'lieutuc £Viïlsrtjf (Imiranl Deed Soekarno beroep op Truman en Attlee? Minister Vos over glas, kolen en nog wat TOD, BEGRIP EN VERZOENING LDist <11 serie: 1 April 192015 October 1941 VRIJDAG 9 NOVEMBER 1945 Se Serie: le Jaarrang vanaf T Md 1945, No. 155 Abonnementsprijzen ƒ0.26 per week 1.10 per maand ƒ3.25 per kwartaal Hoofdredacteur: H. DIEMER Redactie: B. VAN DER ROS Christelijk-TSationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken Bureaux Redactie eo Administratie: HOOIGRACHT 35. Telefoon 22710 Postrekening 5 8 9 3 6 „Stmtiüastidj Is to te^genspsrtj nujn bert i Wederom een Britsch officier vermoord Volgens een te New-York uit Batavia ont vangen telegram, zou Soekarno een beroep- hebben gedaan op president Truman en den Britschen eerste-minister Attlee, om hun be middeling te verleenen „ter voorkoming van oorlogsgeweld op geheel Java". BRITSCH OFFICIER VERMOORD De gevechtsacties op Java duren voort. In Benkoelen is wederom een Britsche officier vermoord, terwijl een andere officier ge wond werd, maar wist te ontsnappen. Giste ren zijn er ook in het Kramathsawahdistrict weer gevechten uitgebroken, waar meer dan 500 Indonesiërs zich verzameld hebben. Te vens is er in Midden-Java een vrij groote concentratie van Indonesiërs. Naar bekend geworden is, zijn bij gevechts acties tusschen 11 en 18 Oct. veertien leden van het K.N.I.L. gedood, w.o. de res. le luite nant D. A. P. Koning ^en de soldaten Folme- ring, Derks en Enden. Inmiddels zijn twee ongewapende batal jons bevrijde Ned. krijgsgevangenen, ten ge tale van 2150 man, van de Philippijnen naar Borneo vertrokken, met mogelijke bestem ming Java. EEN DAG STAKING IN BRITSCH-INDIE De Vakvereeniging van Ind. zeelieden te Bombay heeft gisteren verzocht, een staking van één dag af te kondigen als protest tegen het gebruik van Britsch-Ind. troepen tegen Indonesiërs Ook in Australië duren de sta kingen nog steeds voort. In Sydney hebben havenarbeiders geweigerd de „Steurling Castle" te laden, wegens de tegenwoordig heid van de 1600 Ned, soldaten aan boord. De nieuwe leider van de „Country Party" in Australië, Bruxner, heeft zich fel uitgelaten tegen deze communistische acties en de vraag gesteld wat, er van Australië geworden zou zijn. als de Ned. piloten en de Ned. marine niet al hun krachten hadden gestort in de ge meenschappelijke zaak tegen Japan. INDONESISCHJ^ COMMUNISTISCHE PARTIJ WEER OPGERICHT. De Indonesische communistische partij PK.I. is, naar uit een verklaring van r. secretaris blijkt, op 21 October weer opge richt. Deze partij heeft sinds haar verbod in 1926 ondergronds gewerkt. STOFFELIJK OVERSCHOT VAN GENE RAAL MALLABY TER AARDE BESTELD. Het door de nationalisten vrijgegeven stof felijk overschot van gen. Mallaby is, na een plechtigen kerkdienst, waarbij ook generaal Mansergh en andere hooge militairen tegen woordig waren, ter aarde besteld. ULTIMATUM VAN GENERAAL-MAJOOR MANSERGH. In een ultimatum, dat generaal-majoor E, C. Mansergh, de commandant van de vijfdi Indische divisie, tot den „gouverneur" van Soerabaja, Soerio, gericht heeft, wordt ge zegd dat binnenkort Britsche troepen in de haven van Soerabaja en in andere deelan van Oost-Java aan land zullen worden ge zet. Deze publicatie volgde op een Indone sische radiouitzending van het „pirateii"- station te Soerabaja, waarin medegedeeld werd, dat Ned. troepen uit Australië en Ti- mor zouden arriveeren en een beroep werd gedaan op de Indonesiërs „om de landing te verhinderen" en om versterking werd ver zocht uit de gebieden rondom Soerabaja. Onmiddellijk na de uitzending heeft geno- raal-majoor Mansergh een boodschap naar Soerio gezonden, om hem te bevelen een te gengesteld radiobericht uit te zenden, maar deze order is tot heden klaarblijkelijk nog niet opgevolgd. „Soerabaja is bezt door plunderaars, oo- foerlingen en ongecontroleerde menigten, die allen volledig bewapend -zijn", zoo zegt de boodschap van Mansergh. „Mijn orders zijn om het gepeupel, dat zich aan geen wet ten stoort, te ontwapenen, de geallieerde politiek bij de evacuatie van landgenooten mogelijk te maken en de ontwapening der strijdkrachten van de as-mogendneden uit te voeren. i Prinsjesdag op 20 November vastgesteld Maar de gouden koets zal geen dienst doen. Van offlcieele zijde wordt thans ons be richt bevestigd, dat de zitting van de Voor- loopige Staten-Generaal op Dinsdag 20 dezer door H.M. de Koningin in de historische Ridderzaal zal worden geopend. Het gebrui kelijke ceremonieel zal ditmaal achterwege blijven. De gouden koets zal men dan ook niet op het Binnenhof kunnen zien. Volgens het „Amsterdamsch Dagblad" zou Jhr mr D. J. de Geer, oud-min.-president zich binnenkort over zijn handelwijze tijdens de bezetting voor het gerecht moeten verant woorden. Nadat deze boodschap was uitgegeven heb ben vier Indonesische leiders, waaroncer een woordvoerder van de communistiscne partij, weer voor den „piraten"-zender te Soerabaja gesproken en een dringenden op roep aan de Indonesiërs uitgezonden om hun wapens niet aan de Britten over te geven. Een tweede reactie op Mansergh's boodschap was grootere spanning in het door de Brit ten bezette gebied van Soerabaja: de haven en het vliegveld. Indonesische strijdkrach ten, bewapend met lichte machinegeweren, drongen het Britsche gebied binnen en na men stellingen in gebouwen in, waaruit zij echter weer, zonder dat er een schot viel, verdreven werden. „HOME SWEET HOME". Terwijl de Britsche troepen zich steeds vaster nestelen in Soerabaja, voeren de In donesiërs den oorlog niet op psycologisch- juiste wijze. Radiosations van de Indonesiërs trachten de B.B.C.-uitzendingen aan ae West-York-tropen van de vijfde divisie, te storen. De Indonesische pianospelers spelen door de B.B.C.-uitzendingen „Home sweet home" heen. Russen bezetten gebouwen in Teheran Beloftfe der Groote Drie wreed geschonden Op een bijeenkomst van het Iraansche parlement heeft de afgevaardigde Etebar medegedeeld dat het roode leger 45 gebou wen in Teheran heeft bezet. Het hoofdkwar tier is nog steeds in deze stad. Twaalf dui zend nieuwe Russische soldaten zijn bij Ben- dar Shah geland; tachtig duizend in Astaria en twee nieuwe divisies zijn pas in Azer- beidjan aangekomen. Waarom worden onze gendarmes door de Russen gehinderd naar het Noorden te trekken om de orde te her stellen, zoo vroeg spr. In 1941 maakten Britten en Russen een eind aan de Duitsche actie in Iran. Om zijn ligging en oliebronnen was, het land van groote beteekenis voor de oorlogvoering. In 1942 garandeerde Roosevelt de onafhanke lijkheid van het land. In 1943 verklaarde het Duitschland den oorlog. In Februari bijeen beloofden de Groote drie Iran allen steun. De Russische actie nu bewijst, dat er met de inlossing van die belofte danig de hand ge licht wordt. v/inston Churchill, mevrouw Churchill en de Nederlandsche ambassadeur te Lon den verlaten het gebouw der Nederlandsche Ambassade in de Engelsche hoofd stad, waar H. M. de Koningin Wilhelmina aan Churchill een verzameling van on geveer 630 brieven, welke de voorvader van Churchill, de eerste Hertog van Marl borough, in de periode van 17021711 aan den Raadpensionaris van Holland, Antonius Heinsius, schreef, overhandigde. Links ziet men de doos, welke het fraaie kistje, waarin de brieven zich bevinden, bevat. Van onze armoede moeten we nog uitvoeren In de gistermiddag gehouden persconfe rentie deed minister Vos mededeeling van het totstandkomen van een handelsverdrag met België. Het zal ons tot eind December 600.000 m2 glas leveren en daarna 250.000 m2 glas per maand, zoodat wij volgend jaar van België 3\2 millioen m2 glas krijgen. Er is in totaal 6 millioen m2 noodig, maar het begin is er. Daartegenover staan leveranties van onzen kant, b.v. aan cokes. Ik weet, aldus de minister, dat men vraagt: hebben wij die dan zelf niet noodig en dat is ook zoo, maar om ons handelsverkeer op gang te houden, moeten wij een deel ervan ter beschikking van den export stellen. Als je 1000 ton cokes op tafel brengt kun je ook weer wat anders terugvragen, want om cokes zijn de landen om ons heen dringend verlegen. De minister stond bij dit probleem van den buitenland- schen handel uitvoerig stil en hij zeide o.m., dat wij nu al weer orders uit het buitenland voor onze industrie accepteeren, om toch maar op de internationale markt in de run ning te blijven. Voor 1946 is er nog een groot import overschot, maar in '47 verwacht men een teruggekeerd evenwicht. Nu al moe ten we ons een exportmarkt verzekeren, want we kunnen geen credieten vragen, als we daar niet verschijnen. En onze crediet- situatie van morgen is onze exportsituatie van overmorgen. Uit Duitschland en Ameri ka voeren wij op het oogenblik kolen in. Uit het eerste land 140.000 ton per maand. Als onze Limburgsche mijnen 2500 ton per dag meer produceeren, hebben we onzen Amerikaanschen invoer verdiend. Daarvoor kunnen we dan wat anders koopen. Daar om is het zoo belangrijk, dat er in Limburg hard gewerkt wordt en op het oogenblik gebeurt dat ook al, want er zijn dagen waar op de productie boven de 25.000 ton per dag ligt. Dit blijft de kurk, waarop ons econo misch leven drijft. Zij beheerscht, om maar iets te noemen, in sterke mate onze papier situatie, die thans voor een half jaar ver zekerd is en dank zij grondstoffen uit Zwe den en naar men verwacht kolen uit Lim burg ons na dien termijn verder aan onze kleine kranten en andere noodzakelijke pa pieren zal helpen. Geruststellend voor velen, die ook daarvan den uitvoer de schuld gaven, was 's ministers mededeeling, dat de veen- aardappelen, die wij op het oogenblik eten, niet een gevolg zijn van den uitvoer der betere soorten er gaan alleen poot- aardappelen weg maar wel van den tegengevallen aardappeloogst, die een hee'.e massa zieken bevatte. Met de schoenen blijft het nog lang zaam gaan, al verwacht men, inzonderheid tegen het volgend jaar, een aanzienlijke verbetering, omdat we dan 600.000 paar per maand ga*n produceeren. Zwarte handelaren gaan naar Veenhuizen Ook hun klanten zullen worden gestraft. Op een gisteren gehouden persconferentie bracht minister Vos o.a. de zwarte markt nog eens ter sprake. Naast de reeds gemelde groote campagne is er een K.B. te verwach ten, dat zwarte handelaren naar Veenhuizen kan doen verdwijnen en dat een snellere berechting in de hand zal werken. De con trole wordt verscherpt; niet alleen de ver- kooper, maar ook de kooper zal strafbaar zijn. DE grootste leiders der internationale politiek laten zich de laatste weken dik wijls hooren. Zaterdag 27 October jL sprak president Truman op den Amerikaan schen vlootdag te New York zijn beroemde twaalf punten uit. Dinsdag jl. was het Molotof, die bij de herdenking van de Octoberrevolutie te Moskou een belangrijke rede hield, en thans wordt onze aandacht gericht op de rede, die minister Bevin gisteren in het Engelsche Lagerhuis over de buitenlandsche politiek gehouden heeft. In zijn rede noemde minister Bevin twee beginselen, die hij in de internationale politiek leidinggevend achtte: nl. tijd, be grip en verzoening in de eerste, en het principe van samenwerking als doel, in de tweede plaats. Daar het eerste beginsel de noodzakelijke voorwaarde is om tot ver wezenlijking van het tweede te komen, zullen wij er goed aan doen de verschillende problemen die Bevin naar voren bracht, in. het licht hiervan te bezien. In dit verband is in de eerste plaats belangrijk, wat Bevin zei over invloedssferen en machtspolitiek. De voorbijgegane oorlogsjaren hadden het pro bleem of deze geheel kunnen verdwijnen, zeer moeilijk gemaakt. Maar er is, aldus Bevin. een streven naar andere idealen, en in deze overgangsperiode zal men geduld moeten toonen in verband met hun mogelijke verwezenlijking. Stond in deze kwestie het probleem van den tijd op den voorgrond, begrip was aller eerst vereischt in de kwesties tusschen Engeland en de Sowjet-Unie. Bevin ver klaarde nadrukkelijk, dat Engeland in geen, enkel opzicht vijandige plannen koestert ten aanzien van de verhouding van de Sowjet- Unie tot zijn buurstaten en Oost-Europa, maar stelde even duidelijk in het licht, dat !^de Sowjet-Unie van haar kant een gezond •begrip moet toonen voor de goede betrek kingen. die Engeland door middel van een. Westelijk bloc met de haar aangrenzende landen wil instellen. Bevin liet duidelijk uit komen, dat hier in geen enkele mate van vijandelijke gezindheid tegenover de Sowjet- Unie sprake is, maar dat zij slechts berusten op de 'historische, economische en cultureele relaties, die de West-Europeesche landen met elkaar hebben. Deze duidelijke uitspraak ig van het grootste belang in verband met het Dinsdag jl. bij herhaling door Molotof geuite wantrouwen ten aanzien van een Westelijk bloc. Ook in deze kwestie kan het door Bevin met warmte aanbevolen systeem van „open kaart" verhelderend werken. Ten slotte komt de noodzaak tot verzoe ning sterk naar voren in de passage over de oplossing van internationale problemen. Als standpunt van de Britsche regeering sprak Bevin uit, dat geweld of agressie hiervoor niet aangewend moeten worden. „Afgunst en. naijver behoeven niet te heerschen op de wereld," aldus citeerde hij president Truman, want er is op de wereld genoeg voor ieder. Om deze radicaal onmogelijk te maken zal het in de eerste .plaats noodzakelijk zijn, dat een door Truman fundamenteel gestelde on belemmerde toegang van de vol keren gemeen, schap tot handel en grondstoffen van de wereld, alsmede volledige economische samenwerking tusschen de volkeren, dan ook inderdaad verwezenlijkt wordt. In het licht van bovengenoemde gedachten sprak Bevin zijn rede uit. In vergelijking met de te 9tenk leiding gevende .rol, die Truman aan de Ver- eenigde Staten toedacht, in vergelijking ook met een in sommige opzichten door Molotof te sterk geuit wantrouwen, is deze rede van Bevin oprecht, verhelderend en geruststellend te noemen, en daarom hoopvol in verband met Engelands toekomstige rol als kleinste der drie groote mogendheden. DAT de Kaashandel Mij. „Gouda," over het op 304—'45 geëindjgde boekjaar een winst heeft behaald van f 15.369, tegen vorig jaar f97.578, terwijl 3 pCt. dividend wordt uitgekeerd'. DAT Zaterdag a.s. te Venlo weer voor het eerst sedert 5 jaren, de historische vie ring van het Sint Maartensfeest zal plaats hebben. DAT de in Polen verblijvende Nederlan ders via Zweden naaf ons land kunnen wor den gerepatrieerd, waartoe zij een verzoek moeten indienen bij den burgemeester van hun verblijfplaats. DAT de Comité's voor gebiedsuitbreiding der drie Noordelijke provincies een telegram aan de regeering zonden, waarin bezorgdheid wordt uitgesproken over de bestaansmoge lijkheid van ons vol'k, als er geen gebieds uitbreiding plaats vindt. DAT de regeling t.a.v. de terugbetaling tier Van repatrieerenden ingehouden gelden na genoeg gereed en bekendmaking spoedig te verwachten is, DAT bij een schoenwinkelier in Hengelo 1000 paar vooroorlogsche schoenen in beslag werden genomen die tegen hoog opgevoerde prijzen zouden worden verkocht. DAT aan het Voorlichtingsbureau van den Voedingsraad, Koninginnegracht 42, 's Gra- venihage, vragen, voorstellen en nieuwe ideeën op voedings-, huishoudelijk- en ge- zinsgebied schriftelijk kunnen worden inge diend. DAT tengevolge van het drinken van on gekookte, gepasteuriseerde melk in Amster dam enkele gevallen van typhus voorkomen. DAT tot directeur van het Voedselvoorzie ning Import Bureau is benoemd de heer J. Verhage en tot adjunct-directeuren H. A. Polm en Mr. H. C. Visser, allen te 's-Gra- venhage. Jeugd spreekt zich uit Op de Wereld jeugdconf eren tie in Londen eischte de jeugd o.m. internationale con trole op de atoom-energie, een werkweek van 48 en een werkdag van 8 uur voor jeugdige personen, zoomede actief en passief kiesrecht voor allen die 18 jaar zijn. De anti-nat, socialistische jeugd in Duitschland is toegelaten tot de confe rentie. DAT Amsterdam zeer te lijden heeft van een complete ratfceninvasie, veroorzaakt door het wegwerpen van allerlei etensresten en vischafval door de huisvrouwen. DAT voor het reizen naar het buitenland, hetgeen voornamelijk zaken- en studiereizen betreft, inlichtingen kunnen worden inge wonnen bij het Paspoortencontrólebureau, Badhuisweg 79, Scheveningen. DAT in een dezer dagen te 's-Hertogen- bosoh gehouden bijeenkomst van schoenfa brikanten besloten is aan de e.v. Kon. Ned, Jaarbeurs als groep deel te nemen. DAT op kleiaardappelen voor den winter - opslag niet behoeft te worden gerekend, daar er van dit soort slechts een zeer kleine hoe veelheid beschikbaar is. DAT iedereen verplicht is zelf een winter voorraad aardappelen te vormen, daar de aardappeloogst een hoog winterrantsoen niet waarborgt. DAT op verlangen van minister Schermer- horn aan alle bewoners van het half ver dronken Oost- en West-Souburg op Walche ren tot nader te bepalen datum een dubbel rantsoen boter of vet zal worden toegewezen. DAT vanaf Februari Sectie 7 van het M.G. te Breda 10.000 in Engeland aangekochte auto's aan de ontschepingshavens afgehaald, geregistreerd en via de daarvoor bestemde organen in distributie heeft gebracht. DAT controleurs van den C.C.D. weer be wapend kunnen worden, teneinde krachtig optreden tegen den sluikhandel te bevorde ren. Staking Suikerfabriek Groningen opgeheven In een gisteren gehouden vergadering v<art de 250 stakers der Friesch-Groningsohe beet wortelsuikerfabriek is met nagenoeg alge- meene stemmen besloten de staking op te geven. Alsnog is besloten de gestelde eisohen aan het College van Rijksbemiddelaars voor te leggen. Zaterdag kan de fabriek wellicht weer gaan draaien. H. M. de Koningin arriveert ter aanbie ding van de brieven aan Churchill, aan het gebouw der Nederl. Ambassade. Morgen minder ivind, zegt de Bilt Tot morgenavond wordt verwacht: Geleidelijk naar Oost omloopenden wind. aanvankelijk nog krachtig of stormachtig, morgen langzaam afnemend. Wisselende be wolking, vooral in den nacht nog enkele regen-, hagel- of natte sneeuwbuien. Verdere daling van temperatuur. Wind en storm waarschuwingsdienst: vrij dagmorgen 10.30 uur alle districten: verwacht wordt harde Noord-Oostelijke wind. ZON EN MAAN. Morgen: Zon op 7.51 en onder 17.56; Maan op 13.04 en onder ,20.44. Op 13 Nov Eerste Kwartier; 19 Nov. Voll« Maan en 26 Nov. Laatste Kwartier.

Nieuwe Leidsche Courant | 1945 | | pagina 1