Nog even... en de Wieringermeer is droog Drie millioen verspeeld door interneering Frankrijk kan „Big three" niet begrijpen NIEUWE LEmSCHE COURANT MAANDAG 10 DECEMBER 1945 Verwoestingen radicaler dan door zwaarste beschieting Sinds den 9en Augustus j.l., draaien de groote gemalen Lel}- en Leemans op volle loeren om de door de Duitschers verdron ken Wieringermeer weer droog te"®®™- Daarnaast zijn sinds er.kele maande® een zestal groote hulpbemalingsmstallaties van Werkspoor in werking, terwijl na de san- zienlijke hulp van de gemalen der vier Noor- der koggen, in November bovendien noa 5 Amerikaansche pompen bij Kolhorn m ge bruik konden worden genomen. Met een öe- zamenlrjke capaciteit van ongeveer 3000 m3 per minuut bereiken de gemalen een water daling van pl-m 7 cm per etmaal, terwijl een nog verdere daling van 1 meter noodig is om het gestelde doel te bereiken. Vlak voor Kerstmis kan zulks het geval zijn in dien althans de vorst geen nieuwe moeilijk heden brengt. Alsdan zullen de naar schatting 700 mil lioen kubieke meters water uit den polder gepompt zijn en 20.000 ha vruchtbarè grond opnieuw voor ons land herwonnen. Met het droogkomen blijkt echter eerst recht duidelijk de enorme omvang van de ramp, die dezen polder en daarmede ons land heeft getroffen. Gedurende de beide afgeloopen weken zijn de dorpen Slootdorp (het oudste Wieringermeerdorp) en Midden- meer (het handelscentrum) drooggekomen, terwijl dezer dagen Wieringerwerf (het officieele centrum) zal droogvallen. Op een tocht naar deze drie dorpen heb ben wij wel zeer treurige ervaringen opge daan. Het alleraardigste Slootdorp. met pjn reeds zoo mooi gevulde opgaande beplanting, is niet meer. Van de. lap woningen, die het dorp telde, alle binnen de laatste 15 jaar gebouwd, is er niet één meer bewoonbaar. In totaal zullen ten hoogste 15 perceelen voor herstel in aanmerking komen; de rest is één groote" ruïne. De kerken zijn gehavend, de scholen vernield, evenals alle zakenpanden. In Middenmeet is het beeld niet veel beter. Hier zullen misschien 10 pCt. van de ruim 200 woningen kunnen worden hersteld. De Herv. kerk zal na veel moeite gerestau reerd kunnen worden. De scholen zijn ook hier verdwenen, evenals ruim ISO woningen, zakenpanden. kantoren e.d. Het bekende hotel Smit mqt de groote beurszaal is ernstig beschadigd en de industrieweg met zijn groote graanpakhuizen vertoont nog slechts kapschuren op wankele pilaren Het eens zoo bloeiende handelscentrum van den pol der is totaal verwoest. De ergste toestand troffen we evenwel aan in Wieringerwerf. Hier staat geen enkel huis meer overeind van de meer dan 100 nieuwe woningen, die. ruim gebouwd, het landelijke officieele centrum vormden. Slechts het domein-kantoor en de drie kerktorens hebben zich kunnen handhaven. De kerken zoowel als de drie scholen en het noodziekenhuis, het raadhuis zoowel als het postkantoor, alles is een groote, uitge strekte, verlaten puinhoop. Als een kaar- ten-huis is de heele boel in elkaar gestort en het ziet eruit alsof er een zware wals over heen is gegaan. Een dikke laag drabbig slijk bedekt alles. Hier is geen tweede voorbeeld van. De zwaarste beschieting zou niet zulk een begld van verwoesting kunnen achterlaten, als de millioenen kubieke meters water hier hebben gewrocht. Wat de boerderijen en boerenwoningen betreft, liet zich dit langs de randen in het Noordwestelijk gedeelte aanvankelijk niet Nazi-grooten krijgen nog steeds stapels brieven Getuigen zoowel van bewondering als critiek. Er Worden aan de gevangenis in Neuren berg iederen dag stapels brieven bezorgd van lieden, die nog immer bewondering koesteren voor de Nazi-grooten, al ontbreekt het ook niet aan felle critiek Keitel kreeg een brief van een bewon deraarster in Amerika, die tot 1934 bij hem werkte in den generalen staf en hem nu be moedigde met de veronderstelling, dat hij zeker door zijn rechters geprezen zou wor den als bleek, hoe hij zich tegen de Nazi's had verzet. Goering krijgt brieven met vra gen of hij nu nog liever kanonnen dan boter heeft, e.d. ongunstig aanzien Er is echter geen enkele boerderij, die niet gehavend is. Met veel, zeer veel moeite zullen nog een kleine hon derd bedrijven kunnen worden hersteld na grootereparaties en gedeeltelijken hegbouw. Dan is men er echter ook. In het overige deel van de'Wieringermeer staat geen enkele boerderij meer. Overal zijn het slechts puin hoop en. Ofschoon in de vele plaatsen van ons land zware verwoestingen hebben plaatsgehad is nergens de vernieling zoo totaal en radicaal als in de Wieringermeer. De Wieringermeerbewoner is evenwel niet voor nfets een pionier. Ook thans laat hij den moed niet zakken en hij wil aan den slag. Daarvoor zijn echter bouwmaterialen noodig en wel in de eerste plaats steenen. Hieraan bestaat de allergrootste behoefte. Het volk. dat werken wil. vraagt steenen om te bouwen aan zijn tóekomst. Geeft de Wieringermeer steenen. Zorgde hij niet voor uw voedsel? BURGEMEESTERS. Aan L. Simonise is op zijn verzoek tegen 1 Januari eervol ontslag verleend als bur gemeester van Biggekerke (met dankbetui ging). Benoemd tot burgemeester van Etten en Leur, mr. dr. Ch. J. M. A. vanRooy, met toekenning van gelijktijdig eervol ont slag als burgemeester van Hontenisse in gaande 15 December; idem van Waalre H. J. M. Mc-1. met toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester van Bus sen; idem van Domburg, jhr. ir. H. L. Boo- ga-ert; idem van St. Ann aland F. M. Boo gaard1, die tevens als secretaris zal fungee- ren. Amsterdamsche advocaten en de doodstraf Een enquête en een schrijven aan de regeering. De raad van toezicht en discipline der orde van advocaten te Amsterdam heeft aan den raad van ministers het volgende schrij ven gezonden: „Met dezen hebben wij de eer, Uwe Ex cellenties er'van in kennis te stellen, dat de orde van advocaten bij het gerechtshof te Amsterdam in hare vergadering, op Zater dag, den lsten December-ji. te Amsterdam bijzonderlijk daartoe gehouden, een bespre king heeft gewijd aan het vraagstuk van de doodstraf. De bespreking werd ingeleid door mevr. prof. mr. D. Hazewinkel-Suringar, die het standpunt centra verdedigde. Na gehouden geda ch ten wissel ing vond een schriftelijke stemming plaats over de navol gende vraagpunten, welke stemming de resultaten opleverde, zooals achter ieder vraagpunt vermeld. 1. Zij-t gij voorstander van onbeperkte wederinvoering van de doodstraf? Ja 6; Neen 82; Blanco 1. 2. Zoo peen, zijt gij voorstander van een tijdelijke toepassing van de doodstraf als repressie tegen misdrijven gediu-rende den bezettingstijd begaan? Ja 33; Neen 49; Blanco 7. 3. Moet naar uwe meening der regeering worden verzocht, in kraoht van gen-ijsde gegane doodvonnissen, op grond van het besluit d 61 uitgesproken en nog uit te spre ken, ni-et ten uitvoer te doen leggen alvo rens de Staten-G-eneraal de invoering der doodstraf, zuilen hebben gesanctionneerd? Ja 65; Neen 21; Blanco 3. Houthandelaar dient klacht in bij de Justitie Bij de Bloemendaalsche politie is aangifte gedaan van een diefstal Van goederen., die een waarde hebben vart twee en een half a drie millioen gulden. Deze goederen zijn eigendom van den heer M. te Aerdenhout, die kort na de bevrijding door den P.O.D. gevangen was genomen, verdacht van poli tieke onbetrouwbaarheid. De bestolene is houthandelaar in Polen geweest en volgens zijn verklaring uit dit land gezet. Daarbij heeft hij echter kans gezien zijn bezittingen naar Nederland te laten overbrengen. In Aerdenhout woonde hij in een groote villa, waarin een zeer waardevolle meubileering en vele kunstschatten geweest waren. Daar om is het huis dan ook onmiddellijk onder bewaking gesteld, toen de heer M. werd ge arresteerd. Na vier maanden werd hij even wel in vrijheid gesteld en keerde hij weer -in zijn villa terug. Hem bleek toen, dat zeer veel uit zijn woning verdwenen was. Een onderzoek wees uit, dat het Militair Gezag order had gegeven een groote verzameling tapijten, schilderijen, kostbare serviezen, enz. naar elders in veiligheid te brengen. Ook was er in de villa veel kleeding en lin nengoed gevonden, die gezonden werden naar. de geteisterde gebieden, om daar ge distribueerd te worden onder de noodlij dende bevolking. Tevens had men een be drag aan geld van meer dan f 100.000 ont dekt en in beslag genomen. Van dit alles is aanteekening gehouden, doch er zou ook' nog een en ander uit het huis zijn wegge haald, dat niet werd genoteerd. Toen men precies ging vergelijken wat de heer M. als vermist aangaf en wat officieel geregistreerd stond en als naar elders vervoerd, bleken er groote verschillen te zijn. De heer M. heeft bij de Justitie aangifte gedaan, dat voor een waarde van ongeveer twee en een half a drie millioen gulden uit zijn woning is ge stolen. Daaronder zijn een koffer met f 300.000 aan geld en voorts effecten ter i waarde van ongeveer f 1.000.000. Verder zijn verdwenen vijf kléine schilderijen van be kende buitenlandsche meesters, een pak met 300 teekeningen, waaronder van Jan Steen en van Qstade. Voorts tapijten, juweelen, enz. enz. De Bloemendaalsche politie, die deze zaak reeds zeven a acht weken in onderzoek heeft, is er nog niet in geslaagd een der ver miste waardevolle voorwerpen op te sporen. Het onderzoek wordt door verschillende om standigheden bemoeilijkt. Zoo is bijvoor beeld de verzameling van den heer M. hier te lande niet bekend geweest. Van de effec ten heeft men ook geen lijst. Daarbij komt, dat een deel van de personen, die verkla ringen kunnen geven over hetgeen in de vier maanden, waarin de heer M. zich in hechtenis bevond, is gebeurd, naar Indië zijn vertrokken, of in Engeland of elders verblijven. De kunstvoorwerpen én andere goederen, die op normale wijze uit het huis zijn weggevoerd, zullen, naar werd medege deeld, aan den heer M. worden terugge geven. Voor de goederen, die in de distri butie, zijn gebracht, zal hem de geschatte waarde worden uitbetaald. Hitier wilde Gibraltar „Wij kennen Duitschland het beste" zegt Bidault Nu Frankrijk gepasseerd is voor de op 15 Dec. te Moskou te openen conferentie der „Big Three" heeft de Fransche minister van Buitenl. Baken. Bidault, aan Reuter om. verklaard: Wij kunnen niet gelooven, dat de aanwezigheid van Frankrijk de onderhan delingen zou hinderen. Beslissingen, door de drie mogendheden genomen, kunnen voor Frankrijk niet bindend zijn, indien deze te gengesteld blijken te zijn aan zijn vitaie belangen. Ik denk vooral aan het Duitsche probleem. De Fransche positie blijft dezelf de, aangezien de factoren van het probleem ongewijzigd blijven. Van generatie op ge neratie weten wjj, wat Duitschland is. In dien het Roergebied en het Rijnland onder Duitsche controle blijven, zal er onvermijde lijk een .Reich" opstaan met zijn onver mijdelijke gevaren voor de geheele wereld. Het bureau van de Gaulle heeft later een verklaring gepubliceerd, waarin gezegd wordt, dat Frankrijk niet zal protesteereu, indien te Moskou slechts het probleem der atoombom ter sprake komt. Indien er echter beslissingen worden genomen waarbij Frankrijk direct is geïnteresseerd, zal het Amerika beschikt thans over 400 vlootbases In den Atlantlschen en Stillen Oceaan. Blijkens een rapport van dien opperbevel hebber der Amerik. vloot, admiraal Ernest J. King, wordt geraamd, dat in de toekomst 30 pCt. van de huidige oorlogssterkte der vloot in actieven dienst zal zijn. De marine zal meer officieren en manschappen nood'iig hebben dan waarover zij in dé vloot op normale vredessberkte beschikt, n.l. onge veer 30.000 meer officieren en een totaal van ongeveer 500.000 man. Toen de oorlog ten einde liep was de Amerikaansche vloot gereed om 3033 sche pen te gebruiken bij de geprojecteerde „olympische" invasie van Zuid Kioesjoe en de daarop volgende „olympische" operaties in de vlakte van Tokio. In 1940 had de marine geen andere be hoorlijk ingerichte vooruitgeschoven basis, dan Pearl Harbour. Sedert dien zijn er 400 bases ingericht in den Atlantlschen Oceaan co. in den, Pacific. zich niet aan ter conferentie geteekende overeenkomsten gebonden voelen. De Amerik. minister van Buitenl. Zaken, Byrnes, heeft intusschen aan de Fransche en Chineesche ambassades meegedeeld, dat de conferentie te Moskou geen beperking beteekent van het gezag van den Raad van Vijf, bestaande uit de ministers van Buitenl. Zaken der „Big three", alsmede die van Frankrijk en China. De Britsche min. van Buitenl. Zaken, Bevin, zal met een aantal experts a.s. Woensdag of Donderdag in één ruk naar Moskou vliegen. Reeds zeven militaire missies in Berlijn gearriveerd Russen wijzen verzoeken van Zwitserland en Zweden af - Aan 16 geallieerde militaire missies is toe gestaan zich te Berlijn te vestigen om de be langen van haar respectieve landen te be hartigen en het contact te onderhouden met de vier bezettende mogendheden. De mis sies zijn tot zeven gedelegeerden beperkt. De Nederlandsche (o.l.v. vice-admiraal Door man). Belgische. Deensche en Joegoslavische missies zijn reeds aangekomen. De Polen, Tsjechen en Noren worden binnenkort ver wacht. De Sowjetunie heeft verzoeken, van Zwitserland en Zweden afgewezen. veroveren In November 1940 maakte Hitier plannen, zoo blijkt thans in Neurenberg, om Spanje in den oorlog te brengen en van het voor wendsel der interventie gebruik te maken om Gibraltar te veroveren. Hij wilde ,.de Straat van Gibraltar sluiten". Een lucht actie op Gibraltar, uit Algeciras geleid, zou den aanval - inleiden. Daarna zouden, ver van de Spaansche grens tot dat doel samen getrokken troepen, in beweging komen, Spanje binnenrukken en event, ook Portu gal voor het geval daar Engeleschen aan land zouden gaan. Hitier beval toen tevens plan nen te maken voor de verovering van de ^Canarische en Kaap-Verdische eilanden, de "Azoren en Madeira. Gaspari als kabinetsformateur geslaagd Neemt zelf de portefeuille van Buitenl. zaken Alcide de Gaspari vormde in Italië een coalitieregeering. waarin alle zes vroegere regeeringspartijen vertegenwoordigd zijn. De leider der socialisten, Reniri, trok zich op het laatste oogenblik terug, als protest tegen de manier, waarop de portefeuilles verdeeld zijn. De Gaspari zelf is minister van Buitenlandsche Zaken. Rusland trekt zijn troepen niet uit Iran terug Ondanks het verzoek der Ver. Staten Het Amerikaansche dep. van Buitenland sche zaken heeft het negatieve antwoord van de Souwjetunie gepubliceerd op het Ameri kaansche voorstel om alle vreemde troepen vóór 1 Januari uit Iran terug te trekken. De Sowjetregeering zegt hierin, dat zij de jong ste gebeurtenissen in Azerbeidsjan niet als een „gewapenden opstand" of als gericht tegen de regeering van Teheran beschouwt. Moskou maakt onderscheid tussehen de Iraansche troepen, die reeds in de Noorde lijke provincies aanwezig zijn en de troepen, die de regeering derwaarts wil zenden, en zjeg«t, dat versterfciigen voor het handhaven van de rust niet noodig zijn. De Sowjetregee ring zegt vast te houden aan de beginselen der verklaring van Teheran. Zij acht geen redenen aanwezig om de kwestie van den termijn voor het vertrek dier Sowjettroepen uit Iran te herzien. DE RUSSEN ZOEKEN OLIE IN IRAN. Volgens een bericht van den correspon dent van de Daily Mail zijn de Sowjets be zig' olieboringen te verrichten in Iran. zon der daarvoor de toestemming van de Iraan sche regeering, welke hun verleden jaar Werd geweigerd, af te wachten. De explo raties geschieden bij Tabriz en bij Sjahi. Drie maanden geleden is men daarmee be gonnen. De Iraansche regeering protesteerde nog niet. Tabriz is herhaaldelijk genoemd in de be richten over de moeilijkheden in Iran. Het is de hoofdplaats van het gebied, waarheen de Russen de Iraansche troepen verhinderen op te rukken om „de orde te herstellen". Kerk en School Ned. Herv. Kerk. Beroepen; te Hoogkarspel en Lut jebroek H. J. van Dijk te Pietersbïerum (toez.); te Leiden (vac. wijlen dr W. Th. Boissevain) J. van Swijnenburg te Sloten; (vac. dr G. J. Streeder) J. F. Berkel te Apeldoorn; te Wilsum en Eemnes-Buiten cand. J. van Malenstein, hulppred. te Amersfoort. Aangenomen: naar Nieuwe-Pekela (boven) cand. J. C. Wisse, hulppred. te Den, Haag; naar Oosterend (Fr.) W. Nrjenhuis te Maasdam en Cillaarshoek. Geref. Kerken. Beroepen: te Capelle a/d IJssel cand. A. Elshout, hulppred. te Doesburg; te Leider dorp (2e pred.pl.) C. M. v. d. Loo te Rrjnsburg. Geref. Kerken {art. 31 K.O.). Beroepen; te Bilthoven Herm. Knoop te Rotterdam-Delf shaven; te Heemstede J. Keizer te Krommenie; te Zwartsluis S. Cnossen te Blokzijl. Chr. Geref. Kerk. Tweetal: te Enschedé (2e pred.pl.) P. de Bruyne te Deventer en M. Holtrop te Hilversum. Aangenomen: naar Rotterdam-C. (2e pred.pl.) J. Taniminga te Ënschedé. DE BIJBELVERSPREIDING IN INDIE TIJDENS DE BEZETTING. Het Bijbelhuis in Bandoeng heeft gedu rende den oorlog officieel doorgewerkt, zoo schrijft aan het Nederlandsch Bijbelgenoot schap mr. G. P. Khouw, de Chineesche as sistent, die na de interneering en het over lijden van dr. C. P. Cohen Stuart, agent van het NJ3.G. en het Britsche B.B.G., de leiding van het werk heeft genomen. Wel bleef het terrein beperkt tot Java en moest de colpor tage reeds begin 1942 worden stopgezet, maar toch konden er nog veel Bijbels en Bijbel gedeelten worden afgeleverd in West- en Midden-Java. Solo. Salatiga en Wonosobo. De Chineesche kerken waren de grootste af nemers. Aangezien uitgaven in het Hol- landsch en het Engelsch door Nippon ver boden waren, werd het meest gevraagd naar Maleische uitgaven. Toch werd ook met de verspreiding van de Hóllandsche Bijbel door gegaan en door een wonder heeft het Bij- belhuis nooit eenige moeilijkheden gehad van de censuur. Heel veel zetsel, papiervoor- raad en Bijbelvoorraden zijn bij verschillen de drukkerijen en depots verloren gegaan en kunnen thans nog niet worden opgespoord. De heer Khouw is het eenig overgebleven liid van het personeel van het Bijbelhuis. Thans wordt hij in zijn werk bijgestaan door een dochter van dr. Cohen-Stuart. Het Bij- belhuiis zelf moest in April 1944 voor de Ja panners borden ontruimd en op 15 Septem ber 1945 werd het zwaar beschadigd vrijge geven, doch aam het herstel wordt reeds ge weckt. EEN VRIENDELIJKE GESTE UIT ZWITSERLAND. Naar wij vernemen zullen op uitnoodiging van den Zwitserschen Evangelischen Kerken- bond een aantal predikanten uit Nederland die tengevolge van de maatregelen van den bezetter in gevangenschap of concentratie kamp hebben vertoefd een week naar Zwit serland gaan met hun gezinnen. De uitnoo- diging omvat 96 personen, n.l. 47 volwassenen, en 49 kinderen, totaal 24 gezinnen Zij zullen in de week van 1319 Jan. a.s. de 'gasten zijn der Zwitsersche kerken. UIT DE GEREF. KERKEN (ART. 31 K. 0.> Naar wij vernemen heeft dr F. L. Bos, Geref. pred. te Vlaardingen zich met 5 ouder lingen vrijgemaakt van de leerbeslissmgen der Gen. Synode 1942, waardoor ook in deze plaats een Geref. Kerk (art. 31 K. O.) is ontstaan. Ook te Lutten worden thans gods dienstoefeningen vanwege de Geref. Kerk (art. 31 K.O.) gehouden, terwijl te Eindhoven 7 ambtsdragers zich hebben vrijgemaakt en afzonderlijke kerkdiensten houden. Voorts is te Hïllegersberg-Terbrigge de Geref. kerk (art. 31 K.O.) tot openbaring gekomen. VOOR KERKELIJKE EENHEID. Enkele leden en predikanten der Geref. Kerken hebben besloten een actie te gaan voeren om met woord en daad de eenheid tussehen de Ned. Herv. Kerk en- Geref. Ker ken voor te bereiden en te bevorderen, waartoe circulaires en brochures zullen wor den uitgegeven. Het correspondentie-adres is Kerkplein 28, Bloemendaal. NED. LEGER DES HEILS. Na het overlijden van den Stichter, Com mandant G. Maste is thans Brigadier J. Farre chef-secretaris-algemeen leider van het Ned. Leger des Heils. MIDDERNACHTZENDING. De Ned. Middernachtzendingsver. heeft na 4 jaren wederom publiek contact met Chris telijke kringen kunnen zoeken. Zij deed dit in een vergadering in de Lutherkapel te Amsterdam, waar de voorzitter, ds. J. L. G. Gregory, het werk van zijn voorganger dr. W. G. Harrenstein memoreerde. De secretaris, mr. A. Bouraan, deelde mede dat 15 November 1940 in stilte het 50-jarig bestaan is herdacht. Ruim f 76.000 is als re sultaat van het werk van hei consultatie bureau uitgekeerd aan de ongehuwde moe ders en haar kinderen. Uitvoerig ging mr. Bouman het overige werk na. waarbij hij mededeelde, dat door samenwerking met aè kerken de door het Nasi-regiem ingevoerde reglementeering practisch is mislukt. In christelijke kringen is, besloo* spr., nu veel behoefte aan voorlichting aan jongeren t.o.v. Canadeezen, dansen, verloving, enz. In verband met dit verschijnsel hield ds. E. L. Smelik vervolgens een lezing over het onderwerp „De Christen en het sexueele leven". T NIEUWE OOSTENRIJKSCHE KABINET GEFORMEERD. De Oostenrijksche kabinetsformateur Fïgl heeft zijn beraadslagingen beëindigd en is met zijn kabinet gereed gekomen. Het zal vermoedelijk bestaan uit acht leden der R'.-K. Volkspartij, zes Socialisten en een Communist. Na de geali. goedkeuring wordt het bekend gemaakt. EERSTE JAP. OORLOGSMISDADIGERS STAAN TERECHT. Te Jokohama is het proces begonnen tegen 300 Japansche oorlogsmisdadigers, die zich meerendeels hebben schuldig gemaakt aan wreedheden in kampen van krijgsgevange nen. Dit is het eerste proces tegen Jaoansche oorlogsmisdadigers. De groote misdadigers als Tojo e.a. komen medio Januari voor het gerecht. Te Manilla zal eerstdaags gen. Me- sahasce Homma, die op de Philippijnen voor duizenden sterfgevallen verantwoordelijk is 1 ter verantwoording worden geroepen. 45. Hup-bomDaar zaten ze al op het vlot. „Ook goeie avond" zei de gebaar de meneer, „mag ik me even voorstellen? Professor Tulp, uit Amsterdam!" „O!" zei de Lange, „dan bent U zeker een broertje van die andere Tulp?". „Precies!" zei de professor, „hoe weet je dat zo? Ken je 'm?" „Nee", zei de Lange, „dat snap ik zomaar van eiges!" Maar, als ik vragen mag, wat heb U eigenlijk al die tijd gegeten, want U ziet er niet voordelig uit". .Papegaaieneieren", zei de professor, wijzend op een kooi met *n papegaai, die bij bij zich had riaan. 46. „Nou, daar zal je. ook niet dik van worden", zei de Lange, „dan hebben wij wel wat anders. Snóekie kom op met je zalm!" En hij tikte veelzeggend op Sncfekies zij zakken, waar nog steeds dé blikjes zaten. AI heel gauw zat het drietal fijn te smul len. „Waar is dat goed voor?", vroeg de Lange op eens, op 'n bordje met „Verboden Toegang" wij zend dat op 't vlot stond- „Van 't schip meegeno men", zei de professor, „je weet nooit, waar 't nog es voor dienen kan, en boven dien hou ik niet van dat geloop over de vloer!" Daarop vertelde hij, dat hij luchtreiziger was. „Hè", zei de Lange, „*k zou óók best es de lucht in willen!"

Nieuwe Leidsche Courant | 1945 | | pagina 2