'tDuitschezwaard hing maanden boven ons Meeste kleeding voortaan alleen op punten Dl DAG IS NABIJ NIEUWE LEIDSCHE COURANT ZATERDAG 8 DECEMBER 194S Totdat het op 10 Mei 1940 op laffe wijze toesloeg Vrijdagochtend, klaagde de Rritsche assistent-procureur G. D. Roberts de be klaagden in Neurenberg aan wegens hun trouw- en woordbreuk jegens Nederland. In bijzonderheden onthulde hij, hoe de ver zekeringen van eerbiediging van neutraliteit gepaard gingen met de voorbereiding der inGo123 Mei 1939 werd al besloten de lucht- basès in Nederland tot aan de Zuiderzee en in België snel te bezetten bij een oorlog met Polen. Op 26 Augustus legde de Duitsche gezant tegenover de Koningin een verkaring van neutraliteit af, die als camouflage moest dienen. Op 22 Augustus 1939 had Hitier al verklaard, overtuigd te zijn, dat Engeland en Frankrijk onze neutraliteit niet zouden schen den. Dat voorwendsel was dus ook door en duor valsch. De trouweloosheid blijkt eveneens over duidelijk uit wat geschiedde onmiddellijk na Hitler's verklaring van 6 October 1939, waarin hij den nadruk legde op de traditioneele vriendschap tusschen Nederland en Duitsch- land. Reeds den volgenden - dag, 7 October, geeft hij von Brauchitsch het bevel tot obser vatie van de Nederlandsche grens tusschen de Eems en den Rijn en tot het treffen van alle voorbereidingen voor de invasie in Nederland en België, indien de politieke situatie zulks zou verlangen. Twee dagen later, 9 October, volgen nadere instructies, om de voorbereidingen tot den doortocht door Luxemburg, België en Nederland zoo spoedig en krachtig mogelijk uit te voeren. Op 15 October 1939 volgt het bevel aan Keitel, Raeder, Goering en den generalen staf van het leger om voorbereidingen te treffen voor de uitvoering van een te geven speciaal bevel voor de bezetting van Holland tot aan Grebbe en Maaslinie, alsmede de Wadden eilanden. Van dit tijdstip af stond het vast, dat de neutralitet van Nederland zou ge schonden worden. Er moesten nog slechts détails worden uitgewerkt. Een latere instructie van Keitel aan Goering verwerpt het oorspronkelijke plan om de invasie bij speciale order te doen geschieden. Zij zal thans een onderdeel vormen yan den algemeenen aanval. Huichelachtig stelt men vast, dat, waar geen weerstand zal worden geboden, de operatie het karakter van een vredelievende bezetting zal dragen. Op 28 Nov. bepaalt Keitel, dat, indien een snelle doorbraak ten Noorden van Luik mislukt, Walcheren moet worden bezet. Van 7 November 1939 tot 9 Mei 1940 wordt de tragische datum door slecht weer steeds weer verschoven. Thans weet Nederland dus, hoe zijn lot in die tragische periode, die den meesten nog versch in het geheugen ligt, voortdurend aan een zijden draad hing. Nieuw is, dat Hitier op 26 Februari 1940 overwoog, de invasie in Nederland aan die in Denemarken en Noorwegen te laten voorafgaan. Het plan om door te dringen tot in het hart van de vesting Holland, was van 11 Januari 1940. Nederland werd overigens door Hitier onge schikt geacht als uitgangspunt voor een groot leger wegens zijn ontelbare rivieren, kanalen en inundaties, zooals blijkt uit een memorandum over een conferentie met von Ribbentrop en Ciano op den Obersalzberg ^op 12 Augustus 1939. Op 3 Maart 1940 besloot Hitier den aanval tegen Denemarken en Noorwegen te laten voorafgaan aan -den aanval op Nederland en België, met een tusschenpauze van slechts enkele dagen. Op 8 Mei noteert Jodl alarmeerend nieuws uit Holland: intrekking van verloven, evacua ties, wegversperringen en andere mobilisatie maatregelen. De Engelschen zouden toestem ming tot binnenrukken hebben gevraagd, hetgeen de Nederlanders hadden geweigerd. Dan komt er bericht binnen, dat de Führer niet langer wil wachten. Goering wil echter minstens uitstel tot 10 Mei. Keitel dringt op spoedige actie aan. De Führer, die buiten gewoon geagiteerd is, stemt ten slotte toe in uitstel tot 10 Mei, hetgeen evenwel in strijd was met zijn intuïtie, naar hij zeide. Op 9 Mei besluit de Führer, dat hij definitief op 10 Mei het bevel tot den aanval zal geven. Negen uur des avonds wordt het codewoord Danzig" aan de bevelhebbers geseind. Dit is het bevel om over zeven en een half uur, dus den volgenden ochtend te half vijf. den inval te beginnen. Zonder waarschuwing, zonder nota, zonder oorlogsverklaring, als een dief in den nacht, overrompelde het Duitsche leger zoo de vreedzame lage landen, het plan uitvoerend waartoe maanden tevoren was besloten. Een Weer wat fietsbanden voor artsen, verpleegsters, c.s. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat met ingang van 1 December we derom aanvragen voor rijwielen met ban den bij de plaatselijke distributiediensten kunnen worden ingediend. De distributie diensten zullen in de plaatselijke pers be kend maken op welke dagen aanvragen kunnen worden ingediend. De volgende categoriën van personen ko men hiervoor in aanmerking: le. practisee- rende artsen, vee-artsen, wijkverpleegsters, verloskundigen en invaliden voor zoover hun werk belangrijk is voor den wederopbouw en voedselvoorziening: 2e. personen die be langrijke werkzaamheden verrichten t.b.v. den wederopbouw of de voedselvoorziening. De aanvragen moeten worden ingediend op een formulier MD 33308 (voor het rij wiel) en op een formulier MD 333—07 (voor de banden Aanvragen, op welke niet onmiddellijk een bon kan worden verstrekt, vervallen niet, doch worden later in behandeling genomen. Zoodra men een bon heeft ontvangen moet men een deel van den bon, den bestelbon, bij den handelaar inleveren. De aflevering van het rijwiel zal vervolgens plaats hebben tegen afgifte van het andere deel, den af leveringsbon DEBLOKKEERING VAN GELDEN AFKOMSTIG UIT KINDERBIJSLAG Op een sohriftelijik-en vraag van het Tweede Kamerlid Steómimetz betreffende de- bldkkteering van gekten, afkomstig uit kin derbijslag, heeft de minister van- Financiën geantwoord, dat onmiddeDlijk na de blok- keering het wellicht mogelijk zou zijn ge weest een speciale regeling te treffen voor de vrijmaking van gelden, afkomstig uit kinderbijslag. De wenschelijkiheid van een zoodanige regeling is echter in feite nooit gebleken. In het hiuddtiige stadium zou een speciale regeling ter zake administratief op onoverkomelijke moeilijkheden stuiten, ter wijl de behoefte aan een zoodanige regeling naar het oordeel van den minister niet of in ieder geval niet meer bestaat. Op grond immers van de sedert de verplichte inleve ring door de Nederlandsche Bank verleen de alg-emeene en bijaondere deblokkeerings- vergun-n ing-en wordt afdoende tegemoet ge komen aan eventueele moeilijkheden-, die zich ten aanzien van kinderrijke gezinnen mochten voordoen. ZELFVERZORGERS MOETEN BROOD BONNEN BEWAREN. Daar de zelf verzorgers voor brood hun broodbonnen niet meer bij de distributie kantoren behoeven in te leveren, wordt erop gewezen, dat zij deze bonnen moeten bewaren. Omtrent de verantwoording der bonnen zal nader bericht volgen» uur later kloppen de Duitsche diplomatieke vertegenwoordigers met gelijkluidende ulti mata bij de staatshoofden aan. De aanklager achtte het overbodig, de valschheid van de gebruikte excuses te benadrukken. Hij rele veerde het waardige protest van den Belgi schen minister Spaak tegenover den Duit- schen ambassadeur. De lage larrien wezen de voorgewende bescherming hu...ser neutrali teit van de hand. Ald-us besloot Roberts wat hij zelf noèmde het simpel relaas van de tragedie der eerschennis en der schande. Het cynisme der Duitsche machthebbers zal blijken uit een film, die binnenkort vertoond wordt, van de Rijksdagrede van Hitier, waar in hij antwoord gaf op een telegram van Roosevelt, die vroeg een heele serie landen niet aan te vallen. De film zal laten zien, hoe Hitier zich met een grapje er van af maakte. Hij vond de voorstelling, dat Duitschland met zijn buren een oorlog zou aangaan, een absurde mop, die door Goering, zooals uit de opname zal blijken, wordt geapprecieerd De beklaagden hoorden alles gelaten aan, inclusief Goering. die een minimum aan ac tiviteit vertoonde en maar hoogst zelden een van zijn bekende spottende of ontkennende gebaren maakte. Jong geleerd, oud gedaan! Zoo denkt men ook in Limburg waar de jongelui in een speciaal geconstrueerde bovengrond- sche kolenmijn zich de knepen van het vak eigen maken. Wachtgeldregeling wordt gewijzigd Nieuwe regeling gaat 1 Januari in De minister van Sociale Zaken heeft een nieuwe wachtgeldregeling vastgesteld, die op 1 Januari 1946 in werking zal treden. Volgens deze regeling is het normale over heidssubsidie in wachtgelden, door onder nemingen aan haar personeel verstrekt, op 60 pet vastgesteld. Ondernemingen, die thans reeds subsidie genieten, behouden ook na 31 December 1945 voorloopig aanspraak daar op, zonder dat zij een nieuwe aanvrage heb ben ingediend. Échter is bepaald, dat men, om na 31 Maart 1946 subsidie te kunnen ontvangen, een daartoe strekkend verzoek voor 16 Januari 1946 op de gebruikelijke wijze moet indienen bij den directeur van het betrokken Gewestelijk Arbeidsbureau. De nieuwe regeling, „Wachtgeldregeling 1946" genaamd, wordt overigens reeds met ingang van 1 Januari 1946 voor alle subsidie genietende ondernemingen van kracht. Met name vervallen van dien datum af de hoogere uitkeeringsbe dragen en de hoogere subsidie percentages (boven 60 pet), die tot nu toe gegolden hebben. Hoogere subsidis dan de normale echter, die toegekend zijn in verband met den finan- cieelen toestand eener onderneming, blij ven voorloopig gelden. Ook deze verlenging geldt evenwel slechts tot en met 31 Mrt 1946, terwijl men daarna slechts voor een meer dan normaal subsidie in aanmerking kan komen, indien een desbetreffende aanvrage voor 16 Januari 1946 op de gebruikelijke wijze is ingediend. Wat den overigen inhoud, van de nieuwe wachtgeldregeling betreft, trekt het vooral de aandacht, dat de gemeenten met ingang van 1 April 1946 .als uitvoeringsorgaan worden uitgeschakeld. De Gewestelijke Ar- beidsbureaux zullen met ingang van ge noemden datum de taak der' gemeenten grootendeels overnemen. Subsidiedeclara ties zullen bij deze bureaux moeten wor den ingediend. Een andere wijziging, welke -de aandacht verdient, is de uitsluiting van de subsi- dieering van vrouwelijk personeel, behou dens in door den minister goed te keuren u i tzonderi-ngsgevallen. EXTRA PENSIOENUITKEERING ZAL NA 15 DECEMBER PLAATS HEBBEN In de -tweede helft van die maand- Decem ber 1945 za.l een aanvang worden .gêimaalkt met de uitbetaling va-n een uitkeering in eens tot een- bedrag van een, vierde gedeel te van- het jaarbedrag van het pensioen van personen, die op of na 5 Mei 1945 een pen sioen genieten, toegekend ingevolge de pen sioenwet 1922. Staatsblad 240. het reglement voorloopige pensiicr.eering onderwijzers, de wet van 21 November 1924, Staatsblad 522 of een van de pensioanr-egielmgen, welke dioor eerstgenoemde wet zijn v-ervangen. Deze uitkeer in g oversdhriijdt niet een be drag van f 509 n-o-ch oo>k een- vierde van het bedrag van -het pensioen, waarop over 1946 Na vluchten langs de kust van Florida zijn vijf bombardementsvliegtuigen van de Amerikaansche vloot spoorloos verdwenen. 't Stelsel der vergunningen afgeschaft Het voor de distributie van textielgoedo- ren ontworpen distributiesysteem moest aan twee eischen voldoen. In de eerste plaats moest het systeem een rechtvaardigs ver deeling waarborgen en in de tweede plaats moest een controle mogelijk zijn. De uitvoe ring van de distributie ligt bij de distribu tiediensten. Dat deze te kort schoten bij een vlotte behandeling van de aanvragen is te wijten aan het overstelpend aantal aan vragen, waaraan veel tijd en werk was ver bonden, waarop de distributiedienstendoor gebrek aan personeel niet waren ingesteld. Een en ander is aanleiding geweest, dat m.i.v. 10 Dec. a.s. de textieldistributie wordt vereenvoudigd. Met ingang van dien datum mag onder- en bovenkleeding worden ge kocht op door de distributiediensten ver strekte punten. Voor deze artikelen is dus geen bereidverklaring meer noodig. Een be reidverklaring blijft echter gehandhaafd voor de aanschaffing van huishoud- en wo ningartikelen, schipperstruien, bedrijfs- en vakkleeding e.d. Een bereidverklaring mag eerst door den winkelier worden afgegeven, nadat de distributiedienst bepaald heeft voor welke artikelen betrokkene in aanmerking komt. Door deze vereenvoudiging in de tex tielindustrie zullen de beschikbare goederen op een vlottere wijze worden verdeeld. Met ingang van denzelfden datum zullen ook nieuwe artikelen op de 15 aangewezen punten van de textielkaart kunnen worden gekocht. Het betreft de volgende artikelen: bedjasjes en bedschoenen, blouses voor da mes en meisjes alsmede voor jongens tut 15 jaar; blouse-beschermers, bovenkleeding voor kinderen van 03 jaar; coins de feu; gebreide vesten, pullovers, slipovers en truien voor dames, heeren, meisjes en jon gens; gebreide blazers voor kinderen tot 15 jaar: mantelcostuums; onderblcuses; onder- kleeding voor baby's (01 jaar); onderklee- ding van kunstzijde voor kinderen van 115 jaar; overhemden met vasten boord; pantalons voor heeren en jongens (3 jaar en ouder); peignoirs, kimono's en kamerjas sen; regencapes, regenjassen en -mantels van kunstzijde; rokken voor dames en meisjes (3 jaar en ouder) en schorten voor kinderen tot 15 jaar. Deze artikelen zijn nog geenszins volop in de winkels verkrijgbaar. Indien deze goeden n echter in voorraad zijn mogen deze gekocht worden op de punten van de textielkaart. Van verschillende van deze artikelen is ook de puntenwaardeering verlaagd Kunstzijden regenmantels, (capes en -jassen zullen ver krijgbaar zijn tegen 12 punten, kunstzijden kinderondergoed (315 jaar) tegen 4 punten per artikel, kunstzijden naaigaren tegen 2 punten per 500 yards en Amerik. jongens pakjes in de Amerik. maten 5 t/m 8 tegen 8 punten per pakje. CHR. EMIGRATIE IN GROEPSVERBAND. De Prot. Chr. Emigratie in groepsverband „Het Tweede Vaderland" heeft te Zwolle een vergadering gehouden, waarop uit de leden van duizenden treklustige gezinnen een voorloopig bestuur is gekozen. Dit zijn de heeren C. van Alten te Bodegraven, G. J. Bouwhuis, Den Ham, G. van Dijk, Stads kanaal, (voorl. secretaris), S. Harkema, Tzummarüm, G. W. Kaemingk, Hoogeveen, (voorl. voorzitter), R. Lefferts, Emmererf- scheidenveen, C. van Leeuwen, 's-Grave- zan-de, J. Moelker, Katendijke, J. v. d. Vinne. De Krim (voorl. penningmeester) en S. Wes- selius, Molkwerum. Er is gesproken over allerlei moeilijkheden aan een eventueele emigratie verbo-nden en de menschen zijn voorbereid op een leven op lager niveau, dat ongetwijfeld in den eersten tijd na de emigratie zal worden doorgemaakt. FUSIE VAN CHR. AMBTENAARS BOND EN De Alig. Ned. Qhr. Aimbtenaarsbod heeft oei,der voorzitterschap van den heer A. van Driel te Utrecht een algameene vergadering gehouden. Deze vergadering had tot doel te komen tot concentratie van de bij het C.N.V. aangesloten bonden van overheidspersoneel, t.w. de Alg. Ned. Chr. Aitmbtenaa-rabcndi, de Ned. Ghr. Rond van personeel in publieken dienst, de Chr. Bond van Belastingambtena ren, de Prot. Chr. Bend van P.T.T.-personeel en de. Chr. Bond van PaHtiebeambtemaren. De bond besta-at thans uit 89 afdeelingen met in totaal 5029 leden (in 1940 72 afdeelin gen met 4563 leden). Na ampele bespreking werd besloten tot opheffing van den bond en fusie van bovengenoemde bonden. Alleen de a-fdeelimg Rotterdam stemde tegen. Het voorstel van het hoofdbestuur de contributie te verhoogen tot IV2 perc. van het inkomen-, werd aangenomen. Voor de benoeming tot vrijgestelde werd bij acclamatie gekozen de beer W. Tjeerama te Haarlem. VERKOOP VAN 14.000 FEESTSIGAREN VOOR OORLOGSSLACHTOFFERS De E-diel-aohtbaar-Sigarenfabrieken te Lei den hebben 14.090 feestsigareri, die van tijdens de bezetting illegaal gereserveerde grondstoffen zijn vervaardigd, in den han del gebracht, waarvan de opbrengst bestemd was voor de verzorging V2n oorlogsslacht offers of voor hun nagelaten betrekkingen,, te bepalen door H.M. de K-oniingin. Die ver koop van deze sigaren leverde een netto opbrengst van f 82.170.93 op, welk bedrag dezer dagen aan de Koningin werd aange boden. Kerk en School Ned. Herv. Kerk. Beroepen: te Terborne, H. M. Cnossn te Ooster-Nij-kerk. Aangenomen: na-ar Retramchement, cand. P. Barnouw te Vries (Dr.). B e d a n kt: voor Kortezwaag, B. Peysel te Uhorst-De Wijk. Geref. Kerken. Beroepen: te Onnen (Gr.), cand. J. H. Meijer te Midwolda. Aange nomen: naar Amsterdam, P. N. Kruiswijk te Hilversum. Chr. Geref. Kerk. Tweetal- te Woerden, M. Ba-an te Bus- sum en P. de Smit te Utrecht. Beroepen,: te MiddieHhariaiis, N. de Jong, te 's-Gravenhage-West. Geref. Gemeenten. Tweetal: te Oud-Beijerland. H. Ligt en - berg te Vlaardingen en A. van Stuyvenberg te Yerseke. Beroepen: te Oud-Beijenand, H. Lig- tenberg te Vlaardingen, die bedankte voor Schevenin-gen „De nacht is voorbijgegaan en de dag is nabij gekomen" Rom. 13 12a We leven weer in de adventsdagen. Daar is een wachten en een luisteren in ons hart, er is spanning in de ziel als bij iets groots dat te gebeuren staat. Wij bereiden ons voor op een feest, een feest van dieoe ernst, maar ook van groote blijdschap. Want aan het eind van den Adventstijd wenkt toch de Kerstnacht, stille en heilige nacht van licht en vree, nacht van wonder, nacht van ont ferming. Daar is in veler harten een stille verheuging op het feest dat komende is. Daar gaat voor velen een groote bekoring uit van het woord: Kerstfeest. Kerstmis is immers voor menigeen omsponnen met zulke fijne en teere herinneringen uit onze echte kinder jaren. Toch dienen wjj bij dit alles niet te vergeten, dat het eigenlijke Kerstgeheim weigert om zich te laten vervloeien in aller lei stemmingen en gevoelens, die o zoo ge makkelijk woekerplanten worden kunnen, die het eigenlijke Kerstgeheim overdekken en dreigen te verstikken. 't Gevaar bestaat, dat Kerstfeest niet méér voor ons is dan 't feest van gezelligheid en warmte en stille gewijde herinnering. Want dan staan we nog op een onmetelijken afstand van het eigenlijke góddel ij ke gebeuren, waarvan Advent ons soreekt. Daarom is het goed dat in deze Adventsweken alarmsig nalen gehoord worden. God wil niet dat wij zullen verslapen ..de diepte des rijkdoms, belde der wijsheid en der kennis Gods". Sta op en zie met wakkere oogen,,Dê nacht is voorbijgegaan en de dag is nabij eekomen'S Maar, is dat zoo? Is de nacht werkelijk voor bijgegaan? Wat is er dan veranderd in den nacht, yan de menschheidsgeschiedenis sinds de geboorte van Jezus Christus daar in Beth- lehems stal? Wat is er dan in die bijna twin tig eeuwen sinds dien beter of ook anders ge worden? De oorlog is vandaag aan den dag gelukkig voor ons weer voorbij. Doch is de nacht ook voorbijgegaan? Is er geen donker meer in deze na-oorïogsche dagen te bespeu ren? Dat zal toch wel niemand willen bewe ren. Integendeel, in menig opzicht gevoelen we ons bitter teleurgesteld. Wie kan dan toch nog aan een komenden dag gelooven, staande tegenover allerlei feiten die het luide uitschallen, dat het tóch nacht is en blijft, al steken we ook nog zooveel Kerst lichtjes aan! Wat is dat licht dan, waarvan Advent ons gewaagd en dat in den Kerst nacht ontstoken is? Wat is er dan toch in den Kerstnacht geschied? „En het geschiedde" toen het nacht was op deze aarde en er „geen plaats" was voor het licht der wereld, toen niemand bereid was Hem te ontvangen, toen geschiedde het dat Hij tóch ge boren werd, dat Hij tóch kwamEr is wel geen plaats maar hij komt toch. Het is rondom nacht maar toch: het licht komt. De nacht is voorbijgegaan, omdat den dag dien Hij brengt midden in on zen nacht begonnen is en alt ij d weer opnieuw midden in onzen nacht begint. Waar wij Hem het aller minst verwachten zouden. Hem, het heilig Kind Jezus, daar komt Hij staan en steekt Zijn licht aan om óns te verlichten en ons te vertroosten met het licht van Gods genade, met het licht dat schuldvergeving meldt.- Achter elk brokstuk van ons schuldig leven en onze nood staat Hij in Wien de zaligma kende genade Gods verschenen is aan alle menschen; en Hij staat daar achter met mild zegenende handen, om in ons koude kille leven in te dragen. Zijn warmtegloed, Zijn liefdegloed. Misschien zijn we moe van al het vragen en al het zoeken. Doch de Kerstboodschap luidt: de Zoon heeft Zijn hand op ons gelegd. En nu geldt het voor de geheele wereld, voor haar geheele lengte en breedte en diepte: de menschen zijn van God. „Hij is niet ver van een iegenlijk van ons". Dat is: „de nacht is voorbijgegaan en de dag is nabij gekomen". En dit willen we vasthouden en verdedigen. De Heiland zal niet tevergeefsch in de we reld gekomen zijn. Hij zal niet tevergeefsch Zijn hand op ons hebben gelegd. Als met uitgestoken handen willen we dan ook het feest van onzen Heer begroeten. Dit zij Uw huid', Uw kroning: Neem intrek Heer in ons gemoed; Mijn Koning, o mijn Koning Daar wilt Gij zijn begroet. DS A. W. LAZONDER. Baptiste Gemeenten. Aangenomen naar Heerion-Tree beek, K. Hoornstra te Vriescheloo. Acad. Examens. AMSTERDAM, 8 Dec. Vrije Univ. Ge slaagd cand. ex. rchfcen: de dames H. J. Boele, Arnhem en A. Vreugdenhil, Amster dam; doet. ex. rechten: A. G. Besder. Am sterdam; doet. ex. theologie: ds K. J. Kraan, Grijpskerke (Z.). NIJMEGEN. Geslaagd doet. ex. rech ten, G. F. J H. van Gent; cand. ex. rechten, J. M. G. Hoèberechts. UTRECHT. Geslaagd doet. ex. muziek wetenschappen J. Sicking; doet ex. rechten W. C. van Oordt; doet. ex. geneeskunde mej W. J. Groenedaal, A. W. van Ganswijk, J W. Barents, J. C. Beker, J. Vinkenborg, P. v. d. Boogaard, H. M. D. van den Boo gaard, J. W. Buitenhuis, A. A. Pit, A. M. J. Ley ten. PERSONALIA. Bij de aanvaarding van zijn ambt als bui tengewoon hoogleeraar in de leer van het zenuwstelsel, de psychoppathologie en foren sische psychiatrie aan de R.K. Universiteit te Nijmegen sprak dr J. J. G. Prick een rede uit over het gevoelsleven, benaderd van psychologische en neuro-psysiologische zijde." Gistermiddag is bij monde van den rector- ma gni ficus, prof, dr ir G. Minderhoud, aan ir D. S. Huizinga, den scheidenden directeur van het landbouwonderwijs, het eere-docto- raat der Laudbouwhoogesihool te Wagenin- gen aangeboden. 43. Oei, wat zaten de twee wereldreizigers in angst Ze wisten gewoon niet, waar ze zich vast moesten klampen. En dat grapie duurde de hele nacht door. Totdat de haai opeens, bij het aan breken van de dag, over een vlot schoot, waarop een ienzame schipbreukeling zat. Blijkbaar was de man in geen drie weken op zee 'n kapper tegengekomen, want hij zag er uit om van te schrikken. Bij wijze van S.O.S.-sein had hij z'n zak doek aan 'n stokje gebonden en dat als een vlag op zijn hoge hoed gezet. 44. „Wacht", dacht de uit gehongerde schipbreukeling, die al weken ronddobberde en van opschieten hield, „misschien kom ik er zoo gauwer!" Hij maakte één, twee, drie, een lasso van het touw dat bij hem lag, ?n een oogenblik later suisde het vlot achter de huppe lende haai aan. ,Jüjk daar die baardaap és I" riep de Lange, ,,'k wou dat ik ook maar op dat vlotje zat! Kom, Snoekie!" besloot hij, „we gaan es bij die snuiter op visite!" Als we van 'n roei bootje op 'n motorboot kun nen springenkunnen we 't ook wel van een haai op 'n plankie t Daar gaat-ie I"

Nieuwe Leidsche Courant | 1945 | | pagina 2