattem, H. Numan te Raard; te Nïieuw-Buinen, A. Mollema te Oosterwolde: te Rüinerwold-Koekange, J. Z. Potjer te Borger; te Rotterdam-IJsselmonde (2e pred.pl.), W. van Dijk te Nijmegen. Aangenomen: naar Berkum, C. v. d. Boom, evang. pred. te Noord-Scharwoude, die bedankte voor Kolhorn en voor Scher- merhorn; .naar Zwijndrecht, W. F. M. Linde boom te Aduard, die bedankte voor Hooge- veen. Bedankt voor Lekkerkerk en voor Lobith, E. Tonenbeek te Eist. Geref. Kerken (art. 31 K.O.). Tweetal: te Utrecht (vac. prof. C. Veenhof), W J. Otterlo te Zuidhorn en C. Vonk te Schiedam. Beroepen: te Dordrecht, G. Reyenga te Vleuten-de Meern; te Rijnsburg, C. Stam te Tweede Exloërmond. Cliï. Geref. Kerk. Tweetal: te Leeuwarden, D. Biesma te Drogeham en S. v. d. Molen te Arnhem; te Werkendam, J. Kampman te Opperdoes en A. Zwiep te IJmuiden. Beroepen: te Deventer, G. Westerloo te Thezinge. Bedankt: voor Nieuw-Vennep, P. H. van Marrum te Nïieuw-Amsterdam. Evang. Luth. Kerk. Beroepen: te Hilversum, J. G. Bahn- muller te Bodegraven. PERSONALIA. Op zijn verzoek is eervol ontslag ver leend aan dr. I. Ch. van Houte, inspecteur van het buitengew. L.O., met dankbetuiging voor de diensten door hem in die betrekking bewezen. DE NED. HERV. KERK EN DE POLITIEK Een groote groep leden der Ned. Herv. Kerk te Vlaardimgen, heeft zich in een adres gewend tot de Generale Synode der Ned. Herv. Kerk, waarin zij o.a. schrijven met zorg vervuld te zijn over de wijze, waarop de Ned. Herv. Kerk zich onder partij -beïn vloeding gaat stellen. „Het krijgt er allen schijn van, aldus het adres, dat er een nauw verband gaat bestaan tusschen de Partij van den Arbeid en de vernieuwing der Ned. Herv. Kerk en dat de Synode zich in zake de poli tiek met één bepaalde partij heeft verbon den." Adressanten zeggen, dat er onder de leden der kerk over dit alles groeiende on rust bestaat en dat velen van hen principieel afwijzend blijven staan tegenover partij politieke beïnvloeding der kerk. Adressanten achten een principieel samengaan met dege nen, die op een ander tundament bouwen dan Jezus Christus, onverantwoord, tevens meenen zij, dat de kerk zich niet binden moet aan welke partij dan ook. Ten zeerste bekommerd over dezen gang van zaken doen adressanten nu een ernstig beroep op de Synode om die stappen te doen, welke noodig zijn, opdat op den ingeslagen weg niet verder wordt voortgegaan en de kerk niet van het ééne juk bevrijd, een nog zwaarder juk wordt opgelegd. Een exemplaar van dit request is verzon den aan alle kerkeraden der Ned. Herv. Kerk met verzoek hieraan adhaesie te willen be tuigen. TOOGDAGEN DER JONGEREN Omtrent den grooten toogdag der jonge lidmaten der Ned. Herv. Kerk op den Twee den Paasohdag te Amsterdam, kunnen wij melden, dat 's morgens 10.30 uur een kerk dienst zal worden gehouden in de Oude Kerk, waarin de praeses van de Synode, ds W. A. Zeydner, zal voorgaan. Deze dienst wordt per radio uitgezonden: Daarna vindt op den Da m vlaggenparade en massa zan g plaats. Vervolgens gaat men in optocht naar de Apollohal, waar de maaltijd wordt ge bruikt. In de middagvergadering zullen spre. ken ds H. A. Visser van Amsterdam-Oost, voorz. van het Jongerenwerk, over „Wij jonge lidmatenen ds B. J. Aris van Amsterdam, over: „De Kerk in de wereld." Dinsdag wordt in de Nieuwe Kerk een werkvergadering belegd, en voor de deelne mers hieraan is er 's Maandagsavonds een gezellige bijeenkomst met een boottocht. In de werkvergadering zullen de beide secreta rissen van het Jeugdwerk het woord voeren over: „Perspectieven en problemen." Men kan zich voor den toogdag opgeven bij den pl. Jeugdraad of bij het bureau van den Jeugdraad, Vijgendam 4, Amsterdam-Noord. De Prov. toogdagen der Jeugdbonden in Zuid-Holland zullen op Tweeden Paaschdag weder worden gehouden, nadat dit eenige jaren niet mogelijk is geweest. De Zuid-Hollandsche afd. van het Ned. Jong. Verbond komt ditmaal bijeen in de Oude Kerk te Katwijk aan Zee, terwijl de Geref. jongeréfr- samenkomen in de Residen tie. De Vrijgemaakte Geref. jongelingen hou den in de Oude Kerk aan de Albrechtskolk te Rotterdam-West hun afdeelingsdag, waar als sprekers zullen optreden ds J. C. Janse vacv Rijswijk, ds B. A. Bos van Voorburg en ds W. Loopstra van Den Haag-Loosd. Academ. Examens. DELFT, 15 April. Geslaagd prop. ex. civiel ing. H. C. Stuart, J Wartena; idem bouwk. ing. D. Delver; idem electr.techn. ing. H. J. Bergsma, J. J. Dixhoorn, A. A. M. van Trier; idem scheik. ing. C. Bezemer, C. H. Buschmann, B. M. E. v. d. Hoff, G. M. M. Houben, J. R. Jansen, J. Ketel, G. J. J. Nij- hoff, T. W. L. Stevens, B. P. M. Wennubst, H. Went; cand. civ. ing. C. G. Broertjes, H. C. Carstens, A. de Graaff, W. R. Hoving, L. Nap, P. Plaisier, W. Ploeg, C. J. Timmers, O. van Uchelen, F. J. de Vos; cand. werkt, ing. R. C. v. d. Eijk, D. G. Nijman; cand. electr-techn. ing. C. J. H. v. d. Berg, S. J. Hellings, J. v. d. Kreek; cand. scheik. ing. E. A. Mesritz; civiel landmeter W. L. Pie- vuurt; ing.-ex. civiel ing. E. Eduard, S. in Pijn, W. Mulder, M. J. Stufberg; ing.-ex. electr.-techn. ing. D. Dam, E. Goldbohm. S. J. Hellings, J. v. d. d. Kreek, J. Tolk; ing.-ex. natuurk. ing. E. de Haan, Th. W. Willemse; cand. natuurk. ing. Th. W. Willemse. Kamp te Veenhuizen is er niet voor geschikt (Van onzen verslaggever voor rechtzaken) De procureur-fiscaal bij het Bijz. Gerechts hof te 's-Gravenhage, mr. Braun, deelde heden bij de behandeling van een zaak me de, dat de Regeering van plan is, de zware politieke delinquenten te werk te stellen in een speciaal daarvoor te bestemmen kamp Deze mededeeling was een antwoord op het verzoek van den verdediger mr. Sm^lt, zijn cliënt, de N.S.B.-er Jan Heeres uit Schoonhoven, tegen wien de Procureur-fis caal 5 jaar had geëischt, wegens bewakings diensten als landwachter van spoorwegen te Gerepatrieerden nog niet naar Zwitserland Als gevolg van visummoeilijkheden. Naar de Nieuwe Leidsche Courant verneemt, is de groep gerepatrieerden uit Indië, die dezer dagen om gezondheidsrede nen naar Zwitserland zou vertrekken, nog steeds de Nederlandsche grens niet gepas seerd. Er bleek namelijk op het allerlaatste ©ogen blik, dat van het Zwitsersche Canton geen toestemming was verkregen voor een verblijf van langer dan één maand in Montreux, waardoor de gerepatrieerden, die gemiddeld een kuur van drie maanden moeten onder gaan, niet konden vertrekken. Inmiddels wordt met den meesten spoed een ën ander in orde gebracht, waardoor waarschijnlijk de oorspronkelijke groep van 17 personen, aangevuld door een nieuw aan tal, op 2 Mei naar Zwitserland zal kunnen vertrekken. Evacuatie van Nederlanders uit Australië Geldt niet voor hen die over eigen middelen beschikken. In aansluiting"' op ons bericht over de evacuatie van Nedérlanders uit Australië, meldt het A.N.P. thans, dat deze maatregel niet geldt voor personen, die over eigen mid delen van bestaan beschikken. Op het oogenblik zijn 4300 Ned. geëvacueer- den in Australië, die in verband met devie- zenmoeilijkheden naar Nederland zullen ver trekken, of naar Ned.-Indië dienen terug te keeren. De geldelijke ondersteuning aan be doelde personen kost Nederland maandelijks 2\'z millioen Australische ponden. Door bo- vengenoemden maatregel zal een einde wor den gemaakt aan het afvloeien van buiten landsche valuta. WEER EEN D.C. 4 UIT CALIFORNIE NAAR HOLLAND VERTROKKEN Weer is een D.C.-4 toestel van de K.L.M., hetwelk ditmaal den naam „De Vliegende Hollander" zal dragen, uit de Douglasfabrie- ken in Californië naar Holland vertrokken. Het is op het vliegveld La Guardia (New York) aangekomen en zal morgen naar A'dam vertrekken. Het toestel zal worden gebruikt op het traject A'damNew-York, dat den naam zal dragen van „Route van den Vlie genden Hollander". AFLEVERING INMAAKGLAZEN DOOK DETAILLISTEN Aan detaillisten in inmaakglazen is ver gunning verleend tot verkoop en aflevering van de inmaakglazen en rubber ringen, wel ke zij op 15 April 1946 nog in voorraad mochten hebben. De handel in kunstleder, wasdoek, lak- doek e.d. is voortaan vrij van distributie. Ede in 1944, den straftijd te doen doorbren gen in een Rijkswerkinrichting. De president, mr Scholten, zei nog, in ver band met dit verzoek, dat het Depart, van Justitie had medegedeeld, dat de Rijkswerk inrichting te Veenhuizen bezwaren had tegpn tewerkstelling aldaar van langdurig veroor deelden, omdat deze inrichting zich daar niet toe leende. BEZWAAR TEGEN INKOOPVEREENIGING VOOR AMBTENAREN. Het Tweede Kamerlid Nederhorst heeft aan minister Vos inlichtingen gevraagd betref fende de stichting van een Inkoopvereeni- ging voor Ambtenaren, welke naar buiten gemakkelijk den indruk zou kunnen vestigen, dat misbruik wordit gemaakt van de positie der ambtenaren en de ordening van het distributie-apparaat wordt doorkruist. DIENSTPLICHTVOORZIENINGEN. De ministers van Oorlog en van Marine hebben -bij de Tweede Kamer ingediend een wetsontwerp „Dienstplichtvoorziening." Beide ministers vragen voorloopig de vrije hand bij het treffen van velerlei voorzienin gen, die geen uitstel kunnen lijden, doch afwijkingen van de Dienstplichtwet inhou den, dit in afwachting van het oogenblik, waarop de Regeering in staat zal zijn een herziening van de Dienstplichtwet aanhangig te maken. Het betreft: de inschrijving, de keuring, de vrijstellingen wegens kostwinnerschap, lichtingsterkte (27.500 man), eerste oefening en dienst in Ned. Indië. De vrijstellingen wegens broederdienst wor den afgeschaft. Er komen kostwinnersvergoe dingen voor in de plaats. Persoonlijke onmis baarheid wordt als vrijstellingsgrond behou den. De eerste oefeningstijd zal kunnen worden verlengd en dienst in Ned.-Indië zal, voor de de lichtingen 1945 en 1946 zeker, mogelijk worden gemaakt. TWINTIG JAAR WEGENS VERRAAD. Het Bijz. Gerechtshof te 's-Gravenhage ver oordeelde heden Siebelt Blinkman uit Rot terdam, groepscommandant van de Land wacht, overeenkomstig den eisch, tot 20 jaar gevangenisstraf. Verd. had onderduikers ver raden, die daarop gearresteerd zijn en meer dere gevallen van verraad gepleegd. DE LUCHTREIS VAN DE PEGASUS Door G. TH ROTMAN 17. Terwijl Herr Untermeier met liefde volle zorg de laatste overblijfselen van Mr. Strawboard's huis van het anker verwij derde, snorde de Pegasus in noordwestelijke richting voort, tot ze eindelijk boven Lon den zweefde. Kolossaal, wat 'n stad was dat! Huizen, huizen en nog eens huizen, tot aan den ho rizon toe. Recht beneden zich zagen ze de geweldige St. Paulskathedraal met haar weidse koepel, en de talrijke bruggen over de Theems, die zich in vrolijke boch ten midden door de stad slingerde. Opeens ontdekte meneer Van Emmen een geschikte landingsplaats. Hij liet dus de Pegasus dalen en streek nu rakelings over de huizen, zeer ten ongerieve van Herr Un termeier, die op de meest kwistige manier tegen schoorstenen en geveltoppen ge kwakt, langs de keien gesleurd en dwars door rozen- en meidoornstruiken getrokken werd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 2