Atoombom heeft de aandacht van Philips Bonneniijst voor komende twee weken Nederland moet Seyss nog dankbaar zijn NKUWE LEIDSCHE COURANT VRIJDAG 7 DECEMBER 1945 Kwestie van geld, zegt men in Eindhoven Verschillende van de Am. professoren, die op uitnoodiging van Prins Bernhard, ons land hébben bezocht, hebben tot hun niet geringe verbazing ervaren, dat de Ned. we tenschap reeds zeer ver gevorderd is, in de bestudeering van de toepassing van de atoomenergie. Dit hebben zij kunnen constateeren bij een bezoek aan de Philips' laboratoria in Eindhoven en toen zij den Philipsmenschen iets wilden vertellen over de cyclotron en hyper moderne en kostbare apparatuur voor het transmuteeren van atomen, waarmede men het eene element in net andere kan omzetten, werd hun een dergelijk appa raat getoond, dat voor 85 pet gereed is en op een na het grootste van de wereld zal worden. De Amerikanen keken min of meer verbaasd, maar deze verbazing werd be wondering, toen zij hoorden, dat dit kost bare apparaat, dat 250 ton weegt, tijdens de bezetting onder het oog van de Duitschers is gebouwd, met ijzer en koper van de Duit- sche weermacht, zonder dat de bezetters er ook maar eenig vermoeden van hadden. De Duitschers hebben wel herhaaldelijk gepro beerd de Philips' laboratoria aan him etoomonderzoekingen dienstig te maken, doch zij hebben niet de geringste medewer king ondervonden. Vele Nederlanders zullen even verbaasd zijn als de Amerikaansche professoren bij het hooren, dat in de Philips' laboratoria te Eindhoven reeds sedert 1934 uitgebreide atoomonderzoekingen plaats vinden en Phi lips o.a. apparaturen bouwde voor het be roemde Rutherfordlaboratorium te Cambridge dat tijdens den oorlog zooveel tot de atoom wetenschap bijdroeg. De beroemde splitsing van atomen, die in 1939 gevonden werd, is ook in de Eindho- vensche laboratoria onderzocht. Het atoom geheim is voor Nederland heelemaal geen geheim en als het zou moeten en er geld aan besteed werd, zouden de Ned. geleerden binnen een jaar atoombommen kunnen fa- briceeren. Op de vraag, hoe het mogelijk is, dat het publiek van al deze zaken zoo weinig is te weten gekomen, zeide dr ir F. A. Heyn, die on dat gebied werkzaam is, dat alhoewel Philips zelfs reeds een film liet vervaardi gen, waarin de atoomsplitsing aanschouwe lijk werd voorgesteld, de voorlichting in Ne derland op technisch en wetenschappelijk ge bied zeer onvoldoende is. Ieder Nederlander weet op het oogehblik iets van de Am. en Eng. atoomonderzoekingen, maar dat onze Ned. geleerden op het gebied der kern phy- sica nrestaties hebben geleverd, die zelfs Amerikanen, in verbazing en bewondering brengen, daarvan is het publiek niet op de hoogte. „Zoo er niet op een of andere wiize tot centralisatie van universiteits-laboratoria wordt ovérgegaan, zien vele wetenschappe lijke werkers in Nederland, aldus dr Heyn, de toekomst van het wetenschappelijk on derwijs zeer somber in. Wil het Nederlandsche hooger onderwijs de wereld reputatie behouden, die het had en de wetenschapoelijke menschen blijven op leiden. die het in de toekomst zoo hard noo- dig zal hebben, dan zal er een centraal in stituut moeten komen, waar de studenten een of twee jaar practisch kunnen, werken en dat aan de universiteiten de stoffen leveren kan, die voor het onderwijs in andere tak ken van wetenschap onontbeerlijk zijn. Het gezelschap heeft Woensdag onder auspiciën van den R.VD. een viertal excur sies doo-r Nederland gemaakt. Een groep professoren bezocht den Wie- ringermeer, Alkmaar, Medemblik en Hoorn, terwijl een-Andere groep Arnhem en Nij- Hoeveel Nederlanders zijn er nog in Rusland? Onderzoek wordt met kraclit voortgezet. Reeds lang bestaat het vermoeden, dat zich, verspreid over het geheele enorme ge bied, nog steeds kleine groepjes niet-gere- gistreerde Nederlanders bevinden. Volgens de door de Russen opgegeven cijfers zijn er 30.763 Nederlanders geregistreerd en .per 15 Aug. 1945 reeds 30.495 Nederlanders ge- evacueerd. Dat een restant van 288 Neder landers niet juist was, bleek wel uit het feit, dat na 15 Aug. niet dit aantal, maar belang rijk meer Nederlanders uit de Russische zone werden gerepatrieerd. Geruimen tijd geleden is Nederland reeds met de Russi sche regeering het repatrieeringsvraagstuk gaan behandelen, doch is niet verder geko men dan een te Praag gevestigde Ned. repatrieeringsmissie o.l.v. het Tweede Ka merlid G. A. Boon, welke missie reeds veel belangrijk werk verrichtte. De Ned. autori teiten zetten echter hun pogingen krachtig voort om alsnog toestemming te verkrijgen voor het zenden van repatrieeringsploegen naar alle deelen van Rusland, waar de aan wezigheid van Nederlanders wordt veronder steld. Vier dorpsgenooten den dood ingejaagd Doodstraf tegen Alphenaar geëischt. Voor het Bijz. Gerechtshof te Den Haag Stond gisteren terecht G. Vis, opperman te Alphen aan den Rijn. In Maart 1945 had verd. een boerderij waar een door ge allieerde vliegers uitgeworpen kist met mu nitie voor de ondergrondsche verscholen lag, aan de Duitschers verraden. Negen perso nen werden door deze daad gearresteerd, van wie vier werden gefusilleerd. Verd. stond in de omgeving als zeer on gunstig bekend en werkte privé voor de Duitschers, waarvoor hij geregeld beloonin gen ontving. Volgens verdachte zou een zekere Maria Verhoef te zijnen huize en in gezelschap van een Duitscher, die belast was met het opsporen van ondergrondsche werkers, verteld hebben, dat een pas uit geworpen kist met munitie bij den boer Doelman was verstopt. Volgens den rechercheur, die hem het eerste verhoor had afgenomen, en die als getunige werd gehoord, was verd. niet door de Duitschers gedreigd of mishandeld, maar handelde hij als verrader, die uit onder vinding wist, dat hij eenige belooning voor zijn inlichtingen zou jncasseeren. De beloo- ning bestemd dit keer uit 6 a 7 pond kaas, wat shag en een A/usweis voor den arbeids inzet. In deze zaak eischte de advocaat-fiscaal de doodstraf met levenslange ontzegging ac tief en passief kiesrecht. De verdediger schilderde verd. als een lafaard en slappe figuur, zonder vaderlands liefde, die te bang was geweest voor eigen veiligheid, om het leven van een landge noot te redden. De raadsman verzocht het hof vrijspraak in deze zaak of een nader onderzoek daar volgens hem het wettig en overtuigend be wijs nog niet geleverd was. Uitspraak over 14 dagen. meg en in oogenschouw namen. Zij bezich tigden ook de omgeving van de plaats, waar gen. von Blaskowitz namens de Duitsehe wearmaoht in begin Mei capituleerde. Een derde groep bracht een bezoek aan de Rotterdamsche haven, Delft en Leiden, waar Nederlands oudste universiteit, in 1575 gesticht, werd bezichtigd. Het grootste aantal, deelnemers was dat van de excursie naar Den Haag (Vredespa leis), Amsterdam, Leiden en Delft. Deze- groep bezichtigde het Rijksmuseum in Am sterdam en de Rembrandtcollectie. Het bezoek van de professoren werd gister avond besloten met een diner in Hotel des Indes te Den Haag op uitnoodiging van de Ned. regeering, waarbij de minister van O., K. en W., prof. dr G. van der Leeuw, tafel- president was. Ook ZJCJI. Prins Bernhard zat aan, evenals de Am. ambassadeur, dr Stanley Hornbeck en de heer Philip Hiss, directeur van den Am. Voorlichtingsdienst. EngelschAmerikaansche deskundigen sELaagtden erin penicillin synthetisch te berei den. Het onderzoek duurde 3 jaar. Over de vermindering van het aantal bezettingstroepen in Oostenrijk openden de betrokken mogendheden besprekingen. Sint Nicolaas op het Paleis te Soestdijk Cadeaux van de Canadeezen voor onze Prinsesjes. Nadat het St. Nicolaasfeest Woensdagavond op het paleis Soestdijk in intiemen kring was gevierd, heeft de Sint gistermorgen tijdens een door de Canadeezen in samen werking met het Entertainment Committee grootsch opgezet feest voor 6000 kinderen uit Baarn en Soestdijk, van de drie Prinses jes afscheid genomen. Toen de fleurige stoet, voorafgegaan door een onberispelij ken militairen band van Gan. soldaten bij het paleis aankwam, stonden de Prinsesjes Beatrix, Irene en Margriet trap pelend van ongeduld, kennelijk vol verwach ting te wachten, in gezelschap van hun moeder, terwijl Z.K.H. Prins Bernhard enkele meters daarachter het unieke tafe reeltje op de gevoelige plaat vereeuwigde: De Sint met zijn twee knechts lieten hun paarden Voor de Prinsesjes halt houden. „Jullie bént zulke zoete meisjes geweest," zeide hij tot haar, „dat ik, voor ik terugreis naar Spanje, even afscheid van jullie kom nemen." Irene toonde het meeste ontzag en stond stil en eerbiedig naar den heiige op te kijken. Beatrix daarentegen stapte dapper naar voren en gaf St. Nicolaas een hand, terwijl de kleine Margriet met kinderlijke onbevangenheid naar Zwarte Piet keek. „Natuurlijk,"vervolgde de Sint, .heb ik nog wat voor jullie meegebracht. Deze cadeaux" en hij haalde drie in rood Kerstpapier verpakte kinderboeken te- voor schijn, terwijl de twee Pieten nog drie zak jes met Canadeesehe lekkernijen lieten zien „deze cadeaux -heb ik speciaal voor jullie 'van onze Canadeesehe vrienden ontvangen." „Pak ze eens aan, Trix," zeide HJK.H. Prinses Juliana tot haar oudste dochter, die daarop, onmiddellijk gevolgd door Mar griet, de pakjes in ontvangst nam. En zooals de goede bisschop zeker reeds honderden malen gevraagd heeft, zoo vroeg hij ogk thans: „En wat zeggen jullie nu?" en zonder mankeeren volgde uit drie keel tjes: „Dank u wel St. Nicolaas." De Sint nam daarop afscheid, schudde de Prinsesjes allen de hand en zette zijn schim mel in den draf, nagewuifd door het op het bordes staande Prinselijk gezin. Voor de periode van 9 t/m 22 December geeft elk der volgende bonnen recht op de er achter vermelde artikelen. BONKAARTEN KA, KB, K C 513: 335 t/m 341800 gram brood 342, 343 200 gram bloem 344 1 rantsoen gebak 345 70 gram beschuit 346 400 gram suiker 34750 gram thee 348, 349 250 gram margarine 350 200 gram kaas 351 150 gram vleeseh 352, 353 2 kg aardappelen B 31, B 32 400 gram brood B 33 1 kg aardappelen A 34 iy2 liter melk B 34, C 34 3 liter melk BONKAARTEN K D, K E 513: 435, 436 800 gram brood 437, 438 200 gram bloem 439 250, gram rijst of kinderm. 440 1 rantsoen gebak 441 70 gram beschuit 442 500 gram suiker 443 250 gram boter 444 125 graan margarine 445 200 gram kaas 446 5 liter melk 447 150 gram vleeseh. 448 1 kg aardappelen D 31, D 32 400 gram brood E31 250 gram rijst of kinderm. TABAKSKAARTEN ENZ.: T 03 2 rants, tabaks artikel en (geen importsigaretten) V 03 100 gram choc, of suikerw. X 03 2 rants, tabaksartikelen geen importsigar etfcen G 02 (Groente- periode 23 Dec. 1945 t/m kaart) 19 Januari 1946. De bonnen voor vleeseh, melk en aard appelen zijn geldig t/m Zaterdag 15 Dec. a.s. De kaas zal voor de helft in buitenland- sche, volvette of 40+ kaas en voor de helft in magere of 20+ kaas worden geleverd. Voor de week van 16 t/m 22 Dec. a.s. zul len nog bonnen worden aangewezen voor vleeseh, melk, aardappelen, grutterswaren, ontbijtkoek, zout, jam, peulvruchten, vermi celli, zuidvruchten, waschpoeder, versnape ringen en tabak. Deelnemers aan de Centrale keukens moe ten aldaar de bonnen 352 voor aardappelen inleveren. De bon G 02 der groentekaart móet uiter lijk op Zaterdag 15 Dec. bij een handelaar in groente worden ingeleverd. Deze bon dient voor het betrekken van groente gedurende het tijdvak van 23 Dec. t/m 19 Januari a.s. Kerk en School MI JNENRUIMERS -VERZEKERING. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp, betreffende ongevallenverzeke ring van werknemers, die bij hun arbeid in ernstige mate aan het gevaar bloot staan te worden getroffen door ongevallen, welke als gevolg van oorlogshandelingen plaats hebben. De Oorlogsgeweld-ongevallenverzekering van het M.G.. dat speciaal het oog heeft op mijnenruimers, is wat de uïtkeeringen voor de nagelaten betrekkingen betreft, te laag. Deze worden verhoogd en aan de regeling wordt terugwerkende kracht gegeven vóór 28 April 1945, toen de verordening van het M.G. van kracht werd, terwijl zij van kracht blijft als de bijzondere staat van beleg wordt opgeheven. Dat er niet meer onder water werd gezet Tegenover zijn verdediger verklaarde Seyss Inquart gisteren, dat het aan hem te danken is, dat de oversfroomingen van Ne derland niet van grooter omvang zijn ge weest. Ook hij heeft bepaalde kwesties ten gunste van Nederland gewend en maat regelen trachten te verzachten of tegen te houden. Daarover wil hij nu uit Nederland niet nationaal socialistische personen als getui gen a décharge do-üi hooren. De namen zijn nog niet bekend gemaakt en het zal dan nog te bezien staan, of deze getuigen bereid zul len zijn naar Neurenberg te gaan. Vier arrestaties in de Residentie. Wegens verdenking van collaboratie. Op last van dé Justitie zijn te Den Haag gearresteerd de heeren R. Zwolsman, Dir. N.V. Aanneem en Bouw Expl. Mij. A.B.E.X., J. van Soest en Van Paassen, vertegenwoor digers van de A3JLX., en dr Ed. Hoelen uit Wassenaar, verdacht van collaboratie in de oorlogsjaren. Deze arrestaties zouden tevens verband houden met het optreden in het laatste oorlogsjaar in Den Haag van het beruchte Duitsohe commando-Frank, dat na den aanslag op generaal Rauter, de zaken voor dezen Duitschen beul, hier waar nam. Direct na de bevrijding zijn de leden van dit beruchte commando, die de dood van vele illegale werkers op hun geweten heb ben, hier ondergedoken en het schandelijke is dat zoogenaamde Nederlanders hun hierbij de behulpzame hand bieden om zich te ver bergen WEER SPAARBANKBOEKJES. In September jl. hebben de P.T.T.-kantoren als kwitantie voor stortingen op de Rijks postspaarbank de z.g. modellen A afgegeven. Thans wordt medegedeeld, dat deze model len A vóór 1 Januari a.s. door boekjes moeten zijn vervangen. Men dient zich daar toe met het model A te vervoegen aan het P.T.T.-kantoor, waar dit werd afgegeven. De procesdag gisteren kenmerkte zich door een poging van Goering om een door "hem afgelegde verklaring mondeling toe te lichten. Dit verzoek is niet toegestaap.- De Britsche aanklager Elwyn stelde den inval in Noorwegen aan de orde, waarbij hij de rol van Rosenberg Raeder en Doenitz, die Hitier tot den aanval aanspoorden, in het licht stelde. Met z'n vijven tot 23 iaar veroordeeld Uitspraken van het Haagsch Bijz. Gerechtshof Het Bijzondere Gerechtshof te 's-Graven- hage, veroordeelde heden Louis Bouwmeester te Leiden tot één jaar gevangenisstraf en ontzetting uit het kiesrecht voor het leven, wegens het vrijwillig dienstnemen in het Duitsehe leger. De eisch was 1 jaar. Corn. Adr. de Haan. stafmuzikant uit Lek- kerkerk, een zeer actief N.S.B.-er, streeklei- der, werd wegens toetreden tot de Landwacht Nederland tot 8 jaar gevangenisstraf en ont zetting uit het kiesrecht voor het leven ver oordeeld. De eisch was 12 jaar Jac. Asselberg. bakker te Strijen, werd vrijgesproken. De eisch was 1 maand, wegens vrijwillig werken in Duitschland. Jac. Corn v. Egmond. chauffeur te Leiden, kreeg 5 jaar gevangenisstraf en ontzetting uit het kiesrecht voor het leven, wegens toe treding tot de Landwacht Nederland. De eisch was 6 jaar. Meinsje Haak, huisvrouw W. Bik te Reeu- wrjk, werd tot 5 jaar gevangenisstraf veroor deeld met ontzetting uit het kiesrecht voor het leven wegens het verraden van een dorpsgenoot, die een auto had verborgen. De eisch was 8 jaar. Louis Herbert Boosten, schilder te Gouda, werd overeenkomstig de eisch tot 4 jaar ge vangenisstraf veroordeeld en ontzetting uit het kiesrecht voor het leven wegens hm dienstnemen als wachtman EEN SOCIALISTISCH PRESIDENT IN BRAZILIË Gaspar Enrico Dutra, socialist, is met 344.009 stemmen tot president van Brazilië gekozen. 41 Opeens sperde de haai z'n bek wijd open en begon het hele motorbootje naar binnen te werken, of het een broodje met ham was. As-me nog langer op het bootje blijve, ga-me ook naar binnen!" opperde de Lange, die een vooruitziende blik had. Hij sprong op de sop van de haai, liet Snoekie er ook op, en daar zaten ze op de rug van de vis. Mee vallen deed 't niet, want het gedierte was zo glad en glibberig als 'n aal. 42. Tenslotte was 't bootje naar binnen gewerkt. De haai knipoogde voldaan, als of hij dacht: „da's nou es 'n stevig kostje Terwijl hadden onze twee vrienden al schuivende -een geschikt plekje opgezocht. Maar wat was dat Door de beweging, die de Lange in de buurt yan de achterplecht maakte, T>egon opeens de motor bin nen in het haaielichaam te werken. „Hihihi", grinnikte de haai, want de draaiende schroef daar binnen in z'n buik kietelde hem geweldig. En daar begon hij me op eens van die reuzenspron gen te maken Ned. Herv. Kerk. Beroepen: te Rockanje, J. Bloemhof te Heiloo; te Terborg, H. Zuiderveld te Scher pen zeel. Bedankt voor Delft (vac. F. J. Pop), mr P. M. Th. Stevens te Zwolle, Geref. Kerken. Tweetal: te Capelle a/d IJssel, cand. A. W. Bol, hul pip-red. te Amstelveen en cand. A. Elshout, hulppred. te Doesburg. Beroepen: te Den Andel, cand A. Vos, hulppred. te Haulerwijk; te Nieuw-Bumen, R. A. Hoogkamp te Elim. Aangenomen naar Leidsohendam, cand. H. van Koningsveld, hulppred. te Lem mer, die bedankte voor Oudega (Smal); naar Vlissingen, J. Hindriks te Dusse. Bedankt, voor Bilthoven, D. Warnink te Bolnes; voor Winsum-Obergum. W. A. Krijger te Oostwold. Geref. Kerken (art. 31 K. O.). Tweetal te Rouveen, M. J. C. Bossehate, Zuidbroek en S. Cnossen te Blokzijl. Beroepen: te Rouveen, S. Cnossen te Blokzijl; te Zevenbergen (N.-Br.), cand. A. J. Moggré te Schoondijke. Chr. Geref. Kerk. Tweetal: te Biezelinge, A. Gruppen te Elburg en B. Nederlof te Eindhoven. Doopsgezinde Broederschap. Beroepen te Harlingen, mr H. H. Gaai- kema te Dan.tumawoude. Baptïste Gemeenten. Bedankt: voor Deventer, S. Zijlstra te Hengelo (O.). PERSONALIA. In den ouderdom van 70 jaar is te Meppel overledeh ds T. v. d. Brug, em. pred. der Ned. Herv. Kerk. WEDEROPBOUW VAN KERKEN. Aan de door het College van algemeene commissarissen voor den Wederopbouw ge troffen regeling t.a.v. den .herbouw van ver nielde of beschadigde k er kén ontleenen we, dat bij de indiening van bouwaanvragen bij de hoofden van de bureaux voor den Weder opbouw een accoord-bevinding wordt ver- eischt van de centrale instantie, die door het betrokken kerkgenootschap is ingesteld. Allereerst zullen het aanbrengen van voor- loopige voorzieningen en bij hooge uitzon dering het bouwen van een noodkerk worden verricht. Indien daaraan behoefte is kan vol gend jaar toestemming worden gegeven voor hej bouwen van noodkerken op ruimere scliaal. Voor sloopings- en opruimingswerken zal voorloopig een voorschot van max. 90 pet van de hiervoor uitgegeven en door den Dienst van den Wederopbouw goedgekeurde bedragen van Rijkswege worden verleend. De kerkelijke gemeente en parochie, welke ter voorloopige vervanging van haar kerkgebouw een andere ruimte als zoodanig willen inrich ten, zullen hiervan zelf de kosten moeten dragen, behoudens de bijdrage, die haar hier voor door het Centraal Bureau verzorging Oorlogsslachtoffers kan worden verstrekt. De bouw van noodkerken moet in beginsel door het kerkgenootschap zelf worden betaald. ADVIESCOMMISSIE VAN BEOORDEELINQ AAN DE R.U. INGESTELD. Ds^minister van O., K. en W., heeft inge steld een adviescommissie van beoordeeling, bedoeld in art. 2 van de beoordeelingsbe- schikking 'studenten 1945 nr. 1 aan de R.U. te Leiden, Utrecht'en Groningen en de T.H. te Delft. In de commissie voor de R.U-. te Leiden zijn benoemd tot lid en voorzitter mr J. Drion te 's-Gravenhage, tot leden: prof. mr R. P. Cleveringa, prof. dr C. J. van der Klaauw, J W. Oudejans, J. A. Noordijk, mej. J. Nauta, allen te Leiden; tot pi.v. leden: prof. dr J. J. L. Duyvendak, prof. dr A. E. van Ark el en K. J. Gath; secretaris der commissie is mr P. Cleveringa te Leiden, pl.v. secretaris J. G. Sauveplanne. De commissie voor de R.U. te Utrecht be staat uit lid en voorzitster mej. dr M. A. Teilegen te Utrecht, leden prof. dr H. Th. Fischer,-mr Th. A. Hoog. H. Ver hey en G. Puckinger, allen te Utrecht. In de commissie voor de T.Ho te Delft zijn benoemd tot lid en voorzitter ir W. J. Harmsen te Den Haag, tot leden: prof. dr ir H. J. van der Maas. dr ir P. M. Heer tjes, M. C. Brandes, allen te Delft, ,T. K. Go vers te Rotterdam; pl.v. lid en voorzitter ir H. J F. Eckhuijsen Smit te 's-Gravenh?.ge; pl.v. ledenprof. ir J. W. Thierry te 's-Gra venhage. G, Koman, G I. van Noote, beiden te Delft. De minister heeft voorts beo a aid. dat alle uitspraken van den rector magnificus ge daan op grond van debeschikking chef staf M.G. na uitgebracht advies door de studen ten -zuiveringscommissies, ingesteld door het M.G., geacht zullen worden te zijn gedaan volgens de bepalingen van de beoordeelings- besohi'klkingen studenten 1945. ELFDE LUSTRUM TECHNOLOGISCH GEZELSCHAP. Op 15 Dec. 3 uur n.m. zal in de aula van de Tecbn. Hoogeschool te Delft een feest- vergadering gehouden worden ter gelegen heid van het elfde lustrum van het techno logisch gezelschap. BENOEMING La libre Belgïque" deelt mede, dat prof. Fernand de Visscher, hoogleeraar aan de Leu- vensohe Universiteit, benoemd is tot directeur der „Academica Belgica" te Rome, die inge richt werd naar het model der wetenschappe lijke instituten welke de meest beschaafde '-^den te Rome reeds bezitten. PROMOTIES. AMSTERDAM, 7 Dec. Vrije Univ. Gepro moveerd tot doctor in de rechtsgeleerdheid! op proefschrift „De geschiedenis der make laardij in assurantiën hier te lande tot 1813", J. P. Vergouwen, get), te Bandjermasin. LEIDEN, 7 Dec. Gepromoveerd tot doctor in de rechtsgeleerdheid op proefschrift ge titeld „Beschouwingen over het karakter van. het recht in Nederlandsch-Indië", A. C. B. Helder te Rijswijk. UTRECHT, 7 Dec. Gepromoveerd tot doc tor in de letteren en wijsbegeerte, op proef schrift „Vergelijkingen In Maleische littera tuur", J. W. Dankmeijer. geb. te Semarang; tot doctor in de veeartsenijkunde, op proef- schrft „De bestrijding der rundertuberculose in Nederland, tevens een onderzoek naar de weide-infectie bij deze ziekte". W. A. de Haan, dierenarts te Bergambacht. Academische examens. DELFT. Geslaagd ing. ex. werktuigk. ing J. J. Huyigen, J. A. Borggeeve en H. Koster. GRONINGEN. Geslaagd artsex. Ie ged. de dames G. J. Eisses en E. Kapsenberg en A. D. Verhagen; bevorderd tot arts A. de Haan, 3. C. Soeters en H. D. Roelinga; voorb. ex. GodgeleerdheidK. Frankema LEIDEN, 7 Dec. Geslaagd doet. ex. Ned.- Indisch recht B. Pronk Jr. te Scheveningen. UTRECHT Geslaagd doet. ex artsenij kunde 2e ged W. J. van Zijl; kerkel. voorb. ex. W. G. G. van Voorthuyzeri. Kerkelijke examens. KAMPEN. Theol. Hoogeschool (Geref. ker» ken). Geslaagd H., H. Binnema te Emmen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1945 | | pagina 2