Kleeren en huisraad straks op afbetaling NIEUWE LEIDSCHE COURANT WOENSDAG 14 NOVEMBER 1945 Voor hen die iedere koopkracht missen (Vervolg min. Lieftinok over de geldsaneering) Naast de zooeven genoemde moreele winst geven ook de economische gevolgen van de geldsaneering reden tot voldoening. De hoe veelheid bankpapier die tot nog toe in om loop is gebracht, vertegenwoordigt een waarde van bijna 900 millioen gulden. Het bedrag, dat op de girale rekeningen staat, sahat ik op ongeveer het dubbele. Tezamen beteekent dit, afgezien van de zilverbons en het zinken geld, een circulatie van ruim 2% milliard. De waarde van het volksinkomen kan men bij den huidigen bedrijvigheids- graad en het thans bestaande prijsniveau. berekend op jaarbasis op ongeveer 5 milliard gulden ramen, zoo dat de geldcir culatie zich naar ruwe schatting thans tot het vol'ksinkomen verhoudt als 1 tot 2. Naar vooroorlogschen maatstaf gemeten is deze Verhouding aan te merken als de normale. Dat dit resultaat reeds na vijf weken kon worden bereikt, is zeker verheugend te noe men. Men mag aannemen, dat het nationale inkomen zich bij voortduring in stijgende lijn beweegt. Dit rechtvaardigt een verdere uitbreiding van den geldsomloop, die in den vervolge, nu het evenwicht ongeveer schijnt te zijn bereikt, echter zoodanig in de hand moet worden gehouden, dat de stijging van het nationaal inkomen en van de geldhoe- veelheid zooveel mogelijk evenwijdig loopen. Een grootheid, die wij daarbij niet in de hand hebben, is de omloopsnelheid van het geld. Hoe trager de omloopsnelheid is, d.w.z. hoe grooter de geldvoorraden zijn, die de bevolking in kas (of in de kous) wenscht te houden, des te meer geld is er noodig om het economisch verkeer vlot te doen verloo- pen, wil de totale geldhoeveelheid binnen verantwoorde perken blijven, dan moet de omloopsnelheid niet gaan vertragen, maar integendeel tot het normale, dat wil in dit verband zeggen tot het vooroorlogsche tempo worden opgevoerd. Daarvoor is noo dig, wat het girale geld betreft, dat de op drachten tot overschrijving binnen enkele dagen worden uitgevoerd, en wat het bank en miuntpapier aangaat, dat de poging om dit op te potten verdwijnt. GIREER NIET BENEDEN DE f25. Met het oog op de overbelasting der ban ken doe ik een ernstig beroep op u allen om bedragen onder de f 25 voortaan niet meer per giro-overdracht, maar met bankbil jetten en zilverbons te betalen. Dit zal een enorme ontlasting van de banken beteeke- nen en aan het inhalen van den achterstand, die hier en daar nog bestaat, ten zeerste ten goede komen. Daarom zal men er goed aan doen niet meer papiergeld in kas te houden, dan voor het doen van kleine uitgaven nood zakelijk is. Op dit oogenblik is er vergeleken met vroeger een zekere wanverhouding tus- schen de hoeveelheid papiergeld en giraal- geld, die in omloop zijn. Hieraan zal kunnen worden tegemoet gekomen door het papier geld ten koste van het giraalgeld nog wat te vermeerderen. Om dit te bereiken, zal ik de uitgifte van het nieuwe papiergeld voors hands nog geleidelijk doen voortzetten, tot dat de werkelijke behoefte van het verkeer daaraan voldoende zal zijn bevredigd. Vrees voor een blijvende schaarschte in deze geld soort behoeft er dus niet te bestaan, en voor een hoogere waardeering van het papier geld dan aan het giraalgeld wordt toegekend ontbreekt elke grond. Als iemand voor een schaap vraagt f 75 in bankpaoier of f 150 in giraalgeld en dit dier is slechts f75 waard, dan maakt hij zich schuldig aan woekerprak- tijken en wordt door hem het vertrouwen in het girale geld geschaad. Ofschoon in Engeland en Amerika het elkaar betalen via de banken veel meer toegepast wordt dan hier te lande, ligt het allerminst in mijn bedoeling de burgerij de girale betalingsgewoonte op te dringen. Zoo dra de algemeene toestand dit mogelijk maakt, zal de dam tusschen de girale reke ning (waarover slechts door overschrijvin gen kan worden beschikt) en het gereede gek! (dat van hand tot hand gaat) worden doorgestoken. Dan zal men het girale geld naar eigen voorkeur weder in papier geld kunnen omzetten. Daarvoor acht ik het ge schikte moment echter nog niet gekomen, ofschoon geen dag langer zal worden ge wacht dan noodig is. DE ZORGEN DER KLEINE LIEDEN EN PENSIOENTREKKERS. Hierna stond spr. nog even stil bij de moei lijkheden, die de banken ook hierdoor weer ontmoeten om zich dan te bepalen tot den „kleinen man", d.w.z. de kleine zaken, pen sioen tr ekk end en en renteniers. Voor zoover kleine zaken in moeilijkheden geraken, we gens gemis aan voldoende vrij bedrijfskapi taal, zal een ruimere deblokkeering worden toegestaan onder de noodige waarborgen dat misbruik wordt voorkomen. Overigens zijn deze zaken er zeer mede gediend, indien hun cliënten in afwijking van hetgeen vroeger misschien gebruik was, de aangeboden reke ningen snel betalen. Langs dezen dubbelen weg zullen de bezwaren voor de genoemde groep in hoofdzaak zijn te ondervangen. Ten aanzien van de ge-pensionneerden schuilen de moeilijkheden vooral in liet feit, dat de groote pensioen-betalende instellin gen hun geheele betalingssysteem hebben in gesteld op gebruikmaking van de giro, ter wijl, zooals ik eerder reeds heb vermeld, met name de postcheque- en girodienst niet in staat is gebleken in de praktijk een verschil te maken tusschen een girale en een „vrije" rekening, waarbij dan onder het laatste moet worden verstaan een rekening, waarvan men het geld naar believen kan opnemen. Voor- loopig is daarvoor de oplossing gevonden, dat iedere rekeninghouder bij den postchè- que en girodienst (en voor spaarbanken geldt hetzelfde) die kan aantoonen, dat hij over onvoldoende vrije middelen uit andere bronnen beschikt om in zijn levensonder houd te voorzien, f50 in de veertien dagen ten laste van zijn rekening in contanten kan opnemen. Ik erken, dat deze regeling niet bevredigt, daarom heb ik opdracht gegeven de toegelaten uitbetalingen van f50 per Veertien dagen tot f100 te verhoogen. GEMETEN MET TWEE MATEN. Im dit verband stel ik er prijs op een opmerking te maken naar aanleiding van een tot mijn ministerie gericht verwijt, dat een niet onbelangrijk bedrag aan achter stallige rente dat ten gunste van de Ne- derlandsche obligatiehouders van een groote onderneming met internationale werkings sfeer was opgeloopen onlangs aan deze obligatiehouders in vrije guldens is uitbe taald. Tegen den achtergrond van de be perkte vrijgave van het girotegoed, die ik zoojuist vermeldde, heeft men met het oog op dit geval gesproken van „meten met twee maten." Ik aarzel niet om te zeggen, dat ik dit geval betreur. Niemand treft hier eenig ver deze uitbetaling eerst bekend is geworden uit de pers, is zij geschied op grond van een algemeene aanwijzing betreffende het beschikbaarstellen van gelden ten behoeve van de voldoening van schulden, die niet eerder konden worden betaalbaar, gesteld, een aanwijzing door mij persoonlijk goedge keurd', die op dit punt de door mij aange kondigde gedragslijn niet nauwkeurig ge noeg dekte. Van eenige kwade trouw is bij geen der betrokkenen ook maar de minste sprake geweest, een scherp onderzoek heeft dit overtuigend aangetoond. De aanwijzin gen zijn op dit punt inmiddels verduidelijkt, zoodat een herhaling is uitgesloten. VOOR DE ARMSTEN KLEEREN EN HUISRAAD OP AFBETALING. Tot de vraagstukken, die mij na de reeds genoemde op het oogenblik het meeste be zig houden, behoort het vrijgeven of ver schaffen van de noodige middelen ten be hoeve van een aanvulling van de linnenkast, nieuwe bovenkleeding, schoeisel, huisraad, enz.Oorlogsslachtoffers zullen daarvoor ge bruik kunnen maken van de tegemoetko ming wegens oorlogsschade, doch ook vele anderen behoeven dringend aanvulling van kleeren e.d. Een deel van hen zal over ge blokkeerde tegoeden beschikken, waarvan voor dit doel een bedrag zal worden gede blokkeerd. Doch een ander deel ontbreekt het aan de noodige koopkracht in welken vorm dan ook. En het is toch een klem mende sociale eisch, dat ook laatstgenoem de groep aan het allernoodzakelijkste gehol- Spr. deed daarom een ernstig beroep op alle overheidspersoneel om zelfs geen gulden onnoodig uit te geven. PARTICULIEREN KUNNEN GEBLOKKEERD GELD TOT f 300 IN SP AARCERTIFICATEN OMZETTEN Behalve de grootboekinschrij vingen staan de spaarcertificaten op stapel als mogelijke bestemming van het geblokkeerde geld. Het ligt in het voornemen om alle particuliere personen en de bedrijven, die in een tech nisch woordgebruik „geen lichaam" zijn, in de gelegenheid te stellen voor een bedrag van maximaal f 300. - daarin deel te nemen. In tegenstelling tot de inschrijvingen op het grootboek zullen deze certificaten overdraag baar zijn, zij het in eenigszins beperkte mate. Op deze wijze kan worden bereikt dat het kapitaalverkeer weer een bescheiden be gin maakt Ook deze certificaten zullen rente dragend zijn, doch een veel korteren loop tijd hebben dan de grootboekinschrijvingen. Ook zij zullen voor de betaling van bepaalde belastingen kunnen worden gebruikt. HERVATTING DER EFFECTEN REGISTRATIE De hervatting van het kapitaalverkeer heeft in het algemeen mijn bijzondere aan dacht. Op een bepaald gebied, n.l. dat van het effectenverkeer, staat de effecten-registratie die al veel te lang op zich heeft laten wach ten, daaraan helaas nog in den weg. Zeker niet tot mijn genoegen heb ik mij onlangs ge noodzaakt gezien in verband met de overbe lasting van de banken, tengevolge van het drukke girale verkeer, de vereeniging voor den effectenhandel uit te noodigen de voor inlevering van effecten voorloopig te staken. Ik begrijp dat dit voor de cornmissionnairs Al zijn we nog niet allemaal zóó arm als deze menschen, toch heeft minister Lief- tinck nog eens duidelijk te verstaan gegeven, dat we er alleen met hard werken weer bovenop kunnen komen. Wüt dan my persoonlek, waat hoewU mij worden lund gebracht.Ttadiëi? pen wordt. Daarom zal voor hen een afbe talingsregeling moeten worden ontworpen, die naar wij hopen gereed zal zijn als de goederen beschikbaar komen HEFFING VAN OORLOGSWINST OP 4 MILLIARD GLD. GESCHAT. Ook de voorbereidingen van de maatrege len tot het geven van een meer bevredigende bestemming aan de tegoeden, die niet kun nen worden vrijgegeven, maken thans goe den voortgang. Het ontwerp betreffende een vermogens- aanwasbelasting in den vorm van een hef fing-ineens van de tijdens den oorlog ver kregen vermogensvermeerdering, is gereed en in handen gesteld van de belasting adviescommissie. Zoodra het daarvan wordt terug ontvangen, zal het aan de normale, zg. parlementaire behandeling van een wets ontwerp worden onderworpen. Volgens een zeer ruwe schatting zal de opbrengst van deze heffing op basis van de regeling zooals zij thhns luidt, ongeveer 4 milliard gulden bedragen. Voor de betaling daarvan zullen naast geld ook effecten en andere waarden in aanmerking komen. Zooals u reeds weet, staat verder ook een algemeene vermogensheffing op het pro gramma. Goed gebruik vereischt, dat ik u over de voorgestelde bepalingen, waarin deze heffingen zijn vervat, thans nog geen nadere mededeelingen doe, daar de door de Grondwet aangewezen instanties daarover eerst nog rjjoeten worden gehoord. STAATSLEENING AD 3 PCT. OP KOMST De voorgenomen staatsleening heeft vas ten vorm verkregen. Ik heb hiervoor de fi guur gekozen van een inschrijving op een bijzonder grootboek, waarop de rente 3 pet. zal bedragen. Deze inschrijvingen zullen kunnen worden aangewend voor de betaling van bepaalde, nader aan te wijzen belastin gen, waaronder de zoojuist genoemde hef fingen. Het openen van deze mogelijkhe'd om geblokkeerde tegoeden, die thans bij de banken slechts een zeer veel lagere renfe opleveren, om te zetten in 3 pet. schuldvor deringen op den staat, beschouw ik urgent in verband met de inkomstenderving, i:e thans door velen wordt geleden, en met de stijgende behoefte van het zakenleven om credieten op te nemen, waarvoor het ook rente betalen moet. De opbrengst der in schrijvingen op dit grootboek zullen dienen tot consolideering van de vlottende staats schuld, die een bedrag van bijna f 9 mil liard beloopt. Reeds thans doe ik een drin gend beroep op hen, die daarvoor in aanmer king komen, om, wanneer de inschrijving wordt geopend, daarvan op ruime schaal ge bruik te maken. De rente moge wat minder aantrekkelijk zijn dan die, waaraan men zich heeft gewend, zij bevindt zich nog op een belangrijk hooger peil dan in de angel- saksische landen, aanvaard is De staats schuld van ons land is zoo enorm gestegen, <ïat het handhaven van h^t bestaande rente peil een te zwaren last op de schouders zaï leggen van onze verarmde volkshui shoud' ïg en het staatsbudget dood zou drukken. Hier wordt van de beleggers ongetwijfeld een offer gevraagd, maar dit wordt gedaan in de overtuiging, dat het gevraagd worden mag en moet. Bovendien hebben de kapitaal bezitters er in de eerste plaats een overwe gend belang bij. dat de staatshuishouding wordt gesaneerd om inflatiegevaren af te wenden. Een lagere rente voor nieuwe lee ningen zal waarlijk niet de eenige maatregel zijn, die genomen moet worden om de staats- begrooting geleidelijk weer in evenwicht te brengen. Vérgaande bezuinigingen, ook op andere posten, zijn daarvoor noodzakelijk. Hoewel niet kan worden ontkend, dat op 'dit gebied nog een Sisyphus-arbeid is te ver richten, verlieze men hierbij niet uit het oog, dat deze regeering een erfenis heeft moeten overnemen, die niet zonder groote belangen te schaden in e e n slag kan worden geliqui deerd, en dat zij staat voor de dubbele taak, om een geweldig herstelwerk ten uitvoer te leggen, wat ons land weer tot productie voor de binnenlandsche markt en voor uit voer m staat moet stellen, terwijl tegelijker tijd de opbouw en mobilisatie van leger en vloot van den grond af in een ijltempo moet die reeds zoo lang hebben moeten wachten, op een hervatting van hun bedrijf, een zware teleurstelling heeft beteekend. Ik heb echter inmiddels te bevoegder plaatse doen weten, dat ik tegen een hervatting der inlevering van effecten, daar waar dit practisch mogelijk is, geenerlei bezwaar heb, zoodat ik hoop en verwacht, dat de belanghebbenden in onder ling overleg spoedig tot een accoord zullen komen om deze boot weer vlot te brengen. Ook voor het maken van een begin met een beperkt beursverkeer liggen de voorwaarden gunstig. Kerk en School NED. HERV. KERK. Beroepen: te Almelo (vac. P'h. War ners), K. Roubos te Culeniborg; te Amster dam (vac. prof. dr K. H. Miskotte), A. Aj van Ruler te Hilversum; (als pred. voor de varende gemeente), K. H. Kroon te Amster dam; te Guyk. cand. M. H. Schrale, hulppred. te Breukelen; te Huissen (bij Nijmegen), cand. C. van Zeben, te Zutfen; te Oost er- land, C. H. van Willenswaard te EUewouts- dïjk. Bedankt: voor 's-Gravendeel, ds ir D. Harteveld te Vleuten; voor Obdam en Hens- broek, W. A. Kestein te Graft-De Rijp; voor Rotterdam-Kralingen (vac. G. van Veldhui zen), J. J. Poldervaart te Vriezenveen. GEREF. KERKEN. Tweetal: te Woerden (2e pred.pl.), H. de Moor te Boskoop en H. W. Wierda te Soest. Beroepen: te Marienberg, K. D. Ger- ber te Kootwijkerbroek; te Ulrum ,J. G. Marseille te Hoogersmilde; te Woerden, H. W. Wierda te Soest. Aangenomen: naar Onderdendam, H. R. Groeneveld te Kolliumerpamp, die be dankte voor Emmer-Compascuum; naar Cubaard (als hulppredikercand. H. Veen- stra te Arum. Bedankt: voor Bolsward, C. Verspuij te Ru iner vAld -Koekangevoor Lioessens, W. H. J. de Boer te Den Andel (Gr.) GEREF. KERKEN (art. 31 K.O.) Beroepen: te Hoek (Z. Vi.), cand. A. J. Moggre te Sohoondijke. Aangenomen: naar Almelo, R. Kol- stra te Sohermerhorn, thans hulppred. te Kampen. CHR. GEREF. KERK. Beroepen: te Almelo, D. Biesma te Drogeham. HERST. EVANG. LUTH. KERK. Aangenomen: naar Hoorn, prop. A. Vermeulen te Amsterdam. BAPTISTE GEMEENTEN. Beroepen: te Muntendam, J. Hekhuis te Hoogezand. Bedankt: voor Hengelo, G. W* Tijman- te Sneek. UIT DE NED. HERV. KERK. De kerkeraad der Ned. Herv. gem. van Loosduinen besloot na een diepgaande be spreking in verband met het programma van de kerkeweek voor iedereen, dat alleen die vrijzinnige predikanten als sprekers kun nen worden gevraagd die medewerken in het groote geheel van Gemeente-opbouw en de Doornsche stellingen aanvaarden als uit gangspunt van het kerkelijk gesprek. Na een theologisch debat gaf de kerkeraad zijn vertrouwen aan de commissie en stemde er in toe dat de vrijz. dr J. M. v. Veen van Rijswijk of bij diens verhindering ds E. H. Ruitenberg zal worden gevraagd. Het be sluit viel zonder stemming, want zij die be zwaren hebben conformeerden zich en zul len op hun wijze medewerken aan de ker keweek, met name wat betreft de nazorg onder de buitenkerkelijken. PERSONALIA. Prof. dr. D. J. Steenhuis, die benoemd is tot buitengewoon hoogleeraar in de faculteit der geneeskunde aan de Leidsche Universi teit, waar hij onderwijs zal geven in de röntgenologie en stralentherapie, heeft dit ambt aanvaard met een rede in l^et groot- auditorium van het Academiegebouw over „Stralenbehandeling en gezwellen". NOTARIEEL EXAMEN. 's-GRAVENHAGE, 13 Nov. Geslaagd voor het le deel W. Westbroek, Rotterdam en P. W. Strootsman, 's-Gravenhage. 0e Gau'le gekozen a's president van Frankrijk Alle partijen als één man achter hem. Generaal de Gaulle is gisteren door de Assemblee Constituante eenstemmig gekozen tot president van de voorloopige Fransche regeering. Namens de M. R. P. werd het woord ge voerd door Teitgen, namens de S. F. I. O. door Vincent Auriol, namens de communisten door Jacques Duclos, namens de rechtsche groepen door Louis Dumat en namens de rad. socialisten door Herriot, die zich be perkte tot de mededeeling, dat de radicaal socialisten htm stem zouden uitbrengen op generaal de Gaulle. De Gaulle werd gekozen met 555 stemmen. Een lid van de vergadering onthield zich van stemming. Na zijn verkiezing heeft de Gaulle een ver klaring gepubliceerd, waarin hij de voor waarden uiteen zet, waarop hij bereid is de nieuwe Fransche regeer in g te leiden. De Assemblée moet ten eerste de regeering toe staan onafhankelijk en met gezag, te taak, waarvoor zij gesteld is, aan te vatten. Zij moet haar taak beperken tot de praktische mogelijkheden en ondergeschikt maken aan hetgeen het eerst noodig is. Het opstellen van een constitutie en het behandelen der begrooting. Ten derde moet de regeering be schikken over de samenwerking van alle partijen in de Assemblee. Na de verklaring van de Gaulle nam de oudfrontstrijders en al degenen die voor oudfrontstrijdrs en al degenen die voor Frankrijk en voor géneraal de Gaulle geleden en gestreden hebben geproclameerd worden tot personen, die zich bijzondere verdiensten jegens het vaderland hebben verworven. Churchill luncht met de Gaulle. Gisteren heeft Churcliill, die te Parijs ver toeft, met generaal de" Gaulle geluncht. Boerenpartij in Hongarije verre weg domineererd De Hongaarsche partijleiders zijn tot over eenstemming gekomen omtrent de vorming eener coalitieregeering van de drie groote partijen: kleine-boeren-partij, socialisten en communisten. Als leider van het kabinet zal optreden de leider der kleine-boeren-partij, Zoltam Tildy. Zijn partij zal zeven porte feuilles beheeren, o.w. die van buitenland- sche zaken, binnenlandsche zaken, defensie, bevoorrading, wederopbouw. De socialisten kregen justitie, industrie en handel, de com munisten financiën, verkeer en sociale zaken. Laatstgenoemden blijven in aanhang verre achter bij de kleine-boeren-partij, die onbe twist aan den kop gaat. RAZZIA IN DUITSCHLAND. Te Gelsenkirchen zijn bij een door de Duitsche politie, met hulp van Britsche pant sereenheden gehouden razzia een 200-tal „ar- beidsschuwen" ingerekend. BRITSCH-AMERIK. SAMENWERKING INZAKE PALESTINA. In een officieele verklaring over Palestina kondigde Bevin een Brïtsch-Amerikaansche samenwerking aan onder een wisselend voor zitterschap. Men wil de kwestie der Euro- peesohe Joden onderzoeken en in het licht daarvan het Palestijnsche vraagstuk. Koningschap in Joepo Slavië uitgeschakeld Als gevolg van de jongste verkiezingen. Radio Belgrado heeft de volgende verkie zingsresultaten in de voornaamste Joegosla vische steden bekend gemaakt: in Belgrado stemde 81 pet, te Zagreb 83 pet, te Serajewo 87 pet en te Split 96 pet van het kiezerscorps vóór het Nationale Front, dus vóór maar schalk Tito. Een Reuter-oorrespondent schrijft, dat de Joegoslavische verkiezingen, te oordeelen naar de berichten zonder gebruikmaking van intimidatie en onder zoo goed mogelijke voorzorgen voor geheime stemming gehou den, een overweldigenden steun voor het regiem van maarschalk Tito hebben opgele verd. De uitslag beteekent een mandaat tot het vervangen van het koninkrijk Joego-Sla- vïë met zijn Servische overheersching, door een bondspolitiek, op basis van gelijkheid in status van de zes samenstellende provin cies: Servië, Kroatië, Slovenië, Bosnië, Mon tenegro en Macedonië. De oude Servische, Kroatische en Sloveensche partijen zijn thans definitief vervangen door de partijen van het nationale front, dat in nauwe samenwerking met de communisten is gevormd. BRITSCH BESTUURSCENTRUM NAAR HAMBURG Het bestuurscentrum in de Britsche bezet tingszone wordt overgeplaatst naar Hamburg. Dit staat in verband met de opvolging van Montgomery door een kabinetsminister als opperste chef in Duitsehland. -- Morgen wordt in Parijs een bijeenkomst gehouden van afgevaardigden van de Roode Kruisorganisaties uit 52 landen. VAL VAN SOERABAJA WELDRA VERWACHT. Al wordt er door de extremisten in Soera baja nog sieeds fanatiek gevochten, toch wijst alles er echter op, dat we zeer binnen kort de algeheele zuivering van Soerabaja kunnen verwachten. Ondanks het vuur van Ind. sluipschutters, dringen de Britsch-Indi- sche infanteristen steeds verder vooruit, ter wijl geallieerde tanks de Indonesiërs uit de stellingen verdrijven. Wederom hebben een aantal vliegtuigen van de R.A.F. huizen, straten en nationalistische concentraties in de omgeving van Soerabaja aangevallen Bij den strijd zijn ook enkele Japanners gesneu veld, terwijl 700 vluchtelingen, w.o. Europee- sche en Indische vrouwen, Soerabaja hebben verlaten en zich in veiligheid bevinden. Voor Radio Soerabaja hebben Zwitsersche, Deen- sche. Hongaarsche en Russische burgers ge protesteerd tegen 't zonder onderscheid bom bardeeren van onschuldigen van alle natio naliteiten. In het gebied van Batavia heb ben de Britten tot nu toe 1300 Japanners ont wapend, terwijl de Jap. generaals Negano en Yamamoto hedenmorgen hun zwaarden aan de Britten hebben overhandigd. Hedenmorgen arriveerde de Nederlandsche vrachtvaarder „Van Heutsz'' te Batavia met geëvacueerden uit Semarang, terwijl de ..Prinses Beatrix" vijfhonderd mannelijke en vrouwelijke vluchtelingen bracht uit Soera baja, waaronder een aantal zwaargewonden. BERICHT. Het slot van den gisteren gepubliceerden brief uit Batavia moet wegens plaatsgebrek tot morgen overstaan. Red.

Nieuwe Leidsche Courant | 1945 | | pagina 2