■hieuiue geitedje GTourrmf Besprekingen te Londen heden begonnen Open brief aan minister Schermerhorn lOist <11 Ie serie: 1 April 1920IS October 1941 DONDERDAG 27 DECEMBER 1945 2e Serie: Ie Jaargang vanaf 1 Mei 1945, No. 195 Abonnementsprijzen ƒ0.26 per week 1.10 per maand 3.25 per kwartaal (bij bet per kwit verh. m. adm.kosten) Hoofdredacteur: H. DIEMER Redactie: B. VAN DER ROS Bureaux Redactie en Administratie: HOOGEWOERD 103 Telefoon 22710 Postrekening 5 8 9 3 6 Christelijk-Nationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken ^datOiBtUb if fltjdslfBtS ijnjjiï (jrri ia tegjjenspgti* Werd er een aanslag op Sharir gepleegd De Ned. minister-president prof ir W. Schermerhorn is gistermQrgen in ge zelschap van minister Logemann, luit.- gouv.-gen. dr van Mook en minister van Roy en, die den minister van Buiten- landsche Zaken wegens ziekte vervangt, op het vliegveld Croydon aangekomen voor het voeren van besprekingen met de Britsche regeering over den toestand in Indië. Vandaag zijn de besprekingen te Londen begonnen. Daar zich bij de Ned. delegatie geen militair deskundige bevindt kan worden aangenomen, dat de te nemen beslissingen uitsluitend op politiek terrein liggen. Nader wordt gemeld, dat zich in het vliegtuig ook bevonden minister Lief- tinck en de Britsche ambassadeur Sir Neville Bland, eerstgenoemde echter voor zijn gewone* maandelijksche routine-be zoek. De Britsche minister van Buiten- landsche Zaken, Bevin, zal zoolang hij te Moskou verblijft, bij de besprekingen worden vervangen door den minister van Staat. Philip Noël Baker. Minister Scher merhorn denkt tegen het einde van deze week weer in Nederland te zijn. De con ferentie der Big Three te Moskou zal zeker invloed uitoefenen op de beslissin gen van de besprekingen te Londen. MOORDAANSLAG OP SJARIR Naar het Nationalistische .ministerie" van Voorlichting te Batavia beweert, heeft gister middag een moordaanslag op Sjarir plaats gehad, welke echter is mislukt. Sjarir werd in zijn auto beschoten door een vijftal Indo- Europeanen en Surinamers in Ned. uniform, die echter, naar bij onderzoek is gebleken, niet hebben geweten, wie zich in de auto bevond. Volgens Sjarir zouden de aanvallers om hem zijn gaan staan en hem hebben ge slagen. doch Sjarir voegde er aan toe: „Ik geloof niet, dat zij wisten wie ik was". De daders zijn inmiddels gearresteerd. NEDERLANDRRS UIT GIJZELING LOSGELATEN. Na besprekingen van den Britschen kapitein Clarke met nationalistische leiders te Ban doeng zijn 73 Nederlanders, die in het Zuiden der stad langer dan zes weken als gijzelaars weiden vastgehouden, door de nationalisti sche „militaire politie" vrijgelaten. Tevens zijn gisteren 3000 Ned. evacuees uit Indië met Britsche schepen te Bangkok aangekomen. Meer dan de helft der evacué es waren jonge kinderen. Vijftienduizend Chineesche inwo ners van Tjitjadas hebben bij de Britsche autoriteiten te Bandoeng geprotesteerd wegens het achterwege blijven van een waarschuwing aan de Chineezen bij den aan val op deze plaats, waardoor talrijke dooden onder de Chineezen vielen. Tijdens de laatste gevechten te Bandoeng is de beruchte Hadji van Garoet overleden, een der voornaamste extremistische leiders in dit gebied. Tijdens de Kerstdagen zijn de schermutselingen op Java gewoon doorgegaan. In Batavia en Buitenzorg werd nog druk geschoten, terwijl de extremisten in Semarang ook niet hebben stilgezeten. De voedselpositie op Java blijft 119,1 franc (v.h. 50 franc) - 1 dollar De koers van den Franschen franc is thans vastgesteld op 119.1 franc tegen één dollar en 480 francs tegen een pond sterling, zoo werd Dinsdag officieel medegedeeld. De parlementscommissie voor Frankrijk- Overzee heeft de gevolgen van devaluatie van den franc voor de Koloniën bestudeerd. Zij was van meening, dat zoo mogelijk in dit opzicht de franc in de overzeesche gebieden moet worden losgemaakt van den Europee- schen. Thans drie soorten francs De „Assemblée" heeft gisteren in een bij zondere vergadering de regeeringsvoorstellen tot devaluatie van den Franschen franc in behandeling genomen. Met 506 tegen 44 stem men werd het wetsvoorstel aanvaard. De devaluatiewet maakt voor het eerst melding van een franc van het moederland en die der koloniën. Er bestaan nu drie ver schillende soorten francs; die van het moe derland, die van Afrika en die van den Stil len Oceaan. De franc van de Fransche ko loniën in het gebied van den Stillen Oceaan zijn ten opzichte van den franc van het moe derland met 140 pet in waarde vermeerderd, die van het Fransch equatoriaal Afrika met 70 pet. De Fransche regeering heeft deze onderscheiding gemaakt omdat het prijs niveau in deze gebieden niet in dezelfde mate als in Frankrijk en Noord-Afrika ge stegen is. Tev-'-ns heeft de „Assemblée" met alge- meeae stemmen besloten de financieele voor stellen van Bretton Woods goed te keuren. VOLGT OOK DE LIRE? Volgens een bericht van A.F.P. uit Rome zou ook de lire devalueeren. De nieuwe koers zou worden: 225 lire per dollar en 900 lire per pond sterling. nqg steeds hachelijk, zooals ook dr van Mook in een interview met het A.N.P. verklaarde. Officieel wordt gemeld, dat de T.K.R. (het Ind. volksleger) meehelpt bij het ontwapenen der Japanners en de evacuatie der krijgs gevangenen. EEN „SKYMASTER" OP HET VLIEGVELD TWENTE. Als gevolg van de Kerstdrukte was het aantal boekingen voor het Havilland-toestel van den Regeeringsvliegdienst Amsterdam Twente zoo groot, dat er Zaterdagmorgen een DC-4 Sky master") werd ingelegd. Na verblijf van ruim een uur op het vliegveld Twentse, tijdens hetwelke velen van de ge legenheid gebruik maakten om het reuzen- toestel te bezichtigen, vertrok de Skymaster weer naar Amsterdam. Onder de passagiers bevond zich, nu her steld, mevrouw Charlotte Köhlier, die een maand geleden te Enschedé door een jeep werd aangereden, als gevolg waarvan zij een lichte hersenschudding had opgeloopen. UIT ÏNTERNEERINGSKAMP TE HOOGERHEIDE ONTSNAPT. Uit het interneeringskamp te Hoogerheide zijn dezer dagen twee gevangenen ontsnapt, nl. Schouwenaars uit Oudienibosch en Donkers uit Dongen. Beiden zijn nog voortvluchtig. In geheel Duitscliland komen rechtbanken Voor berechting der overige oorlogs misdadigers. Ter berechting van hen, die be schuldigd worden van oorlogsmis daden in den zin, die het Hof te Neurenberg daaraan heeft gegeven, zullen in geheel Duitschland recht banken worden ingesteld, die juri disch dezelfde bevoegdheden hebben als het Hof te Neurenberg. Alle be zettingsautoriteiten kunnen verdach ten in arrest doen stellen. Geschillen over de jurisdictie tusschen de be zetters worden beslist vanwege den geallieerden bestuursraad. DE ZAAK TEGEN JHR. VON BÖNNING- HAUSEN. De rechtbank te Almelo zou Zaterdag Jl. vonnis wijzen tegen jhr. von Bönninghausen, oud-burgemeester van Hilversum, die zich zou hebben schuldig gemaakt aan valschheid in geschrifte. De Officier van Justitie had twee jaar gevangenisstraf geëischt. De zaak is thans terugverwezen naar den rechter commissaris voor het instellen van een nader onderzoek. In het kader van den wederopbouw der Ned. Spoorwegen werd een mijlpaal bereikt: het herstel van de groote brug bij Oosterbeek. Daarmede is de belangrijke verbin ding ArnhemNijmegen hersteld. Van mr. dr. J. W. Dekker te 's Gravenhage ontvingen we een afschrift van een open brief, dien de gevangenen in het kamp Tjimahi half December aan den minister president hebben gezonden. De heer Dekker had dezen brief ontvangen van zijn broer P. Dekker, hoofdcommissaris van Politie te Batavia, die thans nog, ruim vier maanden na de Japansche capitulatie, bekend is onder het Japansche registratie nummer 28377 en eveneens in dit kamp verblijft. In dit schrijven wordt een ernstigen aanval gedaan op de Ned. Regeering, die zich tot nog toe weinig of niets heeft laten gelegen liegen aan de Nederlanders, die nog in de kampen verblijven en meer dan anderen bekend zijn met de huidige omstandigheden in Indië. Zelfs een autoriteit als genoemde hoofdcommissaris van Politie wordt niet gehoord, terwijl daarentegen nationalistische leiders, die zich tijdens de bezetting willige Jap. vazallen toonden, een niet onbelangrijk aandeel hebben in de besprekingen voor den wederopbouw. De punten 23 t/m 27 in den open brief hebben we eenigszins omschreven, daar zij slechts zeer 'beknopt uit Indië zijn gekomen. Hier volgt de brief; Nederlanders worden als verouderde machines afgeschreven 1). Aanbieding met verschuldidgden eerbied, enz. enz. 2). In dezen brief is door ons gesteld; dat de geall. tot nu toe faalden t.a.v. het drie ledig programma, dat zij bij hun komst op Java zich zelf hebben opgelegd, dat, instede van verbetering tot nog toe slechts een gestadige verslechtering van den toe stand valt waar te nemen; dat vele 10.000 den ^Nederlanders in en buiten de kam pen in voortdurend en dagelijks toene mend levensgevaar verkeeren; dat vele 1000den Nederlanders de gevangenen zijn van de Ind. extremisten onder veelal be narde en hachelijke omstandigheden: dat vele 100den Nederlanders het slachtoffer afschuwelijke wijze om het leven werden gebracht. 3). Hetgeen hier gezegd is en nog ge zegd zal worden van de Nederlanders geldt evenzeer voor grootere en kleinere groepen der Inheemsche bevolking, welke de Nederl. zaak getrouw bleven. 4). De schets van den droevigen toestand, waarin de Nederlanders hier te lande, leden van een overwinnende natie en de met hen verbondenen, zich bevinden, 3y2 maand na het sluiten van den wapenstilstand, is hiermede geenszins voltooid. 5). De liquidatie der vrouwenkampen van Midden-Java met hun menschonteerenden toestand is, ondanks herhaalde verklaringen, dat deze ontbinding met spoed en op korten termijn behoorde te geschieden en ook zou geschieden, nog steeds geen feit; de toe standen in het grootste vrouwenkamp te Ba tavia (Tjideng) laten nog steeds alles te wen- schen over; de meeste geïnterneerden te Tji mahi (met zijn grillig en guur klimaat) be schikken zelfs niet over een stroozak en deken of wat daarop lijkt, noch over vol- werden van de huidige troebelen en op doende warme kleeding.' DAT het Maastrichtsche tribunaal den mijnwerker J. H. v. d. Broek, die een vurig propagandist was voor de N.S.B., 9 jaar in- terneering oplegde. DAT de staking der raadsleden, ambte naren en politie,, der gemeente Schinveld (L.) als protest tegen de terugkeer van bur gemeester Adams j.L Zaterdag wel is opge heven, doch dat opnieuw de bezwaren ter kennis van den minister en den commissaris der provincie zijn gebracht. DAT de toonkunstenaar Adriaan Liesse ring te Bussum 23 Dec. zijn 40-jarig jubi leum heeft gevierd. DAT te Tilburg, als eerste in den lande, een soc.-economische raad is geïnstalleerd, waarvan prof. dr F. v. d. Ven voorz. is. DAT de laagstbezoldigden der N.V. Philips te Eindhoven na de algemeene loonsverhoo- ging van November nog eenige loonsverhoo- ging hebben ontvangen. DAT bij een ontploffing in het kamp voor Duitsche krijgsgevangenen te Middelburg, 2 Duitschers zwaar en 4 licht werden gewond. DAT op uitnoodiging van B. en W. van Eelde opnieuw inschrijvingen hebben plaats gehad voor de tollen te Ee'derwolde en Oos terbroek, welke inschrijvingen varieerden Van f5448 tot f1632 per jaar. DAT volgenden zomer in Veendam een groote tentoonstelling op landbouw-, han dels- en nijverheidsgebied wordt gehouden. DAT de Prov. Gron. Grossiersver. haar twijfel heeft uitgesproken over het nut van het voortbestaan der vakgroep. DAT de hoofdambtenaar ir A. R. Huls- hoff, ir. J. L. Inckel, P. P. Messer en G. J. Roes 31 Dec." den Amsterd. gemeentedienst met pensioen zullen verlaten. DAT te A'dam de tram- en busdiensten op Oudejaarsavond om 9 uur eindigen en op Nieuwjaarsdag om half 8 beginnen. DAT de dijkbreuken op Walcheren ver schillende kreekjes hebben geslagen, die alleen met zeer hooge kosten opgeruimd kunnen worden en men er daarom de voor keur aan geeft er boschrijke meertjes van te maken ten bate van de watersport. DAT de ministers Schermerhorn, Kolf schoten, Beel en van Schaik Maandag een bezoek hebben gebracht aan den nieuwen Ned. kardinaal mgr dr J. de Jong te Utrecht. DAT een gedenkboek is verschenen ter herinnering aan de vermoorde hoogleeraren en studenten der R.-K. Universiteit te Nij megen. DAT volgens een bericht uit New York de Ned. componist en dirigent Dirk Fock, zoon van den vroegeren G.G. van Ned. Oost-In- dië, binnenkort naar Europa zal komen en het Concertgebouworkest te A'dam zal diri- geeren. DAT op Kneuterdijk 8 te Den Haag, op initiatief van den minister van Marine, een bureau is gevestigd voor plaatsing van gede mobiliseerd marinepersoneel in het bedrijfs leven. DAT op de lijst van aanbeveling voor di recteuren van den G.G.D. te R'dam zijn ge plaatst dr P. Peverelli te Heemstede, S. Spijer te A'dam en dr W. H. Levend te Zaandam. DAT de „Drechtdijk" van de H.A.L. uit Kiel in R'dam is teruggekeerd. DAT in de kathedraal van Colombo «en Nederl. Kerstdienst is gehouden, die o.m. door leden der Ned. strijdkrachten te Ceylon is bijgewoond. DAT te Rotterdam j.i. Dinsdagavond een stoker van een Noorsch schip door een auto werd gedood en in Groenlo een 14-jarige jongen door onvoorzichtigheid met een ge vonden granaat sneuvelde. DAT de Arrondissements -rechtbank te Gro ningen een bontwerker, die zonder officieele toestemming zijn dienstverband met zijn fir ma had verbroken, in rechte gedwongen heeft tot hervatting van zijn werk. DAT de minister van BinnenL Zaken een ernstig beroep doet op die gemeentebesturen die zich niet ontzien om tegen ongeoorloofde prijzen goederen te verkrijgen, en zich van deze praktijken te onthouden. Laatste loggers zijn binnen* geloopen Vreugde onder de Scheveningsche visschers. De laatste haringloggers zijn even voor Kerstmis te Scheveningen binnengeloopen. Het zijn de Sch. 14, K. Pronk, met 60 kantjes en de Sch. 325, A. Harteveld, met 100 kantjes haring. De geheele haringvloot is nu binnen en het is „behouden teelt". Er is te Scheveningen vreugde en ook dankbaarheid. Immers de geheele haringvloot is werkelijk behouden binnen en geen enkel van deze schepen is door het mijnengevaar verongelukt. De afgeloopen teelt is zeer goed geweest. Flinke ladingen zijn aangebracht en goeds besommingen zijn gemaakt. Het meerendeel der loggers zal voor treil- visscherij in gereedheid gebracht worden. Ze zullen binnkort weer naar zee vertrekken. Kon. Familie in Soest ter kerkef H. M. de Koningin, Prinses Juliana en Prins Bernhard hebben Eersten Kerstdag in de oude Ned. Herv. kerk te Soest dien dienst bijgewoond, waarin voorging ds. J. I. van Sohaik. 6). Het eten in de kampen, dat ook nimmer na het voleindigen van den oorlog heeft vol daan aan de eischen van smakelijkheid, af wisseling en verzorgdheid, welke men bij alle matigheid en soberheid, welke de om standigheden ons opleggen daaraan terecht mag stellen, is als gevolg van den boycott der extremisten, welke den toevoei tot de kam pen van melk, eieren, groenten, versed vleesch. fruit en andere noodzakelijke le vensmiddelen heeft afgesneden ten eenen- male onvoldoende zelfs voor normaal ge voede menschen, laat staan voor menschen, die gedurende vele maanden in steeds ver scherpte mate honger hebben geleden. Reeds steekt het honger-oedeem, dat allengs be dwongen was, den kop weer op. 7). Een hereeniging der gezinnen, waar naar door velen zoo lang en zoo vurig werd uitgezien, heeft slechts in een beperkt aan tal gevallen plaats gehad; ook in dit jaar der overvvinning zullen velen Kerstmis en Oud en Nieuw in eenzaamheid vieren. Velen ver keeren omtrent het lot van hun naaste ver wanten in groote en steeds drukkender on zekerheid; steeds langer wordt de lijst der genen, die als „vermist" worden aangemerkt, doch omtrent wier wedervaren niemand uit sluitsel vermag te geven. 8. De jeugd, vernieuwd en verwilderd door een jarenlang verblijf in Jap. kampen, heeft dringend behoefte aan onderwijs en leiding, wil ze niet ten ondergaan en een ernstig maatschappelijk gevaar worden. Het onderwijs in de Jap. tijd verboden en dien tengevolge enkele jaren stopgezet, is sinds eenigen tijd op bescheiden schaal weer her vat. doch lijdt ernstig aan het tekort aan leerkrachten, leermiddelen en localiteiten. De voor de jeugd zoo noodzakelijke leiding kan niet tot effect komen, zoolang de nood lottige en funeste kampsfeer niet geheel is verbroken. 9. Nog dagelijks worden velen, in en bui ten de kampen, opgeschrikt door- orders om trent nieuwe verhuizingen en nieuwe ont ruimingen. geboden door de zioh steeds verscherpende binnenlandsche verhoudingen. Dit beteekent voor de menschen voor het over gr 00 te deel kleine luyden vrijwel zonder uitzondering het te loor gaan van het weinige, dat zij in de jaren der Jap. over heers ching, onder gevaarlijke omstandigheden en dikwij'ls met den inzet van eigen leven, nog aan have en goed hebben weten te redden. 10. Het zal niemand- verwonderen, dat van velen, in en buiten de kampen, diie dit alles machteloos en werkloos moeten aanzien en die van dag tot dag om zich heen de ont reddering grooter zien worden, zich een groote bitterheid meester maakt. 11. Men is 3llen-gs beu geworden van alles; beu van het leven in de kampen, dat een aanfluiting is van alles wat het leven zijn kan; beu van de vele en herhaaldelijke toe zeggingen, die tot weinig of niets hebben geleid; beu van de tegenstrijdige orders; beu van de voortdurende verschuivingen en ver huizingen. Men heeft den indruk in dezen nood door een ieder verlaten te zijn, door de geallieerden en door zijn eigen regeering, 12. Ook indien men zioh nuchter en onbe vangen stelt tegenover de dingen en alle sentiment bant, kan men niet anders dan erkennen, dat vele der geuite grieven en be zwaren als juist moeten worden aangemerkt. Voor zoover deze bezwaren het beleid der geallieerden betreffen, zijn zij door ons samengevat in een brief aan den Engelschen minister-pres. Van de bezwaren, d'ie i<n het bijzonder het beleid van de Ned. regeering raken, moge hier een overzicht volgen. Ons eerste en misschien wel ernstigste be zwaar, waartoe vele andere bezwaren zijn terug te voeren, is dit, dat onze regeering zich aan de Ned. groep in de met haair ver bonden loyale groepen Inheemsohen tot nog toe weinig of niets heeft laten gelegen lig gen. Het eerste rechtstreefcsche woord moet nog' tot ons gesproken worden; het eerste rechtsfcreeksche contact moet nog worden gelegd. Zelfs een woord van opbeuring o£ bemoediging, van besef van onze nooden, van deernis met het lijden van zoovelen, werd tot nu toe van de zijde der Ned. regee ring niet vernomen. Toch geldt het hier een groep, die tot het einde toe trouw gebleven is, d'ie naar den eisch van den afgetreden G.G. steeds stipte gehoorzaamheid heeft betracht. 14 Het moet een ieder duidelijk zijn, dat organisaties als de R.A P.W.I. en K.D.P. dit ge brek aan contact en medeleven nooit zullen kunnen ondervangen; haar structuur en haar arbeid draagt daarvoor een te beperkt en onpersoonlijk karakter. (Zie vervolg pag. 2) VEERVERBETERING IN ZEELAND. Een flinke verbetering is er gekomen in den veerdienst SchouwenDuivelandZuid- Beveland. De dienst ZierikzeeWolfaartsdijk wordt nu onderhouden met de stoomboot „Koningin WiLhelmina", die 4 maal per dag VjV. verbinding geeft. Zacht 1veer, aldus de Bilt Tot morgenavond wordt verwacht: Na een aanvankelijke opklaring tegen morgenochtend weer regen, tijdelijk afne mende, doch later weer toenemende wind tussohen West en Zuid. Weinig verandering in temperatuur. ZON EN MAAN. Morgen: Zon op 8 50 en onder 16.34; Maan op: 2.23 en onder 13.15. 3 Jan. Nieuwe Maan; 10 Jan. Eerste kwar tier; 17 Jan. Volle maan en 25 Jan. Laatst® kwartier.

Nieuwe Leidsche Courant | 1945 | | pagina 1