'lifuuic Cfiilsrijf (Courant Brutale transacties achter politieruggen ,,'t Extremisme beteugeld", aldus Soekarno iDist <11 Ie serie: 1 April 1920—15 October 1941 WOENSDAG 24 OCTOBER 194» 2e Serie: le Jaargang: vanaf 7 Mei 1945, No. 145 Abonnementsprijzen 0.26 per week 1.10 per maand 3.25 per kwartaal Hoofdredacteur: H. DIEMER Redactie: B. VAN DER ROS Christelijk-Nationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken Bureaux Redactie ert Administratie: HOOIGRACHT 35. Telefoon 22 7 10 Postrekening 5 8 9 3 6 ^tenfrastifk U jjnyn bert ia tegbenspwt* Zwarte handel tiert ook na geld- saneering nog welig (Van een onzer reporters). Zware belse, meneer? Drie plaaiers voor een guldel Lucifers of chocola? Van alle kanten komen ze op u af, de toffe jongens van de vlakte, als u zich waagt in de Haagsche centra van de zwarte markt. Hemsterhudsstraat. Hoefkade, Gedempte Gracht, Korte Houtstraat en het Plein, on der de oogen van de patrouileerende agen ten, in de schaduw der Regeeringisgebouwen wordt op de brutaalste wijze deze handel gedreven Het is in hoofdzaak het ergste rapalje dat zich openlijk, als er geen uniform in de buurt is, bedekt als de Heilige Hermandad surveilleert, met zakken vol sigaretten, Bel gische tabak, tot de voorbijgangers wendt om hun zwarte koopwaar van de hand te doen Deftige heeren, mevrouwen of bakv-isschen, verslaafd aan het rookgenot, geneer e-n zich niet deze centra op te zoeken en met de petjesgasten in contact te treden. Even een wegmoffelen van een paar gezuiverde gul dens of rijksdaalders en een doosje Players of ander merk, verhuist uit den zak van het vuile colbertje naar het moderne dames- taschje of de regenjas van den kooper. De zwarte handel tierde welig voor de geldzuivering. Minister Lieftinck en met hem velen dachten dat met de geldsanee- ring de zwarte-handelaren een „knock-out" zouden krijgen, die ze niet te boven zouden komen. Inderdaad zijn er stevige klappen uitgedeeld, maar.... de zwarte handel gaat nog even rustig zijn gang, In het Haagjej, in de Amstelstad, in Rotterdam en op het platteland, overal schuiven de nu zuivere zilverbons in de onzuivere knuisten van den zwarten handel. Gewone en militaire politie, met assisten tie van militairen hebben razzia's gehou den. de straatschuimers op de vlucht ge- 4 jaagd, maar ze kwamen terug. Sinds enkele dagen wordt er nu den gehee- len dag in de ergste centra gepatrouilleerd door twee agenten. Wat het geeft? Niets! Wij zagen twee agenten keurig naast elkaar kuieren in de Hemsterhuisstraat. De straat op en af. Alleen het bekende kluwen van zwart-handelaren op den hoek van de Elandstraat was nergens te zien. Maar ze hadden zich nu strategisch opgesteld in de Hemsterhuisstraat. Waren de agenten voorbij, dan begon de handel direct weer, achter hun ruggen om. Koopers verdwenen even met den petjesgast in een portaal en de koop was geschied. Of de brutaaltjes dreven hun handel op den hoek van 'de Veenkade als de agenten bij de Elandstraat stonden. Resultaatnihil. Zelfde beeld bij de Gedempte Gracht, hoek Wagenstraat. Twee agenten, zeer krijgshaftig opgesteld, spieden met arendsoogen naar overtreders. Niets te zien. Maar.... honderd meter op de Gedempte Gracht, hoek Voldersgracht, staan de gare jongens met hun koopwaar, door koopers omringd. Op de Hoefkade bij de Koningstraat flo reert het bedrijf het meest. Een soort Am- sterdamsche tabaksbeurs. Kreten van zware Belse", ..sigaretten, drie voor een gulden", „f 2.50 voor een half ons „Belse" daveren door de lucht. Men kan hier haast niet passeeren vanwege de drukte der zwarte handelaren. Op het Plein bij de Korte Houtstraat ge schiedt het miserabele gedoe tot voor de deur van het Departement van Oorlog. Mili tairen staan er soms lachend naar te kijken. Jongens van de vlakte marchandeeren voor de poorten van het Dep. van Justitie met Canadeezen over den verkoop van horloges, filmrollen, ringen, ja wat al niet tegen siga retten liefst, of betalen in contant. En steeds weer gaan de Canadeesche of andere militai ren op de transacties in. Niet alléén de jon gens uit de Haagsche onderwereld zijn schul dig. Ook degenen die met ze onderhandelen en koopen. Maar de autoriteiten zullen anders moeten optreden willen ze eenig resultaat bereiken. Tot nu toe hebben ze zich met hun maat regelen van politiesurveillance en zoo alleen maar belachelijk gemaakt. De zwarte handelprijzen zijn weliswaar onder den invloed der geldsaneering aanmer kelijk gedaald, maar toch altijd nog hoog. Boter wordt in de stad zwart voor f 15. per pond verhandeld, margarine f 12.melk f 1.25 per liter. Natuurlijk zijn de zwarte bor rels er ook weer tegen., f 1.per glaasje, sommige cafééhouders verdienen weer schat ten door knoeien met hun toewijzingen. Sui ker is thans f 15.per kg zwart, eieren doen 75 ct in de stad en 50 ct op het land. waar de boter tegen f 7.50 per pond verhandeld vwordt. Anthraciet wordt zwart geleverd tegen f 60.per mud, de bonnetjes doen echter „maar" f 15.per stuk. Benzine, die eenige maanden terug f 5. per liter deed, is nu ruimer geworden en thans tot f 1.gedaald. Voor het maken van een „zwart" heerencostuum wordt echter nog f 200.gerekend, waarbij de stof niet begre pen is. Een oude Chevrolet van 1933 moet nog f 4000.opleveren, autobanden die vóór de saneering f 450.per stuk deden, kosten nu maar., f150, autobinnenbanden f175 per paar. Het. ergste wordt thans nog geknoeid met glas. Daar worden prijzen voor gevraagd waarvan men rilt. F 2200 moest betaald wor den om een heerenhuis weer van glas te voorzien, f 850.voor een benedenverdie ping, f 450.voor een klein huisje. In dit artikel heerschen ergerlijke zwarte prijzen. Het is meer dan tijd dat de Regeering tegen het voortdurende euvel van den zwar ten handel optreedt, doch dan op een wijze die het kwaad inderdaad geneest. Alle zwarte-handelaren aan het werk gezet, is één der oplossingen. Prins Bernard leed aan long- ontstekng Naar wij vernemen, is de gezondheidstoe stand van Z.K.H. Prins Bern hard, die lij dende is aan longontsteking, thans zeer be vredigend. Z.K.H. zal nog eenige dagen zijn kamers moeten houden. STALIN'S GEZONDHEID IS UITSTEKEND. Van de zijde van de Sowjet-ambassade te Londen is verklaard, „dat de gezondheids toestand van maarschalk Stalin uitstekend is. De maarschalk neemt slechts rust". 0e verdediger van Mussert overleden Naar ons ter oore komt, is mr J. H. Ro land us Hagedoorn, die als verdediger zou optreden in de zaak tegen Anton Mussert, overleden. Hij leed de laatste dagen aan longontsteking met het vermelde tragische gevolg. Het proces tegen Mussert zal hierdoor ver moedelijk wel niet op 13 November kunnen aanvangen. Politie in aantocht! Even uitkijken! Doch het duurt niet lang, of het bedrijf wordt weer naarstig voortgezet Ned. driekleur wappert weer boven Borneo Nadat Soekarno tien dagen van het too- neel verdwenen is geweest, is hij gisteren in Batavia teruggekeerd. „Ik ben er gedurende mijn tocht door W. Java in geslaagd het extremisme te beteu gelen", was zijn optimistische verklaring. Verder zou hij de invloedrijke leiders ge waarschuwd hebben tegen het uitroepen van een „heiligen oorlog". Tevens hebben er op Java informeele -besprekingen plaatsgevon den tusschen leden van de Ind. regeering en' een gezelschap juist uit Nederland aangeko men advocaten. Verder is de toestand op Java wel eenigszins rustiger geworden, voor al in Bandoeng en Batavia. Alleen in Cheri- bon is de situatie nog bepaald slecht. Ook de geïnterneerden van de Ambarawakampen zijn thans veilig en al het mogelijke wordt gedaan om hen van medische hulp en voed sel te voorzien. NED. GEZAG OP WEST-BORNEO. Een Australische strijdmacht onder It.-kol. T. W. R. Cotton, heeft op 16 Oct. West-Borneo bezet en daar in een dagorder de Ned.-Ind. wetgeving heringevoerd. Tijdens de bezetting heerschte hfer een erge Japansche terreur, waardoor 2000 burgers werden vermoord. De plaatselijke zelfstandigheidsbeweging te Pon- tianak heeft een dag voor de aankomst der geallieerden een vreedzame demonstratie ge houden tegen den terugkeer van het Ned. bewind. Thans waait weer overal de Ned. driekleur. MINISTER VAN KLEFFENS OVER INDIE. Minister Van Kleffens heeft aan een cor respondent van de „Times" verklaard, zich erover te verwonderen, dat de Engelsche pers zoo weinig aandacht schenkt aan den ver9chrikkelijken toestand van de tiendui zenden door de nationalisten samengedreven mensehen, w.o. toch ook velen van Britschen landaard. Tevens verklaarde de minister, dat de Ned. regeering geneigd is, al hetgeen ge zond is in de nationalistische beweging, te erkennen. NEDERLANDERS IN SHANGHAI. Het meerendeel der Nederlanders, die ge durende den oorlogstijd in Shanghai ge- interneerd zijn geweest, heeft gedurende 2Va jaar verbleven in het Chapi-kamp, waar 1100 Europeanen, w.o. 700 vrouwen en kin deren, waren ondergebracht. Het kamp, dat voor de gevangenen veel te weinig ruimte bood, is gelegen in een bekend malaria district, waardoor 70 pet van de kampbevol king door deze tropenziekte is geteisterd ge weest. Het door de Japanners gezonden voedsel was te eenenmale ontoerekend en veelal van inferieure kwaliteit. Nochtans zijn de Nederlanders er over het geheel ge nomen goed afgekomen en hebben sommigen hun huizen of flats weer betrokken. DE „STUYVESANT"' IN PARAMARIBO. Het s.s. „Stuyvesant" van de K.N.S.M. is Maandag in Paraniaribo aangekomen als het eerste Ned. schip, dat sedert het uitbreken van den oorlog direct van Nederland naar Suriname is gevaren. Een archief van 25.000 documenten vaif Rosenbergi is gevonden; het bevat de uitge breide correspondentie met alle vooraan staande nazi's. Het ophouden van de Leen- en Pacht wet kost Engeland 300 mill. p. st. voor le- vensmiddelensubsia ie. DAT de dagbladen met ingang van 1 Nov. a.s. dagelijks met 4 pagina's mogen verschij nen en daardoor het leed der journalisten aanmerkelijk zal worden verzacht. DAT de Regeeringsvoorlichtingsdienst. Wassenaarscheweg 40 te Den Haag, voortaan alleen te bereiken is onder telefoonnr. 183830. DAT het water in de Wieringermeer nu reeds twee meter is gezakt. DAT voor het publiek al heel spoedig het radio-telefoonverkeer met Suriname zal wor den geopend, gelijk dit in omgekeerde rich ting al bestaat. DAT in het Javasche kamp Ambarawa op 82-jarigen leeftijd is overleden de oud-voorz. van „Onze Vloot", de heer H. M. van Bem- melen. DAT de eerste Britsche wraklichierschepen zijin gearriveerd om een schip vart 9000 ton, dat de Duitschers ter hoogte van de Hem- brug in het Noordzeekanaal hadden doen zinken, te lichten. DAT te Rotterdam de 66-jarige D. H. H. V. en diens 22-jarige zoon P. J. V., bij het span nen van een antenne van het dak zijn geval len en beiden aan de gevolgen overleden. DAT nu het gat bij Veere gedicht is er met kracht naar gestreefd wordt ook het laatste gat in Walcheren's dijken, nl. bij Rammekens, zoo snel mogelijk te sluiten. DAT hier te lande vertoevende vrouwen van Amerik. soldaten zich tot Amaliastraat 2 te Den Haag kunnen wenden voor levens middelenpakketten van het Amerik. Roode Kruis. DAT een deel van de Haagsche „vesting", nl. de Vogelwijk, binnenkort zal worden open gesteld, doch Scheveningen voorloopig nog gesloten gebied blijft. DAT te Ede een „documentair historisch" oorlogsmuseum zal worden opgericht en de geallieerden hiervoor al zware wapens ter beschikking hebben gesteld. DAT de drie vooroorlogsche Ned. radio- amateur-vereenigingen zijn gefusionneerd tot een „Vereen, voor experimenteel radio-on derzoek in Nederland" (Veron), waarvan het secretariaat is gevestigd op Joh. de Witt- straat 17 te Hilversum. DAT te Amsterdam de 71-jarige wielrijder A. S. door een auto is gedood en tusschen Kesteren en Hemmen een ploegbaas der Ned. Spoorwegen van een landmijn het slachtoffer werd. DAT o.l.v. den heer D. J. de Vries van de K.L.M. een standaardwerk is samengesteld betreffende een code voor civiel luchtverkeer, welke code op de intern, conferentie te Mon treal als de eenige en algemeene code voor dit verkeer is aanvaard. DAT men zich voor handelsbetrekkingen met België en Luxemburg kan richten tot de Ned. K. v. K. te Brussel, Anspachlaan 4. DAT oorlogs- of vredesgedenkteekens zon der toestemming van den minister van O., K. en W. niet meer mogen worden geplaatst langs den openbaren weg of op punten, die vanaf den openbaren weg zichtbaar zijn. DAT de eerste tanker van de B P M. met 8000 ton olie in Amsterdam wordt verwacht. DAT reeds maanden geleden bij een Haag sche familie de stofzuiger werd ontvreemd doch deze zoo gewaardeerde huisknecht thans met een spijtbetuiging om z'n hals op even geheimzinnige wijze is teruggekeerd. DAT oude ijzerbons, welke per 1 Sept. j.l. hun geldigheid verloren hebben, uiterlijk nog t/m. 31 Oct. bij het Rijksbur. v. Metalen, Be- zuidenhoutscheweg 15, 's-Gravenhage, kun nen worden ingediend. DAT eveneens machtigingen aan den Alge meen Gemachtigde voor den Wederopbouw t/m. 31 Oct. kunnen worden ingediend aan het adres: Kruisbessenstraat 12, 's-Graven hage. DAT de chef van de sectie Tandheelkunde van de medische afd. van het Ned. Roode Kruis, Charles F. L. Nord, thans in Amerika vertoeft en zal trachten een aantal Amerik. tandheelkundige professoren te doen uitlee- nen aan Ned. universiteiten, ten einde de studenten met de jongste onderzoekingen op de hoogte te stellen. DAT Generaal Gordon van ,,The Polar Bears", de eerste Geallieerde troepen die Utrecht binnenrukten, gisteren namens zijn troepen aan den burgemeester van Utrecht een gift van 200 pond sterling heeft aangebo den als bewijs van dank voor de hartelijke ontvangst. DAT Dr. A. F. Philips, de leider der gelijk namige fabrieken, zich deze week zal insche pen voor zijn terugkeer uit Amerika naar Eindhoven. DAT het Rotterdamsche hotel „Atlanta" en te Amsterdam hotel „Victoria" in gereedheid worden gebracht voor de uit Indië te halen Ned. weduwen en weezen. Wie, met ons, gevoelens van bezorgdheid over zich heeft voelen komen over de inzin king, welke ons rechtsleven laatstelijk heeft ondergaan, zal met dankbaarheid hebben kennis genomen van de belangrijke rede, welke de minister van Justitie tegen het einde der vorige week voor de radio uit sprak. Bij alle papierschaarschte had ook ons blad het zoo goed en zoo kwaad als de omstandigheden het mede brachten voor deze zaak opgenomen. Wij zouden aan de volledigheid tekort doen, zoo wij nu op deze plaats ook niet van de ministerieele voor nemens melding maakten. Wat ons en velen in den lande bezorgd had gemaakt, was het gebrek aan rechts zekerheid, die toch zeker een van de voor naamste kenmerken is van den rechtsstaat Ook en juist bij een strenge berechting. aJS thans bittere noodzaak is. behoort de rechts pleging aan zekere waarborgen te zijn ge bonden. Temeer was dit het geval, nu het recht nog met krachtige opwellingen vaw hartstocht gemengd was. En nu was de opzet van het ministerieel betoog, dat de berech ting ontdaan moet worden van het on zuivere bijmengsel der meedoogenlooze hartstochten. Juist waar het de bedoeling is, dat ons volk gezuiverd de toekomst tegentreedt, is het bindende eisch. dat wij bij het uitstooten van on wen schel ij ke elementen niet andere, evenzeer on wen schel ij ke factoren binnen halen. Wat door de nieuwe regeling bereikt wordt, is een meer persoonlijke behandeling der gevallen. Doordat de aanhouding in het ver volg aan een bepaalden duur gebonden zal zijn al kan zij telkens worden verlengd zullen de gevallen steeds weer voor de aandacht komen van bepaalde justitieele instanties. Deze instanties hebben ook hier over te beslissen, of de arrestant in vrijheid zal worden gesteld en of de vervolging voortgang zal hebben. Een belangrijke figuur is, dat deze buiten- vervolgingstelling zekere voorwaarden kent. waaraan de man in kwestie zich stipt zal hebben te houden. Hij kan onder toezicht worden geplaatst: hem kan het kiesrecht worden ontnomen:: hem kan een boete wor den opgelegd. Dit zijn tJbitengerechtelijke straffen, en als dc man zich met deze straffen niet wenscht te vereenigen, komt zijn zaak gewoon voor gerechtshof of tribu naal. Deze figuur kennen wij ook bij het Kantongerecht, waar de ambtenaar van het openbaar ministerie zelf gevallen kan afdoen, tenzij de zondaar tegen diens beslissing be zwaar heeft, in welk geval de zaak gewoon, voor den Kantonrechter komt. Wat met deze nieuwe regeling voorts wordt bereikt, is bespoediging in de afwik keling der gevallen. En op een spoedige be handeling, weer als een voornamen waarborg voor de rechtszekerheid, moet hooge prijs worden gesteld. De practische moeilijkheden om het geheele rechtsprekende apparaat van gerechtshoven en tribunalen in werking te stellen, bleken zeer groot. En ook als deze molens draaien, kunnen ze toch maar een, in aanmerking genomen het groot aantal ge vallen, beperkte snelheid ontwikkelen. "Er blijft nog meer dan genoeg werk over. Ook voor ons is er werk te over. Want komen er arrestanten in vrijheid, dan moeten zij worden opgevangen en teruggeschakeld in de maatschappij op een wijze, welke, zooals de minister zeide, voor omgeving en burgerij zoo min mogelijk hinderlijk is. Hinderlijk zal het wel zijn en blijven, indien deze men- schen met hun eigen, vaak verwrongen, ee- dachteneomplexen blijven worstelen. Zij moeten daarvan af. De minister kondigde in dit verband aan de stichting ..Toezichf poü- p®*® delinquenten", welke op particulier initiatief in het leven werd geroepen. Het lcomt ons voor, dat deze stichting, van welker bestaan v/ij niet meer afweten dan dit, op belangstelling reoht heeft. Wij krijgen voortaan één kilo aardappelen meer Ten einde een wintervoorraad te kunnen vormen. Wanneer bijzondere omstandieheden dit niet belemmeren, zal met ingang van vol gende week het rantsoen aardappelen voor personen boven 4 jaar gedurende eenigen tijd met 1 kg worden verhoogd. De hierdoor te verkrijgen hoeveelheid is bedoeld o-m een wintervoorraad te vormen voor perioden van vorst en sneeuw, wanneer de aard appel voor ziening gestagneerd zou worden. Deze voor raad zal later geleidelijk worden verrekend, tenzij door aanwijzing van een lager rant soen gedurende den winter deze voorraad reeds geheel of gedeeltelijk is verrekend. Het Eng. begroot!ngsdeficit 1945/46 is geraamd op 2300 millioen. Truman heeft bij het Congres er op aangedrongen, dat ieder Amerikaan voor zijn 20ste jaar een jaar milit. training moet vol gen. Communisten in de Fransche regeering? Er zijn in Frankrijk nu drie groote politieke partijen. Men overweegt een kabinet, waarin, elk door zeven ministers vertegenwoordigd zal zijn. Ook de communisten blijken bereid. De secretaris der communist'sche partij wil een „unie van linksohe partijen" maar de katholieken sluit hij er buiten. Het schijnt, dat gepoogd wordt met de gedecimeerde radicale groep van Hen riot tot overeenstem ming te komen. Herfststormen, aldus de Bilt Tot morgenavond wordt verwacht: In den nacht tijdelijke iets afnemende, later weer toenemende wind tusschen west en zuid, meest zwaarbewolkt met nu en dan regen, iets koeler. Wind- en stormwaarschuwingsdienst alle districten, 23 Oct. 22 uur: wordt verwacht storm uit het zuid-westen. ZON EN MAAN. Morgen Zon op 7.22 en onder 17.26: Maan op 20.33 en onder 12.45. Op 27 Oct. Laatste Kwartier.

Nieuwe Leidsche Courant | 1945 | | pagina 1