HE Qieum geitecife SE '46 van 2,2 milliard Gat Rijks begrooting LDist °ll „Eenheid van Indië staat steeds voorop" WEEK IDIEIR SCHANDE Ie Serie 1 April 1920—11 October 1941. MAANDAG 15 APRIL 1940 2e Serie: le Jaargang vanaf 7 Mei 1945, No. 890 Advertentiën tOJS B VAN DER ROS per mm. Bfl rijke^ko'rtme"18' Christelijk-Nationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken M$tenfl>astirb is oljebleuerf Postrekening 5 8 9 S 6 „^caniuascinj is aljeblmtf myn jjerl in ieyljenspoel" haar bestemming zal vinden in de aflossing van opgenomen kortloopende crediieten. De credietbëhoefte van het bedrijfsleven en van de overheid zal voorzoover daarin niet is voorzien door buitenlandsche credie- ten en mobilisatie van het buiitenlandsch vermogen door besparing moeten worden opgebracht, welke vrijwillige of gedwongen besparing op ongeveer 15 pet van het natio naal inkomen wordt geraamd. De Regeering zal van haar kant alle mid delen aanwenden om dezen spaarzin te be vorderen en wel het meest in de eigen staats huishouding. Het streven naar efficiency in den staatsdienst is hiervan een bewijs. Re geering en volk, zoo besluit minister Lief- tinck zijn nota, moeten samen streven naar het bereiken van het doel: veel sparen en zuinig l©ven, want alleen hiermede kan wor den bereikt, dat Nederland uit de zware be- zettingslasten naar nieuwe welvaart wordt gebracht. Wij hopen morgen op deze Milliarden- nota terug te komen. Straks 30.000 arbeiders voor den opbouw in barakken Cultureele verzorging vraagt de aandacht Eind vorige week is in het Min. van Open bare Werken en Wederopbouw, de centrale commissie voor cujtureele verzorging van arbeiders in arbeiderskampen geïnstalleerd door minister Ringers. Bij de uitvpening van de bouwplannen, voor den wederopbouw zullen er alleen al in 1946 circa 15.000 arbeiders in kampen gehuisvest moeten worden. Daar komen nog bij8.000 Noord-Oostpolder, 5.000 D.U.W. en 3.000 land- bouwherstel In totaal dus ruim 30.000 man in 140 kampen. ^Prinselijk Paar in Nederland terug Een kleine teleurstelling: Irene heeft water pokken. Het bezoek van Prinses Juliana en Prins Bernhard aan de Scandinavische landen is thans ten einde en Zaterdagavond om precies vijf minuten voor zeven landde het door kapitein Sonderman bestuurde Dakota-toe- stel, dat om half vier met het Prinselijk Paar uit Oslo was vertrokken, op het vliegveld Soesterberg. Bij het afscheid op het vlieg veld te Oslo waren o.m. aanwezig Koning Haakon, de Kroonprins en de Kroonprinses. Alvorens te vertrekken gebruikte het Prin selijk Paar een lunch in het slot Skangum, de residentie van den Kroonprins, waar tij dens den oorlog Terboven, de Noorsche Seyss Inquart, zijn intrek had genomen. Het Con certgebouworkest heeft Zaterdagavond in Oslo nog een concert gegeven en. zal voor het vertrek morgenochtend, nog hedenavond in Malmö optreden. De Amsterdammers heb ben binnen 10 dagen 7 concerten gegeven. Naar wij vernamen werd het Prinselijk Paar eventeleurgesteld toen het al spoedig moest vernemen dat de kleine Irene met waterpokken te bed ligt. Na het vertrek van het Prinselijk Paar uit Oslo zijn Koning Haakon, Kroonprins Olaf en Prinses Martha met hun 3 kinderen uit Oslo vertrokken, teneinde zich voor de Paaschvacantie naar de Gudbrands Vallei te begeven. PRINS BERNHARD BIJ UITVOERING MATTHaUS PASSION. Woensdagavond a.s. zal Prins Bernhard aanwezig zijn bij de uitvoering van de Mat- thaus Passion, welke in de Wilhelminakerk te R'dam voor leden van de R'damsche Ge meenschap uitgevoerd zal worden. RIJVERGUNNING OP GOEDEN VRIJDAG GELDIG. Ons geld wordt waardeloos als we niet uiterste zuinig heid betrachten De minister van Financiën heeft bij de Tweede Kamer de Millioenennota, behoo- rend bij de rijksbegrooting over 1946 inge diend. Op den gewonen dienst wordt voor 1946 een batig saldo van 163.047.648 gulden ge raamd. dat bestemd is tot bijdrage aan den buitengewonen dienst. Deze sluit uiteinde lijk met een nadeelig saldo van 2.226.134.267 gulden, welk tekort dus belangrijk "minder blijkt te zijn dan het reeds eer aangeduide deficit over 1945, dat thans wordt geraamd öp ruim 3.5 milliard. Voor het eerst is een Nationaal budget in een begrooting opgenomen. Dit maakt onder scheid tusschen vier groepen van huishou dingen, de overheidshuishoudingen en het buitenland. Daarnaast wordt nog afzonder lijk de kapitaalmarkt behandeld, dde de credietbehoeften van het bedrijfsleven en van de Overheid tot een totaal van 3 mil liard zal moeten bevredigen. Buitenland sche leeningen en buitenlandsche activa kunnen 1.8 milliard opbrengen, doch de rsteerende 1.2 milliard zullen moeten wor den verkregen uit besparingen, daar een in- flationistische .geldcreatie anders niet te ver mijden zou zijn. Overigens zal het monetair evenwicht alleen gehandhaafd kunnen blijven door een combinatie van zes middelen n.l.: le. opvoe ring van de arbeidsproductiviteit; 2e. hand having der consumptie op het bestaande niveau, met een minimaal noodzakelijke aanvulling van de voorraden duurzame con- sumptigoederen; 3e. zoo groot mogelijke be sparing als uitvloeisel van beide voorgaande middelen; 4e. concentratie van den invoer op die goederen, dde de arbeidsproductivi teit kunnen verhoogen; 5e. opvoer van den Uitvoer van goederen en. diensten met op offering van een verhooging der binnen- landsche consumptie, om een zoo groot mogelijk deel van den invoer te kunnen be talen en tenslotte intering van vermogen in het buitenland om het tekort op de be talingsbalans aan te vullen, dat niet door buitenlandsche leeningen kafï worden ge dekt. Het nationale inkomen. Het nationale inkomen, geraamd uit de ontvangsten en uitgaven van de gezinshuis houdingen, de bedrijfshuishoudingen, de overheidshuishouding en het buitenland be draagt 8.4 milliard gulden. De totale belas tingdruk op inkomen en winsten zal 2.3 mil liard gulden beloopen, h'etwelk ruim 27 pet. van het nationale inkomen beteekenen, wat zonder de betaling van achterstallige belas ting uit het nationaal inkomen van 1946 on geveer 25 pet. zou bedragen. Intusschen les- veren de belastingen voldoende op om den gewonen dienst met een overschot te doen sluiten. Tegenover de groote uitgave op den buitengewonen dienst, waarop belangrijke posten, zooals b.v. het consumentencrediet nog pro memorie voorkomen, is dit over schot nog te laag. De fiinaneieringsmogelijkheden voor de enorme uitgaven op den gewonen dienst en buitengewonen dienst moeten worden .ge zocht in op te nemen leeningen' en in het liquideeren van buitenlandsch vermogen. De deviezenopbrengst dient in handen van de overheid te worden gesteld tér distributie voor algemeene welvaartsdoeleinden, terwijl een belangrijk deel van de deviezenopbrengst K.L.M. opent weer twee nieuwe luchtlijnen Vier maal per week naar Genève en tweemaal naar Stockholm. Het web van luchtlijnen, dat de K.L.M. over Europa aan het spannen is, is weer met twee nieuwe lijnen uitgebreid: één van Schiphol naar Genève en één naar Stock holm. Gisteren zijn de eerste vliegtuigen naar deze steden vertrokken. De afstand naar Genève wordt in drie uur afgelegd; die naar Stockholm in iets meer dan zes uur, met een tusschenlanding in Kopenhagen. De dienst naar Genève zal viermaal per week gevlogen worden, die naar Stockholm driemaal per week. DAT aan den commandant van Hr. Ms. „Tromp", kap. F. Stam, de voor buitenl. officieren hoogste Engelsche onderscheiding is toegekend vanwege zijn optreden voor Sabang op 25 Juli 1944. DAT iedere Nederlander, die vorderingen heeft op personen of zaken in dé U.S.A. of Engeland, verplicht is, daarvan aangifte te doen bij de Ned. Bank krachtens bepaalde deviezen bekendmakingen. DAT ingaande morgen een staking dreigt bij de Ned. dok en scheepsbouw Mij, „dank" zij de bemoeiingen van de E.V.C. DAT minister Mansholt een commissie ge ïnstalleerd heeft ter bestudeering van het peil der pachtprijzen, daar deze nog steeds dezelfde zijn als 7 jaar geleden. DAT echter een algemeene verhooging (of verlaging) niet moet worden verwacht, doch ieder geval apart door de Grondkamer zal worden bekeken. DAT de te Winterswijk staande 5 eeuwen oude eik, die 28 meter hoog is met een om trek van 5.72 meter, wegens gevaar voor de omgeving zal worden geveld en 30 M3 hout op zal leveren. DAT een paar honderd meter verder nog een eik van bijna dezelfde hoogte staat die echter „slechts" 3.70 meter omvang heeft. DAT bij den Octrooiraad te Den Haag en de diverse K. v. K.'s*een „inventaris van vijandelijke octrooien" ten inzage ligt ten einde octrooihouders te laten nagaan, of er octrooien bij zijn die ten onrechte als vijan delijk zijn aangeduid. De Britsche journalist Randolph Chur chill, zoon van den-gewezen'eersten minis ter, is Zaterdagavond te Brussel aangekomen. Zoo verklaart dr van Mook in Londen Alvorens naar Nederland terug te keeren heeft dr v. Mook te Londen eerst nog de Engelsche journalisten ontvangen en ver klaard, dat er t.a.v. een overeenkomst tus schen de Inheemschen en de Ned. Regeering goede vooruitzichten bestaan, doch dat het nog eenigen tijd zal duren vooraleer er vol ledige overeenstemming is bereikt en de hartstochten bekoeld zijn. Dr v. Mook be vestigde het bericht, dat men met de Brit sche .Regeering tot een overeenkomst was gekomen inzake de evacuatie van de Japan ners en het terugtrekken* van Britsche troepen uit Ned. Indië. Van de 325.000 Japan ners, die thans nog in Indië verblijven, zijn er 35.000 niet onder geallieerde controle. Om hierin venanidierintg te brengen is volgens dr v. Mook geen militaire actie maar politie, noodig. Naar dr v. Mook VOLKSTELLING OP KOMST Het ligt in de - bedoeling van de Regeering te bevorderen, dat per 31 December van dit jaar een volkstelling zal kunnen worden gehouden. Hieraan zullen dan worden ver bonden een beroeps- en een woningtelling. GOED GEZIEN. In verband met het groote tekort aan vrouwelijke arbeidskrachten in Nederland, zullen de Ned. instanties geen medewerking veriaenen aan de werving van Ned. vrouwen en meisjes voor Engeland, o.m. voor het hotelbedrijf. IN ENGELAND EN NEDERLAND ZELFDE TIJD. In Engeland is men reeds overgegaan tot den zomertijd, waardoor de Engelsche klok ken thans denzelfden tijd aanwijzen als in Nederland. DAT onder zeer groote belangstelling de oud-hoofdcommissaris van A'dam, K. H Broekhoff, in Bussum begraven is. DAT minister Sohermerhorn 12 secretaris sen heeft. DAT het Ned. Openluchtmuseum aan den Schelmsohenweg te Arnhem met Paschen zal heropenen met een bakkerstentoonstel ling, terwijl van 1 Juni1 Sept. een tentoon stelling van Levende volkskunst wordt inge richt. DAT foto's van verwoeste gebouwen in het land van Heusden en Alten'a gaarne worden ontvangen door het Streekbureau van den wederopbouw, Verlaat C 15, Almkerk, al dan niet tegen vergoeding. DA1 voor oorlogsgetroffenen in het land van Heusden en Altena een adviescomm. voor het kiezen van den juisten architect is gevormd. DAT de Rijksdienst voor Landbouwherstel van begin Febr. tot 1 April ongeveer 22y2 millioen gulden aan voorschotten voor ge dupeerden in den landbouw heeft uitgekeerd. DAT de centrale keuring voor de zwart bonte fokstieren zal worden gehouden op 23 Mei a.s. te Breda. DAT op vele veilingen de groente-expor teurs te veel tegen elkaar opbieden om in Engeland nog wat te kunnen verdienen. DAT ons land in 1939 circa 100.000 perso nen- en 50.000 vrachtauto's telde, tegen thans respect. 30.000 en 36.000. DAT te Amersfoort met 25 af deelingen een Ned. Bond van hotel-, café-, restaurant- en pensionhouders is opgericht, die een eigen orgaan zal uitgeven. Desgevraagd vernam de K.N.A.C., dat op Goeden Vrijdag de rijvergunningen geldig zijn als op een gewonen werkdag. verder verklaarde is bij de besprekingen in Batavia de eenheid van Indië voorop gesteld. Over de periode van gelijk deel genootschap bestaat ici principe overeen stemming, diooh de details van deze ver- bonding moeten nog nader worden uit gewerkt. DE NEDERLANDSCHE MISSIE NAAR JAPAN. De Nederlandsche missie, die onder leiding van luit.-gen. A. Schilling, naar Japan zal gaan, vertrekt de volgende week. De politieke adviseur der missie is de heer Pennink, vroeger Nederlandsch consul-gene raal te Kojpe en later te Sydney. De overige leden zijn: kap. ter zee Brouwer en luit. ter zeer De Bruin, welke laatste als tolk zal fungeeren. DR VAN MOOK MET VACANTIE NAAR ENGELAND. Dr H. J. Van Mook zal, na den uitermate vermoeienden tijd, die hij in verband met de besprekingen te Batavia en hier te lande over den toekomstigen - status van Ned er- landsch-Indië achter den rug heeft, een korte vacantie 'nemen, welke hij in Enge land zal doorbrengen. Dr Van Mook zal morgen vertrekken. NU REEDS VEREENVOUDIGDE SPELLING IN BELGIË. In plaats van nog 3 jaar te wachten heeft de Belg. minister van Binnenl. Zaken zijn medewerkers verzocht zich reeds thans van de vereenvoudigde Nederl. spelling te gaan bedienen. Alle brieven voor provincies en gemeenten zullen daarom het opschrift „vereenvoudigde spelling" dragen. HET DEBAT SCHERMERHORN—DE VRIES OP 24 APRIL TE ROTTERDAM. Het debat over het Regeeringsbeleid tusschen prof. Schermerhorn en prof. mr. C. W. de Vries zal 24 April te Rotterdam worden ge houden. Als voorzitter der'vergadering fungeert de hoofdredacteur van „De Maasbode", mgr. dr. J. Witlox. De zaal is nog niet bekend. DAT 28 April het R.K. Weeshuis in de Warmoezierstraat te Den Haag 100 jaar be staat. DAT de eerste centrale hengstenkeuring voor het Hackney-stamboek, 23 April te 's Hertogenbosch wordt gehouden. DAT Vrijdag te 's-Hertogenbosch een groot militair feest is georganiseerd t.g.v. het éénjarig bestaan van het 1-6 R.I. DAT de voor twee jaar gestaakte pianist Marinus Flipse op 20 April voor de Zwit- sersche radio muziek van den eveneens ge- staakten Alex Voormolen zal spelen. DAT te R'dam een nieuwe steunregeling voor armlastigen is uitgewerkt. DAT de Nat. Vereen, voor Vrouwenarbeid is ingeschakeld in de commissie welke den minister van Sociale Zaken zal adviseeren inzake de vrouwenloonen in de industrie. DAT de K.N.A.C. aan de betrokken auto riteiten heeft verzocht voor een passende verlichting van de Bailey-bruggen te zorgen i.v.m. de verkeersgevaren. DAT het Tweede Kamerlid Van* Kempen aan minister Logemann inlichtingen heeft ge vraagd over het opleiden van Indische vlie gers door Japansche instructeurs op Java. DAT omtrent de kosten van verblijfen opleiding der 11.000 militairen in Engeland door hetTweede Kamerlid Duymaer van Twist inlichtingen zijn gevraagd aan minister Meynen. DAT het Tweede Kamerlid Nederhorst aan den minister van Justitie inlichtingen heeft gevraagd betr. het buiten vervolging stellen van politieke delinquenten. De R.K. Volkskrant van hedenochtend! schrijft onder bovenstaand opschrift het volgende: Wat in de afgeloopen week over het lot van het Koninkrijk op de Hooge Veluwe en Chequers besproken is, weten wij niet. De democratie kan ook niet altijd in de open baarheid werkenEn de regeering heeft op 21 December 1945 aan de volksvertegen woordiging, in antwoord op een vraag van den heer Joekes, uitdrukkelijk gezegd, dat „de Kamer er. op vertrouwen kan, dat zij alles zal krijgen, wat haar constitutioneel toekomt". Er zijr^méér dingen geweest, die de Regeering in de Kamer uitdrukkelijk heeft gezegd. Zoo heeft zij op 16 October 1945 ge zegd, „dat praten met het Soekarno-regime even onwaardig als onvruchtbaar moest zijn". Zoo heeft zij op 18 October 1945 zich vereenigd met het Kamerlid Joekes, die het „vanzelfsprekend" noemde, „dat de Neder landsche Regeering, de vertegenwoordigster van het wettig gezag over Indië, met Soe- karno en de zijnen niet in onderhandeling of bespreking kan treden". Zoo heeft zij op den zelfden datum haar bereidheid, om te praten met Indonesische nationalisten, die zich niet hebben laten gebruiken als werk tuig voor het Japansche wanbeheer gebon den aan „het oogenblik, dat zij blijk geven het wettig gezag weder te willen eerbiedi gen". Zoo heeft zij op 16 Januari 1946 deze voorwaarde, om te kunnen praten, nogmaals herhaald, en, doelende op beweerde republi- keinsche uitlatingen van den heer Sjahrir die inderdaad door hem gedaan blijken te zijn er aan toegevoegd, dat, indien hij daaraan zou vasthouden, deze „de basis aan besprekingen zouden ontnemen". En sedert dien is er namens de Regeering gesproken met Sjahrir, hoewel zich noemende „minis ter-president" van de „Republiek Indone sia", staande onder het 7.g. presidentschap van Soekarno. En sedertdien heeft de Regee ring gesproken met heeren, zich aandienen de als „ministers" van deze zelfde „Repu bliek Indonesia" die de Regeering een half jaar geleden noemde „eep onberaden avontuur", een „Japansch maaksel" een „poging om de overwinnende United Nations nog zoo' groot mogelijke politieke moeilijk heden op hun weg te leggen en de groei- kiemen te bewaren van een nieuwe Japan sche Groot-Azië-politiek", een „weg, die stellig niet leiden kan tot waarachtige, waardevolle, nationale zelfstandigheid, noch tot nationale gezondheid, geestelijk en stof felijk", een „afschuwelijke impasse, waarin ontredderd Java meer en meer verzinkt". De regeering heeft ook» vóór en na ver klaard, dat de Koninklijke Rede van 7 De cember 1942 de réde, die gebouwd was op den pijler van liquidatie der koloniale verhoudingen en onverbrekelijke eenheid van het Koninkrijk het richtsnoer was voor haar beleid. Niettemin heeft zij in uit zicht gesteld een stemming over de al dan niet handhaving van de eenheid des Rijks niet omdat de Indonesische volken daarom hebben gevraagd, maar als olie op de golven (of op het vuur van de leiders der „Re publiek Indonesia". „Men moet wel in het oog houden", zoo leerde deze zelfde regee ring ons, „dat inderdaad deze geheele affaire zioh afspeelt in een milieu van gifting en meer dan gifting: terreur; dat de Indonesiërs zich ook niet in volle vrijheid kunnen uiten; en dat wij ons over de werkelijke inzichten van de verschillende personen niet met stelligheid kunnen uitlaten, voordat inder daad een milieu geschapen is, waar veilig heid heerscht" N Wij weten niet, wat in' de binnenkamers is en wordt besproken. Wij hooren en wij lezen alleen geruchten, die niet verheffend en niet geruststellend zijn. Indien wat wij toch nog maar niet gelooven kunnen de Kamer niet zou krijgen, wat haar constitutioneel toekomt, zal de Kamer het haar constitutio neel toekomende moeten gaan nemen. Intusschen weten wij wel, wat in den afge loopen week naar buiten is gekomen. De ontvangst van de „ministers" der „Republiek Indonesia" door onze Regeering, Indië's eenige wettige gezag, op een wijze alsof het Indonesische nationalisten waren. Welkomst artikelen in de persorganen die de regeering het naaste staan. Een interview in een dier bladen met Soedafsono, aangekondigd als een interview met „dén minister van binnenland- sche zaken". Vergaderingen van Indonesiërs, waarin deze revolutionnairen toespraken hou den met de toegift van vriendelijke inciden ten: „Merdeka Hak de blanken in stukken". Zijn wij dan werkelijk door alle emoties der voorbije jaren stapelgek geworden Moet de geschiedenis van Nederland/Indië worden tot een verhaal „van Coen tot Koenraad" De week is afgesloten met een plaatje in een zich -verkneuterende krant, die de Telegraaf- tradities van 1918 waardig voortzet: een luxe wagen met de hoog getroonde revolutionnai ren suist voorbij op weg naar St. Hubertus; aan den kant eenige lieden, waaronder een pastoor natuurlijk dik en bol tot in zijn brilleglazen met in de hand de vlag der Koninklijke Rede: „Rijkseenheid"; en er on der als tekst: „dat is ook wat.... ze laten ons niet eens meerijden I" Zóóver is het naar buiten /lus reeds ge komen. Zou het naar binnen ook zoo uit de hand geloopen zijn RADIO-HUIZEN OP 49.77 METER. Te Huizen is een nieuwe 5 k.m. korte golf- zender in gebruik genomen, die werkt op 49.77 meter. Het programma van den wereld omroep (P.C.J.), dat 's middags om 2 uur en 's avonds om 8 uur te beluisteren is, wordt door middel van dien nieuwen zender ver breid. Vrij warm, aldus De Bilt Tot morgen wordt verwacht: Zonnig weer met wind tusschen Oost en Zuid..

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 1