Het Evangelie, richtsnoer in de politiek Zelfs de safe voortaan niet „safe" meer Laten ook de socialisten de Gaulle los? NIEUWE fcEIDSCHE COUEANT MAANDAG 19 NOVEMBEE 1945 Krachtige oproep van oud-min. van Boeyrn „Het Evangelie van Gods Genade is Chris tus en dit alleen moet het richtsnoer zijn van ons toekomstig beleid en ons handelen", aldus kunnen wij kernachtig de rede samenvatten van oud-minister H. van Boeyen, welke deze Zaterdagmiddag voor de Kamerkieskring „Leiden" van de Chr. Hist. Unie heeft ge houden. Het was een warm, gloedvol betoog dat de afgevaardigden, te Voorburg bijeengekomen, met groote aandacht onder diepe stilte^ heb ben aangehoord. „Een magistrale rede", als mede „het verlossende woord voor de C. H. Unie'*, zooals de woorden van den oud-minis ter in de vergadering werden gekenschetst en deze typeering vond algemeene instem ming. Dit bleek wel uit het herhaaldelijk opklinkend applaus en kwam tevens duide lijk tot uiting in de verkiezing van den heer van Boeyen tot bestuurslid van den Kamer kieskring en tot hoofdbestuurslid van de C.H. Unie, welke beide met groote meerderheid geschiedden. Of ons hart nu uitgaat naar de N.VB. of andere „stroomingen", de C. H. Unie blijft de „Unie", omdat en dit zeide de heer van Boeyen met nadruk, ons beginsel on veranderlijk is en naar zijn diepsten zin en wezen geen plaats kan maken voor een andere politieke overtuiging. Ondanks alle goede berichten, welke wij in Engeland hoorden over de gesloten eenheid in het front tegen den bezetter in Nederland, aldus spr., waren wij over deze eenheid na de bevrijdiging niet optimistisch gestemd, om dat men ons volk een politieke eenheid wil opdringen, welke niet veel goeds doet ver wachten. Het stond bij voorbaat, vast, dat er thans, evenals na 1813, verwarring zou heer- schen op politiek gebied. Maar de schrik slaat ons om het hart, als wij in geschriften van den laatsten tijd lezen, dat voorshands geen verkiezingen moeten worden gehouden om ons volk den weg naar de eenheid te doen zoeken, want dit beteekent, dat het Ned. volk zijn grondwettelijke rechten en verplichtin gen worden ontnomen. Wat wij nu hooren, zoo betoogde de heer van Boeyen, zyn resten van het autoritaire gezag, welke zoo gemak kelijk leiden tot een niet van de Duïtsche methode verschillend stelsel en voeren tot het resultaat, dat de Overheid tijdelijk niet gecontroleerd of tot de orde kan worden ge roepen. Geen waarlijk democratische Over heid kan echter buiten een volksvertegen woordiging. Het klinkt oppervlakkig als muziek in de ooren „voorshands geen partijstrijd," doch dit beteekent geen gedachten wisseling over hetgeen wij m politiek opzicht ten aanzien van Overheid en volk noodzakelijk achten en het ons laten ontnemen van vrijheden, waarvoor wij steeds geleden en gestreden hebbenMet Roosevelt zeggen wij. dat waar de politieke vrijheid wordt geëerbiedigd, men niet ontkomt aan politieken strijd of partijvorming. De gevonden „eenheid," welke naar men zegt groote beloften inhoudt voor de toe komst, is door en uit nood geboren onder geheel andere omstandigheden dan thans, doch men is niet één in het afhankelijk- heidsbesef van God, den Souverein en het verstaan van Zijn wil en Zijn Geboden. De eenheid daarop gegrond is voor ons de eenig juiste, zoo veklaarde de heer Van BoeyenDe verbinding tusschen Christen dom en Humanisme roept opnieuw her inneringen op aan den tijd na 1813, de jaren van het Chr. vernis en Chr. oppervlakkig heid, de jaren, die Gr. van Prinsterer, Da Costa, e.a. hebben voortgebracht en hen ons volk hebben doen toeroepen: „Ontwaak." Natuurlijk is er allerminst bezwaar tegen ons vol!k samen te binden ten bate van dat volk, doch met klein waarschuwde de heer Van Boeyen tegen de pogingen om een eenheid na te streven, waarvan het uit gangspunt onzuiver is, want juist op dit oog en blik hebben wij een scherpe formu- leering hiervan noodig. Juist de Chr. Hist be gee ren eenheid, maar dan op den grond slag, dat de knie van Overheid en volk zich nederig buigt voor God den Almach tige. Zonder dit te aanvaarden is op poli tiek erf geen volstrekte eenheid mogelijk en wij moeten ons dan ook blijven verzetten tegen ieder gevoelen, hetgeen strijdig is met wat voor ons Christenen, onafwijsbaar primair is. In dit verband merkte spr. nog op. dat wij ons niet in een hoek mogen laten dringen en juist de banier hooger moe ten opheffen, want wellicht komt nog de tijd, dat de oproep „sluit de gelederen" opnieuw moet worden aangeheven. Vóór 1940 was er dikwijls een miskenning van de taak en roeping van de Overheid en overschatting van de Volksvertegenwoordi ging, waardoor een krachtig optreden der Overheid werd belemmerd. Ook als Chr. Historischenzoo zeide spr,, hebben wij schuld, wij zijn niet altijd voldoende natio naal afgestemd in den breeden zin des Sprekende over het personalistisch so cialisme, merkte spr. op, dat deze term uil E^o^and is overgewaaid Reeds jaren werd hierover in de Eng. literatuur geschreven, doch een der schrijvers zegt daarbij, dat Christendom en Evangelie de centrale grond slagen zijn voor de democratie. Zoo alleen ook moet democratie en geestelijke vrijheid verstaan en beleefd worden. Het Evangelie van Jezus Christus is voor ons de eenig juiste richtlün en ieder, die de Chr Hist, be ginselen belijdt, zal overtuigd zijn, dat de toepassing van die beginselen de oplossing zal en kan geven van alle moeilijke vragen in de practische politiek, aldus besloot de oud-minister zijn kloeke rede. waarop een daverend applaus volgde. In de bespreking heeft oan. mr, dr. J. J. R. Schmall de N.V.B.'ers in den kring der C. H. Unie op krachtige wijze een „blijf bij ons" toegeroepen, waarbij deze spreker een vlammend protest richtte tegen het feit, dat deze menschen een (N.V.B.)-regeering steu nen, welke schier dagelijks recht en wet met voeten treedt. De vergadering, welke onder leiding stond van den heer Jac. Wilbrink te Leiden, heeft tot bestuursleden herkozen de heeren K. W. van Breda te Sassenheim, W. F. Cnossen te Woerden, J. Duyverman te Wassenaar, C. E. Klink te Voorburg. T. Terlouw te Krimpen a.d. IJssel, J. J. Steenbakker te Boskoop, A. Verboom te Gouda, J. J. van Wijk te Berkel en prof. dr. J. de Zwaan te Leiden, terwijl in de plaats van de heeren D de Jong te Rijnsburg, Joh. J. v. Leeuwen te Nootdorp. J. Tuinman te Alphen a.d. Rijn en Jac Wilbrink te Leiden gekozen werden de hee ren H. van Boeyen te Voorburg, mr. H. Pop te Alphen a.d. Rijn. mr. dr. J. J. R. Schmall te Voorburg en C. D. v. d. Vijver te Rijna- burg. Tot hoofdbestuurslid werd gekozen de heer van Boeyen en plv. lid de heer W. F. Cnossen. die ook tot buitengewoon hoofd bestuurslid werd benoemd, met als plv. mr. dr. Schmall. Prins Bernhard bezoekt 4e R. I. te Noordwijkerhout Zaterdag gaan de troepen naar Engeland. Zaterdagmorgen heeft Prins Bernhard een bezoek aan Noordwijkerhout gebracht, waar Z.K.H. het 2e Bataljon gezagstroepen 4e R.I. heeft geinspecteerd. Na de inspectie die 25 minuten duurde, richtte Prins Bern hard zich tot de troepen, die Zaterdag a.s. naar Engeland gaan en zegde hun toe, dat vóór zij vandaar naar Indië zullen vertrek ken, Hij hun nog een vaarwel zou toeroepen. MINISTERIEELE VELDTOCHT De minister-president ir W. Schermerhom zal op 14 December a.s. in Nijmegen spreken over de Nederlandsche Volksbeweging. Hij zal vergezeld zijn van 4 ministers. De Nij- megenaren hopen, dat ook de opbouw van Nijmegen, welke zeer langzaam vordert ter sprake zal komen. Er worden reeds 90.0C0 dekens per maand gemaakt Reeds thans bedraagt de dekenproductie in ons land 90.000 per maand, welk resultaat te danken is aan de voortvarendheid waarmede de regeering alles in het werk heeft gesteld om de dekenindustrie weer op gang te krij gen. De aanvoer van grondstoffen is ver zekerd en in *t voorjaar van 1946 zullen aan merkelijk meer kolen beschikbaar komen voor de textielindustrie. Aan de fabricage van ondergoed voor kleine kinderen wordt eveneens veel aandacht besteed en door den aankoop van garens in België hoopt men de vervaardiging van stoffen te kunnen be spoedigen. Evenlueete vrije dagen op 24 en 31 December Kannen op andere dagen worden ingehaald. De minister van Sociale Zaken heeft aan patroons, in wier fabrieken of werkplaatsen op Maandag 24 December en/of Maandag 31 December geen arbeid wordt verricht, onder de gebruikelijke voorwaarden toege staan, het aantal daardoor verzuimde uren, tot een maximum van 8V2 uur voor elk der beide dagen, te doen inhalen op de eerste vijf werkdagen der weken, gelegen in het tijdvak van 3 December 1945 tot en met 15 Januari 1946. SUIKER LP.V. BROOD VOOR A.S. EN JONGE MOEDERS Het C.D.K. deelt mede, dat a.s. en jonge moeders in den vervolge geen 700 gr bloem of 800 gram brood extra meer zullen ontvangen, doch in plaats hiervan 500 gram suiker. As. en jonge moeders ontvangen dus voortaan als extra-rantsoen per vier weken: 1000 gram havermout, 1000 gram gort, 20 liter melk, 500 gram boter, 500 gram suiker en 400 gram vleesch. VERSNELDE REPATRIEERING DER CANADEEZEN 's Werelds grootste mailschip de „Queen Elizabeth" neemt thans deel aan het terug voeren der Canadeesche troepen uit Europa. Hierdoor wordt hun repatrieering aanzien lijk versneld. Indien de totale beschikbare schee psruimtè gehandhaafd kan worden, neemt men aan, dat alle Canadeesche troepen met uitzondering van „enkele specialisten" omstreeks half Januari uit ons land ver trokken zijn op weg naar Canada. Kerk en School NED. HERV. KERK Beroepen: te Arnhem J. J. Kalma te Warga (toez.); te Franeker W. de Mooy te Heer-Hugowaard (toez.); te Nieuw Leusen (2e pred.pl.) R. Bos te Aalsum; te Oosterend (Fr.) W. Nijenhuis te Maasdam; te Zuid- zande cand. C. Ewoldt, hulppred. te A'dam. Aangenomen naar Oost-Vlieland J. Plóoy te Rottum-Sitswerd; naar Velp F. J. C. Bredschneyder te Opperdoes, die be dankte voor Yerseke. Bedankt: voor Franeker L. Hoving te Lippenhuizen; voor Hellouw A. Klein Kra nenburg te Hagestein. Benoemd tot hulpprediker te Nieuw- Leusen cand. P. F. Th. Aalders te Hilversum. GEREF. KERKEN Tweetal: te IJsselstein cand. R. de Roos, hulppred. te Oss en cand. F. J. Janse, hulppred. te Heemse. Beroepen: te Ameide en Oostwold (voor E vang.-arbeid) cand. W. S. Schenk, hulppred. te Zaandam; te Oenkerk W. J. Meister te Wommels. Aangenomen: naar 's-Gravenhage- Loosduinen H. J. ten Brink te Santpoort. Bedankt: voor Noord-Scharwoude Ch. H. Swen te Linschoten; voor Oudega (Smal), D. J. Modderaar te Twijzelerheide. GEREF. KERKEN (ART. 31 K.O.) Aangenomen: naar Groningen J. Groen te Bilthoven, die bedankte voor 's-Gra- venhage-West. CHR. GEREF. KERK Beroepen: te Rotterdam-C (2e pred.- pl.) J. Tamminga te Enschedé. Zaterdagavond werden in „De Overdekte" te Leiden in het kader van de actie „Leiden helpt Vlissingen" zwemwedstrijden gehouden tusschen beide steden. Wij zien hier de beide ploegen in vrienschap vereenigd poseeren voor onzen fotograaf. Foto: N. v. d. Horst, Leiden. Vóór 24 November schriftelijke aangifte indienen M.i.v. 17 November is een Kon. Besluit in werking getreden, waarbij aan ambtenaren der belastingen bijzondere volmachten zijn gegeven i.v.m. het verzamelen van gegevens voor het juist vaststellen van belastingaan slagen. Zij hebben, behoudens speciale for maliteiten, toegang tot alle plaatsen ten aan zien waarvan zij ernstige reden hebben om te vermoeden, dat zich aldaar deze gegevens be vinden. Tevens kunnen zij alle onderzoekin gen verrichten, die zij noodig achten, terwijl zij ook voorwerpen voor nader onderzoek onder zich kunnen nemen. Van deze bevoegd heden zal al dadelijk gebruik worden ge maakt door het instellen van een algemeen onderzoek naar den inhoud van alle safes en van alle trommels, pakketten, e.d., die in ge sloten bewaargeving bij banken, enz. berus ten. Het openen van of iets verwijderen uit een safe of trommel, zonder toestemming van den inspecteur, is thans verboden en alleen toegestaan aan de betrokken ambtenaren. Eerst na degelijk onderzoek zullen de safé's gedeblokkeerd worden. Iedere huurder van een safe en iedere be waargever van een trommel, enz., is verplicht uiterlijk 24 Nov. een schriftelijke ondertee- kende aangifte in te dienen bij den verhuur der van de safe of den bewaarder van de trommel, voorzien van de aanduiding „de blokkeering safes of/en trommels" en het safe-nummer. In deze verklaring moet wor- Strijd tegen t.b.c. onder het rundvee Een documentaire film van de regeering In het kader van den strijd tegen de zoo gevreesde rund ertuberculose heeft het mini sterie van Landbouw, Visscherij en Voedsel voorziening een film doen vervaardigen, die tot titel draagt: „De bonte moet er uit". De bedoeling is, dat deze documentaire speel film in de vee teel tgebieden zal worden ge draaid, opdat de veehouders gaan inzien, welk gevaar de rundertuberculose, èn voor het vee èn voor den menscli oplevert. Het is dringend noodig. dat deze ziekte met alle klacht wordt tegengegaan, want jaarlijks be draagt de, aan onze veestapel toegebrachte schade ongeveer 5 millioen gulden. Dit zal met medewerking van de veehouders tot een minimum kunnen worden teruggebracht. Comm. verwijten aan Amerik. troepen in China In de berichten, welke door de Chineesche communisten voor radio Yenan omtrent den strijd bij den grooten muur gegeven zijn, is heden gezegd: „Dit is geen Chineesche bur geroorlog meer, dit is om zoo te zeggen een oorlog tusschen het Chineesche volk en de Amerikaansche troepen in China". Generaal Medemeyer werd ervan beschul digd Amerikaansche troepen naar het slag veld te hebben gestuurd tot steun van de Chineesche regeeringstroepen. den opgegeven een nauwkeurige plaatselijke omschrijving van de safe-inrichting of trom mel bewaarplaats -en het nummer van de safe. Tevens moet de inhoud van de safe worden vermeld, voorzoover deze bestaat uit buiten- landsche effecten, dan wel mantels e.d. daar van, vreemd geld en alle bescheiden betref fende in vreemd geld luidende vorderingen of waarden, goud. paarlen, edelgesteenten, platina en andere kostbaarheden. Tenslotte moet in de aangifte een aanwijzing worden vermeld van andere safe-inrichtingen of trommelbewaarplaatsen, waar zich een safe of trommel bevindt, van welke de aangever huurder of bewaargever is. Indien zich geen zaken als bovengenoemd in.de safe bevinden, dan moet toch aangifte worden gedaan, onder vermelding, dat zich deze zaken niet in de safe bevinden. Er wordt op gewezen, dat men zich om trent alle aangelegenheden betreffende de blokkeering en deblokkeering kan wenden tot den inspecteur, in wiens dienstkring de safes of trommels zich bevinden. In België al 2000 doodvonnissen uitgesproken Op 1 November 1945 bedroeg het aantal door de krijgsraden uitgesproken doodvon nissen 2105 bjj verstek en 727 contradictoir. Het aantal ten uitvoer gel-egde doodvonnis sen bedroeg 68. Op denzelfden datum was het aantal levenslange straffen, die reeds uit gesproken werden, als volgt verdeeld: 232 veroordeelingen bij veivtek en 680 contradic toir. DE NEDERLANDSCHE GEZANT TE LISSABON Tot H.M/s gezant te Lissabon is benoemd Jhr P. A. van Buttingha Wichers. De nieuwe gezant heeft zijn bestemming bereikt. GEREF. GEMEENTEN Bedankt: voor Utrecht L. Aangeenbrug te Leerdam. PROF. DR. C. VAN GELDEREN, t Gistermorgen is in den ouderdom van 73 jaren plotseling overleden prof. dr C. van Gelderen, hoogleeraar aan de Vrije Univer siteit te Amsterdam. De overledene werd 7 Juni 1872 geboren, studeerde te Kampen, Berlijn en Leipzig, waar hij in 1902 promo veerde. Op 2 Dec. 1901 deed hij zijn intrede als predikant bij de Geref. kerk te Schoone- beek. Spoedig volgde zijn benoeming tot lector en op 4 Mei 1905 aanvaardde hij zijn ambt als hoogleeraar in de faculteit der Letteren en Wijsbegeerte, waarna hij in 1906 als buitengewoon hoogleeraar aan de Theolo gische faculteit' werd verbonden, waar hij de exegese van het Oude Testament doceerde. Prof. van Gelderen was een geleerde van wereldvermaardheid en publiceerde tal van artikelen in binnen- en buitenlandsche tijd schriften. terwijl voorts enkele werken van zijn hand verschenen, om. ..Hoofdpunten van de zielsgeschiedenis van Job". Hij was ridder in de Orde van den Ned. Leeuw. BEVESTIGING EN INTREDE Na des morgens bevestigd te zijn door Ds G. Knipscheer van Varig, deed cand. A. Cor- bijn van Willemswaard, gisteren zijn intrede bij de Ned. Herv. gemeente te Zevenhoven (Z.-H.J, met een preek over Hand. 8 35. Aan de handoplegging nam ook deel Ds W. E. den Hertog van Noordwijkerhout, waar cand. Corbijn hulpprediker is geweest. ACADEMISCHE EXAMENS AMSTERDAM. Gem. Universiteit: Bevor derd tot doctor in de geneeskunde op proef schrift getiteld: „Morphologie van de nier bij hypertensie" J. M. L. Phaff. geb. te Leeu warden. Geslaagd voor het doet. examen Fransche taal en letterkunde mej. E. Freem. Utrecht. Geslaagd voor het semi-artsex.H. J. M. Florie, J. Koolstra. J v. d. Erve, J. M. G. Blommers, A. J. v. d. Wiel en J. A. Heek- man; artsex. H. H. M. Loeper en M. F. Lans berg. Maurice Chevallier maakt, voor zijn ver trek naar Amerika, een toumée door België. Eva Braun en Hitier zouden twee kin deren hebben gehad. Eva's vader, Fritz Braun. spreekt het echter ten stelligste tegen. Franz von Papen zal te Neurenberg ver dedigd worden door zijn zoon, kapitein von Papen, die daartoe speciaal uit zijn krijgs gevangenschap is vrijgelaten. In Japan bestaan thans niet minder dan 33 politieke partijen. Otto von Habsburg en zijn broer, die clandestien Oostenrijk zijn binnengekomen, zullen door de voorloopige Oostenrijksche regeering Renner worden uitgezet. In Himmlera voormalig hoofdkwartier zijn 300 lijken vara vermoorde Duitsche bur gers gevonden. Hun houding beslissend voor Frankrijks toekomst De toestand in Frankrijk is nog aan merkelijk slechter geworden door zekere verklaringen van de socialisten, die mo menteel een sleutelpositie innemen, door dat zij zich zoowel aan de zijde der katholieken (dus de Gaulle) kunnen scharen als aam den kant der communis ten. In zijn radiorede tot het Fransche volk zeide de Gaulle Zaterdagavond om. nog eens, dat hij de eischen var de commu nisten inzake het kabinet, nl. tot het be zetten van de drie sleutelposities: Buiten landsche Zaken, Oorlog en Binnenland- sche Zaken, niet kon aanvaarden. Wel was de Gaulle bereid aan de communis ten de departementen van economisch- en sociaal werk toe te vertrouwen. „Ik zou, indien ik anders zou hebben gehandeld, niet in staat ziju geweest de verantwoordelijkheid te aanvaarden voor de Fransche politiële; van evenwicht tus schen twee zeer groote machten; een po litiek die ik absoluut noodzakelijk acht in 't belang van het land en den vrede" aldus de Gaulle. Omtrent de Fransche socialistische partij, die eerst had medegedeeld zich te gen iedere regeering van twee partijen te verzetten, deelde radio Parijs later mede, dat de soc. parlementsfractie het onmogelijk acht een regeering van natio nale eenheid te vormen onder leiding van de Gaulle. De communistische partij heeft het initiatief genomen, door de vertegenwoor digers van de drie voornaamste partgen op te roepen en hun een voorstel voor te leggen tot het vormen van een regeering van nationale eenheid, uitsluitend be staande uit vertegenwoordigers van de drie voornaamste partijen onder leider schap van de communistische partij. Met dit voorstel ging de socialistische groep geheel en al accoord, de socialisti sche parlementaire groep was echter verplicht nota te nemen var het feit, dat in de huidige omstandigheden de katho lieken dit voorstel niet wilden aanvaar den en dat daardoor deze formule geheel onmogelijk werd. Later werd gemeld: De vijftien vertegenwoordigers van de drie voornaamste Fransche partyen heb ben hun vergadering heden laat in den nacht afgebroken zonder tot eenige be slissing te komen. De vergadering duurde meer dan anderhalf uur. De ver tegenwoordigers der partijen zouden he denmorgen, voordat de wetgevende ver gadering in den middag bijeen komt, op nieuw vergaderen. In den loop van hedenochtend werd nog gemeld: De soc. partij heeft haar afgevaar digden vrij gelaten in hun keuze: verschil lende afgevaardigden achten Gouin niet den geschikten man voor het oogenblik. ATTLEE TE OTTAWA Naar radio Ottawa heeft medegedeeld zijn Attlee en Mackenzie King uit Washington te Ottawa gearriveerd. President Truman heeft heden dr Henry F. Grady benoemd tot zijn vertegenwoor diger. belast met het waarnemerschap bij de Grieksche verkiezingen, die voorloopig zijn vastgesteld op 20 Januari.

Nieuwe Leidsche Courant | 1945 | | pagina 2