Militair Gezag zal per 1 Jan. verdwijnen „TEN ANDEI Ninifft LEIDSCHE COTOANT EATERDAG 27 OCTOBER 1945 Radio-rede van minister Schermerhorn In aansluiting op de programrede van het huidige kabinet op 27 Juni, heeft minister Schermerhorn gisteravond de opheffing van het M. G. nader toegelicht. Al is de organi satie van het M. G. in de afgeloopen maan den sterk beperkt, toch kan van een liqui datie van het M. G. nog niet worden gespro ken. Verschillende bevoegdheden zijn echter thans ingetrokken. Ten aanzien van de klach ten over het M. G., zeide de minister, dat hij bereid is een groot aantal verhalen over de slechte werkwijze te gelooven, doch men moet wel bedenken, dat het M. G. is samen gesteld uit burgers van het Ned. volk. waar door het onwaarschijnlijk is te gelooven, dat het gemiddelde gehalte lager zou zijn dan die van de normale overeenkomstige sociale laag zonder uniform. De weikelijke taak van het M. G. was. om een begin te maken met een regelmatig bestuur in een land. waarvan het burgerlijk bestuur compleet gedesorgani seerd was. Tevens sprak de minister zijn er kentelijkheid uit voor het vele werk van den luit-gen. Mr. H. J. Kruis en zijn medewer kers. In versneld tempo zal worden gewerkt aan de overheveling van taken en verant- Opheffing van het M G. een financieel voordeeltje? Opheffing van het Militair Gezag be- teekent ook bezuiniging, aldus Minister Schermerhorn. Niet dat M. G. het mono polie had van ongecontroleerd geld uit gaven, want dan zou met zijn verdwijning ie toestand van 's lands financiën plot seling verbeteren. De liquidatie van het M. G. is alleen een stap op den weg naar een normaal openbaar leven, waarin de strijd tegen de voor ons volk onproduc tieve geldsmijterij het volgende traject op den weg omhoog zal zijn. Er wordt thans een zoodanig deel van ons nationaal in komen voor Staatsuitgaven gebruikt, dat dit volstrekt ontoelaatbaar is. Na de op heffing van het M. G. zullen de Staats organen zich hebben af te vragen, of de kosten van hun werk wel in de juiste verhouding staan tot de diensten welke ^zij bewijzen. STICHTING „HERSTEL NED. ORGELS" Hier te lande is opgericht de Stichting „Herstel Nederlandsche Orgels", welke zich ben doel stelt gelden bijeen te brengen voor het verleen en van hulp bij het herstellen en/ of wederopbouwen van door oorlogshandelin gen beschadigde kerkorgels in Nederland, alsmede het bevorderen van deskundig ad vies bij restauraties en wederopbouw door daartoe beschikbare krachten. Om dit doel te bereiken zal de stichting concerten, orgeldagen, lezingen, enz. doen or- ganiseeren, waartoe een beroep zal worden gedaan op alle vooraan staande musici en mu ziek-or gan i satiesTevens worden dona ties en bijzondere giften mogelijk gesteld. Het Stichtingsbestuur wordt gevormd door de volgende organisten: (aiph.) Hendrik An- dTiessen te Utrecht. R. Beintema te Leeu warden. C. van Dorp te Rotterdam. Adri- aa-n Engels te 's-Gravenhage. Amthon van der Horst te Hilversum. W. A. Houtman te Schie dam, Albert de Klerk te Haarlem. Adr. Kou semaker te Goes. Hennie Schouten te Leiden. Adr. Schuurman te Amersfoort, Herman Strateeier te Zeist, en Johan M. Vetter te *s- Gravenhage.Als eerste secretaris treedt op Com. Basoski Daguerrestraat 24, 's-Gira- venhage, tel. woordelijkheden van de diverse diensten en secties van het M. G. naar de normale be stuursorganen, waardoor ons volksleven zich weer langs de vertrouwde paden gaat bege ven. Met 1 Jan. a s. zal de afwikkeling van het M. G. volledig zijn, waarna het civiele bestuur weer voor eigen verantwoordelijk heid gaat werken. Ons nieuwe leger wordt een Volkstem Modern, ronder loting en met een jaar oefentijd Het Nederlandsche leger in de toekomst zal een werkelijk volksleger zijn. verklaarde mr J. H. Kruis, de nieuwe chef van dein Gen. Staf. Het moet het leger zijn. dat we kunnen betalen, goed gekleed en bewapend. Maar we moeten niet voor een dubbeltje op den eersten rang willen zitten. De kaderopleiding moet in den troep be gonnen worden, die over voldoende capaci teit beschikt. De loting wordt afgeschaft. De lichtingen worden dus grooter en het legerrin zijn ge heel blijft jonger en beter getramd. Volgend jaar wordt de lichting 1945 opgeroepen: her- training van het oude leger is niet mogelijk. De opleidingstijd zal wel een jaar moeten zijn De oude neutraliteitspolitiek is van de kaart. Ons leger moet daarom afgestemd zijn op dat van onze bondgenooten. Ook zal nauwe samenwerking tusschen industrie en departement van Oorlog noodig zijn. Gelijk tegen ieder nieuw strijdmiddel in het ver leden. zal op den duur ook tegen den atoom bom wel afweer worden gevonden. Sociale zorg en psychologische dienst zullen in het nieuwe leger niet mogen ontbreken. De jeugdopleiding kan medï veel goeds tot stand brengen. Een vrouwelijk hulpcorps kan eveneens belangrijke voordeelen afwerpen bij het administratieve werk. De banden tusschen het Nederiandsrhe en het Ned.-Ind. leger, zoo besloot generaal Kruis, zullen veel nauwer worden aangehaald dan tot dusver. Merkwaardig briefje van Ley gevonden Hij kon „de schande niet langer dragen". In de cel. Robert Ley gisteren zelf moord heeft gepleegd, is een schrijven van Ley gevonden, van den volgenden inhoud: ..Ik kan deze schande niet ls-nger dragen. Lichamelijk ontbreekt het me aan niets. Het voedsel is goed. het is warm i<n mijn cel. de Amerikanen zijn correct en ten deele zelfs vriendelijk. Geestelijk heb ik materiaal om te lezen en om te schrijven, wat ik wi'l Ik ontvang papier en potlood. Zij doen meer voor mijn gezondheid, dan noodzakelijk is en ik mag rooken en tabak en koffie ontvan gen. Ik mag ieder en dag minstens twintig minuten wandelen. Tot zoover is a'les in orde. maar het feit, dat ik een misdadiger zou zijn dat is hetgeen ik niet kan ver dragen. HEDENAVOND MARINEREPORTAGE UIT AMERIKA. Hedenavond tusschen 19 en 19.30 uur zul len Amerikaansche radiostations een repor tage uitzenden van het in gebruik nemen van het 45.000 ton groote vliegtuigmoeder schip Franklin Delano Roosevelt te New- York. Morgen zal in ..The World this week" een beschrijving worden gegeven van de heden gehouden vlootparade. Uit den Omtrek ALPHEN AAN DEN RIJN Zendings-bijeenkorast. In de Ned. Herv. Kerk aan de Julianastraat is Woensdag een zendingsavond gehouden, waarin als spreekster optrad mej. C. Rijnders uit Oegst- geest over: „Staat de Zending gereed die na een openingswoord van den hulpprediker, cand. C. Corts. er op wees. hoe uit het Oosten dringende beden om hulp komen. In vele op zichten zal. ook op het gebied der zending, opnieuw begonnen moeten worden. De in vloed van Japan is zeer groot geweest. Er zijn berichten over groote trouw, maar helaas ook over diepe inzinking. Spr. betoogde dat onze houding tot in de verre toekomst beslissen zal oyer den invloed van het Evangelie in Indonesië en wekte op tot krachtigen steun door daadwerkelijke hulp, gebed en offer. De avond werd op zeer gewaardeerde wijze afgewisseld door den mooien zang van het kerkkoor, onder leiding van den heer Tolle naar, en duetten voor orgel en viool van de heeren L. van Bommel en J. v. d. Kemp. 25 jaar bij de bedrijven. Donderdag her dacht de heer A. Mooy zijn zilveren jubileum im dienst van de Water- en Lichtbedrijven. Bij verhindering van de waarn. burgemeester sprak de hoofdboekhouder der bedrijven, de heer W. H. G. Beek, woorden van waardee ring een bood en gesohenk in enveloppe aan Namens het personeel en verdere collega's werden een schilderij en bloemen aange boden, Gedenkteeken dr H. J. L. van Haselen. Ge- ruimen tijd geleden heeft zich uit oud-leer lingen van de Chr. H.B.S. een comité ge vormd. dat zich ten doel stelde op het graf ven den overleden oud-directeur, dr H. J. L. van Haselen. een eenvoudig gedenkteeken 1e plaatsen De onthulling hiervan zal nu Dinsdag 6 Nov. a.s. 2 uur op de begraafplaats „Rusthof" te Amersfoort plaats hebben. KATWIJK AAN DEN RIJN De uitslagen van de Katwijksche Dam club over de 6e ronde van den len Beker wedstrijd zijn. Groep I: G. v. d. WielJ. Houwer 20; J. v. DelftJ. Freke 11; A. A. Vooijs A. Hogewoning 20: G. VarkevisserA. v. Beelen 20; C. DurieuxB. v d. Kamp 20: C. DurieuxA. Hogewoning 02. Groep II: J. BoezaardJ. van Elk 02: C. ZandbergenW. Böttcher 02: F. v. d. GeestAnt. v. Beelen 20; H» KoelewijnJ Schoneveld, afgebr.; C. KorpelshoekA. Schouten 11; J. BoezaardC. Korpelshoek 0—2 NOORDWIJK Vergadering A.R.-Kiesvereen. Donderdag avond hield de A.R.-Kiesvereen. een open bare vergadering in het Vereen. Gebouw te Noordwijk aan Zee. waarin de heer Chr. v. d. Heuvel sprak over de Ned. Volksbeweging. Spr. wilde de N.V.B. beoordeelen naar haar officieele uitingen, en behandelde de hoofd punten van haar program en ging uitvoerig in op de kwestie Christendom en Humanisme. Spr. besloot met een opwekking tot trouw aan onze beginselen, en beantwoordde ten slotte een aantal vragen. t Zondagsdienst doktoren. Zondag wofdt de dienst waargenomen door Dr. Kruijt, Voor straat. Overreden en gedood. De 60-jarige weg werker bij de N.Z.H.T.M.. A. Steenvoorden ui-t Noordwijk. is bij het verrichten van werk zaamheden tusschen de rails door de pas- seerende tram aangereden en gedood. De oorzaak moet gezocht worden i<n het feit dat het slachtoffer hardhoorend was. LISSE. Chr. Geref. Kerk: 10 en 4 uur. ds. Ponstein. Geref. Gem.: 10 en 4 uur. ds. A. Verhage. Oud Geref. Gem.: 9.30 en 3 uur. Leesdienst. De Zondagsdienst der Doctoren zal wor den waargenomen door Dr. Duymaer van Twist, Heereweg. RIJNSBURG. Noodgemeenteraad. Tot leden van den noodgemeenteraad zijn gekozen de heeren: C. Colijn, D. van Delft, A. van Egmond, A. v. d. Eykel. A. Grimbergen, W. L. v. d. Gugten, P. Kort Sr.. Alb. Kromhout Jz.. P. v. d. Kwaak. G. Leenheer en K. Zandbergen. In een gecombineerde vergadering van de Herv. Jeugdvereenigingen heeft Dr. G. C. v. Niftrik gesproken over Karl Barth. waarna hij van de Rijnsburgsche jeugd afscheid nam. Den scheidenden predikant werd in hartelijke bewoordingen dank gebracht voor zijn velen arbeid in het belang der vereenigingen ver richt en hem werd als blijk van waardeering een boekwerk aangeboden. SASSENHEIM Bidstond voor Indië. In de godsdienst oefeningen der R.K. Kerk, Geref. Kerk, Chr. Geref. Kerk en Ned. Protestantenbond zal morgenochtend een bidstond worden gehóu den voor de nooden in Indië. In den Noodgemeenteraad zullen voor de A.R.-partij zitting nemen de heeren A. Berg man, L. van Leeuwen en A. Vogelaar. VOORHOUT Geen wijzig ng in de schoenen distributie Dezer dagen bracht een der bladen het bericht, dat met ingang van 1 Januari 1946 de distributie van schoenen zoodanig zou worden gewijzigd, dat niet meer een speciale vergunning voor aankoop van schoenen noo dig zou zijn, doch voor het geheele land een bon daartoe zou worden aangewezen. Naar ons bij informatie bij het Rijksbureau voor Huiden en Leder werd medegedeeld, is dit bericht volkomen uit de lucht gegre pen, aangezien in het huidige systeem geen wijziging kan worden gebracht. Reeds vier dagen lang wordt Engeland ge teisterd door een ongekend hevigen storm, die de scheepvaart heeft stilgelegd en veel schade heeft aangericht, zoowel door eigen kracht als door het ontploffen van losgesla gen mijnen. Uit alle Engelsche kustplaatsen komen berichten binnen over gezonken sche pen en over vernieling en schade. In ons land vertoeven momenteel twee leden van het hoofdbestuur van het peensche comité ..Holland hjaelpen". Op het Hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis werden zij door Prinses Juliana ontvangen. Zij bood twee statis tieken aan van de goederen, waaraan het Deensche volk Holland h^eft geholpen. Prinses Juliana voorziet de statistieken., van Haar handteekening. Daarnaast de heer K. H. Tuxen. voorz. van het Comité „Holland hjaelpen". Kerknieuws Ned. Herv. Kerk 10 uur cand. Postma 'an Nieuw Vennep. Ned. Herv. Kerk. Beroepen: te Rotterdam-Charlois (7e en 8e pred.pl.) J. de Vries te Rotterdam- Vreewijk-Strevelswijk en C. A. Lefeber te Rijsoord. Bedankt: voor Winschoten (vac. v. Leeuwen) G. Cadée te Oosterwolde (Fr.). Geref. Kerken. Tweetal: te Marrum E. Baerends te Voorst en L. Moesker te Rhenen. Beroepen: te Amsterdam-Oost (vac. prof. Berkouwer) J. Dijk te Winsum- Obergum. Bedankt: voor Vries D. v. d. Wielen te Boornbergum. Benoemd: tot hulpprediker te Weesp cand. P. Ulden te Marken. Geref. Kerken (art. 31). Tweetal: te Amsterdam-C. F. A. den Boeft te Rotterdam-Kralingen en Jac. van Nieuwkoop te Ulrum. Gen. Synode der Ned. Herv. Kerk Radiouitzendingen. Naar wij vernemen, zal ds. K. H. E. Gr.a- vemeijer Zondagavond van 2020.15 uur voor de radio spreken in verband met het bijeenkomen van de Ned. Herv. Synode. Ook zal de bidstond in de Nieuwe Kerk te Amsterdam op Dinsdagavond 30 October, 20 uur. waarin prof. dr. K. H. Miskotte zal voorgaan, per radio worden uitgezonden. DE CURSUS VOOR ZONDAGSSCHOOL- ONDERWIJS. De Synodale Commissie voor den Jeugdraad geeft uit een sohrif tel ijken cursus voor het Zondagsschoolonderwijs. Deze cursus duurt 2 jaar en heeft ten doel leiders en leidsters voor het Zondagsschoolonderwijs op te lei den. Na afloop van den cursus kunnen de leerlingen een bewijs krijgen, dat zij dezen met goed gevolg doorloopen hebben. De cur sus telt reeds 6000 deelnemers. LEGER DES HETLS Tot nieuw territoriaal leider van 't Leger des Heils hier te lande is benoemd kol. Charles Durman. De heer Durman staat aan het hoofd van de Red. Shields Clubs, die de geallieer den overal in Europa hebben opgericht als zij er garnizoen achterlieten en die bedoel den de soldaten in een Chr. sfeer ontspan ning te bieden. De nieuwe leider die ruim 50 jaar oud is. trad reeds in 1913 op als direc teur van de wereldbekende Had'.eigh Land- kolonie. 13. „Hola, hola, eerst m'n geld, dat gaat zo maar niet" riep de winkelier hem na. „Dat is een mens bestelen!" De Lange draaide zich met een verbaasd gezicht om. „Watblief", zei hij, „dat hammetje betalen? Maar man, daar heb ik je toch het kaasje voor gegeven? Da s eerlijk geruild, zou ik zeggen." „Zo", zei de win kelier, „mooie manieren hou je er op na. 't Zal je berou wen, vrindje." 14. „Wel heb ik van m'n leven", barstte de Lange nu uit, „heb je ooit zoiets ge zien? Heb ik je dat kaasje teruggegeven ja of nee? Nou. en wat ik teruggege ven heb, hoef ik ommers niet te betalen. Kom mee. Snoeki, zo'n suffert heb ik nog nooit gezien en ter wijl de winkelier zich hoofdschuddend achter z'n oren stond te krabben over zo'n ingewikkelde geschie denis. maakten de twee flessentrekkers zich met hun ham uit de voeten, niet wetend wat er voor hen op zou zitten!! Jona 3 :1 ..En het woord des Heeren geschiedde ten anderen male tot Jona. Jona was onwillig geweest zich van zijn opdracht te kwijten. Hij verkoos eigen zin en wil te volgen, maar hoe slecht is hem dit bekomen. Maar Godlof, hij wordt opnieuw door zijn God in dienst aangenomen. De visch, dae hem opslokte en hem tot een levend graf was. heeft op een wen-k des Hee ren, hem op het .droge uitgespuwd. Daar staat Jona weer. vermoedelijk met het Maar hij 9taat daar als ééne door het lij den gelouterde, als eene over wiens hoofd letterlijk en figuurlijk al Gods golven en baren zijn heengegaan. Ja. hij staat daar ols ééne, die het onder vonden heeft, dat het kwaad en bitter is tegen den Heere te zondigen. Ja, als eene. die naar den mensch gespro ken wel het allerminst in aanmerking komt, opnieuw met des Heeren last en opdracht toegerust te worden. En toch lezen we: „en het woord des Heeren geschiedde ten anderen male tot Jona". Jona krijgt, en dat is genadevol, van God opnieuw de kans over te doen wat hij ver knoeid heeft. Overdoen, dat moet Jona. Welk een voorrecht, wat een genad?, dat Jona weer opnieuw beginnen mag. Wanneer wij ons daarop nader bezinnen, wat heeft dan het woord; „en het woord des Heeren geschiedde ten anderen male tot Jona". ons te zeggen? Ook wij. als volk en personen zijn in het verleden deze stemme Gods ongehoorzaam geweest. Grif wordt toegestemd dat God ons om onze zonden heeft getuchtigd en geslagen. De bange en zware bezetting was een ge richt Gods over ons. In dat gericht zijn ook Gods baren en golven over ons gegaan. Bang en zwaar was het ons. want ook wij verkeer den als in een levend graf. Maar God heeft ons verlost. Dat het mon ster, hetwelk ons al had opgeslokt zijn prooi moest loslaten, het is van den Heere ge schied. Doch dit heeft God gedaan met een bepaald doel. Wij hebben daarin van God de kans ge kregen de opdracht, die Hü ons als Kerk en als volk. als Kerk en belijders had toe vertrouwd. opnieuw te vervullen. Wij mogen, moeten over doen wat wij in het verleden verknoeiden. Over doen hetgeen verkee-d is gedaan. Over doen waarin wij te kort zijn geschoten. Over doen. maar hoe? Over doen als de genen. die zich hun fouten bewust zijn. Over doen in afhankelijkheid van Hem. die ons als volk en personen nog waardig keurt het verkeerde te herstéllen. Over doen de fouten herstellen, ja. daar over zijn we het allen hartroerend eens. Maar dan de fouten niet gezocht slechts bij een ander, doch bij ons zelven. Dan eigen leven, eigen geloofsleven, eisen persoonlijk leven, eigen kerkelijk leven, eigen burgerlijk leven, eigen politiek leven getoetst aan de normen van Gods Woord. Maar bovenal eigen gezinsleven onderzocht en gebroken met een oovoed'ng, die niet be antwoordt aan uw Doopbelofte: om uw kin deren op te voeden in de vreeze en verma ning des Heeren. Tot dat over doen roept God U. maar be kwaamt Hij ook U. indien gij het in waar heid van Hem begeert. Lisse. Ds A. PONSTEIN. DE DUITSCHE KERKEN ERKENNEN HUN SCHULD. In de alg. vergadering van het Fransche protestantisme heeft de Ned. predikant M. Visser 't Hooft, secr.-generaal van den Oecumenisch en Raad der Christelijke Ker ken, gesproken over de taken, welke den raad nu wachten. Een delegatie van den raad was door de Duitsche kerken ontvan gen en deze hadden een verklaring getee- kend. waarin zij erkenden teft deele moreel verantwoordelijk te zijn voor de Duitsche misdaden.Op deze wijze kunnen de Duitsche kerken vertegenwoordigd worden in en deel nemen aan de werkzaamheden der oecu menische beweging. Wat de Radio vanavond brengt Programma van Hilversum I (301 M.) 18.04 Ster van den dag: Count Basie. 18.30 Lezing over: Maleisch in Indië. 18.45 Paul Robeson zingt. 19.00 NB. en progr.-overz. 19.15 Reportage 19.30 Piano-recital. 20.01 „Lichtbaken". 20.15 De Balalaika's klinken. 20.30 Bonte avond, 21.30 Sportpraatje. 21.45 Omroeporkest. 22 15 Dr. Th. van Schelven over: „Individueele psychologie". 22.30 Om roeporkest. 23.00 N.B. 23.15 R.K. Avond wijding. 23.30 Orkestmuziek. 23.50 Sluiting. Programma Hilversum II (415 m.) 18.01 Nieuwsberichten, progr.- en pers- overz. 18.30 Verzoekprogramma. 19.30 Progr. Ned. Strijdkr. 20.01 Kwarter Corduwener. 20.15 Hoorspel „De Schim". 20.45 Zaterdag avond thuis. 21.00 Opbouwrubr. 21.15 Gram. 21.45 A vond wijding. 22.01 N.B. en post scrip- turn 22.15 Dansmuziek. 23.00 A.N.P-nieuws. Programma van Hilversum I (301 m.) voor morgen. 8.30 Pater M. Goossens O.F.M. 9.00 N.B. en progr.-overz. 9.20 Andres Segovia speelt. 9.30 Ochtendconcert.""*10.30 Kerkdienst. Buurkerk te Utrecht. Ds. J. Gerbrandy. Ned. Herv. Pred. aldaar. 12.01 Gram. 12.15 Orkest. 13.00 N.B. en progr.-overz. 13.20 Solistenconcert. 14.00 Spoorwegpraatje. 14.10 Solisten. 14.30 Concertgebouworkest. 15.15 Filmpraatje. 15.30 Opera „Don Pasquale". 16.30 Nacht vorstverwachting. 16.31 Ziekenlof uit Bloe- mendaal. 17.30 Solistenconcert. 18.01 Water standen. 18.04 Orgel. 13.30 Muziek van de week. 19.00 N.B., progr.-overz. en sportuit slagen. 19.30 Argentijnsche klanken. 20.01 Ds. K. H. E. Gravemeyer, 1ste secr. v. d. Herv. Synode over: „Aan den vooravond van de Gen. Synode". 20.15 Brieven uit Londen. 20.30 „Bravour en charme". 21.15 Humor in de letterkunde". 21.30 Europa danst. 22.15 lezing dr. C. P. Gunning. 22.30 Fransche ka mermuziek. 23.01 N.B. 23.15 Avondwijding. 23.30 Sluiting. Programma Hilversum II (415 m.) voor morgen. 8.01 N.B. en progr.-overz. 8.20 Ochtend concert. 9.15 Graag gehoorde melodieën. 10.00 Pianomuziek. 10.30 Hoogmis uit Utrecht. 12.01 N.B. en progr.-overz. 12.20 Ital liederen. 13.00 De speellieden. 13.45 Weekbladenoverz. 14.00 Kerkkoorconcert. 14.30 Orgelmuziek. 15.00 Humor in bezettingstijd. 15.15 Orkest. 16.00 Cantabile-septet. 17.00 The-dansant. 17.30 Oome Keesje. 18.01 N.B. en progr.-overz. 18.20 Van de liefde. 18.45 Denksport. 19.00 Eddy Walis speelt. 19.30 Progr. Ned. Strijdkr. 20.00 Radio Philharm. Orkest. 20.45 Illegale poëzie. 21.00 Slot concert Rott. Philharm. Orkest. 21.45 Avondwijding. 22.01 N.B. 22.15 Oude en nieuwe bekenden. 22.58 Sluiting. 28.01 A-N-P.-iueuui.

Nieuwe Leidsche Courant | 1945 | | pagina 2