Jlktuwf £rihsrljf (Courant Van Mook, Clark Kerr en Nationalisten naar Holland Zullen zij ons ook iets goeds brengen? Oud-illegalen voor herstel op Het Loo Staats-voorschotten aan particulieren LDist <11 Ie Serie 1 April 1920—15 October 1941. MAANDAG 1 APRIL 1946 2e Serie: le Jaargang: vanaf 7 Mei 1945, No. 278 Abonnementsprijzen. 1.10 per maand 0.26 per week f 3 25 per kwartaal fbij betaling p. kwlt. Verh m adm.kosten) Advertentiën f 0.15 per m.m Bij contract belang» r«ke korting Postrekening 5 8 9 3 6 Christelijk-Nationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken Bureaux Redactie en Administratie: HOOGEWOERD 103 Telefoon 22710 Hoofdredacteur Dr E DIEMER Redactie: B VAN DER ROS „Jjlanluastidi is abebleuen myn b«"' in tegfjenspoel* De berichten, die wij de laatste dagen uit Indië ontvangen, wijzen er op, dat er bijzondere dingen op til zijn. De onderhandelingen te Batavia zijn momenteel opgeschort om Dr van Mook gelegenheid te geven Donderdag a.s. naar Nederland te reizen voor het houden van besprekingen met de Nederlandsche regeering. Hij zal op zijn reis worden vergezeld door dr P. J. A. Idenburg, lid der Nederlandsche delegatie, den sultan van Pontianak, Sharif Hamid II, luit.- kol. Santoso en luit. Tahija, adjudant van den Nederlandsch-Indischen legercom mandant, generaal Spoor. Voorts zullen Sir Archibald Clark Kerr, de Britsche gevolmachtigde, en de drie door Sjahrir daartoe aangewezen In heemsche autoriteiten, Soewandi, Soedar- gono en Pringodigdo, eveneens met dr Van Mook naar Nederland reizen. Dit a.s. overleg zal, zoo wordt nader gemeld, vanzelfsprekend een incidenteel overleg zijn over bepaalde punten. Na de besprekingen in Den Haag zal de Brit sche bemiddelaar via Londen naar Wash ington reizen. VOLKOMEN STILZWIJGEN. Hoewel de besprekingen tusschen de Nederlandsche en Inheemsche delegaties te Batavia klaarblijkelijk ©enig succes hebben opgeleverd, blijven officieel© kringen een volkomen stilzwijgen bewa ren over de tot nu toe bereikte resultaten. Dit stilzwijgen moet worden toegeschre ven aan het feit, dat de werkelijke en tastbare besluiten eerst in Den Haag zul len worden verkregen. De algemeene indruk in Nederlandsch- Indië is, dat een werkelijke en veelbe- Morgen opent de Jaarbeurs haar poorten Kon. Familie zal de plechtigheid bijwonen. Bij de plechtige opening van de Jaarbeurs, morgenochtend half elf in den Stadsschouwburg te Utrecht, waar zoowel de Koningin, die be schermvrouwe van de Jaarbeurs is, als het Prinselijk Paar, aanwezig zul len zijn, zijn tevens tegenwoordig de ministers Schermerhorn, van Royen, Beel. Meynen, Ringers, Van Schaik, Vos. en de secr.-gen. van het Dep. van Landbouw en Visscherij. Na de opening zal de Koningin een rond rit maken door de feestelijk bevlagde stad. GIDS VOOR BEZOEKERS. De algemeene indeeling is als volgt: Beatrix-hal; machines voor de zware in dustrie. Open terrein: buitenland, bouwma terialen, technische artikelen, le Verdieping: technische artikelen, zooals verlichting, ra dio, koeltechniek 2e Verdieping: huishoude lijke en luxe artikelen, galanterieën, enz. 3e Verdieping: voedings- en genotmiddelen, chemische artikelen; kantoormachines en pa pierwaren. 4e Verdieping: textielindustrie, speelgoederen, lederwaren en bankinstellin gen. 5e Verdieping: regeeringsvoorlichtings- diensten, meubilair. „Vrouwen aller Canadeezen, vereenigt U!" De Hollandsche met Canadeezen getrouw de vrouwen hebben een verbond gevormd, o.a. met het doel om door een gezamen lijke actie voortgang te verkrijgen in haar vertrek naar Canada. Het voorloopig bestuur van 't Verbond van Canadeesche vrouwen in Nederland is gevestigd Nassaukade 311 (bel-ét.) Am sterdam-W. lovende verbetering in den toestand op Java binnen afzienbaren tijd zal intreden. Wat een lid van Sjahrirs kabinet er van zegt. Een lid van Sjahrirs „kabinet," dia/t aan de besprekingen heeft deelgenomen, heeft medegedeeld, dat dr Soewandi, dr Soedarsono en dr Pringgodigdo, de leden van het Inheemsche „kabinet", die dr Van Mook en Sir Archibald Clark Kerr naar Nederland zullen vergezellen, geen volmacht zullen hebben om verdere on derhandelingen te voeren. Zij zullen het Inheemsche standpunt bij de Nederland sche regeering uiteenzetten. Dezelfde bron zeide voorts: „De Neder landers zullen waarschijnlijk een deel van hun prestige opofferen in ruil voor reëele economische voordeelen". De Jap op den achtergrond. Men vreest in welingelichte kringen te Batavia dat Japansche officieren, die terro ristische benden aanvoeren, thans al het mo gelijke in het werk stellen om de atmosfeer te vertroebexen Het is opmerkelijk, dat de evacuatie van Nederlandsche burgers uit Java sinds eenige weken is stopgezet en dat evacué's van Soerabaja momenteel uit Singapore naar Soerabaja terugkeer en. De publicatie van een Nederlandsch-In- heemsche overeenkomst betreffende de geïn terneerden in Midden-Java wordt binnenkort verwacht. Zij, die Van Mook vergezellen Onder de vier personen, die deel uit maken van de Nederlandsche delegatie, treffen wij de namen aan van drie In- heemschen. Het zijn de sultan van Pontianak, Ha mid H, bekend om zijn loyale houding t.o.v. de Nederlandsche Regeering, luit.- kol. Santoso, die tijdens de Japansche be zetting leider van de verzetsbeweging te Batavia is geweest en luitenant Tahya, de guerilla-leid er op het eiland Saumlaki, die daarvoor door de Nederlandsche Regee ring onderscheiden werd met de Militaire Willemsorde vierde klasse. 'T VERZOEK OM GRATIE VOOR MUSSERT Naar de Nieuwe Leidsche Crt. verneemt, hebben het Bijz. Gerechtshof te 's-Gravenhage en de Bijzondere Raad van Cassatie thans reeds hun advies aan H. M. de Koningin uitgebracht inzake het voor ir Anton Mussert ingediende gratieverzoek. Dit verzoek werd gedaan, zooals gemeld, door den zwager van ir Mussert, den heer Terpstra, N.S.B.-burgemeester, thans ook ge detineerd. BONNEN VOOR RIJWIELBANDEN. De bonnen voor rijwielbanden, welke een vervaldatum hebben gekregen na 20 Maart j.l., zijn alleen geldig indien zij aan de ach terzijde voorzien zijn van het stempel van den Distributiedienst, welke de bonnen heeft afgegeven. H. M. de Koningin werd uit bundig toegejuicht Zooals bekend heeft H.M. de Koningin het geschiktste deel van haar buitenverblijf Het Loo beschikbaar gesteld als herstellingsoord voor oud-illegale werkers. In tegenwoordigheid van de Landsvrouwe werd dit Zaterdagmid dag in de biocoopzaal van het paleis officieel geopend. Om precies drie uur arriveerde de Koningin in gezelschap van Haar grootmeeste res mevr. de Baufort en de dame du palais, baronesse van Hardenbroek, aan het paleis, waar Haar door twee jeugdige repatriantjes uit Indië, Edo en Judith Berentsen, bloemen wer den aangeboden In zijn openingsrede gewaag de mr A. v. Riet, voorzitter van de Stichting Herstellingsoorden voor oud-illegale werkers, van de diepe vreugde, gemengd met gevoelens van schroom, welke het bestuur der Stichting bezielde, toen het in het vorige najaar mede- deeling mocht ontvangen van het vorstelijke aanbod. Op verzoek van de Koningin werd het herstellingsoord ook opengesteld voor ver- plegingbhoevende uit Indië gerepatrieerden, daar ook zij het hunne hebben bijgedragen tot het verzet tegen onze overweldigers. Mi nister Beel, namens den minister-president sprekend, wees op de beteekenis van het verzet en op den eereplicht der Nederlanders, waarna een film een beeld gaf van het werk der Stichting Herstellingsoorden. Nadat de Koningin het Wilhelmus was toe gezongen, gevolgd door een drievoudig hoera, verliet H.M. de zaal, terwijl de aanwezigen in de couloirs de thee gebruikten en het herstel lingsoord, dat ^loor een smaakvolle doch sobere inrichting de huiselijke sfeer benadert, be zichtigden. Ook het prachtige park is voor het overgroote deel voor de patiënten opengesteld. VÓÓR DONDERDAG SINAASAPPELBONNEN VAN KINDEREN INLEVEREN. Voor personen, geboren in 1925 of later, worden wederom 500 gram sinaasappelen beschikbaar gesteld. Men moet hiertoe uiter lijk a.s. Woensdag de bonnen E 36, D36, C36 en B37 reserve der bonkaart K604 inleveren. Van de 120 patiënten, die hier kunnen wor den opgenomen, zijn er reeds 50 aanwezig en zijn Vrijdagavond door den Koningin be zocht. Naar mr v. Riel nog mededeelde, was er juist een telegram uit Denemarken ontvan- genu ,dat daar van 16 April af 20 T.B.C.-patien- ten verpleging kunnen vinden. CARBOLINEUM IS BONVRIJ. Met ingang van heden is de distributie van carbolineum, kleurcarbolineum en taancar- bolineum opgeheven. HET PRINSELIJK PAAR WEER THUIS Het Prinselijk Paar is Zaterdagavond om half zeven op 't paleis Soestdijk terugge keerd. Per auto waren zij afgehaald van het vliegveld Soesterberg, waar het particuliere toestel, dat de Prinses en Prins uit Zwitser land terugbracht, was geland. PRINS BERNHARD MOET RUST HOUDEN In verband met een lichte bronohitus moet Prins Bernhard op doktersadvies eenige dagen het bed houden, mede met het oog op de a.s. reis naar Scandinavië. Hoewel officieele kringen te Batavia '^og vrijwel het stilzwijgen bewaren - over ailes, wat met de onderhandelingen verband houdt, schijnen de besprekingen eenigermate suc ces te hebben gehad. Deze voorzichtige for muleering is van een A.N.P.-Aneta-corre- sondent ter plaatse afkomstig Men spreekt van toegenomen vertrouwen en van een gelijksoortigen kijk op essentieele punten, maar in elk geval is het zoo dat de ver antwoordelijkheid thans terugkeert naar de Regeering in Den Haag. Zoo wordt het door officieele kringen in Indië gevoeld en dit is ook de beteekenis van het bezoek, dat Van Mook nu met Kerr en enkele onderhande laars van de andere zijde aan onze regee ring brengen gaat. Wij zullen goed doen, daarbij het volgende in het oog te houden. Van Mook heeft aan de besprekingen voorstellen ten grondslag gelegd, welke onze instemming niet konden wegdragen. Deze voorstellen stelden, in af wijking van de bekende Koninklijke radio rede. ae mogelijkheid open van een ontbin ding der rijksstructuur. Indien dan ook de besprekingen te Batavia zijn geslaagd, moe ten wij aannemen, dat dit is gebeurd op oa sis van deze betreurenswaardige voorstellen. Het blijft de vraag, welke wezenlijke waarde aan de meest volkomen overeenstemming op dit betwiste punt toekomt. Al moge er niet veel bekend zijn gemaakt, wij hebben tot illusies niet veel aanleiding. Teekenend is een uitlating uit Sjahrirs „ka binet", dat de Nederlanders wel een deel van hun prestige zouden opofferen, in ruil voor reëele economische voordeelen. Als het wezenlijke van de besprekingen tot nu toe is opgegaan in „prestige" en „economische voordeelen" dan hebben de onderhandelaars niet veel begrepen van het kader, waarin goedwillende rijksgenooten de besprekingen indien zij dan gevoerd moesten worden geplaatst hadden willen zien. Wij hebben steeds staande gehouden, dat Soekarno, Sjahrir en de hunnen Indië niet zijn, doch slechts een deel er van. Van Mook schijnt dit laatste ook te gaan begrijpen. Hij heeft er den nadruk op gelegd, dat de onder handelingen tot dusver alleen den grondslag voor een nieuwe constitutie tot onderwerp hadden. Maar voor het opstellen van een staatsregeling moeten eerst, zegt hij, andere bevolkingsgroepen worden gehoord Het is weer bevreemdend, dat iemand tot een dergelijke uitspraak komen kan. Want dit is juist een der meest zwakke punten in zijn onderhandelingsbeleid: het spreken met Sjahrir en de zijnen met. volledige ver- waarloozing der andere, naar wij aannemen, grootere bevolkingsgroepen. Blijkbaar moch ten Sjahrir en de zijnen eerst een beslis- senden invloed uitoefenen op den „grondslag voor een nieuwe constitutie" en nu dit be reikt is, mogen de anderen ook nog een woordje meespreken over het „opstellen" van de staatsregeling. Het wordt ons, zooals het de laatste weken herhaaldelijk het geval was weer wee om het nart. Zoo zal men verstaan, dat wij van het „welslagen" der onderhandelingen met da grootste reserve kennis nemen. Al houden wij de Regeering verantwoordelijk voor haar tot nu toe inzake Indië gevoerde beleid, deza verantwoordelijkheid komt thans meer dan ooit op haar te rusten. Maximaal wordf f 100.per persoon verstrekt Bij de Tweede Kamer is ingediend het aangekondigde wetsontwerp betreffende het consumentencrediet, bedoeld om menschen met weinig inkomsten in de gelegenheid te stellen het hoogst noodige aan te schaffen. De bedragen, die zullen worden verstrekt, zijn maximaal f 100 per persoon. Een gezin kan f 100 extra krijgen. De voorschotten zul len alleen worden verstrekt in zooverre daaraan geacht mag worden behoefte te be staan. DAT toen C.C.D.-ers op den zolder van een Arnhemschen melkhandelaar 2 geslachte varkens ontdekte, de man van angst uit het raam sprong en met een diepe hoofdwonde, 3 gebroken vingers en een gekneusden arm moest worden opgenomen. DAT tusschen Nederland en Denemarken een handelsverdrag is gesloten hetwelk loopt van 1 April '46 tot 1 April '47 en een goe- derenruil van f 29 millioen omvat. DAT de Prov. Voedselcommissarissen na 13 April geen aanvragen voor bijz. tuinbouw teeltvergunningen meer in behandeling nemen. DAT de zanger Harry van Oss op verzoek der Regeering in Mei en Juni een tournée door de Ned. kampen in Indië zal maken, teneinde er volksliederen van diverse lan den te zingen. DAT in de bosschen onder Bilthoven een door den heer G. H. Crone ter beschikking gesteld landhuis is geopend voor 50 gere patrieerden. DAT een tot nu toe onbekend gebleven huurder van een taxi te Hilversum dezer dagen den chauffeur met een revolver tot uitstappen dwong en er met de auto vandoor ging, welke wagen echter later kon worden achterhaald. DAT gistermiddag te Naarden weer de jaarlijksche Comeniusherdenking is gehou den. DAT minister Schermerhorn en de com missaris der Koningin in Noord-Holland, mr W. L. baron de Vos van Steenwijk, gisteren een bezoek hebben gebracht aan de tentoon stelling van Belgische kunst te A'dam. DAT morgen om 2 uur in het Indisch In- •tituut te A'dam ten monument wordt ont huld ter nagedachtenis van wijlen mevr. J Visser-Hooft, die met haar man, dr Ph. C. Visser, verschillende onderzoekingstochten heeft ondernomen in het Karakorumgebied. DAT de bekende speaker van „Radio Oran je", A. den Doolaard, de eere-medaille van de stad Gent heeft ontvangen. DAT bij het mijnenruimen op het strand ten Westen van Schouwen, de 30-jarige P. Monster te Renesse, door een ontploffing is gedood. DAT te Helmond een conflict is uitgebro ken tusschen de directie van twee bioscopen en de redactie van een dagblad, daar de film redacteur zgn. „slechte" recensies schreef. DAT binnenkort een paar duizend protheses uit Engeland zullen worden ingevoerd om vooral ook vakbekwame oorlogsinvaliden weer in den opbouwarbeid te kunnen op nemen. DAT de K.N.A.C. i.v.m. materiaalschaarsch- te de ijzeren verkeershekken langs de Rijks wegen zal vervangen door witgeverfde met zand gevulde vaten. DAT Zaterdagmorgen voor het eerst sinds den oorlog een Mexicaansch schip de haven van R'dam heeft aangedaan met een lading stookolie aan boord. DAT tot leden van het Hof van Justitie te Curapao zijn benoemd mr F. R. Po vel, subst. griffier v. h. Gerechtshof te A'dam, en mr C. F. Klokke, griffier v. h Kantongerecht te Zaa :dam. DAT tot opvolger van ir C. S. Hekma Wierda, thans voorz., tot secr. van het Be drijfschap voor Griend en Riet is benoemd mr J. C. Berghuis te 's-Gravenhage. DAT het Centraal Verrekenkantoor van het Commissariaat voor Oorlogsschade is verplaatst naar Stadhoudersl. 132, Den Haag. DAT in afwachting van een nadere rege ling de ingehouden belastinggelden bij de uitbetaling van achterstallige Am. Coupons en effecten nog niet aan de ontvangers der belastingen mogen worden afgedragen. DAT overeenstemming is bereikt inzake de deblokkeering van Ned. activa in Zwitser land. DAT de Ned. Vereeniging voor Intern, recht op 6 April in de K. v. K. te A'dam haar jaarvergadering zal houden. DAT Pierre Reinards, de vroegere dirigent van het Symphonie-orkest van den Ned. Omroep, is gearresteerd. DAT de jaarvergadering van Het Ned. Congres voor Openbare Gezondheidsregeling op 16 April a.s. te Utrecht wordt gehouden. DAT te 's-Hertogenbosch de tentoonstel ling „De ondergedoken camera" is geopend, waar veel documentatie-materiaal uit den bezettingstijd, vervaardigd door 34 fotogra fen, wordt geëxposeerd. DAT door activiteit van twee politie-agen- ten in enkele uren tijds twee belangrijke inbraken te R'dam zijn opgehelderd, waarbij de inbrekers op een „Wild-West"-manier zijn achtervolgd. DAT is opgericht de vereeniging „De Rot- terdamsche Sportpers", waarvan het secre tariaat is gevestigd, Hooidrift 36, R'dam-W. DAT tot vice-consul der Nederlanden te Larvik (Noorwegen) is benoemd de heer K. Schoning. DAT ir J. Overweg, directeur der Machine fabriek Gebr. Stork en Co. te Hengelo, he den zijn 40-jarig jubileum by deze onder neming viert. DAT minister Vos aan „Het Vrije Volk" toestemming heeft gegeven tot het uitgeven van een speciale jaarbeurskrant in een op laag van 200.000 exemplaren met 16 pagina's van het tegenwoordige courantenformaat, terwijl voor de overige dagbladen geen deviezen voor extra papier beschikbaar zijn. Inkomsten van verdienende gezinsleden zullen tot een lager voorschot leiden, terwijl met eventueel bezit rekening zal worden ge houden. De credieten zullen, zoo mogelijk, moeten worden terugbetaald op basis van f 1 per week voor iedere 100 gulden, die men ge kregen heeft. Bij werknemers zal de afbe taling geschieden in den vorm van inhou ding op het loon, waarvoor de werkgever zegels zal moeten plakken op een spaar kaart. De credieten worden verstrekt in den vorm van waardebonnen, die geleidelijk op nader te bepalen tijdstippen zullen worden geldig verklaard en die slechts zullen kun- en worden gebruikt voor den aankoop van bepaalde goederen, waarbij vooral moet worden gedacht aan kleedmg en schoeisel. De winkeliers zijn verplicht de bonnen aan te n'emen. Zij zullen deze kunnen verzil veren bij de kantoren der Middenstandsbaok en wellicht ook bij de Boerenleenbanken. Bloemenexport vanuit Nederland naar Zwitserland Naar de Nieuwe Leidsche Cou rant verneemt, is hedenmorgen van Schip hol per vliegtuig een delegatie uit de krin gen der bloemenkweekers naar Zwitserland vertrokken, waar zij besprekingen zal voeren over den afzet van bloemen, zooals anjers, rozen, seringen en bolbloemen. De delegatie bestaat uit de heeren T. Kralt, voorz. van de Bloemenveiling „Flora" te Rijnsburg, A. G. Mensing en G. Oud, van de Aalsmeersche bloemenveiling en Orbaan, secretaris van de Bedrijfsgroep. HEROPENING AMSTERDAMSCHE EFFECTENBEURS. Volgens het A.N.P. zal de Amsterdamsche effectenbeurs waarschijnlijk over twee A drie weken worden heropend voor de ver handeling van aandeelen met inbegrip van Amerikaansche en Ned.-Indische fondsen Plaatselijk bewolkt, aldus De Bilt Tot morgenavond wordt verwacht: Aanvan kelijk nog onbewolkte lucht met in den nacht plaatselijk mistvorming, later van de Noordzee of het IJselmeer landinwaarts drijvende wolkenvelden, droog weer. iets lagere temperaturen dan vandaag, meest zwakke wind.

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 1