Lied van den Arbeid, nu dat der Vrijheid Het Tribunaal staat voor een moeilijke taak NIEUWE LEIDSCIÏE COURANT DINSDAG 16 APRIL 19i$ Uit de Leidsche Raadszaal Mr j. Bool als gemeente secretaris geïnstalleerd Wij leven in een tijd van verklaringen. Verklaringen, die „nog niets te zeggen heb ben", maar ook zijn er, waarvan de inhoud van belang is voor het politieke leven van ons land en onze gemeente. Dit hebben wij in de vorige raadsvergade ring gemerkt, toen verscheidene leden van den noodgemeenteraad ons voor het fait accompli stelden, dat zij voortaan zouden deel uitmaken van de fractie van de P. v. da A., en welke gevolgen deze verklaringen met zich mede hebben gebracht, toonde ons de wethoudersverkiezing. Toen kwam de dictatuur van de z.g. „eenheidspartij" de raadszaal binnensluipen. Doch gisteren klonk niet het „lied van den arbeid", maar de „klaroen van de Vrijheid" in Sleutelstads vroedschap, want bij den aan vang der zitting hebben de heeren mr M. B. Vos (Lib.), A. O. Frohwein (R.-K.) en B. J. Huurman (C.-H.) medegedeeld, dat zij wa ren toegetreden tot de Partij van de Vrij heid. Dat eerstgenoemde deze verklaring heeft afgelegd, zal niemand verwonderen. Wij leven wel in een „nieuwe lente", maar het is werkelijk geen „nieuw geluid", dat de P. v. d. V. laat hooren; het zijn de oude liberale klanken van weleer, alleen heeft de vos, die immers nooit zijn streken ver liest, een nieuw velletje aangetrokken. Meer verbazing wekten de verklaringen voor de heeren Huurman en Frohwein. Zij werden gekozen in den gemeenteraad door de kiesmannen van het R.-K. en Prot. Chr. deel der burgerij, waarvan zij thans geen vertegenwoordigers meer kunnen worden ge noemd. Overeenkomstig den gebruikelijken gang in de politieke arena, staat hun nu slechts één weg open, n.l. bedanken als 'raadslid, doch beide heeren schijnen daar voor niet te vinden te zijn. Althans de heer Frohwein stelde als voorwaarde, dat dan alle R.-K. leden zouden uittreden, omdat, naar zijn meening niet hij, doch de R.-K. Volks partij veranderd is, hetgeen hij trachtte te motiveeren met een verwijzing naar de so ciaal-economische paragraaf uit het urgen tieprogram van zijn vroegere partij, welke, zoo betoogde spr., geplaatst werd op zuiver socialistische basis. Het is vooral de stap van den heer Huur- man, welken wij zeer betreuren en wij kun nen ons de teleurstelling in de C.-H. fractie levendig voorstellen, waar deze fractie nu tot twee jeden is gedaald. Opnieuw is dus het bewijs geleverd, dat de samenstelling van den noodgemeenteraad bij lange niet klopt met de politieke constellatie van de burgerij. Maar enfin, nog enkele maanden en dan zullen de vérhoudingen, als de voorteekenen niet bedriegen, wel eens an ders kunnen zijn dan velen zich thans in denken. Na een korte geheime zitting volgden een aantal benoemingen, die spoedig hun beslag kregen, terwijl hierna de beëediging en in stallatie plaats vond van den nieuwen ge meente-secretaris, mr J. Bool yan Enschede. In zijn installatie-rede heeft de loco-bur gemeester, weth. J. A. Riedel, erop gewe zen, dat van de uit den grond gestampte ambtenaren niet die onkreukbaarheid kan worden verwacht, welke bij het ambtenaren corps aanwezig dient te zijn en in den oor logstijd hebben helaas niet allen de vuur proef goed kunnen doorstaan, hetgeen soms tot moeilijke verhoudingen heeft geleid. Spr deed een beroep op alle ambtenaren om het onderling vertrouwen te herwinnen, tenein de goed met elkaar te kunnen samenwerken, opdat daarbij worde voldaan aan den plicht om het leven voor alle menschen, waarmede Ds. J. Weggemans nam afscheid van de Geref. Kérk Wegens zijn a.s. vertrek naar Hilversum Alleen Woordbediening wenschte ds J. Weggemans gisteravond te brengen in de ure van zijn afscheid van de Geref. Kerk, die hij wegens het aannemen van het beroep naar Hilversum gaat verlaten, en daarom werden op zijn verzoek geen toespi-aken gehouden. Allen, die dezen afscheidsdienst hebben bij gewoond, zullen het met ons eens zijn, in dien wij dit uur als een echt Chr. afscheids feest kenmerken, evenals eiken Zondag de bediening des Woords een feestuur voor de gemeente moet zijn. Ds Weggemans beperkte zich voor het uit spreken van den zegen tot een persoonlijk woord, waarin hij o.m. zeide, dat het niet gemakkelijk is banden los te maken tusschen hen, waarmede men acht goede jaren heeft mogen doormaken evenals dit voor de ge meente niet ineens gaat met een dienaar aan wien men zich verbonden gevoelt. Spr. zeide heen te gaan in dezelfde overtuiging als waarin hij te Leiden was gekomen, n.l. dat God hem roept en gedacht met vreugde de vele goede gaven, in de eerste plaats de geestelijke, welke God hem door de Leid sche gemeente heeft laten zien. De scheidende predikant bracht allen, die hém en zijn gezin met liefde en zorg heb ben omringd, dank en besloot met den wensch uit te spreken, dat de gemeente zich steeds meer haar roeping, het uitdragen van het Woord Gods, bewust zou worden tot uit breiding van Christus' Rijk Vervolgens bediende as Weggemans na samenzang, Schiftlezing en gebed, het Woord naar aanleiding van Lucas 22 31 en 32. waarbij hij sprak over het profetisch-pries- telijke woord van den Christus tot Simon Petrus, er op wijzende: le. Hoe Hij hem ont dekt aan zijn nood; 2e. Hoe Hij hem troost met Zijn gebeden en 3e. Hoe Hij hem op draagt de zorg voor de Zijnen In zijn inleidende woorden tot de predi king zeide spr., dat de grootste nood der Kerk Satan voorbij is, want Christus is als de Levensworst, Overwinnaar en juist daarom worden wij in onzen nood getroost, getroost met Zijn gebeden en smeeking bij den Vader Er is niet alleen, aldus ds Weg gemans. verwarring op politiek en sociaal terrein, doch ook in de Kerk. En het is al leen de Christus met Zijn offer, die ons daaruit kan helpen. Zoo kan de Kerk ook ln dezen tijd moed vatten, met blijdschap staande in het geloof Na afloop van den dienst, welke goed be zocht was, is ds WTeggemans in een vergade ring van dei\ Kerkeraad door dr H. J. Wes- tefank in hartelijke bewoordingen toegespro ken, hem dank brengende voor zijn velen, trouwen herderlijken arbeid in het midden der Leidsche gemeente. Schouten spreekt te Alphen In die week voor die Kamerverkiezin gen hoopt in den Kieskring Leiden de leider der A.R. partij J. Schouten, o-p Zaterdag 11 Mei, in Alphen te komen spreken. Ds J. Fo-kkema, Ned. Herv pred. te Delft, zal in dezelfde bijeenkomst ook het woord voeren. Tijd en plaats worden nader bekend gemaakt. men te maken heeft, dragelijk te maken. Weth. Riedel herinnerde tenslotte aan den arbeid van mr Bool in het verleden in de Sleutelstad verricht en zeide hem namens allen ter gemeente-secretarie met vreugde te kunnen begroeten, waarna hij besloot met een persoonlijk woord tot den nieuwen eer sten ambtenaar der gemeente. Mr Bool, die in zijn toespraak weth. M. G. Verweij herdacht, dankte B. en W. en den raad voor het vertrouwen in hem ge steld, alsmede voor de hartelijke ontvangst, en verklaarde zijn beste krachten in dienst der gemeente te zullen geven, waarbij hij den wensch uitsprak, in dezelfde prettige sfeer te mogen werken als hij dit in En schede heeft kunnen doen. Onder de aanwezigen, die deze plechtigheid bijwoonden, merkten wij o.m. op oud-burge meester, mr A. van de Sande Bakhuyzen, den loco-burgemeester van Enschede, fami lieleden van mr Bool en tal van hoofdamb tenaren. LEIDEN ALS STUDENTENSTAD De woningnood onder de studenten is reeds dermate gestegen, dat men naar mid delen moest omzien om hiervoor snel een oplossing te vinden. Het bestuur van de „Stichting Studentenhuisvesting" heeft nu van den nood een deugd gemaakt en op ver schillende punten van onze Sleutelstad oude, bijna uitgewoonde gebouwen, veranderd in: zooals prof. Meyers in zijn openingsrede te recht opmerkte, „kleine studentenrepublie ken". Men heeft tevens getracht voor den student een goedkoop onderdak te vinden, aangezien de prijzen, welke soms voor ka mers gevraagd worden, buitensporig hoog zijn. De gemeente Leiden stak de helpende hand uit en stelde 3 huizen beschikbaar, welke men heeft ingericht en zoo goed en kwaad als het ging zoo gezellig mogelijk ee- maakt In het totaal kunnen nu een honderddertig studenten hun woning betrekken in het'te huis aan de Oude Vest, waar vroeger de Volksdienst was gevestigd, in het voormalige „Hópital Wallon" en Het ..Princenhof" aan het Rapenburg. De officieel e opening vond in het „Prin cenhof plaats, waar mede aanwezig waren: jhr mr C. de Ranitz, administrateur van het dep. v O. K. en W. afd. Hooger Onderwijs: mr K. Wiersma, wnd secr College van Her stel der Rijksuniversiteit: prof. dr B. G. Escher, Rector Magnificus: prof. mr J. G. van Oven, secr. der Acad Senaat; prbf. dr B. A. van Groningen, secr. van den Raad en van de commissie van Uitvoering van het L.U.F.; dr P. Th. Oosterhoff, secr. van het Consilium Civitatis Academicae Lug. Bat. Sterrewacht; mej. dr M. Rooseboom, Coll. Civ Acad. Lugd. Bat. Supremum; weth. J. A. Riedel, loco-burgemeester. Vooraf heeft men een rondgang gemaakt langs de nieuwe studenten tehuizen en deze bezichtigd, waar bij het streven van de „Stichting Studenten huisvesting" om alle in Leiden studeerenden een behoorlijk onderdak te verschaffen, dui delijk naar voren kwam. De Vlissingsche kinderen togen naar huis Na een ontroerend afscheid van hun pleeg ouders, zijn Zaterdagmorgen 52 kinderen naar Vlissingen vertrokken. Om 9.30 uur werd van de Beestenmarkt gestart en in één ruk ging het onder prachtige weersom standigheden door naar Zevenbergen, waar de dorst werd gelescht en even werd uitge rust. Vandaar vervolgde men de tocht naar Goes. Hier werden de Vlissingsche autori teiten verwittigd van den stand van zaken. Om drie uur arriveerde wij in Vlissingen, d.w.z. aan den Nieuwen Vlissingschen weg. want daar konden wij ook werkelijk niet verder, of er waren slachtoffers gevallen. Het zag er zwart van de menschen. Al ras werden vanuit de busraampjes de eerste be groetingsformaliteiten vervuld. Bij de ont vangst waren aanwezig weth. A. van Oor schot, loco-burgemeester van de Sohelde- stad en de heer T. J. Andriessen, secr-penn. van de pl. H.A.R.K. Met „Werkmans Wilskracht" uit Leiden en de pl. muziekcorpsen „Ons Genoegen" en St Cecilia" voorop werd vervolgens onder feestelijke klanken een ware triumf tocht door de stad gemaakt. Voor de muziektent in het Bellamypark werden de kinderen afge leverd aan hun ouders „Werkmans Wilskracht" had zich in tusschen op de voor deze gelegenheid uit gebouwde muziektent geïnstalleerd en gaf o.l.v. den heer G. Dik ondanks de vermoei ende reis een stukje muziek weg, dat groot respect bij de Zeeuwen afdwong, 's Avonds togen wij naar de propvolle Scheldehal, waar de harmonie „Ons Genoegen" ter her denking van haar 55-jarig bestaan concer teerde met als gastcorps „Werkmans Wils kracht" Beide corpsen oogstten grooten bij val. eveneens de tooneelclub „Het Over schotje" en de Baby-tomband. De burgerrieester van Vlissingen, mr B. Kolff getuigde in zijn toespraak van het feit, dat Leiden zich van een zeer bijzonde ren kant heeft dóen kennen. Eerst werd daar de actie „Noord helpt Zuid" georgani seerd en het bleef niet alleen bij huisraad, maar bovendien werd een groot bedrag aan geld afgedragen. Dit vond men nog niet ge noeg, want de meest slecht behuisde kinde ren werden naar de Sleutelstad gehaald. Bij zondere woorden van dank wijdde spr. aan het comité „Leiden helpt Vlissingen" dat zulk prachtig werk deed. Wij kunnen nog vermelden, dat op uit- noodiging van „Werkmans Wilskracht" de harmonie „Ons Genoegen" met Pinksteren naar Leiden komt en ook vele sportlui de reis zullen medemaken om in een sportie- ven strijd hun Leidsche makkers te ont moeten. Zaterdagavond hield de afd. Leiden van de Landelijke Vereeniging van ex-politieke gevangenen in „Den vergulden Turk" een bijeenkomst, waar prof. mr J W. v. Bem- melen zijn ervaringen vertelde over het In ternationaal Congres van ex-politieke ge vangenen. dat eenigen tijd geleden te War schau plaats vond. De causerie werd om lijst door Chopin-muziek van de 15-jarige pianiste Luc. Verstegen uit Voorschoten en het beschaafd optreden van het gezelschap Philips Browns en Nichels. Aldus de president in zijn openingsrede Voor de eerste zitting van de Leidsche Kamer van het Tribunaal, welke heden morgen werd gehouden, bestond groote be langstelling. Vele autoriteiten waren aan wezig, o.m. de voorz. van het Haagsche Tri bunaal, mr Van Vrijberghe de Coningh, loco burgemeester, weth. J. A. Riedel, de comm. van politie, R. J. Meyer, prof. mr M. van Breumelen, voorz van de Stichting Toezicht op de politieke delinquenten, tal van advo caten. leden van de P.R.D., enz. Nadat de leden van het Tribunaal hun plaatsen hadden ingenomen, heeft de pre sident. mr Ph J. Ruyter de Wildt een rede uitgesproken, waarin hij zeide, dat thans ook in Leiden definitief wordt afgerekend met hen, die zich in den bezettingstijd jegens ons volk hebben misdragen. Niet ten onrechte, aldus spr.. hebben wij ook, onder de bezetting heimelijk en na de bevrijding openlijk, geroepen om snel en streng recht, teneinde die onvaderland lievende elementen duidelijk te maken wat zij tegen ons volk hebben misdreven. Snel recht Helaas moet worden toege geven, dat aan dien "primairen eisch niet ten volle voldaan is. T.a.v. de meer dan 100.00(i> politieke delin quenten waren in den beginne fouten on vermijdelijk, doch laten wij bij al onze cri- tiek toch vooral goed bedenken, dat het op treden van de B.S. en van de P.O.D.'s het Ned volk in ieder geval hebben behoed voor iets, dat ware het gebeurd, voor eeuwen een schandvlek zou zijn geweest op den Nederl naam: „Bijltjesdag" Nu de bevolking in haar verschillende groepen deelneemt aan de rechtspraak, is zeker noodig, dat alle hartstochten worden uitgeschakeld, hetgeen niet mogelijk is, zoo lang men nog te veel persoonlijk door de gebeurtenissen wordt beroerd. Aan den anderen kant is het natuurlijk onduldbaar, dat nog velen in de kampen vertoeven, wier zaak nog nimmer door een rechterlijke instantie is onderzocht, alleen omdat een deel dier rechterlijke instanties, thans 11 maanden na de bevrijding, door oorzaken waaraan zij zelf totaal vreemd zijn, nog niet met hun werkzaamheden een aanvang kunnen maken. Het zal daarom on ze taak zijn, nu het Tribunaal te Leiden ein delijk kan gaan beginnen, mee te werken, dat aan die* toestand zoo snel mogelijk een einde komt. Spr wees vervolgens op een gevaar der late berechting. Men is n.l. maar al te spoe dig geneigd te vergeten, wat de personen, die thans berecht moeten worden, hebben misdaan en hoe men gedurende de oorlogs jaren over hen heeft gedacht. Het is natuurlijk niet de bedoeling om allen, die vóór het Tribunaal hebben terecht gestaan, nu ook voor goed uit onze samen leving te bannen. Zij die of hun straf of den hun opgelegden maatregel hebben ondergaan, moeten de overtuiging hebben, dat daarmede ook hun schuld is geboet Daar ligt voor het geheele Ned. volk een taak, een taak, welke verre van eenvoudig'is. Wij moeten vooral zorg dragen, dat wij uiteindelijk niet een groep van menschen krijgen, verbitterd, zonder bestaansmogelijkheid, aangewezen op zich zelf en elkaar en die daardoor een groot gevaar vormen voor de innerlijke rust en de veiligheid van den Staat. Zoo is er voor ieder van ons een taak weggelegd. Mogen wij haar tot een goed einde brengen, opdat ook die gevolgen van den oorlog zoo snel mogelijk verdwenen zijn aldus besloot de president. Mr E. J. M H Bolsius heeft «hierna na mens de Leidsche balie h-t woord gevoerd, waarbij spr. opmerkte, dat het volk zich thans weder heeft aangepast aan de uitvoe ringen van de door. de Regeering genomen maatregelen. Er is zeer veel critiek geuit over het lange uitblijven van de colleges die de berechting ter hand moesten nemen en het Tribunaal, dat een schakel in den keten vormt, heeft geen gemakkelijke taak. In de de woorden van den president, heeft deze er echter blijk van gegeven de moeilijk heden van de Bijzondere Rechtspleging te overzien en spr. zeide overtuigd te zijn van een objectieve rechtspraak, waarbij wijs be leid en goed inzicht eerste vereischten zijn Ook de baKe heeft zijn taak. want het is hun plicht de verdachten te verdedigen: geen pleiten voor onschuld, doch wij moeten door. dringen in de gedachten en motieven der verdachten. Wij zullen dus moeten zoeken naar een juiste vergelding en deze taak zul len wij met duren plicht op ons nemen. Spr besloot met den wensch uit te spreken, dat er een goede samenwerking moge zijn om te herkrijgen het groote goed, dat wij voor den oorlog hadden, een eerlijke rechtspraak, waarvoor ons land steeds bekend heeft ge staan. Hierna diende de eerste zaak tegen P. C. v. d. Most van Spijk, die beschuldigd werd als Nederlander lid te zijn geweest van de N.S.B., begunstigend lid van de W.A., en hulp en steun verleend te hebben aan den vijand door toetreding tot de S.S. en Land wacht en als ambtenaar bij den Landstand waardoor hij doelbewust gehandeld heeft in strijd met de belangen van ons volk. Volgens verklaringen van den verd. was hij gedwongen geweest tot de S S. toe te tre den. maar hij was aangetrokken door de be ginselen der N.S.B., waarvan hij sedert 1943 lid was. Uit de bescheiden der NS.B- administratie bleek, dat verd een volledig W.A.-cosituum had ontvangen. Verd. e/kent met zonder meer lid te zijn geweest van de W A. Hoe kon U dan vragen, welke functie U kon krijgen ir de W A., zoo vroeg de pres. Verd. ontkende dat. de hand tee kening on der dit aanvraagformulier de ziine was De pres. merkte on dat hii als lid van de N S B de consequenties van ziin handelingen moest aanvaarden. Verd had nimmer de bedoeling gehad steun aan den vijand te verleen en Pres.: U hebt toch' ook verklaard wegens afstamming toegetreden te zijn tot de Ger- maansche S.S. Verd.: Ik ben steeds tegenstander van de SS-gedachte geweest. Pres.: Waarschijnlijk wilde U niet naar het front, maar overigens vond U het toch wel aardig begunstigend Md te zijn U was afge keurd voor de S.S. Pres.: Uw liefde voor het Kon. huis 'was blijkbaar spoedig verflouwdwant U bleef lid van de organisatie die na Mei 1940 zoo schandelijk tegen ons Vorstenhuis heeft gea geerd De N S B. werd gebruikt om goede be trekkingen te krijgen, hetgeen verd. echter ontkende Hierna werd de- echtgenoote ge hoord De verdediger mr H. O.- Thunnissen begon met een tweetal opmerkingen te maken. De theologie heeft in Nederland groote bevol kingsgroepen meegesleept Wij zijn in zekere mate alle daaraan schuldig door den socia len noodden het gemis aan overtuiging: dus als we gaan oordeel en doen we dat in zeke ren zin over ons zelf en over ons vólk. In de tweede plaats wees mr Thunnissen er op, dat de meeste delinquenten zich reeds 1 jaar in bewaring bevindenGaan de menschen in de kampen niet physiek en psychisch ten onder. Zijn de omstandigheden niet zwaarder dan 3 4 jaar gevangenisstraf? Wat betreft de beschuldiging wees mr Thunnissen er op, dat de verd. een tegen- strubbelend lid van de N.S.B., te verge lijken is met den man, die onderweg niet is uitgestapt. Verd was geen gevaarlijk N.S.B.-er. "Integendeel. Uit het dossier blijkt, dat hij verschillende menschen heeft ge holpen. zelfs uit Duitschland heeft gehouden. In zijn feitelijke gedragingen was verd niet minder dan een ander goed vaderlan der. Het lidmaatschap van de W.A. werd op gedrongen en na vier weken werd hij weer ontslagen. Het derde punt van de ten laste legging n.l. het begunstigend lidmaatschap landwacht en S.S. is het meest ernstige,/ doch ook hier werd onder pressie gehandeld. Geldelijk voordeel werd niet gezocht, daar verd. bij het dept. niet meer verdiende dan bij den C.C.D Eén jaar hechtenis is al zwaar genoeg, waarom de verdediger tenslotte de hoop uitsprak.' dat de uitspraak gunstig zou zijn voor verd. Deze werd vastgesteld op 26 April U. LEIDSCHE AMATEUR-FOTOGRAFEN VEREENIGING Dezer dagen vergaderde de L.A.F.V. fn Hotel „Centraal". Spreker was Dr. J. A. W. Groenewegen over „Portret-fotografie door den amateur". In zijn goed voorbereide en uitstekend gedo cumenteerde inleiding, gaf Dr. Groenewegen een overzicht van de verschillende mogelijk heden en moeilijkheden, welke zich bij de be oefening van deze belangrijke tak van de foto grafie kunnen voordoen. Achtereenvolgens werden behandeld: De beeldbegrenzing; de houding van het model; verlichting; toonver- houdingen, lijnwerking en de achtergrond. Een en ander werd geïllustreerd door projectie van een honderd vijftigtal zeer instructieve klein- beeld-diapositieven. Gisteravond werd in de „Harmonie" de P.T.T. Ontspanningsvereniging Leiden" xn algemeene vergadering opgericht. Er gaven zich 198 P.T.T.-er? als lid op. De vereeniging stelt zich ten doel het gezellig en kameraad schappelijk verkeer onder de P.T.T.-era te bevorderei; er wordt onder meer gelegeiinfeid gegeven tot: Zwemmen, voetballen, biljarten, tooneel, muziek, schaken en kaarten. Het secretariaat is gevestigd; Bilderdijksttr. 18. OEGSTGEEST Vrijdagavond hield de ver. „Poelmeer** een ledenvergadering in „Het Witte Huis** o.l.v. dr Borgerhoff Mulder, die in zijn openingswoord memoreerde het overlijden van het bestuurslid, den heer J. Key, die tij dens den oorlog zijn leven voor het vaderland heeft moeten laten. Uit het jaarverslag bleek, dat het saldo van 1944 f 3294.36 bedroeg en in 1945, f 105.14. De kascommissie heeft de kas goedgekeurd. Op voorstel van den voorzitter werd de pen ningmeester gedechargeerd. Hierna ging men over tot de bespreking van het jaarfeest. Een en ander zal worden georganiseerd in samenwerking en o.l.v. de Polo-vereeniging, welke dit jaar zijn 12^- jarig bestaan heeft gevierd. Het is de be doeling, dat op 24 Mei in het Patronaatsge bouw een gezellige avond gehouden zal wor den. In de vacature van mevr. Ringelende Dil werd gekozen, mej. Scheer, terwijl de heeren Witte, dr Hugenheltz en Hageman, werden herkozen; voor de vacature van dr Borger hoff werd gekozen "dr C. J. Kruisheer (voorz.) en in de vac. mej. De Vries en J. Key, de heeren Ing. van Vught en Groen. Dr Hugen- holtz sprak als waarn voorz. dr Borgerhoff en de afgetreden bestuursleden voor hun arbeid toe. Dr Borgerhoff stelde tenslotte voor het Zwembad „Poelmeer" open te stellen voor alle inwoners van Oegstgeest en ,het onder scheid van lid of geen lid te laten vervallen. MARKTBERICHTEN. LEIDEN, 15 April 1946. Leidsche Groen teveiling. Stoofsla f 2126, spinazie f 2242, uien f 22—27, witlof I f 52—63. witlof II f 25— 38. peen f 19—28, prei I f 16—25, prei H f 12— f 13. raapstelen f 25. rabarber f 8085, an dijvie f42—56. kroten I f 1.60—1.70, alles per 100 kg. Sla I f8—14, glassla I f 8—14, glassla II f 79. alles per 100 st., Bosselderie f 0.30—1.10, peterselie f 0.90—3.20. radijs f8— f 15. alles per 100 bos SCHEVENINGEN, 15 April. Met versche visch waren Zaterdagochtend aan de markt 49 kustvisschers, met tezamen 28.847,20 be somming. SCHEVENINGEN. 16 April. Hedenmorgen waren aan de markt 70 kustvisschers. met vangsten van 40 tot 60 kisten schol. De no teeringen waren: klein-middelschol f 29 60 —34; schol 2 f 28—f 29.80* schol 3 f 18 90— f 19.90; tong f 82—f 98: tarbot f 84—f 99.60. Alles per kist. tf aar bevinden zich onze zeeschepen? Theseus, pass. 11/4 Gibraltar van Huil n. Palermo; Venus, 14/4 v. Lissabon n. Algiers; Nijkerk, 12/4 v. Lor. Marques n. Beira; Rand- fontein, 14/4 te Casablanca, v. R'dam n. Z.- - Afrika; Helder, 13/4 v. St. Vincent n. New port v. Braila; Hercules, 14/4 te Alexandrië; Odysseus, 13/4 v. Oporto; Orestes, 14/4 van Dublin te A'dam; Orpheus, 13/4 v. Lissabon.; Stuyvesant, 13/4 v. Dover n. Lissabon (uitr.); Adinda, 7 van Piraeus; Streefkerk, 10 van R'dam te Bombay; Fort Nassau, 10 v. Bom bay n. Baltimore; J. Pz. Coen, 31 v. Batavia n Macassar; Swartenhondt, 9 te Batavia; Rembrandt, 7 te Soerabaja v. Honthorst, 7 te Soerabaja; Sommelsdijk, 8 v Soerabaja n Belawan Deli; Sun^tta, 10 v. El Segundo te Wellington; Limburg, 8 v New York te New Westminster; Laren- berg, 7 v IJmuiden te Sagua; Noesaniwi, 11 v. Durban te Zanzibar; Ondina, 10 v Port Sudan n. Abadan; Nederland, 10 v Durban te Bahrein: Murena, 10 v Bahrein n. Ras Tanwia: Saroena, 10 v Abadan te Karachi; Cistula, 4 v Singapore n Bombay; Melchior Treub, 10 v Batavia; Melampus. v. Sydney n Antwèrpen. 10 te New Castle; Straat Soenda, 10 te Vancouver; Saparoea. 7 v. Trinidad n Kaapstad; Dido. p. 10 Christobal; Frans van Mieris, p. 10 Christobal v R'dam n. Chili; Plato, 10 te Tampico: Edam. 9 v. New York te Galveston: Blommersdijk. 10 v. New Orleans n. Londen: Tiba v. Antwer pen n Buenos Aii*es p. 13 (11 v.m.) Fer- nado Noronha: Adm. de Ruyter, 13 v. Penrijn n. Teignemouth; Kerkplein, 16 v. Cardiff te Norfolk verw met schade: Kelbergen, 12 v. Huelva n R'dam Berkel, 13 v. Newport n. Casablanca; Kota Gedeh (uitr 13 v. Port Said; Kota Agoeng, v. Batavia n. A'dam, pass. 13 Gibraltar; 17 in de Downs verw.; Indrapoera (uitr.), 13 v. Port Said en 14 v. Suez; Noordwijk, 12 n.m, v. Greenock n. Amsterdam; Stad Maasslnis, 14 v. Vlaardingen n. Key West; Dordrecht, 15 v. Delaware te Antwerpen; Melampus, 10 te New Castle; Boschfontein (thuisreis), met repatr., 14 te Suez verw.; Ruys (thuis- met repatr., 22 te Suez verw.; Vermeer, 14 v. Beira v. Antwerpen te R'dam; Katwijk, 13 v. Huelva te R'dam: Arnhem, 15 v. Gan- dia te 'R'dam; Prins Willem van Oranje, 14 v. R'dam n. Londen: Colytto, 13 v. Casilda n. Nederland: Nigerstroom, 12 v. Freetofn. Wat de Radio morgen brengt Het programma van Hilversum I (301 m). V.A.R.A. 7.00 Nieuws; 7.15 Gram.; 7.30 Gram.; 8.00 Nieuws; 8.20 Gram.; 8.50 Voor de vrouw; 9.00 Gram.; VP.R.O. 10.00 Mor genwijding; V.A.R.A. 10.20 Voor de vrouw; 10.35 Gram.; 12.00 Continental kwartet; 12.35 Ramblers; 13.00 Nieuws; 13.15 Eddy Walis; 14.00 Voor ,de vrouw; 14.30 Solisten; 15.00 Voor de jeugd; 17.00 Acc.-ork.; 17.35 No- velty-serenaders; 18.000 Nieuws; 18.15 Le zing: 18.30 R.V.U.; 19.15 Reg.uitz.: 19.30 Voor Ned. Strijdkr.; 20.00 Nieuws; 20.05 Res.-ork.; 20.45 A.R-partij. verk.rede; 21.05 Hoorspel; 22.00 Klankenweelde; 22.45 Geest, leven; 23.00 Nieuws; 23.15 Gram. Het programma van Hilversum H (415 m). N.C.R.V. 7.00 Nieuws; 7.15 Gymn.; 7.43 Woord voor den dag; 8.00 Nieuws; 8.20 Gram.; 9.15 Voor jonge zieken; 9.45 Gram.; 10.30 Morgenwijding; 11.15 Orgel en solisten; 12.00 Amst.pol.muz.corps; 13.00 Nieuws; 13.20 Guus Valten; 14 00 Gram.; 14.45 Buitenl. gasten; 15.15 Kon. Mil. Kapel; 16.00 Paasch- dienst voor mil.; 17.00 Voor de jeugd; 18.00 Vedelaars; 18.30 Lezing; 19.00 Nieuws; 19.30 Comm. partij, verk.rede; 20.00 Nieuws; 20.05 Dep. spreken; 20.30 Solisten; 20.55 Lezing over Indië; 21.15 Minnestreelen; 22.00 Nieuwst 22.30 Radio Philh. ork.; 23.30 Gram.; 23^0 Schriftlezing en sluiting.

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 3