De Oude Kerk te Katwijk weer in gebruik mcuTTC ïiEHTSvrrfi uuuranx DONDERDAG IS DECEMBER 1945 Het orgel en de inventaris bleven gespaard Donderdag 20 Dec. 1945 zal er een bladzijde omgeslagen worden in de rijke kerkelijke historie van de Ned. Herv. Gemeente van Katwijk aan Zee. zal er in 't bijzonder een belangrijke bladzijde omgeslagen worden in de geschiedenis van het bekende witte kerkje aan den Boulevard, beter bekend onder den naam ..De Oude Kerk". Op dien dag namelijk zal die Oude Kerk na een driejarige sluiting weer overgedragen worden aan de kerkvoogdij om weer in ge- huis, dat zooveel jaren ais,, haringpakhurs had' dienst gedaan-, werd gerestaureerd en in een pieohibagen wijdirugsdiienst in 1924 in gebruik genomen. Herv. Katwijk weer naar de Oude Kerk. En nu zal binnen enkele dagen weer een wijdirbgsd'iecist gehouden worden. Hervormd Katwijk zal opnieuw ter kerke gaan in zijn ..Oude kerk" en er getuige van zijn. hoe zijn kerk zal worden overgedragen aan de kerkvoogdij der Ned. Herv. Gemeente. Wat zal er onenig blij gezicht gezien worden in 'T-?re vertrc-uwde o-mgevin-g. op deze ver trouwde plaats. Hoe is hier reeds ontelbare ma.-en Gods Woord gehoord, wat heeft men bruik te worden genomen. En dan zullen voortaan de gemeenteleden vam Katwqk aan Zee. zooals zij reeds eeuwen geleden ook deden, weer opgaan naar dit oude Godshuis. Want eeuwen zijn er inderdaad voorbijge gaan sinds die lang vervlogen tijden, dat ge- loovige Christenen temidden vam nog half- barbaarsehe volken, dicht onder de eeuwig deinende zee een bidkapel stichtten voor de vLsschers, die zij wijdden aan den Heiligen Andreas. Zooals de overlevering zegt, heeft 'hij. Andreas, den broeder van Simon Petrus, zelf een visscher, vooral aan vele kustlan den gearbeid. Geen verbazing zal het wek ken. dat deze bouwende vïsscrhers hun bid kapel wijdden aan Andreas, den visscher. Reeds tijdens de middeleeuwen is de bid kapel tot kerk uitgebouwd. Het eerste jaartal, dat we tegenkwamen in de geschie denis van de ..Oude Kerk" is het jaar 1400. waarbij aangeteekend staat: ..Uitgebouwd tot kruiskerk". Ruim vijf eeuwen zijn sindsdien voorbijge gaan. maar niet zonder ernstige gebeurtenis sen voor het kerkgebouw. In 1571 bv. plun derde een horde Watergeuzen het, terwijl in 1572 het gebouw door de Spanjaarden totaal werd verbrand. Opmerkelijk is. dat de huidige kerk nog gebouwd is op de funda menten uit die dagen. De dreiging van het water. Ook de zeè dreigde, en al is het dan niet waar. wat de volksmond zegt. dat reeds twee kerken moeten hebben gestaan, daar. waar nu de zee bruist, toch heeft de kerk een flink eindje landinwaarts gestaan. In de jaren kort na 1600 werd echter de opdringende zee zóó gevaarlijk, dat de golven den ondergang van de oude kerk schenen te willen. Vooral in het jaar 1612 is er groot gevaar geweest. De huizen, die neg tusschen de kerk en het strand stonden, werden tijdens een gewel digen storm verzwolgen. Tevens waren de vele oorlogen, welke de Republiek der Zeven Vereenigde Nederlan- de voerde, oorzaak, dat de kerk, maar meer nog vooral, de toren, het meermalen moest ontgelden. Doch telkens werd deze weer op gebouwd. Tijdens de Fransche ovenheersching waren er eveneens benauwde oogeniblikken. Op een Zondagmiddag tijdens een doop- dienst in het jaar 1799 sloeg er een ko.gel vlak naast het doopvont in den grond. Ouder er. ouder werd de kerk, zoodat in 1875 het spitse torentje moest worden afgebroken. Toen in 1887 een tweede kerk was gebouwd, de „Nieuwe Kerk", werd de oude kerk ge sloten en op 5 Januari 1887 werd de laatste di-enst gehouden. Een jaar later werd d'e oude kerk v-oor pakhuis verhuurd en in 1890 verkocht aan de reederij „Katwijk". Toch konden de Katwijkers hun „Oude Kerk" niet missen en in 1921 kocht de kerk voogdij het gebouw weer terug. Het bede- ALPHEN. De weelde van den zwarten handelaar. De jeugdige P. v. R. en zijn broer M. v. R., beiden uit Alphen aan den Rijn. de laatst genoemde echter in Duindorp geïnterneerd, waren de volksparasieten; zwarte handela ren. In de „sociëteit" van het zwarte-hande- laren-gilde te Alphen, het café van Van Leeuwen, waren zij stamgast. Toen ons volK gekookte suikerbieten at. en de kinderen anet honger naar bed gingen, aten zij in dat café de broodjes met vleesch, en lieten zich hun pannekoeken best smaken Geen wonder, dit tweetal was behalve zwarte handelaar ook nog dief. Ze sta len het vee uit de weide, verkochten tegen zwarte prijzen en aten en dronken er goed van. Vlot bekende P. van R. d!7 alles voor den Haagschen politierechter, waar hij al leen terecht stond, omdat zijn broer nog in het kamp zit. Uit weiden in de Kerkelaan- polder hacklen ze van den landbouwer Ver geer twee fokooien en van M. v. Dolder drie schapen gestolen. En de politie had meteen aan de Van R.'s gedacht, toen de diefstallen bekend werden. „Jullie hebt een lustig le ventje geleid, terwijl anderen,gebrek leden", constateerde de politierechter. Negen maan den gevangenisstraf luidde de eisch; het vonnis zes maanden. hier vaak Gods aangezicht gezocht na storm dagen, wanneer h-et hart zoo bang kan zijn. Toch is de „ouidie kerk" nog niet de oude. Het is nog een gesohonden kerk in een zeer geschonden omgeving. Geschonden, want de t-oren is er niet meer. Kort na het bevel van de Duitsohers in 1-942, dat de Boulevard moest evacueer-en, en de eerste a fib raakpLoegen Katwijks Boulevard be stormden, gaf het gemeentebestuur in 1943 last den toren af te breken, zoodat kort daarna alleen het kerkgewelf overbleef. Na November 1942 werden er geen godsdienst- oefen i-ngen meer in gehouden, wat tot ge- KATWUK. Schade aan gebouwd onroerend goed. Voor zoover men de door oorlogsgeweld of oorlogsomstandigheden aan gebouwd onroe rend goed toegebrachte schade (afbraak, bomschade, plundering, sloop, enz.) nog niet aan de Schade-Enquête Commissie heeft ge meld. of deze schade nog niet door den Dienst van den Wederopbouw is getaxeerd, dient men alsnog hiervan per briefkaart op gave te doen. De inwonei-s van Katwijk, Noordwijk. Valkenburg en Voorschoten die nen deze opgave te zenden aan het Streek - bureau voor den Wederopbouw Rijnmond, Kon. Emmastraat 2 te Katwijk aan Zee. Op de briefkaart moet worden vermeld: het adres van het beschadigde perceel, alsmede de naam en het adres van den eigenaar. De opgave moet vóór 31 Dec. a.s. in het bezit van het Streekbureau zijn. Woensdag 19 Dec. a.s. om 2.30 u. n.m. zal er op het Gemeentehuis gelegenheid zijn tot kostelooze inenting of herinenting tegen pokken. KATWIJK AAN DEN RIJN. De Ev-arng. Comm. der Geref. Kerk zal op Vrijdag 21 Dec. as. een Kerstwijdings- avond houden in de Geref. kerk. Medewer king verleent de heer Cris Boss, organist te Den Haag. De samenkomst, belegd door de Chr. J. V., waarin ds den Hertog van Noordwij- kerhout zal spreken over „De Kerk in Dachau" en welke hedenavond wordt ge houden, vangt niet aan om 8 uur. doch om 7.30 uur. Wij bevelen deze belangrijke bij eenkomst gaarne in de belangstelling van onze lezers aan. KOUDEKERK a/d RIJN. De Chr. Jongel. Vereeniging ..Samuël" hield ter gelegenheid van haar 51-jarig be staan Maandagavond 10 Dec. 1.1. een herden kingsdienst in de Ned. Herv. kerk. Als sprekers traden op ds P. Veen, van Utrecht, oud-Bondsvoorzitter en eere-voor- zitter van het N.J.V., met het onderwerp: „Onze taak in de toekomst" en de heer G. Verschoor, van Sassenheim, voorzitter van de Provinciale Commissie in Z.-Holland van het N.J.V., die als onderwerp had: „De C.J.V. in de gemeente". De voorzitter, W. v. Vegten Hzn, en de eere-voorzitter, ds F. G. van Bins- bergen, hebben de -vergadering resp. geopend en gesloten. De zangvereeniging „Koudekerks Gemengd Koor" zong enkele liederen. De be langstelling van de zijde der gemeente was helaas niet groot. De herdenking van het gouden jubileum wordt voortgezet op Woens_ dag 12, Donderdag 13 en Vrijdag 14 Dec. n*et feestavonden in Hotel de Bruin. Tot ouderling der Ned. Herv. Gemeente werd in de vacature-M. P. den Hollander ge kozen de heer J. Bijsterbosch: tot diaken werd herkozen de heer A. C. van Wensveen. In de vacature voor een vierden diaken werd, nadat de heer L. C. Verhagen voor zijn be noeming bedankt had. gekozen de heer J. van. Vliet, die zijn benoeming nog in beraad houdt. De Duitschers hadden ook te Katwijk aan Zee zware verdedigingswerken laten bouwen waarvan deze foto een duidelijk beeld geeft. Foto N. v. d. Horst Leiden. volg had, dat de Herv. Gemeente voor ont zaglijke moeilijkheden kwam te staan, wat betreft de plaatsruimte. Eenzamer en eenzamer is het kerkgebouw in de buurt van de .beruchte Atlanticwal ge worden. Honderden meters in den omtrek is het puin. puin en nog eens puin geweest. Een gelukkige omstandigheid is het ge- weest, dat de geheele inventaris gespaard is gebleven. De banken en het prachtige orgel zijn veilig opgeborgen geweest. In oe afgeloopen maanden is er met groote voort varendheid gewerkt om zoo spoedig moge lijk het kerkgebouw weer in gebruik te kunnen nemen en nu is het zoover, eerder dan verwacht werd. Het oude, vertrouwde Godshuis zal weer dienen, te midden van het afgebroken dorpsdeel. om het Koninkrijk Gods op te bouwen. „En de toren?" zal menig Katwij- ker zich afvragen. Ook die komt weer. Óf die toren zal gelijken op de bekende toren van 1924? Dat zal architect de heer Smits te zijner tijd openbaren. En dan is er nog een verlangen in veler hart. „Zal er een luidklok in komen?" Hier is echter geen af doend antwoord op te geven. Maar ook zon der klok. ja ook zonder toren, zal er dank baarheid zijn in 't hart van den visschers- man, ja van alle Katwijkers. Tot kerkvoogden der Ned. Herv. Ge meente werden herkozen de heeren G. J. Corts en J. P. Jongbloed, en tot notabelen de heeren Jac. van Veen, L. C. Verhagen en J. van Vliet, die allen hun benoeming aan namen. Voor een notabel in de vacature-J. van der Sterre moet a.s. Dinsdagavond 18 Dec. een herstemming plaats hebben tusschen de heeren K. Groen en W. F. den Hollander. LISSE. RIJNSATERSWOUDE. Gisteren is brand uitgebroken in' de boer derij van den landbouwer Rosenboom. Het vuur, dat op den zolder was ontstaan, greep snel om zich heen en in korten tijd stond de geheele boerderij in lichterlaaie. De brandweer uit Leïmuiden was spoedig ter plaatse, doch moest zich beperken tot het nathouden der belendende perceelen. De bewoners konden zich ternauwernood redden, terwijl ook het vee in veiligheid kon worden gebracht. De boerderij en de nabij gelegen hooischelf werden totaal verwoest. In den nacht van 26 op 27 Jan. braken M. J. H. v. d. B. en H. H. v. d. S. te Alphen aan den Rijn in op de fabriek van de fa. Rock aan de Jul. v. Stolberglaan; met 265 kilo margarine verdwenen zij. De verklaring voor het feit volgde nu bij den Haagschen rechter waar het tweetal zich had te ver antwoorden. Er was geldgebrek, en de mar garine was duur. De straf van den Politierechter werd voor beiden gelijk, zes maandien gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van drie VOORHOUT. Uitdeeling van goederen. De Hulp Actie Roode Kruis heeft dezer dagen eenige goede ren ontvangen ber gratis verstrekking. De goederen zijn allen gratis beschikbaar gesteld in Amerika, Gaarne worden dankbetuigingen ingewacht welke door het Hoofdbestuur zullen wonden doorgezonden naar Amerika. Het zal voor de gemeentenaren, die er voor in aanmerking komen, een bedankje schrijven zeker wel waard zijn, omdat het allemaal textielgoederen betreft. Tot president van het college van Nota belen der Ned. Herv. Kerk is herkozen kerkvoogd W. Drost. OVERLEDEN: P. C. M. v. d. Berg. 2 nmd. ONDERTROUWD: C. P. van den Bosch, 23 j.. en C. W. Lübbent, 22 j.; A. J. HUgersom, 30 j„ en C. Weermik, 29 j.; C. J. Spijker, 25 j., en M. H. Duivenvoorden, 21 J. „De Kracht van hunne kracht". In een stampvolle zaal van gebouw „Rehoboth" had voor de Prot. Jeugdcentrale de opvoering plaats van het historisch spel „De kracht van hunne kracht", welk stuk speelt in den tijd van Prins Willem van Oranje en zijn godvruchtige moeder Juliana van Stolberg. De aanwezigen waren zeer onder den indruk van het spel. De vereeniging „Willen is kun nen" heeft de P.J.C. een mooien avond be zorgd. Wij vernemen, dat as. Zaterdag avond de opvoering herhaald zal worden. De vereeniging „Het Groene Kruis" houdt Vrijdagavond haar jaarvergadering in het Wijkgebouw. Het 40-jarig jubileum van de Chr. School aan de Schoolstraat zal met de schooljeugd feestelijk herdacht worden. Het ligt in de bedoeling om in Januari voor de ouderen een samenkomst te beleggen. Zaterdagmiddag zal de vereeniging „Theorie en Practijk" in café-rest. „De Nachtegaal" de jaarvergadering houden, waarin de heer Stófmeel uit Leiden een le zing zal houden. Klompendistributie. De formulieren voor de klompendistributie kunnen voor de ingezetenen van Lisse worden ingeleverd op Vrijdag 14 en Dinsdag 18 Dec. des voorm. van 9—12 en nam. van 13.30—15.30 uur. GETROUWD: N. W. de Jong en G. M. W. Gerrits; L. J. Vink te Voorhout en A. Rans- dorp. RIJNSBURG. NOORDWIJK. Morgenavond vergadert de Oranjever. in hotel Royal" te Noordwijk-Binnen. De agenda vermeldt o.m. bestuursverkiezing. Donderdagavond geeft Han Zirkzee een concert in de groote zaal van het Casino, waaraan Henri Welboren, bas-bariton, me dewerking verleent. Voor het Ned. Bijbelgenootschap spreekt Vrijdagavond in de Ned. Herv. Kerk te Noordwijk aan Zee dr H J. Westerink, Geref. pred. te Leiden, over het onderwerp: „Het eeuwig Woord in menschenhanden". Noordwijksche Damclub. De speelavond van de Noordw. Damclub is nader vastge steld op Dinsdagavond in „Die Ossewa". Schaakvereen. „Dan. Noteboom". Maan dagavond werd onder groote belangstelling de jaarlijksche Gongwedstrijd gespeeld van de Schaakver. „Dan. Noteboom" te Noord- wijk. Er waren 31 deelnemers en de tijd tusschen iedere zet bedroeg 5 sec. Er werd gespeeld in groepen van 8, zoodat na 7 ron den een voorloopig klassement was bereikt. Hierna werden de hoogst geklasseerden uit iedere groep in aparte groepen onderge bracht, ieder van 4 personen, die om de prijzen moesten kampen. De eindstand was als volgt: Groep I: le prijs, een wisselbeker: G. Marijs. 2e pr. J. Plug, 3e pr. A Turk. 4e pr. J. Hoogeveen. Groep II: 5e prijs J. Scheepmaker, 6e pr. P. Bedijn. 7e pr. C. Waasdorp, 8e pr. C. Plug. Groep III: 9e pr. G. Vink. 10e pr. A. Leenheer, lie pr. B. v. d. Voort, 12e pr. L. Bedijn. Groep IV: 13 A. v. Rooijen, 14 A. Timan, 15 F. Hoek, 16 D. Lindhout. Groep V17 J. Paardekooper, 18 A. Veef- kind, 19 P. v. Rooijen. 20 A. Bontkes Groep VI: 21 J. Bizot. 22 F C. Wieder. 23 A. Scharipow. 24 J. v. d. Loo. Groep VTI: 25 W. v. Rooijen, 26 J. Mooije- kind, 27 N. v. Duijn, 28 R. Eysinga. Groep VIII29 F. Klok. 30 N. Hooger- vorst. 31 W. Vegt. GEBOREN: Helena A., d. van D. P. Barn- hoorn en A. Smit. ONDERTROUWD: J. Hoek en C. Vianen. GETROUWD: C. J. van 't Wout en J oe Jong; H. Binnendijk en M. v. Laar; G. Vet- kuijl en Q. Noppe. OVERLEDEN: W. H. van Minné-Colen- brander, 81 j.; P. Korpershoek, 74 j.; A. G. van Eeden, 1 j. NOORD WÏJKERHOUT GEBOREN: Wilhelmus, z v. J. van der Meer-v. d. Togt: Johannes 'W. z. v„ Th. R. Vrolijk-Hoes; Catharina L. M. d v. W. J. van den Berg-van der Slot; Anna M. E. d. v. L. Toth-Bakker; Huberta A C. d. v. P. E. Oostdam-Warmerdam. OVERLEDEN: N. de Gilde. 44 j.. S. Kleef- stra. 79 j„ L. W. Paulioh, 57 j.. C. de Groot. 43 jaar. ONDERTROUWD: J. H. Looijestijn. 27 j. en A. E. v. d. Putten. 25 j.; W. C. E. van Eeden. 50 j. en M. Koster, 50 j.; G. van Beekhuizen. 32 j. en N. G. Mens, 30 j.; GEHUWD: J. B. Trompen. 29 j. en G. Schoone, 27 j.; Th. A. Warmenhoven en C. C. Otto; C. L. Koppen en A. H. Chrispijn; A. J. C. Bontje en M. H. van Diemen: W. A. Heemskerk en Q. H. C. van Ruiten. Zondagdienst der huisartsen wordt waargenomen door dr K. A. van Praag. Heerenweg. NIEUWE WETERING. Morgenavond 7.30 uur n.m. spreekt ia de .Chr. sdhool voor het Comité Winterlezan- gen dr. G. J. Steeder, Ned. Herv. pred. te Den Haag, over: „Vergeving en Vergelding". Lezing over Indië. Hedenavond, 8 uur. wordt in het kerkgebouw aan de Brouwer straat een vergadering gehouden, belegd door de Kon. Vereeniging „Oost en West" en het Ned. Roode Kruis. Dr C. Nooteboom uit Leiden zal een lezing houden over „Wer kers in Indië". Toegang is vrij. VAN OVER DE GRENZEN Christenen, liberalen en sociaal-democra ten, alsmede de communisten vormden te Berlijn een werkgemeenschap om het ge meentebestuur te adviseeren. De Anglo-Amerikaansche commissie voor Palestina begon haar werk en moet binnen 120 dagen haar verslag uitbrengen. R. A. F.-piloten speuren boven Atollen in het Z.W. deel van den Stillen Oceaan naar collega's die daar eventueel nog op red ding wachten. Eind December wordt een groote Angk>-Amerik. conferentie voor de civiele luchtvaart belegd. Koning Peter van Joego-Slavië zal zich* naar hij tegenover de Daily Telegraph ver klaarde, niet neerleggen bij zijn onttroning,, maar naar zijn land terugkeeren, om er een democratische regeering te vormen. De opperbevelhebber van de vloot der Ver. Staten heeft medegedeeld, dat door Amerikaansche geleerden 'n nieuw, van op een afstand te besturen projectiel is ge construeerd. dat met een lading van een nieuw soort ontploffingsmiddel over zeer groote afstanden kan bewogen worden. Elk Duitsch kind in de Britsche bezet tingszone, tot den leeftijd van tien jaar, krijgt bij gelegenheid van het Kerstfeest eeti half pond versnaperingen.. De nieuwe R. K. Jeugdbeweging in Duitschland wordt «opgebouwd door prelaat Ludwig Wolker, oud-praeses der Duitsche R.K. Jeugdbeweging. In "Loeiden zal men, ter bestrijding van de misdaad, overgaan tot het onschadelijk maken van 9320 militaire deserteurs, waar onder 500 Amerikanen. Het z.g, onder water-oord van de Brit sche Vloot", in den. oorlog gebruikt voor het vinden van duikbooten. tracht men thans aan te wenden voor het opsporen van, ha ringsch olen De stad Triest wordt een afzonderlijke bestuurszöné naast de provincie van dien naam. New-Foundland krijgt volgend jaar een gekozen nationale conventie, die moet be raadslagen en voorstellen doen over den toekomstigen regeeringsvorm. Alle volwasse nen hebben stemrecht. De Engelsch-Amerikaansche Palestina- commissie zal verschillende centraal- en Oost-Europeesche landen bezoeken om er de positie der Joden te bestudeeren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1945 | | pagina 6