WWk Üutvm jprtitsdj* (Émirimt sss Alleen maar gissingen omtrent Singapore iDisi 01 Ie serie: 1 April 1920—15 October 1941 ZATERDAG DECEMBER 1945 ïe Serie: le Jaargang vanaf 1 Mei 1945, No, 184 Abonnementsprijzen A f'jtf Bureaux Redactie en verh. m. adm.kosten) Hoofdredacteur: jj^S|g|gg?> Redactie11 DIEMER Christelijk-N ationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken „SfunhlflSlirij Is oljfbktJftf b. van' der ros jjnyn (jcrl ia legyensped Ceen directe beslissingen te wachten In welingelichte kring-en te Batavia is men. van m-eeninig, dat de conferentie tusschen Mount batben-Ohristison en de Ned1. verte gen woordigiers geen nieuwe gezichtapun t en zouden geven met betrekking tot die situatie van Java. In verband daarmede, zouden vele plannen weer worden besproken i-n veel kleine voorbesprekingen en op die basis werd een aantal voorstellen uitgewerkt en doorgezonden naar de hoogere instanties in Londen en Washington. Vermoedelijk zou den de voorstellen ongetwijfeld inhouden een volledig gedetailleerd' plan der geal lieerden over het gebruik, dat men zal maken- van Ned. troepen-, die zich thans op Ma-lakka bevinden en die niog van-uit Europa onderweg zijn. Zu-lik een besluit zou met rich mee brengen, de oplossing van het vraagstuk va-n de scheepsruimte. Genoemde kringen verwachten, dat de conferentie zelf te Singapore niet zou leiden tot directe be slissingen. Deze 'besluiten, zouden nu door de hoogere instanties moeten worden geno men. ofschoon -met zekerheid- verwacht kan worden, d'at de voorstellen van de conferen tie te Singapore zonder noemenswaardige veranderingen aangenomen zullen worden. Off.icieele kringen betrachten echter nog de grootste zwijgzaamheid over de resulta ten der conferentie. TERREUR VEROORZAAKT HONGERSNOOD Een verklaring van geallieerde zijde, welke gisteren door de radio van Batavia werd uitgezonden, zegt, dat de Inheemschen in Semarang door hongersnood worden bedreigd, wanneer de toevoer van rijst niet wordt hersteld. „Wij kunnen alleen onze eigen troepen verzorgen, doch niet de ge» heele Inheemsche bevolking voor-zien. De gewone man en zijn gezin lijden het meest van de terroristische activiteit". In Sema rang verwacht men elk oogenblik nieuwe aanvallen door de extremisten. R.A.F.-pi loten hebben derhalve vrouwen en kinderen uit deze plaats geëvacueerd. DR VAN MOOK IN BATAVIA TERUG Dr Van Mook is met zijn staf heden van de conferentie te Singapore in Batavia te ruggekomen. T.a.v. het radio-bericht over den aanslag op gen Christison, deelt het Departement van Overzeesche gebiedsdeelen mede. dat van een aanslag niets bekend is. ROODE KRUIS-PERSONEEL NAAR INDIë Zaterdag 1 December jl. vertrokken de Roode Kruis-repatrieeringsteams 2 en 3 van het hoofdbestuur van het Ned. Roode Kruis te 's-Gravenhage naar Hoek van Holland. De Harwichboot bracht deze 36 personen naar Londen. Maandag 3 December zijn 20 ver- pleegsteers vanuit den Haag naar Amsterdam vertrokken, vanwaar per vliegtuig de reis naar Batavia aanvaard zal worden. Een twee de groep van 26 verpleegsters is op denzelf den dag naar Rotterdam afgereisd om per schip de reis naar de Oost te maken. VRAGEN VAN DEN COMMUNIST KOEJEMANS AAN MINISTER LOGEMANN Het Eerste-Kamerlid Koejemans heeft de volgende vragen gesteld aan minister Loge- mann: 1. Heeft de Minister kennis genomen van de persberichten, afkomstig van verschei dene correspondenten op Java, volgens welke Japansche troepenafdeelingen worden gebruikt ter beteugeling van de opstandige beweging in Nederlandsch Oost Indië? 2. Is de Minister met den ondergetee- kende niet van meening, dat afdeelingen van het vijandelijke Japansche leger, voor welke doeleinden ook, in het kader van geallieerde Diensten voor onsnoren van vermogens Worden gecentraliseerd te Amsterdam, Naar wij vernemen, ligt het in de bedoe ling der regeering om zoo spoedig mogelijk te komen tot een volledige coördinatie van alle instanties, werkzaam op het gebied van vermogensopsporing. Te dien einde is reeds een Centrale Vermogensopsporingsdienst in het leven geroepen. Deze dienst, welke te Amsterdam gevestigd is in het gebouw van de Koninklijke Hollandsche Lloyd, ressor teert onder den minister van Financiën en staat onder leiding van de heeren S. G. Appeldoorn en A. B. J. Prakken. Deze dienst zal voortaan het eenige en uitsluitende orgaan zijn, dat op het gebied der vermogens-opsporing, zoowel in het bin nen- als i-n het buitenland, werkzaam zal zijn operaties niet mogen worden gebruikt en dat een dergelijk gebruik van fascistische Japansche troepen niet bevorderlijk kan worden geacht voor het herstel van ver trouwen in de oprechte democratische be doelingen van de Nederlandsche Regeering in Nederlandsch Oost-I-ndië? 3. Kan de minister mededeelen of, en, zoo ja, welke ötappen zijn gedaan om onzen bondgenoot op de onjuistheid van het ge bruik maken van Japansche troepen te wijzen en aan te dringen op onmiddellijke „ontwapening en wegvoering van het geheele vijandelijke bezettingsleger van Java? 4. Zoo de Regeering zulke stappen nog niet heeft gedaan, is zij dan bereid deze als nog ten spoedigste te ondernemen? Woensdag weer een vliegtuig naar Indië En op Zaterdag a.s. volgt er ook weer een. De eerstvolgende Indië-vluchten zijn be paald op Woensdag 12 en Zaterdag 15 Decem ber a.s. Nader bericht omtrent de uitvoering van den luchtdienst AmsterdamBatavia na 15 Dc. volgt nog. Ook na-ar Italië, Egypte, Britsch-Indië en Ceylon kan correspondentie worden meegenomen. De positie der andere vliegtuigen. Hieronder geven wij den stand der Indië- vliegtuigen aan: Gezagvoerder Moll: 7.12.45, 23.48 Gmt. uit Almaza vertrokken, 5.47 Gmt. wegens weer geland bij Castel Benito (bij Tripolis), komt vermoedelijk op Schiphol aan 9.12.45 om 15.00 uur plaatsel. tijd. Gezagvoerder Brugman: 7.12.45, 15.28 Gmt. te Karachi geland. Gezagvoerder Both: 8.12.45, 9.03 plaatsel. tijd van Schiphol vertrokken. 28 Passagiers maken de reis geheel of gedeeltelijk mee'nl.: 3 AmsterdamCairo, 25 AmsterdamBatavia. Verder wordt -vervoerd: 894 kg bagage 30 kg goederen 158 kg post. Dr A. A. L. Rutgers en mr H. Albarda naar „de West" Voor financieele- en economische aangelegenheden. Naar ons ter oore komt zullen dezer dagen in opdracht van de regeering, dr A. A. L. Rutgers en mr H. Alberda naar „de West" vertrekken, teneinde daar besprekingen te voeren met de gouverneurs omtrent finan cieele- en economische aangelegenheden. Momenteel verblijft ir Albaida, die advi seur is van den minister van Financiën, te New York. waar eveneens besprekingen plaats vinden Daar dr Rutgers als oud - - Gou verneur-Ge- neraal van Suriname de toestanden in die bezittingen volkomen kent, is hij mede ver zocht de Regeerings-aangelegenheden te gaan behandelen. Over 2 maanden hopen beide heeren terug te keeren. Opoe Herfst 104 jaar geworden Opoe Herfst, de oudste inwoonster van Rotterdam, is vandaag 104 jaar gewor den. Zij geniet een goede gezondQreid en bezoekt nog trouw alle verjaardagen van haar kinderen, kleinkinderen, achter kleinkinderen enz., tezamen 119 in getal. Ook Amsterdam heeft een ruim 100- jarige binnen zijn muren Het is Izaak Kroon, die morgen den leeftijd van 101 jaar hoopt te bereiken. On-ze geluk wen - schen! VLIEGTUIG BIJ VOORBURG NEERGESTORT. Gistermorgen om 10 minuten over negen is een Au ster-vliegtuig, direct na den start van het vliegveld te Voorburg neergestort en- in vla-mimen opgegaan-. De pi-loot Schouten liep een oogiwond op, terwijl een pass-a gier een p-oQs -brak-. De vermoedelijke oorzaak is ijsafzetting. MET ZWAKKE HANDEN TOCH STERKE BANDEN Ze stonden klaar om te vertrekken op 'i Binnenhof, Geuniformd, gelijk soldaten, in khaki-stof. De moeder, om de bleeke lippen een starren lach, Ze wuift, als blij en opgewonden, haar kind gedag. En als de auto's zijn verdwenen naar 't vèr verschiet, Dan druppen zacht de eerste tranen van het verdriet. Dan steunt ze, eenzaam achterblijvend: „Het is voorbij; Nu is ze weg naar 't verre Oosten, God, sta haar bij!" Ze kan en wil het niet begrijpen, hoe ieder vindt, Dat zy, als moeder, trotsch kan wezen op 'tdapp're kind. Zal ooit die dochter klaar beseffen dit moederleed, Waar zij, om 't afscheid te verlichten, toch vroolyk deed? Die stille lach, dat moedig wuiven toont heldenmoed, Die voor zoo meen'ge krijgsprestatie niet onderdoet. GRé KEMPEN—STERRENBURG. DAT die Marine-voorlichtingsdienst, op grond van. opgedane enva-ringien, bezoek vtam familieleden en belangstellen-dien, die repa- trrieerenden in. het kamp „La Föret" te Doom wenschen op te wachten, ten stelligste meet afraden. DAT op 22 April 1945 de Duitsche teeke- nares Ka the Kollwitz, die vaak in ons lan-d exposeerde en wier werk door de Duitsohers verbrand werd., op 77-jarigen leeftijd is overleden. DAT de volgende maand in Groningen een belangrijke kunstmanifestatie zal plaats hebben, waar aan de bezoekers een ver zameling proza en poëzie van Groningsche kunstenaars wordt uitgereikt. DAT op Sinterklaasavond uit een gepar keerde auto op het Olympia-plein te Amster dam voor f 20.000 aan effecten zijn gestolen. DAT de vroegere N.S.B.-burgemeester va-n Hilversum, Jhr. A. J. B. M. von Bönning1- hausen, Dinsdag te Almelo zal terechtstaan wegens valschheid in geschrifte, aangezien hij een vordering van f 25.000 zou hebben voorzien van de handteekenin-g van een inmiddels overleden tante. DAT het tribunaal te Bergen op Zoom geen verdere maatregel'n zal nemen tegen den ex-N.S.B.-burgemeester va-n Wouw, den heer P. A. J. P. de Jong, aan n hij zich niet als een N.S.B.-er heeft gen en tevens zijn onmiddellijke -^stelling heeft gelast. DAT J. L. Krans t- -enoemd is tot hoofdambten-a? •or'r.gs- d lenst der Prijsbehe. napectU' 's-Graveniiagie eti hem a,s eurs zijn DAT d-e Nederlandsche Consulaire posten in Rangoon en Bangkok herst-eld zijn, waar door het mogelij-k is langs d-ien weg verbin ding te krijgen met de al-daar verblijvende Nedenlaiideche geïnterneerden en krijgsge vangenen. DAT de Canadeezen dezer dagen ruim 15.000 arme kinderen uit Nijmegen en 35U0 te Arnhem op een St. Nicolaasfeest hebben onthaald. DAT de militair J. Metz te Wierden bij het demonteeren van een projectiel werd gedood, terwijl 3 „lifters" uit A'dam door een auto-ongeluk bij Vught om het leven kwamen. Salomo?» mijnen ontdekt Amerikaansohe onderzoekers ontdekten in het hart van de Hedsjas in Arabië eenige rijke goudmijnen, waarvan naar hun meening, één zeker die is, waaruit koning Salomo zijn groote rijkdommen haalde. De Amerika-n-en hebben de exploi tatie van de mijnen weer ter hand ge nomen. DAT door de gladheid van den Amers- foortschen Straatweg gisteren binnen 2l& uur zes auto-ongelukken plaats vonden. DAT in Kampen een nieuwe telefooncen trale in gebruik is genomen ter vervan ging van de in April door de Duitschers vernietigde installatie. DAT van de slachtoffers, die in het mas sagraf in de Appèlbergen bij Haren (G.) zijn aanr off en, zestien namen bekend zijn ge worden. Maandag zijn kousen en sokken te koop Het C.D.K. deelt mede, dat Maandag a.s. op den letterbon a. der textielkaart v.a. 510 benevens vier der reeds aangewezen bonnen 115 dezer kaart een paar kousen of sokken verkrijgbaar is. De zoogenaamde standaard-kousen zijn ver krijgbaar op den letterbon a zonder inle vering van genummerde bonnen. Big three 15 December in Moskou bijeen Frankrijk ontevréden over gang van zaken. Op 15 December begint in Moskou een conferentie tusschen Bevin, Byrnes en Molotoff. Zij dient om de politieke atmosfeer te zuiveren en de drie groote mogendheden in staat te stellen in de algemeene vergade ring der Ver. Volkeren met een zoo volledig mogelijk op elkaar afgestemde politiek te komen. De conferentie beschouwt men in Londen als de voortzetting van de regel matige besprekingen tusschen de drie minis ters van buitenlandsehe zaken van Engeland, de VS. en Rusland, zooals in Jalta vast gesteld werd. De verklaring van Potsdam, die spreekt van vijf ministers, doet daaraan, naar toen uitdrukkelijk bepaald werd, geen af breuk. De eerste en tot nu toe laatste conferentie van vijf werd van 11 September tot 2 October in Londen gehouden. Er wordt in Moskou niet over Frankrijk, maar wel over de atoomenergie, het Verre Oosten, China en Perzië gesproken en voorts onderhandeld over de werkwijze bij het op stellen der vredesverdragen, In Frankrijk verheelde men 'gisteren niet zijn misnoegen over het feit. dat de drie groote mogendheden alleen besprekingen zouden gaan voeren en beslissingen zouden gaan nemen, welke, naar men aanneemt, be trekking zullen hebben op de toekomstige positie van Duitschland en op het moeilijke probleem van het vestigen van een centraal Duitsch bestuur. De Fransche minister van buitenlandsehe zaken. Georges Bidault, sprak reeds met generaal de Gaule. FRANSCHE AMBASSADEUR BIJ BYRNES De Fransche ambassadeur te Washington, Henry Bonnet, is Vrijdag tweemaal naar het ministerie van buitenlandsehe zaken ont boden. Officieel werd medegedeeld, dat hef hier „besprekingen van de loopende zaken" gold. Het is evenwel nog onbekend, waar over precies besprekingen gevoerd zijn. Prinses Juliana doet beroep op ons volk Tot leniging van den nood in Indië. In de rede, die H.K.H. Prinses Juliana gisteravond voor de radio heeft gehouden, wekte zij op om met de 'grootste eensgezind heid en in algemeene samenwerking en met inspanning van alle krachten, nu datgene tot stand te brengen, waar de land- en rijks- genooten in Indië op rekenen en op wachten. Al behoort een belangrijk deel van de zorg voor cle repa;-rieererden -to* de taak der Overheid, toch zal er veel aan het particulier initiatief worden overgelaten, zooals het terugbrengen tot een normaal leven en in. een normaal milieu van de vele getroffenen. Na de actie der verschillende hulpverlee- ningsorganen te hebben geschetst, besloot de Prinses haar rede met de woorden: „Zij daarginds kijken ons aan dat wij onze oogen niet behoeven neer te slaan in het gevoel onzen plicht niet te hebben gedaan"'. Na deze rede deden oud-mnister Oh. J. I. M. Weiter en de heer van Kefrwich Verschuur, dir.-gen. van het Ned. Roode Kruis, een oproep aan alle Nederlanders om met voorbij zien van eigen belang, goederen en geld be schikbaar te stellen, in het besef, dat daar mede niet alleen aan de toekomst van Neder land, maar mede aan de toekomst van Indië wordt gebouwd. Het ligt in het voornemen van. het Prinselijk paar binnenkort een belangrijke bijdrage voor de hulp aan Indië beschik baar te stellen. DAT naar schatting ongeveer 45.000 Ne- derl. auto's in den oorlog zijn verloren ge gaan. DAT per 1 Nov. 1945 aan andere dan Rijksdiensten 27.024 rijvergunningen zijn af gegeven. DAT de door oorlogsgeweld getroffen ge bieden voorrang zullen hebben bij het toe wijzen van auto's. DAT er volgens den Minister van Oorlog achterstand is ontstaan in de uitbetaling van de delegaties van de militaire bezoldi ging, die de kostwinnersvergoeding ver vangt, welke achterstand zoo spoedig moge lijk zal worden ingehaald. DAT gisteravond een rangeerlocomotief van de Ned. Spoorwegen in A'dam is te water geraakt, tengevolge waarvan de 49- jarige machinist verdronk. DAT dr ir C. van Dillewijn, directeur van den buitenlandschen landbouwvoorlichtings- dienst van het departement van Landbouw, naar Turkije vertrekt om dit land van ad vies te dienen inzake bepaalde cultures in Zuid-Anatolië. DAT men verstandig doet zich eerst in verbinding te stellen met het dep. van Soc. Zaken (Rijksarbeidsbureau) alvorens in te gaan op advertenties inzake emigratie. DAT momenteel 11.000 Amsterdammers bij de Arbeidsreserve zijn geregistreerd, hetgeen 4 pet. is van de werkers in de hoofdstad. DAT de beroemde pianist V ïtijn Bos, die Amerikaan werd, binnenkort naar ons land terugkeert om hier zijn arbeid voort te zetten. DAT alléén melk in flesschen, waarop ver meld „gepasteuriseerd' of gesteriliseerd", niet behoeft te Worden gekookt. Arnhemsclie jeugd telegrafeert de Prinsesjes En noodigt hen uit tot een bezoek aan de stad. Namens d>e 7500 Arnhemsobe schoolkinde ren, diie van 23 Nov. t/m 1 Dec. den school bioscoop bezochten, werd het volgende tele gram aan de drie Prinsesjes gezonden: „Hare Koninklijke Hoogheden „de drie Prinsesjes", Soestdijk. De leerlingen van alle Arnhemsche scho len hebben deze week op de film gezien, hoe jullie weer in ons land kwamen en hoe fijn jullie gespeeld helbben met de Holland sche kinderen. We hopen, dat jullie in het voorjaar ook eens 'in Arnhem komen om met oais te spelen. De groeten aan Oma, Moeder en Vader*. De Arnhemsche jeugd". De particuliere secretaresse van H. K. H. Prinses Juliana, mr. H. A. Sneller, heeft hierop met het volgende telegram geant woord: „De Prinsesjes Beatrix, Irene en Margriet daknen jullie 'hartelijk voor jullie telegram. Zij vinden het erg leuk, dat alle Arnhemsche schoolkinderen in een stad, die zoo erg door den oorlog geleden heeft, de film van hun .terugkeer in Nederland hebben gezien. De drie Prinsesjes zenden jullie hun har telijke groeten". Het s.s. „Orestes" van de KN.S.M., dat Woensdagavond uit Dublin is vertrokken met een lading Iersche runderen en paarden, heeft bovendien drie lammeren aan boord, voor onze Prinsesjes, welke een geschenk zijn van de welpen der padvinderij te Dublin. ADOLF ENGERS PLOTSELING OVERLEDEN. Hedennacht is te 's-Gravenhage op 61- jarigen leeftijd plotseling overleden de be kende tooneelspeler Adolph Engers, die gis teravond in den Kon. Schouwburg te Den Haag nog de hoofdrol in „De man die kwam dineeren" vervulde. Aanhoudende vorst, aldus de Bilt Tot morgenavond wordt verwacht: Langs de Waddenkust lichte, overigens matige vorst. Noord Oostelijke wind, overwegend bedekte lucht, plaatselijk lichte sneeuw; het laat zich aanzien dat de vorst nog eenige dagen zal aanhouden. ZON EN MAAN Zondag: Zon op 8.36 en onder 16.27; Maan op 12.24 en onder 20.51. Maandag: Zon op 8.37 en onder 16.27; Maan op 12.53 en onder 22.06. Op 12 Dec. Eerste Kwartier; 19 Dec. Volle Maan; 26 Dec Laatste Kwartier en 3 Jan. '4cö Nieuwe Maan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1945 | | pagina 1