llifiuur £riïisrlje dmtmttt Denen loopen warm IDist <11 voor Prinselijk Paar Van Mook Arnold Meijer nam geen enkei risico meer Maandag op Schiphol verwacht Ie Serie 1 April 1920—15 October 1941. EATERDAG 6 APRIL 1946 2e Serie: le Jaargang vanaf 7 Mei 1945, No. 23 Abonnementsprijzen 11.10 per maand 0.26 per week 1 3.25 per kwartaal (bij betaling p. kwit. Verh m. adrnJcosten) Advertentiën f0.15 per m.m. contract belang rijke korting. Postrekening 5 8 93® Christelijk-N ationaal Dagblad Bureaux Redactie en Administratie: HOOGEWOERD 103 Telefood 22710 Hoofdredacteur Dr E. DIEMEB Redactie: B VAN DER ROS voor Leiden en Omstreken „Stantuastirb is ghebtcom myn bed in tegbenspoct" Onderscheiden met Orde van den Olifant De groote geestdrift, waarmede de Denen Prinses Juliana en Prins Bernhard ontvingen vond haar bekrooning in de onderscheiding die de Deensche koning het Prinselijk paar verleende, door het te benoemen tot „Ridders van den olifant". Het was als een sprookje van Andersen. Een Prins en een Prinses kwamen gisteren In een in het zonlicht blinkenden vogel naar Kopenhagen, waar zij in het kasteel Ama- lienborg de gasten zijn van een ander kroon prinselijk paar. De stad zelf is voor de ge legenheid feestelijk versierd met vlaggen, groen en frissche bloemenkleuren en ln de étalages prijken de portretten van den zoo juist aangekomen Prins en Prinses. In dit vroege voorjaar, dat een zomer lijkt, is het een feestelijk gezicht. Kopenhagen is opge togen. Het is ndet alleen de Nederlandsche vlag, het zijn ook de tulpen en narcissen, het zijn ook de Nederlandsche welkomstwoorden in de veertien pagina's tellende avondbladen, die het Prinselijk paar begroeten. Orp vijf minuten voor elf kwamen Prinses Juliana en Prins Bernhard op het vliegveld De orde van den Olifant De Orde van dien Olifant, die aan het Prinselijk Paar is overhandigd, dag-tee kent uit het midden der 16e eeuw. Zij is een instelling van Koning Ohrüstiaan I. Hoofd dezer orde is dié Koning van Dene marken. Zij telt momenteel 35 leden, on der wie Montgomery en Eisenhower. V Kastrup aan, na eenige uren tevorenvanhet vliegveld Soesterberg te zijn opgestegen. Ter verwelkoming waren vele leden van de Deensche koninklijke familie op het terrein aanwezig. In de eerste plaats Koningin. Alexandrina, en verder Kroonprins Fnederik en Prinses Ingrid. Het dochtertje van den Nederlandschen gezant, jonkheer Van Len- nep, bood de Prinses op het vliegveld een prachtig bouquet roode roozen aan. De rit naar het slot Amalienborg was een zegetocht tusschen vele juichende menschen door, die op sommige plaatsen vele rijen dik stonden. De verwelkoming door de Nederlandsche kindéren voor het slot, die te voren in een langen optocht naar Amaliienborg getogen waren, was ontroerend. Een Amsterdamsch jongetje vraagt parmantig aan de Prinses: „Kent U mij niet meer, ik lag toen in Am sterdam in een ziekenhuis, weet U nog wel" Des middags was er een receptie op het Nederlandsche gezantschap te Kopenhagen, "Waar decoraties werden uitgereikt. Prinses Juliana en Prins Bernhard onderhielden zich geruimen tijd met de gasten, o.a. met de weduwe van den in Scheveningen na zijn arrestatie door de Duitscbers overleden para chutist Bialosterskii, aan wien posthuum de Militaire Willemsorde 4e klasse werd uit gereikt. Gistermiddag zijn 30 Deensche journalisten ontvangen en. om vier uur was er een receptie voor de Nederlandsche kolonie. Gisteravond soupeerden de Nederlandsche 't Kaasrantsoen wordt straks 100 gram per week Gisteren meldde een der bladen, dat het kaasrantsoen binnenkort verdubbeld zou worden en dan 100 gram per Week zal be dragen. Te bevoegder plaatse deelt men aan de NieuWe Leidsche Courant mede, dat dit plan inderdaad wel bestaat, doch zeker niet voor 27 April uitgevoerd wordt Tot dien datum is nog een rantsoen van 150 gram vastgesteld. GROENTEN IN BLIK ZONDER BON Sinds 1 April kunnen de restanten blik- groenten, behalve appelmoes in blik en glas, zonder inlevering van distributiebescheiden worden afgeleveid. FRANKRIJK HOUDT VOET BIJ STUK In haar gisteren gehouden zitting hand haafde de Fransche regeering haar stand punt tot internationaliseering van Rijn en Ruhr. DAT de proc-generaal van liet A'damsche Gerechtshof tegen een 50-jarigen kapper en een 40-jarig en speelholbezoeker resp. 20 en 12 jaar heeft geëischt wegens een in Fcbr. 1945 gepleegden roofmoord op een weduwe in de van Woustraat, aldaar. DAT de mogelijkheid, om dienstr té nemen bij het Amerik. bezettingsleger in Duitsch- land, is ingetrokken. DAT de „Nieuw Amsterdam" tusschen Sept. '40 er. Juli 1945 338.00 man troepen vervoerde en 443.000 zeemijlen aflegde. DAT in de hoofdstad een zwarte hande laar werd gearresteerd, die met 2 Canadee- zen zaken stond te doen in het gebouw van hetBijz. Gerechtshof. DAT een nieuwe collectieve arbeidsover eenkomst voor de koopvaardij is gesloten, die tot 1 Jan. a.s. van kracht is. DAT Philips te Sittard een kleine afdee- ling voor de montage van radiolampen (-bui zen) zal vestigen, waardoor begin Juli 200 meisjes aan den slag kunnen. DAT geen oorlogs- en vredesmonumenten mogen worden gesticht zonder toestemming i van den minister van O. K. en W. en een reeds aangevangen vervaardiging dan ook terstond moet worden gestaakt. DAT de Rotterdamsohe -kamer van het Haagsch Byz. Gerechtshof den chauffeur H. gasten op de Nederlandsdhe legatie o.m. met de Deensche Koninklijke Familie en Deen sche en Nederlandsche autoriteiten. HEDENAVOND EEN GALA-DINER. Te Amalienborg zal hedenavond een diner worden gehouden, aangeboden door den Deenschen koning en de koningin. Op 't diner zullen ook aanwezig zijn de Nederl. gezant, jhr. Van Lenuep en diens echtgenoote en de leden van de legatie en hun dames, hofdame baronesse Gyldenkrone en overste Valkof, die toegevoegd zij.n aan den Prins en Prinses, enkele hofdames en heeren van het hof, be nevens Denen, die hebben deelgenomen aan de Deensche hulp aan Holland. In totaal 50 tot 60 personen. INLICHTINGEN OVER DE „NIEUW AMSTERDAM". Inlichtingen betreffende de aankomst van de „Nieuw Amsterdam" kunnen van af he den te Rotterdam worden ingewonnen via de telefoonnummers 74723 en 74823. Waarom geen termen voor arrestatie aanwezig? (Van een onzer verslaggevers.) Men zou kunnen zeggen, dat Arnold Meyer voortvluchtig is, doch eigenlijk is dat niet juist. Er bestaat nl. geen enkel arrestatie-bevel tegen hem, zoodat formeel de vroegere leider van het „Zwart Front" zich vrij in Neder land zou kunnen^ bewegen. Dat hij echter geen risico neemt, én zich zeer waarschijn lijk in België ophoudt, is echter wel te be grijpen. Arnold Meyer was kort na de bevrijding op last van het M.G. gearresteerd en in het kamp te Vught geïnterneerd. Daaruit wist hij in den zomer 1945 te ont snappen, en week naar België uit. Na enkele maanden bracht hij een bezoek aan ons land, enwerd toen bijna gearresteerd, doch wist te ontsnappen. Zijn raadsman stelde zich daarop in ver binding met het M.G. met de mededeeling, dat Arnold Meyer bereid was zich. vrijwillig ter beschikking te houden, doch hij stelde als voorwaarde: niet meer naar Vught. Lu ij end ijk- uit R'dam wegens verraad van Engelandvaarders ter dood heeft veroor deeld. DAT de delegatie van Belg. ministers de Jaarbeurs heeft bezocht. DAT op het secretariaat der Nat.-Comm. tot uitzending van Ned. kinderen 1945, Zee straat 73 te Den Haag, f 9.50 §en fraaie tegel der „Porceleyne Fles" besteld kan wor den om uit dankbaarheid naar voormalige pleegouders te zenden. DAT de Bilt op 2. 3 en 4 April tempera turen vaststelde, die. hooger waren dan se dert het begin van de waarnemingen in April 1897, het geval is geweest. DAT minister Meynen den Ned. Bond van Militairén heeft verboden voor militairen. DAT vandaag het telex-nèt van het A.N.P. 10 jaar bestaat. DAT de opleidingsschool voor maatsch. bedirijfséirbeid in Eindhoven een groote zen ding schoolbehoeften van de „Help Holland Council" heeft ontvangen. DAT door de min. van Soc. Zaken is in gesteld een Commissie van advies voor den arbeid van vrouwen én meisjes, onder voor zitterschap van mej. mr E. Ribbius Peletier te A'dam. DAT voor de bronzen plaquette, die eind April of begici Mei als huldeblijk aan de B.B.C. wóndt geschonken, nog bijdragen ge stort kunnen worden op giro 333355, j:.n.v. het comité „Nederland dankt de B.B.C." te Delft. DAT met het binnenvaartschip „Ideaal" OVER EEN DEMENTI Gisteravond publiceerden we een aan „Trouw" ontleend bericht, waarin werd meegedeeld, dat de Koning van Engeland dezen zomer ons land met een bezoek zal vereeren. Ofschoon dit bericht o.m. door een der bladen als onjuist werd gekwalifi ceerd bestaat er voor de Nieuwe Leid sche Courant allerminst aanleiding dat voorbeeld te volgen. De geallieerde gnenseomimissie verliet, ma beëindiging van haar werk. Triest. Verdere besprekingen met de Britsche Regeering De missie Van Mook, Sir Archibald Clark' Kerr en de Inheemsohe delegatie zullen naar de Regeerings Voorlichtingsdienst Een compromis-voorstel werd aanvaard: Arnold Meyer zou vrijwillig eenigen tijd ver blijf houden in het trappistenklooster Ko ningshoeve te Tilburg, maar toen het zoover was dat hij zich zou melden, bleef hij weg. Blijkbaar vreesde hij toch het onderzoek, dat naar zijn gedragingen zou worden in gesteld. Sindsdien blijft Arnold Meyer in het bui tenland. Nü is begin Maart de bevoegdheid van het M.G. tot .uitvaardigen van de arrestatie-be velen vervallen, zoodat 0$ dien grond Meyer „vrij man" zou zijn. Naar wij voorts uit alles zins bevoegde bron vernemen, zou, omdat Arnold Meyer in diens ressort zijn activiteit ontplooide, een nieuw arrestatiebevel uitge vaardigd moeten worden door mr Deelenj den proc.-fiscaal te Den Bosch, die hiertoe echter blijkbaar geen termen aanwezig acht. En dit, terwijl Arnold Meyer toch openlijk zijn volgelingen opwekte dienst te nemen in het Duitsche leger voor den strijd tegen Rusland. Om welke reden nu tegen deze man geen nieuw arrestatiebevel is uitgevaardigd, zou wel opheldering verdienen! gisteren honderdduizenden boeken ter waar de van mililioenen guldens, uit Bud-tschLand in ons land zijn teruggekeerd. DAT de Ned. consul te Leopoldsville (Belg. Congo), de heer J. de Leeuw met verlof in ons land is aangekomen en voor hem bestemde correspondentie, moet worden ge richt aan het dep. van Buitenl. Zaken, Plein 23, Den Haag. DAT de gerepatrieerden a/b van de „Nieuw Amsterdam gedurende de debarkeering tele grammen en post kunnen ontvangen. DAT thans automatisch telefoonverkeer tusschen s-Gravenhage en Maastricht moge lijk is. DAT de dir.-gen. der P.T.T. 19 April geen spreekuur kan houden. DAT het Bedrijfschap van Visscherijpro- ducten een verordening heeft uitgevaardigd, waardoor kan worden voorkómen, dat andere dan tot koopen gerechtigde handelaren visch betrekken. DAT in opdracht van de Ned. Jeugdge meenschap een zangbundel is samengesteld ter gelegenheid van de a.s. herdenkingsdagen. DAT de minister vair Binnenl. Zaken, zich tot de burgemeesters heeft gewend met het verzoek toe te zien of de daarvoor in aan merking komende ambtenaren, dat deze aan in vrijheid gestelde politieke delinquenten geen moeilijkheden in den weg leggen. DAT per 1 September a.s. de regeerings- dienst „Oog en Oor" geheel zal worden op geheven. Stopzetting noteeringen te Parijs van Ned. aandeelen Geschiedde op verzoek van onze RegeerLng, Naar de Nieuwe Leidsche Cou rant verneemt, is het besluit van de Pa- rijsche Effectenbeurs om de Nederlandsche aan deelen-noteeringen stop te zetten, -geno men, op verzoek der Nederlandsche Regee ring. Eenzelfde verzoek werd ook tot andere landen gericht en heeft tot doel, de opspo ring van vijandelijke vermogens te verge makkelijken. meldt Maandagmiddag met he£ K.L.M.- vliegtuig op Schiphol landen. Ter begroeting zullen aanwezig zijn mr P. Sanders, secretaris-generaal van het mini sterie van Algemeene Oorlogvoering van het Koninkrijk, jhr mr H. F. L. K. van Vreden- buroh, hoofd van de afdeeling Politieke Za ken van het ministerie van Buitenlandsche Zaken, mr B. Th. A. Westerouen van Mee- teren, chef van het kabinet van het mini sterie van Overzeesche Gebiedsdeelen, mr J. M. Landré, wnd directeur van den Regee rings-Voorlichtingsdienst en mr K. Verboe ket, eveneens van den Regeerings-Voorlich tingsdienst. Aan het diner, dat de Regeering Sir Archi bald Clark Kerr Maandagavond zal aanbie den, zullen verschillende ministers en ook dr Van Mook deelnemen. De besprekingen op het landgoed „De Hooge Veluwe" zullen Dinsdag a.s. een aan vang nemen. Aan deze besprekingen zal wor den deelgenomen door dr Van Mook en zijn adviseurs, de Inheemsche delegatie en de mi nisters Schermerhorn, Logemann, Van Roy en en Drees. Aan het einde van de komende week waarschijnlijk 12 of 13 April zal de Neder landsche regeering te Londen de gelegenheid hebben met de Britsche Regeering bespre kingen te voeren over de voortzetting en voltooiing van de Geallieerde taak in Ned.- Indië, benevens over onderwerpen die be trekking hebben op de positie van Neder land, zooals die is ontstaan tengevolge van de bezettingsmaatregelen in Duitschland. SIR ARCHIBALD CLARK KERR WORDT LORD INVERCHAPEL. Sir Archibald Clark Kerr, eertijds Eng-elsch ambassadeur in Sowjet-Ruslamd, thans be middelaar bij de besprekingen in Ned.-Icidiië en binnenkort En g els ch ambassa deur in de VereeniLgde. Staten is tot baron verheven. Hij heeft den titel Lord Inver chapel gekozen. DE CHINEEZEN OP JAVA. Hun positie onhoudbaar. De Ghineesche kranten schenken den laatsten tijd mieer en meer aandacht aan de moeilijke omstandigheden waarin de Chi- neezen op Java momenteel leven en werken. De Sin Po, het meest invloedrijke Ohi-nee- sahe dagblad te Batavia, geeft den volgenden commentaar: „Het is hoog tijd, dat de Chineesche re geering meer belangstelling toont en zich het lot van de Chineezen in Nederlandsoh-Indië, wier belangen iederen dag. bedreigd worden, meer aantrekt". Ook fietsen uit Frankijk Naar aanleiding van het bericht, afkomstig van een buitenlandsch persbureau, betref fende de levering van Fransche fietsen aan Nederland, verneemt het A.N.P. van be voegde zijde, dat omtrent de hoeveelheid der te leveren fietsen nog niets vast staat. Wel wordt hieromtrent binnen het kader der handelsbesprekingen op het oogenblik te Parij sonderhandeld. H. M. DE KONINGIN BEZOCHT TENTOONSTELLING TE AMSTERDAM. H. M. de Koningin heeft vanmorgen een bezoek gebracht aan de Belgische tentoon- telling „Van Jan van Eyck tot Rubens" ia het Rijksmuseum te Amsterdam. Een kans voor vrijwilligers Personen,, d,ie geboren zijn in een der jaren 1921, 1922, 1923, 1924, 1926, 1927 en 1928 en er belang in zouden stellen vrijwillig alle plichten van een dienstplichtige op zien te nemen en met de lichting 1945 iin dienst te worden gesteld, kunnen zulks verzoeken aan het dep. van Oorlog. Zij kunnen ook h Indië dienst doen.. GRONDWETSWIJZIGING De, Staatscommissie, welke tot taak had na te gaan in hoeverre de procedure der Grondwetswijziging veranderd moet worden, is tot de oonclusie gekomen, dat niet tot verkiezing van een bijzondere Kamer be hoeft te worden overgegaan, daar overeen stemming van Kamer en uitspraak met Volksovertuiging onder de tegenwoordige omstandigheden kan worden aangenomen. De commissie gaf de voorkeur aan behan deling door de Vereenigde Kamers der Sta ten-Generaal. De vraag of de voorgestelde verandering in. tweede lezing met 2/3 der uitgebrachte stemmen vóór moet worden aangenomen, beantwoord-de die oommissie ontkennend. Zonnig weer, aldus De Bilt Tot morgenavond wordt verwacht: Hel dere, koude nacht met in het Oosten van het land op beschutte plaatsen lichte nacht vorst, overdag licht tot half bewolkt, tegen den avond weer toenemende hoogere be wolking in het Noorden van het land, droog weer, matige, van Noord-West naar West krimpende wind, iets zachter. Wanneer ik steeds vergeefs 1 Om „huishoudhulp" zie vragen, Dan moet ik in mijn hart De mannen wel beklagen. 'k Bedoel althans den man, Die lust heeft om te trouwenj Want, zoo ik 't goed begrijp, Is er gebrek aan vrouwen. Of is misschien de vrouw, Haar roeping daargelaten 't Eenvoudig, huis'lijk werk Hartgrondigljjk gaan haten? Dan is 't inconsequent, Dat zij, die huiswerk schuwen. Wanneer de kans zich biedt, v. Nooit weifelen te huwen. De dichter Laurillard Heeft, haast een eeuw geleden, 't Gebrek aan goede huift Reeds met de pen beleden. Dit strekt mij weer tot troost, Wil nieuwe hoop mij geven, Dat even als voorheen De werklust zal herleven. A Gré KempenSterkenburg.

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 1