Onze Hoilandsche schouders onder Indië Berichten uit Indië waren schaarsch TOTDAT HO... NIEUWE LEIDSCHE COURANT ZATERDAG 2» OCTOBER IMS OutNGouverneur Tjarda gaf reeds het voorbeeld Kortgeleden is opgericht het Comité „Neder land helpt Indië", dat zich ten doel stelt op zoo ruim mogelijke schaal hulp.en bij stand te.verleenen aan al diegenen, die door dien oorlog in het Verre Oosten en de Japan- sche bezetting van Indië getroffen zijn. Om dit doel te bereiken heeft het Comité drie bureaux ingesteld en wel te A'daim, Vossius- straat 19, dat de repatrieering regelt, te R'dam Molenlaan 63, dat de inzamelingen van goede ren behartigt en te Den Haag. Prineessegr. 33, kamer 8, dat zich belast met de sociale zorg en de financiën. Naast de hulp aan de nog in Indië ver toe vend en, zooals het zenden van muskietennetten, voedsel, kleeding, e.d., wil het Comité ook aan de repatrieerenden, die van alles beroofd zijn, een goede ontvangst an Nederland bereiden. Ned. soldaten in het Amerik. kamp Lejeune in opleiding voor Indië. Om dit alles goed te doen slagen is in de eerste plaats veel geld noodig, waartoe we een dringend beroep op de lezers doen. Stort nog vandaag Uw bijdragen op girorekening 500500, ten name van bovengenoemd comité. Daarnaast zijn ook allerlei goederen, zooals kleeding, speelgoed, bijbels, e i. noodig, waar van het bureau te R'dam gaarne opgave ont vangt. De bond van P.T.T.-personeel heeft reeds de zorg op zich genomen van alle P.T.T.-ambtenaren uit Indië, terwijl talrijke organisaties hun medewerking hebben toege zegd. Ook particulieren hebben al belang rijke giften geschonken, zooals b.v. de oud- gouv.-gen. Tjarda van Starkenborgh. Prins Complete lijst der Nazi-partij gevonden Zelfs met vele foto's er bij. De door de geallieerden doorgevoerde zui vering in Duitschlaod zal aanzienlijk worden vergemakkelijkt door het vinden van een volledige ledenlijst van de Nazi-partij, welke meer dan 8 millioen namen telt met inbegrip van de aanhangers in het buitenland. Deze lijet werd ontdekt in de partij-archieven in Berlijn. De eerste lijst bevat de namen en photo's van de nazi's in Duitschland, de tweede lijst die der buitenlandsche leden, volgens de landen geclassificeerd. Het ge allieerde militaire bestuur is tevens in het bezit van de namen van 200.000 personen, aan wie de toegang tot de pa-rtij werd ont zegd. De lijst der „Auslands-Deutsche" is ge heel compleet. Waardevolle ontdekking In de kluizen van de Mitsu-trust in Tokio zijn diamanten ontdekt voor een waarde van 300 millioen yen. Zij waren verborgen in thermosflesschen. Begonnen is met het overbrengen van 350 ton aan goud en zilver uit de ruines van de ge bouwen van de munt te Tokio naar het gebouw van de bank van Japan, waar heen reeds 35 ton aan zilver, afkomstig van oorlogsbuit van de Japansche marine is overgebracht. In November 75.000 ton Amerik. tarwe naar ons land Door ambtenaren van het Amerikaansche ministerie van Landbouw is medegedeeld, dat aan Nederland machtiging is verleend voor den aankoop van 75 000 ton tarwe voor November-verscheping. Dit beteekent, dat de hervatting van den commercieelen export van tarwe mogelijk wordt. Tot dusverre von den de aankoopen voor buitenlandsche re geeringen plaats door de Commodity Credit Corporation. De aan Nederland te verkoopen hoeveelheid maakt deel uit van een totaal exportprogramma van 300 millioen bushels, welke in den loop van dit jaar aan het bui tenland zullen worden geleverd. Bernard heeft het voorzitterschap van het Eere-Comité aanvaard, in welk Comité o.m. zitting hebben de Aartsbisschop en de voor zitters van de Synodes der Geref. en. Herv. Kerken. Indië is in nood. Indië en de mensohen die daar wonen, blank en bruin. Hier ligt voor o-ns een Christenplicht om dien nood te leni gen en het ergste leed van onze vrienden overzee te verzachten. Prinses Juliana bracht een bezoek aan Tfel Prins Bernhard was licht ongesteld Prinses Juliana heeft gisteren, in haar kwaliteit van presidente van .Volksherstel" een langdurig bezoek gebracht aan Tiel en de Bommelerwaard, om zich over het ver loop der hulpacties te doen inlichten. In Zaltbommel, waar het bezoek reeds tevoren bekend was, werd druk gevlagd en de be woners. die in grooten getale waren toege stroomd, brachten haar een ware ovat:e. Zoowel hier als in Varik werd de Prinses fruit aangeboden. Prins Bernhard heeft de afgeloopen week, tijdens een bezoek aan het hoofdkwartier van gen. Eisenhower te Frankfort a/Main, een lichte ongesteldheid opgeloopen, waar door het Prinselijk paar niet aanwezig kon zijn bij de opening van de Britsch-Ameri- kaansche luchtvaarttentoonstelling te Am sterdam. De Prins ls echter thans weer her steld en hoopt vandaag of morgen weer in ons land terug te zijn. De staf van Prins Bernhard zal aan den Vlietweg te Blaricum worden gevestigd. De Vereen. Staten erkennen de Russ. souvereimiteit over de Baltische landen niet. Geleidelijk zal de P.O.D. worden opgeheven Teneinde naar meer normale toestanden terug te keeren. - Over het onderwerp „Justitieele proble men" heeft de minister van Justitie gister avond „op de brug" gesproken. Na jaren van grove rechtskrenking, aldus de minister, ver langt men naar rechtsherstel. Maar we leven nog in een overgangstoestand ten aanzien van opsporing en berechting van politieke vergrijpen. Het M.G. is nog de eemge ver antwoordelijke instantie voor arrestatie, on derzoek en vrijlating. Uitvoerig besprak de minister deze figuur en het optreden van den P.O.D. Geleidelijk kunnen we deze bevoegdheden na zuivering der politie weer gaan overne men. Van de daartoe strekkende maatregelen gaf de minister een overzicht. Politiedeskun digen zullen de opsporing in het ressort van elk der 5 procureurs-fiscaal regelen. Het in gestelde directoraat-generaal zal snel alle binnenkomende klachten onderzoeken. Ook over de kampen en over te lang ongeoorloofd in bewaring houden. Wie dit laatste doet is strafbaar. De berechting zal worden gestimuleerd, al zullen de Ned. rechtszeden waarbij worden gehandhaafd. Invrijheidstelling van politieke verdachten wordt eveneens geregeld in aansluiting op de bestaande regeling in ons Wetboek van Strafvordering. In den breede werd een en ander uiteengezet. De z.g. lichte vergre pen kunnen dan snel worden afgedaan. In vrijheidstelling kan op voorwaarden geschie den, waarvan er 16 werden genoemd. Hierbij sluit aan de reeds in het leven geroepen stichting ..Toezicht politieke de linquenten", welke zich ten doel stelt de vrijgelatenen terug te schakelen in de maatschappij. Recht en menschelijkheid zullen elkaar, zoo hoopte de rpinister ten slotte, op deze wijze kunnen ontmoeten. Petitionnement aan minister Schermerhorn 't Nieuws over of in verband met Indië was in den afgeloopen nacht zoowel als van daag uiterst spaarzaam. Gemeld werd o.m., dat zich te Manilla 7000 goed gevoede en ge heel herstelde Ned.-Indische soldaten bevin den, allen bevrijde krijgsgevangenen, die er naar verlangen spoedig naar Java te vertrek ken. De mannen hebben zioh tot president Truman gewend om transportmiddelen te verkrijgen. AMERIKA HELPT NEDERLAND De bewoners van Ned.- Indië zullen 70.000 ton goe deren, die gekocht zijn van het Amerik. leger in Zuid- Oost-Azië, ontvangen om in de allereerste behoefte aan kleeding en medica menten te voorzien, naar Dr J. P. v. Hoogstraten verklaarde. Tevens zijn Amerik. soldaten thans in Finschaven, Hollandia en Biak bezig met het laden van Liberty-schepen, waar van de eerste reeds Maan dag a.s. te Batavia zal aan komen. men door de heeren H. M. van Randwijk, hoofdredacteur van Vrij Nederland, mr dr G. J. van Heuven Goedhart, hoofdredacteur van Het Parool, mr G. H. Slotemaker de Bruine, lid van het hoofdbestuur van de S.D.A.P., dr J. A. Verdoorn, zendingsarts, R. M. Setyadjit Soegondo, lid van de G.A.C., R. M. Soenito, lid van de N.A.C.. drs M. M. Daroesman, voorzitter van de Perhimpoenan Indonesia, en dr Ong Eng Die. PARTICULIER INITIATIEF IN DEN HANDEL. Dr. J. E. v. Hoogstraten verklaarde dezer dagen te Batavia, dat de regeering haar Naar uit betrouwbare bron wordt vernomen, wor den er plannen uitgewerkt om de groote meerderheid van de Nica te demilitairl- seeren, hetgeen een der hoofdpunten op de confe rentie te Singapore is ge weest. PETITIONNEMENT AAN MINISTER SCHERMER HORN. Hedenmiddag heeft een delegatie van 100 vooraan staande Nederlanders en Indonesiërs zich van het station H. S. te 's-Graven- hage naar het verblijf van den minister-president op het Plein 1813 begeven, al waar aan laatstgenoemde een petitionnement is aan geboden. waarin gepleit wordt voor het op vreedzame wijze oplossen van de huidige moeilijkheden en te willen overwegen, dat een politiek van gewelddadige onderdrukking der Ind. Nat. beweging tot in ven-e toekomst het vrijwillig samengaan on mogelijk zal maken. Het initiatief is geno- Totdat Hij(Pa. 133 2). Wij kennen allen het: ,.Ik hef tot U, Die in den hemel zit, mijn oogen op en bid; gelijk een knecht ziet op de hand zijns heeren, om nooddruft te begeeren, en 't oog dei- maagd is op haar vrouw geslagen, om hulp of gunst te vragen, zoo slaan wij 't oog op onzen Heer, tot Hij ook ons genadig zij Genade veronderstelt schuld. En neen, dan wordt ons hier niet zoo'n huiselijk tafereeltje geschilderd van dien goeden ouden tijd, toen er nog eerbied was voor den meerdere I Neen, hier worden wij verplaatst in den Slaven tijd, toen de slechtoppassenden onder hen nog geranseld werden. ,,De hand hunner heeren!" Wat is er in? Wacht even! Daar liggen die slaven op den grond en op hun ontbloote ruggen ranselt een karwats en dat houdt maar niet op! En dan gaan die slaven smeeken: wees ons genadig! En dat houdt óók niet op. Totdat. Ziet, hier is meer dan ontzag, dan vrees; hier is schuldbesef! „Dat hebben we verdiend". Ja schuldbesef, en daarom: genade. Neen. dat valt niet mee om zoover te komen! Wanneer Mr. Dr. van Genechten voor zijn rechters staat, dan lees ik. in een verslag van die rechtszitting, wan neer de Procureur fiscaal tegen hem de doodstraf heeft geëischt: ,,ïk ben geheel ver slagen en stel mijn lot en leven in uwe han den". Ligt hierin schuldbesef? En is hier het oog op de hand des Heeren, totdat Hij hem genadig zij? Wij vragen maar. Wanneer de beul „het beest" van Bergen- Belsen te Lüneburg voor zijn rechters staat, met Irma Grese, zijn assistente, dan zijn de verhooren in vollen gang en de onmetelijke schuld van dezen man wordt „muurvast ge nageld". Maar als dan eindelijk de rechter vraagt: „Zijt gij schuldig?" dan antwoord Josef Kra^®fr*. „Nein!" En ook Irma Grese ant woordt: „Nein!" De geallieerden zijn van alles de schuld. Schuldbesef alzoo verre: en genade M:Vr. herinnert ons dit tafereel niet aan een ander? Aan dat van het eerste men- schenpaar Ook hun schul'd staat muurvast genageld! En wanneer dan hun Rechfer vraagt: zijt gij schuldig? dan luidt Adams antwoord: Neen die vrouw! Ean dan is Eva's antwoord: Neen die slang! Totdat Hij ook ons genadig zijKennen wij schuldbesef en hebben wij genade van noode? Niet alleen als ons dat morgen wordt voorgehouden in de kerk, maar vandaag, nu? Hebben wij gebeden om de doorwerking van Gods Heiligen Geest in ons hart, zoodat wij „overtuigd zijn van zonde, gerechtigheid en oordeel?" Ziet, dan hebben wij Christus van noode als Borg en Middelaar, Christus, Die onze schuld heeft gedragen aan Golgotha's Kruis, Christus, onzen Heiland en Zaligmaker! Totdat Hij Hier staat van verre de tollenaar uit Lucas 18. met zijn: O God En hier ligt Gods kind op de knieën en bidt zonder ophouden: „totdat Hij ook mij genadig zij!" Katwijk aan Zee. Ds. P. PRAS. Kerknieuws Ned. Herv. Kerk Beroepen: te Amsterdam (als jeugd- pred.), G. Lans te Vlaardingen; te Rotter dam-Kralingen (vac. G. v. Veldhuizen) J. J. Poldervaart te Vriezenveen, die bedankte voor Rotterdam-Fijenoord. Benoemd: tot hulpprediker te Boskoop, cand. E. J. C. Verbeek te Zeist. Geref. Kerk Beroepen: te Apeldoorn (5e pred.pl.), dr P. G. Kunst te Amsterdam-C. Benoemd: tot hulpprediker te Uithui zen, ds E. Jansen, em. pred. te Zuid-Laren (aangenomen). Vrijgemaakte Geref. Kerk Beroepen: te Apeldoorn, J. Smelik te 's-Gravenhage-Loosduinen. Chr. Geref. Kerk Tweetal: te Harderwijk, W. Kremer te Leeuwarden en J. C. Maris te Oud-Beyerland. Bedankt: voor Midwolda, L. Holtrigter te Harlingen. Uit de Omstreken ALPHEN AAN DEN RIJN. Oud-Geref. Gem., v. Mandersloostraat. Zon dag 9.30 en 4 uur leesdienst. LEIDERDORP. Chr. Besturenbond. Donderdagavond ver gaderde de Chr. Besturenbond weer voor het eerst na de bezetting. De voorz., de heer de Haas, opende deze vergadering, waarna ds. Dijk, Geref. pred., een toespraak hield. De heer Borstlap uit Amsterdam, bestuurder van de Chr. Handels- en Kantoorbedienden, sprak de propagandarede uit. Spr. stond uit voerig stil bij de drie groote vakcentrales van voor 1940 en de E.V.B. en lichtte met enkele voorbeelden plannen toe die het C.N.V. in de toekomst hoopt uit te werken. Het programma weid afgewisseld door zar.g van een dubbelkwartel van „Excelsior" en het muziekgezelschap ,,<Le Vroolijke Band" o.l.v. Ben Goedhard. LISSE "Vergadering Leesgezelschap „De Iris". Voor b 't eerst na de bezetting kwam Woens dagavond in de Ned. Herv. Kleuterschool het Leesgezelschap „De Iris" weer in vergadering bijeen onder leiding van den heer J. Dekker. De voorz. deelde mede, dat het de bedoe ling is om per 1 Nov. a.s. weer een aanvang te maken met de circulatie en een groot aantal tijdschriften zullen in omloop wor den gebracht. Besloten werd om het abonne mentsgeld te doen ingaan op 1 Jan. a.s., dus tot dien datum ontvangen de leden de porte feuille gratis. Het ab.geld werd vastgesteld op f 6.25 per half jaar. Verschillende nieuwe leden gaven zich op, terwijl alsnog de ge legenheid is opengesteld zich bij den Secr., den heer G. H. Steenwinkel Jr., Heereweg 280, als lid op te geven. Ned. Herv. Kerk: 10 uur ds W. E. den Hertog, Noordwijkerhout; 5 uur ds Baas. Hoogmade. Chr. Geref Kerk: 10 en 4 u. ds A. Ponstein. Geref. Gem.: 10 en 4 uur ds A. Verhage. Oud Geref. Gem.: 9.30 en 3 uur Leesdienst. De Zondagsdienst der doctoren wordt waargenomen door dr J. M. van Dijk. NOORDWIJK. Diefstallen opgehelderd. De politie ontving dezer dagen een tip. dat ergens waren aan getroffen eenige voorwerpen afkomstig van diefstal uit onbewoonde villa's. Het spoor leidde naar de woning die nog niet lang be woond werd door de familie G. Al spoedig bleek, dat de zoon des huizes meer van de diefstallen afwist en verschillende voorwer pen kwamen te voorschijn, o.a. een kast uit de villa „Goohorst" en een partij sigaren en een naaimachine uit de villa „Sans Souci". G. heeft een volledige bekentenis afgelegd. Betreffende G„ die door de politie is ge arresteerd. kan neg vermeld worden, dat dit individu, naar gebleken is, 18 maanden aan het Oostfront heeft gevochten. G. was in 1941 reeds veroordeeld, doch is zijn straf ontgaan door in Duitschen krijgsdienst te treden. G., die lid was van de N.S.B. en van de W.A.. is ter beschikking van den P.O.D. te Leiden gesteld. NOORDWIJKERHOUT. Zelfverznrgers moeten hun bonnen in leveren van 22 t/m 25 Oct. a.s. van 912 en 24 uur. Medebrengen alle stamkaarten en nieuwe inlegvellen. Tevens vestigen wij de aandacht van alle zelfverzorgers er op. dat de in te leveren bonnen compleet moeten zijn en zoo noodig apart gehouden moeten wor den. indien men voor meer dan één product zelfverzorger is. Bij het inleveren der bonnen zullen tevens nieuwe levensmiddelenkaarten verstrekt worden. OEGSTGEEST. De avond-, nacht- en Zondagsdienst wordt waargenomen door de Oegstgeestsche Apotheek, Wilhelminapark 8. tel. 26274. OUDE WETERING. Ned. Herv. Kerk: 10 uur ds H. van Roon. Rem. Kerk: 10 uur ds Van Wijn gaarden van Nieuwkoop. Geref. Kerk: 9.30 uur en 2.30 uur ds Jac. Eringa van Oegst- geest. VOORHOUT. Ned. Herv. Ktrk: 10 uur CAad. Beek* te Haarlem. INDIË's QUISLING. uiterste best zou doen om het particu'ier Initiatief in den handel zoo spoedig mogelijk te herstellen. STAKING OP DE „SIBAJAK"? Naar het communistische blad „Daily Wor ker" meldt, zouden 130 Indonesische zeelie den, die deel uitmaken van de bemanning van het Ned. koopvaardijschip „Sibajak", dat momenteel te Tilbury ligt, weigeren het schip te laden en er mee uit te varen. Tevens is bekend gemaakt, dat ook de Nieuw-Zeeland- sche havenarbeiders, in sympathie met de vakgenooten in Australië en San Francisco, zullen weigeren Ned. schepen voor Java te laden. HULPCMITé ZENDINGS ARBEIDERS Er heeft zich een interkerkelijk „Hulp comité Zendingsarbeiders" gevormd, net- welk zich ten doel stelt vooi de zendings arbeiders, die straks naar Holland komen, kleeding, schoeisel, enz. in te zamelen, want het zal hen aan alles ontbreken en koopen i kunnen zij het in Holland ook niet. Het comité bestaat uit de heeren: prof. dr J. H. Bavinck, voorz.. Utrecht: P. de Koo- men, 2e voorz., Heemstede; G. van Duinen, secr., J. M. Molenaerplein 4, Heemstede; G. Gouman, Penn.. Clivialaan 21. Heemstede; ds. H. J. van Rooyen, Heemstede; dr. K. J. Brouwer, Oegstgeest; prof. dr. H. Kraemer, Leiden; H. Meyerink, Arnhem en ds. H. A. Wiersinga. Leiden. Goederen kunnen nu reeds worden ingebracht bij het secretariaat. Engeland zal aan iedere greep naar de macht in Griekenland met geweld weerstand bieden. Sinds 1939 zullen in Nov. in Engeland voor het eerst raadsverkiezingen worden ge houden. Walcheren kan nu spoedig droog zijn Het gat bij Veere is diu ook dicht Gisteravond is het gat in den dijk bij Vèere gesloten. De afsluiting moet nu nog vol tooid worden met zand en klei, doch dit zal spoedig geschteden. Hierdoor is een opper vlakte van 15.000 HA omdijkt, welke onge veer 1 December a.s. nagenoeg droog zal zijn. Wanneer het gat bij fort Rammekens dicht is. hetgeen in den loop van November verwacht wordt, zal ook de laatste polder van 2000 HA worden drooggelegd. 11. Meteen gtapte hij den winkel binnen, op den voet gevolgd door Snoekie „Wel, vrind, wat kost zo'n Edam mertje?" vroeg de lange aan den winkelier, op een Edammerkaasje wijzend. „Twee gulden," was het antwoord. „Goed," zei de lange, „geef maar op!" Snoekie had even verbaasd opaekeken. Watren ze dan niet om een hèmmetje naar binnen gegaan? Maar Snoekie maakte zich er verder niet deuk over. Hij haalde z'n schouders op en liet stiekum een paar busjes gerookte zalm in z'n zak glijden. „Die komen altijd te pas!" dacht hij. 12. De lange nam het kaasje onder den arm en deed alsof hij z'n portemon nee voor den dag wou halen. Toen zei hij: „Wacht eens, wat kost zo'n ham-— metje?" „Ook twee gulden." zei de winkelier. „Dan heb ik dat toch liever, alles wel beschouwd," zei de lange, „hier heb je je kaasje terug, geef me er dat hammetje maar voor." „Mógge," zei de lange, toen de ruil had plaats gevonden en wilde met het hammetje onder zijn arm de winkel verloten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1945 | | pagina 2