nicuurf £riitsrfje (.Courant Een blunder van den Nederl. Radio-Omroep Kort gesprek met Jhr Tjarda v. Starkenborgh iDist °U ONZE KINDEREN Ie serie: 1 April 192015 October 1941 ZATERDAG 20 OCTOBER 1945 2e Serie: le Jaargang: vanaf 7 Me! 1945, No. 14t Abonnementsprijzen ƒ0.26 per week 1.10 per maand ƒ3.25 per kwartaal Hoofdredacteur: H. DIEMER Redactie: B. VAN DER ROS Bureaux Redactie en Administratie: HOOIGRACHT 35. Telefoon 22710 Postrekening 5 8 9 3 6 Christelijk-Nationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken «Stanhmstidj b., "myo jjerl ia teyfenspwl" Hier dent tersfond te worden ingegrepen De Nederjandsche omroep heeft de pre tentie. neutraal te zijn. Zij is het niet. Dins dagavond heeft Herrijzend Nederland daar van 'het overtuigend bewijs geleverd. In de uitzending van tien uur 's avonds gaf Hilver sum II een overzicht van hetgeen er dien dag in de Tweede Kamer plaats had. Een feitelijke onjuistheid was, dat de heer Van Kempen Vrijz.-Dem. werd genoemd. In wer kelijkheid hèhoort deze afgevaardigde tot de Liberalen. Men maakte een grove fout door hem precies het tegenovergestelde te laten zeggen, van wat hij betoogd had. Erger nog is de tendentieuse voorstelling van zaken welke de hoofdredacteur an Her rijzend Nederland gaf door te verklaren, dat verreweg de belangrijkste rede van dien mid dag. die van den communist Roestam Effendi was. Hij gaf aan diens betoog bijzonder re- lief en meende dit blijkbaar te moeien doen omdat genoemde heer de eenige Indonesiër In de Kamer is. Voorts gaf hij bijzonder hoog op van diens intellectueele kwaliteiten. Onin_ gewijden moeten uit dit overzicht den indruk hebben gekregen, dat de communist de toon aangevende figuur was in dit debat over Ned.-Indië. hetgeen zeker niet in overeen stemming is met de werkelijkheid. Insiders hebben zich aan dit ondeskundige en tenden tieuse overzicht geërgerd. Misschien hebben de lezers van De Waarheid ervan genoten Men mag evenwel eischen. dat de neutrale omroep neutrale voorlichting geeft. Een der gelijk overzicht van den Regeer ing som roep kwalificeeren wij als misplaatst en ontoe laatbaar. Verscheidene luisteraars meenden, dat het overzicht van het A.NP. kwam en vroegen zich af hoe het mogelijk was. dat een insti tuut. dat nauw contact met de Regeering on derhoudt, iets dergelijks kon ventileeren. Dat Herrijzend Nederland de schuldige is, kan hoogstens voor het A.N.P. voldoening wek ken voor ons maakt dit de zaak niet beter. Hoe komt het. dat een dergelijke gebrekkige en politiek onjuiste voorlichting wordt gege ven? Is er geen enkele controle, kan een wil lekeurige meneer den luisteraars voorzetten wat hem goeddunkt? Er moet toch een ver antwoordelijke instantie zijn. Is dat mis schien de Regeeringsvoorldchtingsdiea&t? Behoorlijk toezicht is in elk geval onont beerlijk. Dergelijke blunders moet de Neder- BELGIË KRIJGT VANAF 22 OCTOBER THEE ZONDER BON. Het Belgische ministerie van Ravitailleering heeft bekend gemaakt dat van 22 October af thee in den handel zal worden gebracht. De prijs bedraagt 12 frank per pakje van 100 gram. Dit artikel is niet gerantsoeneerd, doch er moet niet uit. het oog verloren wor den, dat, althans voor den oorlog, het thee- gebruik in België per hoofd van de bevol king zeer gering was. Vleeschrantsoen met 50 gram verhoogd De verbeterde vleeschpositie maakt het mogelijk het vleeschrantsoen voor de vol gende week met 50 graan te verhoogen, zoo dat dit 150 gram zal bedragen. Naast de in de bonnenlijst aangewezen vleeschbonnen A, B, C, D 775 voor 100 gram vleesch, zijn eveneens geldig verklaard de bonnen A. B. C en D 782 voor 50 gr. vleesch. SCHIPPERS SEINEN GROOTE HARING VANGSTEN De radiografische berichten uit zee van de vissohende haringloggers luiden zeer gunstig. Vangsten worden gemeld van 50 tot 100 kant jes haring. Een. sohip ving zelfs 20 last of 340 kantjes in één schot. Vanuit Scheveningen ne men nu 27 loggers aan de haringvisscherij deel. Dit is 1/5 gedeelte van de vooroorlog - sche haringvloot. TE GROENLO WORDEN WEER STEENEN GEBAKKEN. De steenfabriek te Groenlo, welke aan 70 man werk verschaft, is haar werkzaamheden weer begonnen. landsehe omroep vermijden, zoolang zij nog functioneert. Wij hopen dat dit nog slechts kort zal zijn. Deze uitzending gaf opnieuw een duidelijk bewijs dat de oplossing van één centralen omroep niet deugt. Het is hoog tijd voor den terugkeer van de omroepver- eenigingen, die er zeker voor zullen zorgen zij hebben deswege een reputatie van jaren dat zulke blunders niet gemaakt worden. v, Over een paar weken komt er weer zeeppoeder Maar veel zal het nog niet zijn. Over enkele weken zal de distributie van zeeppoeder beginnen. De zeepfabriek v/h. de Haas en van Brero te Apeldoorn, die een jaar heeft stilgestaan, is weer gaan draaien en heeft opdracht gekregen tot vervaardi ging van een millioen pakjes zeeppoeder c-n 600.000 stukken huishoudzeep Thans geen „waschpoeder" meer, maar echte zeeppoe der. Tengevolge van een gebrek aan vrou welijke arbeidskrachten, kan er echter slechts 60 pCt. van de productie, welke met voldoende arbeidskrachten zou kunnen wor den bereikt, worden afgeleverd. Er komen wel brieven uit Indië, maar om gekeerd is er nog geen mogelijkheid om per brief verlangend Indië iets te laten weten. Naar wij vernemen bestaat het uitzicht, dat de mogelijkheid daartoe binnen afzienbaren tijd kan worden geopend. Dat zal dan ge beuren door middel van de bekende Roode Kruisformuliren. Een bescheiden bericht wordt dan mogelijk. Men hoopt spoedig hieromtrent nadere mededeelingen te kun nen doen en wachte deze dus af. De Nieuw-Amsterdam en de Oranje naar Indië Binnenkort zal de „Nieuw Amsterdam" vanuit Southampton naar Indië vertrekken om de eerste 3000 weduwen en weezen naar Nederland te brengen, terwijl de „Oranje", die thans nog in een Australische haven ligt, half November naar Java zal gaan om 800 zieken te halen. Vandaag naar zijn echtgenoote in de U.S.A. vertrokken In een kort onderhoud, met jhr. Tjarda van Starkenborgh, deelde de gewezen Land voogd ons het een en ander mede over zijn plannen. „Het eenige wat ik op het oogenblik m den zin heb, is mij bij mijn gezin in Amerika te voegen. Dan zullen we samen overleggen wat we gaan doen. En die plannen zullen uiter aard afhankelijk zijn van den gezondheids toestand van mij" vrouw en dochter" Jkvr. TJARDA,, de echtgenoote van den afgetreden G.-G. „Ik voor mij zou het liefst me hier weer ergens in Holland gaan vestigen, maar de woningnood is daarbij het groote vraagstuk. We zouden aan eerst moeten zien of we een geschikte woning kunnen krijgen". Op de vraag of de gewezen Landvoogd ze kere ambities had om een andere loopbaan te beginnen, antwoordde jhr. van Starken borgh ontkennend. „Nu alles zoo geloopen is, als het is gegaaan, heb ik in deze op het oo genblik geen enkel voornemen of vooruit zicht", waren zijn woorden. Vandaag vloog de heer Tjarda naar Enge land om zich per boot naar Amerika te be geven. Radiobelasting wordt maximaal f 12 per jaar Met ingang van een nader te bepalen datum zal een radiobelasting worden inge steld vair maximum f 12 per jaar. CHURCHILL STEEKT MAANDAG WEER VAN WAL De thans bijna 71-jarige Winston Churchill is practisch hersteld van zijn keelaandoening. Hij is voornemens de voornaamste woord voerder van de oppositie te zijn in de demo bilisatiedebatten van a.s. Maandag en de de batten over een interimair budget van a.s. Woensdag in het Lagerhuis. Sabena is de K.L.M. al ver vooruit Wat de verbindingen met het moederland betreft. De Belgische luchtvaart begint langzamer hand de plaats te herkrijgen, die zij voor den oorlog innam. De dienst op de Congo, die drie maanden geleden hervat werd. wordt verzorgd door twee vliegtuigen, die elk eens per week Brussel en Leopoldstad verlaten. In November zal het aantal weke- lijksche diensten tot drie opgevoerd worden. Op 22 October zal de „Sabena" haar dage lij ksch en dienst op Londen openen met een vliegtuig uit iedere richting. Den volgenden dag begint de dienst naar Parijs. Iede.-e week vertrekken drie vliegtuigen vanuit Haren naar Le Bourget, het Parijsche Schiphol. DAT tot advocaat-fiscaal bij het Bijz. Ge rechtshof te Den Haag ls benoemd Mr Dr F. Hollander. DAT de Prov. afd. van den Ned. Bond van Chr. Schilderspatroons er bij de Regee ring op heeft aangedrongen, de vakgroep schildersbedrijf op te heffen en rechtsher stel der principieele bedrijfsorganisaties heeft gevraagd, alsmede bevordering der pub 1 i ek - rech t el ij k e be dr ij fsorga n isa ties DAT in tegenwoordigheid van talrijke autoriteiten gisteren de opening plaats vond van de luchtlijn AmsterdamTwente. DAT het Staatstoezicht op de Ziekenfond sen voorloopig gevestigd blijft Singel 250. Amsterdam. DAT het College van alg. commissarissen voor den Weperopbouw Ir W. K. van Oppen heeft belast met alle aangelegenheden, welke verband houden met den wederopbouw van kerken en monumenten. DAT de werkers op Walcheren, die betrok ken zijn bij het herstel der dijken, na advies van hun vertrouwensmannen, besloten zijn niet te staken, daar zulks moreel niet toe laatbaar wordt geacht. DAT te Goes is opgericht een Vereeni- ging van oorlogsgedupeerden op Zuid-Beve land. welke door eendrachtige samenwerking de belangen dezer gedupeerden wil behar tigen. DAT minister Meijnen in een rede voor het N.J.V. te Amsterdam dringend gewaar schuwd heeft tegen het nutteloos verbruik der kostbare benzine. DAT er plannen zijn om op het zg. Reeën- reservaat te Rijssen voor 3000 gesneuvelde Canadeeesche soldaten een begraafplaats aan te leggen met een monumentalen toren van 60 meter hoogte. DAT de Wassenaai sche jeugd 1400 kindei - boeken heeft geschonken aan Middelburg. DAT op advies van het Rott. Philharmo- nisch Orkest mr C. A. van Renterghem als raadsman aan Eduard Flipse is toegevoegd, ten einde het onrecht der schorsing van Flipse ongedaan te maken. DAT tot tweeden dirigent der Groninger Orkestvereeniging en tot directeur van de Muziekschool te Groningen is benoemd Jan van 't Hoff, een oud-leerling van het Kon. Conservatorium te 's Gra'venhage. DAT ten behoeve van de N.V.H.Hark een korte film is vervaardigd door den cineast Otto van Nijenhoff, welke een beeld geeft van de oorlogsellende in Zuid-Nederland en Gelderland. DAT minister Van Schaik den Mijn- industrieraad te Heerlen heeft geïnstalleerd. DAT de radioverbinding SurinameNeder land om technische redenen tijdelijk is gestaakt. DAT de biscuitfabriek „Victoria" over 1944 3 pet div. zal uitkeeren tegen v. J. 6 pet. DAT de sleepboot „Zwarte Zee" het door de Duitschers weggesleepte, nog niet geheel afgebouwde Ned. s.s. „Algol" vanuit Ham burg in de Rotterdamsche haven heeft terug gebracht, waar de R.D.M. het schip nu zal voltooien. DAT de Econ. Voorlichtingsdienst, Bezui den hout scheweg 95, Den Haag, gaarne be richten van onze industrie en ambacht zal ontvangen over nieuwe of verbeterde pro ducten, ten einde deze naar de buitenland- sche dag- en vakbladen door te geven. DAT de Canadeesche en Britsche soldaten voortaan drie vrouwelijke of mannelijke gas ten mogen introduceeren in hun militaire clubs en de Ned. soldaten één gast. DAT de toestand van Prof. Dr. J. van Gin- neken, die in het St. Canisiusziekenhuis te Nijmegen is opgenomen, zeer ernstig is. DAT in Zierikzee een gemeentelijke brandhoutdistributie is ingesteld, waardoor de bewoners elk 100 kg gezaagd brandhout ontvangen. DAT het koopen. verkoopen. aifleveren, ge bruiken en verbruiken van tuindersglas zon der toestemming van het Rijksbureau voor keramische producten verboden is. DAT bij een aanrijding op den weg tus- schen Bathmen en Holten de 5 inzittenden van een personenauto op slag werden ge dood: een ingenieur in een pension te Arn hem door gasverstikking om het leven is ge komen en te Beesd bij een autobotsing een 19-jarige jongen het doodelijk slachtoffer werd. DAT het bericht in sommige dagbladen over de invoering van nieuwe spoorkaartjes in den vorm van bioscoopkaartjes onjuist is en slechts te Utrecht een kleine proef wordt genomen. DAT met ingang van Maandag a.s., met uitzondering van de afd. grondstoffen en prij zen, die gevestigd blijven aan het Lange Voorhout 11 te Den Haag, tel. 180101, het Hoofdbedrijfschap voor Tuinbouwproducten is verplaatst naar de Van de Spiegelstraat 5 te 's-Gravenhage, tel. 392272. DAT de naam van het Dep. van Voedsel voorziening, Landbouw en Visscherij is ge wijzigd in Dep. van Landbouw, Visscherij en V o edsel v oor zien in g DAT men begonnen is met de gedeeltelijke restauratie der gebombardeerde Ned. Herv. Kerk te Breda. DAT het Tribunaal te Goes verscheidene N.S.B.'ers tot interneeringsstraffen van 25 jaar heeft veroordeeld, waarbij hun halve of heele vermogen werd verbeurd verklaard. DAT allen die geholpen zijn met Z.-Afri- kaansche kleedingstukken, goederen of géld verzocht wordt een briefkaart of visite kaartje te zenden aan Zr. H Simons, Sar- phatipark 125, Amsterdam-Z., teneinde hier van een gedenkboek samen te stellen. DAT in totaal 24.337 Ned. kinderen naar het buitenland zijn uitgezonden, waarvan uit Amsterdam 3332, Den Haag 3231, Rot terdam 2832 en Leiden 901. DAT de agentschappen van de Ned. Bank te Hongkong en Singapore zijn heropend. Het bericht van den inval in een Rotter damsche bioscoop, waar zeventig kinderen onder schooltijd werden aangetroffen, spreekt wel heel scherp over de demoralisatie der jeugd. De kinderen, waarover het hier gaat, waren allen leerplichtig. Ze zaten daar met, maar voor het meerendeel zonder mede weten der ouders, van een of andere film te genieten. Allereerst treft hier een blaam de directie van de bioscoop die 's morgens leerplichtige kinderen zonder geleide toelaat. Wanneer die directie zich zelf respecteerde, zou zij dit verbieden: nu zal' de regeering het naar wij hopen doen. Het ware beter geweest, wan neer deze gehoopte regeeringsbemoeiing on- noodig was geweest. Maar daarmede is de kwestie zelf niet op gelost. Dit bericht plaatst ons vlak voor het jeugdprobleem. In zuiveren zin genomen - kunnen wij zeggen: het probleem aangaande de schoolgaande en de rijpere jeugd. Dit probleem is al heel oud; dikke boeken zijn er over gescfireven en nog altijd wordt er over gediscusseerd. zonder dat men tot tastbare resultaten komt. Toch is het een „brandende kwestie", waar mede we klaar moeten komen, want de jeugd is de toekomst en als de jeugd derailleert, ziet het er met de toekomst van ons vader land niet best uit. De oorlog heeft een funeste invloed gehad op het kind. dat weten we allen. Maandenlang zijn de kinderen van het onderwijs verstoken geweest, terwijl ze op allerlei wijzen geëxploiteerd werden ten be hoeve van de voedselvoorziening. Liegen en stelen waren daarbij gebruikte middelen. We kunnen daarover klagen, maar daar mede komen we niet verder. De jeugd moet opgevoed worden. Als ik hier over de jeugd spreek, dan bedoel ik allereerst de gedoopte jeugd. Voor al die kinderen is hoofd voor hoofd een plechtige belofte afgelegd. Komen de ouders die belofte na? Want zij zijn de verantwoordelijke personen, en tot hen richt de Heere de vraag: „Wat hebt gij met Mijn kinderen gedaan?". Kinderen aan den Moloch offeren was niet een kwaad, dat alleen onder den ouden dag voorkwam. Ook in onze eeuw gebeurt dat. De eeuw, die genoemd wordt: de eeuw van het kind! Was het niet Ellen Key, die schreef over: Zijne Majesteit het kind? Haar theo- rieen beginnen wrange vruchten te dragen. Want inderdaad wordt het kind door vele ouders als een kleine majesteit behandeld. In tallooze gezinnen zijn de kinderen baag en zoo dit nog niet geldt van de school gaande jeugd, dan geldt het zoo veel te meer van de rijpere jeugd. De kinderen zijn de baas, daar zit juist de kneep van het ge- heele jeugdprobleem. Allerlei factoren wer ken hiertoe mede. We kunnen daarop in een artikel als dit niet breeder ingaan. IJdelheid en gemakzucht spelen daarin zeker een rol. Maar nu komt de Schrift tot ons met den eisch, dat wij onze kinderen moeten opvoe den tot menschen Gods, tot alle goede werk volmaaktelijk toegerust. 2 Tim. 3 Vs. 17. Aan dien klemmenden eisch Gods zullen wij alleen kunnen voldoen door ons te houden aan de richtlijnen, die de Schrift ons geeft. Is het U niet opgevallen dat in den Bijbel bijna geen enkel kind actief optreedt? Het kind in de Schrift leeft in den schaduw der bescheidenheid. Zoo was het vroeger en zoo zal het weer moeten worden, zullen we ooit klaar willen komen met onze juegdproble- men. Het eerste en voornaamste dat we onze kinderen moeten leeren is: „Gehoorzamen", en nog wel stipt gehoorzamen. Aan gehoor zamen gaan eerst de bevelen vooraf en wij zullen dus goed hebben toe te zien wat wè bevelen. Maar gehoorzaamheid moet een kind leeren. anders wordt het nooit „een mensdh Gods". Leeren we onze kinderen gehoor zaamheid. dan brengt dit vanzelf mee: eer bied. Eerbied voor allen die boven het kind staan: de ouders, de onderwijzers, de predi kanten enz. Is die eerbied er nog? Ik vrees, dat ze hoe langer hoe minder gevonden wordt bij de jeugd. Tenslotte passen gehoor zaamheid en eerbied geheel bij de r^atuur van het kind. Leert ze dat en ge doet Uw kind een zeer grooten dienst. Eerbied aller eerst voor God en Zijn geboden. Wanneer ge zoo uw opvoedingstaak opvat, kunt ge op de Goddelijke vraag: „Wat hebt gij met Miin kinderen gedaan?" het antwoord geven: „Heere, zie daar. ik en de kinderen, die. Gij mij gegeven hebt!" P. DE ZEEUW J.G.zn, Hoeveel sfroom mag men thans gebruiken? Overzicht der rantsoenen voor particulieren In aansluiting op ons bericht inzake de verhooging der electriciteitsrantsoenen voor huishoudelijk gebruik deelen we ten gerieve van de lezers thans mede, dat deze rantsoe nen aldus zijn gestegen: over Sept./Oct. van 18 tot 26 kWh: over Nov./Dec. van 26 tot 38 kWh; over Jan./Febr. van 22 tot 34 kWh; over Maart/April van 16 tot 24 kWh; en over Mei/Juni en Juli/Aug. gehandhaafd blijven op 9 kWh per periode. De rantsoenen zijn verhoogd: over Oct./Nov. van 23 tot 35 kWh: over Dec./Jan. van 26 tot 38 kWh; over Febr./Maart van 19 tot 27 kWh; over April/Mei en Juni/Juli gehandhaafd op resp. 12 en 8 kWh en verhoogd: over Aug ./Sept. van 12 tot 20 kWh. De rantsoenen in het eerste en het tweede lijstje genoemd geldenafhankelijk van de periode waarover de meters worden opge nomen. We herhalen echter nog eens, dat deze ver hooging geenszins een uitvloeisel is van een verbeterde kolenpositie, zoodat nog zooveel mogelijk de zuinigheid dient te worden be tracht. Tamelijk u'arm, zegt De Bilt. Tot morgenavond wordt verwacht: Matige, later aan de kust tijdelijk vrij krachtige Zui delijke wind. licht tot half bewolkt, behou dens plaatselijk ochtendmist in het Zuid- Oosten des lands, droog weer. In den namid dag vrij warm voor den tijd van het jaar. ZON EN MAAN. Zondag 21 Oct. Zon op 7.15 en onder 17.34; Maan op 18.10 en onder 7.06. Heden Volle Maan en op 27 Oct. Laatste Kwartier. Maandag 22 Oct. Zon op 7.17 en onder 17.32; Maan op 18.36 en onder 8.35; 27 Oct. Laatste Kwartier.

Nieuwe Leidsche Courant | 1945 | | pagina 1