„Wij moeten met Rusland vrienden blijven" Handvest ondanks z'n gebreken aanvaard 't Nederlandsche Parlement weer compleet WIKUWE LEIDSCITE COURANT DONDERDAG 8 NOVEMBER IMS Aldus Churchill, die ook sprak over den atoombom Gisteren heeft Churchill in het Lagerhuis een rede gehouden, waarin hij verklaarde, dat de regeering het niet raadzaam achtte de heele Europeesche politiek, de moeilijk heden der verschillende Europeesche landen en de onrust in het Midden Oosten ter sprake te brengen. Maar, zoo zeide hij, het is niet mogelijk over Amerika te spreken en over Rusland te zwijgen. Het is de oprechte wensch van het Britsche volk, dat de gevoelens van vriendschap tusschen Engeland en Rusland behouden en versterkt worden. Zelfs groote verschillen van inzicht op politiek en mo reel gebied mogen deze banden niet doen verslappen. Hij verheugde zich er over, dat Stalin nog steeds het Russische roer van staat in handen had. Over de verhouding tot Amerika zei Churchill: Wij mogen vol vertrouwen verwachten, dat Engeland en Amerika zij aan zij staand in staat zullen zijn een nieuwe wereldberoering te voor komen, zoolang zij in goed vertrouwen en eer met elkander handelen. Over de geheime overeenkomst van Quebec 1943 tusschen hem en Roosevelt den atoombom betreffend, zeide de ex-premier, dat het Labourlid kapi tein Blackburn tot zijn onthullingen in staat is geweest, doordat bepaalde lieden mis bruik van vertrouwen hebben gemaakt Overigens, zoo besloot Churchill, betreft het hier een regeeringsaangelegenheid. Rusland moet ons Westelijk bloc riet kwalijk nemen Minister Bevin over moeilijkheden die vriendschap afkoelen. In het Lagerhuis hield minister Bevin gis teren een rede over de buitenlandsche poli tiek. De regeering, zoo zeide hij, kan in re- geeringszaken noch haar macht, noch haar verplichtingen overdragen aan de geleerden, die de atoomenergie tot ontwikkeling brach ten. Het probleem van den bom legt grooter druk op de Amerikaansche bezitters ervan, dan op de Engelschen. Ik heb, zoo vervolgde hij, den atoombom nooit als politieke factor laten meespreken. Wanneer men de proble men, die er zijn, oplost met macht van wape nen en niet op grond van wet en recht gaat men ten verderve. Over de vérhouding tot de Sowjet Unie zeide de minister: Zij eischt het recht op goede betrekkingen met haar naburen te onderhouden, maar zij noemt mij een misdadiger als ik hetzelfde vraag voor ons en de landen, die aan onze grenzen ge legen zijn. Wij wenschen met Frankrijk, 't Is koud en donker op den Kurfiirstendamm Korte impressie van de Duitsche hoofdstad. Op den Berlijnschen Kurfürstendam is het koud en donker, Alleen In de cantines der Britsche soldaten is het warm en er is bier, maar Duitsche vrouwen mogen er niet ko men. Ook de Russische soldaten hebben geen toegang tot deze Britsche cantines. Overigens is de viering van den verjaar dag der Octoberrevolutie niet onopgemerkt aan de Berlijners voorbijgegaan. In de Rus sische zone kregen zij ieder twintig kilogram briketten. Het is de eerste brandstof sinds Mei. Unter den Linden toont een groot ver licht portret van Stalin en in den Dierentuin bij de Brandenburgerpoort wordt de laatste hand gelegd aan het monument dat de her innering moet levendig houden aan de ver overing van Berlijn door het Roode Leger. Zondag zullen in Berlijn de sirenes in v/erking gesteld worden, wanneer de Brit sche troepen ter herdenking van den llden November 1918, een eeregroet zullen bren gen aan de soldaten, die in de beide wereld oorlogen zijn gevallen. STALIN NIET BIJ DE PARADE. Uit Moskou meldt Reuter, dat Stalin tot groote verrassing van het publiek, niet bij ae parade op het Roode Plein was. In zijn plaats ging Molotof aan het hoofd van den stoet. De menigte was zoo verrast, dat zij vergat te applaudiseeren. Men vermoedt, dat Stalin nog vacantie houdt. Twintig ar tilleriesalvo's in de voornaamste steden leid den de parade in. Nederland, België en Scandinavië of andere landen in een westelijk bloc in contact te treden, omdat zij onze cultureele vrienden zijn en precies over de democratie denken als wij. Internationale problemen moeten vrijwil lig en niet op grond van agressie opgelost worden, maar een militaire macht voor poli tiediensten blijft noodig. De internationale organisatie, die men scheppen gaat kan al leen in stand worden gehouden, als zij vol ledig als politiek en verplichting aanvaardt, dat men haar op haar woord vertrouwt. Niet iedere vijf minuten moet de politie agent om de deur behoeven te kijken, maar wij zijn tot dat stadium nog niet genaderd, omdat wy nog te dicht by den oorlog staan. Kolen voor centr. verwarming en leskamers Schriftelijke aanvragen bij de Brandstof fencommissie. Aan gezinnen, die, wegens het gemis van een sohoorsteenaaneluiting, zijn aange wezen op het gebruik van centrale verwar ming zal alsnog een beperkte toewijzing in cokes kunnen worden toegekend. Tezamen met de hoeveelheid, die op bonnen van de brandstoffen kaart wordt beschikbaar ge steld, zal deze voldoende zyn om één woon kamer in ongeveer gelijke mate te verwar men als met haard of kachel De voor een toeslag cokes in aanmerking komende gezinnen kunnen dezen per brief aanvragen bij de brandstoffencommissie, waaronder zy resso-rteeren, onder overleg ging van een schrifteiyke verklaring, dat het gebruik van de centrale verwarming het eenige middel is ter verwarming. Tenslotte wordt erop gewezen, dat voor dezen toeslag cokes uiteraard niet in aanmerking komen de gezinnen, die voor hun centrale ver warmingsinstallatie reeds een toewyzing voor stookolie hebben verkregen of aange vraagd. Diegenen, die in het geven van lessen aan eigen huis een hoofdbron van inkomsten hebben, dienen zich schriftelijk aan te mel den bij de brandstoffencommissie, waar onder zij ressorteeren. waarna zij zoo spoe dig mogelijk een oproep ontvangen. Harwich- ijn opent vandaag over een week Als tweede verbinding met Engeland Op 15 November zal tusschen 7 en 8 uur 's morgens de eerste Harwichboot het s.s. „Pragna" te Hoek van Holland aankomen. Samen met de herbouwde spoorbrug De venter vormt deze bootlijn de eerste transit- verbinding EngelandDuitschland over Ne derland. Op Maandag. Woensdag en Vrijdag ver trekt de „Pragna" om 22 uur van Harwich, aansluitend op den trein, die om 20.00 uur Londen verlaat (Liverpool Street station) en ten 21.40 te Harwich. Parkstone Quay aankomt. Dinsdags. Donderdags en, Zater dags arriveert de boot om 8 uur te Hoek van Holland, vanwaar om 9 uur de boot trein vertrekt naar Rotterdam D.P. (aan komst 9.37 uur), den Haag H.S. (aankomst 10.13), Haarlem (aankomst 11.02) en Amster dam C.S. (aankomst 11.25). In omgekeerde richting vertrekt op Dins dag, Donderdag en Zaterdag een boottrein uit Amsterdam 19.10 uur, Haarlem (v. 19.34), den Haag (v. 20.21), Rotterdam (v. 20.54), Hoek van Holland (aankomst 21.30). De boot vertrekt om 22.15 uur van Hoek van Hol land en is den volgenden ochtend om 6.00 uur te Harwich. De aansluitende trein ver trekt om 7.15 uur (Zondags om 7.35 uur) en is om 9.00 uur te Londen (Liverpool Street station). De C.C.D. verdient z'n kost Onafgebroken en voortdurend drasti scher treedt de C.C.D. op tegen den zwar ten handel. Op 6 en 7 dezer werd door een aantal controleurs een razzia in de omgeving van Den Haag gehouden. De buit die daarby werd veroverd, bestond uit 42 schapen, 13 varkens, 'een koe, 17 kazen en duizend kg brandstoffen. Al deze Waren worden in den normalen han del gebracht. DOODVONNIS TEGEN LORD HAW HAW GEHANDHAAFD. William Joyce, de ex-fascist en vurige spreker voor de Duitsche radio tijdens den oorlog, heeft het door hem aangeteekende hooger beroep tegen het doodvonnis, over hem uitgesproken wegens hoogverraar, ver loren. Optimisme en Pessimisme in de Eerste Kamer (Van onzen Parlementsredacteur.) Voor 4 December a.s. zal de Nederlandsche akte van bekrachtiging van het Charter van San Francisco te Washington aanwezig zyn en zijn neergelegd in de archieven van het Departement van Staat van de Vereen. Staten van Amerika. Nederland zal dus vertegen woordigd kunnen zijn op de eerste algemeene vergadering van de nieuwe internationale organisatie, die de Vereenigde Naties heet, welke in de eerste week van het a.s. jaar zal bijeenkomen. Op 15 October was het bekrachtdgings- ontwerp bij de Staten-Generaal ingediend en werd 30 October door de Tweede Kamer aan vaard en gisteren, nauwelijks een week later, heeft ook de Senaat met algemeene stemmen zijn sanctie er aan gegeven. Over het tempo, waarin het parlement heeft gewerkt, kan er dus bezwaarlyk te klagen zyn. Een vijftal sprekers heeft in de Eerste Kamer zich laten hooren. Optimisten en pessimisten waren er onder. Allen waren van oordeel, dat Nederland zich aan de nieuwe organisatie der volken niet onttrekken kan. Maar de een zag de omstandigheden, waar onder het nieuwe handvest tot stand is ge komen en zyn weg door de wereld gaat be ginnen, wat somberder dan de ander. In een onhoudbaar isolement kunnen we ons niet stellen, aldus de heer De Savornin Lo'hman (C.H), die overigens het licht deed vallen op enkele zwakke punten in het handvest en een pleit hield voor regionale pacten als een herverzekering tegen poten - tieele gevaren, welke hy aan den inter nationalen hemel meende te bespeurne. Nog Wie er zitting hebben in het Hoogerhuis De camimissie voor de benoeming van leden der Staten-Generaal heeft thans haar taak verricht. Hieronder volgen de namen der be noemden. Tot leden van de Eerste Kamer zijn benoemd: In de vacature S. de la Bella Jr (S.D.A.P.): mr J. H. Cramer te Assen, leider van de opbouworganisatie Drente; in dervacature C. W. J. van der Bilt (S.D.A.P.): C. Wouden berg, Amsterdam, secretaris der S.D.A.P. aldaar; in de vacature jhr mr E. J. B. M. van Böninghausen (N.S.B.)prof. dr J. H. W. Verzijl, Utrecht; in de vacature J. A. M. Bruineman (R.K.); Gh. I. J. M. Weiter, 's Gravenhage; in de vacature jhr dr S. van Citters: mr dr E. J. Beumer, Utrecht; vac. dr H. Coiyn (A.R.): A. Stapelkamp, Utrecht; vac. J. ter Haar (C.H.)prof. mr P. Scholten, Den Haag; vac. P. W. de Jong (R.K.)mr Oh. M. J. H. Hustinx, Nijmegen; vac. mr W. M. van Lansohot (R.K.): ir F. C. M. Wijffels, Brunssum; vac. J. Maarsingh (N.S.B.)A. J. Koejemans, Amsterdam, hoofdredacteur dag blad „De Waarheid"; vac. P. Moltmaker (S.D.A.P.): dr F. Wibaut, oogarts, Amster dam; vac. F. L. D. Nivard (R.K.)prof. dr J. R. M. van de Brink, Laren (N.H.); vac. mr W. de Rijke (N.S.B.)prof. dr N. A. Donker sloot, Amsterdam; vac. dr A. M. A. A. Steger (R.K mr dr P. J. Witteman, Overveen; vac. mr A. J. van Vessem (N.S.B.): mr M. N. D. Pamontjak, Leiden; vac. A. B. de Zeeuw (S.D.A.P.): dr J. P. Kruyt, Utrecht, leider cultureele afdeeling Instituut Kerk en Wereld. Samenstelling van het Lagerhuis Tot leden der Tweede Kamer zijn be noemd: in de vacature mevr. mr B. Bakker - Nort (V.D.): mej. mr C. Tendeloo, lid van den gemeenteraad van Amsterdam; vac. J. Bakker (C.H.): J. de Ruiter, hoofd Chr. Landbouwschool te Balk (Fr.); vac. ir M. C. E. Bongaerts (R.K.)dr W. L. P. M. de Kort, Goirle; vac. G. Dieters (N.S.B.): R. M. Setyadjit, Amsterdam; vac. W. Drees (S.D.A.P.): H. J. Hofstra, belastingconsulent, Wassenaar; vac. H. G. M. Hermans (R.K.) Hubert Jongen, Heerlerheide; vac J. Hilgenga (S.D.A.P.): L. N. Palar, belast met leiding koloniale aangelegenheden bureau der S.D. A.P. te Amsterdam; vac. H. van Houten (C.D.U.): R. van de Brug, Gouda; vac. mej. A* de Jong (S.D.A.P.): mevr. dr H. Verwey- Jonker, Eindhoven; vac. G. H. Kersten (St. Geref.): J. W. van Boehove, hoofd Ohr. school der Geref. Gemeente te Zeist; vac. C. J. Kuiper (R.K.): C. K. J. M. Receveur, Venlo; vac. J. ter Laan (S.D.A.P.): mr J. Ie Pole, secretaris Nationale Advies Com missie, Noordwijk aan Zee; vac. mevr. mr C. F. Bar. Maokay-Katz (C.H.): jkvr. mr C. W. I. Wttewaal van Stoetwegen, 's Graven hage; vac. mr E. H. J. M. graaf de Marohant et d'Ansembourg (N.S.B.): F. J. Goedhart, Amsterdam; vac. dr H. W. E. Moller (R.K.): dr H. van Velthoven, 's Hertogenbosch; vac. mr M. M. Rost van Tonningen (N.S.B.)dr ir P. M. Heertjes, lector aan de Technische Hoogeschool te Delft; vac. dr J. R. Slote- maker de Bruine (C.H.)mr J. J. R. Schmal, Voorburg; vac. J. G. Suring (R.K.): mej. mr J. de Vink, Utrecht; vac. Th. J. Thijssen (S.D.A.P.): mr J. A. W. Burger, advocaat te Dordrecht; vac. L. L. H. de Visser (Comm.): G. Wagenaar, Amsterdam; vac. Ir H. Vos (S.D.A.P.)H. van Kuilenburg, directeur N.V „De Arbeiderspers" te Rotterdam; vac. dr I. H. J. Vos (Lib.): drs H. A. Korthals, Voorschoten; vac. G. Wagenaar (A.R.)J. Smallenbroek, Assen; vac. D. Wijnkoop (Comm.)P. de Groot, Amsterdam; vac. H J. Woudenberg (N.S.B.): H. M. van Rand- wyk, Amsterdam. De benoemde leden behooren, behalve voor wat de N.S.B. betreft, tot de partijen, waar toe ook de leden behoorden, in wier vacature zij zijn benoemd. TE SCHEVENINGEN KWAMEN 4000 KISTEN VERSCHE HARING BINNEN. Zooals reeds deze week gemeld, waren de vangst berichten der visschende haring- loggers buitengewoon goed. Vannacht zijn 7 loggers binnegeloopen met flinke ladingen gezouten en versche haring. Circa 4000 kis ten versohe haring waren hedenmorgen aan de markt. De binnengekomen schepen zijn: Sch. 14, K. Pronk, met een lading 54 last, (waarvan 800 kisten versche); Sch. 125, M. den Heyer met 800 kisten versche; Sch. 443, T. Bruin, met 30 last versche; Sch. 314, W. Rog, met 30 last versche; Sch. 310, met 33 last, J. Mos; Sch. 118, A. Taal, met 43 last versohe; Sch. 75. C. Flink, met 30 last versohe haring. Van de haringvisscherij kwam gisteren binnen de logger Sch. 246, M. den Heyer, met 36 last haring (waarvan 320 kisten ver sche haring).. - De Russen ontkennen, dat een millioen Duitschers hun zone moeten verlaten. somberder leek ons de heer In 't Veld (S.D.). Met niet groot enthousiasme zou zijn fractie voorstemmen, maar helaas kon hy weinig van een vertrouwenwekkende vredes- stemming ontdekken. Eigen belang gaat nog voor alles, was de conclusie, waartoe hij kwam. Z.i. zal West-Europa der wereld den weg moeten gaan wyzen ten aanzien van de collectieve veiligheid. De heer Kropman (R.K.) was van oordeel, dat men bij het beschouwen van de internationale ontwikkeling afstand moet nemen van de concrete situatie en dan komt de offerbereidheid wel b.v. ten aanzien van de nationale souvereiniteit ter wille van den groei van het internationale leven. Ook de heer v. Embden (V.D.) nam afstand. Hij dacht blijkbaar aan zijn oud ontwapenaars- verleden en trachtte der Kamer duidelyk te maken, dat hy reeds in 1924 gepleit had voor de „collectieve defensie", die de oude Vol kenbond niet bracht, maar de nieuwe wel. Theoretisch kende ook de oude organisatie die, maar de heer v. Embden had destyds voor de nationale veiligheid „geen man en geen cent" over. Had hier niet beter over. kunnen worden gezwegen? De soc.-dem. waren op dit punt verstandiger. Een zeer instructieve rede is by den aanvang van het debat gehouden door prof. An erna (A.R.). Volkenrechtelijk en historisch liet hij het licht naar alle zijden uitschijnen. In het verleden zou deze rede magistraal genoemd zijn. Sinds 1919, zoo betoogde hij, stond de idee van een rechtsordening voorop, thans is het de veiligheid, die het meest beheerschend is. Men heeft gezien welk een ramp macht zonder recht is in een langdurig proces, waarvan de tweede wereldoorlog de uitlooper was, dank zij een land, waar de machtswaan was geworden tot overmoed en zinsverbyste- ring. Nu wil men de rechtsgemeenschap, die een zuiver christelijke gedachte is, en we willen hopen dat we haar verder benaderen kunnen door menschen, die daartoe, om met Hugo de Groot te spreken, instrumenten in Gods hand kunnen zyn. Onze stemming is na al wat we hebben doorgemaakt, misschien niet uitermate hoop vol; toch hebben we onze schouders onder het werk te zetten van de ordening der internationale betrekkingen. Minister v. Kleffens had na de opening der vergadering mondeling het eind verslag der Kamer beantwoord. Hy erkende nogmaals de gebreken van het pact, maar het gebodene Is het bereikbare en dit zullen we moeten aanvaarden om de verkregen over eenstemming zooveel mogeiyk te bevorderen zonder te streven naar perfectionisme, waar tegen wijlen president Roosevelt indertyd reeds ernstig heeft gewaarschuwd. Na de redevoeringen der Kamerleden kon hy zich zeer bekorten. Opnieuw erkende hy de be staande onvolkomenheden en de oneenig- heden op het oogenblik. Op deze woorden legde de minister sterken nadruk om zijn vertrouwen in het tydeiyk karakter ervan tot uitdrukking te brengen. Want machtige krachten zijn aan het werk om die verschillen te overbruggen. Den heer Van Embden, die Rusland als imperialistisch had gekwalificeerd, werd verzocht daarmee voor zichtig te zijn en te bedenken, dat dit land op zijn eigen manier voor eigen veilig heid zorgt. Wel wat veel was eenzijdig door verschil- Kerk en School NED. HERV. KERK. Beroepen: te Bergentheim (vac. DUk- huis), J. Groot te Valburg; te Papendreoht, H. Harkema te Wijk by Heusden; te Wou- terswoude, W. C. Hondius, em. pred. te Bussum. Aangenomen: naar Meedhuizen, cand. J. v. d. Marei, hulppred. te Dieren; naar Noordeloos. J. C. Elzinga te Babylonlënbroek (nadere beslissing); naar Aalten, J. Dijkhuis te Bergentheim. Bedankt: voor Nieuw-Helvoet en Rockanje, E. D. Ninck Blok te Brouwersha ven; voor Oosterlittens, A. Bloemendaal te Budel. Benoemd: tot hulpprediker te Some ren, G. J. Mooij te Westerwytwerd. GEREF. KERKEN. Tweetal: te Kollum (2e pred.pl.), L. J. Goede te Slootdorp en J. van Harmeien te Amstelveen. Beroepen: te Garyp, J. van Harmeien te Amstelveen: te Veendam (2de pred.pl.), D. de Boer te Munnekezyi; te Zuidlaren, M. Hamming te Oude-Pekela. Aangenomen naar Nieuw-Vennep, IJ. van der Zee te Amsterdam-West (voor heen te Nieuw-VenncD); naar Valkenburg (Z.-H.), cand. P. Hatnjé te 's-Gravenhage-W. GEREF. KERKEN (Art. 31 K.O.) Beroepen; te Hengelo (O.) H. Bouma te Niezyi. CHR. GEREF. KERK. Beroepen: te Rotterdam-Zuid, H. Vis ser Mzn te Middelharnts. GEREF. GEMEENTEN. Bedankt: voor Dordrecht H. Ligten- berg te Vlaardingen. BAPTISTE GEMEENTEN. OPENING STICHTING „KERK EN WERELD" De officieele inwijding van de stichting „Kerk en Wereld" is bepaald op 20 Nov a.s., 's morgens zal de voorzitter der Generale Synode een wljdingsdienst leiden in de Ned. Herv. Kerk te Driebergen, terwijl 's middags het landgoed „De Horst" en het internaats gebouw ter bezichtiging voor belangstellen den wordt opengesteld. PERSONALIA. Tot legerpredikanten zyn benoemd ds J. W. v. d. Linden te Kootwijk en ds. P. M. Jonker, Chr. Geref. pred. te Almelo, die beiden hun benoeming hebben aangenomen. Gistermiddag heeft dr ir A. van der Neut het ambt van hoogleeraar ln de vlieg- tuigbouwkunde aan de Techn. Hoogeschool te Delft aanvaard met een rede over de „igewichtseconomie van het groote vlieg tuig.' Acad. examens. DELFT. Geslaagd voor het cand. ex. werkt.-ing.: J. W. Gootus en T. Noordhuis; cand. ex. vliegt, bouwk.-ing: J. Ruys; cand. ex. scheik. ing.: H Herklotz, H. J. Lunshof en L. J. Revalier (met lof); ing. ex. voor civiel ing.: H. Ferwerda, R. Glazener, J. W. Hante, M. J. F. v. Rietst, A. K. Remeyer en A. Snoek: ing. ex werkt, ing.: H. E. Oving; ing. ex. scheik. ing.: J. D. Duivis, W. Amok en L. W. Sillevis LEIDEN. Geslaagd artsex. Ie deel: mej. C. M. de Bruin, J. Winsser, J. v. d. Broek, allen te Leiden en C. H. Felix, Amsterdam; bevorderd tot arts: mevr. W L. Klerks- Kruijt, Leiden; mej. A. L. v. Wely, P. Kooy en P. van Doorn, allen te Den Haag, en W. C. van Dorp. Katwijk aan Zee. NIJMEGEN. R.K. Univ. Geslaagd voor het doet. ex. theologie Th. Remeyn, Oud- dorp bij Alkmaar; doet. ex. Duitsche taal en letterkunde mevr. Smelt-van Engelen, Breda. Ny verheidsexamens. Geslaagd voor het ex. nijverheidscxnderwija akte N A eerste gedeelte de dames S I. H. BuTTtfort v. Valkenburg, Oegstgeest; B. C. M. Blankendaal, Hillegom; M. D. v. d. Meyde, C. M. van Moorsel, M. J. G. Nefkens en H. H. v. d. Vijver, allen te 's Gravenhage, en M. W. Reynders, Valkenburg; H. H. M. Schrijver, 's Gravenhage. Geslaagd voor akte N, 19 N.O. mej. A. A. H. Avenarlus, Oegstgeest. PROMOTIES. Gepromoveerd tot doctor in de rechten op het proefschrift: „De positie van den land- drost in Noord-Brabant van 1807-1810 J. B. V. M. J. v. d. Mortel, burgemeester van Noordwyk. „NEDERLANDSCHE STUDENTENHULP" Te 's-Gravenhage is opgericht de stichting „Nederlandsche Studentenhulp w welke ten. doel heeft materieele en geestelijke hulp te verleenen aan studenten, die tengevolge van oorlog en bezetting in nood zijn geraakt. Voorzitter van deze stichting, waarin verte genwoordigers van alle Ned. universiteii.cn zitting hebben, is prof. dr. G. C. Heringa. lende sprekers aan de critiek geofferd. Den heer Anema was de minister dankbaar, dat hy gesproken had van een roeping voor allen om het internationale recht te dienen. Het pact is nog voor verbetering vatbaar, zelfs op het dubieuse punt der tractaten, indien het algemeen welzyn zulks gebiedt. Om dit duidelijk te maken, citeerde de minister uit het vertrouweiyke rapport over de confe rentie te S. Francisco. Ten aanzien van regio nale overeenkomsten staat de regeering niet afwijzend, maar dan met meer dan een andere groote mogendheid. Zonder hoofdelijke stemming heeft de Kamer het ontwerp aanvaard. We willen hopen, dat de ervaring der wereld van gelukkiger aard zal zijn dan die in de kwarteeuw, welke sinds de stichting van den eersten Volkenbond en onze toetre ding op 6 Maart 1920 is verloopen. 19. Maar o schrik, daar kwam opeens de driewieler met onze beide vrienden de hoek omvliegen en reed bom tegen de ladder op, juist toen Joris bovenaan wasDe ladder sloeg om en Joris kwam met zijn ko len precies op den veldwach ter terecht, die vlak achter net driewielertje aankwam. De brave man werd haTï gesmoord ln de stoffige Kolen en kon ndet eens om hulp roepen. Snoekie en z'n vriend wachtten natuurlyk niet op henv^n met de ach tervolging was -het ineens^ gedaan. 20. Och, och, wat zag die arme veldwachter er uit, toen hij onder de kolen vandaan kwam. Dikke dot ten stof en gruis, waarvan Janus' kolen doorgaans nog al rykelijk voorzien waren, propten in z'n oren, Z^L- neus en zyn ogen Ski—zhi fiets, z'n fiets, ciïe- nij nogal Liefst van eervoer geleend had endtedanig in de ver drukking geraakt was, leek compleet een krakeling. De veldwachter was wanhopig. De hele politiemacht was in zijn ogen ..geschandaliseerd" en hij durfde beslist zijn superieuren niet meer on der de ogen komen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1945 | | pagina 2