glituwe geïhsctft Courant Dr. Van Mook en Helfrich naar Singapore PEPERNOTEN NA Als klap op de vuurpijl; Wapensmokkel! IDist <11 Ie serie: 1 April 192015 October 1941 WOENSDAG 5 DECEMBER 1945 2e Serie: le Jaargang vanaf 7 Mei 1945, No. 181 Abonnementsprijzen ƒ0.26 per week 1.10 per maand 3.25 per kwartaal (bij bet. per kwit. verh. m. adm.kosten) Hoofdredacteur: H. DIEMER Redactie: B. VAN DER ROS ■Christelijk-Nalionaal Dagblad Bureaux Redactie en Administratie: HOOGEWOERD 103 Telefoon 22710 Postrekening 5 8 9 3 6 voor Leiden e Omstreken „Shrafuasücfr U aljeUeuffl myn bert ia tetrfempMl' Wil Sharir nu toch weer toenadering Iti aansluitiinig aa.n het bericht over de im Singapore t.e houden conferentie roet admiraal Moontbattm, kam thaws wor- .den miedieigiedeieldi, dart morgein in Singa pore twee belamgrijke oonferewtdies wor den gehouden over de tioekiomstige actie® diie iw Ned. Inidiië ew in Fransch Indio China ziuilien werdiew ondernomen. Omtrent een conferentie te Batavia, waarover gisteren zekere berichten door kwamen, werd heden niets naders ge meld. De conferenties zullen, naast adm. Mountbatten, worden bijgewoond door veldmaarschalk Lord'Alanbrooke, gene- k raai Stadd, gen. Ohristison en lui't.-gene- raai Dempsey. De Ned. delegatie, die morgenochtend uit Batavia vertrekt en uiterlijk Vrijdag of Zaterdagmorgen hier wordt terugverwacht, zal bestaan uit de volgende leden: dr Van Mook, adm. Hel frich. mr Van Oyen, graaf van Bylandt en de secretaresse.- vain dr Van Mooik, imievr. Stoikdijik. Tevfews zullen gein.-maj Douglas Lacey en gén. Jacq. Leolerc, resp. commandanten van de geallieerde en' Frawsche sitrijidikrachten, in Iwdo-Chdlwa aan de bespreking deelnemen. Volgens een 'Reuter-bericht gelooft men in politieke kringen op Java, dat een van de punten, die bij de besprekingen ter tafel zullen komen, zal zijn 'de behandeling van de kwestie, dat Ned. troepen buiten Java en Sumatra worden gehouden. SHARIR WIL IN ALLES DE NEDER LANDERS RAADPLEGEN. Op een in Batavia gehouden persconfe rentie van Sharir, heeft hij, sprekende als „premier"1' en ook als particulier, verklaard te gelooven, dat de Indische republiek bereid zou zijn zich te houden aan elk besluit, dat de vereenig'de volkeren zouden nemen aan gaande den toekomstigen status van Indië of dit besluit gunstig zou zij mof niet. Volgens Sharir zouden de Nederlanders ook een zoo danig besluit willen aanvaarden. ,,Wij moeten open oog hebben voor de werkelijkheid. Het is duidelijk, dat, zooals de zaken er nu voor staan, wij in alles de Nederlanders moeten raadplegen," aldus Sharir. Op een vraag of Sharir dacht, dat Groot-Britannië er aan mede hielp de Ned. souvereiniteit in Indië te herstellen, antwoordde Sharir: ,,Neen, mijn heer, er is .niets, da.t in deze richting wijst". Tot nog toe zijn er, volgens Sharir, nog geen teekenen geweest, die er op wijzen, dat de vereenigde volkeren in de tegenwoordige moeilijkheden i'ntervenieeren, terwijl noch Sharir, noch het kabinet" den indruk had, dat de Britten iets anders deden dan de ge- interneerden te helpen en de Japanners te ontwapenen. Tevens verklaarde de premier", dat hij nog steeds een mogelijkheid zag om met de Nederlanders tot overeenstemming te komen, hoewel de minste eisch, die van Indische zijde gesteld zal worden, de volledige onafhankelijkheid was. INDISCJIE AMBTENAREN VERMOORD Het Ned. gestencilde blad ,,De Nieuws gier", dat te Bandoeng verschijnt, deelde gisteren zonder bronvermelding mede, dat alle ambtenaren van de Indische „regee ring" en vier geestelijken te Magelang door de extremisten zijn vermoord. In Bandoeng heerscht momenteel een groote spanning. Extremisten gooien met petroleumbomnjen naar de huizen, waardoor in één huis 14 personen levend verbrandden. Eenige dagen geleden zijn het Preanger- en Savoyhotel ontruimd. De 172 leden van de afd. Vrouwelijke Vrij willigers van het K.N.I.L., die te Panang de „Nieuw Amsterdam" hebben verlaten, lieten zich zeer teleurstellend uit over de omstan digheden, waaronder zij moesten werken. Zij hebben een reeks klachten doen hooren over uitrusting en bezoldiging. T.a.y. de bij K. B. aangebrachte wijziging in het opper bevel der Ned. Strijdkrachten in het Oos ten. kan worden medegedeeld, dat er een bevelhebber der Ned. strijdkrachten in het Oosten is, die het bevel voert over alle al daar aanwezige strijdkrachten van het Ko ninkrijk, doch verantwoordelijk is aan den luitenan't-gouverneur-generaal en de door dezen gegeven aanwijzingen in acht neemt. Krachtens de Indische Staatsregeling was vroeger steeds de gouverneur-generaal op perbevelhebber van land- en zeemacht. EEN VERZOEK OM NED. GEZAG OP SUMATRA. Aan een particulieren brief, die de N.R.C. uit Medan ontving, ontleenen we het vol gende ,,Qp Sumatra gaat alles goed, alleen is er geen vooruitgang. Over Java wil ik niet oordeel en. Veel positief nieuws krijgen we niet. Trouwens mensehen, die uit Batavia komen, weten ook niets. We wachten rustig 'af. Niet dat ik dit goedkeur, het is erg ge noeg, dat we hiertoe worden gedwcfngen. Want m.i. moet er iets gedaan worden. Af wachten is al heel erg negatief. Laat men toch in elk geval Nederlandseh'e troepen, die in „South East Asia" geconcen treerd worden, op Sumatra gebruiken, zoodat in elk geval hier weer zoo spoedig mogelijk het Nederlandsch gezag- hersteld kan zijn (onder bekwame leiding, daar ontbreekt het hier ook aan). Op Java is de onrust al zoo erg, dat we daar voorloopig toch afhankelijk zullen blijven van Engelsche hulp. Maar dat hoeft m.i. op Sumatra niet het geval te zijn- Liever dit eene gebied weer goed in Neder- landsche handen, dan op Java gedeeltelijk- ingeschakeld worden, terwijl dan tevens hier nog de exploitatie van de rubber van Deli, het mijngebied van Padang en de olie van Palembang weer zoo spoedig mogelijk aan den gang gebracht kan worden. Op het oogenblik blijft alles onproductief. Op politiek Minister van Kleffens naar Zwitserland Voor herstel van gezondheid Naar ons ter oore komt, is minister Van Kleffens, die, zooals we al meldden, eendgen tijd rust moet houden, dezer dagen naar Zwitserland vertrokken teneinde volledig te herstellen. Blijkbaar hebben zijn vele werk zaamheden in de Ver. Staten en Engeland te veel vdn zijn krachten gevergd. EDDA CIANO STAAT MAANDAG TERECHT Maandag a.s. zal Gravin Edda Ciano, de dochter van Mussolini, voor een gerechtshof in Messina op Sicilië terechtstaan. gebied zou het ook van.het grootste belang zijn, als bijv. Sumatra's Oostkust weer kon uitvoeren er ligt hier nog veel rubber en produceeren. Een goed Nederlandsch ge zag op Sumatra en het weer aankweeken van het vertrouwen bij de bevolking, samen met het weer op gang brengen van productie en uitvoer, zou onzen naam, dien we hier hard aan het vergooien zijn. kunnen redden. En een zoodanige ontwikkeling op Sumatra moet onwillekeurig een goeden invloed uitoefenen op Java en geheel Indonesië." Het gebouw van den Hoogen Raad aan het Plein te "s-Gravenhage, waar vanochtend het Hof van Cassatie, de dood straf tegen Blokzijl bevestigde. In hel' kamp van N.S.B.-ers te Schoorl Enkele dagen, gieteden werd de regiionallie inspecteur van Noord-Hollandover de be waking van die kampen, waarin die politieke gedetineerden gehuisvest zijn, kapitein H. J. Waiage, er van op de hoogte gestélid, dat er wapensmokkel gepleegd' werd in het kamp Schoorl. Qp vallsohe papieren kregen vreemden toe gang tot het kamp. Een meisje, dat ook op deze wijze binnenkwam, wekte verdenking, werd gepakt en bekende volledig. Hedenmorgen is een groote politiemacht. 200 man gezagstnoepen en 200 manschappen van de Kon. Marechaussee, bij verrassing m het kamp aangekomen- en aanstonds begonnen een uitstekend voorbereid en perfect geor ganiseerd grondig onderzoek in te stellen. Een redacteur van het A.N.P. is ooggetuige van deze nog voortdurende nasporing. De Jhr de Blocq van Scheltinga tot 20 jaar veroordeeld De Raad van Cassatie heeft heden den oud-burgemeester van Wassenaar, jhr de Blocq van Scheltinga tot 20 jaar gevangenis straf veroordeeld. Het vonnis van het Bijz. Gerechtshof luidde levenslang, de eisch was doodstraf geweest. Een Britsche parlementaire delegatie gaat spoedig naar Britsch-Indië. leidiing van het kamp commandant P. A. Spandaw, wnd commandant Jac. van Dieren) en het geheele personeel is direct vervangen door een meegekomen voltaltigen bewakings- en bedieningsstaf. Leiding en bewaking Wordt scherp verhoord. Alle 1096 gedetineerden worden gefouilleerd en uitgezonderd de zieken ondierhen n.aar ,yde Krententuin" bij Hoorn overgebracht. De Leiidiing van voorbereiding en uitvoering dezer razzia berust, bij dm commandant van 'de Amsberdamsehe pol'itiiereserve W. Offer-- mati.' In verband met deze wapenarmokkela ffaire zijn in de hoofdstad reeds vier man gear resteerd. Sterftecijfer in Duitschland loopt snel omhoog In Berlijn gestegen tot 59 bij 1000 tegen 13 in 193S. Het sterftecijfer in Berlijn bedraagt thans 59 per 1000 inwoners; in 1938 bedroeg het 13 per 1000. Het huidige cijfer is vastgesteld met uitsluiting van alle sterftegevallen, waaraan oorlogsoorzaken als verwondingen enz. ten grondslag liggen. Niet minder dan 75 percent van de sterfgevallen *heeft be trekking op kinderen beneden den leeftijd van 1 jaar of ouden van dagen. Buiten Ber lijn is de toestand hier en daar nog slech ter; er zijn streken waar geen enkel kind zijn eerste levensjaar kan voleinden. En toch is de werkelijke winter nog niet be gonnen. DAT de nieuwbouw in.het geteisterde Nij megen pas in 1947 zal kunnen beginnen. DAT is aangewezen als gedelegeerde van den minister van Soc. Zaken bij de Ned. organisatie voor toegepast natuurwetenschap pelijk onderzoek t.b.v. de voeding dr C. v. d. Berg en als diens plaatsvervanger dir L. JLeyctesdorff. DAT H.M.'s ambassadeur te Brussel mr B. Ph. van Harinxma thoe Slooten, aldaar, een operatie voor appendicitis heeft ondergaan. DAT de gestaakte burgemeester van Hoog en Laag Mierde, C. H. A. Herkuleijns, in zijn functie is hersteld, doch thans de raads leden, uit protest hun ontslag hebben inge diend. DAT dezer dagen te Sittard een Limburg- sche school voor bouwkunst is geopend, waarvan als directeur optreedt ir J. E. Schoenmaekers. DAT de Stichting „Het Nationaal Insti tuut" te Amsterdam voornemens is in aan sluiting aan de Pinksterdagen een drie- daagseh Orgelcongres in Groningen te be- DAT de burgemeester van Rotterdam, mr P. J. Oud, is gekozen tot voorzitter van de Kon. Ned. Brandweervereeniging. DAT aan kolonel Van Houten, voorheen chef van den staf van Prins Bernhard, de hooge Amerik. militaire onderscheiding „Legion of Merit, officer grade", is toege kend. DAT is ingesteld een Rij ksadvies Cie., voor het orkest wezen, waarin zitting hebb dr J. P. Fockema Andreae, dr Ed. P°?ser, dr P. Cronheim, Sem Dresden en V. °ijper. er- wijl in een commissie voor - -«erawezen zijn gekozen mr A de Rooc >- ""^huizen. DAT volgens de K.N.A.C. ,cuecite van den Rijksweg RotterdamMaassluisDen Haag tusschen den Broekweg in Vlaa-rdingen en d«en Maasdijk in Maasland voor het snel verkeer is opengesteld. DAT de door de K.N.A.C. begin 1940 uit Amerika ontvangen technische film over de construotle van de automobiel, welke film aan de aandacht der Duitschers is ontsnapt, eerst thans is vertoond. DAT ir F. C. M. Wijffels, voorzitter van den mijnind'ustrieraad, mr M, C. Couvee, ir Bakker en mr Bisschop, de laatste twee resp. voor.de staats- en particuliere mijnen, Nederland vertegenwoordigen, op de steen- kooloonferentie in Londen. Erfenis-perikelen van Abdul Hamid II De erfgenamen van Sultan Abdul Hamid II van Turkije (18761908) zijn een pro ces begonnen in Palestina over diens er fenis. Het is de moeite waard. De Sultan bezat een zevende-deel van Palestina, de rijkste olievelden van het Nabije Oosten, de olievelden te Mosoel In Irak, en een kostbare verzameling juweelen. Hij had vier vrouwen en 200 concubines. De ju weelen liggen opgeslagen in de kelders van Turksehe banken. DAT burgemeester De Boer, de gouden medaille van de stad Amsterdam, bestemd voor generaal Eisenhower, formeel heeft overhandigd aan lt. kol. J. D. Strong van het Am. Gen stafcorps te Frankfort. DAT in Noord-Limburg nog steeds een rattenplaag heerscht en in Roermond en om geving een sterke toename van t.b.c. is ge constateerd DAT tot comm. van rijkspolitie, le klasse, hoofd van het bureau opleiding, tevens be- Men kent een volk aan zijn feesten. Het eene doorbreekt bij zijn feesten de banden, van het huiselijk leven. Het uit zijn vreugde op straat. Het andere zoekt zijn blijdschap te beleven in de intimiteit van den eigen kleinen krnig. Zulk een volk is het onze. Bij de bevrijding, kwam het nog weer duidelijk aan den dag. Toen het bericht van de capitu latie der Duitsche legers door de radio werd doorgegeven, haastte ieder zich naar de straat. Men ontstak er gemeenschappelijk vreugdevuren. Men vormde lange rijen van feesrgenooten en ..haakte in" bij totaal onbe kenden. Naarmate de é^ond vorderde, zocht men den eigen kring van familie en beken den weer op, om in dat vertrouwde milieu nog lang blij en gezellig bijeen te zijn. Elders zou men aan dat stadium der huiselijke vreugde stellig niet zijn toegekomen. Een Hollan-dsch feest is een huiselijk feest.. En is er een huiselijker feest dan dat, het welk wij op den vijfden December vieren? Vanavond wordt ons nationale leven familie- gewijze geleefd. Wij leven het familiegewijze/ maar het is ons nationale leven. In zijn dagen mocht de 17e eeuWsche predikant Petrus. Wittewrongel gelijk hebben, thans zouden wij hem niet meer bijvallen als hij het Sint Nieolaasfeest in deri ban wil doen, omdat het „in het pausdom sijnen oorsprongh heeft, daer men syne kinderen, om haer alsoo van jonghs op tot superstitie ende afgoderije te gewennen, onderwesen heeft hare schoenen oock- in de schouwe te hanghen opdat desen St. Nicolaas oock yets goets daer in mochte bringhen". De man uit Spanje geniet binnen onze grenzen allerwegen een sympathie, waarop Franco slechts afgunstig kan zijn. En al behoeft men ons daarom nog niet van anti papisme te betichten, zoo zien wij in den goeden Sint nog geen propagandist van het pausdom. Het is een nationaal feest, omdat ons volk nu weer zichzelf kan gaan worden. De huiselijkheid is in den oorlog wel op zware proef gesteld. Warmte en licht kwamen te outbreken; de maaltijden waren geen tref punten van gezelligheid meer; en bovenal zelfs binnen de muren van de eigen woning was men heel dikwijls niet veilig meer. Het was. juist omtrent het daarom wel zeer sobere Sint Nieolaasfeest 'van het vorig jaar, dat de vijand zijn drijfjachten hield op onze jongemannen en daartoe allerwegen zelfs de woningen binnendrong. Zooals men bepaalde dagen in het bijzonder van noode heeft om zich herinneringen aan het .ver leden scherp voor den geest te halen, zoo brengt dit weer ontluikende volksfeest uit 1945 dankbaarheid in ons hart, wanneer wij het vergelijken met de donkere dagen van begin December 1944. De schoentjes mogen misschien nog harder dan vorig jaar roepen om zolen en hakken, zij staan nu niet meer bij een koude kachel. Én de' rantsoenen zijn van dien aard geworden, dat er een kleine tractatie op kan overschieten. Het Sint Nieolaasfeest van 1945 mag onze aandacht er bij_ bepalen, dat de vrede i3 weergekeerd, dat de bevrijding is gekomen en dat het volksleven zioh gaat herstellen. Treffender dan een Canadeesch officier het dezer dagen in Arnhem zei, kan het. nauwe lijks gezegd worden. In die zwaar getroffen stad hebben de Canadeesche militairen zich beijverdzooals zij in vele steden en dorpen deden om aan de jeugd een genoeglijken dag te bereiden. En bij de voorbereidingen daartoe riep deze officier een herinnering op aan het vorig jaar. ..Toen gooiden wij grana ten in Arnhem", zei hij. En nu wilden diezelfde soldaten de kinderen bedenken, die zooveel geleden hadden, doordat de vijand zich had genesteld in een land en in een stad, waarvan hij als een indringer bezit had genomen. Toen granaten, honger, koude, vreemden in eigen huis. En thans een. volk, dat "langzaam en met een zucht van verlichting uit den druk herrijst en dat in de nieuwe periode van zijn bestaan weer de oude, vertrouwde figuur ontmoet van den goeden Sint. last met de inspectie van de opleiding der Ned. politie, is benoemd de heer A. van Zoelen. DAT het secretariaat van de Ned. Kastee lenstichting is gevestigd op Prinsessegracht 21, 's-Gravenhage. DAT de C.C.D. nog steeds heel wat boe ren betrapt, die een deel van hun melk achterhouden en een zware bestraffing als volkomen gerechtvaardigd moet worden be schouwd, daar Vele stadskinderen dringend méér melk noodig hebben. DAT de Ned. Bank haar deblokkeerings- vergunning t.b.v. verladers of ontvangers in het binnenbeurtvaartverkeer heeft verlengd tot 1 Januari 1946. DAT te 's-Gravenhage is overleden gep. generaal-cnajoor C. F. Gey van Pittius, voor heen directeur van het artillerie-materieel en ouderling van de Waalsche gemeente. DAT plannen tot het oprichten van oor logsmonumenten voortaan moeten worden voorgelegd aan een bij Kr B. ingestelde com missie, die de ontwerpen met haar advies doorzendt aan den minister van O.. K. en W. DAT de ex-burgemeester van West-ka pelle en Kloetihgen door het tribunaal te Goes is veroordeeld tot 10 jaar interneering met verbeurdverklaring van vermogen. DAT binnenkort te A'dam de vestiging is te verwachten van de Russische handels ver tegenwoordiging in ons land, welke zal wor den geleid door een hoofdambtenaar van het Volkscommissariaat van den Buitenland- schen Handel te Moskou. DAT de tijdens de Duitsche bezetting ont slagen ambtenaren, die thans weder in dienst worden genomen, een schadeloosstelling wordt toegekend van 70 pet van de gelds waarde der op geld waardeerbare voordeelen, die gedurende het ontslag genoten zouden zün. Doodstraf tegen Blokzijl bevestigd Verdediger dient verzoek om gratie in. Het eerste doodvonnis, en wel tegen Max Blokzijl, is heden door den Raad van Cassatie bevestigd en tevens de ontneming van zijn ridderorde en eereteeken van krijgsverrich tingen. Er was slechts matige belangstelling voor de uitspraak van den Raad van Cassatie in zake het beroep van Max Blokzijl tegen het doodvonnis van het Haagsche Bijz. Ge rechtshof. De .rechtzaal van den Hoogen Raad was niet geheel bezet, toen tegen kwart voor elf de verdachte werd binnengeleid. Blokzijl 2ag er slecht uit. De President van den Raad mr Haga, las de uitspraak voor en deelde direct al mede, dat het beroep verworpen, was. hetgeen beteekent, dat de doodstraf ge handhaafd blijft. Daarop volgde de voor* lezing van de overwegingen waarop de aan gevoerde cassatiemiddelen van den verdedi ger. ,mr Aug. V. de Lauwere, verworpen werden. De Raad verklaarde Blokzijl tevens vervallen van de rechten tot het dragen vani de Orde var. Oranje-Nassau en van het Eere teeken voor belangrijke krijgsverrichtingen. Blokzijl hoorde staande de uitspraak aan en wist zich volkomen te beheerschen bij de med.edeeling dat zijn beroep verworpen was. Thans staat verd. nog de mogelijkheid van een verzoek om gratie aan H.M. de Koningin open. waardoor de uitvoering van het vonnis nog eenige maanden kan worden opgeschort. Nader vernemen wij De raadsman van Blokzijl heeft heden een door zijn cliënt onderteekend gratieverzoek aan H. M. de Koningin ingediend. Over dit gratieverzoek moet ingevolge het „Bijzonder Gratie Advies Besluit" eerst ad vies worden ingewonnen door de Kamer van den Raad van Cassatie die de beslissing inzake het cassatieberoep heeft genomen en. vervolgens wog adivies door dien Raad van Cassatie in pleno worden uiibgdbracht. De 38-jarige Belgische spion Sterner, die voor Duitschland zonder succes achter het geheim van den ontsnappingsweg naar Enge land poogde te komen, is ter dood ver oordeeld. Iets koeler, aldus de Bilt Tot morgenavond wordt verwacht; Over wegend matige wind tusschen West en Noord-West, wisselende bewolking met plaatselijk buien, vooral in de kuststrook. Iets koeler. ZON EN MAAN Morgen: Zon op 8.33 en ondef 16.29; Maan op 0.06 en onder 17.46. Op 12 Dec. Eerste Kwartier, 19 DcjC. Volle Maan en 26 Dec. Laatste Kwartier.

Nieuwe Leidsche Courant | 1945 | | pagina 1