ills Qtmmtit 25^ Het oude Indië zal nooit terug keeren iDist 01 Ie serie: 1 April 1920—15 October 1941 ZATERDAG 15 DECEMBER 1945 !e Serie: le Jaargang vanaf 7 Mei 1945, No. 190 Abonnementsprijzen faifék 4a d y Bureaux Redactie en Hoofdredacteur: Redactie^1 DIEMER Christelijk-N ationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken „Stauluitótirf) is ofiebleUfS b. van' der ros - ^myti bert ia teafensyatij Van Mook licht z'n zienswijze voor de radio toe Voor zijn vertrek naar Nederland heeft dr H. J. van Mook gisteren in een uitzending op gramofoonplaten via het geallieerde radiosta tion te Batavia o.m. het volgende opgemerkt: ..Landgenooten, nu ik aan het eind van het jaar voor een kort bezoek aan Nederland moet vertrekken, omdat de ongeloofelijke moeilijkheden en verwarring in den toestand, hier een mondeling overleg daarginds nood zakelijk maken, zou ik niet willen gaan, al vorens een paar woorden tot U gericht te hebben. Ik ben er zelfs eerder toe gedwongen, omdat het overwinnimgsjaar 1945 voor de meesten van u een jaar van lijden en teleur stelling is geworden. Het was te voorzien, dat er aan het emde varr zoo'n langen oorlog, zoo vol van men- schelijke methoden van ontwrichting en be drog en--zoo wreed uitgevochten, een tijd van uitputting moest volgen. Maar dat het voor Nederland en Indonesië zoo erg zou worden, zou niemand hebben kunnen vermoeden." Nadat dr. v. Mook een korte samenvatting had gegeven van de late bevrijding van Nederland en de onverwachte overgave van Japan, waardoor Ned.-Indië militair op den achtergrond raakte, gaf spr. nog een andere reden op voor den slechten gang van zaken in Indië, n.l. de op Java en elders 'ontketen de hartstochten, die het resultaat zijn van de geleden ellende. Een nationale hartstocht voor vrijheid, aangewakkerd door de wreed ste onderdrukking en Ja-pansche inmenging. „Door de ellende, die nog steeds door velen geleden wordt en door het gevaar, dat hun nog steeds bedreigt, is het begrijpelijk", al dus dr. v. Mook, „dat velen van U vervuld zijn van bitterheid en teleurstelling en een uitweg zoeken in de critiek. Maar het ant woord voor hen allen is, dat het slechts zeer langzaam kan gaan". Het vraagstuk van de veiligstelling van geïnterneerden en gevan genen is nog slechts voor enkele duizenden opgelost. Daarnaast worden nog duizenden andere Nederlanders, Inheemschen en Chi jl eezen bedreigd. Tevens dacht dr. van Mook aan hetgeen de Britsche en Britsch-Indische geallieer den, die ver van huis zijn, hebben bereikt door moed en zelfbeheeersching en niet zon der eindelooze opofferingen. De periode van lang wachten is, volgens dr van Mook, on vermijdelijk, omdat er slechts langzaam aan plaatsen open komen voor hen, die noch geestelijk noch materieel zijn toegerust om onmiddellijk aan het werk te gaan. Maar ook dit zal zal voorbij gaan. „Wanneer wij de komende Kerstdagen en Nieuwjaar vergelijken met die van 1944, dan is de toekomst niet zonder bemoediging en hoop. Elke week worden families hereenigd en duizenden, die rust en herstel noodig hebben worden - in veiligheid gebracht. Daarenboven moet er langzamerhand een einde kome tiaan al de misleiding, verbit tering en terreur, die thans de Nederlan ders van de Indonesiërs scheiden". Vervol gens zei de dr van Mook, dat het volgende jaar een jaar. zal zijn van vechten tegen destructieve krachten, maar ook van op bouw. Het Indische vraagstuk kan niet worden opgelost zonder het bedwingen van wette-' loosheid, maar ook niet door den strijd van het eene volk tegen het andere. „Het oude Indië zal nooit terugkeeren, maar in het nieuwe Indië moet plaats zijn voor allen, die hier thuis hooren, hetzij door geboorte of door afkomst". De oudere krachten zullen in het nieuwe Indië moeten worden vervan gen door jongere, die, nadat de mist van wanbegrip en verwarring is opgetrokken, voor een groot deel kunnen bouwen op het geen hun voorgangers gepresteerd hebben. Zij zullen dan in staat zijn de fundamen- teele krachten van beide volken in con structieve banen te leiden, hetgeen echter b o ven men schel ij ke inspanning en groote op offeringen zal kosten. „Moge het onzen beiden volken gegeven zijn elkaar te vinden en moge in 1946 de werkelijke vrede hersteld zijn. Moge dat jaar ieder van u de voldoening brengen die wij allen wenschen". VANDAAG VERTREKT VAN MOOK NAAR NEDERLAND. Tijdens zijn wekelijksche persconferentie op gisteren heeft dr v. Mook medegedeeld. Met extra-kilo aardappelen wordt gestopt Een aantal weken hebben personen ouder dan 4 jaar wekelijks één kg toeslag op hun aardappelrantsoen ontvangen ter vorming van een kleinen wintervoorraad. De volgende week wordt deze toeslag echter niet meer verstrekt. Voor den afzet van land- en tuinbouw producten in de U.S.A. wordt een nieuw tijdperk ingeluid doordat het conserveeren grootendeels door bevriezen zal plaats maken. dat hij vandaag naar Nederland zal ver trekken. Hij voegde er aan toe, dat hij ver wachtte, dat tijdens zijn afwezigheid, wan neer dr Idenburg zijn politieke vertegen woordiger zal zijn, verdere besprekingen tusschen Nederlanders en nationalisten plaats zullen vinden. Op de vraag, of hij bereid was zich te houden aan de beslissingen van de ,,ver- eeriigde volken" ten aanzien van het hui dige conflict, antwoordde dr van Mook: „lk ben er meer toe geneigd een uitweg te vin den door directe besprekingen, dan door een beroep op een organisatie, die volgens de nieuwsberichten in haar eigen gelederen de eensgezindheid nog niet geheel gevonden heeft. Binnen drie weken hoopte dr Van Mook terug te zijn. Tenslotte deelde dr v. Mook mede, dat er in de afggeloopen week meerdere besprekingen met de nationalisten waren geweest en dat zijn reis was uitge steld. omdat er op een bepaald oogenblik contacten waren met de nationalisten. „Het huidige conflict is allereerst een aangelegen heid tusschen de Nederlanders en de Indo- nesiers, terwijl de Engelschen hier optreden als vertegenwoordigers van de vereenigde volken", aldus dr v. Mook. Vrijwilligers gevraagd voor Ned.-Indië. Oproep van den minister van Oorlog. De minister van Oorlog, mr J. Meynen, richt zich met een oproep tot de Nederland- sche jongemannen, geboren in de jaren 1925, '26 en '27, die zich reeds als oorlogsvrijwil liger lieten inschrijven, doch, daar zij bij het dienstvak van hun keuze geen plaats konden krijgen, tot nu toe de oproepen om in ander verband iin dienst te treden, negeer den. De minister verzoekt hun nu zich aan te melden bij het aanmeldingsbureau waar zij geregistreerd zijn en hun inschrijving te ver nieuwen, nu hun uitzending naar Indië bin nenkort tegemoet kan worden gezien Op 23-jarigen leeftijd al ter stembus? En afschaffing van den opkomstplicht Het ontwerp tot wijziging van de Kieswet heeft den Raad van State reeds verlaten. De regeering is voornemens aan het parlement eenige wijzigingen van ingrijpenden aard voor te stellen, nl. den kiesgerechtigden leef tijd te verlagen tot 23 jaar en den verscho ningsplicht af te schaffen. Irma Grese vindt den dood in den strop De beulen van Belsen zijn niet meer. De eerste, aan wie het vonnis werd vol trokken, was Elisabeth Volkenrath, de leidster van de vrouwelijke SS. Het was orn 9 uur 34 in den morgen. Om 10 uur werd Irma Grese opgehangen; Kramer en Klein werden tegelijk terechtgesteld te omstreeks 12 uur. Tot het laatste oogenblik behield Kra mer een optimistisch geloof in zijn goede gesternte. Klein en Hoessier bleven vol komen onverschillig. Diepbewogen daar entegen was Irma Grese. die sedert haar veroordeeling niet opgehouden heeft te snikken en te bidden. - MISVERSTAND RECHTGEZET. Zeer tot ons leedwezen zijn boven het overigens volkomen objectieve verslag van de rechtzaak tegen den heer H. M. E. Schür- mann. chef-geoloog der B.P.M., enkele kop pen geplaatst, die niet klopten met den in houd van dat verslag. Oorzaak hiervan was het bij stukken en brokken .binnenkomen van de kopij, alsook verwarring met een an dere zaak. Wij stellen er daarom uitdrukke lijk prijs op mee te deelen, dat den heer Schürmann geen enkele blaam treft, integen deel. dat hij veeleer lof verdient, voor de wijze, waarop hij de Nederlandsche zaak tij dens de Duitsche bezetting heeft gediend. En dit te meer, waar hij. ofschoon al jaren Nederlander, toch Duitsclier van origine is. WAAR BLIJVEN TOCH DIE KINDERTJES VIT IN DIE? «- 11 i Decembervorst penseelde, volkomen onverwacht, Op glas en spiegelruiten een ryke bloemenpracht. Als in kristal geslepen, Zijn kunstig, onbegrepen, De grilligste figuren op 't venster aangebracht. Maar 't kindeke daarbinnen, zich van geen kou bewust, Heeft met haar warmen adem 't bevroren glas gekust. De bloemen gingen wijken En 't kindje kan weer kijken, Terwijl het blozend kopje licht tegen 't raamvlak rust. Vertel ons toch eens meiske, wat jij daar buiten ziet, Zijn 't alledaagsche dingen, waarvan jij zoo geniet? Of zweven je gedachten, ïn medelijdend wachten, Naar hen, aan wien ons landje, trots koude, 'n welkom biedt? Laat elk, in 't veilig weten van eigen huis en haard. Gedenken Insulinde, welks lot ons zorgen baart. Repatrieerend Oosten, Laat 't Moederland U troosten, Wil schuilend bij ons toeven, totdat de lucht weer klaart. GRé KEMPEN—STERRENBURG. DAT een van de vertegenwoordigers van de stamtafel van het „Bristol-hotel" te Arn hem, dezer dagen de gast zal zijn van Chur chill in het Lagerhuis en hem een paar kistjes vooroorlogsche sigaren zal overhandigen als dank voor de hulp aan Arnhem. DAT de concertmeester van het Concert gebouworkest, Ferdinand Helmann, op 19 Dec. 65 jaarwordt, ter gelegenheid waar van hem een hulde zal worden bereid. DAT bij het Tribunaal te 's-Gravenhage 10 kamers zijn ingesteld. DAT den leden der Tweede Kamer een extra rantsoen van 5 sigaren en een par tijtje sigaretten in het vooruitzicht is ge steld. DAT tot bevordering vari goede woning inrichtingen te Utrecht werd opgericht de Federatie „Goed wonen". DAT vorige vreek te Groningen door en kele personen uit Hervormde Gereformeer de. Ghr. Geref. en Baptisten -kringen een vergadering werd gehouden tot voorberei ding van een nieuwe Ohr. partij, daar men een scheiding tusschen de zgn. conservatie ven en vooruitstrevenden van de A.R. en C.H.U. wenscht te verhaasten. DAT de bekende Engelsche BBC -concert- organist, Sydney Torch, op 11 Tan in Ne derland wordt verwacht. DAT prof. mr van Bëmmelen uit Leiden dezer dagen een lezing hic" rpr de Brus- ©elsclie rechtbank over de Ned. zuiverings wetgevieig, waarbij hij een aantal van 97.000 arrestaties in Nederland noemde. DAT het Amerik. soldatenkoor Maandag avond in het A'damsch conservatorium een uitvoering geeft Lb.v. de Stichting 1940 1945. DAT bij de Marine-Vrouwenafdeeling de rang is ingevoerd van hoofdofficier Marva 2e klasse als equivalent aan den rang van kapt.- luit. ter zee. DAT sinds 1 December de kinderzegels al verkrijgbaar zijn, doch er helaas nog maar weinig aandacht aan geschonken wordt. DAT op een scheepswerf aan den Kanaal dijk te A'dam een 51-jarige arbeider door een bedrijfsongeluk wrerd gedood. DAT de K. v. K. te Tilburg er bij den minister van Handel en Nijverheid op aan gedrongen heeft de saneering van het ta baksdetaillisten-bedrijf niet aan te vangen alvorens een wettelijke basis verkregen is. DAT onder de visschers te IJmuiden 1500 paai* rubberlaarzen zijn gedistribueerd en een aantal oliejassen, daar- vele visschers hun arbeid niet meer konden verrichten. DAT verschillende jong-gehuwden bij ons klachten inzenden over de gebrekkige distri butieregeling van gedistilleerd, daar zij er steeds naast grijpen. DAT de Staatscrt van 10 Dec. een beschik king bevat, die bepaalde instellingen van weldadigheid, ziekenfondsen etc. vrijstelling van belasting verleent. DAT de directeur van het abattoir te Eind- fyoven, dr. H. H. Nijssen, krachtens het Zui veringsbesluit door de>n min. van Binnen! Zaken is ontslagen. DAT de bietencampagne in de Hoek- sche Waard beëindigd is, doch de resultaten niet meevallen. DAT een uit het kamp te Apeldoorn ont vluchte politieke gevangene heeft getracht in zijn woning door gasvergiftiging een eind aan zijn leven te maken. DAT een Canadeesche militaire auto te Voorthuizen tegen een boom reed tengevolge waarvan een der inzittende meisjes vrijwel onmiddellijk overleed. DAT de op 1 Aug. opgerichte Mariniers- kapel der Kon. Marine o.Lv. den le luit. Gijsb. Nieuwland naast een harmoniekorps ook een symphoniie- en een amusements orkest zal omvatten. DAT te Enschede door den Haarlemschen beeldhouwer M. Andriessen een monument zal worden gemaakt ter nagedachtenis aan de honderden inwoners, die als slachtoffers van den oorlog zijn te betreuren. DAT aan mr. H. J. Spit en aan G. F. de Bruyn Kops, resp. vice-president en.lid van den Raad van Ned.-Indië, op hun verzoek eervol ontslag uit 's lands dienst is ver leend. DAT de Bossdhe recherche dezer dagen den schipper B. A. L. udt Rotterdam arres teerde, verdacht van een moordaanslag door middel van een pistool. DAT gistermiddag bij de R'damsche Droogdokmaatschappij een nieuwe neus is gezet op den torpedojager „Banckert". welk schip in Januari met 200 man marineperso neel naar -Indië zal vertrekken. Er wordt na den oorlog veel gèsproken en geschreven over gemeenschapszin. Wij moe ten gemeeoschapsmenschen worden. Pas wanneer de gemeenschapszin goed ontwik keld wordt, kan er sprake zijn van een nieuw Nederland. Het individualisme is uit den bóoze, de ge meenschap moet gediend worden, dan pas zullen we waarlijk gelukkig zijn. Nieuw is de roep om gemeenschapszin allerminst. Bekend is de slagzin, dóe we in de voorbijgegane jaren zoo vaak hebben ge hoord :„Gij zijt -niets, uw' volk is alles". Daarmee zijn wij nu juist, waar wij wezen willen,want er is tweeërlei gemeenschaps zin. Wanneer we het begrip gemeenschapszin gaan vullen met de verlangens van het na tionaal socialisme of het communisme, zijn we er glad naast. Zulk een gemeenschapszin moeten we niet hebben. Toch vreezen we, dat de roep om gemeenschapszin, die tlian-3 allerwegen wordt gehoord, ingegeven is door den geest van de beide genoemde extreme richtingen. Is dit zoo, dan stoelt onze ge meenschapszin op een verkeerden wortel en zal dus nooit de gewenschte vruchten kun nen dragen. Trouwens de roep die thans uit gaat, is er allerminst een van den „nieuwen" tijd. Zoo wil men het wel laten voorkomen, maar zoo is het niet. De Biibel vermaant ons reeds: Draagt elkanders lasten en vervult alzoo de wet van Christus". En het Oude Testament is van de zelfde barmhartigheid doortrokken, als waarvan de aangehaalde woorden blijk geven. Gij zijt niets is dan ook een valsche leuze. En juist voor valsche leuzen, die een schoo- Gij zijt wél iets. Gij zijt een mensoh naar Gods beeld geschapen, met een eigen be stemming en met een individueele taak. Gij zijt maar niet een kuddedier, dat domweg achter een leider moet aamloopen, maar een mensch met eigen verantwoordelijkheid, die in de eerste plaats voor zijn eigen zaken moet zorgen. Verantwoordelijk voor elke daad. ook voor eiken cent. dien ge uitgeeft Moeten we dan toch weer dat vooroorlogsche egoïstische leven gaan leiden? Tot op zekere hoogte wel. Hoe kan ik ander mans belangen behartigen, als ik mijn eigen belangen verwaarloos. De catechismus ver maant ons. dat we trouw zullen arbeiden om in onze eigen nooddruft te voorzien en tevens den naaste, die in nood is.- helpen. Daar hebt ge nu den waren gemeenschapszin. Als een lid lijdt, lijden alle leden mede. Ook dat is een woord uit den Bijbel. In dezen tijd moet onze gemeenschapszin vooral gericht zijn o,p twee dingen: Op de stichting 1940/45, die alle oor logsslachtoffers tracht te helpen en op Neder- landsch Indië, dat in zoo grooten nood ver keert. Dat naar Prinses Juliana's woorden: „Geen gift te groot, geen gebaar te royaal en geen hulp te overdadig is". Nu moeten we er ons niet mee afmaken door als de lijst komt, een belangrijke gift te geven en daarna ons met een voldaan ge voel van de zaak af keeren. Neen, dat is niet de ware gemeenschaps zin. De groote nood van Nederlandsch Indië, hier en in de tropen, moet dagelijks in onze gedachten zijn. Laat ik me nu eens tot de jonge menschen mogen richten, die financieel minder zorgen hebben, dan de ouderen. Och, ga nu eena wat minder vaak naar een bioscoop, neem geen dansles en draai wat minder piraatjes. Het daardoor uitgespaarde geld kunt ge geven voor de leniging van de groote nooden van ons volk, hier en in de oost. Dan toont ge waren gemeenschapszin te bezitten. Het gaat niet aan. dat een groot deel van ons volk in bittere ellende verkeert, terwijl de rest zijrp dagen met allerlei .pretjes vult. Of we dan na vijf jaren verdrukking niet eens onze schade mogen inhalen? Zeker, ontspanning moet er zijn. Maar het is een schrijnende ge dachte, dat duizenden dagelijks aan vermaak en genot worden uitgegeven, terwijl er zoo veel menschen gebrek hebben aan het aller- noodigste. Wil Nederland werkelijk weer herrijzen en groot worden, dan moeten we niet te veel praten over gemeenschapszin, maar hard werken en sober leven. Dat zijn de twee dingen waarmede de noodlijdende Nederlan ders geholpen kunnen worden. Dan toonen we waren gemeenschapszin, dan dragen we elkanders lasten en vervullen we alzoo da wet van Christus. P. DE ZEEUW J. G.zn. Komt ook Sevss Inauart naar Nederland? Nog geen datum voor Christiansen vastgesteld. De Ned.- vertegenwoordiger bij het proces te Neurenberg, kolonel v. Tuyll v. Seroosker- ken, die dezer dagen voor het voeren van besprekingen voor een dag van Neurenberg naar Den Haag was overgekomen, deelde mede, dat het nog nief zeker was, wanneer het proces tegen gen. Christiansen zal begin nen. Wanneer en of Seyss Inquart in Neder land nog zal terecht staan, hangt voor eert belangrijk deel af van hef~ verloop van het proces te Neurenberg. De visie van onzen zegsman op dit proces was: „Uitstekend voor bereid en van groote juridische en historische beteekenis. De leiding van den Engelschen president is boven allen lof verheven. Bij Fokker 72 zweefvliegtuigen besteld De Kon. Ned. Ver. voor Luchtvaart heeft bij Fokker 72 zweefvliegtuigen besteld, welke na gereedkoming in Mei volgend jaar, aan de bij genoemde vereeniging aangeslo ten luehtvaartclubs zullen worden verhuurd. INDIËVLUCHTEN. De NL 303 (vijfde vlucht), gezagvoerder Both, is gisteren op het vliegveld „Kema- joran" te Batavia aangekomen. Zacht weer, aldus Be Bilt. Tot morgenavond wordt verwacht: Matige, later aan de kust tijdelijk krachtige wind tusschen Zuid en Zuid-West, zwaar bewolkt met nu en dan eenige lichte regen, zacht. ZON EN MAAN Zondag: Zon op 8.44 en onder 16.28; Maan op 14.57 en onder 4.54 Maandag: Zon op 8.44 en onder 16.28: Maan op 15.27 en onder 6.29. 19 Dec. Volle Maan; 26 Dec. Laatste Kwar tier, 3 Jan. Nieuwe Maan en 9 Jan. Eerste Kwartier.

Nieuwe Leidsche Courant | 1945 | | pagina 1