lill Slmau* £*tilsrJj* Courant =:i? Hoe lang moeten we dit nu nog slikken? UIT IDE pms IDist TJ le eerie! April 1980—15 October 1941 VRIJDAG 83 NOVEMBER 1945 8c Serie! Ie JaarM!* vanaf 7 Mel 1945, No. 171 A A- - Bureaux Redactie ea Hoofdredacteur: f iflftEresfe'X Redactie-11 D*EM:ER Christelijk-Nationaal Dagblad y?3§§3/ voor Leiden en Omstreken JjJhlttlUflSltidf i$ gljeHfCfS b, van' der ros ntyti bert ia kffiensp«rt_. 't Blijft nog steeds een Janboel In Indië Het algemeen overzicht over de toestan den op Java is nog geenszins hoopgevend. De houding der nationalisten is thans zóó anti-Nederlamdsch, dat zij de Nederlanders ©r zelfs van beschuldigen oteu vrede onder de Indische bevolking te verboren, terwijl zij halsstarrig weigeren r.«P*te besprekingen Volkspartij) gemeld. Op een bijeenkomst te Tjerïbon, waar ook de .premier" Sharir aan wezig was, is de partij opgericht. Verder meldt het blad, dat Mohammed Hoesoef is benoemd tot leider van de communistische partij, terwijl Soeprapbo tot secretaris is beitoemd. GENERAAL DEMPSEY TE BATAVIA. Generaal Dempsey. opperbevelhebber der geallieerde strijdkrachten in Zuid-Oost-Azië, is in Bataria aangekomen, waar hij met de Binnenkort zal op het bekende landgoed „Overcinge", van de familie Linthorst Ho- man, bij Meppel, de eerste Voikshoogeschool van Nederland worden geopend. Ongetwij feld een omgeving, waar men van een rustige studie verzekerd is. te voeren. Niet alleen echter worden de besprekingen tegengewerkt, maar ook voed selvoorraden, welke voor oud-geïnterneer den te Bandoeng waren bestemd, zijn door de extremisten in beslag genomen. Van een wagentrein, die met 20 wagens uit Batavia was vertrokken, is slechts éen wagen in Bandoeng aangekomen. De door de wagens vervoerde voorraden waren zeer noodzake lijke levensbehoeften voor de oud-geïnter neerden. TERREUR TE BANDOENG. In Bandoeng komen er veel daden van terreur voor, voornamelijk gericht, tegen de leden van de Rapwi. Niet minder dan 3200 leden van de Rapwi en het Roode Kruis heb ben een verzoekschrift gericht tot hun leider, J. v. d. Velde, om maatregelen te treffen, ten ©inde hen in staat te stellen hun arbeid onge hinderd voort te zetten en waarin zij om be hoorlijke bescherming verzoeken. Intusschen maakt Bandoeng hoe langer hoe meer den indruk van een stad1, die zich voorbereidt op straatgevechten, b.v. door de aanwezigheid van prikkeldraadversperringen e.d. De evacuatie van Nederlanders naar Singapore is thans onderbroken, daar de accomodatie- mogelijkheid en de voedselvoorziening in Singapore geen verdere opneming van evacué's meer zouden toestaan. Uit Meda-n wordt nog gèmeld, dait deze eertijds zoo bloeiende en levendige plaats nu een verlaten indruk maakt, waarin bijna alle straten met prikkeldraad zijn versperd. De Australische militaire autoriteiten hebben thans hun troepen op Borneo verboden eenige daad van ophitsing te plegen. ONLUST-CENTRA OP JAVA. Ondanks een koppig maar ondoelmatig ver- Zet van de nationalsten, heeft de zuivering van Soerabaja voortgang. De Britsche strijd krachten zijn nu in de zakenwijk en de be- stuurswijk doorgedrongen en hebben veel van de voornaamste gebouwen bezet. De nationa listen hebben een eigen munitie-opslagplaats. In Batavia zijn verscheidene plunderaars gearresteerd en gewapende extremisten aan gehouden. Semarang begint weer het aanzien te krijgen van een normale stad. De gevech ten zijn slechts op kleine schaal en inciden teel. Het tekort aan troepen verhindert echter het uitvoeren van een effectieve controle op wapens, alhoewel de stad voor een steeds grooter deel bezet wordt. Men vreest, dat de gematigde ..gouverneur", Wongsonegoro, door de extremisten is vermoord. De geall. beveili gingstroepen uit Semarang hebben Ambarawa bereikt, waar zij 10.000 evacué's, die door de nationalisten worden aangevallen, onder hun hoede hebben. „PARTAI RAJAT SOSIALIS" OPGERICHT. De ..Merdeka" heeft gisteren het oprichten ran de „Partai Rajat Sosialis" (Socialistische Dr H. Brugmans bedankt als Kamerlid En wat doet thans de heer Vorrink? Van on zen Parlem entsredacteur Bij schrijven van 15 Nov: j.l. heeft de heer dr H. Brugmans ontslag-benomen als lid der Tweede Kamer. Het was ook 'n beetje al te zonderling, dat iemand, die optreedt als de officieele verdediger van de politiek van het kabinet, waarvan hij zich zelfs poitliek een zooda- nigen exponent acht, dat zijn bestaan abso luut verbonden is aan het bestaan van het kabinet, lid was van het parlement, dat de taak heeft de Regeer in g te controleeren en te beoordeelen. Ook de positie van den heer Vorrink, voorzitter van een politieke partij en lid van de Eerste Kamer, maar tevens in amb telijke functie staande ten opzichte van het Kabinet en zijn leider, schijnt ons niet ge heel zuiver. T eleur stellend SURINAME ROEPT INTERVENTIE VAN MIN. LOGEMANN IN. De Nederl. Kamer van Koophandel te Pa ramaribo heeft een telegram gezonden aan minister Logemann, waarin zij aandringt op een heropening van de handels- en betalings faciliteiten tusschen Suriname en Nederland. Ook wordt in het telegram een beroep gedaan op de medewerking van den minister, om devaluatie van de Surinaamsche gulden te voorkomen. Ten slotte vraagt de Kamer het openstellen van de mogelijkheid tot het doen van betalingen in ponden sterling in Aigen® tinië en Brazilië. 1400 INHEEMSCHE SOLDATEN MOETEN WEG UIT BATAVIA Ruim veertienhonderd Ambonneesche, Javaansche. Soendaneesche en Menadonee- sche soldaten zijn betrokken bij het terug trekken der Inheemsche soldaten uit het Nederlandsch-Indische leger op Java. Op het moment zijn ongeveer duizend Neder- landsche soldaten in Batavia achtergebleven. DERTIG NED. VERPLEEGSTERS NAAR INDIË VERTROKKEN. Gistermiddag vertrok een groep van 30 ge diplomeerde verpleegsters van het Hoofdbe stuur van het Nederlandsche Roode Kruis naar Indië. Deze groep behoort tot de 200 ver pleegsters, welke, behalve de geprojecteerde 160 teams, naar Indië gezonden zullen wor den. zulks op speciaal verzoek uit de over- zeesche gebiedsdeel en. Aan het corps was toegevoegd één manne lijke hulpkracht, welke de meisjes zooveel mogelijk zal onderrichten in de Maleische talen. De overtocht wordt gemaakt per s.s. „Johan van Ol d-en bar nevel dt". VANAVOND SPREEKT MINISTER SCHERMERHORN. Hedenavond 9 uur spreekt minister Scher merhom voor de radio over ..Opsporing en berechting van oorlogsmisdadigers". Nel. schip loopt in de Ver. Staten van stapel Als eerste van een serie van tien. Te Chester, in Pennsylvanië, is gisteren het 12.000 ton metende turbine-motorschip ..Limburg", het eerste van een serie van tien, welke voor Nederlandsche scheepvaartmaat schappijen gebouwd zullen worden, te water gelaten. De schepen zullen naar de Ned. pro vincies in de volgorde van haar bevrijding gedoopt worden. Een schip zal ..Noord- en Zuid-Holland genoemd worden. De schepen zijn alle van het tijdens den oorlog vervaar digde ccc 3" type. met een paardekracht van 8500 en een snelheid van 16 knoopen en zijn in de hoogste klasse van Lloyds en het Amerikaansche bureau voor de scheepvaart geregistreerd. Elk schip beeft tanks met een capaciteit van 4.000 ton en een moderne ac- comodatie voor 12 passagiers Men verwacht, dat de „Limburg" tegen het eind van het jaar voor den dienst gereed zal zijn, terwijl het laatste der tien schepen in September van het volgend jaar gereed zal zijn MORGEN REGEERINGSVERKLARING VAN DE GAULLE Morgen zal de Gaulle zijn regeerings verkla ring bekend maken. In de eerste vergadering van het kabinet drong hij aan op nationali satie van bank- en electriciteitsbedrijf. ENGELSCHE PRINSES GEOPEREERD Prinses Margaret van Engeland, tweede dochter van het Engelsche koningspaar, on derging met goed gevolg een blindedarmope ratie. Zomerjaponnen op „gewone" text elpunten Het C/D.K. deelt mede, dat met ingang van 15 November j.l. zomerjaponnen voor dames van 15 jaar en ouder verkrijgbaar zijn op 12 van de onlangs aangewezen punten 1 t/m 15 der Textielkaart en zomerjaponnen voor meisjes van 315 jaar op 7 van deze punten. Voor japonstoffen heeft men 3 van deze pun ten per m2 noodig. Voor bovenstaande arti kelen behoeven derhalve geen speciale tex tielpunten meer te worden aangevraagd. Opheffing staking van ambtenaren Voorzoover ze niet voor ontslag in aanmerking komen De Minister van Binnenlandsche Zaken bepaalde, dat de Commissarissen der Ko ningin alle gevallen van staking en schor sing van de onder het dep. van Binnen landsche Zaken ressorteerende personen vóór 1 December a.s. onder het oog dienen te zien en de staking of schorsing dienen op te heffen, voorzoover met redelijke ze kerheid kan worden aangenomen, dat de betreffende personen niet voor ontslag in aanmerking komen. De opheffing der staking laat den voort gang der loopende zuiveringsprocedure on verlet. De gang van zaken in Indië is uitermate teleurstellend. Het omgekeerde van wat minister Logemann in de Tweede Kamef zeide dat geschieden zou, is gebeurd en ge beurt nog, aldus schrijft „Trouw". Terwijl de wanorde stijgt, terwijl de Britten gewapenderhand bezig zijn Soera baja te veroveren, terwijl Britsche officieren door moordenaarshand vallen en Nederlan- ders en inheemsche burgers worden ont voerd, wordt er onderhandeld met een re® volutionnaire regeering van een zoogenaam de republiek, aan welker hoofd nog steedt Soekarno staat. De Luitenant-Gouverneur-Generaal Van Mook, de hoogste vertegenwoordiger van H.M. de Koningin in Indië, verlaagt zien terwijl van zijn naaste medewerkers doof extremisten werden ontvoerd om met de revolutionnairen om één tafel plaats te nemen. Men spreekt ruim drie uur en Van Mook krijgt nul op 't request. Een smadelijk verloopt Dit alles voltrekt zich terwijl in Neder land de Regeering het niet noodig oordeelt in de Kamer, waaraan zij het aannemen van ©en tegenovergestelde houding beloofd had, een nadere verklaring af te leggen. De Indische zaken worden in het Engel sche Lagerhuis behandeld, maar in de Ne derlandsche Tweede Kamer komt de zaait niet eens aan de orde. Den Nederlandschen troepen, die en in hoe geringen getai® nog op weg zijn naar Indië, wordt de landing verboden. Waarom? Meent men anders de gunsten niet te kunnen verwer ven van een zoogenaamde ..regeering" d'« onder de opstandelingen zelf niet eens ge zag geniet? )Zoo wordt voor een kat in ''en zak een dure prijs betaald. Een prijs, dien de eenvoudige inheemsche bevolking straks betalen moet. Want wanorde en anarchie dupeerden steeds in de eerste plaats ce armen en eenvoudigen. Wij zullen ons op dit oogenblik niet al te zeer verdiepen in den achtergrond van dit alles, in de oorzaken er van en de ver antwoordelijkheid er voor. Er zal wel in alle toonaarden clement'® gepleit worden straks'. Het was zoo moei lijk en de wind was ons tegen. Het punt waartegen de critiek zich richt is niet, dat de moeilijkheden wellicht on-^ overkomelijk waren, is niet dat men door tegenwind het doel niet bereiken kon. Het punt waar het op aankomt is. dat de po litiek der Regeering fout ligt. Vandaar dat naarmate de zaken scheever gaan, gelijk wij hierboven aantoonden dat het geval s, men een optimistischer gezicht trekt: riet zal nu wel spoedig in orde komen, 7 men. De Indonesische leidslieden met wie men nu te doen heeft, zijn zulke voortref felijke menschen. Wie over rebellen spreekt heeft alleen maar formeel gelijk, zegt mi nister Logemann. Het zal wel waar zijn. Des te erger wat het eerste, en erg genoeg wat het laatste betreft. Want desondanks en daardoor werd Java een oord van verschrikking voor blank en bruin. Zoolang de regeering met de opstande lingen meedenkt in de termen van den opstand, is het uitgesloten dat hier iets in-orde komt. Dan kan er nog wel iets meevallen, maar dan zal de Regeering de situatie nooit meer beheerschen. Minister-president en Volksbeiveging In het kader van de campagne tegen den zwarten handel is ook de geluidswagen van de Haagsche politie ingezet. DAT in Wezep is gearresteerd de 2e luite nant Gemme, die destijds wapendepots der B S. in Utrecht aan de Duitsohers heeft ver raden. DAT het Afwikkelingsbureau Concentratie kampen verplaatst is van Vught naar 's-Gra- venhage, Brunierstraat 1 DAT autobezitters, die nog niet in het be zit zijn van een registratiebewijs, dringend wordt aangeraden zoo'n bewijs ten spoedigste aan te vragen bij het R.D.M., Parklaan 32, Rotterdam. DAT de vorig jaar opgerichte „Commissie in zake de bestrijding van ratten en muizen" reeds in een groot deel van ons land de be strijding dezer dieren met succes heeft ter hand genomen, waarover inlichtingen kun nen worden verkregen bij het secretariaat Bezuidenhoutscheweg 30, 's-Gravenhage. DAT de in April 1942 bij Atlantic City ge torpedeerde Ned. vrachtboot „Arundio", met een waardevolle lading, thans door een Amerik. bergingsonde neming zal worden ge licht. DAT ter verbetering van de slechte woon toestanden in de get°i?*erde gebieden, tot heden reeds 40.000 röntgen p^tm werden in gezameld, hetgeen beteQ, er>t 40^0 m2 glas. DAT in Breda weer de eerste vrije paarden markt is gehouden, waa bij duidelijk de groote voldoening van de boeren over de opheffing der taxatiemarkt bleek. DAT inlichtingen a? c hét teruggeven van door de Duit - de-de radio toestellen worden versu eK*. door een speciale afdeeling van de P.T.T., Lange Voorhout 16, 's Gravenhage. DAT de Ned. Spoorwegen begin December den treindienst tusschen Arnhem en Apel doorn zullen hervatten, terwijl op het traject ArnhemNijmegen voorloopig nog auto bussen blijven rijden. DAT vier Ned. zeelieden, die weigerden den door U-booten onveilig gemaakten Atlan- tischen Oceaan te bevaren, in de gevangenis te Halifax worden vastgehouden. DAT de begrooting der provincie Noord- Holland voor het dienstjaar 1945 is ver schenen en sluit in inkomsten en uitgaven met het bedrag van f 52.109.633. DAT de destijds gearresteerde doch thans in zijn functie herstelde directeur van den Dienst voor Soc. Aangelegenheden te Hilver sum, W. Reinders, tegenwerking ondervindt van alle plaatselijke charitatieve instellingen en vereenigingen. DAT door een tekort aan zwingeJinrichtin- gen, slechts 40 pet van de vlasvoorraden der kleine Brabantsche vlassers kan worden be werkt. DAT de afd. Visa van de Britsche ambas sade is overgebracht naar Koninginnegracht 12A, 's Gravenhage. DAT het tribunaal te Den Bosch den gros sier in textiel, G. J. Heystee uit Vught, we gens leveranties aan de Duitschers, tot één jaar interneering heeft veroordeeld, met •verbeurdverklaring van zijn vermogen tot een bedrag van f 50.000. DAT Canadeezen momenteel op den Hol- terberg bij Rijssen een begraafplaats aanleg gen voor 3000 in Duitschland gesneuvelde landgenooten. DAT besloten is de Vierdaagsche afstands- marsclien in Juli '46 te Nijmegen te houden. DAT mr. C. W. Stheeman op diens verzoek tegen 1 Dec. a.s. eervol ontslag is verleend als president der Arrondissementsrechtbank te Leeuwarden. DAT Ir. A. Boelen is bevorderd tot hoofd ingenieur in vasten dienst bij den Rijks luchtvaartdienst met standplaats A'dam. DAT een Zuiveringsraad voor het Zee scheepvaartbedrijf is ingesteld, met als secretaris mr. J. Swart, 's-Gravendijkwal 35, Rotterdam-C., die gaarne opgaven ontvangt van hen die in den oorlog onze koopvaardij hebben geschaad. DAT de wnd. burgemeester van Haarlem M. A. Reinalda tot burgemeester is benoemd. DAT tot wethouders van Ede zijn gekozen de heeren C. de Koning (CH.), Z. de Nooy (A.R.) en J. C. J. Mens (Vrijz.). DAT te Apeldoorn een 67-jarige wielrijder door een aanrijding met een Canadeesche truck weid gedood, terwijl een 26-jarige ar beider bij sloopingswerk te Arnhem door een stalen constructie werd getroffen en kort daarop overleed. DAT op 1 Oct. 1944 niet minder dan 57.734 personen weduwenrente en 19.017 weezenren- ten krachtens de Inv.-wet genoten, terwijl 110.840 personen, die uit hoofde van de Inv- wet voor 1 Juli 1922 onder de verplichte ver zekering vielen, Ouderdomsrente ontvingen. DAT gistermiddag op de Algemeene Be graafplaats te Amersfoort de stoffelijke over schotten werden bijgezet .van de op 20 Juli '43 en 4 Aug. '43 door de Duitschers gefu silleerde on-dergrondsohe strijders. DAT in 'Adam niet minder dan 4000 wo ningen t.g.v. clandestiene s'oopingen door het pub'iek zyn vernield en 20.000 boomen ge rooid. In „De Gids" schreef Mr. A. N. Molenaar een artikel waarin hij bijzondere aandacht sohenkt aan de verhouding tusschen den. minister-president en een bepaalde beweging, die zegt geen politieke partij te zijn en het toch is. Hij zegt: „De regeering koerst duidelijk in socialis tische richting. Wij betwijfelen of zulks in overeenstemming is met de wenschen van de meerderheid van het Nederlandsche volk. Dit zal intusschen later wel blijken. Wel is er aanleiding om ons af te vragen of de for mateurs verstandig hebben gedaan op hun Ministerie een sterk sprekend socialistisch stempel te drukken. Zien wij juist, dan is de heer Schermerhorn daarvoor meer aanspra kelijk dan de heer Drees. Wij hadden liever gezien, dat de heer Schermerhorn zijn groote bekwaamheden in dienst van het land had gesteld, zonder aan een volledig uitgewerkt politiek program gebonden te zijn. Hij had dan de vraag of het door hem en zijn ambts- genooten gevoerde beleid tot concentratie van partijen kon leiden aan een iets verder afge legen toekomst moeten overlaten. Thans draagt het beleid van den heer Schermenhorn den stempel van de staatkun dige „beweging" waarin hij een vooraan staande plaats inneemt. Door ook tijdens zijn ministerschap zijn vroeger leiderschap van de Volksbeweging op den voorgrond te stel len, heeft hij die beweging feitelijk reeds als een politieke partij gebrandmerkt. Er is een nieuwe partij bijgekomen. Wij betreuren dit zoowel voor de Nederlandsche Volks beweging als voor den Minister-President". Betoogd wordt dan, dat Schermerhorn partijkiezend voor het socialisme, Cort v. d. Linden in 1913 niet kan navolgen, toen deze over de hoofden van een Vrouwenmeerder heid of staatkundige partijen heen, zijn kabi net op de kiezers zelf kon doen steunen. „Schermerhorn echter plaatst zich kennelijk met opzet op een ander standpunt: hij kiest zoo positief partij voor het socialisme, dat de heer Albarda hem er reeds nu aan heeft herinnerd, dat er in Nederland voor twee socialistische partijen geen plaats is. De heer Schermerhorn begeeft zich vooras wat Cort van der Linden nooit heeft gedaan midden in het politiekè strijdgewoel. Hij en ook de socialistische Ministers spreken in openbare vergaderingen van geestverwan ten. Maar de laatsten doen het met groote terughoudendheid, terwijl de Minister-Pxe- sident ons te Rotterdam zelfs heeft onthuld, dat de Regeering bij de verkiezingen in overeenstemming met de eischen van de Ne derlandsche Volksbeweging met een program voor den dag zal komen, dat zal gelijken op dat der S.D.A.P. van 1937". In het vei'dere deel van zijn artikel waar schuwt prof. Molenaar tegen een te veel praten voor de radio en tegen het zich in de pers uitlaten over politieke vraagstukken. Ook het spieken op partijvergaderingen, waar mededeelingen worden gedaan, die er niet thuishooren, valt hieronder. Het is duidelijk, dat al deze dingen, welke op den duur ons volk zullen gaan tegen staan en misschien is het reeds zoover zullen neerkomen op het hoofd van hen, die ze bedrijven. Deze vorm van politieke pro paganda kon wel eens een averechtsche uit werking hebben. 'T WORDT KAALTJES IN MADRID In Madrid zijn thans nog slechts drie ge volmachtigde ambassadeurs over. nl. die vau Engeland, Argentinië en Brazilië.

Nieuwe Leidsche Courant | 1945 | | pagina 1