Dr A. F. Philips in Eindhoven teruggekeerd Een man ontsnapt aan hel van Singapore NIEUWE LEIDSCHE COURANT VRIJDAG 1« NOVEMBER IMS 't Nieuwste snufje? Partij schoenen voor 't personeel! Br A. F. Philips, die gisteren in Eindhoven is aangekomen, is er op buitengewoon harte lijke wijze ontvangen. Van de Philipsfabrie- ken werden de vlaggen uitgestoken en het loeien van de sirenes was voor het personeel het sein, om het werk te staken en in massale drommen naar de Laak te trekken, en zoo werd de ontvangst een echt Philips- feest. Dr Philips was zichtbaar door deze ontvangst getroffen. ,,Zoo een ontvangst had ik zeker niet durven vrwachten," zeide hij na afloop van het défilé aan een A.N.P.-redacteur. Was het u niet mogelijk tijdens uw ver blijf in Amerika den gang van zaken in Eindhoven te volgen, vroegen wij. Neen, ik kreeg er via ondergrondsche kanalen nu en dan berichten over, maar deze waren niet voldoende om mij een duidelijk en algmeeen beeld te vormen. Van de uit werking van het groote bombardement op de Philipsfabrieken in December 1942 kreeg ik bijvoorbeeld pas veel later de gegevens. Heeft u nog technische nieuwigheden meegebracht uit Amerika? Het beste wat ik meegebracht heb, is waarschijnlijk een enorme partij schoenen en ondergoed, die wij over de geheele wereld bij elkaar gekocht hebben en die binnenkort voor de menschen van Philips en andere industrieën in Eindhoven zullen worden be schikbaar gesteld. Kunt U ons in een paar trekken schetsen, Wat Philips tijdens de oorlogsjaren in het buitenland heeft gepresteerd? - In Engeland, Amerika en Australië heb ben wij zeer hard voor de „War effort" ge werkt, waarvan in Engeland met 14.000 menschen. In Amerika hebben wij de be staande fabriek uitgebreid en twee nieuwe fabrieken gebouwd. Wij kregen voor onze prestaties in het belang van de oorlogvoering de „flag for excellent" en onze menschen droegen vol trots het daaraan verbonden insigne. Onze Am. afnemers hebben echter gezegd, dat de producten uit Eindhoven toch beter waren. Onze fabrieken in Ned.-Indië gingen verloren, doch in Argentinië hebben wij gedurende den oorlog een groote nieuwe fabriek gebouwd, terwijl in Egypte, Australië, Canada en Portugal nieuwe Philipsindustrieën verrezen. Op een vraag over de sociale toestanden in Amerika vertelde dr Philips, dat de ver houding tussohen de leiding en de arbeiders Communislen steken de Gaulle soaak in het wiel Bij de vorming van een nieuw ministerie. Uit Parijs meldt Reuter ernstige moeilijk heden tusschen generaal de Gaulle en de communisten bij de vorming van het nieuwe Fransche kabinet. In een stormaehtig onder houd stelde Thorez, de leider der communis ten, den eisch, dat zijn partij een der mi nisteries van Binnenlandsche Zaken, Bui- tenlandsche Zaken of Oorlog zou bezetten. De Gaulle weigerde dit. Hij acht de commu nisten niet nationaal. Thorez antwoordde hem m een brief, dat dit een beleediging was voor de 75.000 communisten, die voor Frankrijk stierven. De Gaulle staat op het standpunt, dat de verdeeling der portefeuil les zijn recht is. Indien de communisten bij hun eischen blijven, zal de Gaulle weigeren zijn forma tiepogingen voort te zetten. Dan zal een re geering moeten worden gevormd, hetzij oe- staande uit Roomsch-katholieken en socialis ten, of uit socialisten en communisten. VAN OVER DE GRENZEN De Grieksche regeering verzoekt de uit levering van Duitsche en Italiaansche oorlogs misdadigers. In Engeland ontwerpt men woningen van twee verdiepingen, die van geperst staal worden gemaakt. Ten noorden van Tokio ontdekten de Amerikanen een geweldige ondergrondsche Japansche vliegtuigfabriek, die nog niet pro duceerde. In Japan is een nieuwe vooruitstrevende partij gevormd, die parlementaire demo cratie, een constitueel keizerschap en strijd tegen het communisme nastreeft. Otto van Habsburg, de Qostenrijksche troonpretendent bevindt zich in Tirol, waar hij mag blijven zoolang hij geen revolutio naire activiteit ontwikkelt. In Hongarije is een nieuwe regeering gevormd onder leiding van Tildy, leider der k le in e boe ren partij Twee millioen Duitsche vluchtelingen - uit Hongarije en Tsjecho-Slowakije zullen binnen zeven maanden in de Amerikaansche zone worden opgenomen. Boeren krijgen de, rond slot Hohenwen- del in het Ertsgebergte, gelegen landerijen. Het kasteel wordt herstellingsoord. Het was in het bezit van gouwleider Wagner. De paus drong er bij de Italiaansche regeering op aan de ter dood veroordeelde fascisten niet om te brengen. Het geallieerd opperbevel droeg Japan op vóór 15 December rapporten te verstrek ken over de voedselvoorziening, de plannen de productie van voedsel te verhoogen en het feodale stelsel van grondbezit dat in Japan heerscht en de boerenbevolking tot slavernij doemde. De veiligheidsraad der Ver. Naties zal de lucht- en vlootsteunpunten, alsmede de meteorologische stations in het hooge Noor den controleeren. De beide Engelsche prinsessen zullen een vrijer en zelfstandiger leven gaan leiden nu de oorlog is afgeloopen, en met eigen ge kozen vriendinnen openbare voorstellingen bezoeken. en de sociale wetgeving in het algemeen in Nederland veel beter zijn dan in Amerika. Er is hier veel meer begrip voor en medeleven met het lot van de arbeiders. De stemming in Amerika ten opzichte van Nederland is zeer goed, zoodat wij zeker alle hulp mogen verwachten. Een van de belangrijkste successen boekten de Philipsfabrieken met Röntgenapparaten- voor materiaalonderzoek. Op bindend regee- ringsvoorschrift mochten voor het onderzoek van Braziliaansch kwarts, waaruit de kristal len voor radio-apparaten werden gefabriceerd ten behoeve van leger en marine, uitsluitend Philips-apparaten worden gebruikt en de fa brieken vervaardigden vaak 90.000 van deze kristallen per maand. Uiteraard blijven de Laboratoria in Eindhoven de belangrijkste, doch ik stel mij er veel van voor in verband met de internationale samenwerking tusschen de wetenschappelijke Philips menschen hier en overzee, aldus besloot dr Philips het on derhoud. Aangifte Ned. vorderingen op Ouifschland Moet vóór 30 November plaats hebben. (Officieele plubicatie) Onder verwijzing naar hetgeen reeds werd gepubliceerd door het Comm. Gen. v. d. Ned. Econom. Belangen in Duitschland wordt bekend gemaakt, dat thans de gelegenheid is opengesteld voor indiening van de vorde ringen op Duitschland met uitzondering van vorderingen inzake in effecten belichaamde waarden en die wegens geleden, oorlogs schade. De indiening moet geschieden ten kantore van het Ngd. Clearinginstituut Ro- kin 6 te Amsterdam voor 30 November 1945 op speciaal daartoe bestemde formulieren. De formulieren zijn verkrijgbaar bij het Ned. Clearinginstituut, de kamers van koop handel en fabrieken, bankinstellingen en soortgelijke. LUCHTPOST VOOR BULGARIJE, JOEGO-SLAVIë EN ROEMENIë. De directeur-generaal der P.T.T. maakt be kend, dat brieven en briefkaarten voor Bul garije, Joego-Slavië en Roemenië voortaan op Maandag. Woensdag en Vrijdag per luoht- dienst AmsterdamZurich worden verzon den, zonder dat daarvoor luchtrecht is ver schuldigd. Voor de overige stukken naar bo vengenoemde landen bedraagt het luchtrecht 5 cent per 20 gram. Russische geleerden hebben naast de mezotronen en electronen een derde bestand deel in kosmische stralen ontdekt, die zij van „aanzienlijk" belang achten. Harwich-boot vanochtend naar Engeland terug Op de reis naar Den Hoek 5 uur door mist vertraagd. Door den dichten mist kon de „Prague" gisteravond niet naar Harwich vertrekken. Eerst hedenmorgen omstreeks zes uur is het schip uitgevaren. Over de aankomst te Hoek van Holland werd ons te voren'gemeld: Na ruim 5 uur buitengaats te hebben gele gen vanwege de dikke mist, stoomde de „Prague" gistermiddag omstreeks één uur de pieren, van Hoek van Holland binnen, waar door de verbinding met Harwich weer tot stand was gekomen. Toen de 74 passagiers zich aan wal begaven, speelde het muziek corps „Hermandad" het „God save the King". Even over tweeën vertrok de boottrein via 'Rotterdam en Den Haag naar Amsterdam. Kapitein Baxter van de „Prague" vertelde, dat hij, ondanks zijn 25-jarige ervaring op deze lijn, nooit eerder het anker buiten de Waterweg moest laten vallen. Door de mist was de overtocht zeer bemoeilijkt. Binnen kort zal ook de dienst op Vlissingen worden hervat. Met de Stoombootmij Vlissingen zul len onderhandelingen worden aangeknoopt over dezen dienst, welke waarschijnlijk nog eenigen tijd op den Hoek zal blijven varen, in verband met de verwoestingen in de Vlis- singsche haven. NIEUWE NOBELPRIJSWINNAARS. De Nobelprijs voor natuurkunde is toege kend aan Wolfgang Pauli uit Princeton; die Voor literatuur kreeg de Chineesche dich teres Gabriels Mistral; de Duitsche profes sor Otto Hahn kreeg voor zijn onderzoekwa gen op het gebied der radioactiviteit den Nobelorijs voor de scheikunde voor 1944 en de Fin Wirtanen die voor het jaar 1945. Stopte Eva sokken? Tot de schatten, die men in Frankfort heeft gevonden, rekent men het dagboek van Eva Braun, de vrouw, die Hitiers echtgenoote zou zijn geweest. Een ander belangrijk overblijfsel acht men een paar wollen sokken, gevonden in Hitiers laarzen. Het staat echter niet vast, zegt Reuter, dat Eva Braun die sokken gestopt heeft. Men vindt het meer voor de hand liggen, dat de Führer nieuwe sokken aantrok, als hij door zijn oude heen gemarcheerd was. In het dagboek wordt op iedere blad zijde gewag gemaakt van Eva's groote passie voor Hitier. Een photoalbum heeft men eveneens gevonden. Behalve afbeel dingen van Eva Braun als klein meisje, bevat het een serie portretten van natio- naal-socialisten. Aan geldswaarden vond men 10 pond, 1000 dollar, RM 100.000 en nog wat klein geld. De overstroomde gebieden op Walcheren komen droog. Hier legt men reeds een dam aan, welke straks tot voetpad zal dienen voor de terugkeerende bevolking van deze straat. „Maar als je hoort wat ze in Tailand meemaakten"... (Van een onzer verslaggevers). Daar zit ie in de ouderlijke woonkamer: de marconist A. C. van de Brink uit Voor burg, vermagerd, geel-bruin, regelrecht teruggekomen uit de hel, die de Japanners van Singapore wisten te maken. Voor het eerst na acht jaar weer thuis! Ja, zegt hij, dat moet je willen. lederen keer opnieuw moet je het in jezelf zeggen: „Ik wil naar huis, ik wil naar huis." Hon derd keer op een dag zeg je dat tegen jezelf of je gezond bent of niet en al helpt het ook geen zier: je weet: als je het niet meer zegt, ben je verloren. Veel ziek geweest? Veel niet, maar wel erg. Beri-beri ge had. Heelemaal verlamd. Maar er weer bo venop gekomen. Je begrijpt zelf niet hoe het mogelijk is. En dan zijn verhaal: Met een tankboot naar Java. Aankomst ongeveer gelijk met de Jappen. Ondergedoken op een onderne ming om uit hun vingers te blijven. Daar kwam na een half jaar de veldpolitie aan de deur. Öf er geen heeren waren? Ja, die waren er. Mee naar het kamp „Sterre der zee" in Bandoeng en diaar tot 1944 burger geïnterneerde. Dat ging, maar daarmee heb je alles gezegd. Geslagen werd er, maar niet gewerkt. Dat behoefden burger-geïnterneer den niet te doen. Toen kwamen de Jappen er achter, dat van de Brink en z'n collega's zeelieden waren en mitsdien tot den staat van krijgsgevangene moesten overgaan. Daarmee begon de ellende. Slecht eten, veel slaag, geen geneesmiddelen voor de zieken mi als gevolg van dat alles: snelle verma gering bil allemaal. Er scheen een eind aan het kwaad te komen, toen allen naar een militair kamp bij Batavia werden gebracht. Tot groote verrassing van iedereen was het eten daar prima. Er waren zelfs etra'tjes. Maar de aap kwam al gauw uit de Japansche mouw. Dat was alleen om de mannen zoo snel mogelijk fit te krijgen voor verschrik kelijk zwaar werk in Singapore. Een klein schip van 900 tot 1000 ton bracht 1000 man naar het liefelijk oor^. „We werden in rui men getrapt en mochten, eenmaal op zee, soms even luchten, maar je hing en stond gewoon boven op elkaar. Rusten kon je alleen als een ander z'n zitplaats aan je afstond en don nog met de knieën opge trokken." In het kamp op het kleine eiland voor Singapore, waar allen in gestuwd werden, begon de grootste ellende. „Er moest een dok gegraven worden en daarvoor dienden de gevangenen aan te treden: iederen avond om tien uur vertrok de nachtploeg om eerst den volgenden morgen tien uur terug te komen. In dien tussohentijd: graven met den patjol, een houweel-vormige schop; een kwartier rust en een Jap achter je, met een stok. Hij sloeg erop als 't hem niet gauw genoeg ging Naakt, blootsvoets, ziek, vuil en verhongerd stonden we daar in den blub ber: jonge zeelieden, maar ook kapiteins van onze Indiëvaarders, in deii zeedienst ver grijsd. In een ommezien hadden er van de 1050 man 600 man malaria. Het gewicht daalde tot 45 50 kg. En ziek of niet ziek, op het appèl moest je komen, al sidderde je ook van de koorts. Als het heel erg was, zooals met de beri-beri-patiënten, kwam je in 't hospitaal, waar eigen artsen een ho- peloozen strijd voerden tegen infectieziekten en ondervoeding met onvoldoende medicij nen en geïmproviseerde verbandmiddelen tegen de verschrikkelijkste wonden. In dien toestand vonden de geallieerden onze gevangenen. „We wisten dat ze komen zouden, daar voor'zorgde onze nooit ontdekte radiodienst. Onbegrijpelijk groote kerels leken het ons, die gewend waren aan che pruts Jappen met hun kromme beenen. Zij hadden zooveel voedsel en medicijnen bij zich, dat er in een ommezientje weer allerlei .kwaaltjes wa ren, want geen mensoh kon het verdragen. De Jappen zijn toen gelukkig flink afgerost en wij konden er van tusschen gaaneerst naar Ceylon, later naar Cairo en Engeland. En overal hartelijke menschen, schoone en goede en later warme kleeren, schoenen, sokken, te veel om on te noemen. Ennu thuis: bloemen en bekende gezichten, want ze willen je allemaal zien." En na dit relaas een mannelijk besluit: ,,'t Was erg, maar als je hoort, wat ze in Thailand meemaakten! Dan ga je door den grond. Beslist." Men verwacht, dat de nieuwe Hongaar- sche regeering spoedig door de geallieerden erkend zal worden. Met de Oostenrijksche is dat reeds het geval. De kruitfabriek Kaufbüren bij Frankfort is Maandag opgeblazen. Spanje en Ierland hebben de beschikking over meer benzine gekregen, zoodat de auto mobilisten daar weer vxy kunnen rondreden. Kerk en School NED. HERV. KERK. Beroepen: te Drachten, J. van Ros- sum te Terwolde; te Twijzel, J. H. van Dijk te Pietersbierum. Aangenomen: naar Haarlem-Schoten (3e pred.pl.), G. Koch te Leiderdorp; naar Hilversum, J. Loos te Workum, die be dankte voor Groningen (lile pred.pl.); naar Putten, G. Boer te Eemnes-Buiten, die be dankte voor Rijssen. Bedankt: voor Badhoevedorp (2e pred.pl.), A. J. de Jong te Ederveen. Geref. Kerken Drietal: te Goes, Th. A. van Andel te Oost- en West-Souburg, M. de Boer te Oude- schoot en C. Stampe, Pernis. Tweetal: te Overschie, W. A. Krijger te Oostwolde en A. C. van Nood te Ouderkerk a/d IJssel. Beroepen: te Breukelen en Hardenberg N. B. Knoppers te Lóllum; te Krabbendijke cand. P. de Bruyn te R'dam-Charlois. Aangenomen: naar Midwolda, W. H. J. de Boer te den Andel; naar Watergraafs meer, J. Dijk te Winsum-Obergum. Geref. Kerken art. 31 K.O.) Bedankt: voor Bunschoten-Spakenburg W. Scheele te Zwijndrecht. Chr. Geref. Kerk Aangenomen: naar Meppel, J. Over- duin te Franeker. BEVESTIGING EN INTREDE. Ds' E. J. Oomkes, gekomen van Eefde- Gorsel, deed zijn intrede bij de Geref. Kerk te Wolfheze, met een preek over Joh. 21 15- 17. Bevestiger was ds H. van Minne te Am sterdam. Na bevestigd te zijn door ds J. Gilïe- baard, verbbnd ds P. Kuyper, voorheen te Aalten., zioh aan de Geref. Kerk te Zeist, waarbij hij tot tekst had gekozen Hebr. 3 6b. Ds J. Scholten, gekomen van Meedhuizen, deed na bevestiging door ds G. Jansma van Opwierde, zijn intrede bij de Ned. Herv. Gem. te Middelstum, met een preek over Joh. 3:16. NIEUWE PREDIKANTSPLAATSEN. Het prov. kerkbestuur van Noord-Holland heeft de vestiging van een 33e predikants plaats bij de Ned. Herv. Gem. van Amster dam goedgekeurd. Te Doorn is bij de Ned. Herv. Gem. een tweede predikantsplaats gevestigd. UIT DE GEREF. KERKEN (art. 31 K.O.) In den kring van de predikanten der Geref. Kerken naar artikel 31 heeft zich een comité gevormd om te komen tot de op richting van een eigen predikantenvereeni- ging, wijl men van oordeel is geen lid te kunnen blijven van de Vereeniging van pre dikanten bij de Geref. kerken in Nederland. Het comité bestaat uit de predikanten ds D» v. Dijk te Groningen, voorzitter, ds J. Smelik te 's-Gravenhage-Loosduinen, seer., dis J. Groen Jr. te Bilthoven, ds Herm. Knoop te Delfshaven en ds H. Meulink te Enschede. Het ligt in de bedoeling jn Januari a.s. te Kampen een constituee rende vergadering te houden wijl vele predikanten dan toch in Kampen aanwezig zullen zijn ter gelegen heid van de inauguratie van de nieuwbe noemde hoogleeraren aan de Theol. Hooge- school aldaar. Te Emmen hebben 40 belijdende leden der Geref. Kerk de acte van vrijmaking ge- teek end, die nu eigen godsdienstoefeningen houden. De kerkeraad der Geref. Kerk (art. 31 KT. O.). te Leiden heeft besloten met in gang van Zondag a.s. eiken Zondagmid dag godsdienstoefeningen te houden in de W. de Zwijger kerk te Oegstgeest en 's avonds te Leiderdorp, in welke beide diensten dan zal voorgaan ds A. Veldman van Leiden. Voorts vernemen wij, dat het in de bedoe ling van den kerkeraad der Geref. Kerk (art. 31 K.O.) te Lisse ligt binnen niet al te langen tijd over te gaan tot het beroepen van een eigen predikant. Ds R. Brands, Geref. pred. te Gameren heeft zich met de meerderheid van zijn ker keraad vrijgemaakt doch met de minderheid een minnelijke schikking getroffen inzake de kerkdiensten. DE KANSELBOODSCHAP. De kanselboodschap die 27 Oct. j.l. in alle R. Kath. en Prot. kerken is voorgelezen heeft in meerdere Geref. kerken bezwaar ontmoet. De kerkeraad der Geref. Kerk van Steen wijk heeft uitgesproken, dat hij gaarne gezien had dat de inhoud van de boodschap zuiver gesteld was geworden. Hij besloot een schrijven aan deputaten te zenden waar in aangedrongen wordt op spoedige en rechtvaardige rechtspraak. De classis Gro ningen besloot deputaten voor de corres pondentie met de Hooge Overheid te ver zoeken er bij de overheid krachtig op aan te dringen dat het gebod Gods om grove zonden tegen het zesde gebod met den dood te straffen, strikt worde gehandhaafd. PADVINDERS-KERKDIENSTEN. De kerkeraad der Ned. Herv. gemeente te Vianen heeft besloten, om op verzoek van den hopman der Chr. Padvindersvereeniging een maandelijksohe Jeugddienst voor Pad vinders (sters) te houden.. Het is een dienst waartoe ook buitenkerkelijke vereènigingen, zooals de A.J.C. en jeugdclubs worden uit genood igd. PROMOTIES DELFT. Gepromoveerd tot dr in de tech nische wetenschap: M. van Waarden, op een proefschrift getiteld: „De absorptie van en kele gassen en hun binaire mengsels aan. vaste stoffen". Eveneens is tot dr in de tech nische wetenschap gepromoveerd: ir W. F. Koiter, op een proefschrift getiteld: „Over de stabiliteit van het elastisch evenwicht". NIJMEGEN. Aan de R.K. Universiteit i3 gepromoveerd tot doctor in de letteren en wijsbegeerte M. Arts, ord. corm., geb. te Boxmeer en tevens tot doctor in de letteren en wijsbegeerte P. Steur te Volendam. ACAD. EXAMENS AMSTERDAM. Vrije Univ. Geslaagd doet. ex. rechten: F. A. Bruinsma, Amster dam en J. G. N. de Hoop Scheffer, Amster dam. GRONINGEN. Geslaagd cand.ex. genees kunde: H. J. Zijlker, H. L. Hoekstra en J. Moll; bevorderd tot arts: I. Pr n«loo, geb. te Pretoria, B. Molanus en A. H. Jansen. NIMEGEN. Geslaagd doet. ex. Rechten, J. W. M. Ellis uit Curagao. UTRECHT Geslaagd doet. ex. genees kunde 2e gedeelte mej. L. Hemmes, N. P. Rijk, L. Ohaillet, mej. Duinker. A. Lam berts en H. J. Crucq. KERKELIJKE EXAMENS Het prov. kerkbestuur van Noord-Holland heeft tot de Evangeliebediening toegelaten de heeren J. van Dok en G. W. Yzerman. beiden te Haarlem. UNIVERSITAIR LEVEN IN DUITSCHLAND. De Technische Hoogeschool in Darmstadt zal voor het wintersemester in alle afdeelia* gen weer geopend worden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1945 | | pagina 2