Bij dr van Mook in hotel „Vieux Doelen" iDist 01 le eerie: 1 April 1920—15 October 1941 DONDERDAG 20 DECEMBER 1945 2e Serie: le Jaargang vanaf 7 Mel 1945, No. 194 Abonnementsprijzen ƒ0.20 per week 1.10 per maand ƒ3.25 per kwartaal (bij bet. per kwit. verh. m. adm.kosten) Hoofdredacteur: H. DIEMER Redactie: B. VAN DER ROS Christelijk-Nationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken Bureaux Redactie en Administratie: HOOGEWOERD 103 Telefoon 22 710 Postrekening 5 8 9 3 6 „StonlutóUtfr te abebUmï rmyn bert tt» tejftngwd^ Een kwartier over hemzelf en over Indië (Van onzen speoialen verslaggever). I>r. H. J. van Mook, luit. Gouv. Generaal. De meeste Nederlanders hoonden voor het eerst van hem. toen hij in Jmuari 1942 in die functie benoemd werd. Daar na klonk d-ie naa.m steeds veelvulddger door de radio; beluisterden wij de stem van den man uit Londen, waar hij minis ter van koloniën was geworden, U'it Washington, waarheen hij reizen maakte en uit Brisbane, waatr hij de organisatie van de Nederlandsch Indische regeering voorbereidde. Daarna riepen alle voor pagina's dagelijks zijn naam uit, prijkte dan zullen wij het ook met de Indische be volking moeten kunnen vinden. De proble men zijn, enkel met een geweldpolitiek, niet op te lossen, al moet het noodige gebeuren om de kwade elementen weer tot de orde te brengen." BRIEVEN UIT INDIë NIET- OBJECTIEF?? „Ik weet het. Ik hoor hier erger din gen, dan ik ooit uit m'n rapporten in Batavia las. Wat niet wegneemt en ik zal dat ook heelemaal niet ontkennen dat het erg is. Maar men moet zich in Nederland wel hoeden voor overdrij ving. Er zijn heel wat brieven met bele venissen, die de schrijvers zelf niet mee gemaakt, maar van ooggetuigen verno- Dr H. J. van Mook (midden) met zijn secretaresse, mevrouw Stokdijk, zooals wij hem gisteren in „Vieux Doelen" aantroffen, in gesprek met den heer Westerman van het departement van Óyerzeesche Gebiedsdeelen. hij in earicaturen en op fotopagina's en nu ziet alios wat het verloop van zaken in Zuid-Oost-Azië ter harte gaat met spaï-.fiing naar. hem.op. Van wat hij doet of niet doet hangt het leven van duT- zen-den en dat van het Koninkrijk af. Van de foto's kennen we hem: robust en forsch en wie tegenover hem zit in een kleine hotelkamer van het Haagsche „Vieux Doelen" -met veel te groote meubelen, onder gaat dien indruk van iets groots, logs, «waars eveneens. Een domineerende per soonlijkheid, die geboren schijnt om groote dingen te moeten doen. Een man ook. die z'n eigen weg volgt, die, net 24 uur in het land. geen verklaringen aan de pers wil geven, die ongenaakbaar is voor alle vragen, totdat hij al zijn besprekingen gevoerd zal hebben, maar die wel een kwartier praten wil, als het maar niet over politieke vraag stukken is. Dat blijkt bij een zoo absoluut politieke persoonlijkheid1 als dr. van Mook *ëen onmo gelijkheid. Zoo moeten, na de eerste vragen over het verblijf hier: een etmaal, waarin de luit. G.G. niet anders gedaan heeft dgn besprekingen voeren en vergaderingen bij wonen. de vragen al over Iridië gaan, dat ieder Nederlander juist nu zoo na aan het hart ligt, waarover we, vooral uit officieele monden veel te weinig hooren en waarover dus verwarde berichten moeten ontstaan. „Weet U, dat de Nederlanders zitten te trappelen van ongeduld, als ze de berichten uit Indië lezen en dat er een „sla d'r op"- stemming ontstaat?" „Met d'r opslaan alleen bereikt men na tuurlijk niets. Het zou trouwens niet mee vallen mét zooveel millioen menschen. Maar men moet in Nederland begrijpen, dat daar ginds na 3% jaar Japansche bezetting zeer veel veranderd is. De Japansche bezetting heeft gruwelijk op het leven van de men schen daar ingegrepen en wij hebben hen niet kunnen beschermen. Dat vooral is erg belangrijk en heeft groote veranderingen in de verhouding gebracht. Daarbij komt, dat een bezetting toch al groote wijzigingen in het leven van een volk teweeg brengt. Gaat U maar na. wat in dat opzicht in Nederland onder de Duitschers is gebeurd. Er geschie den in Indië een hoop dingen, die ernstig bestreden zullen en moeten worden, maar willen ,wij het Koninkrijk bij elkaar houden, men hebben. U weet hoe dat in een oor logstijd gaat. Voor dergelijke stemmin gen moet men op zijn hoede zijn." „Kunnen de kampen niet sneller ontruimd worden?" „Dat is het nu juist. Wij staan hier voor groote moeilijkheden, omdat het niet moge lijk is, geïnterneerden elders onder te bren gen. We "hebben er geen ruimte voor. Ze moeten dus in de kampen blijven tot ze ver trekken kunnen." „Men schrijft in Nederland veel van de ellende in Indië toe aan de houding van de Engelsehen. Daardoor ontstaat een sterke anti-Engelsche stemming. Acht U dat ge rechtvaardigd?" „In geen enkel opzicht. De Engelschen op Java zitten voor geweldige „moeilijkheden, omdat zij eigenlijk werk maften doen. dat niet tot nun taak al£ geallieerden behoort." PUTTEN—BEKASSI IS GEEN VERGELIJKING. „Hier vergelijkt men het geval Bekassi, met wat in Putten gebeurde. Acht U dat juist?" „De vergelijking met Putten gaat niet op. omdat daar veel menschen vermoord zijn. Dat is in Bekassi niet gebeurd. Er zijn alleen huizen in brand gestoken. Persoonlijk zou ik het anders gedaan hebben, maar het ge beurde in* een halven oorlogstoestand." „Kunt U zich vrij door Batavia bewegen?" „Ik ga, overdag althans, altijd ongewapend door Batavia, in m'n auto, die iedereen er kent. Alleen als ik wat verder ga, naar Priok b.v. neem ik wat meer voorzorgsmaat regelen, maar, hoewel er in Batavia wel ge schoten wordt en je ook niet in de achter buurten moet komen, kan ik me er vrij be wegen Ik woon er op het paleis, waarop nog altijd de Nederlandsche vlag staat, en ik heb 'daar ook de gezinnen van m'n staf geconcentreerd. Naar Bandoeng kun je alleen maar per vliegtuig komen." „Zijn de berichten over het mislukken van den rijstoogst-op Java ook overdreven?" „Het Japansohe wanbeheer heeft de kans op een voedseltekort doen ontstaan. Wij zul len rijst moeten aanvoeren uit Birma en Siam. Voor transportmoeilijkheden was de Moet 't Staatsbestel op jenever loopen? Hoogere ambtenaren kregen toewijzing voor 3 Liter. (Van onzen Parlementsredacteur). Pas hebben we de kolen gehad en de sigaren en nu komt weer een wonderlijk bericht ons verrassen. Aan een der departe menten en misschien ook aan andere zijn aan hoogere ambtenaren zg. voor repre sentatieve doeleinden, toewijzingen voor 3 liter jenever verstrekt. In welk een wereld leven we toch En wat denken de ambtenaren wel Dat het Nederlandsche volk al deze dingen neemt Dan is dat een vergissing. We zullen er maar niet te breed over uit weiden. Laat echter de Regeering aan al der gelijke onbehoorlijkheden, die vermoedelijk uit de Duitsche periode stammen, met be kwamen spoed een eind maken. Zij onder- zoeke ook eens of het praatje juistheid be vat. dat personeel van het Rijkskolenbureaux extra-kolen ontvangt, bij wijze van „loon in natura", terwijl verschillende kantoren deze maand nog in de kou zaten. Uit den aard .'der zaak wordt de zwarte handel voor dezulken een toevlucht. Vanmorgen werd ons medegedeeld, dat het personeel, ook kantoorpersoneel, van de Haagsche Gasfabriek extra kolen ontvangt. Zelfs goedmoedige menschen kunnen op den duur deze dingen moeilijk verdragen Mussert teekent toch nog cassatie aan Mocht men langzamerhand gaan veron derstellen, dat-Mussert geen gebruik zou maken van-'net hem verleende recht om cassatie aan te teekenen, hij heeft het dan toch nog gedaan. Gisteren, d.w.z. op den voorlaatsten-dag, waarop zulks nog moge lijk was. is ter griffie van het Bijzonder Gerechtshof te 's-Gravenhage een verzoek als hier bedoeld van hem ontvangen. luit. G.G. niet bevreesd, daar de afstanden klein zijn." „Hoe is de situatie in Soerabaja? Is de haven erg vernield?" „De haven is zwaar getroffen door geal lieerde bombardementen. Bovendien hebben de Japanners de jaarlijksche baggerwerk- zaamheden steeds verwaarloosd, zoodat er heel wat gebeuren moet om de haven weer bruikbaar te maken. Bij de laatste gevech ten is zij niet zoo beschadigd als men den ken zou." i NOG TOEKOMST VOOR JONGE NEDERLANDERS? Het kwartier was bijna om. De laatste vraag had betrekking op de toekomst der Nederlanders in Indië. ,,U hebt gezegd, voor uw vertrek uit Batavia, dat Indië nooit meer het oude Indië zou wor den. Zullen er naar Uw rneening toch nog menschen uit Nederland noodig zijn?" „Een aantal. Ongetwijfeld. Maar Indië zal zelf ook veel goede krachten leveren voor allerlei bedrijven." „En de technici voor de plantages? „Zij zullen ten deele ook uit Nederland kunnen komen, maar Indië leidt ze zelf ook op b.v. aan de Landbouw Hooge School, die tijdens den oorlog geopend is." Een niet zeer ruim perspectief voor den Nederlandschen ondernemingsgeest. Geschetst door dezen man mogen wij het zeker zóó interpreteeren als hij het in Bata via uitdrukte: Het oude Indië komt niet terug, ook voor Nederland niet! Nog een snapshot van Van Mook, thans in gesprek met minister Logemann op diens departement. DAT volgens de directie der Kon. Petr. Mij de oliepositie in Ned.-Indië chaotisch is en de zaken daar flank overhoop liggen. DAT als in Nederland ieder jaar 70.009 woningen worden gebouwd, we pas over 10 jaar het huisvestingsprobleem zoo ongeveer hebben opgelost. DAT de wètenschappel. assistenten van de Kon. Bibliotheek te Den Haag den ganschen dag hun overjassen, dassen en handschoenen moeten aanhouden, daar dat groote holle kille gebouw krachtens een departementale order slechts tot 55 gr. mag worden verwarmd. DAT tot consul-generaal der Nederlanden te Calcutta is benoemd A. M. L. Winkelman. DAT door sommige particuliere openb. leesbibliotheken nog steeds anti-Joodsche boeken worden uitgeleend. DAT door het afgaan van een geweer in de Van Hornekazerne te Weert de 27-jarige F. G. de Wit uit Tilburg, vader van 4 kinde ren, werd gedood. DAT deze moderne kazerne is bestemd voor het opleiden van officieren der Kon. Land macht en maj. Saholte het commando voert over die kaderschool. DAT te Utrecht is gearresteerd de houthan delaar en leverancier der S.S.-Bauleitüng A. C. Ederveen uit Vught. DAT de stichting „Haarlem's Bloei" de van 4 t.m. 10 Aug. a.s. te houden feesten i.v.m. het 700-jarig bestaan van deze stad zal voor beraden. DAT de historische tentoonstelling im het Frans Halsmuseum te Haarlem tot het jaar einde geopend blijft, met inbegrip van de Kerstdagen. DAT de P.O.D. te Schiedam den heer (dien) Hollander, die vermoedelijk in Maart 1941 als controleur werkzaam was op de zg. „Rin- getjesfabriek" te R'dam, oproept om als ge tuige te worden gehoord. DAT die zelfde P.O.D. gaarne informaties ontvangt over J. B. Greeven, alias „Oom Joop", over diens gedragingen als blokoudste in Buohenwald van April '41Febr. '42. DAT schippers, gelijk ieder ander, aanvra gen voor schoenen en textiel kunnen indie nen, met dien verstande, dat ~zij voor schoen- aanvragen si edits in een bepaald aantal plaatsen terecht kunnen, w.o. de meeste groote steden. DAT Arnold Meyer, de man van „Zwart Front", zoo af en toe weer eens van zich doet hooren door het zenden van brochures aan dagbladen en Kamerleden. DAT onder den suggestieven titel „Indië in nood Geen uur te verliezen" een voor treffelijk vlugschrift is verschenen van de hand van Ir. H. van Swaay. Stadhouderslaan 16 te Den Haag. hetwelk met groote klaar heid de noodzakelijkheid van een groot- scheepsohe nationale en internationale voor lichting bepleit. DAT de bekende Haagsche N.S.B.-reclame- adviseur Arend Meier weer op vrije voeten is gesteld. DAT het voorontwerp „Wet op de bedrijf schappen" thans tegen betaling verkrijgbaar is bij de Rijksuitgeverij, Fluiweelen Burgwal I 18, 's-Gravenhage. DAT te IJmuiden een studiecommissie voor den export van visch is geaormd. DAT D. Hannema op grond van het Zuive ringsbesluit 1945 is geschorst als directeur van Museum Boymans te R'dam. DAT tot directeur van het Frans Halsmu seum te Haarlem is benoemd H. P. Baars, wetensch. assistent aan het Rijksmuseum te A'dam. DAT gistermiddag de heer M. A. Reinalda is geïnstalleerd als burgemeester van Haar lem. DAT uit een magazijn in de Kalverstra at te A'dam o.e. vijf bontmantels ter gezamen lijke waarde van f8500 zijn gestolen. DAT gisteren op het Eeregrafhof te Haar lem de 13 mannen, die op 5 Febr. 1943 op de Soesterbergscheneide zijn gefuusilleerd, werden herdacht. DAT de C.C.D, bij een verzamelaar van eieren te 's-Gravenhage een kist met 525 eieren aantrof, waarvan er 411 konden wor den weggegooid. DAT de R'damsohe werkcie tot verbrei ding van de natuurbeschermingsgedaohte in Mei en Juni 1946 te R'dam een tentoonstel ling zal organiseeren, w.o. men inlichting kan verkrijgen op Aleide van Spangensingel 9, R'dam. DAT het in de bedoeling ligt de „Stichting voor den landbouw" in de toekomst om te zetten in een 'bedrijfsorganisatie, welke alle bodembewerkers en bedrijfsgenooten in den landbouw zal omvatten. DAT de Holl. Maatschappij van Landbouw, die tijdens de bezetting werd ontbonden., gisteren te A'dam, haar 153ste algemeene vergadering heeft gehouden. Dr van Mook 26 December naar Londen Met de ministers Schermerhorn en Logemann. Dr. H. J. van Mook zal^op 26 Dec. naar Londen vertrekken, teneinde besprekingen te voeren met Attlee en andere vertegen woordigers der Engelsche regeering. Dit bezoek kan men gevoeglijk beschou wen als een vervolg op de conferentie te Singapore en de besprekingen te Den Haag. Eerst na deze besprekingen, die hopelijk po sitief zullen zijn, zal van Mook met de nieuw ontworpen plannen naar Batavia terugkee- ren Aan de besprekingen in Londen zal ook worden deelgenomen door de ministers Schermerhorn en Logemann en vermoedelijk door minister van Royen. Zaterdag a.s. zal dr. van Mook delegaties ontvangen van en kele Ind. en Chineesche organisaties. Met Indië 16 spoed gewenscht Aldus het Amerik. dep. van Buitenl. Zakem Uitdrukking gevend aan de „toenemende bezorgdheid van de Amerik. regeering over de recente ontwikkeling in Indië, heeft het departement van Buitenl. Zaken gisteren o.m. verklaard, dat de Ver. Staten ernstig hopen, dat alle partijen in Ned Indië de noodzaak zullen inzien van een spoedig her vatten der besprekingen. Tevens is het de eenige wensoh der Ver. Staten, dat spoedig een onderlinge regeling tot stand komt. die door een wederzijdsehe toenadering op bree- dere basis en de. wil, geschillen te beslechte» met vreedzame middelen kan worden be reikt. Extremisme of onverantwoordelijke daden kunnen slechts tot een rampzalige situatie leiden. De Ver. Staten, die erkennen, dat in de eerste plaats de verantwoordelijkheid voor het bereiken van een overeenkomst bij de Ned. autoriteiten ligt als vertegenwoordi gers van het territoriale gezag, leggen er den nadruk op, dat zij er niet over denken het geallieerde mandaat t.o.v Indië uit te brei den voor zaken, die buiten de aansprake lijkheden voor 'het ontwapenen der Japan ners en het bevrijden der krijgsgevangenen, uit te breiden. Het departement hoopt tenslotte op een vreedzame regeling, welke zoowel een er kenning beteekent van de natuurlijke aspi raties van het Ned. volk als van de wette lijke rechten en belangen van Nederland. De verklaring werd aan de Ned. autoriteiten overhandigd voordat zij is uitgegeven. Thans ook het Ned.-Ind. leger in actie Het opperbevel van het Ned.-Indische leger maakt bekend, dat de kampong Pasar Minggoe bij Batavia, dezer dagen door het Ned.-Indische leger gezuiverd en bezet is. Bijzonder heden van de actie zijn nog niet be schikbaar k GEVECHTEN OP JAVA NEMEN TOE. Na het vertrek van Van Mook zijn de schietpartijen in Batavia gestadig toegeno men. Er gaat geen dag voorbij, zonder dat er een moord wordt gepleegd. In het gebied van Tanah Tinggi werden door de nationa listen handgranaten geworpen op 'n brigade geallieerde luchtlandingstroepen. Twee mor tiergranaten, die uit ,,'s Lands Plantentuin" te Buitenzorg werden afgevuurd, troffen o.a. de marktpoort van de Chineesche wijk en een huis, waar een Chineesch meisje werd gedood. De laatste 24 uur zijn er in Sema- rang nog 5 gevallen van brandstichting voor gekomen, waarschijnlijk als represaille tegen de Britsche maatregelen. De zuivering van Bandoeng verloopt geheel volgens de plan nen, langzaam maar zeker. Vermoedelijk is het radiostation Bandoeng door de geallieer den bezet. SOEKARNO EN SHARIR TE SOERAKARTA Op hun reis door Java zijn de beide „lei ders" te Soerakarta aangekomen, waar zij werden verwelkomd door den Soesoehoenan. Op een volksvergadering aldaar wees Sharif erop, dat ieder deel van het land onderdeel is van „Groot-Indonesia" en dat „niemand voor zichzelf vecht, maar dat allen moeten vechten voor de geheele natie". N. a. v. de aanwezigheid van enkele buitenlandsche dag bladcorrespondenten merkte Soekarno opi „De Nederlanders trachten de wereld te ver tellen, dat wij nog niet rijp zijn voor de on afhankelijkheid en slechts vrouwen en kin deren kunnen dooden. De correspondenten zien met eigen oogen, dat wij hèel goed in slaat zijn, dit land te besturen." Heel lako- niek besloot Soekarno met „alles gaat goed in Indonesia". Voor de nationalistische radio- Bandoeng heeft Soetomo nog enkele ophit sende, ant^Nederlandsehe uitspraken gedaan. Brigade „Prinses Irene" wordt 24 Dec. opgeheven Bij K.B. ..is bepaald, dat de Kon. Ned. Brigade „Prinses Irene" met ingang van, 24 Dec. a.s. is opgeheven. De naam der bri gade zal echter, om de traditie te bewaren., worden gedragen door een infanteriekorps, dat deel uitmaakt van de vredessamenstel ling van de Kon Landmacht. Dit korps zal later het vaandel der brigade overnemen. Posities der Indië-vliegtuigen Gisteren werd gerrfeld. dat de NL 301, gezagvoerder Hakkenberg van Gaesbeek, om 00.13 GMT uit Cairo vertrokken was naar Sheiba. Vermoedelijke aankomst te Sheiba 04.55 GMT. j De NL 305. gezagvoerder Brinkhuis, is op 18 Dec uit -Batavia vertrokken om 22.25 GMTT direct door naar Rangoon. Zaterdag a.s. vermoedelijke aankomst op Schiphol, met aan boord 29 passagiers en 321 kg. post. PARLEM. COMMISSIE VOOR ONDERZOEK VOOR DE KAMPEN? Het Kamerlid Kortenhorst. dat gisteren in de Kamer scherpe errtiek oefende, op „ten hemel schreiende toestanden" ia de intemee- rings-kampen, heeft den minister van Justitie het denkbeeld aan de hand gedaan om een commissie uit de Kamer verlof te geven de N.S.B.-kampen t>e bezoeken en. te onder zoeken. Rustig u'eer, aldus de Bilt Tot morgenavond wordt verwacht: Plaat selijke mist, overigens licht tot half bewolkt, geen regen, vrij koud, zwakke, later matige Zuidelijke wind.

Nieuwe Leidsche Courant | 1945 | | pagina 1