IHettni* £eii&dfc (Imirattl Welke koers wil Engeland thans inslaan? K.L.M. opent 16 Dec. eerste Europ. luchtlijn IDist °U Ie serie: 1 April 1920—15 October 1941 MAANDAG 10 DECEMBER 1945 2e Serie: le Jaargang vanaf 7 Mei 1945, No. 10$ Abonnementsprijzen ƒ0.26 per week 1.10 per maand 3.25 per kwartaal (bij bet. per kwit. verh. m. adm.kosten) Hoofdredacteur: H. DIEMER Redactie: B. VAN DER ROS Bureaux Redactie en Administratie: HOOGEWOERD103 Telefoon 22710 Postrekening 5 8 9 3 6 Christelijk-Nationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken is jjnyti bert in tegenspeel*. Dr van Mook .12 December naar Nederland Indien we de uitlatingen van een gezag- hebbenden Britschen woordvoerder te Bata via moeten g-elooven gaat Engeland, door de besprekingen te Singapore tusschen Mount- batten. Christison en van Mook, een nieuwe politiek in Indië volgen. De opdracht van gen. Christison in Ned. Indië is aanzienlijk uitgebreid. De anarchie en wanorde op Java noodzaakten een nadere uitwerking voor zoover het ging om het herstel van de orde. Christison zou nu de bevoegdheid hebben met de tot zijn beschikking staande strijd krachten in een zoo groot mogelijk gebied de orde te herstelden en te handhaven, om „het mogelijk te maken dat een constitutio- n-eele hervorming en een zekere mate van zelfbestuur der Indonesiërs, in het kader van het Koninkrijk der Neder landen, tot standi komen en besprekingen daarover gehouden worden op een geregelde en wettige wijze zonder vrees of geweld", zooals de woord voerder zeide. Daartoe zullen nog meer Britsohe en Br. Indische troepen naar Java worden overgebracht, terwijl d-e Ned. troe pen, die eventueel zullen worden gebruikt, alleen politiediensten in de gezuiverde stre ken zullen verrichten, maar niet aan de eigenlijke operaties deelnemen. De Ned. troepen zullen echter t.z.t. de Engelsche .vervangen, die, wanneer hun taak ten einde is, teruggenomen zullen worden. Tevens zal slechts een deel der Ambonnee- sche troepen in Batavia blijven geconcen treerd. Verder zal een politiek volgens de verklaring van Bevin worden gevoerd, waar bij de'souvereiniteit van Indië erkend werd. In tegenstelling met het bovenstaande meldt Reuter echter, dat welingelichte krin gen in Londen met verbazing kennis hebben genomen van het bericht over een verande ring van de Engelsche politiek in Indië. Vol gens deze kringen bestaan er geen aanwij zingen. dat er van de politiek, zooals die door Bevin in zijn rede van 23 Nov- is vast gelegd en waarin duidelijk scheiding is ge maakt tusschen de militaire verplichtingen en de politieke moeilijkheden, zal worden afgeweken Het is duidelijk, dat de Britsche officieele politiek in laatste instantie te Lon den wordt bepaald en dat deze niet door militaire autoriteiten kan worden veranderd. NATIONALISTISCHE REACTIEOP SfNGAPORE. De nationalistische reactie op de mogelijke Uitbreiding van de bevoegdheden van gen. Christison en de te treffen maatregelen is beperkt tbt de opmerking, dat déze ontwik keling niet onverwacht is gekomen. De na tionalisten zijn van meeniing, dat in het liöht van de verklaring van den Britschen woordvoerder de kansen op het succes van rechtstreeksche besprekingen met de Neder! nders niet zeer bemoedigend zijn. Tezelfder tijd schijnen zij zich echter niet geheel en al teruggetrokken te hebben „i-n afwachting van dergelijke besprekingen", waarvoor, volgens dr. v. Mook, de deur nog Bteeds open staat. De vitale kwestie voor de nationalisten is, hoe de extremisten op de publicatie van de plannen van gen. Christi son zullen reageeren. Vandaag zou het republikeinsche „kabi net" de verklaringen van den Britschen woordvoerder bestudeeren en zou Sharir een verklaring afleggen. DR VAN MOOK 12 DEC. NAAR NEDERLAND. In Batavia is thans officieel bekend ge maakt, dat dr v Mook Woensdag 12 Dec. per vliegtuig naar Nederland vertrekt, ten einde de N'ed. regeering' een duidelijker beeld van den toestand te geven. De be sprekingen in Nederland zouden wellicht ook noodig zijn i.v.m. de aanstaande confe rentie met de nationalistische leiders. In een Zaterdag gehouden persconferentie maakte, dr Van Mook gewag van de verklaringen van den Britschen woordvoerder over de conferentie van Singapore en voegde hier aan toe, dat hij zijn uiterste best zou doen om behulpzaam te zijn bij het verbeteren van de economische toestanden. AANVALLEN TE TANDJONG PRIOK Twee afdeelingen extremisten hebben Za terdagnacht het havengebied van Tandjong Priok aangevallen. Zij waren gewapend met geweren, machinegeweren, granaten en waarschijnlijk met mortieren. Na korten tijd werden ze door Br.-Ind. troepen ver dreven. Te Bandoeng traden Ned. troepen op tegen Ned. plunderaars, van wie er twee eenigé huizen in brand hadden gestoken als represaille voor het arresteeren van eenige Nederlanders. De levensmiddelenvoorziening op Java wordt steeds xritieker, vooral in Soerabaja, waar de extremisten regelmatig voedselvoorraden plunderen, terwijl kleine groepen Inheemschen in de havenwijken van Batavia, waar adm. Patterson Zaterdag is aangekomen, aanvallen hebben gedaan. Het nieuwste dagblad in de Engelsche taal. dat te Batavia verschijnt, is „De Onafhanke lijke", een nationalistisch orgaan, dat op de persen van de „Merdeka" wordt gedrukt. UITBREIDING NED.-INDISCHE LEGER In verband met hetfeit, dat thans Ned Ind. troepen deel zullen nemen aan de be scherming van gezinnen binnen en buiten de kampen op Java, is een bataljojn gevor.mc!. waarvan het hoofdkwartier gevestigd is in de Kon. Mil. Academie en. dat nu bestaat uit twee volledige compagnieën. Alle mannen van Nederlandsohe, Menado-neesche, Am- bonneesche en Timoreesche origine bene den den leeftijd van 50 jaar, die voordien behoorden tot het .I.L., zijn opgeroepen voor een medische keuring. DE „ORANJE" MET 1200 GEÏNTERNEERDEN NAAR NEDERLAND. Het hospitaalsohip „Oranje", dat Vrijdag j.l. uit Australië in de haven van Batavia is aangekomen, zal vermoedelijk op 12 Dec. naar Nederland vertrekken met 1200 oud- geïnterneerden. De perscnen komen uit Batavia en Spmiarang, in welke laatste plaats het schip op 13 Dec. zou aankomen. Van. deze 1200 moeten 400 personen op draag baren worden vervoerd. Ongeveer 120 stu denten hebben zioh Zaterdagmorgen inge scheept, teneinde als werkende passagiers de reis mee te maken. Het wordt onwaar schijnlijk geacht, dat het schip nog voor Nieuwjaar in Nederland zal zijn. 't Convooi mijnenvegers in Colombo Niet vóór Januari in Indië verwacht. De Nederl. mijnenvegers, die in convooi op weg naair Indië zijn, zouden dezer dagen in Colombo arriveeren en daar gedurende een paar dagen voor reparatie blijven liggen. De verwachting bestaat thans, dat de schepen eerst in Januari in Indië zullen aankomen. De stemming laat niets te wenschen over. Met veel belangstelling volgen de opvarenden de radio-berichten over den toestand in Indië. Textielproducten worden 20 pet goedkooper X. vrjj hoog Ris LANG NIET IEDERE WINKELIER HEEFT AL KOUSEN EN SOKKEN. Door de handelsmarges, die waxen, te besnoeien zullen nog d e maand de detailprijzen van vele text iel goed aren met circa 20 pet. worden verlaagd. Des ondanks zullen de tusschenhandelaren nog eer. redelijke winst ontvangen. Aldus het directoraat-generaal van de Prijzen. Het door het C.D.K. aan het A.N.P. ver strekte bericht inzake het met ingang van heden verkrijgbaar zijn van kousen en sok ken, blijkt wat te voorbarig te zijn. Van diverse zaken ontvingen we n.l. de mede- deeling, dat zij nog niet bevoorraad zijn. Minister Schermerhorn dankt de Zwitsers „Zonder eenige overdrijving kan ik zeggen, dat naast de Zweden u ons het leven hebt gered," aldus verklaarde minister-president prof. ir W; Schermerhorn voor eenige dagen in een toespraak tot het Zwitsersche volk voor radio Baze len radio Lausanne. V Op ie4pren werkdag naar Scandinavië NaaT ons ter oore komt, zal-de K.L.M. na 5V2 jaar gedwongen rust op 16 Dec. haar eer ste Europeesche luchtlijn openen en wel de lijn AmsterdamMalmöKopenhagen. Op deze lijn zullen Dakota's met 21 passa giersplaatsen worden ingezet. Deze luchtlijn zal op alle werkdagen worden gevlogen. Op 1 Februari wordt de luchtlijn Amsterdam Stockholm v.v. geopend, welke dienst in vier uur wordt gevlogen. Tevens wordt dan de luchtdienst AmsterdamLissabon in 6 uur vliegen geopend, welke doorverbinding met Stockholm heeft, zoodat StockholmLissa bon in één dag kan worden afgelegd. Deze luohtverbinding met Stockholm zal voorlo pig driemaal per week werden gevlogen. 'Jo 1 Januari krijgt de K.L.M. de beschikking over twee D.C. 4's in burgeruitvoering, met plaats voor 42 passagiers. Dit beteekent, dat de luchtreiziger alle comfort aan boord zul len krijgen. Bovendien zullen zich twee ste wardessen aan boord bevinden. Tweemaal per week zal voorts de nieuw te openen lijn StockholmAmsterdam Genève worden gevlogen. In den oorlog werd ten dienste van de ge allieerden in charter de lijn BristolLissa bon gevlogen. Op 31 December zal deze lijn worden beëindigd. De daardoor vrijkomende Vijftigduizend controles in 14 dagen Verscherpt optreden van C.C.D. tegen zwarten handel. De actie Van den C.C.D. tegen den zwarten handel werd omstreeks 15 November met verhoogde kracht voortgezet. In de tweede helft van die maand werden gecontroleerd:-33.113 voetgangers, 13.159 voer tuigen, 2988 wielrijders, totaal dus 49.260 controles. Het aantal processen-verbaal be droeg in deze periode 1074, voorgeleid werden 54 personen. In beslag genomen werd: 52.669 kg aardappelen, 4970 kg groenten, 42.683 kg fruit, 1958 kg vleesch/vet, 5563 st. eieren, 843 klg boter en kaas, 2387 stuks textiel. 298 kg tabak. Een Douglas XB 42 vloog in den record tijd van 5 uur 7 minuten over de Ver. Sta ten van We9t naar Oost. De gemiddelde snel heid bedroeg 432 mijl per uur. machines zullen op de Europeesche K.L.M.- lijnen worden ingezet. De vorige week is te Kopenhagen een luchtvaartconferentie ge houden, waarbij Nederland en de drie Scan dinavische landen vertegenwoordigd waren. Voor de K.L.M. waren hierbij aanwezig de heeren A. Plesman, directeur der K.L.M. en Van der Kloot, hoofd van de afdeeling Europa van de K.L.M. hierbij zijn de plan nen tot samenwerking besproken. MONTY WIJST VERZOEKEN VAN BEULEN VAN BELS EN AF. Veldmaarschalk'Montgomery heeft alle ver zoeken van Kramer, Irma Grese en de andere veroordeelden van de concentratiekampen Belsen en Auschwitz, om het doodsvonnis, tegen hen in Lueneburg uitgesproken, te her zien, afgewezen. Gen. Patton zwaar gewond door auto-ongeluk Generaal Patton. de opperbevelhebber van het derde AmerikaansChe leger, dat dit voorjaar zoo verrassend snel tot in Oosten rijk doorstiet, kreeg bij Mannheim een ern stig auto-ongeluk Zijn wagen werd door een Zoo lioort het Men zal zich herinneren hoe wij des- tijds protest aanteekenden tegen het feit, dat wel brandstoffen werden beschik baar gesteld voor bioscopen en andere in stellingen van vermaak, doch er voor de kerken geen kolen voorhanden bleken te zijn. Met erkentelijkheid voor de betrokken autoriteiten maken we er daarom thans ge wag van, dat gisteren verschillende Bede huizen waren verwarmd.- Zoo hoort het. We zijn ruim genoeg van opvatting om bios coopbezoekers de noodi ge warmte te gun nen, doch dan late mei; hen, die naarnaast, of in plaats daarvan, de behoefte hebben om naar de kerk te gaan, niet in de kou zitten. 2V2 tons vraohtauto aangereden. De gene raal liep verwondingen op aan de rugge- graat en is naar een Amerikaansoh hospi taal in Heidelberg gebracht. DAT volgens een nieuw K. B. de tenuit voerlegging van een doodstraf-vonnis is op gedragen aan de militaire macht. DAT de Groote Advies Cie v. d. Illegali teit denpres. van heit A'damsche Bijz. Ge rechtshof heeft verzocht, den. procureur- fiscaal op te dragen een vervolging in te stellen tegen het driemanschap der voor malige Ned. Unie. DAT de Nederl. marine-kapitein J. P. M.- Stibbe is benoemd tot adviseur voor het Verre Oosten bij de United States Steel Cor poration. DAT j.l. Zaterdag het repatrieeringscen- trüm te Eindhoven, hetwelk o.l.v maj. dr D. Vermeulen zoo enorm veel w'er>k ver zette, officieel is opgeheven. DAT daar thans nog dagelijks circa 150 Nederlanders uit de Russische zone naar ons land terugkeeren, welke gevallen door de grenswacht zullen worden behandeld. DAT tot de geïnterneerden van het N.S.B.- kamp te Scheveningen ook de vroegere lei der van de ..Princevlag," Joh. Berlot, be hoort. DAT de beruchte N.S.B.-ers Evert Zwaan en Thijs Vogelaar uit Bergen op Zoom, die tot resp. 9 en 10 jaar interneering werden veroordeeld, uit het kamp te Hoogerheide zijn ontsnapt. DAT te IJmuiden, na de periode van groote vangsten, de visscherij sterk vermin derd is, zoowel wat de trawlers, als de log gers en kustschepen betreft DAT adm. bankpersoneel boven 18 jaar 29 28 Februari werk^ van 55 uren, doch in 3 weken de 155 uren n-> en ook voor de bakker feestdagen, weer een zekere toegestaan. w maken reen volg en de overschrijden vt oog op ,dë verruiming is DAT het A'damsche Bijz. Gerechtshof tegen de 42-jarige Anna P. J. Entink uit R'dam, wegens verraad aan. de 'Duitschers, den dood van een Nederlander ten gevolge hebbend, de doodstraf heeft geëischt. Matroos, die in den mist ver diveen, duikt weer op 't Mysterie rondom den IJmuidenschen matroos van den trawler .Rijnstroom" is opgehelderd. Zooals wij meldden was deze matroos, na een aanvaring op de mistige Noordzee, overboord gespron gen en op een onbekend gebleven tank boot terecht gekomen. Thans is te IJmui den uit Oslo bericht binnen gekomen, dat de ..onderduiker" daar in goeden wel stand is gearriveerd. Volgende week hoopt hij weer huiswaarts te keeren. DAT in de Residentie door het bombarde ment op het Rezuidenhout 15.000 gezinnen, te zamen omvattend 55.000 personen, have en goed zijn kwijt geraakt, doch DAT de commissie „Voorziening 's-Graven- hage" thans bijna 12.000 dier gezinnen aan het allernoodzakelijkste meubilair, keukengerei, serviesgoed etc. heeft kunnen helpen. DAT de Kon. Vlaamsche Academie hulde gebracht heeft aan de nagedachtenis van onzen beroemden taalkundige prof. dr J. J. A. van Ginniken. DAT gisteravond brand is uitgebroken in de, slaapzaal van de Oranje Nassaukazerne te Amsterdam, waarbij de zaal en het trap penhuis uitbrandden DAT half Januari de Belg. delegatie der Ned.-Belg. Spellingscie voor de tweede maal in Den Haag besprekingen zal voeren. DAT na A'dam thans Hilversum en R'dam tentoonstellingen zullen organiseeren van foto's over „Canada's weg naar Nederland". DAT in het massagraf te Appelberg (Gr.) alsnog geïdentificeerd zijn B. E. Trip uit Nieuw Buinen en F. L. v. d. Riet uit Hilversum. DAT de veerdienst GorinchemSleewijk morgen word1 utgevoerd »met een kleinere morgen wordt uitgevoerd met een kleinere veerboot, waarvan auto's met een wielbasis van 8*,2 meter gebruik kunnen maken. DAT de drukkerij Reynders te Beek (L.) door brand is verwoest. DAT ter uitvoering van het Nederlandsch- Tsjechische handelsverdrag een regeling ia tot stand gekomen tusschen de spoorwegen van beide landen, waarbij het vervoer van de betrokken goederen wordt georganiseerd. DAT in den Haag is opgericht het Nèder- landsche Genootschap voor internationale zaken, hetwelk in ons land de studie der internationale vraagstukken wil leiden en het buitenland over ons land wil inlichten. DAT de Raad van Overleg inzake econo mische Samenwerking, waarin de heer Lamping Nederland vertegenwoordigt, in Parijs o.m. een ontwerp accoord maakte over het gemeenschappelijk gebruik van de in beslag genomen Duitsche octrooien. DAT de K.N.A.C. de regeering verzocht heeft de hier en daar nog staande verkeers borden der Duitschers te laten verwijderen. DAT op verzoek van dezelfde vereeniging meer toezicht op het verkeer bij het viaduct te Wassenaar zal worden gehouden, terwijl aldaar een verbeterde verkeersregeling is toegezegd. DAT de K.P.M. van haar 135 schepen er slechts 49, doch gelukkig de grootste, heeft overgehouden. DAT nu ook naar Albanië zoowel ge wone als luchtpost correspondentie is toe gelaten. DAT Zweden het komend jaar zijn hulpverleening zal uitbreiden tot de Neder landse!^ kinderen. SSISCH CHAUFFEUR IN NEURENBERG VERMOORD. Zaterdagavond is in Neurenberg een Rus sisch Soldaat, die dienst deed als chauffeur bij den Russischen aanklager in het proces, doodgeschoten Men neemt aan, dat een Duitscher in Ame- rikaansche uniform, de dader is. Trouwerij in het N.S.B.'kamp te Duindorp Naar ons ter oore komt heeft de vorige week voor het eerst sinds zijn bestaan in het N.S.B.-k'aimp te Soheveningen-Dudn- donp een t r ohwpQeciht igtheid plaats gevon den, waarbij men het plechtige daaruit met een korreltje zout moet nemen. Daar de bruidegom in het kamp vertoeft was het bi-uidje genoodzaakt zich daarheen te begeven, evenals de ambtenaar van den Burgerlijken Stand, die de vereischte formaliteiten verrichtte. Na afloop hier van ging de ambtenaar weer zijns weegs, op den voet gevolgd door het mevrouw tje, terwijl haar echtgenoot thans tus schen zijn medegevangenen voortleeft, in afwachting van het vonnis, dat straks over hem zal worden geveld. Politieke beroering te Ossendrecht Door vrijsprekend vonnis in zake een burgemeester. De uitspraken van het Bergen op Zoomsche Tribunaal in zake den ex-burgemeester Da Jong van Wouw. die in vrijheid werd gesteld, heeft te Ossendrecht, waar De Jong de be zieler en de vader der N.S.B. is geweest, groote beroering gewekt. Naar aanleiding van. deze uitspraak heeft de dorpscommissie der Ossendrechtsche politieke recherche een open brief gericht aan het Tribunaal, waarin zij verzocht de uitspraak betreffende De Jong te herzien, ofwel indier herziening onmo gelijk is de vonnissen t.a.v. de ander» N.S.B.-ers uit Ossendrecht te wijzigen en alle andere geïnterneerde N.S.B.-ers uit deze ge meente onverwijld in vrijheid te stellen. IN HET NOORDEN EN OOSTEN WEER TREINEN OP ZONDAG. De dienstregeling der Ned. Spoorwegen, die op 17 Dec. verschijnt, zal een beperkten dienst op Zon- en feestdagen bevatten voor het Noorden en Oosten des lands, waar deze tot nu toe ontbrak, teneinde tegemoet te ko men aan de talrijke wenschen. Deze'dienst zal voor het eerst gereden worden op Zon dag 23 Dec. en dus op de Kerstdagen en Nieuwjaar. TREINVERBINDING ARNHEM—NIJMEGEN. Na het in gebruik nemen van den herstel den spoorweg over den Rijn bij Oosterbeek op morgen zullen de Ned. Spoorwegen pro- beeren drie treinen per dag heen en terug in te leggen tusschen Ai-nhem en Nijmegen. Twee van deze treinen zullen van Apeldoorn over DierenDoesburg naar Arnhem en te rug rijden en één zal het traject Arnhem— 's-Hertogenbosch bedienen. Daarnaast blijft de autobusdienst tusschen Arnhem en Nij megen volledig gehandhaafd. Razzia in omgeving van den Harskamp Naar aanleiding van het feit, dat den laait- sten tijd meermalen schoten vielen in de omgeving van den Harskamp waar talrijke SSdieden zijn geïnterneerd, werd dezer dagen een. uitgebreide razzia gehouden door circa 400 politiemannen en militairen. Bij huiszoekingen op niet minder dan 300 boerderijen werden militaire en jachtgewe ren, groote hoeveelheden munitie, handgra naten, uniformen, autobanden afkomstig vaü militaire trucks, parachutes, gereendschap- pen en groote hoeveelheden militaire boven- en onderkleeding aangetroffen en in beslag genomen. Gisteren landde weer een Indië- vliegtuig op Schiphol Gistermiddag om 3 uur is de skymaster (nl 301) uit Indië op Schiphol teruggekeerd. Aan boord bevonden zich o.m. 27 repatriee- rerden uit Nederlandsch-Indië. De heer Arnold Vos Dias, directeur-hoofd redacteur van Aneta-Batavia, die ook mee kwam, vertelde hoe hij de berichtgeving in Batavia organiseerde, waar hij en zijn staf met groote moeilijkheden hebben te kam pen. Hij beschikt er over een mobiel zend station, dat via Colombo en Londen het nieuws naar Nederland zendt. Stijgende temperatuur, aldus de Bilt Verwachting tot morgenavond: In het ZO, van het land temperatuur om het vriespunt, meest zwaar bewolkt, aanvankelijk nog lichte •neerslag, zwakke wind. In het overige ge deelte van het land lichte dooi. meest zwaar bewolkt. Geen neerslag van beteekenis, zwakke, tijdelijk matige N.W. wind. ZON EN MAAN. Morgen: Zon op 8.38 en onder 16.27; Maan op 13.16 en Onder 23.24. Op 12 Dec. Eerste Kwartier; 19 Dec. Volle Maan: 26 Dec. Laatste Kwartier en 3 Jam. 1940 Ni>e>uwe Maan*.

Nieuwe Leidsche Courant | 1945 | | pagina 1