Zoo loopt samenwerking op niets uit VOOR SCHAKERS Ned. persdtctator duikt op te Neurenberg NIEUWE LEIDSCHE COURANT DINSDAG 4 DECEMBER 1945 Deel der C.-H. kan zich met A.-R. niet vereenigen Ee.nigen tijd geleden is door de leiders der A.R.-partij en der C.H.-Unie een plan ont worpen om een federatieve samenwerking tusschen beide partijen te bevorderen Naar wij vernemen heeft een 49-tai leden der C. H.-U.iie zich tot het hoofdbestuur der Unie gewend om deze federatieve samenwerking te verwerpen. Zij verwijzen in hun schrijven naar artikel 8 van het program van beginse len, waarin stelling wordt genomen tegen een zgn. antithese-politiek, welke zij van de voorgestelde samenwerking vreezen. Voorts herinneren zij met groote instemming aan de ontwikkeling in de Nederlandsch Her vormde Kerk welke geen separatisme, maar samenwerking, geen isolement, maar zending, geen conserveering, maar vernieuwiing vraagt. In dit verband noemen de ondertee kenaars als bezwaar tegen de samenwer king met de A.R. de opvatting van deze partij inzake de radio; daarnaast noemen zij als bezwaren het sociaal-economisch beleid en het Nederlandsch-Indische vraagstuk. Het schrijven concludeert, dat voor de C.H.-Unie nog groote mogelijkheden aanwezig zijn, wan neer zij zich aan de gevaren van afzonde ring en verstarring onttrekt en zich, met een levend geloof in Jezus Christus gewapend, tot net geheele Nederlandsche volk wenat. met den eisch van vernieuwing van staat en maatschappij in Christelijken zin. De eerste ond'erteekenaars yam den brief zijn prof. mr dr A. A. van Rhijm, oud-minis ter en oud-lid van het dagel. bes'uur, te 's-Gravenhage en mr M. Ch. de Jong, oud- wethouder en oud-lid der Prov. Staten, thans te 's-Gravenhage. Verder behoorden tot de onderteek emaars de leden of oud-loden van het hoofdbestuur, de heeren J. Hollestelle, te Den Heldter, minister prof. mr P. Lief- timck en prof. mr F. de Vries, de leden of oud-leden der Tweede Kamer de heeren J. M. Krijger jr, do- C. W. Th. baron van Boet- MET DE AUTO NAAR ENGELAND. DE K.N.A.C. meldt, dat automobilisten, die met hun wagen naar Engeland gaan en in het bezit zijn van de daarvoor noodzakelijke internationale papieren, benzin ebonn en kun nen verkrijgen voor een hoeveelheid brand stof. welke neerkomt op een normaal rant soen voor hoogstens drie maanden. Aangezien deze bonnen moeten worden aangevraagd bij de gewestelijke benzinekan toren, waarvan de adressen voor den vreem deling niet eenvoudig zijnna te gaan. wordt den reizigers aangeraden zich voor nadere inlichtingen tot de K.N.A.C. te wenden. INDIENEN VAN AANVRAGEN VOOR KLOMPEN. Voortaan kunnen, op plaatselijk door de distributiediensten nader te bepalen dagen, aanvragen voor klompen worden ingediend. De uitreiking der bonnen op deze aanja gen zal. voor zoover betrokkenen i.vm. den beperkten voorraad reeds direct voor klom pen in aanmerking komen, van 1 Jan. a.s. af geschieden Een aanvraag kunnen alleen indienen zij. die bij het verrichten van hun arbeid hoofdzakelijk op het dragen van klompen zijn aangewezen. Bedrijven met meer dan 10 arbeiders kunnen tot 10 Dec. een collectieve aanvrage indienen. Deze aan vraag kan door den bedrijfsleider op een formulier MD 333-23 geschieden, onder op gave der betrokken arbeiders en hun werk zaamheden. PRIJS VAN VERLICHTINGSARTIKELEN ALS VOOR MEI 1940. Den fabrikanten van verlichtingsartikelen zooals lampekappen, lichtkronen, e.d. wordt er met nadruk op gewezen, dat zij geen hoogeren prijs mogen berekenen dan zij voor Mei 1940 deden, tenzij zij daartoe toestem ming van den dir.-gen. van de Prijzen heb ben verkregen. Voor het verkrijgen van deze toestemming moet de fabrikant zich met toezending van monster of foto en kost prijsberekening wenden tot genoemden dir.- generaal. Elk oogenblik kan een controle op de prijsvaststelling worden gehouden. Correspondentie-adres: H. J. J. Slavekootde, Goudreinetstraat 125. 's-Gravenhage. Ter inleiding. Wij verheugen ons oprecht, dat wij neden de herleving van onze schaakrubriek mogen aankondigen. Voorloopig zal deze nog so bertjes ingericht moeten blijven, doch de herverschijning beteekent toch een stap in de goede richting. Er zal in het algemeen wor den gestreefd naar een zoo groot mogelijke verscheidenheid, doch wij zullen in de naaste toekomst wel enkele artikelen moeten wijden aan de beschrijving van schaakgebeurtenis sen buiten bezet Europa in de afgeloopen vijf jaren. Een partijstelling. In den wedstrijd om het kampioenschap 1944- der Ver. Staten wist de nagenoeg onbe kende Rothman (wit) zijn tegenstander Den ker in ernstige moeilijkheden te brengen. Na 10 zetten had hij een glad gewonnen stel ling, doch verknoeide deze grandioos. Den ker is de tegenwoordige kampioen der Ver. Staten. Zwart: DENKER. Wit: ROTHMAN. Wit had hier kunnen winnen bijv. met 11. Pxd5 Le7 12. Fxe7 Dxdl 13. Txdl Kxe7 14. La3t Ke8 15. Pg5 enz. In plaats hiervan speelde hij: 11. Telt Le7 12. La3 Pc6 13. De2?? (zelfmoord) Dxc4 14. Tad! Ld7 15. Lxe7 Dxe7 16 Dxc4 Le€ 17 Txe6 (wanhoop) fxe€ 18. Tel 0—0 19. Txe6 Pa5 20. De2 Dc4 21. Te7 Tae8 en wit gaf het op. Ter oplossing. Eindspel van F. J. Prokop. (Opgave 1). Wit: Kf4, Lb8. Lh7. Pb5. r Zwart: Ka8 Td7, pionnen a7 en f6. Wit speelt en wint. Probleem van C. B. Cook. (Opgave 2). Wit: Kf6, Tbl. Tg7. Zwart: Kh8, Lb7, pionnen d6, d7, e5, f4. f7. Kat in twee zetten. zelaer van Asperen en Dubbeldam en ds J. Langrnan, de leden der Prov. Staten de hee ren J. Frummel, te 2e Exloermond, jhr dr C. G. C. Quarles van Ufford te Apeldoorn en J. M. J. Zandscholten te Deventer, de hee ren L. Bos, wethouder te Hengelo, G. van der Ley, oud-weth. te De Steeg, J. J. van Mello, wethouder te Goes, W. Tak, wethou der te Arnhem, mr E. van der Wall, oud- weth. te Haarlem, de vroegere leden van de commissie van hoofdredactie van De Neder lander, dr F. A. de Graaff, te Rotterdam, dr Ph. J. Idenburg, te Wassenaar en dr S. Rozemond, te Leidein, de vroegere voorzitter van den Volksraad, mr W. H. van Helsdomgen en tal van anderen, waaronder burgemees ters, predikanten en onderwijzers. RIJWIELEN VOOR DE GETROFFEN GEBIEDEN. Naar ons ter oore komt, zijn de 50 000 tweedehandsch fietsen, die in Engeland zijn aangekocht, voor het grootste gedeelte be stemd voor de getroffen gebieden. Zoo zul len er 30.000 ter beschikking komen van het leeggeroofde gebied tusschen Arnhem en Susteren, terwijl Venlo en Roermond in aan merking komen voor resp. 1500 en 1000 fiet sen. De uniforme prijs zal f 55 bedragen. Behalve heerenrijwielen zijn er ook dames- sportfietsen en zware bestelfietsen bij. De Franciscaan pater Ha rap i, die katholiek vertegenwoordiger was in den, bij den wapenstilstand ingestelden regent- schapsraad voor Albanië, is gefusilleerd. Bollencultuur doorstond oorlog vrij goed Plannen voor permanenten demonstratie- tuin. In de vergadering der Alg. Ver. voor Bloembollencultuur, welke gisteren te Haar lem werd gehouden, merkte de voorzitter, dr A. J. Verhage, o.m. op, dat het bedrijf naar verhouding goed door den oorlog is gekomen, waardoor direct na de bevrijding met den export kon worden begonnen. Deze uitvoer zal steeds meer moeten worden uit gebreid. vooral naar landen met vrije markt. Het zal noodig zijn, een permanente demon stra tietuin op te zetten, in welken tuin de teelt dient te worden verbeterd. Spr juichte den aandrang der overheid toe, om een publiekrechtelijke organisatie voor het a'grari- •sche bedrijfsleven voor te bereiden, en ten slotte deze instelling heel belangrijk voor den tuinbouw in het algemeen en de bloem bollencultuur in 't bijzonder. BURGEMEESTERS. De burgemeestersfuncties te Boxtel en te Roermond zullen niet meer worden vervuld resp. door F. W. van Beck en mr P. J. Reymer (rectificatie). „En ben jij erg stout geweest?" vraagt Sinterklaas in deze dagen. Laten we hopen, dat het nogal los loopt. EEN NIEUWE LASCHMETHODE In Engeland vond men in den oorlog een nieuwe laschmethode, waarmee oude auto- onderdeelen hersteld kunnen worden. In den Haag is deze methode dezer dagen gedemonstreerd. Men gebruikt hierbij staven van een bepaalde legeering, die zoo veel mogelijk overeenstemmen met het materiaal, waarvan het te lasschen onderdeel is ge maakt. Door het wegduwen van het laagje oxide, dat bij het lasschen ontstaat verkrijgt men weer één geheel, dat op de gelaschte plaats, naar proeven bewezen, niet weer afbreekt. Nu onderdeelen moeilijk te krijgen zijn be teekent deze nieuwe vinding een belangrijke besparing. VERF ALS DISTRIBUTIEGOED De minister van Handel en Nijverheid heeft bepaald, dat verf en verfgrondstoffen worden aangewezen als distributiegoederen in den zin van art. 4 der Distributdewet 1939, voor zoover zij nog niet als zoodanig zijn aangewezen. Iedere onderneming is verplicht zich voor een door den directeur te bepalen en bekend te maken datum als zoodanig schriftelijk bij het Rijksbureau voor chemi sche producten aan te melden, aan welk bureau tevens alle gewenschte inlichtingen moeten worden verstrekt. Het is verboden zonder schriftelijke vergunning van genoem den directeur of van het daartoe door dezen aangewezen orgaan verf of verfgrondstoff n te bereiden, te koopen. te verkoopen. te ver bruiken of te vervoeren. In de New York Times schreef een medewerker, dat de cholera nu even gemak kelijk en succesvol bestreden kan worden als pokken of typhus. Niemand behoeft, op deze nieuwe wijze behandeld, meer aan cholera te sterven. De behandeling berust op de toepassing van het bloed-plasma. Jn Roemenië zullen de socialisten af zonderlijk en niet in samenwerking met de communisten bij de verkiezingen optreden. Deed ook achter de schermen groot werk In Neurenberg is gisteren een na aim ter sprake gekomen, die ook in Nederland niet onbekend is, vanwege zijn sinlsteren klank. De vroegere ..Pressereferent des Reichs kom- missars", Willy Janke, die de Nederl. pers zoo lang ringeloorde, werd genoemd in de beschuldigingen, welke den aanval op T je- cho-Slowakije tot onderwerp hadden Janke bleek de hand te hebben gehad in de samen stelling van een document, waarin tabels - gewijs alle mogelijke schendingen van het volkenrecht welke Duitschland waarschijn lijk zou plegen, waren opgesteld. Hieruit bleek, wat zich achter de schijn baar vredelievende taal der Duitsche leiders verborg; hoe hun aggrgssieplan gesmeerd liep, naar het recept van het hierboven ge noemde document Janke. Alle reacties van het buitenland waren van tevoren ..hineinkalkuliert". Dub ^hlands ant woorden en tegenmaatregelen waren reeds vastgesteld. Zoo was er een voorwendsel voor het doen van gasaanvallen, in welk ge val de wereld moest gelooven dat de Tsje chen dit het eerst zouden gebruiken. De Iran blijft een wespennest Russen gaan niet met Am. voorstellen accoord. De Sowjet-Unie heeft het Amerikaansche voorstel om alle geallieerde troepen tegen 1 Januari uit Iran terug te trekken, niet aanvaard. Correspondenten in Teheran vree zen. dat verdere bemoeiingen van Sowj et- Rusland met Iran in dat land een burger oorlog zullen ontketenen. De Russen Verklaarden in hun antwoord nota aan de V.S., dat de officieele datum van vertrek der troepen 2 Maart is, zes maanden na V.J.-day. De Iraansche troepen, aldus de nota, voerden in Noord-Iran ter reur tegen de burgerbevolking, die een ge rechtvaardigden eisch voor zelfbestuur wilde doorvoeren. Daartegen moesten de Roode troepen optreden. Er staan op het oogenblik 30.000 roode soldaten. Iran heeft er 7000 man. EGYPTENAREN EIS CHEN POLITIEKE KLAARHEID. In Egypte dreigt een regeeringscrisis, ver oorzaakt door de Makram Obeid Pasja Kotla partij, die vóór economische, politieke be sprekingen met Engeland wil voeren. nazi's kenden het internationale recht op hun duim en lapten dit weloverwogen aan hun allesvertrappende soldatenlaars. Nederland wordt in alle overgelegde stuk ken zoo nu en dam genoemd. Duitschland ging er van uit, dat Engeland zich dein een of anderen dag vati Nederlandsche havens en vliegvelden zou meester maken om het Westen van het rijk aan te vallen. Hoewel vast stond, dat de eerste stoot tegen Tsjecho-Slowakije gericht zou zijn, sprak Goering tot den Tsjech.:schen gezant: „Icth gebe Ihnen mein Ehre-wort", toen hij hem verzekerde geem geweld te zullen ge bruiken. Gisteren, bij het voorlezen van deze aan klacht, knokte Goering instemmend, alsof deze schandelijke gebeurtenis zijn eer on aangetast liet. Smuts geporteerd voor de Europeanen Generaal Smuts heeft in een toespraak in Bloemfontein immigratie een natuurlijk iets genoemd. De Unie moet een veel grootere Europeesche bevolking hebben, zoo zeide hij. Dat kan door een groote immigratie, die wij niet als iets voor de toekomst moeten be schouwen maar als een gebeurtenis die voor de deur staat. Schepen-conserven Amerika legt 2080 oorlogsschepen van zijn vloot op, maar zoo, dat zij 20 jaar en langer in goeden staat worden gehouden en, in geval van nood, in 10 dagen weer in de vaart kunnen worden gebracht. De schepen zullen op wetenschappelijke wijze tegen alle soorten bederf behandeld wor den en er blijft een kleine bemanning aan boord. Praag en Warschau zullen geen bespre kingen over de kwestie Teschen voeren, „omdat onze houding duidelijk is" zoo ver klaarde radio Praag als antwoord op een bericht van Moskou dat in Praag een Pools ch voorstel was ontvangen om alle ge schilpunten te regelen. In Valencia en Pamplona hebben Zon dag j.l. monarchistische demonstraties plaats gehad door aanhangers van prins Xavier de Bourbon Parma. Kerk en School Ned. Herv. Kerk Beroepen; te Apeldoorn (Ver. v. Vrijz. Herv.) J. v. Rossum te Terwolde; te 's-Gra- vendeel J. de Jong te Ederveen; te 's-Gra venhage G. v. Leeuwen te Koudum; te Hoo- geveen (toez.) A. de Hartogh te Langerak (Z.H.); te Nieuwe Pekel a (toez.) F. H. J. Bik te Gieterveen; te Ridderkerk (standpl. Bolnes, 3e pred.pl.) H. Harkema te Wijk bij Heusden); te R'dam-Delfshaven (vac. C. Brunt) J. A. Peters te Beverwijk. Bedankt: voor A'dam-W. (Sloterdijk) J. C. H. Jörg te Nieuw Vennep; voor Nieuw Leusen (O.) (2e pred.pl.) R. Bos te Aalcum; voor Papendrecsh't H. Harkema te Wijk bij Heusden. Geref. Kerken. Drietal: te Purmerend A. A. v. d. Leer te Oosterend (Texel), Ds. H. M. Mattes te Baambrugge en A. Verschoor te Sint eras; te Leiderdorp C. M. v. d Loo te Rij as- burg, F. Pijlman te Mijdrecht en D. War- nink te Bolnes. Beroepen: te Eibergen C. K. Swen te Linschoten; te Hengelo (O) B. A. v. Lm?" mel te Sprang; te Leeuwarden (2 vac.) H. U. Buitink te Nieuw Beets en S. Wouters te Soest (als ziekenhuis- en evangelisatiepred te Oenkerk J. R. Sybrandy te Dokkum; te Rijswijk (Z.H.) 2e pred.pl. Th. Swen te Wir- Bedankt: voor Oenkerk W. J. Meister te Wommels; voor Zandvoort D. Warnink te Bolnes. Geref. Kerken (art. 31 K.O.). Aangenomen; naar Capelle a/d IJssel J. Veria re te Mussel, die bedankte voor Rijns burg-Valkenburg; naar Nieuwendam (A'dam- Sloterdijk) J. F. Hulsteyn te Slikkerveer. Chr. Geref. Kerk. Bedankt: voor Emmer-Compascuum L. Holtingter te Harlingen. Geref. Gemeenten. Beroepen: te Gouda W. C. Lamain te Rijssen. PERSONALIA. Het college van curatoren van het fonds ten behoeve van Indologische studiën aan de R.U. te Utrecht, heeft tot bijz. hoogleeraar in het Ned.-Ind. strafen strafprocesrecht benoemd mr B. V. A. Röling, rechter bij de arrondissementsrechtbank te Utrecht. Naar ons ter oore komt is ds. R. Bart- lema, Ned. Herv. pred. te Zeist, om politieke redenen voor 8 maanden in zijn bediening geschorst. Aan de Herv. pred. J. Matzer van Blo is te Oudelande en D. Louwes te Wissenkerke is eervol ontslag verleend met -bevoegdheid van emeritus. HERV. RAAD VOOR DE INWENDIGE ZENDING. De Hervormde Raad voor de Inwendige Zending is sedert kort gevestigd Koninginne gracht 81. 's Gravenhage. Alle correspon dentie aan dit adres te richten. Telefoonnum mer is tijdelijk 557347 en het gironummer 470887. Ook de Ned. Raad voor Kerk en School is aan dit adres gevestigd. Hiervan is het gironummer 353982. Kerkelijke Examens. De heer G. Eggink te Beilen is geslaagd voor het cand. ex. theologie in de Geref. Kerken. Promoties. GRONINGEN, 3 Dec. Op proefschrift: „Metingen van eigenbreedten en intensiteiten in het Roentgenspectrum" promoveerde tot doctor in de wis- en natuurkunde A. Bril. geb. te Wildervank. REGIONALE ONDERWIJSCONFERENTIB TE LEIDEN. Op 21 en 22 December zal te Leiden voor West-Nederland een conferentie worden ge houden voor allen, die belang stellen in de vernieuwing van ons onderwijs. Na de offi cieele opening door het gemeentebestuur houdt de heer lx. Kees Boeke een algemeene inleiding over het werk en de beteekenis van den vernieuwingsraad. Des middags worden in secties een drietal onderwerpen behan deld, terwijl de Zaterdag gewijd is aan het onderwijs in de Nederlandsche taal op de lagere en de middelbare school en de op leiding der leerkrachten. Als sprekers worden genoemd mevr. v. d. "Muyzenberg-Willemse, Kees Boeke, J. R. Janssen, dr P. H. Schroeder en A. v. Zutphen. Deelnemers kunnen zich melden bij „Volksherstel", Plantsoen 25, Leiden. PROF. VENING MEINESZ IN AMERIKA. Prof. F. A. Vening Meinesz, die momenteel in de V.S. vertoeft met het doel het contact tusschen de Ned. en Amerikaansche weten schappelijke wereld te bestudeeren, zal ge durende zijn tournee, dat onder auspiciën van den minister-president en den minister van O., K. en W. is ondernomen, universi teiten en technische hoogescholen bezoeken, waar hij lezingen over de verantwoording van de wetenschap aan de xnenschheid zal houden. Zijn verblijf in de V.S. zal enkele maanden in beslag nemen. AMERIKAANSCHE HOOGLEERAREN VOOR DE RADIO. Hedenavond om 19.15 uut zullen twee van de thans in ons land vertoevende Amerikaan sche hoogleeraren, dr John Dale Russell en dr Elmer T. Peterson, voor den zender Hil versum I spreken over „Amerikaansche professoren nemen deel aan de Ned.-Ameri kaansche week". COENENSCHOOL TE A'DAM 100 JAAR. De Chr. school voor Lager onderwijs en U.L.O. m de Joh. M. Coenenstraat te A'dam, die ter gelegenheid van dit feit in „Prinses Beatrix"-schoo] is herdoopt, heeft gisteren haar honderdjarig bestaan herdacht met een feestavond in „Bellevue". De Grieksche Eam-beweging wil de regeering Sofoeiis steunen, als zij allen- poli tieke gevangenen amnestie geeft: oolitie en rechterlijke macht zuivert en nieuwe, op algemeen kiesrecht gebaseerde kiezerslijsten samenstelt. Engeland ondernam stappen om de be zettingslegers van Oostenrijk te verminderen, waarbij de bezettende mogendheden de gren- zen van 1937 dienen te erkennen. De Japansche communistische' partij wil afschaffing van het keizerschap en oprich ting van de republiek Aan de andere par tijen is voorgesteld over te gaan tot oprich ting van een volksfront. Op 21 Maart 1946 worden in Grieken land algemeene verkiezingen gehouden. .De Japansche regeering heeft besloten aan generaal MscArthur te verzoeken prins Nasjimoto te schrappen van de lijst van Japansche oorlogsmisdadigers. Chineesche regeeringstroepen bestorm den Tahoesjan, een sipoorwegknooppunt 75 km van Moekden. Volgende week kunnen de regeeringstroepen in Moekden zijn. De communistische troepen organiseeren roo- vdtsbenden achter de linies der regeerings- lrjnen, die o.m. het kolentransport naar Sjanghai soboteeren. 35 Hierop werd tot het verbinden van de arme po litiemannen overgegaan. Toevallig behoorde het mo torbootje aan een dokter en er was een heel pak met verbandmiddelen aan boord. Na degelijk en vakkundig gezwachteld en gewatteerd te zijn, werden de dienders naar de naastbij zijnde boom gebracht en daar netjes te genaan gezet. „Ze zijn al leen maar een beetje be wusteloos," zei de Lange, met een kennersblik, „bin nen 't half uur komen ze weer bij." Toen sprongen beiden weer in het bootje en na enige nodige repara ties voeren ze verder. 36. Aan de kant stond een herberg. Ze stapten uit en gingen er binnen. „Magge- me effe tillefenere, baas?" vroeg de Lange en na het toestemmend antwoord schoten ze de telefooncel in. Bolleboks vroeg aanslui ting met den burgemeester van Klontenburg .Present, burgemeester, hier Bolle boks, bijgenaamd de I^ange" zei de Lange, „ik most u effe melde, alsdat de poli tie wegens onvoorziene om standigheden de vervolging gestaakt heb. U ken ze aan de Kromme Slootweg laten afhalen".

Nieuwe Leidsche Courant | 1945 | | pagina 2