Nieuws uit Londen met spanning verbeid Janke, eenmaal persdictator, gearresteerd iDisI 01 te serie: 1 April 1920IS October 1911 VRIJDAG 28 DECEMBER 1945 2e Serie: le Jaargang vanaf T Mei 1945, No. 199 Abonnementsprijzen ƒ0.28 per week 1.10 per maand ƒ3.25 per kwartaal (bij bet. per kwit. verh. m. adm.kosten) Hoofdredacteur: H. DIEMER Redactie: E. VAN DER ROS Bureaux Redactie en Administratie: HOOGEWOERD 103 Telefoon 22710 Postrekening 5 8 9 3 6 Christelijk-Nationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken Doch het laat nog op zich wachten Nederland wadht met spanning op (het nieuws uit Londen, doöh tot dus ver valt er nog weinig concreets te melden. Zoo men weet zijn gisteren •de besprekingen tusschen de Neder- landsche en Britsehe ministers en dr v. Mook aangevangen en naar wij uit berichten moeten concludeeren, zijn er reeds groote vorderingen ge- begrijpen," voegde hij er aan toe, „wat de woorden het Koninkrijk der Neder landen en vrede op aarde beteekenen." ONTEVREDENHEID ONDER DE NEDERLANDERS. Naar eert Fransch persbureau meldt, zou er onder de Ned. bevolking van Batavia en Bandoeng ontevredenheid heerschen over het door de Britten zonder onderscheid uit voeren van bombardementen, in plaats? van politiemaatregelen te treffen tegen de elementen, die van collaboratie met de Jap pen worden verdacht. Tevens spreken de Het Fransehe kabinet, dat tot halveering van den franc besloot. Derde van rechts generaal De Gaulle, onder wiens leiding deze maatregel niet dan met een bloedend liart genomen werd. maakt. Zelfs zou het onderhoud van gisteren, hoewel aanvankelijk twee dagen voor de besprekingen waren vastgesteld 'vrijwel het einde der conferentie tussöhen beide partijen beteekenen. Men verwacht, dat de confrentie zal afloopen met een funidamenteele oplossing van'het Indische probleem. Het voornaamste belang van Engeland in deze zaak wordt gevormd door het zoo spoedig mogelijk terugtrekken der Britsehe troepen van Java. In hoeverre En- geland aandrang heeft uitgeoefend op het hervatben van rechtstreeksche besprekingen tusschen de Nederland- söhe en nationalistische vertegen woordigers in Indië is ons nog on bekend. In ieder geval is het een be langrijk punt van de agenda geweest. Bij de besprekingen was mede tegen woordig de Ned. ambassadeur te Lon den, jhr mr E. T. J. M. Michiels van Verduynen. NAAR SAMENWERKING IN INDIË. In het geallieerde hoofdkwartier te Ba tavia worden inmiddels de besprekingen tus schen generaal Chrdstison en de nationalis tische „ministers" Sharir en Sjarifoedin, voortgezet. Deze besprekingen zullen ver moedelijk geen politiek karakter dragen anders zouden zij moeilijk in overeenstem ming zijn te brengen met de Britsehe con fidenties doch het zijn pogingen om ge zamenlijk de orde en rust te herstellen. Gén. Ohristison heeft dan ook in een officieele verklaring een oproep tot sa menwerking gedaan, welke beantwoord is door luit.-admiraal Helferic'h, die bij de Ned. troepen en burgers- eveneens op samenwerking heeft aangedrongen. In zijn antwoord dacht adim. Helferich vooral aan diegenen, die na jaren van lijden in krijgsgevangenenkampen nu gedwongen werden niets te doen. „Ieder moet goed Nederlanders meer en meer over de nood' zaak van een zuivering onder de hoogere Ned. ambtenaren. De Europeesche gemeen schap in Batavia keurt het feit af, dat een aantal Ned. waardigheidsbekleders, die deel heeft uitgemaakt van de regeering van Brisbane, voor het vieren van het Kerstfeest naar Australië zij gegaan. Het „Dagblad" wijst op de verhouding tusschen Engelschen en Nederlanders in Indië, die niet zoo is als wel gewenscht ware, doch voegt er aan toe. dat d^ Britten hel uiterste geduld en den grootsten moed aan den dag hebben gelegd. NIEUWE GEVECHTEN TE BANDOENG Dezer dagen waren er bij Bandoeng hevige van huis-tot-huis gevechten, waarbij de ex tremisten gebruik maakten van Chlneezen, met de bedoeling de Britsehe troepen te dwingen hun operaties te stoppen. Om Ba tavia is thans een militair cordon getrokken, teneinde de identiteit na te gaan van alle menschen, die de stad binnenkomen of ver laten. De nationalistische procureur-generaal, mr Kasman Singo Aimed jo, heeft een order uitgevaardigd om alle ongelicenseerde wa pens in te leveren, terwijl speciaal groepen van de T.K.R. worden voorzien van bewape ning en uitrusting, door de geallieerden uit gezocht. Britsch-Ind. troepen uit Indo-China zijn op Borneo aangekomen om de door Australiërs bezette gebieden van hen over te nemen. De Ned.-Ind. reegeering heeft reeds voor een bedrag van 277.000 pond aan Austra lische vaartuigen aangekocht. ONRUST OP SUMATRA Het schijnt met de betrekkelijke rust, die op Sumatra gerudmen tijd geheerseht heeft, gedaan te zijn. De bewoners van het Nederl. kamp in Medan gaan tegenwoordig slapen onder het geratel van machinegeweer-vuur. handgranaat-explosies en revolverschoten, terwijl extremisten 's nachts het kamp bin nendringen. Gisteren werd een ex-krijgsge vang ene in zijn eigen huis door een nationa list met een geweerschot gedood, terwijb in een kamp bij Poeloe Brayan het lijk is ge vonden van een op lafhartige wijze vermoor den Britschen zeeman. Vooral de Chineezen zijn vaak het slachtoffer van de extremisti sche uitspattingen. Beroovingen en ontvoe ringen zijn thans ook hier aan de orde van den dag. Nieuwe Kootwijkzender op 1875 meter komt in den aether Was steeds overal in ons land goed te ontvangen. De 1875 m golf, de oudste voor Ne derland beschikbare golflengte, zal, naar de Nieuwe Haagsche C'rt verneemt, binnenkort weer in ge bruik worden genomen. Het was de zender Kootwijk, die vroeger uitzond op deze golflengte, welke uitstekende lange golf ons herhaaldelijk door andere landen werd betwist. Zij was van bijzon dere beteekenis voor ons land, daar zij in tegenstelling tot de kórte-golf- stations, vrijwel overal in het land goed te hooren was. Deze zender werd sinds 1941 door de DuitsChers gebruikt voor de uitzendingen van de programma's, onder den naam Friesland en Calais en werd door hen in Mei 1945 vernield. Al gauw na de bevrijding is men echter aan den bouw van een nieuwen zender te Kootwijk, begonnen, die thans, z'n voltooiing nadert. In het bijzonder hoopt men er thans een betere ^ontvangst mee te bereiken in d-en Achterhoek en Twente. Met de regionale zenders in Klein Vier hout bij Beek voor Limburg en die in Hoo- gezamd voor Groningen, verwacht men dan heel Nederland een storinglooze ontvangst te kunnen waarborgen. Op één kaartje sporen en vliegen tegelijk Vlotte samenwerking tusschen N.S. en K.L.M. In samenwerking tusschen de Ned. Spoor wegen en de K.lT.M. zullen gecombineerde luchtvaart-spoorbiljetten worden uitgegeven, waardoor het voor het publiek mogelijk wordt zich aan één kantoor te voorzien van een reisbiljet voor aansluitende lucht- en treinreizen. Men kan dan een plaatsbewijs koopen, geldig voor de treinreis van een N. S.-station naar Amsterdam C.S. plus de vlucht van Schiphol naar een vlieghaven (buiten. Nederland) in Europa of omgekeerd. Reizigers, die naar het buitenland mogen, vliegen, kunnen zich dus b.v. te Arnhem voorzien van een biljet, waarop zij per spoor naar Amsterdam, per vliegtuig van Schiphol naar Zürich, van Zürich naar Pa rijs, van Parijs naar Londen, van Londen naar Schiphol en tenslotte per spoor van Amsterdam naar Zwolle kunnen reizen. Deze gecombineerde biljetten zullen reeds met in gang van 1 Januari 1946 verkrijgbaar worden gesteld aan de K.L.M.-kantoren, inlichtin- genbureaux der N.S. en de daarvoor in aan merking komende reisbureaux 't Prinselijk paar bij kardinaal mgr De Jong H.K.H. Prinses Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard hebben hedenmorgen om half twaalf een bezoek gebracht aan den nieuw benoemden kardinaal mgr De Jong, om hem geluk te wenschen mét zijn benoeming. Nederland zal zijn uitlevering vragen Naar de N w e Haagsche C r 't. ter oore komt, hebben Neder- landsche Officials in een Fransch gevangenkamp in Zuid-Duitschland onder de daar gevangen gehouden Duitschers den in ons land berucht geworden Duitschen Persdictator, Willy Janke, ontdekt. De Fransehe autoriteiten bleken niet met zijn an tecedenten op de hoogte, tot bij een recent bezoek aan het kamp door Ne- derlandsche officials, tot hun verras sing de aanwezigheid van den voor- maligen leider der Deutsche Presse- stelle aan den Kneuterdijk te Den Haag in dit kamp bleek. Natuurlijk had Janke zich wel gewacht, den Fran- schen mede te deelen, wat hij precies was. De Nederlandsche autoriteiten zullen nu zijn uitlevering als oorlogsmisda diger aanvragen daar hij aan de pe riode voor het uitbreken van den oor log tusschen Duitschland en Neder land zich vermoedelijk aan spion- nage op groote schaal heeft schuldig gemaakt. Hij was destijds verbonden aan de Handelsafdee- linig van het Duitsche gezant schap, waarvan alle employé's in strumenten der Duitsche sp ion - nage im ons land vormden. Er is toentertijd een belangrijke vondst van Duit- sohe stukken en documenten ge daan, welke in een door de Duitschers verlo ren koerierstasoh geborgen waren, die voor Janke zeer compromit- Willy Janke, dien we in ^wees. stilte zoo vaak hebben js echter niet verachtzeker, dat d-e geallieerden direct tot uitlevering van Janke zullen be sluiten, daar hij ook een rol gespeeld heeft in de Duitsche oorlogsmachine, zooals on langs uit verklaringen in het proces te Neu renberg is komen vast te staan. Uit de op het Duitsche Departement van Buitenland- DAT de Zeeuwsche piloot A. v. d. Roest Crollius, die met zijn toestel boven het Teu- toburgerwoud tegen een berg is gevlogen en thans in Den Haag wordt verpleegd, het redelijk wèl maakt. DAT er op 3 Jan. van 35 uur in „Vieux Doelen" te 's-Gravenhage gelegenheid be staat mr B. C. Slotemaker, gedelegeerde van de Stichting van den Arbeid, geluk te wen schen i.v.m. zijn* zilveren jubileum in het georganiseerde bedrijfsleven-. DAT een aantal mannelijke en vrouwe lijke ambtenaren van het Distributiekantoor te St. Oedenrode, op vermoeden van fraude, naar het Huis van Bewaring te Den Bosch is overgebracht DAT binnenkort het „Leave Camp" van de Canadeezen te Nijmegen wordt opge heven. DAT dagelijks van 9 tot 9.30 uur over den „Süddeutschen Rundfunk" een uitzending plaats vindt van de namen van nog vermiste personen, voor welke uitzending aanwijzin gen zijn in te dienen bij het Ned. Roode Kruis, Benoordenhoutscheweg 7, 's-Graven- hage. Tel. 183450/4. DAT tot directeur van den G.G.D. te Rot terdam is benoemd dr P. Peverelli te Heem stede. DAT de bezoekuren van de Rijlcsbureaux w.r aardolie-, chemische- en keramische p.oducten, metalen en oude metalen, ta baks- en teerproducten en het Rijkskolen- bureau zijn vastgesteld op Maandag, Dins dag en Woensdag van 1012 en van 1416 u. DAT het Rijksbur. voor Keramische pro ducten in den loop van Januari 1946 aan alle belanghebbenden een circulaire zal toe zenden inzake de heffing op leveringen van keramische producten. DAT de kantoren van de Rijksverkeers inspectie (personenvervoer), Sophialaan 11 te Den Haag, m.i.v. 2 Jan. verplaatst worden naar Westplein 2, te Rotterdam. DAT de kantoren van het consulaat-gene raal van Tsjeeho-Slowakije zijn gevestigd Oranje Nassaulaan 44 te A'dam en ze dage lijks van 1012 uur voor het publiek ge opend zijn. Krulstaart-perikelen Op een avond tegen schemerdonker werd in een huis te Scheveningen een groot pakket afgeleverd, dat met veel moeite naar binnen werd gebracht. Een en ander kwam ook den C.C.D. ter oore, die belangstellend een bezoek ging bren gen,. Drie rechercheurs van dezen dienst troffen een springlevend vet varken van 225 kg aan. Het lot van den dikhuid werd snel beslist. Even vlug als hij ge komen was, verdween hij weer, doch nu naar de politie, waardoor voorkomen werd dat het dier clandestien werd ge slacht. DAT de BARK thans ook, naast tiendui zenden boeken, die reeds verzonden zijn, ge legenheid heeft gekregen om kranten en tijd schriften per vliegtuig naar onze landg'enoo- ten in Indië te verzenden, welke kunnen worden ingeleverd bij het Ned. Roode Kruis, afd. BARK, Princessegracht 27, Den Haag. DAT de P.O.D. te Utrecht, Maliebaan" 25. gaarne spoedig wordt ingelicht omtrent de politieke gedragingen in den bezettingstijd van den journalist dr J. G. Loohuis. DAT de bekende acteur Jan Musch gister avond in zijn woonplaats Laren is gehuldigd i.v.m. zijn 70sten verjaardag. DAT de heer S. Walstra, directeur van het Postkantoor te Hilversum, is overleden. DAT vandaag de 160 vrouwen, die in het kamp aan den Polderweg te A'dam gedeti neerd waren, zijn overgebracht naar het kamp bij IJmuiden. DAT controleurs van den C.C.D. bij een boer te Uitgeest een completen hand- en voetbalwedstrijd met Edammerkazen, heb ben moeten spelen om in het bezit te komen van vijf clandestiene kazen. DAT aan de vice-admiraals B. Sohreuders en J. C. F. Hooykaas en aan den schout-bij- nacht H. Jolles- op hun verzoek eervol ont slag uit 's lands dienst is verleend. DAT op 1 Jan. a.s. de directeur van den plaatselijken telefoondienst te A'dam, ir G. C. Snijders, met pensioen gaat. DAT de bezoekdagen van het Rijksbureau voor genees- eh verbandmiddelen, Vondelstr. 11e. A'dam, zijn vastgesteld op Maandag, Woensdag en Vrijdag van 912 uur. DAT NeedrLand's Boekhuis te Tilburg een prijsvraag uitschrijft voor de beste Ned. Novelle van circa 20.000 woorden, welke moet worden ingediend bfj Ed. Hoornik, Sta tionstraat 2511, A'dam, die me'; Wouter Paap en Jac. $chreurs, M. S. C. de jury vormt.. DAT een dezer dagen op ons bureau lijsten ter inzage zullen liggen van de passagiers der repatrieeringsschepen uit Indië. DAT van een partij van 5800 kg tarwe, die een boer te Opperdoes, voor de „onder- grondsche" beschikbaar had gesteld, slechts 375 kg bij de verzetsorganisaties is terecht gekomen, terwijl de rest was geruild voor textiel, rijwielbanden, etc. DAT het eiland Schiermonnikoog, krach tens Art. 3 van het Besluit Vijandelijk Ver mogen, weder Nederlandsch bezit is gewor den. DAT prof. mr A. C. Josephus Jitta is be noemd tot lid van het College van Rijksbe middelaars. sche Zaken te Berlijn gevonden documenten is gebleken, dat Janke, die aan het Departe ment verbonden was, met de uitwerking be last was van stukken voor de beantwoording bij voorbaat van de door Duitschland voor genomen schendingen van het Volkenrecht bij de verschillende oorlogshandelingen. Willy Janke heeft jaren in .Nederland als journalist gewerkt, eerst als vertegenwoor diger van het Duitsche Wolff-Bureau te Am sterdam, later, na tot de Nazi-partij te zijn toegetreden, als Nederlandsch correspon dent van verschillende Nazi-bladen. Ten slotte werd hij benoemd aan het Auswartige Amt en werd toegevoegd aan het Duitsche gezantschap te Den Haag Toen de Duitschers hier de macht in Mei 1940 overnamen, was de groote dag voor Janke gekomen. Op 16 Mei 1940 belegde h\j zijn eerste persconferentie voor de Neder landsche pers, waarbij hij als I^rsdictator optrad, bladen ophief, bestra ft^Ben Nazi- gezinde hoofdredacteuren benoemde. Op de berucht geworden dagelij ksche persconfe renties aan den Kneuterdijk te Den Haag, waarvan Janke de eerste jaren de leiding had, werden de muilkorf maatregelen van het Ned. Volk bekend gemaakt. Tot ook Janke door concurreerende Nazi-persrivalen werd weggewerkt en hij een benoeming kreeg tot vice-consul van Duitschland te Zürich in 1942. Vandaar was een bericht naar hier doorgelekt, dat Janke in ongenade was gevallen bij Berlijn en toen zelfmoord had gepleegd, hetgeen dus niet juist blijkt ce zijn geweest. Zeer waarschijnlijk zal Janke dus binnen afzienbaren tijd voor een Nederlandsch Bijz. Gerechtshof terechtstaan en dan wel een toontje lager zingen, dan hij op de perscon ferenties placht aan te heffen. Was dame nieuwsgierig of de kluts kwijt? Onaangename ervaring van K.L.M.-passagiers - Gistermorgen om 9 uur vertrok het Indië- vliegtuig K.L.M. N.L. 310 van Schiphol naar Nederlandsch-Indië met 25 passagiers aan boord. Boven het plaatsje Hulst, nabij de Belgische grens, was de piloot gedwongen rechts omkeert te maken, aangezien één van de passagiers, een dame, bij vergissing, oC uit nieuwsgierigheid aan de handle van de nooddeur trok met het gevolg, dat de deur naar beneden viel. Het vallende luik trof echter den staart van het toestel en veroor zaakte eenige beschadigingen, die de be stuurbaarheid van de machine nadeelig be- invloedden. De D.C. 4 kwam veilig op Schip hol aan, doch de reis kon eerst hedenmorgen met een ander toestel worden hervat. De passagiers waren erg geschrokken en hadden met het open luik een bijzonder koude reis. Buiig, aldus meldt de Bilt Wisselend bewolkt, regenbuien, niet koud voor den tijd van het jaar, tijdelijk krach tige wind, hoofdzakelijk tusschen West en Zuid. ZON EN MAAN. Morgen: Zon op 8.50 en onder 16.34; Maan op: 2.23 en onder 13.15. 3 Jan. Nieuwe Maan; 10 Jan. Eerste kwar tier; 17 Jan. Volle maan en 25 Jan. Laatste kwai'tier. Op 3 Jan. a.s. zal de brug over den IJsel te Kampen weder voor het verkeer wor den opengesteld. Bij het plaatsen van de laatste overspanning van deze brug war ren vele autoriteiten aanwezig.

Nieuwe Leidsche Courant | 1945 | | pagina 1