Jlieuiwc ^ciïlsdjf Courant Opstandelingen doen water in den wijn Scheveningers zijn weer in eigen huis lOist 01 OYER EFFECTEN Ie serie: 1 April 1920—15 October 1941 ZATE11DAG 27 OCTOBER 1945 2e Serie: le Jaargang vanaf 7 Mei 1945. No. 14t Abonnementsprijzen 0.26 per week ƒ1.10 per maand ƒ3.25 per kwartaal Hoofdredacteur: H. DIEMER Redactie: B. VAN DER ROS Cliristelijk-Nationaal Dagblad Bureaux Redactie ea Administratie: HOOIGRACHT 35. Telefoon 22710 Postrekening 5 8 9 3 0 voor Leiden en Omstreken Is tic ^myti tjcrt ia ItQ Maar wie hunner zal onderhan delen weten ze nog niet De toestanden op Java worden, over het geheel genomen, steeds rustiger. De natio nalisten gaan beseffen, dat hun revolution - naire aotie op den duur onhoudbaar is. Er worden door hen steeds meer pogingen ge daan om tot overeenstemming met de Neder landers te komen. De republikeinsche ver gadering te Batavia is verdaagd, daar de nationalisten nog niet tot het besluit kunnen komen, wie hen bij de komende besprekin gen zal vertegenwoordigen. Wél hebben zij besloten, dat de Amerikanen boven de Brit ten als bemiddelaars worden geprefereerd, daar de laatst en het thans duidelijk voor Nederland opnemen. Men verwacht, dat reeds volgende week de voorbereidende besprekingen tusschen de Nederlanders en de nationalisten zullen be ginnen, welke besprekingen door generaal Christison. die door Soekarno een „man met veel begrip en buitengewone behulpzaam heid" werd genoemd, zullen worden voorbe reid en bijgewoond. Zeer waarschijnlijk zal de „minister van Voorlichting". Sjarifoeddn, als leider der republik. delegatie worden aangewezen. De vertegenwoordiger van het Britsche ministerie van Buitenl. Zaken, Denning, heeft verklaard, dat de Britsche regeering de In donesische republiek niet kan erkennen. Het appèl van de republikeinen aan de vereenig- de volkeren is hiervan het directe gevolg. SITUATIE 0P SUMATRA IS GUNSTIG Alhoewel ook op Sumatra het nationalisme zich langzaam verspreid, heeft het tot nu toe de gematigde leiders niet beïnvloed. De nog op dit eiland aanwezige Japanners werken met de geallieerden samen bij het handhaven van rust en orde. De Britsche troepen wer den overal hartelijk ontvangen en er wordt druk gevoetbald met de bevolking. SCHEPEN NAAR TANDJONG PRIOK In de haven van Tandjong Priok worden voor 6 Nov. drie en twintig Nederlandsche, Britsche en Amerik. vrachtschepen verwacht van gemiddeld 2000 ton, met aan boord o.a. olie, vliegtuigbenzine, voedsel en medicamen ten. Negenhonderd Ind. dokwerkers weigeren echter om de Ned. schepen te ontladen, doch ze hebben geen bezwaar #m Engelsche sche pen met munitie aan boord te lossen. De koe lies worden door de Engelschen met 4 Brit sche ponden rijst per dag betaald. H. M.'s „KORTENAER" NAAR INDONESIË. Morgenmiddag om 2 uur vertrekt H. M.'s „Kortenaer" naar Indië. DE EERSTE PERSSTEM UIT INDIE De derde uitgave van ,,H et Dagblad" verklaart in een hoofdartikel, dat het heer- schende gevoel onder de Nederlanders is, dat van bittere teleurstelling. Zij hebben hun lot in deze jaren kunnen dragen, omdat zij ver trouwen hadden in de toekomst, doch de ge- Maandag 15 punten van de lextielkaart geldig Doch spring er uiterst zuinig mee om. Met ingang van a.s. Maandag zijn van de textiel-lederkaart V.A. 510 de punten 1 t/m. 15 geldig verklaard voor een groot aantal kleine artikelen. Bij de besteding van de punten dient het pubJiék de uiterste zuinig heid te betrachten, aangezien het niet waar schijnlijk is, dat binnenkort meer punten kunnen worden geldig verklaard. De kaarten leunnen per gezin gecombineerd worden ge bruikt. Nadere mede deelingen over de pun ten- waardeering zullen nog worden gepubliceerd. VLISSINGEN KOMT DROOG Het spuien van het water te Vlissingen ver loopt vlot. Woensdagmorgen, nadat de nood- dijk, die om de stad gelegd is, sterk genoeg was. konden de sluizen worden geopend en 's middags was het water reeds meer dan een meter gedaald, waardoor groote gedeelten van de stad droog vielen. Vermoedelijk zal bij gunstig weer de stad nog deze week ge heel droog zijn. Men is reeds begonnen met het wegruimen van de modder in de stra ten. Van Walcheren is voorts telegrafisch aan de regeering om s oho onmaak m i del en ver zocht. Voor het droogstoken der woningen in de geïnundeerde gebieden zullen extra kolen worden beschikbaar gesteld. Ook zal aan hui zen, die niet tochtvrij zijn, een kleine extra toewijzing worden verstrekt. allieerde bezetting liet niet toe, dat de idea len verwezenlijkt werden. Er ontstond een gemeenschap, waar niemand het gezag uit oefende. Dit is echter geen tijd voor weder zij dsche verwijten, maar men moet trachten inzicht in de toestanden te krijgen. DE REPATRIEERING VAN NEDERLANDERS UIT INDIË. Uit Colombo is bericht ontvangen, dat kolonel B. G. van Os van Delden, het hoofd van den Dienst der repatrieerhig, vandaar naar Batavia is vertrokken. Hij heeft reeds tal van belangrijke besprekingen kunnen voeren en maatregelen voor een vlotte repa- trieering van Nederlanders uit Indië kunnen nemen. Tevens zal de Dienst der repatrieering te Port Said een groot magazijn oprichten, dat de eerste behoefte aan kleeding zal dekken. Gen.-maj. Kruis chef van den Generaien Staf Met ingang van 1 Novehmber is bij K. B. van 26 October de generaal-majoor mr H. Kruis benoemd tot chef .van den Generaien Staf, met den tijdelijken rang van luitenant- generaal. Luitenant-generaal Kruis blijft be last met de waarneming van de functie chef Staf Militair Gezag. Regeeringscampagne tegen den zwarten handel Een dringend beroep op den gemeenschapszin Naar ons ter oore komt zal de Regeering binnenkort een grootscheepsche aotie begin nen ter bestrijding van den zwarten handel. Deze actie zal zich in hoofdzaak richten tot de bevolking om de relaties met den zwar ten handel te verbreken en zich niet meer te laten verleiden tot transacties in het zwart". Concrete plannen zouden niet voorzitten; het zal meer een dringend beroep zijn op den gemeenschapszin der burgerij. Wat wordt er uitgebroed in den Kaukasus? Aan Stalin boodschap van Truman overhandigd. Radio Moskou heeft medegedeeld, dat Stalin Woensdag j.l. te Sochi in den Kauka sus den ambassadeur vam de V.S. te Mos kou, Averell Harriman, heeft ontvangen, en dat hem door Harriman een boodschap van President Truman is overhandigd. Stalin vertoeft met vacantie te Sochi. De radio voegde er aan toe, dat Harriman twee be sprekingen met Stalin gehad had en Vrijdag naar Moskou was teruggekeerd. De zeewind raast weer in mijn ooren; De stormwind rukt weer aan ons huis; De deuren rammelen en kleppen; Je kunt het zand met emmers scheppen, Maar.... 'k ben weer thuis! Wanneer 'k mij buiten durf te wagen, Verwaait mijn haar en bolt mijn buis; Dan gooit de wind mij van de sokken, Maar ik trotseer dit onverschrokken, Want.... 'k ben weer thuis!. Scheveningen, Drie jaren moe9t 'k dit alles missen, Verdreven door het vreemd gespuis; Verdreven schier als bannelingen Vanuit ons dierbaar Scheveningen En t eigen huis! Laat dus de storm maar lustig loeien; Laat waaien stof en zand en gruis; Het kan me alles niets verdrieten; Met volle teügen wil 'k genieten Van mijn tehuis! G. KempenSterkemburg. EEN GERECHTSHOF DAT ZIJN KLANTEN TEGEMOET REIST In verband met de moeilijkheden, waar mede het reizen in het 'Zuiden des lands nog gepaard gaat. en om de rechtspleging daar van zoo weinig mogelijk nadeel te laten on dervinden, reist het Bossche Gerechtóhof thans de verdachten tegemoet. Bij beschikking van den minister van Land bouw. Visscherij en Voedselvoorziening zijn aangewezen als directeuren van den Rijks dienst voor landbouwherstel ir J. W. Hudig, Rijkslandbouwconsulent in tijdelijken dienst en ir J. Sevenster, werkzaam bij de directie /an de voedselvoorziening. LUISTERBIJDRAGEN OOK VOOR RADIODISTRIBUTIE Van officieele zijde wordt bekend gemaakt, dat niet ingang van 1 Nov. a.s. voor de radio ontvangtoestellen weer luisterbijdrage moet worden betaald. Het bedrag daarvoor is, zoo wel voor de ontvangtoestellen als voor de aansluitingen op radiocentrales, op f 1.per maand vastgesteld. Bijzonderheden omtrent de aangifte der toestellen en over de uitreiking van luister vergunningen zullen nader worden bekend gemaakt. In het Duitsche consulaat te Osaka is voor 2\'z milll dollar aan radium gevonden. DAT het Amsterd. Bijz. Gerechtshof gisteren zijn eerste zitting hield en tegen den fana- tieken N.S.B.-kastelein S. Bakker en diens vrouw, beiden uit Purmerend, de doodstraf heeft geëischt, wegens het neerschieten van den belastingambtenaar Kolijn, alsook voor spionnage ten behoeve van den S.D. DAT de N.S.B.-er van Geelkerken van Scheveningen naar Amersfoort is overge bracht en binnenkort voor het Amsterd. Bijz. Gerechtshof zal terechtstaan. DAT Cor v. d. Lugt Melsert en Otto Glastra van Loon resp. door de Eereraden voor tooneel en muziek voor 2 en 3 jaar van op treden in het openbaar zijn uitgesloten. DAT tot dusver de pas gedichte gaten in de dijken van Walcheren de stormproef uitste kend hebben doorstaan. DAT de opening van het Noodparlement, hetwelk over circa een maand zal worden samengesteld, toch nog een Prinsjesdag zal opleveren doordat, zooals vroeger op den derden Dinsdag in September, H.M. de Koningin en het Corps Diplomatique er den xioodigen luister aan zullen bijzetten. DAT de door de Duitsohers in Nov. 1940 opgeheven Stichting tot exploitatie van con- sultatiebureaux voor geslachtskunde weer is herrezen. DAT mr J. J. M. Meddens is benoemd tot gemeentesecr. van Nijmegen. DAT „De Gelderlander" het Westen verwijt b j de verdeeling der distributiegoederen de betere kwaliteiten voor zich zelf te behouden en de minderwaardige namaakproducten naar de getroffen gebieden te zenden. DAT maj. Breunese, die zich destijds zoo „verdienstelijk" maakte voor den Nederl. Arbeidsdienst, dezer dagen op een propa ganda vergadering voor „De Vierdaagsche" te Nijmegen uitriep: „Snij mij doormidden, mijn hart is aan den eenen kant oranje, den anderen kant Nijmegen, Canisiussingel". DAT de onlangs gemelde herbegrafenis van wijlen den heer Pompe niet betrof prof. Pompe, doch diens broer, dr J. Pompe, patho loog anatoom van het O.L.V.-Gasbhuis te Amsterdam. „Siantvasiich is ghebleven" De vermoedelijk oudste inwoonster van de Residentie, mevr. C. RijnbendeGer- denier, heeft gisteren haar 102den ver jaardag gevierd. Burgemeester mr S. J. R. de Monchy behoorde onder hen, die haar kwamen feliciteeren en bood haar daarbij een mand prachtige bloemen aan. Als pikante bijzonderheid zij vermeld, dat de jubilaresse op haar lOOsten en lOlsten verjaardag weigerde den N.S.B.- burgemeester Westra te ontvangen. DAT mr H. Bavinck benoemd is tot lid van het Ambtenarengerecht te Rotterdam. DAT in de haven te Enschedé 24 schepen met te zarnen 10.000 balen ruwé katoen zijn gearriveerd. DAT gisteren op het Maasstation te R'dam een uit Utrecht komende trein door een stootblok reed. waardoor 15 passagiers min of meer ernstig werden gewond. DAT even buiten Utrecht een auto, waarin gezeten de secretaresse van H.M. de Koningin, mej. mr M. A. Telligen, tweemaal over den kop sloeg, doch mej. Telligen met den schrik vrij kwam, terwijl de chauffeur V-arheijen werd gewond. DAT gisteren op den Schaardijk te R'dam twee fabrieksgebouwen van Rademakers metaalbedrijf door brand zijn verwoest. DAT in het Museum Boy mans te Rotter dam een tentoonstelling wordt gehouden on der den titel „In het verborgene gedrukt", omvattende 500 boeken, rijmprenten, etc. DAT door het Bijz. Gerechtshof te Amster dam gisteren tegen de bunkerbouwers C. J. Heinsiui? uit De Bilt en F. L, Carré uit Naar- den de doodstraf is geeischt. DAT de Engelsche stad Rugby Vlissingen heeft geadopteerd. DAT de minister van Marine. Z.Exc. J. M. de Booy gistermiddag het nieuwe gebouw van het Instituut voor Scheep- en Luchtvaart te Rotterdam officieel heeft geopend. DAT de noodgemeenteraad van Rotterdam op 9 Nov. a.s. in vergadering bijeen zal ko men. DAT gistermiddag een SDAP-delegatie naar Engeland is vertrokken om met den leider der Labourpartij besprekingen te voe ren over de Indische kwestie. DAT de audiëntie van den minister van O., K. en W. en het spreekuur van den dir.- leneraal van het Onderwijs op Donderdag 1 Nov. geen doorgang kunnen hebben. DAT Middelburg op 6 Nov. a.s. haar be vrijding plechtig zal herdenken. DAT op 4 Nov. te Delft de vermaarde' re denaar Pater Borromeus de Greeve zijn gou den klooster jubileum zal vieren. DAT de bekende roman van Hendrik Con science „Baas Gansendonck" is verfilmd en op 15 Nov. te Antwerpen wordt vertoond. DAT het College van Rijksbemiddelaars de landarbeidersloonen op tenminste f 0.60 per uur heeft bepaald DAT de heer I. M. Hooykaas in een rede voor een A.-R. kiesvereeniging te 's-Graven- hage heeft verklaard, Soekarno niet te kun nen veroordeelen voor de houding, die hij tegenover de Nederlanders aanneemt, maar hem door zijn samenwerking met de Jappen even schuldig acht als een Massert. Er is reden om de reeds lang aangekon digde effectenregistratie eerlang te verwach ten. Het door de geldsaneering reeds over belaste bankapparaat zal daardoor een zeer omvangrijken arbeid er bij krijgen. De beper king van de uren, waarop de banken voor het publiek de laatste weken zijn geopend geweest, illustreert de opeenstapeling van werkzaamheden. Heele dagen en halve nach ten wordt er gewerkt, om den achterstand in te halen. De uitbreiding van het giraal- bankverkeer zal vermoedelijk grootendeels permanent zijn. Helaas moet het bankbedrijf deze plotselinge expansie onder ongunstige omstandigheden opvangen. Wij vertrouwen echter dat het- hard werkend personeel der banken en commissionnairs er spoedig in zal slagen, om een en ander behoorlijk onder de knie te krijgen. En wij doen een beroep op Jiet publiek, om in deze medewerking te verleenen door het zich opleggen van beper king inzake het vragen van inlichtingen en het aandringen op meer spoed. De effectenregistratie dient men te zien in het kader der geldsaneering. Effecten vor men immers samengebalde koopkracht, daar zij door verkoop ter beurze in liquide mid delen kunnen worden omgezet. De regeeTing kan dus de effecten niet buiten haar plan tot geldsaneering laten en de registratie er van is een noodzakelijk onderdeel van de groote financieele operatie. Er zijn kostbare maanden sedert de be vrijding van het westen des lands verloren gegaan tengevolge van het feit, dat het in Londen opgestelde plan niet in de praktijk onveranderd kon worden verwezenlijkt. De effectenbeurs is nu al sedert September 1944 gesloten meer dan een jaar en het kan niet anders, of zulks beteekent een ernstige handicap, zoowel wat betreft binnen- ala buitenlandsche aspecten. Dat er nu sedert Mei 1945 weer ongeveer een half jaar is verstreken zonder dat de effectenregistratie is afgekondigd, wijst eenerzij ds op de groote beteekenis van de voorgenomen operatie, maar doet anderzijds toch de vraag rijzen, of zulk een langdurig uitstel nu wel onvermijdelijk is. De her opening van de effectenbeurs, die klaar blijkelijk afhankelijk is van de registratie, zou immers bij eenigszins normalen handel, het economisch herstel des lands aanmerke lijk kunnen stimuleeren. Er moeten gegronde redenen aanwezig zijn om het langdurig uit blijven der effecten-registratie te rechtvaar digen en wij zien met belangstelling straks ae officieele publicaties tegemoet, waarin een uiteenzetting over deze materie wordt ge geven. Wat tot dusver inzake de registratie is bekend geworden, wijst in de richting van een z.g. fiscale registratie. Er zullen formu lieren in triplo moeten worden ingeleverd, waarvan één exemplaar gaat naar de regi- streerende instelling (vereen, van den effec tenhandel), één exemplaar naar de belasting inspectie, terwijl het resteerend formulier bij de bank of den commissionnair blijft be rusten. Wanneer de betrokken fondsen niet voorkomen op de lijsten van door den vijand ant.vreemde effecten en wanneer de fiscus geen -bczwaar_ji>aakt uit hoofde van belas tingoverwegingen, dan zullen de stukken tot de registratie worden toegelaten, Over de wijze waarop de registratie der effecten zal geschieden, zijn geen officieele gegevens beschikbaar; de coupons en divi dend-bladen zullen, naar wij vernomen heb ben, alleen behoeven te worden ingeleverd, dus zonder de mantels der stukken. Wat er /erder met deze couponbladen zal geschie den, is nog niet bekend. Voorloopig zullen ze wel bij de effectenhandelaren blij-ven be rusten, uiteindelijk zullen ze met een droog- stempel of zoo moeten worden gewaarmerkt. Gezien echter het enorm aantal der in om loop zijnde effecten, kan men verwachten, dat vele maanden met de operatie gemoeid zullen zijn. Inzake de hervatting van den beurshandel, waarnaar niet alleen de effectenhandel reik halzend uitziet, verwacht men, dat deze niet al te lang meer op zich zal laten wachten. Deze handel zal echter, noodgedwongen, aan oeperkende bepalingen onderhevig zijn. Op brengsten van verkochte effecten zullen, in verband met de geldsaneering, niet in vrij geld kunnen worden uitgekeerd, maar op geblokkeerde rekening komen. Wat men met dit geld zal kunnen doen, is nog niet bekend. Natuurlijk zal ook de mogelijkheid bestaan om effecten te koopen, maar hiervoor wor den uiteraard allerlei bepalingen gemaakt. Een en ander wijst er op. dat voorloopig van een normaal effectenverkeer niet gesproken kan worden. Het gevaar is zeker niet denk beeldig, dat het bevriezen van het finan cieel verkeer in den komenden tijd, het economisch herstel ernstig zal belemmeren. De saneering is een tweesnijdend zwaard. Moge de regeering alles in het werk stellen, om zoo spoedig mogelijk de boeien, waarin wij nu gekluisterd zitten, te slaken. De saneering der publieke financiën speelt hier* in een groote rol. Eerste luchtpost 7 November naar Indië Wacht niet tot den laatsten dag. Op 7 November a.s. zal van regeerimgs* wege vanaf Schiphol een proefvlucht naar Ned. Indië worden uitgevoerd. Men denkt na 4 of 5 dagen te Batavia te landen. Met deze vluch.t zal post voor geheel Ned. Indië worden meegegeven. Toegelaten zijn gewone (niet aangetee- kende) brieven en briefkaarten, doch expresse bestelling is niet toegestaan. Het tarief voor de verzending met deze vlucht bedraagt bij vooruitbetaling voor brieven 30 cent per 10 gram of gedeelte van 10 gram en voor brief kaarten 20 cent voor elke kaart. Alle post wordt te Batavia gelost, doch hoe ze verder getransporteerd wordt is nog niet te zeggen. Naam en adres van afzendeir vermelden en niet wachten tot den laatsten dag met posten. Tijdelijke opklaring, aldus de Bilt Tot morgenavond wordt verwacht: Aan vankelijk nog verder afnemende en krim pende wind, tijdelijk opklarend, later weer toenemende bewolking, aan de kust nog eenige buien, koude nacht, overdag zelfde temperatuur. ZON EN MAAN. Zondag: Zon op 7.28 en onder 17.20; Maat* op 23.51 en onder 15.11. Maandag: Zon op 7.29 en onder 17.18; Maan op en onder 15.38. Op 5 November Nieuwe Maan; 13 Nov. Eerste Kwartier; 19 Nov. Volle Maan en 26 Nov. Laatste Kwartier.

Nieuwe Leidsche Courant | 1945 | | pagina 1