Qitvwt £Hit5irJj£ QTmtrmtl De kleine man van Werkendam voor zijn rechters Het Gerechtshof heeft geen kind aan hem LDist <11 Ie «erie: 1 April 192015 October 1941 DINSDAG 27 NOVEMBER 1945 2e Serie: le Jaargang vanaf 7 Mei 1945, No. 170 A bonnementsprij zeD ƒ0.26 per week ƒ1.10 per maand ƒ3.25 per kwartaal Hoofdredacteur: H. DIBMER Redactie: B. VAN DER ROS Christelijk-Nationaal Dagblad Bureaux Redactie ea Administratie: HOOGEWOERD 103 Telefoon 22710 Postrekening 5 8 9 3 8 voor Leiden en Omstreken „Stfmluasüdj U jnyti berl ia mMpgt CVa-n onzen specialen verslaggever). Zoo stond dan 'heden Staatsvijand No. 1 in de beklaagdenbank. Ir. Anton Adriaan Mussert, eens bij Hitiers gratie „Leider van het Nederlandsche Volk" de man zonder wien Nederland geen toekomst had. die zonder iblikkeji of blozen ons land aan de Duitsche barbaren overleverde en duizenden door zijn oproepen o.p de Russische slagvelden voor het Germaan- söhe Rijk liet verbloeden, marcheerde ditmaal zonder zijn beruchte zwarte lijf wacht, netjes tusschen twee rijksveld wachters in, naar het bankje, waarin reeds zoovele landverraders vóór hem 'hun von nis hadden aangehoord. Het grootste politieke proces dat Neder land sinds eeuwen had beleefd, begon hedenmorgen om tien uur. Merkwaardig genoeg was de publieke belangstelling niet zoo groot als zulks bij het proces tegen Blokzijl 'het geval was, ofschoon al weken van te voren de President, mr Van Berckel, gegadigden moest teleurstellen. Journalisten van binnen- en buitenland- eche pers, fotografen radioverslaggevers en fikn-menschen waren in ongfekenden ge tale aanwezig. Onder de autoriteiten bevonden zich: de Secretaris van HfM. de Koningin, Drs. M. Kohnstamm, Koos Vorrink, vertegenwoor diger van den minister-president, Pierre Dupuis, ambassadeur van Canada, Ronald Kaïn, Chief Press-section der Amerik. Am bassade, mr. H. Haga, president Bijz. Raad v. Cassatie, mr. J. C. Tenkink, secr.-generaal dep. van Justitie, Kapitein van Zinnincq Bergmann, adjudant der Koningin, jhr. mr. C. D. van Doorn, deken van de orde van advocaten. Het Hof was als volgt samengesteld: President: mr. A. L. M. van Berckel; Raads- heeren: prof. mr. F. C. M. van Oven en mr. Borgerhof Mulder; milit. raadsheeren: luit.- gen. P. W. Best en gen.-majoor baron H. Ch. C. van La wiek: Pro c.-fiscaal: mr. J Zaaijer; Griffier: mr. G. C. Iordens. Even voor tien verscheen Mussert in de zaal. Met opgeheven hoofd, links en rechts omziende, werd hij naar de beklaagdenbank geleid. Mussert zag er goed uit, alleen was zijn kleur wat minder blozend dan vroeger. Zijn befaamde kuifje prijkte als van ouds op het voorhoofd. Verd. was gekleed in een donkerblauw costuum. Toen hij gezeten was wierp hij opnieuw rechts en links blikken om zich heen om te zien of er nog bekenden waren. Enkele minuten na tien trad het Hof binnen. Nadat de President gevraagd had aan verd. of hij Anton Adriaan Mussert was, geboren 11 Mei 1894 te Werkendam, waarop verd. toestemmend antwoordde, vroeg de Proc.- fiscaal mr. Zaaijer het woord tot voorlezing der dagvaarding, staande door Mussert aan gehoord, waarbij hij af en toe een martiale houding trachtte aan te nemen. Zeer oplet tend volgde hij de voorlezing der citaten terwijl het rumoer der eivolle zaal nu en dan het geluid zeer onduidelijk maakte. Na het voorlezen werd eerst Mussert ver hoord. De Pres: Erkent u het ten laste gelegde? Mussert: Voor zoover de uittreksels be treft geloof ik, dat volkomen juist is wat er in de dagvaarding staat. De Pres.: Geeft u toe, dat u Nederland on der vreemde heerschappij wilde brengen? Verd.: Neen. Integendeel, ik heb alles ge- EEN EED AAN HITLER MET.... RESERVE! De Pres: Heeft u den eed van trouw tot in den dood aan Hitier afgelegd? Verd. Ja. Doch. met eenige reserves, be treffende het toekomstige gedrag van den Fü'hrer. n.l. dat hij nimmer iets zou eischen, dat in strijd zou zijn met de eer en de waar digheid van Nederland. De Pres. leest dan in het Dudtseh het pro ces-verbaal van deze gebeurtenis voor, opge maakt te Berlijn, waarbij deze toevoeging niet stond. Zoo zat daai vanochtend het meest armzalige Nederlandertje in een bank op Kneuter dijk 20. Hier ziet men de getuigen in het proces- Mussert; van 1. naar r. kapt. E. D. v. d. Houten, Th. J. van Dien en mr. J. J Carp, den voorm. president van het zoo gehate Vredesgerechtshof. daan om Nederland onder vreemde heer schappij vandaan te krijgen. (Gelach). Nadat hierna de getuige T. v. Dien van de P.O.D. is gehoord, die enkele formeele vra gen beantwoord, wordt het verhoor van verd. voortgezet. „Ja, ik had een plan voor een Germ. Statenbond". De Pres.: Geeft u toe, het plan te hebben ingestuurd van een Germ. Statenbond met Nederland als lid? Verd.: Ja, dat is juist. De Pres.: De desbetreffende nota is op 28 Aug. 1940 aan den Rijkscommissaris over handigd. Verd.: Dat is zoo. De President leest vervolgens den begelei denden brief voor, welke gericht was aan Hitier. Verd.: Dat is de Duitsche vertaling. Ik heb steeds in het Nederlandsch geschreven, met de Duitsche vertaling er bij. De Pres.: De zakelijke inhoud was dust juist. Verd.: Zeker. Maar het is wel eens ge beurd dat brieven door mij met Mussêri on derteekend in het Duitsch met w,g, Mussert vertaald werden, waarna ik wel eens brie ven ontving gericht aan W. G. Mussert. (G e- 1 a c h). De Pres.: Moest Hitier President worden van den Statenbond Verd.: Het lijkt mij zeer juist dat als Duitschland gewonnen had Hitier president zou worden. De Pres.: Bij een gemeenschappelijk eco nomie zouden toch door de landen troeven uit handen worden gegeven? Verd.: Hitier zou als hij gewonnen had, een plaats ^boven de staatshoofden hebben inge nomen. De Pres.: De Staten zouden nat.-soc. wor den geregeerd. Het zou een algemeene hiërarchie worden. Als een staatshoofd het niet eens zou zijn met de "Führer zou hij moeten heengaan. Verd Inderdaad is dat de consequentie. De Pres. herinnert er dan aan dat Mussert èchreef in een nota dat Hitier na de Duit sche Sieg zou aftreden en als staatshoofd bo ven alle volken zou komen te staan. Als g e t u i g e wordt thans 'gehoord mr J. J. Carp, Hoofd van de Secretarie v. Staat in de N.S.B., die inlichtingen gaf over de sa menstelling van de npta-Mussert inzake de vorming van een nieuwe orde, waarvan de leiding van den Bond van Europ. Staten bij den Führer zou 'berusten. Verd.: Door enkele fouten is de®e nota uitgesteld en niet doorgegaan. De Pres.: Er zijn meer dingen niet door gegaan. (Gelach). Het verhoor van verdachte wordt voortge zet. Mussert erkent in Sept. 1940 te 's-Gra- venhage een telegram aan Hitier te hebben gezonden, waarin hij het wélzijn van Neder land in d'iens handen legt. Het was toen men een. invasie dn Engeland verwachtte. (Hila riteit). De pres.: Heelt U daar geen opmerking over gemaakt? Verd.: Neen, het was beter geweest als ik daar een aanmerking over gemaakt had. De getuige E. van Houten van het Documentatiebure.au, legde eenige verklarin gen af over verschillen die bestonden tus schen de gesproken redevoeringen van Mus sert en den tekst der dagbladverslagen. Het verloop op dezen eersten morgen is nogal saai. Mussert is overbeleefd in zijn antwoor den en doet zijn best den President zoo veel mogelijk ter wille te zijn. Het hof heeft ,,geen Ook het citaat van Musserts rede. dal Hitier de van God gezonden leider is, ver oorzaakt hilariteit. De Pres.: Erkent u al deze uitlatingen? Verd.: Inderdaad. Ik was van meering dat alleen een sterke N.S.B. de welvaart van Nederland kon bevorderen. De Pres.: De oprichting van den Land storm was toch bedoeld als versterking der Duitsche strijdkrachten. V)erd.: Zeker. Het was als een soort ver sterking van de Germaansche Weermacht voor den te vormen Statenbond. De Land storm moest dienen om de dreigende Engel- sche invasie buiten ons land te houden. Verd. erkende vervolgens een circulaire te hebben rondgezonden' om de leden der N.S.B., W.A. en S S. op te roepen voor toetreding tot de Waffen S S. om de Duitsche gelederen te versterken, onder het genie van Adolf Hitler. In dit gedeelte van de behandeling wordt plotseling het Mil. liid van het Hof, kolonel Wilmar, onwel en verlaat de rechtszitting, waarna de behandeling wordt voortgezet. Verdachte wordt hierna ondervraagd over de plannen tot omzetting van den Raad van State. Verd.: Dit was een idee van mr J. J. Carp. De Pres.: 1 aat m-r Carp voorkomen. Get. is dit zoo? Get. mr Carp: ,,De zaak zit zoo: In een gesprek met Mussert in Aug. 1942 klaagde hij er over dat de bezettende macht via zekere N.S.B.-ers, die de Duitsche belangen dienden, wilde trachten zelf het Bestuur in Nederland te voeren, hetgeen door het ont breken van een Centraal Nederl. gezag mo gelijk was. Daarop gaf ik aan Mussert het idee aan de hand den Raad van State om te vormen. Met een Regent aan het hoofd." Pres.: U heeft ook gewerkt aan een g rond wetsh er zi en i ng Get.: Dat is zoo. en hierin was sprake van een regent. Doch het was studiemateriaal. Pres: Dat is toch wel eigenaardig. De verdediger mr. Bisdom Had Mussert kennis ter zake? Get. Carp: Niet het minst. (Vreugde)' Get. erkent dan, op een vraag van den Pre sident, dat de door hem voorgestelde grond wetswijziging niet geheel staatsrechtelijk te verantwoorden was. Pres.: ,,Acht U het-een zegen voor ons volk dat H.M. de Koningin naar Engeland ver trok? Verdachte: „Daarop kan ik geen antwoord geven." Pres.: ,,U hebt gevraagd in het bezit te worden gesteld van de Kroondomeinen, wal bedoelde U daarmee?" Verd. ,,Men had gezegd dat de domeinen onaangetast zouden blijven. Toen ik be merkte dat zulks niet geschiedde, heb ik ge- De openbare aanklager, Mr. J. Zaaijer, leest de aanklacht voor, terwijl Musseri (midden) aandachtig luistert. Geheel links Mussert's verdediger, Mr. C. R. C. Wyckerheld Bisdom. kind" aan hem en bijna al het tenlaste ge legde beaamt hij, met af en toe eenige re serve. Verschillende bezwarende artikelen uit Volk en Vaderland worden door den Presi dent voorgelezen. Verd.: Inderdaad heb ik deze artikelen geschreven. Pres.: U heeft toch ook in redevoeringen propaganda gemaakt voor den Germaanschen Statenbond? Verd.: Inderdaad. De tekst in de dagbladen der redevoeringen zal wel juist zijn, onder eenig voorbehoud moet ik dit verklaren. Als de President gedeelten uit redevoerin gen van Mussert voorleest, die eindigen met „Hou Zee" en „Sieg Heil, Sieg Heil" klinkt luid gelach op de tribunes DAT melkslijters verplicht zijn voor kinde ren en zieken melk (los of in flesschen) te verstrekken in plaats van gecondenseerde melk. DAT de Bisschop van Haarlem, mgr Hui- bers, he§ft benoemd tot kanunnik van het kathedrale kapittel van Haarlem) pastoor W. M. J. Pompe. DAT de Ned. Centrale Vereen, tot bestrij ding der T.B.C. op Dinsdag 4 Dec. om 1.15 u. in het restaurant van den Stadsschouwburg te Utrecht een algemeene vergadering zal houden. DAT men geheel vrij is in het uitkiezen van een rijwielhandelaar voor het inleveren van een ontvangen rijwieltoewijzing. DAT onder voorzitterschap van prof mr J. Oranje voor het Ned. Instituut van Accoun tants een zuiveringscommissie is ingesteld, bij welke commissie men tof 16 Jan. 1946 klach ten kan indienen. (Jan Luykenstr. 41, A'dam. DAT gisteren de luchtlijn VenuzuelaCu rasao is geopend. DAT de Rotterdamsche haven, waar thans ongeveer 45 schepen per week binnenloopen, weer in staat is 24 millioen ton goederen per jaar te verwerken tegen voor den oorlog 120 millioen. DAT in het vroegere Chr-militaire tehuis te Nijmegen een Cadi-club voor Ned. mili tairen is geopend DAT tot het zoojuist ingestelde ambt van directeur-generaal van den RijksgeV- nwen- dienst is benoemd ir M. C. F. "Keijning. DAT mr B. M. de Gaay Fortmann is be noemd tot vice-president van de Arrondisse mentsrechtbank te A'dam, terwijl benoemd is tot procureur-generaal bij het Gerechtshof te 's-Gravenhage mr M. J. Versteegeu. DAT een algemeene vergunning is verleend tot vrijgave van tegoed op geblokkeerde reke ningen van de ondernemingen, vallende onder de Wet op het levensverzekeringsbedrijf. DAT schepen met een bruto-inhoud van meer dan 2000 ton uitgerust moeten zijn met een degaussing-kabel en een dynamo van vol doende" capaciteit om het schip te beveiligen tegen mijnen met magnetische ontsteking. DAT de minister van Financiën den Raad van Toezicht en de directie der Herstelbank heeft geïnstalleerd en „dit lichaam vanaf 1 Dec. zal zijn gevestigd op Kneuterdijk 6 te Den Haag. DAT in tegenstelling met het o.i juiste oor deel van B. en W. van Zutphen de onder wijzer H. B. Kleine, die tot raadslid was ge kozen, na in beroep te zijn gegaan, zijn lid maatschap van den tijdelijken raad blijkt te mogen aanvaarden. DAT prof dr A. G. van Hamel uit Utrecht op 59-jarigen leeftijd is overleden. DAT bij het tribunaal te A'dam 25 kamers zijn ingesteld terwijl dit aantal aanvankelijk op 11 was bepaald. DAT geen zeebliek meer mag worden ver kocht voor menschelijke consumptie DAT mr dr E. J. Beuhier is benoemd tot president van het tribunaal te Utrecht. DAT de secretaris van het Ned. Comité voor Gebiedsuitbreiding, dr ir F. Bakker Schut, is benoemd tot lid van de advies-cie voor het annexatie-vraagstuk. DAT in het kader van de herstelwerkzaam heden te Doetichem de Canadeeaen bezig zijn met den aanleg van een toekomstig villapark, waarvan de straten de namen zullen dragen van de in deze omgeving gesneuvelde Can. militairen. DAT eau de cologne thans vrij mag worden afgeleverd. DAT bij het Arbeidsbureau Nijmegen org. 4000 werklieden staan ingeschreven, die v-m werkkring willen veranderen, terwijl de laatste weken ruim 1000 man uit geallieerden dienst zijn ontslagen, waarvan er weer velen werk vonden bij den D.U.W. DAT te Roermond Zondagavond een drie ling, nl. drie meisjes, geboren is, die het evenals de moeder, mevr. Gijzen, goed maakt. DAT voor het verkrijgen van deviezen een hoeveelheid stroo naar België en Frankrijk geëxporteerd zal worden. DAT door drie Ned. officieren te Bremen een aantal door de Duitschers weggevoerde machinerieën zijn achterhaald en gisteren te Delfzijl per schip aangekomen zijn. DAT te Haarlem een bedrag van f 40.000 uit het postkantoor aan de Baljuwslaan is ontvreemd en tot nu toe ieder spoor van de(n) dader(s) ontbreekt. DAT mevr. prof. mr. dr. S Antoniades 1 Dec. a.s. in den Stadsschouwburg te Utrecht op verzoek der Grieksebe regeering een cau serie zal houden over 't onderwerp: Grie kenland in oorlog. DAT door den econ. rechter te Haarlem twee wachtmeesters van de Staatspolitie tot 1 jaar gevangenisstraf veroordeeld zijn we gens afpersing van boeren in de Zaanstreek in 1344. tracht de goederen voor ons volk te behou-» den." De president stelt dan het derde punt der dagvaarding aan de orde, n.l. dat verdachte van het moment af dat Nederland in oorlog was de actieve deelneming van Ned. zijde aan de Duitsche oorlogvoering heeft bevor derd en bewerkstelligd. Verdachte: „Ja, dat heb ik." Hiermede is thans samen met de over gelegde stukken de dagvaarding behan deld. De president schorst te kwart voor een de zitting, tot Woensdagmorgen tien uur. Dan zal mr Zaayer het woord krijgen voof zijn requisitor. Geen misverstand. In een mededeelirtg over de eerste gadering van den Amsterdamschen Noodgemeenteraad hebben we achter den naam van Dr Sajet, behalve diens poli tieke richting, ook vermeld dat hij Jood is. Sommigen onzer lezers hebben de bsdoel ng dezer toevoeging kennelijk niet begrepen. Het geschiedde uitsluitend om te doen uit komen, dat dit raadslid aan de gruwelijke slachting „onder onze Joodsche landgenooter» gelukkig was ontkomen en in dé tweede plaats, dat in de belangrijke rede. welke hij kon houden, zooveel interessante mededee- lingen omtrent den ondergrondschen strijd voorkomen, dat duidelijk kon worden, waar mede deze dokter in den vervolgingstijd zich had bezig gehouden. Iets anders zoek-a men er niet in of achter. MINISTER H. VOS NAAR ENGELAND. Minister Vos is heden naar Engeland ver trokken voor het voeren van enkele bespre kingen. Buien en tvind, al (hts De Bilt. Tot morgenavond is de verwachting: Front met regen en krachtigen, aan de kust tijdelijk stormaöhtigen, wind passeert in den loop van den avond en in den nacht ons land. Morgen overdag wisselende bewolking, en kele buien, vooral in de kuststrook, iels kou der, krachtige en langs de Waddeneilanden tij deüijk stormachtige Noordwesten wind, ZON EN MAAN Morgen: Zon op 8.22 en onder 16.34: Maan op 1.12 en onder 14.42. Op 4 Dec. Nieuwe Maan; 12 Dec Eerste Kwartier; 19 Dec. Volle Maan en 26 Deo. Laatste Kwartier.

Nieuwe Leidsche Courant | 1945 | | pagina 1