Klachten in de Kamer inzake de kampen HU,tl WE LE1DSCHE COURANT- DONDERDAG 20 DECEMBER 1945 Gebrek aan rechtszekerheid becritiseerd (Van onzen Parlementsredacteair) We hebben van het begin af getobd met onze politieke delinquenten Velen van hen zijn in de Meidagen links en rechts, te hooi en te gras, vaak ten onrechte, opgepakt. Deze bom overviel ons destijds en op het groote werk, dat moest geschieden, waren we niet ingesteld. Bovendien was de Lon- densche wetgeving op dit stuk ten eenen- male onvoldoende, om het zacht te zeggen. Men had er geen flauwe notie gehad van wat hier viel op te knappen. Het is toen misgeloopen. Ook doordat we met een opsporingsapparaat werkten, dat ten deele onbevoegd en ondeskundig en ook allerminst onbaatzuchtig was te noemen. Het M.G. zette bovendien den voet dwars aan allerlei wat tot verbetering had kunnen leiden. Onbetrouwbare elementen speelden daar soms een rol. Zoodat het b.v. kon ge beuren, dat akn Nederlandsche justitueele autoriteiten de deur gewezen werd, toen ze onmiddellijk na den zelfmoord van Rost van Tonningen te Scheveningen poolshoogte kwa men nemen. Het bleek, dat een individu in Canadeesche uniform, een oud S.S.-man op de aangeduide plaats oppermachtig op trad. Na heel wat narigheid hebben we behalve het Besluit Bg. Strafrecht, het Besluit Po litieke Delinquenten 1945 gekregen met de bedoeling wat orde in den wilden chaos te scheppen. De Tribunalen konden toen onder wat betere omstandigheden hun levensloop begin nen Maar heelemaal in orde schijnt het nog niet. Wel kunnen de eenvoudiger gevallen sneller worden berecht en worden die, welke een ernstiger onderzoek eischen onderschei den en gescheiden. Zoo kunnen de lichtere gevallen van menschen, die zich hebben mis dragen, in sneller tempo worden afgedaan. Maar dat geeft toch ook nog tal van moei lijkheden door competentiegeschillen, door misbruiken en handelingen in strijd met het recht en goede rechtsbedeeling. En ook ten aanzien van de maatschappelijke, economi sche en ethische gevol-gen van interneering sohijnt er heel wat te zijn. dat niet in orde is. In de bekende Regeeringsnota is dit on derwerp ook. uitvoerig behandeld en de Tweede Kamer heeft er gisteren haar volle aandacht aan geschonken. Acht dames en heeren hebben zich er over laten hooren. Minister Kolfschoten had heel wat te incas- seeren en de geoefende zakelijke critiek zal hem handen vol werk geven. We zijn met het recht oo verkeerd spoor, zeide mr Kortenhorst en het verlos sende woord is door den minister tot heden toe niet gesproken. Heel erg is ook, dat allerlei diepingrijpende maatregelen maar langs den weg van het noodrecht zii-n ge nomen en blijven bestendigd zonder dat de Staten-Generaal ze heeft kunnen beoordee- len of sanctioneeren. Dat ware toch be hoorlijk geweest Deze critiek was vrijwel algemeen in het Parlement, ook al was er bij onderdeelen eenig verschil in toon bij de beoordeeling. De trage gang van zaken gaf ook unaniem reden tot klacht. Die bedenking begint reeds bij de samenstelling van Gerechtshoven en Tribunalen. Degd en haar technische wer king behoort zoo spoedig mogelijk bij de wet te worden geregeld en bekrachtigd, naar aller oordeel. In dezen toonaard hoorden we de heeren BIJLSMA (V.-D.), LE POOLE (S.-D.) en KORTENHORST (R.-K.). Vooral laatstge noemde was Vrij scherp. Van „Yrbrand de Vries" kwam een en ander voor ingewijden niet al te onverwacht. Geen illegaliteit meer in legaal kader na den vrijheidsoorlog, dien we achter den rug hebben, zei hij met den Haagschen advocaat Mr van Dal. Hij zou b.v. de voorkeur hebben gegeven aan be rechting van de voornaamste oorlogsmis dadigers tegelijk, gelijk in Neurenberg ge schiedt, waar de instructie zoo is, dat de historische ontwikkeling der begane mis daden de wereld helder voor oogen wordt gesteld. Critiek had hij voorts op hen, die onbestraft allerlei order? van het M.G. ter zijde legden, op Mr Zaayer, den Haagschen Procureur-fiscaal, die tot de balie verwijten richt als zij op zijn slechte dagvaardingen critiek uitoefent. Den 'minister werd- geraden aan verstandige wenschen van de balie meer het oor te neigen. Ook de oud-minister BURGER (S.-D.) w-enschte bij den onhoudbaren toestand van rechteloosheid snel recht en een Tribunaal besluit goedgekeurd door de Staten-Gene raal. De tegenwoordige groote discretionaire bevoegdheid van de Procureurs-fiscaal ging hem'veel te ver. Streng is goed, maar recht moet er zijn vóór alle?. Men moet cliënten niet van hun raadslieden af kunnen houden. In denzelfden toonaard spraken Mei. WTTEWAALL VAN STOETWEGEN (C.-H.) en Mr WENDELAAR (Lib.). Tekort aan rechtszekerheid, constateerden ook zij. Streng recht, maar lichte gevallen moeten vrij. Eerstgenoemde bracht ter sprake het belachelijk gedoe van den P.OJD., die te Rotterdam bij de 104-jarige Mevrouw Herfst een onderzoek ging instellen naar politieke betrouwbaarheid omdat de vroegere N.S.B - burgemeester Müller haar op haar 103den verjaardag een bezoek had gebracht. Zou men deze 104-jarige een blijvend gevaar voor de samenleving hebben geacht? De heer WENDELAAR zou ook gaarne de erg ste landverraders binnen een m«and voor een krijgsraad hebben willen zien. Over de behandeling in de kampen was ook schier niemand tevreden. Alleen de heeren BIJLSMA eri POSTHUMA (C.D.U die kennelijk over kampen in het Noorden spraken, hadden een vrij gunstigen indruk gekregen, maar alle andere sprekers hadden voor de kampen niets dan een zwaar zon den register. Ten deele hebben perverse, mio- dadige elementen dat voor hun rekening, maar corruptief geknoei is op alleirei wijzen en in velerlei vorm voorgekomen. Mishan delingen waren geen zeldzaamheid. En, aldus de heer WENDELAAR, de heer Kortenhorst heeft den minister wel willen disculpeeren omdat hij deze toestanden bij zijn optreden vond, maar zij zijn hem toch reeds zoo lang en zoo volledig bekend, dat het langzame en slappe optreden van het departement er tegen, niet verontschuldigd kan worden. Tel ken? ook weer krabbelt de minister bij een goed begin achteruit. Zoo in Augustus na zijn eerste aankondiging van mogelijke vrij latingen en pas nog weer de minister-presi dent, die vooral niet wenschte, dat van een Kerstamnestie gesproken werd. Over de toepassing van de doodstraf werd ook een en ander gezegd. De heer BIJLSMA poogde haar ter zijde te stellen door den wensoh te uiten, dat toepassing slechts mo gelijk zou zijn, nadat de Kamer zich er over had kunnen uitspreken bij een wettelijke regeling van de b.g. rechtspraak. De heer LE POOLE, dde niet van alle landgenooten vorderde, dat zij helden waren, wenschte echter snelle executie van uitgesproken von nissen en zou het betreuren, indien de kwestie eerst aan de Kamer zou worden voorgelegd. De heer KORTENHORST zou dit laatste todh behoorlijk vinden, hoezeer hij in principe voorstander is van de dood straf. Maar executeeren, zoo interpreteeren wij deze verklaring met een reserve, kan een tweede zijn. De heer WENDELAAR wees er op, dat het verzet tegen de dood straf groeit hoe langer men met rechtvaar dige en snelle berechting wacht. Van verschillende zijden werd ook opge komen tegen ongrondwettige verbeurdver klaringen en een pleit gevoerd voor het weder in de maatschappij terugbrengen van ex-politieke delinquenten en kinderen van N.S.B.-ers. Op dit punt gebeurt er, on danks goeden wil, veel te weinig en demon streert zich zekere onwil in de maatschappij. Mevrouw DE VRIES-BRUINS (S.-D.) wees behalve op de onjuiste plaatsing van ver schillende kampen (Duindorp te Schevenin gen b.v.) op den slechten, gezondheidstoe stand in allerlei kampen ondanks een inge wikkeld en vrij kostbaar medisch apparaat. Vooral t.fo.c. schijnt veelvuldig voor te ko men. Ten slotte drong zij er op aan oim kinde ren ruimer gelegenheid te geven met hun ouders en speciaal de moeders te correspon- deeren. Vandaag verder. NIEUWE TWEEDE KAMERLEDEN De commissie voor de benoeming van leden der Voorloopige Staten Generaal heeft tot leden V2n de Tweede Kamer in de vaca tures van de heeren Dr. H. Brugmans en J. Bommer benoemd de heeren: Drs G. M. Ne- derhorst te Gouda (S.D.A.P.) en E. A Ver meer te Naarden (S.D.A.P.) KALTENBRUNNER WEER ZIEK. Kaltenbrunner, plaatsvervangend Nazi leider in Duitschland, die aanvankelijk niet voor het tribunaal kan verschijnen wegens ziekte, maar vorige week toch verscheen, is nu weer ingestort en volgens de laatste be richten ernstig ziek. Bonnen voor de komende periode Voor de periode van 22 Dec. tot en met 6 Jan. zijn de volgende bonnen aange wezen: BONKAARTEN KA, KB, KC 513: 500506 800 gram brood 507508 200 gram bloem 509 500 gram suiker 510 100 gram koffie 511 100 gram cacao 512 125 gram boter 513 250 gram margarine 514 100 gram vet 515 100 gram kaas 516519 100 gram vleesch B41, B42 400 gram brood' BONKAARTEN KD, KE 513: 600601 800 gram brood 602603 200 gram bloem 604 200 gram rijst 605 600 gram suiker 606 100 g-ram cacao 607 250 gram boter 608 125 gram margarine 609 100 gram kaas 611614 100 gram vleesch E41 200 gram rijst TABAKSKAARTEN enz.: T05 2 rantsoenen tabak X05 2 rantsoenen tabak V05 100 gram versnaperingen. Kerk en School Mr Dr F. HOLLANDER In het interview over het vrijlaten van politieke gevangenen men zie ons blad van jl. Dinsdag werd gewag gemaakt van mr dr F. den Hollander. Dit moet zijn mr d:r. F. Hollander. Voor het eerst na zes jaar is de Raad van Beheer van de Bataafsche Petroleum Maatschappij weer te 's-Gravenhage in vergadering bijeengekomen. De Engelsche leden van dezen Raad, de heeren Col. Abel Smith, Sir Andrew Agnew, Lord Bearsted, Sir Frederick Godber en Sir Robert Waley Cohen, brachten daartoe een ééndaagsch bezoek aan de Residenrie. Overzicht van de vergadering in het ge bouw van de B.P.M.', waar Nederlandsche en Engelsche commissarissen tezamen met de Directie, J. B. A. Kessler, mr B. Th. W. v. Hasselt en J.% C. Panthaleon Baron van Eek bijeen kwamen. Nu ook pakjes per vliegtuig naar Indië Voorts correspondentie naar andere landen mogelijk. Weer kunnen eenige uitbreidingen in de mogelijkheden van de luchtpost verbinding AmsterdamBatavia worden gemeld: Men kan n.l. thans pakjes (de z.g. „Petits paquets") voor Ned.-Indië per luchtpost ver zenden. Het tarief (port en luchtrecht sa men bedraagt t/m 500 gram f 5.— en boven 500 gram t/m 1 kg. f 10. Aanteekening en expresse-bestelling zijn voorloopig niet toegelaten. Verder kan wor den medegedeeld, dat voortaan de corres pondentie voor militairen (ook Ned. ex- krijgsgevangenen) in Colombo, Siam, Ma laya, Straits Settlements, Philippijnen, Ned.- Indië, Australië enz., eveneens kan worden meegezonden. Hieronder valt ook de corres pondentie met de aanduiding S.A.A.C. in het adres. Toegelaten zijn briefkaarten en brieven t/m 2 kg. Wanneer de stukken een. gewicht van 20 gram niet te boven gaan is' het binnenlandsche tarief verschuldigd: zijn ze zwaarder, dan moet het gebruikelijke tarief van 30 cent per 10 gram worden be taald. Ook hier is expresse-behandeling voor loopig niet' toegelaten. De postkantoren ver. strekken nadere inlichtingerv. Bon 03 voor schoenreparatie aangewezen Het C.D.K. deelt mede, dat bon 03 der lederkaart in Nederland boven Haringvliet en Waal is aangewezen voor het doen repa reer en van schoenen met een hoeveelheid van 25 gram leder en/of rubber zolen- en h akken ma teriaal PETROLEUM VOOR AANSTAANDE EN JONGE MOEDERS Het C.D_K. deelt mede, dat a.s. moeders tegelijk müt de zesde uitreiking van extra rantsoenen voor voedingsmiddelen twee .rant soenbonnen voor petroleum tezamen voor 4 liter ontvangen voor de bevalling. Voorts reiken de distributiediensten gedurende 24 weken na de bevalling per week een rant soenbon voor twee liter petroleum uit. De eerste verstrekking heeft plaats bij de uit reiking van de stamkaart van de baby, de tweede en volgende, telkens tegelijk met de uitreiking der extra rantsoenen voor voe dingsmiddelen. Drie doodvonnissen tegen verraders geëischt Bijz. Gerechtshof te Groningen gestart. Gisteren heeft het Bijz. Gerechtshof te Groningen zijn taak aangevangen. In de eerste zitting kwamen reeds direct drie ernstige zaken in behandeling, waarbij in alle gevalten de doodstraf werd geëischt. Het eerste geval betrof de 36-jarige Klaas Kaper te Groningen, die een ondergedoken wachtmeester van den Arbeidscontroledienst had verraden, waarbij deze in tegenwoordig heid van den verdachte werd doodgeschoten; terwijl de 43-jarige Th. de Haas te Gronin gen, vroeger voetballer in het Ned. elftal, eveneens een onderduiker had verraden, wiens lijk later in een massagraf werd aan getroffen. Als laatste stond terecht dis 23- jarige G. v. d. Woude, ook uit Groningen, die een leider van den O.D. heeft verraden, die eveneens door de Duitsohers werd ver- moottk Kooiman stond terecht voor Raad van Cassatie Wil nog iets goed maken, doch weet niet hoe De bijzondere Raad van Cassatie behan delde gisteren de zaak tegen Cor'nelis Kooiman uit Rotterdam, die door het Bijz. Gerechtshof wegens verraad ter dood werd veroordeeld. Kooiman bremht naar voren, dat hij wilde blijven leven om nog iets goed te maken, doch op een vraag van den advocaat-gene raal, hoe hij zich dit voorstelde, bleef hij- het antwoord schuldig. Hierna zeide de advocaat-fiscaal, mr. Lan- gemeyer, dat niet spoedig nogmaals een zoo ernstige zaak voor den Raad van Cassatie zou verschijnen. Aangezien menschen voor minder duivelsehe daden ter dood zijn ver oordeeld. kon de advocaat-fiscaal den Raad slechts verzoeken het beroep op cassatie te verwerpen. De uitspraak werd bepaald op 14 Jan. EERSTE KAMER BRETTON WOODS GOEDGEKEURD De-Eerste Kamer is gistermiddag kort bij een geweest. De Dinsdag ip de afdeelingen onderzochte wetsontwerpen kwamen in openbare be handeling. Die betreffende de Curagaosche geldleening, en een wijziging der Invalidi teitswet gingen zonder stemming onder den hamer door. Het wetsontwerp betreffende goedkeuring van de overeenkomsten van Bretton Woods lokte een vriendelijk woord uit van den heer BLOMJOUS (R.K.), aan het adres van den vrij ernstig ongegestelden minister v. Kleffens, terwijl de heer KOE- JEMANS zijn communistische hart deed spreken door aan te dringen op samenwer king met Sovjet-Rusland op handelsgebied. Minister LIEFTINCK had voor beiden een passend antwoord. De heer Koejemans kon vernemen, dat hij bezig was een open deur in te trappen. Bretton Woods kan nu, goedgekeurd, nog tijdig op de aangewezen plaats van bestem ming zijn. NED. HERV. KERK. Beroepen: te Arum G. Scheper te Mid- wolda en Leek. Aangenomen: de benoeming tot geest, verzorger van het intern.kamp „Avegoor" te Ellecom Th. J. Mudde te Brummen. Bedankt: voor Zeist (5e pred.pl.) H. J. ter Haar Romeny te Boxmeer. GEREF. KERKEN Beroepen: te Lopik, D. J. Soholten te Stiens; te Slegn, cand. P. Uidam, huLppred. te Weert. Bedankt: voor Apeldoorn (5e pred.pl.) en Zaandam (4e pred.pl.), D. A. Zijlstra te Uithuizen: voor Leeuwarden, J. Wegge- maes te Leiden, Aangenomen: naar Slikkerveer, M. Heuzeveldt te Hazerswoude; de benoeming tot (hulpprediker te Neede, ds H. Haspers, em. pred. te Koudekerk a/d. Rijn; naar Gro ningen (6e pred.pl.), dr. P. Prins te Dor drecht f GEREF. KERKEN (ART. 31 K.O.) Bedankt: voor Helpman, H J. Schilder te Bergschenhoek. GEREF. GEMEENTEN Tweetal: Goes, J. Fraanje te Barne- veld en L. Rijksen te Leiden. Bedankt: voor Elspeet, H. Ligtenberg te Vlaardingen. BAPTISTE GEMEENTE Aangenomen: naar Arnhem, H. D. Hooghwinkel te Almelo. DOOPSGEZINDE BROEDERSCHAP Beroepen: te Grijpskerk-Noordhoorn, dr S. S. Smeding, voormalig burgemeester van Goedereede. REM. BROEDERSCHAP, Beroepen: te Hengelo mej. ds. F, A. G. de Klark te Hoogeveen. NAAR DE GENERALE SYNODE. Dè Part. synode van Zuid-Holland ten Noorden Shasft gekozen als primi-afgevaar- digden naar de in Jan. a.s, te houden bui tengewone Gen. synode de predikanten dr. J. Hoek te 's-Gravemhage-West en ds. J. Wegigemans ^e Leiden en d;e ouderlingen J. Praagman te Scheveningen en W. Warnaar te Hazerswoude, en die van Zeeland de pre dikanten ds. W. H. Ie Cointre te Bergen op Zoom ien dr. N. J. Hommes te Middelburg en de ouderlingen dr. K. Hartsuiker te Ber gen op Zoom en E. Tange te O. en W. Sou burg. De Part. synode der Geref. kerken van Zeeland, Dinsdag te Goes gehouden, heeft breedvoerig van gedachten gewisseld over de kwestie van de hoogleeraren als prae- adrviseurs ter generale synode. De synode sprak uit -deze zaak in vol vertrouwen over te laten aan de generale synode en van oor deel te zijn dat zij niet behoort tot de com petentie van de Part. synode. De Part. synode der Geref. kerken van Zuid-Holland ten Noorden heeft in haar Dinsdag te 's-Gravenhage gehouden verga dering met 13 tegen 11 stemmen aangeno- men een voorstel van cte classis Leiden, de gen. synode verzoekend deputaten te benoe men tot samenspreking met de Geref. kerken naar art. 31 K.O. en de Dhr. Geref. kerk, op dat men elkander vinde op het punt van Verbond en Doop, alsmede om aan do synode te verzoeken een nadere verklaring te willen geven, die als een samenvatting van verschil lende synodale uitspraken in betrekking tot de gerezen dogmatische geschil!3n mag wor den geacht. BENOEMING Tot buitengew. hoogleeraar in gemeente- en provincierecht en bestuurswetenschap aan de Econ. Hoogeschool te Rotterdam is be noemd mr A. Koelma te Alkmaar; tot biblio thecaris dr T. S. Jansma. Promoties. UTRECHT. Gepromoveerd tot doctor in de wis- en natuurkunde J. H. Verbeek, geb. te Utrecht, op het proefschrift: „Óver de structuur van a-biotine"; eveneens tot doc tor in de wis- en natuurkunde H. J. van den Bold, geb. te Sloten (N.-H.) op het proef schrift: ..The slane of atonic hydrogen and its application to the determination of transition-prohabilities". PERSONALIA. In den ouderd-om van 61 jaar is gisteren te Leiden overleden prof. P. Chr. Flu, hoog- leeraar aan de R.U. aldaar. Acad. Examens en Promoties. AMSTERDAM, 19 Dec. ((rem. Universi teit). De Senaat heeft besloten het eere-doc- toraat in de faculteit der geneeskunde te verleenen aan mej. dr E. Dingemanse te Amsterdam. De promotie honoris causa zal plaats -hebben tergelegenheid van den Dies Natalis der Universiteit op 8 Januari a s. AMSTERDAM, 19 Dec. Bevorderd tot arts mej. C. W. H. van Liebergen (Roosendaal), mej. E. Cabos (Amsterdam) en P. Stuifber gen (Haarlem), G. E. Wijchers (Riouw) en T. Wilhelmus (Medan). .Geslaagd artsex. Ie ged. mej. M. W. F. H. Manders en Liem Tok Dijen. G. J. Heringa, J. Boon, H. B. Log man, P. J. C. M. Franssen, W J. P Wijer mans, A. G. Degenaar, G. H. Bonnet en J. B. Ente; doet. ex. rechten J. J Mager. LEIDEN, 19 Dec. Geslaagd cand. ex. wis- en natuurkunde, no. F, mej. C. Bijleveld. Oegstgeest; cand. ex.' wis- en natuurkunde no. I., A. Verbraeck, Leiden. UTRECHT, 18 Dec. Geslaagd doet. sociale geografie: mej. L Tuysinga; doet. ex. che mie: P. C. van Erkelens; cand. wis- en natuurkunde F: D. Mossel, G. J. M Sprekel; K: A. F. G. Slootweg, L. de Ruiter (cum laude), J. Laarman, J. C. Lindeman (cum laude); G: T. Gerritsen, mej. E. J. M. Visser; K: P. J. Nieuwdorp. Examens Fransch M.O. Geslaagd voor het ex. Fransch M.O. O. Kruit en H. C. Coenen, beiden te Den Haag. 63. Verbaasd trok de boer zijn vork weer uiit het hooi en keek stomverslagen naar het zonderlinge vrachtje, dat hij daar zoo opeens gevangen had. Ook Bolleboks stak z'n onschul dige toetje buiten de hooi berg, nieuwsgierig wat er aan de hand was. „Aha, landlopers!" zei de boer; „kom maar voor den dag. vrind!" Toen zette hij zijn zwaar-beklompte voet te gen Snoekie's broekje, bij wijze van steun, en trok in één ruk de vork er uit. 64. Intussen was ook de lange te voorschijn gekomen. En ja, dat was nou wel niet erg mooi, maar toen ze Snoekie da air zo zagen staan jammeren, met allebei zjjn Panden aan zijn pijnlijke zitvlak, toen begonnen Bol leboks en de boer allebei te gieren van de lach. De lange sloeg compleet dubbel en sloeg met z'n handen op de hark, die vlak achter hem op de grond lag. En even later, daar had je 't al: de lange struikelde, viel achter over en....

Nieuwe Leidsche Courant | 1945 | | pagina 2