Hls (ÜOUtMtf Sim Komt Van Mook eens in Den Haag praten? „Ramen sluiten en van de straat af" tOisl 01 Ie serie: 1 April 1920—15 October 1941 DINSDAG 4 DECEMBER 1945 2e Serie: le Jaargang vanaf 7 Mei 1945, No. 18# Abonnementsprijzen Bureaux Redactie en Hoofdredacteur: Redactie11 DIEMER Christelijk-Nationaal Dagblad voor Leiden e Omstreken {s.QjjcbllWtt b. van' der ros ntyo (jcrt ia legEenepgü* Na een Conferentie te Singapore Hedenochtend bevatte de „Times" een bericht van zijn correspondent te Batavia, dat dr van Mook morgen uit Batavia naar Nederland zou vertrekken teneinde be sprekingen te voeren met de Nederland- sche regeering. Hij zou vergezeld zijn van mr. Ideniburg. Naar aanleiding van dat be*ridht, ver nam de Indische redacteur van A.N.P.- Aneta uit gezaghebbende bron, dat de mogelijkheid hiertoe inderdaad in over weging is. In Den Haag is echter op dit oögenblik nog geen enkel bericht omtrent het tijdstip van de komst van den luite nant-gouverneur-generaal ontvangen. Vermoedelijk speelt het vertrek van dr van Mook naar Singapore in de bericht geving een belangrijke rol. In aansluiting aan het bovenstaande kan no-g worden medegedeeld, dat, volgens onbe vestigde berichten, Lord Louis Moomtbatten voor morgen een bijeenkomst voorbereidt, die te Singapore tusschen hem, generaal Christison en vice-admiraal Patterson ge houden zou worden, terwijl ook dr van Mook aanwezig zou zijn. Een andere bijeenkomst, waarvan sprake is, zal te Batavia plaats heb ben tusschen de Nederlanders en de repu blikeinen. Men is van mèening, dat de zin snede in Sharir's verklaring, waarin hij zegt dat een bijeenkomst tusschen Nederlanders en nationalisten „nauwelijks vruchtdragend zou kunnen zijn", het duidelijk gemaakt heeft, dat naar Sharir's meening zijn „kabi net" niet in staat is, gezag uit te oefenen over al diegenen, die den laatsten tijd onder dekking van de rood-witte vlag oproerig geweest zijn. SEMARANG WEDEROM BESCHOTEN De 11.000 ton metende Britsche kruiser „Sussex" beschoot Indische concentraties ten Oosten en Zuiden van Semarang, waar de toestand nog gespannen was. Vandaag hebben 250 Amboneesche vrou wen en kinderen aan boord van den kruiser „Van Heemskerck" Batavia verlaten teneinde naar Ambon te evacueeren. In Batavia waren deze gezinnen, die loyaal aan Ned. zijde stonden, voortdurend in gevaar, terwijl hun levensomstandigheden zeer slecht waren. Een Ned. onderzeeër hield dezer dagen een Indisch schip aan in straat Soenda, tusschen Java en Sumatra, welk schip was geladen met communistisch propagandamateriaal, dat geconfisceerd werd. Overigens is de toe stand in Oost- en Midden Java nog zeer verward, terwijl de concentratie van de Japansche soldaten nog weinig- vorderingen maakt. INLICHTINGEN OVER GEÏNTERNEERDEN OP SUMATRA. Mej. A. Barüch, die op 21 Nov. uit Indië is teruggekeerd, zal van Donderdag 6 Dec. af, eiken Donderdag van 10 tot 12 uur zit ting houden in het gebouw van het Roode Kruis, de Laraissestraat 105, A'dam, ten einde inlichtingen te geven over op Suma tra's Oostkust geïnterneerde Nederlanders. DE HEER WELTER STELT VRAGEN AAN MINISTER LOGEMANN. Het lid der Eerste Kamer, de heer Weiter, heeft de volgende schriftelijke vragen ge steld aan den Minister van Overzeesche Ge- biedsdeelen: Is de minister bereid: 1 Voortaan wekelijks een uitsluitend op feitelijke gegevens berustende mededeeliug zonder commentaar te doen, omtrent de gebeurtenissen in Ned.-Indië, welke het Ned. volk in staat zoude stellen, zich terzake een oordeel te vormen en waarin gegevens voorkomen, waaruit blijkt wie en wat de zg. regeering van de „Republiek Indonesia" achter zich heeft, wie en wat de zg. extre misten zijn, welke de omvang is der ver woestingen, door hen aangericht, der plun deringen, diefstallen, moorden en andere wandaden, door hen gepleegd, welke de toe stand is in de interneeringskampen, die der voormalige Ned. krijgsgevangenen, der in- heemsche bevolking in en buiten de groote bevolkingscentra, der Indo-Europeesche be volkingsgroep de Ambonneezen en Mena- Prins Bernhard ontmoet Sir Ernest Gistermiddag voor de lunch had Prins Bernhard een onderhoud met den bekenden Amerikaanschen diamantmagnaat. Sir Ernest Oppenheimer in het Victoriahotel te A'd-am. Maandag, 10 December, zullen m het Nobel-instituut te Oslo de Nobelprijzen voor 1944 en 1945 worden uitgereikt. doneezen en der lands- en particuliere be drijven? 2. mede te deel en: a. over welke machtsmiddelen de regeering thans beschikt in of nabij Ned.-Indië of in de naaste toekomst, bijv. op ultimo Decem ber a.s. denkt te beschikken, bestaande uit deel en van het Ned. Ind. leger, het Ned. leger en de marine; b of de regeering zich reeds een voorstel ling heeft gemaakt van het tijdstip, waarop zij verwacht in staat te zijn met behulp van die machtsmiddelen zelve het herstel van rust, orde en veiligheid in Indië ter hand te nemen? (Door technische storing konden we deze vragen helaas niet gisteren reeds pu-bliceeren. Red.) Twee postbestellingen op Nieuwjaarsdag Doch één in de kleinere plaatsen Op den len Januari zal bij de P.T.T. de dienst als op Zondag worden gedaan, echter met dien verstande, dat overal in den lam de een briefpostbestelling zal worden uitgevoerd (in de groote steden zelfs twee) terwijl even eens buslichtingen zullen plaats vinden. België's Koningskwestie. Zondagmiddag hield het Belgische natio nale blok in het Gentsche Winter-Wieler- s por tpa leis een groote meeting ten gunste van den Koning. In telegrammen drongen de vergaderden aan op terugkeer van den Vorst. Engelsche Zondag Wie gemeend mocht hebben, dat de belangstelling, welke zich ten onzent openbaart voor Anglicaansche levensgewoon- tenten, ook uitkomt in een intensiever stre ven naar een invoering van den Engelschen Zondag ook hier, is tot nu toe wel zeer be drogen uitgekomen. Er moge dan een neiging bestaan, om bepaalde gebruiken van overzee te adopteeren, dit doet men stellig nog niet op het punt van de Zondagsrust. Wij betreu ren dit en wij zien hierin een gemiste kans. Want al geven we alle hoop nog niet op. er is een behoorlijke dosis optimisme voor noo- di.g om te meenen, dat er binnen af zien- ba ren tijd nog een keer zal komen. Men weet, hoe het ïn Engeland is gesteld. Zeker, ook daar is het begin van een gang in ongewenschte richting op te merken. Reeds in de jaren voor den oorlog waren de wegen, welke van de huizenzee Londen naar de koele badplaatsen leiden, gedurende de zomermaanden gevuld met een lange file van auto^s. En zoo waren er stellig meer symptomen', welke een verandering in het waardeeringsoordeel over den Zondag aan geven. Maar er bleef een krachtige rest over. En die rest kwam vooral hierin uit, dat voor de sport vrijwel de Zaterdagmiddag gereser veerd bleef en dat de sport den Zondag niet ging amnexeeren. Waarom is het nu bij ons, naar het schijnt onmogelijk, dat deze weg wordt ingeslagen Waarom is het nu toch noodzakelijk, dat het groote sportgebeuren zich alweer vrijwel al leen en uitsluitend op den Zondag gaat af spelen Wij willen wel zeggen, te grooter ^ewondering te hebben voor die organisaties, vvelke zich met te duidelijker enthousiasme toeleggen op de Zaterdagmiddagsport. En zij mogen aanspraak maken niet slechts op onze sympathie, doch ook op onzen steun. De beruchte Hemsterhuisstraat werd plotseling in rep en roer gebracht toen de Haagsche politie in dit centrum van zwarte zaakjes verscheen. Groote razzia van de Haagsche politie (Van een specialen verslaggever). De Hemsterhuisstraat heeft gisteren de Sin terklaasverrassing gekregen, waarop de heete stad zoo'n beetje zat te wachten. Zóó was het roezig in de straat, waar als van ouds zwartehandelaren hun artikelen trachtten uit te venten, of er gebeurde iets anders, da-t in een ommezien het straatbeeld veranderde. „Ramen sluiten, iedereen van de straat", klonk om twee uur een bevel. Waar ze zoo gauw vandaan kwamen, zal voor de straat bewoners wel een raadsel zijn geweest, maar ineens krioelde het in de straat van de „stillen", die op dit moment hevigen zin kregen in „zwarte transacties". Bereden po litie en geüniformeerde agenten sloten de zwarte markt aan vóór-, zij- en achterkanten volkomen af, en toen volgde het huisbezoek. Elke politiegroep had zijn eigen huisnum mer, waar een visite werd gemaakt. Enkele pakhuizen waren gesloten, doch er waren brand wee rmenschen met hamer, koe voet en beitel, waartegen geen slot het kan uithouden. Niet altijd loonde die officieele inbraak de moeite. Toen b.v. na veel gepeuter en ge- druk een groote staldeur open zwaaide, keken slechts twee paar verschrikte geiten- oogen de rechercheurs aan. Aan het „gemekker" was niet te constatee- ren of de geiten zwart waren, dus bleven ze in den warmen stal. Als de gard brengende Sinterklazen stom- tmelden de politiemannen de burchten der zwarte pieten binnen, waar de bewoonsters hen met vriendelijke woorden verwelkom den. Die woorden waren meestal voor tweeërlei uitleg vatbaar. De rechercheurs lieten er zich niet door weerhouden te zoe ken en te vinden. De buit zag er als volgt uit: Plm. 2000 kg koffiesurrogaat, 500 wandborden, plm. 1000 si garetten, eenige bedragen aan geld, tezamen plm. f 6000, 150 kg uien, eenige zakken aardl- appelen, een aantal blikjes melk, een hoe veelheid gesmolten vet, pakjes vet, koffie, melkpoeder, wol, 250 fl. eau de cologne, lap pen costuumstof, gouden horloges en andere gouden sieraden, 1 stofzuiger, 1 naaimachi ne, een hoeveelheid militaire kleeding, 1 pistool met patronen, 50 kg lood en een aantal hakenkruisarmbanden. 12 personen werden aangehouden, waar van er 1 in verzekerde bewaring is gesteld en 2 overgegeven zijn aan de Recherche, aan gezien zij gesignaleerd stonden voor rijwiel diefstal en diefstal met braak. Een resultaat, dat scherpe depressie op de Hemsterhuismarkt voor de eerste dagen doet verwachten. PRESIDENTSVERKIEZINGEN IN BRAZILIË In Brazilië zijn voor het eerst na 1934 weer verkiezingen gdhouden en wel jl. Zondag voor een nieuwen president. De tot midderl nacht bekende resultaten waren: Generaal Enrico Gasper Du tra (sociaal-democraat) 37.014 stemmen; Eduardo Gomes (nationaal democratische unie) 92.314 stemmen; Yeddo Fiuza (communist) 19.671 stemmen. DAT een afvaardiging va«n het Roode Kruis o.l.v. S. G. baron van Voorst tot Voorst in Brussel vertoeft om de Ned. erkentelijkheid jegens het Belgische Roode Kruis uit te drukken. DAT de Ned.-Belgische spellingsoomtnis- sie te Brussel aan het werk is gegaan en vermoedelijk in Januari aan beide regeerin- gen verslag zal uitbrengen. DAT het inzenden van urgentieverklarin gen bij verzoeken om toewijzingen aan de Rijksbureaux geen nut heeft. DAT de jeugd van alle Prot., R.K. en Oud-Katholieke kerken te Haarlem e.o., in de week voor1 Kerstmis een Kerstspel zal geven in de Groote Kerk te Haarlem. DAT de Zuidelijke groep van de Binnen- landsche Kustvaart te Rotterdam, besloten heeft mede te werken aan de totstandko ming van het Ned. Binnenbeurtvaartbureau, hetwelk de 17 kleinere organisaties van voor den oorlog in één organisatie samen brengt. DAT verzoeken om inlichtingen omtrent de in het massagraf in de Appèlbergen, onder de gemeente Haren (Gr.) gevonden personen, kunnen worden ingediend bij den P.O.D., afd. Buitendienst. Wr; kade 10, kamer 11, Groningen, DAT prof. Nihat Erim, eeeerde van Turkije op de confer? ,n Fran cisco was, benoemd is tot vertegenwoordi ger van Turkije in het Internationaal Ge rechtshof te 's-Gravenhage. DAT uit een opslagplaats voor levensmid delen te Amsterdam gisteren 1(200 kg suiker en 10.000 sigaretten zijn ontvreemd. DAT er een staking is uitgebroken bij de Haarlemsche machinefabriek vil. Gebr. Figee, wegens het weer aanstellen van een vroeger en bedrijfsleider. DAT het Bijz. Gerechtshof te Amsterdam tegen G. Veld te Westbroek 6 jaar eischte wegens het verraden van een onderduiker en tegen W. F. Marsman te Utrecht, we gens het verraden van een staker, 15 jaar. AMOR IS WEER STERKER De jongste zoon van den Zweedsohen kroonprins, de 29-jarige Karei Johan, zal na Kerstmós met de Zweedsche journa liste Kerstin Wijkmark te New York in het huwelijk treden. Daar koning Gustaaf toestemming voor dlit huwelijk weigerde, deed de prins af stand van zijn rechten. Hij zal zakenman worden. DAT de minister van O. K. en W., een Rijkscommissie voor de Musea heeft inge steld. waarvan als secretaris optreedt de heer D. F. Lunsingh Scheurleer. DAT Antonio Bachind, op den voet van vreemdeling, is toegelaten als consul van de republiek Uruguay te Rotterdam. DAT tot Rijksarchivaris bij het Alg. Rijks archief te 's-Gravenhage benoemd zijn mr van 't Hoff en mr H. Hardenberg, DAT aan den heer L. L. E. Ornstein eer vol ontslag is verleend als directeur bij het voormalig Staatsbedrijf der artillerie-inrich tingen. DAT dezer dagen te Leiden is overleden dr J. F. Sirks, adviseur-verificateur van 's Rijksinstrumenten en te Den Haag de com mandant der Alexanderkazerne, luit. ter zee le kl. A. J. E. Bik. DAT de Raad van Arbeid te Venlo giste ren zijn vorig jaar uitgesteld zilveren feest heeft gevierd. DAT mgr. M. H. Lucas, apostolisch dele- gaat van Zuid-Afrika, Zondag j.l. aldaar is aangekomen. DAT Zaterdag op 60-jarigen leeftijd te Amsterdam is overleden de heer G. W. A. van Laer, een bekende figuur zoowel in het effectenbedrijf als in de schaatsensport. DAT er een landelijk comité „Comité Kin derzegels Nederland" is opgericht, om den verkoop van kinderpostzegels zooveel mo gelijk te bevorderen. DAT Zondag j.l. in de haven van Amster dam niet minder dan zeven schepen binnen kwamen met koffie, Roode Kruis-goederen, olie. katoen en hout aan boord. DAT de Bussumsche politie negen inbre kers heeft gearresteerd, waardoor een stroom van in Bussum gepleegde inbraken is opge helderd. DAT voor de komende maanden die groot ste zuinigheid met benzine moet worden be tracht. DAT van de 3000 km rails der Ned. Spoor wegen, thans weer 2839 km berijdbaar zijn waarvan 2336 toni voor het reizigersverkeer. Indiëvliegtuig in Batavia aangekomen Morgen start er weer een toestel van Schiphol. Maandag is het Indië-vliegtuig, gezagvoer der Moll, behouden in Batavia geland. Morgen vertrekt er weer een vliegtuig van Amsterdam naar Indië. Met dezen vliegdienst kan voortaan ook correspondentie voor Italië, Egypte, Britsch-Indië en Ceylon worden ver zonden (brieven en briefkaarten voor Italië zonder luchtrecht). VEENENDAAL VERTROK UIT CAIRO. De N.L. 304, onder commando van Veen en daal, die Zaterdagmorgen van Schiphol ver trok, arriveerde Zondag om 13 uur G.M.T. te Cairo en is om 22 uur G,M.T. vandaar weer vertrokken. Iedereen krijgt een paar kousen of sokken Van het Ainerikaansche standaardtype. Binnenkort zal een bon van de Textielkaart A geldig worden verklaard voor kousen en sokken. De mogelijkheid daartoe is mede te danken aan een ontvangen partij Amerikaan- sche kousen en sokken van standaard kwaliteit. Met den bon zullen vier punten moeten, worden geofferd voor de dameskousen en heerensokken. Deze regeling zal begin vólgende week van kracht worden. De plaatselijke distributiediensten zullen binnenkort na aanvrage van onder- en bovengoed, waarop gunstig wordt beschikt, punten verstrekken waarop dan meteen kan worden gekocht. Begin volgende week gaat deze regeling in voor aanvragen, waarbij dan de bereid verklaringen niet meer noodzakelijk zullen zijn. Verder zal ook een aantal artikelen op de 15 thans geldige textielpunten gekocht kunnen worden. Hiertoe behoorenblouses, over- kleeding voor kinderen van 03 jaar, ge breide vesten en truien onderkleeding voor kinderen van 01 jaar, kunstzijde onder kleeding voor kinderen van 115 jaar, over hemden met vaste 'boord, pantalons voor jongens en heeren, peignoirs, kunstzijden, regenjassen en -mantels, rokken voor meisjes en dames. De officieele publicatie is spoedig te verwachten. Gaspa ari de nieuwe Italiaansche kabinetsformateur Parri en Bonomi min. zonder portefeuille T Kroonprins Umberto belastte Alcide de Gaspari met de vorming van een nieuw kabinet. Hij bereikte ai overeenstemming tusschen de zes partijen over de verdeeling van de sleutelministeries. Gaspari zou be halve premier minister van Buitenlandsche Zaken worden. Parri en Bonomi, de vroegere premiers zouden minister zonder portefeuille worden. REEDS 2000 POSTDUIVEN AANGEKOMEN Hedenmorgen zijn in Hoek van Holland uit de Harwichboot „Prague" 2000 postduiven, t.w. 1000 koppels, uit Engeland aangekomen, een geschenk van de R.A.F. en van enkele particulieren. Het zijn bijna alle postduiven van ten hoogste drie jaar en geschikt voor den aankweek. Dit eerste geschenk er zullen n.l. in totaal 50.000 duiven worden aangevoerd zal zeker medewerken tot her stel van de postduiven positie in ons land. welke door de Duitschers voor 99 pot is ver nietigd. De Federatie van pcstduivenbonden in Nederland is met de distributie belast. De Noorsche minister van Arbeid heeft medegedeeld, dat Noorwegen thans 14.000 werkloozen heeft. Hij noemde dit een zeer laag cijfer in vergelijking met het aantal werkloozen in de andere door Duitschland bezette landen. Tijdelijk regen, aldus de Bilt Tot morgenavond is de verwachting: gelei delijk toenemende wind, aanvankelijk uit zuidelijke richting, later ruimend naar west, tijdelijk regen, later brekende bewolking en enkele buien. Zelfde temperatuur. ZON EN MAAN. Morgen: Zon op 8.31 en onder 16.29; Maan op 9.06 en onder 17.04. Heden Nieuwe Maan; 12 Dec. Eerste kwar tier. 19 Dec. Volle Maan en 26 Dec. Laatst* kwartier.

Nieuwe Leidsche Courant | 1945 | | pagina 1