Qitxmt geihsd\t(sfourmtt H.M. de Koningin opent de Staten-Generaal Prinsjesdag door den mist omsluierd tOist 01 Ie serie: 1 April 1920—15 October 1941 DINSDAG 20 NOVEMBER 1945 2e Serie: le Jsagang Tanaf T Mei 1945, No. 19$ Abonnementsprijzen ƒ0.26 per week 1.10 per maand ƒ3.25 per kwartaal Hoofdredacteur: H. DIEMER Redactie: B. VAN DER ROS Christelijk-Nationaal Dagblad Bureaux Redactie en Administratie: HOOGEWOERD 103 Telefoon 22 7 10 Postrekening 5 8 9 voor Leiden en Omstreken „JtaahHBlift is pb' myB feert ia te^ensp' H.M. de Koningin heeft hedenmiddag te 1 uur in de aloude Ridderzaal Haar eerste Troonrede gehouden na de bevrijding en daarmee de beide Kamers der Staten- Generaal op plechtige wijze geopend. Zij sprak als volgt: LEDEN DER STAT EN-GEN ERA AL, GEVOELENS van diepe bewogenheid mengen zich met die van vreugde en erken telijkheid nu ik na zes jaren van bittere scheiding weer in uw midden verschijn. Leed en ontbering, nederlaag en ontreddering, maar ook offervaardigheid en helden moed kenmerkten de donkere jaren der Duitsche furie. In smart gedenken wij de tienduizenden Joodsche landgenooten, die werden ge marteld en vermoord, de millioenen Nederlanders en Indonesiërs, wier Veiligheid bedreigd, wier levenskracht verteerd en wier zedelijk oordeel werd aangetast. Wij gedenken daarnaast het verzet tegen den vijand, dat sterke krachten wekte en dat ons thans onze vrijheid als een recht doet aanvaarden. Lijden en strijden werkten ook ten zegen. Wij werden ontvankelijker voor gees telijke bezinning, meer bereid tot offers, dieper bewust van onze saamhoorigheid en vaster besloten onze roeping als natie te verstaan. Te midden der verwoesting liggen hier de krachten voor herstel en vernieuwing en wij gorden ons tezamen aan om de verworvenheden te bewaren en de zwakheden te overwinnen. Te duur hebben wij onze vrijheid gekocht dan dat wij haar nu zouden misbruiken of verspillen. Daarbij denik i<k aan de duizenden die vie len in den strijd om het Vaderland, hetzij in onze krijgsmacht, op de koopvaardij of in het verzet. Moge hun offer inspireerend werken op hen, die gespaard bleven. Met groote voldoening zie ik de succesvolle krachtsinspanning, gericht op de noodvoor ziening in de geteisterde gebieden en op het herstel van verkeer en industrie. Wij zijn dankbaar voor de redding van Walcheren en van de Wieringermeer, dankbaar ter wilre van deze getroffen landstreken, maar boven al omdat zij het symbool zijn van herwonnen kracht. In mijn radiorede van 20 Maart 1941 riep lk U allen op tot gezette overweging van her zieningsplannen op staatkundig gebied, waar bij met de veranderde omstandigheden en met de opgedane ervaringen zou zijn te reke nen. Met groote vreugde constateer ik. dat deze oproep grooten weerklank heeft gevonden. De plannen van velen, gesmeed in den be zettingstijd. breken zich thans een weg naar hun verwerkelijking. Zij omvatten niet alleen hervormingen van het staatkundig be?tël, maar zijn ook gericht op een nieuwe vorm geving van het maatschappelijke en cultu- reele leven. In deze worsteling worden de krachten ge sterkt en gebundeld, welke thans den aanval hebben ingezet tegen normloosheid en ont wrichting. Dc overheid heeft bij dit alles slechts een beperkte taak en haar arbeid is alleen dan vruchtbaar, wanneer zij de activiteit der bur gers in kerk en gezin, zoowel als in andere levensverbanden positief waardeert. Met groote zorg vervult mij de ontwikke ling der gebeurtenissen op Java. In gespan nen medeleven volg ik het lot der tallooze kinderen, vrouwen en mannen, beroofd, in lijfsgevaar of nog onverlost in de dreiging van de verdwaasde massa. Ik versta de ge voelens van bitterheid in de harten van hen, wien al dit onheil in onrecht is aangedaan. Ik betreur diep het leed dat tot aan het her stel der orde over Java's bevolking onver- miidelijk zal komen. En toch blijven wij pogen voor Nederlan ders en Indonesiërs in dit thans geteisterde land de toekomst te redden, de toekomst van een Gemeenebest. gebouwd op de vrijwillig aanvaarde saamhoorigheid der Rijksdeelen. Geen wraakoefening staat ons voor oog en, noch de vestiging eener koloniale overheer- sching, doch wij houden ons er van overtU'gd, dat slechts de gemeenschap onzer volkeren, hier en overzee, een waarborg biedt voor aller harmonische ontwikkeling, veiligheid en blijvende welvaart. Daartoe de mogelijk heid te scheppen is de groote krachtsinspan ning waard, die te dien einde van ons volk zal worden gevergd. Moge het ons spoedig gegeven ziin de grondgedachten, die ik reeds schetsmatig ontwikkelde in mijn radiorede van 7 Decem ber 1942, langs constitutioneelen weg tot volle werkelijkheid te zien worden. Ik weet, dat Nederland bereid is, onbaatzuchtig mede te werken aan de totstandkoming van een nieu wen status van ons Koninkrijk. Het spoedige bijeenkomen van de Rijksconferentie blijf ik daarom bevorderen. Vol bewondering ben ik voor het groote aandeel van Suriname en Curagao zoowel in de oorlogvoering van het Koninkrijk, als in de hulpverleen-ing aan Nederland. De natio nale gevoelens van de bevolking van deze gebiedsdeel en zijn in de afgeloopen jaren op ondubbelzinnige wijze tot uitdrukking geko- overal, waar zulks mogelijk is, met de meeste kracht te bepleiten.'In Duitschland ving de Nederlandsche militaire missie haar arbeid aan, terwijl het eveneens tot tevredenheid stemt, dat Nederland is vertegenwoordigd in het Adviseerend Comity voor het Verre Oos ten, dat te Washington zetelt. Nederland dient in staat te zijn, in inter nationaal verband naar vermogen bij te dra gen tot de handhaving van de rechtsorde. Daartoe zal met kracht worden gewerkt aan den wederopbouw van de Koninklijke Ma rine, welke in den oorlog zulke zware offers bracht, terwijl de Koninklijke Landmacht op doeltreffende wijze wordt georganiseei d. Maatregelen zijn in voorbereiding ten einde in het voorjaar van 194S een jaarklasse dienstplichtigen in werkelijken dienst op te roepen. Ten behoeve van de ontwikkeling van de militaire en van de burgerlijke luchtvaart wordt een centrale dienst ingesteld, die alle gemeenschappelijke belangen zal behartigen. Het is mij een behoefte uiting te geven aan het ernstig streven mijner regeering, om Nederland te doen herleven als rechtsstaat, waarin rechtszekerheid en vertrouwen in de rechterlijke organen volledig zullen zijn her steld. Een snelle en rechtvaardige berechting van de politieke delinquenten beschouwt de re geering als een dringende zorg. Het ligt in het voornemen om de bevoegdheden tot op sporing en aanhouding op dit gebied weldra toe te vertrouwen aan de normale politie- organen. Bij het ongedaan maken van onrecht, tij dens de bezetting gepleegd, is voor den Raad voor het Rechtsherstel een belangrijke func tie weggelegd. De regeering heeft het zich tot een taak gesteld, om hetgeen in strijd met onze rechtsopvattingen aan den bezetter her innert, uit onze wetgeving te verwijderen en door nationale voorschriften te vervangen. Gestreefd wordt naar een snelle voltooiing van de noodzakelijke zuivering van de over heidsorganen. De regeering zal een Staatscommissie in stellen tot voorbereiding van een wijziging van de Grondwet, welke zonder twijfel van de eerder genoemde voorbereidende studies, waartoe de bezettingstijd ve'.en opwekte, zal profiteeren. De arbeid dezer commissie zal voor de onderwerpen, welke de verhoudng tot de Overzeesche Gebiedsdeel en raken, ver band moeten houden met dien der reeds ge noemde Rijksconferentie. De herziening van de financieele verhou ding tusschen het Rijk en de Gemeenten heeft de bijzondere aandacht der reseering. Herstel van de financieele zelfstandigheid der gemeenten als einddoel, staat hierbij voor oogen. Het vraagstuk der gemeentelijke in deeling heeft mede haar aandacht. (Zie verder pag. 2). Als extra-vieeschbon 165 en 259 aangewezen men en zullen zonder twijfel op de aanstaan de Rij ksconferentie als een kracht ten goede meewerken. Ten aanzien van onze betrekkingen met het buitenland valt in de eerste plaats met groote waardeering te gewagen van den steun, dien wij. na de bevrijding uit verschil lende landen in onzen tijdelijken nood onder vonden. De roof, gedurende de bezetting op ons volk gepleegd, heeft een afhankelijkheid op velerlei gebied ten gevolge gehad, die voorloopig onze internationale handelsbetrek kingen sterk beïnvloed. Moge de eendrach tige vredesinspanning van ons volk dit tij weldra doen keeren. Met de verbonden landen zijn de betrek kingen hartelijk, in weerwil van de moeilijke problemen die gezamenlijk moeten worden opgelost en waaromtrent, naast veel over eenstemmend inzicht, ook verschil van mee ning mogelijk is. De totstandkoming van de Vereenigde Na ties wettigt de verwachting, dat deze nieuwe _poging tot vrede door organisatie en over leg ook in moeilijke omstandigheden met kracht zal worden volgehouden. Ook al zijn niet al onze wenschen ten aanzien van deze organisatie bevredigd, toch zal mijn regee ring met kracht haar medewerking verleenen aan de voorbereiding en werking vain alle organen der Vereenigde Naties. Met betrekking tot den geslagen vijand spant de regeering zich in, onze belangen Voor de periode van 18 November tot en met 1 December a.s. zijn voor de reeds ge melde extra hoeveelheid van 100 gram vleesch (zonder been) aangewezen de bonnen 165 en 259 der bonkaarten 512. MINISTER VAN KLEFFENS MOET RUST HOUDEN. Naar wij vernemen, moet ds minister van Buitenlandsche Zaken, op medisch adivies, gedurende enkele weken de vervulling zijner ambtsbezigheden onderbreken. De minister zonder portefeuille, mr J. H van Roy en. zal gedurende de afwezigheid van mr Van Klef- fens diens functie waarnemen. Indië-vliegtuig verliet gisteren al weer Batavia Met 25 passagiers aan boord. Het Indië-vliegtuig is gisterochtend om 7 uur plaatselijken tijd weer uit Batavia ver trokken voor de terugreis naar Nederland. Het toestel zal vliegen via Penang en heeft 25 passagiers aan boord namelijk de dames: M. A. Munck Nortier, J. Glaser, T. Steen, H. W. van de Poll, P. Vos. D. Bijl, H. de Jonge, P. Peters, K. Schade en M. Mijn- arends. Voorts maken veertien mannelijke passagiers de reis mede, t.w. P. Leendertz, E. A. Glaser, P. Mijnarends, L. J. A. M. Wage naar, H. Garschagen, J. Denouter Hinloopen, M. de Lange, C. A. Driessen, H. Martin, P, Vos, B. Lugten, C. M. Slotboom en W. E. Bohm. Gisteren kwam de machine om 11.35 G.M.T. te Rangoon aan en zal vandaag een tusschen - landing te Allahabad maken. Vermoedelijk komt de ..Skymaster" morgen te Caïro aan en overmorgen te Amsterdam. DAT te Batavia Zaterdag op 68-jarigen leeftijd is overleden jhr G. G. Buttinga Wichers, pres.direct. der Javasche Bank. DAT te Utrecht de Nat. Cie tegen het Al- koholisme o.l.v. mr H. de Bie is bijeen ge weest, waar o.a. besloten werd de mógelijk heid van oprichting van een wetensch. bu reau en meer alkoholvrije restaurants te onderzoeken. DAT te A'dam de eerste groote lading be vroren vleesch is aangevoerd en wel met het 6-s. Port Sydney, komend uit Engeland. DAT de P.O.D. te Schiedam, Burg. Knap- pertlaan 140, gaarne inlichtingen ontvangt over den 53-jarigen boekhouder en rechtsk. adviseur H. A v. Antwerpen aldaar, met name van hen, die destijds poogden van Van Antwerpen een doktersattest te krijgen om voor Duitschland te worden afgekeurd. DAT het 2000 ton metende Ned. s.s. Am- stel der N.V. Houtvaart (Vinke en Co.) uit R'dam op weg naar Zweden bij Fehmarn op een mijn is geloopen en gezonken, doch de geheele bemanning in Trelleborg behou den aan land is gegaan DAT gisteren 150 Ned. klokken, die met het m.s. „Mr. Harm Smeenge" uit Hamburg zijn teruggekeerd, in Harlingen. aan wal zijn gezet, terwijl binnenkort het m.s. ,,Pro Patria" met een zending van 100 klokken zal arriveeren. DAT Donderdag a.s. in de Germ concert eaal te Haarlem het 700-jarig bestaan van deze stad zal warden herdacht, terwijl Vrijdagmiddag prof. v. d. Leeuw een histori sche tentoonstelling in het Frans Halsmuseum »al openen. DAT de quarantaine wegens kinderverlam ming in de kazerne te Weert is opgeheven en het 4e bataljon thans gereed staat ora naar Indië te vertrekken. DAT te Etten binnenkort 20 betonnen nood woningen worden gebouwd, ter voorziening in het door den oorlog ontstane woningtekort. DAT mgr P. H. F Roosmalen, apostolisch vicaris van Suriname, binnenkort naar 'zijn missiegebied zal terugkeeren. 44 GEDELEGEERDEN GEEN PEN EN Toen de gedelegeerden van 44 vereenig de naties zich Vrijdag j.l. in Westminster vereenigden rond de conferentietafel om het handvest te teekenen dat de Unesco (United Nations Educational, Scientific and Cultural Organisation) in werking zou doen treden, zochten zij tevergeefs naar pen en inkt. Miss Allen Wilkinson, de Engelsche minister van Onderwijs, pre sidente van de conferentie, leende haas tig een gewonen penhouder en twee fleschjes inkt van het Instituut van ci- viel-ingenieurs, dat in hetzelfde gebouw zijn zetel heeft. Het handvest kreeg zijn handteekeningen DAT m.i.v. Donderdag de Ned. Spoorwegen een nachtautodienst voor reizigersvervoer instellen tusschen Raamsd-onkveer en 's Her togen bosoh, waarbij ook Vlijmen, Drunen, Waalwijk, Capelle en Waspik worden aan gedaan. DAT de doodgewaande neomist, pater An- seLmus uit Ossendrecht, die in. Mei 1944 te Rome door de Duitsche S.S. werd gear resteerd. doch in Juni reeds wist te ontsnap pen, Zondag j.l. weer m Ossendrecht de mis opdroeg. DAT aan Dr. B. A. Prinsen, directeur van den Gem. Geneeskundigen en Gezondheids dienst te Hilversum, op grond van het Zuive ringsbesluit, ontslag uit zijn functie is ver leend. DAT de gevraagde loonsverhoogng voor ar beiders in de binnenbeurtvaart op 19 Nov. is ingegaan. DAT ingaande 1 Jan. 1946 werkgevers ver plicht zijn de in den loop van 1946 ingehou den loonbelasting af te dragen uiterlijk op den lOden dag, volgende op het kwartaal, waarin de inhouding is geschied. DAT naar eerst thans bekend is, de in Aug. 1944 gepleegde moord op den directeur van de Zuivelfabriek te Gemert, de heer Winter- mans, het werk is geweest van twee leden van den S.D. te 's Hertogenbosch. Michel Rot- schopf en Carl Cremer, die beiden in R'dam gevangen zitten. DAT de wnd. hoofdcommissaris van Politie te Arnhem verzoekt te worden bekend ge maakt met de(n) eigenaar(es) van een kist tafelzilver en een mand met linnengoed, ge merkt H.S.K., welke goederen door de Duit- schers te Nunspeet werden achtergelaten. DAT op Woensdag 21 Nov. te 13 uur op de begraafplaats Rusthof" te Amersfoort de plechtige bijzetting zal plaats hebben van 32 in"1943 gefusilleerde leden van den orde dienst en den inlichtingendienst. DAT Zaterdag a.s. in het American-hotel te A'dam een nationale postzegeltentoonstel ling wordt geopend, welke expositie is ge organiseerd door de jeugdafdeeling van de yereeniging „De Philatelist", NA ENKELE stroeve ontmoetingen met het vorige parlement, da* door de re geering maar nauwelijks op zijn grond wettelijke waarde werd geschat en voo* welks forum het kabinet slechts trad, toen de nood om Indië bijzonder hoog gestegem was, zijn dan nu vandaag de Staten-Gene- raal in hun bijzondere gedaante in functie getreden. Bij den aanvang van dit ietwat verlak parlementaire jaar mocht de Troonrede niet ontbreken. Zij gaat ditmaal niet van de ge bruikelijke begrooting vergezeld, doch de rede zelf bericht ons, dat ook deze traditio- neele metgezellin haar nu spoedig zal vol gen. Althans zoo lezen we, binnenkort zal een overzicht van 's lands financiën (samen met ingrijpende belastingplannen) aan de volksvertegenwoordiging worden aangebo den. Symbool van stuurmanskunst en kracht, twee eischen, die meer dan ooit aan het huidige regeeringsbeleid worden gesteld. Met de troonrede is de regeering al meer in het parlementaire spoor gekomen. Dit heeft lang moeten duren. Eerst was daa* de wel breed opgezette rede van minister Sehermerhorn, een inaugureel betoog, dat een program inluidde, waaraan verschillende kabinetten genoeg zouden hebben. Daarop hebben wij het geruimen tijd moeten stellen met de ongewone figuur van de misschien wel democratische, doch stellig niet-parle- mentair-democratisohe „praatjes op de brug," Deze brug werd achtereenvolgens door de ministers beklommen, die dan soms uiterst belangrijke mededeelingen deden, en ver strekkende plannen aankondigden, maar we derom® onder een resonnans eener volksver tegenwoordiging. Vergelijken wij nu de troonrede van van daag met de grootsche inaugureele rede van minister Sehermerhorn, en met de soms wat overmoedige praatjes op de brug, dan treft ons een prijzenswaardige beperking en een even lofwaardige bezinning. Het programma is versmald, het is ook concreter geworden, en het heeft gelukkig ingeboet aan vage bespiegelingen over vernieuwing. Ondanks haar voor een troonrede wel bijzondere, doch thans eenigszins begrijpelijke lengte, is zij sober is zij zelfs van een soberheid, waardoor een enkele sprong naar buiteit te scherper en soms ook te pijnlijker treft. Wat bijvoorbeeld te denken van de als ter loops gemaakte opmerking, dat reorganisa tie van het onderwijs in voorbereiding is en dat gestreefd zal worden naar co-ordina- tie van de vrije jeugdvorming? Over de radio werd niets gezegd. Deze zal toch niet vallen onder de co-ordinatie van het kunstleven, welke ook al in het uitzicht is gesteld? Sober, voor veler besef misschien iets te sober, is de troonrede in haar karakteriseering vari de voorbije jaren. Na wat voorbijging wordt het heden geschetst als de vrucht van lijden en strijden. In het verzet van gisteren wordt gezien op de vrijheid van heden. Bezien wij nu enkele onderdeelen der rede wat nader, dan doen na de reeks van „praat jes op de brug" tal van voornemens zich aap ons voor als oude bekenden. Toch zijn ver schillende gedachten ditmaal in vaster vorm gegoten. Deze grootere vastheid kwam uiter aard niet toe aan het Indische vraagstuk. Niettemin moet hier treffen, hoe de nood zaak van herstel der orde op Java uitdruk kelijk wordt gesteld, al zal zulks niet afdoet! aan de onbaatzuchtigheid, waarmede Neder land wil medewerken aan het totstandkomen van een nieuwen status van het koninkrijk. Internationaal en nationaal zoo is het stre ven, moet ons land een rechtstaat worden. Binnen de grenzen zal dit onder meer hierin uitkomen, dat opsporing en aanhouding van politieke delinquenten weldra weer aan do normale politie-organen zullen worden toe vertrouwd. Geen verrassing zal baren de aankondi ging eener grondwetsherziening. Reeds da verhouding tot Indië geeft de noodzakelijk heid hiervan aan.. De financieele lasten van. het rijk zijn bijzonder groot, zoodat al even min behoeft te verwonderen de financieele zelfstandigheid der gemeenten, welke do regeering als wensch stelt. Bij de op komst- zijnde gemeentelijke begrootingen kan men met deze uitingen rekening houden. Aan dacht verdient de attentie welke de regeering wil wijden aan de gemeentelijke indeeling. Het sociale program, dat zoo dicht op de sombere financieele paragraaf volgt, is bij uitstek sober. Een uizondering vormt de in grijpende mededeeling, dat de regeering da sociale verzekering wil doen uitgroeien tot een volksverzekering voor den ouden dag. Reeds te Londen gemaakte studies vormen hiervan den grondslag. Typeerend weer in. het huidig staatsbestel, waarin de ambtenaar zulk een belangrijke plaats inneemt, we denken nu alleen maar aan het Departement van Financiën met zijn heirkracht van be lastinggaarders is de klem, die tot den ambtenaar uitgaat, om zijn werk te zien als dienst aan de volksgemeenschap. De Troonrede ziet dit alles zoowel als een taak alsook als een probleem. Wij begrijpen het. Voor het korte parlementaire jaar, dat voor ons ligt, is het programma nog omvang rijk genoeg- Wij wachten waakzaam de plannen der regeering in hun uitwerking af. Het parlementaire jaar is begonnen. De regeering kwam „over de brug" Mist en vrij koud, zegt De Bilt. Tot morgenavond is de verwachting: Vrij wel den geheelen dag nvstig of nevelig weer* ui&t weinig wind. Vxjj koud.

Nieuwe Leidsche Courant | 1945 | | pagina 1