De Muzikale Opvoeding van de jeugd Uit den Omtrek nieuwe leidsohe courant DONDERDAG 8 NOVEMBER 1948 Stadsnieuws Het Leidsche Tribunaal vangt zijn werk aan Mr. Ph. J. Ruyter de Wildt tot voorzitter benoemd. tot voor sit ter van het Tribunaal irt het district Leiden ia benoemd mr_Ph, J. de Ruyter de Wildt. De zittingen van het Tribunaal, welke bin nenkort zult aanvangen, worden gehouden in het Kantongerecht, Rapenburg. KLEUTERDAGVERBLIJF „MARGRIET". Het Kleuterdagverblijf „Margriet" aan de Boenhaavelaan dankt zijn ontstaan aan het initiatief en de schenking van de Stichting ,Voor het Kind" te Tilburg. Het comité te Leiden, dat met dankbaarheid het kostbare geschenk uit Brabant aanvaard heeft, bestaat uit: ds R. C. Barder, voorz.; mevr. M. C. van Oerle-Nipper, secr.esse; M. van Ginkel, penn.; H. Stoffels, vice-voorz.; J. P. Boek- hold en dr P. J. Gailïard, artsen: mej. H. J Glasz, mr F. D. L. Gunning, mevr. E. J. Hannema-van Maasdijk, J. Heringa, mevr. A. G. d-e «Tong-Broers, mej. J. den Older, L. Robbers, mej. M. Ruth, H. L. J. M. Sondaal, R. K Fr. en S. M. Stol.p. Het kleuterdagverblijf „Margriet" wil Volksherstel in den waren zin des Woords nastreven en haar taak zou aanmerkelijk kunnen worden verlicht door den steun van burgerij, fabrikanten en andere instellingen, waartoe wij gaarne een beroep op allen doen: Aarzelt niet. Steunt „Margriet"! Joden en onderduiker verraden Tegen Leidschen kleermaker 5 Jaar geëischt De Leidsche kleermaker J. J. van Weeren heeft gisteren voor het Bijz. Gerechtshof te Den Haag terecht gestaan wegens het ver raden van een aantal verborgen joden en een onderduiker Evert, waarop deze zijn gearres teerd. Evert is nooit meer teruggekeerd. De proc.-fiscaal wilde in aanmerking ne men, dat verd. ook veel heeft gedaan om de Joden te helpen en elsehte 5 jaar gevangenis straf met ontzetting uit het kiesrecht en recht tot cassatie. Uitspraak over 14 dagen. De verdediger mr dr N. G. Geelkerken wees erop, oat verdachte een illegaal wer ker was geweest, zelf Joden en goederen van Joden in huis had verborgen en door dit werk geestelijk overspannen was ge weest, toen hij door den rechercheur De Groot gearresteerd werd en deze de bedrei ging uitte, dat hij en zijn huisgenooten naar een concentratiekamp gezonden zouden wor den. had verdachte den naam van Van Evert genoemd. De verdediger vroeg verdachte van rechtsvervolging te ontslaan. CURAg AO-AVOND. Jhr. dr. C. M. van der Berg sprak gis+er- övond in de kleine zaal van de Stadsgehoor zaal over Curasao. Aan de hand van een te lle lichtbeelden voerde hij ons eerst terug r.aar tijden rond 1634, toen een kleine Ne- derlandsche verkenningsvloot rond het eiland voer en later den Spaanschen gou verneur verjoeg en de Princevlag plantte. Daarna behandelde en vertoonde hij ons uit voerig de geografische en plantaardige ge steldheid van het groolendeels onherberg zaam aandoend eiland. Vervolgens gingen wij naar Willemstad, een plaatsje van onge veer 40.000 inwoners, dat in den oorlog be langrijk aan beteekenis heeft gewonnen. Het is een dwaling te veronderstellen, dat het eiland gedurende den oorlog door Ame rikanen bezet is geweest. Er was een vrij willige schutterij van 3000 man, bijgestaan door een contingent Amerikanen van de zelfde sterkte. Tenslotte stond de heer van der Berg lang stil bij de bronnen van in komsten. de vischvangsl, landbouwplantagcs („hofjes") met hun opbrengst aan grape fruit en groene sinaasappelen (schilletjes), do teelt van geiten (kabrleten) en last but not least de enorme groei, die de K. L. M. aldaar ontplooit heeft en de petroleumwhi- ning in Venezuela met haar raffinaderijen op Curagao. PROPAGANDA-AVOND „SEMPRE AVANTI". Het Chr. Mandolinegezelschap „Semp^e Avanti" gaf gisteravond een jaarlijksche propaganda-avond in de Stadsgehoorzaal. Na opening met gebed en een kort woord van den voorz. den heer W. v. d. Pluym, hoorden we achtereenvolgens een negen lal nummers van het gezelschap, die zeer veel bijval oogstten. De dirigent, de heer W. J. Brons, werd na uitvoering van een eigen compositie, de Habis Perkara-wals, door het jongste lid in de bloemetjes gezet. Verder verleenden nog medewerking The Caoba's Hawaiïans -en Philips, Brouns and Nicholb, die evenals elders, ook hier succes hadden. Jammer dat vanwege den tijd hun beste nummer moest vervallen. De tooneelciub van het gezelschap voerde nog op: „Schoon mama komt logeeren", 'n kluchtige ramp in een bedrijf, terwijl de avond werd besloten met massazang o.l.v. Herman Henz met mej. Tllly Leening aan de piano. DÏSTRIBUTIEVARÏA. Nieuwe bonkaarten worden morgen uit gereikt aan hen, wier familienaam begint met de letters E. F. en G. Ingevulde aanvraagformulieren voor be ven- of onderkleeding kunnen morgen wor den ingediend onder overlegging van de tweede distributiestamkaart aan loket 6 en 7. kamer 3, door hen wier familienaam be gint met de 'letters LegLij. Blanco aanvraagformulieren voor boven- of onderklefeding kunnen dagelijks worden afgehaald aan den hoofdingang Steenschuur 21, voor de letters I. t/m O. SIGARETTEN ZONDER BON. Niet van belang vergeleken bij de vraag maar vaklieden voor het geteisterde Vlis- öingen 1 Helpt mede, uw getroffen landgenooten vóór de ergste kou invalt, ten minste een dichte woning te verschaffen. Timmerlieden, metselaars, stucadoors, schil ders, loodgieters en dakdekkers meldt u voor den wederopbouw van Vlissingen. Dagelijks van 9 tot 12 uur afd. Bouwbedrijven, Ge westelijk Arbeidsbureau'. Leiden. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN. Geboren: Sijbren P. C., z. van B. E. Zondervan en A. Ovink, Maria C.. d. van P. Freeke en J. Kooien; Anthonius G., z. van C. J. Snelderwaard en C. J. Roelandse. Ondertrouwd: B. Japs en M. E. W Colla; J. H. van Leeuwen, 59 jr., en P. van der Woerd. 47 jr.; J. Slegtenhorst, 30 j., en P J. Knotter, 28 j. Getrouwd: R. M. H. Brandes en T. B. van der Krogt; H. Langezaai en A. M. L. Partner; B. Pijnakker en C. C Blom; G. W. van der Linden en J. M. Caspers; C. Noort en J. C. Lens S. B. van Schaik en C. H. T. Jansen; J. Veefkind tn. L. M. Favier; A. van der Velden en J. E. c.e Nobel: P. Wassenaar en I. Hnedenko. Overleden: C. Bonte Verhoeven, 82 j. P. Wakka, 2 j.; W. Tlssing 3 j.; M. van der Weijden, 16 J.; C. H. Speel. 78 j.; O. Schreu- ders, 61 j.; J. Vermeulen-Roos, 63 J. P. 3, Laman, 78 j.; C. Ginjaar, 46 J. Aan de muzikale opvoeding der jeugd werd van overheidswege tot nu toe niet de minste aandacht geschonken. Op de middel bare scholen wordt geen muziekonderwijs gegeven en op de lagere school loeren de kinderen een aantal liederen zingen en wordt hun een beetje not enk en ui s bijgebracht. Dat er op de lagere school weinig gedaan wordt om de kinderen voor muziek ontvankelijk te maken behoeft niet te verwonderen, wan neer mer. zich realiseert, dat de leerkrachten aan wie de muzikale opvoeding der jeugd is toevertrouwd, in den regel niet voor hun taak berekend zijn. De onderwijzer, die zijn leerlingen muzi kaal wil ontwikkelen, moet natuurlijk zelf een uitstekende muzikale opleiding genoten hebben. En van een muzikale opleiding is op de kweekscholen voor onderwijzers in de meeste gevallen geen sprake. Het muziek onderwijs op de kweekscholen ts er meestal niet op gericht de leerlingen muzikaal te ontwikkelen, maar alleen hen zoo ver te brengen dat Zij op het examen voor het vak „Zingen" een voldoend cijfer halen. En daar men op het onderwijzersexamen in de eerste plaats kennis der muziekleer en vaardigheid in het „maatlezen" verlangt, is er op zeer vele kweekscholen Van muzikale opvoeding geen sprake. De ontwikkeling van het muzikaal gehoor door gehooroefenlngen en muziekdictees wordt genegeerd, eenlg stijlbegrip wordt den leerlingen niet bijgebracht, aan stemvorming wordt weinig gedaan, aan elementaire vorm leer en analyse heelemaal niets. Gelukkig zijn er kweekscholen, waar door volkomen bevoegde leerkrachten voortreffe lijk muziekonderwijs wordt gegeven, maar dit verandert niets aan het feit, dat in tal van andere gevallen de muzikale opleiding der aanstaande onderwijzers wordt toevertrouwd aan leerkrachten, die zelf niet over vol doende muzikale ontwikkeling beschikken. Wie muziekleeraar aan een kweekschool wil worden, behoeft geen enkel instrument be hoorlijk te kuhnéh bespelen, behoeft op het gehoor geen igrooten van een kleinen drie klank te kunnen onderscheiden, behoeft het simpelste volksliedje niet correct te kunnen har mond see ren; eenige kennis van de meesterwerken der muziekliteratuur, van vormleer, analyse en muziekgeschiedenis wordt natuurlijk heelemaal niet verlangd. Natuurlijk kunnen aan de muzikale ont wikkeling van een leeraar, die aan een kweekschool les geeft in aardrijkskunde, Franseh, teekenen, geschiedenis en bovendien in muziek, geen redelijke eisohen gesteld worden. Het muziekonderwijs op kweek scholen behoort echter niet gegeven te wor den door een aardrijkskunde- of na tuur- kundeleeraar. maar döor volkomen be voegde vakmusici, die een speciale op leiding ontvangen hebben. Deze op leiding zal uiteraard veelzijdig moeten zrjn- De aanstaande kweekschoolleeraar zal niet alleen vocaal, instrumentaal en theore tisch uitstekend voorbereid moeten worden; zijn opleiding behoort ook uitgestrekt te wor den tot algemeens paedagogiek, psychologie, muziekpaedagogiek en muziekgeschiedenis. Wanneer het muziekonderwijs aan kweek scholen in bevoegde handen is, zijn wij al een heel eind in de goede richting. Toch is iedere onderwijzer, die uitstekende muziek lessen heeft gekregen, niet geschikt om de kinderen op school ontvankelijk te maken voor muziek. De beste opleiding kan gebrek aan begaafdheid niet compenseeren. Is de onderwijzer van nature niet muzikaal genoeg dan is hij ongeschikt om de jeugd muzikaal op te voeden. Wellicht zou een goede oplossing gevonden kunnen worden, wanneer aan onderwijzers met muzikalen aanleg gelegenheid gegeven werd een aanvullend staatsexamen te doen. Er zijn leerkrachten met een speciale be voegdheid voor wiskunde of een der moder- Tegen N.S.N.A P.'er uit Leiden 5 jaar geëischt Twee jaren voor een N.S.K.K.'er uit Alphen. De proc.-fiscaal van het Bijz. Gerechtshof te Den Haag heeft hedenmorgen tegen den N.S.K.K.'er C. den Uijl uit Alfen 2 jaar gev.- straf geëischt. Wegens het verspreiden in de oorlogsjaren van, Dultsche propaga-ndabiljet- ten te Leiden, hoorde de N.S.N.A.P.'er J. A. Weers, reclame-agent te Leiden, die tevens vele anti-Duitsche landgenooten bedreigde, vijf jaar tegen zich eischen. Zaterdag 17 Nov. a.s. herdenkt de heer Cor. van der Veer. wegwerker bij de N.S, den dag. dat hij vóór 25 jaar in dienst trad bij de N.S. ne talen, die in verschillende klassen les in deze vakken geven. Zoo zou ook aan een onderwijzer, die een apart examen beeft ge daan, het zang- en muziekonderwijs in ver schillende klassen kunnen worden opgedra gen. Er zijn vrij veel onderwijzers, die zich ernstig voor muziek interesseeren en die zich zeker gaarne voor een zang- en muziek- acte zouden voorbereiden, wanneer hun de gelegenheid geboden werd hun studiën pro ductief te maken. Natuurlijk moet aan het zingen van liede ren op de lagere school alle aandacht wor den besteed. Maar ook het muzikaal gehoor dient regelmatig te worden geoefend. Het onderwijs dient er tevens op gericht te zijn het gevoel voor klankschoonheid, voor me lodie, rhythme en harmonie te ontwikkelen en den leerling eenig begrip bij te brengen van eenvoudige muzikale vormen en van muzikale voordracht. En ook is het noodig de improvisatorische mogelijkheden van leerlingen te stimuleeren en in goede ba nen te leiden. Wie meenen mocht, dat er met den gemiddelden leerling der lagere school toch niet veel te bereiken valt, moet eens een openbare les van de volksmuziek school te Amsterdam onder leiding van Wil lem Gehrels bijwonen. Hij zal dan consta- teeren, dat op deze school met nlet-geselec- teerde leerlingen resultaten bereikt worden, die hij nauwelijks voor mogelijk gehouden zou hebben. De resultaten van het muziek onderwijs aan de jeugd hangen voor een groot deel af van de muzikale en paedago- gische kwaliteiten van de onderwijzers; in de eerste plaats dient er dus voor gezorgd te worden, dat dit onderwijs uitsluitend ge geven wordt door daarvoor geschikte leer krachten. HENN1E SCHOUTEN. Tegen fanatieke N S B.'er acht laar oeëischt Inwoner uit Leltkerkerk nam dienst bij O.T. Het Bijz. Gerechtshof behandelde gisteren de zaak tegen C. Breedveld, varkenskoopman te Lekkerkerk, die dienst genomen had bij de O.T. en als fanatiek NSB-er bekend stond. Hij was zelfs bij de begrafenis van Peter Ton aanwezig geweest. De proc -f'seaal eischte tc?en verd. 8 jaar gevangenisstraf met ontzegging uit het kies recht, doch met recht van cassatie. Uitspraak over 14 dagen. Tegen mej. M. Steenbergen-v. d. Meer uit Gouda, die eenige jongens bij het Gew. Arbeidsbureau had aangebracht, waardoor deze naar Duitsohland zijn gezonden, werd 8 jaar gevangenisstraf geëischt, met ontzet ting uit het 'kiesrecht. Gerrit Kraan, eveneens uit Gouda, door wiens toedoen personenauto's door den vijand waren gevorderd, hoorde 5 jaar ge vangenisstraf tegen zich eisohen, met ont zetting uit het kiesrecht. Oelftenaar werd vrijgesproken De Proc.-Fiscaal had echter 5 jaar geëischt. Het Bijz. Hof te 's-Gravenhage heeft heden morgen direct uitspraak gedaan in een zaak waarbij door de Proc.-Fiscaal 5 jaar was ge ëischt, nl. tegen den 35-j. C. J. Bouwer uit Delft, verdacht van het verraden van een buurman, die een radiotoestel verborgen had. De getuigenverklaringen waren dermate zwak dat het Hof verd., die reeds 5 maanden in Scheveningen had gezeten, onmiddellijk vrij sprak. Wat op den gebakbon verkrijg baar is Poffertjes, wafeltjes en oliebollen op bloembon. Het Centraal Distributiekantoor meldt, dat de waarde van een rantsoen gebak bedraiet: een hoeveelheid van 75 gram koekjes, spe- culaats of stroopwafels, of een hoeveelheid cike, gebakjes, taart of gevuld korstgebak, waarin ten minste 55 gram meel, bloem c£ zetmeel is verwerkt. Poffertjes, Hollandsche en Parijsehe wa fels en oliebollen zijn in den vervolge ver krijgbaar op b 1 o e mbonnen, met dien ver stande, dat per bon een hoeveelheid van deze artikelen verkrijgbaar zal zijn, waarin de hoeveelheid meel of bloem, welke op den bloembon verkrijgbaar is, verwerkt is. Bo vendien moeten wisselbonnen voor boter worden afgegeven voor de hoeveelheid bo ter, welke voor de bereiding der betreffende artikelen gebruikt wordt. Deze hoeveelhe d boter is voor de diverse soorten verschillend. HAZERSWOUDE, Hedenavond 7.30 uur hoopt in het ge bouw „Salvatori" ds. F. de Vries van 's-Gra- venhage-Oost te spreken over „Het conflict in de Ger. Kerken". KOUDEKERK. De Landelijke Rijver. „De Rijnruiters" hield een drukbezochte algemeene vergade ring in hotel „Van Egmond" In zijn openingswoord deelde de voorzitter mede dat de pas opgerichte vereeniging een groot succes geworden is. Nieuwe leden kun nen op het moment niet meer aangenomen worden en moeten wachten tot in April een tweede groep gevormd wordt. Het reglement werd met algemeene stem men goedgekeurd, terwijl tevens een eenvou dig rijtenue werd vastgesteld. Teneinde de vele begunstigers reeds thans iets te bieden, werd besloten in Februari een propaganda avond te houden. De geani meerde avond werd besloten met een lezing over „Jachtrijden". LEIDERDORP. De Noodgemeenteraad bijeen. In de rede, waarmede de loco-burgemeester, weth. M. P. Splinter gisteren de eerste zitting van den Noodgemeenteraad heeft geopend, heeft deze gevoelvolle woorden gewijd aan de nagedach tenis van wijlen burgemeester K. Brug, die hij schetste als een onpartijdig man, die veel in het belang der gemeente heeft gedaan. Deze woorden werden staande aangehoord. Vervolgens stond spr. uitvoerig stil 'bij de ge beurtenissen der afgeloopen jaren en den toestand der gemeente, welke thans 4400 in woners telt. Tot wethouders werden gekozen de heeren P. Boot Jr. en M. C. Splinter. Bij de rondvraag protesteerde de heer Snel tegen het verleenen van verlof voor het pand Bruggestraat 1 en de samenstelling van den Noodgemeenteraad als in strijd met recht en wet, waarop de voorzitter antwoordde, dat deze laatste aangelegenheid niet tot de coml petentie van den Raad behoort Hierna slui ting. OEGSTGEEST. GEBOREN: Gerda H., d. van G. J. Wassink en N. van Sweden. OVERLEDEN: Wed. N. Faber—Brand, 81 J. GEHUWD: S. Drukker en N. Bon; A. E. Denekamp en A. A. Boesemen. RIJNSBURG. Zondagmorgen 10 uur wordt ds. M. Brandsma, die overkwam van Harderwijk, door ds. W. Heerma van Rotterdam-C. be vestigd als predikant der Chr. Geref. Kerk, waarna hij middags zijn intrede zal doen. VOORHOUT. Geboren: Theodorus C., z. v. Th. Heemskerk en J. Chr. v. d. Berg: Henricus Jac. M., z. v. G. C. P. Prins en J. S. Hooge- veen; Bertha M„ d. v. F. v. Dam en E. S. H. Fleur. Ned. Herv. Kerk: 10 uur Cand. Kloos terman, hulppredikant te Geldermalsen. VOORSCHOTEN. --Dinsdag 20 Nov. a.s. herdenkt de heer G. J. van Kruisban, seinwachter op het sta tion alhier, den dag, dat hij vóór 25 jaar bn de N.S. in dienst trad. Aanvraagformulieren voor textiel Kun nen alleen als volgt worden ingeleverd; Maandag: A—H, Dinsdag: I—Q, Woensdag: RZ. Indien een aanvrage loopende is. Wordt de tweede aanvrage vernietigd. Bonkaarten halen. Op 19 Nov. a.s. Van 9.3012.30 uur voor bewoners van Leidsche- weg tot Hofweg, Nieuw-Voordorp, Huize Bij dorp. Huize Beresteyn: van 13.30—16 u. voor bewoners van Beatrixstraat. Berestevnstr., Duivenvoordestr., Hofweg. Krimkade, Mar- nixstr., Narcisstr., Pauwenstr., Tulpstr.. W. de Zwijgerlaan, Wijngaardenlaan. Op 20 Nov. van 9.3012.30 uur voor bewo ners van Donklnan. Hyacintstr., Paoelaan. 13.30—16 uur voor bewoners van Duiven- voordseheweg, Esschenlaan. Haagwijk, Horst laan, De Kempenaerstr., Kniplaan, Oranje kade, Peppellaan, Rouwkooplaan, Rozenbur gerlaan, Veuscheweg, Vliet en Wegen, Wil gen, Woelwijklaan. Op 21 Nov. van 9.3012.30 voor bewoners van Badhuisstr., Bloklaan, Elslaan, Erasmus- straat, Kerkplein, Laan van Langenhorst, Landweg, Molenlaan, Nieuw-Voordorpstr., Noorthevstr., Parkstr., Stadwijkstr., Tolstr., Tramstr.", Treubstr., Vernèdepark, Vinken- steeg, Willibrordstraat. Van 13.3016 u. voor bewoners van Bijdorpstr., Van Kempenstr., Schoolstr., Voorstr., Bakkersteeg. Op 22 Nov. in Hotel-Café-Rest. De Nieuwe Vink van 1012.30 uur voor bew. van Leid- soheweg vanaf Hofweg. Van 13.3015 u. voor bewoners van Dijkhoflaan, Haagweg, Rijn dijk. Valkenburgscheweg, Vinkweg. Overgelegd moeten worden de tweede dis- tributiestamkaart of noodstamkaart met in legvel. Reclames na het verlaten van het lo kaal worden niet meer aanvaard. Aan per sonen beneden 16 jaar worden geen distri butiebescheiden medegegeven. Financieel Nieuws FINLAND VAN DE ZWARTE LIJST DER V. S. VERDWENEN. Het ministerie van Buitenlandsche Zaken heeft medegedeeld, dat de zwarte lijst voor Finland is opgeheven. BRAZILIË BESTELT TEXTIELMACHINES IN DE V. S. Een machinefabriek te Cleveland heeft een order ter waarde van 25 mlllioen dollar it Brazilië ontvangen voor de levering van texti elma chines DE AMERIKAANSCHK PETROLEUM INDUSTRIE EN CHINA. De Federal Reserve Bank of Kansas City zegt in haar maandoverzicht, dat ontvangen berichten er op wijzen, dat Amerik. oliecon cerns zullen gaan deelnemen aan de ontwik keling van de Chin, oliebronnen. Voorheen hebben zij niet aan productie- en raffinee- ringswerkzaamheden in China deelgenomen en zich beperkt tot invoer en verkoop van petroleumproducten. China wordt algemeen beschouwd als een van de meest aantrekke lijke, belangrijke buitenlandsche markten voor petroleumproducten. Uit een door de Amerikaansche olie-industrie ingesteld on derzoek is gebleken, dat het Chineesche ver- bi nik van petroleumproducten de eerste vijf jaren na den oorlog met 25 tot 30 procent zal toenemen en verder zal stijgen naar mate de industrialisatie voortgang vindt. FINANCIEEL VERDRAG NED.-NOORWEGEN Tusschen Nederland en Noorwegen is gis teren een financieele overeenkomst gesloten, welke onmiddellijk van kracht wordt, aldus wordt door A. F. P. uit Oslo gemeld. BEUItS VAN 5/11 7/11 99% 24% 16% 16% Atch. Baltim. Can. P. Öhsap 57 57 V2 NY Cen 30% 30% Penn 42% 43 S. Rail 56% 56% Un. Pac. 147 148% Arg97% 97% Al. Ch. 177 179% Am. Can. 101% 101% Am. RM 27% 27% Am. Sm 59% 59% A. T en T 191% 195% Am. Tob 89% 90% Anac. 39% 39% B. Steel 95% 96% Case 43% 43 Ch. N Bk 46% 46% Chrysl. 126% 131% City FC 53% 53% Con s.Ed. 33% 33% Dupd N. 188 190% E. Kod. 222 225 Gén. El. 48% 48% Gen. Mot 73% 74% Good Y 61% 61% In Harv. 90% 91 I. Nickel 34% 36 El. B en S 18% 18% In. T a T 27=% 27% Kennec. 44Va 45 Montg. 72% 73% N. Cit. B 50% 50% Pack Mot Pure O. Radio 8% 8% 22% 22% C. 16% 16% Rep. St. 27% 27% Reyn Tb 38% 38% Shell U. Socony Spery C SO1/, 16% 16% 35 M St. O. NJ 66Va 67 Sfcudeb. 28% 29% Texas C. 56% 58% Un. Air 31 30% NEW YORK. 5/11 7/11 Un. Corp. 3% 3% Un. Fr. 114%\115% US Rubb 70% 70 V* US Steel 81 Va 82 Whouse 35 35% Wworth 48% 49% Air Red 49% 50 V* Am. Car 114% 116 AFP 7 pr 114% 116 AFP g 6% 6% A. Powp 92 93 Am. Loc 35% 35% Am. Met. 31% 32% Am. Rad 16% 16% Am. Sug 51% 51% Am. ViSC 60% 61% AM. WW 17% 17% Atl. Ref. 39 V8 39% Bald. L. 29% 30 Bendix 61 62% Boeing 26 25% Cer Pas 42% 41% Cont. C. 56 55% Curt Wr. 8 8 Douglas 87% 87 El. Pow 153 152% El. Pow 17% 17% G. Foods 53% 55% Gulf Oil 58% 59 Hudson 28Vb 29% I. Pow. g 44% 45% I. Pow pr 115 117% J. Manv. 141 140 Lockh. 32% 33% N. Bisc. 32% 33% N. Dist. 69% 72 N. Steel 81% 81% Norf. W. 256 Va 257% Nth Am. 28 28% North P. 32% 32 Va Param. 44% 45% Ph. Dodge 3636% Ph. Fetr. 51% 53% Pr. en G. 65% 65% P.S. o NY 26% 27 Sears R. 38% 39% Waar bevinden zich onze zeeschepen? Tabian, 4 Nov. v. Baltimore n. Mobile. Notos, 5 Nov. v. New-York n. West-Indië. Java, 4 Nov. v. Buenos Aires. Hercules, 26 Oct. v. Natal. Kelbergen, ca 18 Nov. v. Huelva te Amster dam verwacht. Leerdam (H.A.L.) 8 Nov. 's av. of 9 Nov. tg Rotterdam verwacht. Kota Gede, 30 Oct. v. Colombo n. Batavia. Barendrecht, beg. Dec. v. Curagao verwacht. Dordrecht, 12/13 Nov. v. Liverpool, wordt 15 of 16 Nov. te Vlaardingen verwacht. Alcor, 7 Nov. v. Stugsund, 11/12 Nov. tg Rotterdam verwacht. Aldabi, 11 Nov. te R'dam verw. v. Montreal. 7 Nov. te Rotterdam aangekomen. Java, v. Cardiff, James, met sulfaat. Tijger, v. Marienberg, met hout. Haat 3, Ned. m.s. v. Hohneide, Maurits, Dor drecht. Paloma, Duitsch s.s., v. Hoek v. Holland, Eng. marine. 2 Ned. motorschoeners, Tonijn en Jan van Zee, met keien. Diêna 5, met reliefgoederen. Oranje, R'dam-Londen-lijn, m. stukgoed, IJmuiden 30, treiler, en Klara, met keien. Limburg, m. cement. Marica, Eng. tanker, met benzine. Aangekomen 8 Nov.: Borneo, met sulfaat! Alphard, met stukgoed. Uit Rotterdam vertrokken op 7 Nov.: Me teoor, n. Londen: Lindeafarma, Eng. marine vaartuig n. Londen. Vertrokken op 8 Nov.: Leonidas. n. Cond- vlis n. Swansea; Tjibesar n. Marseille; Caldy, marinevaartuig n. zee; Flatholm, Gransea en Bordsea, Eng. marinevaartuigen, v. Rotter dam n. zee; Sparta, v. Gravesend. Wat de Radio vanavond brengt Programma van Hilversum I (301 m) 18.01 Waterstanden. 18.04 Ster van den dag. All Bowly. 18.30 Kwartier van den arbeid. J. Hofman, voorz. Ned. Chr. Graf. Bond over „Stukje practijk van bedrijfsorganisatie.". 18.45 Tony Schifferstein speelt bekende oude melodieën. 19.00 Nieuws en progr.overz. 19.15 Reportage. 19.30 Eddy Walis speelt. 20.01 Ne derland herrijst. Th. J. Lutobe spreekt over: „bloembollenexport". 20.15 Concertigeb.ork. o.l.v. E. van Beinum. Solist: Bron'slaw Hu- berman, viool. 22.15 Mensch en Maatschappij. Prof. dr P. Geyl over „Nationali.teitstbesef in onze historie". 22.3 De „serenade" in haar sohakeeringen. 23.00 Nieuws. 23.15 Avond- wijding. Hilversum II (415 m) 18.01 Nieuws, progr.-overz. Wij spreken met.en persoverz. 18.30 Jan Corduwener, non-stop. 19.00 Dora Lindemann, sopr.. Max van Doorh, piano. 19.30 Progr. Ned. Strijdkr. 20.01 Ensemble George Frank. 20.30 Land- bouwpraa.tje. S. J. A. A. Quadtvldeg, dir. v. d. Veeartsenijk. dienst, over de gezondheids diensten voor ons vee. 20.45 Gram. 21.00 R. VD. antwoordt. 21.15 Jack Stadi, z°ng, B^rn. Drukker, orgel. 21.45 Avondwijding. 22.01 Nieuws en post scriptum. 22.15 Het orkest van de week: Duke Ellington. 22.58 Sluiting. B.B.C. uitzendingon in het Nederlandsch Van officieele Engelsche zijde wordt mede gedeeld, dat met ingang van 11 November a.s. het door de B.B.C. lederen dag in den Europeeschen dienst van 12.1512 30 G.M.T. uitgezonden Nederlandsche programma, on der den titel „Amerika roept Nederland" zal komen te vervallen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1945 | | pagina 3