't Conflict tusschen Tjarda en Regeering Alle slappe figuren dienen te verdwijnen N1EVWE LEIDSCHE COURANT WOENSDAG 17 OCTOBER 1945 9. De arme veldwachter kon met zijn stramme, in jarenlange dienst verweer de benen de reis niet halen en kwam met een plons midden in de sloot terecht, waar hij nog juist met zijn hoofd boven uit stak. „Wacht maar, verwenst boevenpak", brulde hij, „als ik er uit komt zal ik je!" Maar onze vrinden hadden volstrekt geen lust, daarop te wachten. Eer de veld wachter op 't droge stond, waren ze al aan de horizon verdwenen, grinnekend over hun prachtig gelukte list 10. Maar met dat al waren ze hun jip kwijt, en ze ram melden letterlijk van de honger. Eindelijk hielden ze de pa«s wat in; de veld wachter zou hen nu toch niet meer inhalen. Zo kwamen ze na een half uur aan een stil en landelijk dorp. Voor een der winkel ramen bleven ze staan: er hingen sappige, verlokke lijke hammetjes. „Sjonge- jonge!" zei de lange, zijn lippen aflikkend, ,,zo eentje motten we d'r hebben „Wie zal dat betalen, zoete lieve Gerritje?" floot Snoekie. „Laat dat maar aan mij over!" zei de lange. Overzicht van de Tweede Kamer vrijheid in ontbinding. Hij is bereid mede te werken om de positie van Indië opnieuw te regelen, maar dan na herstel der orde. Deze gedachtengang is duidelijk. Met dit al is de toestand hoogst ernstig, ook al hecht men groote waarde, gelijk de minister deed, aan de eventueele resultaten der te wachten Rijksconferentie en de, na de komende Indische regionale staatsstructuur, te wachten nieuwe rijksstructuur. In ieder geval staat vast, dat de koloniale figuur niet zou terugkeeren. In feite is die er trouwens reeds sinds langen tijd al niet meer. De zorg der regeering is thans de schade van het onberaden avontuur der republikei nen te herstellen en Nederlands historische taak te vervolgen om orde. veiligheid en wel vaart te herstellen en Indië te doen ervaren, dat het een zegen is deel uit te maken van het Koninkrijk der Nederlanden. Met dit slot van de ministerieele rede zijn we het van harte eens. Overigens hebben we den indruk, dat op bepaalde onderdeelen van zijn beschouwingen nog wel eenig verschil van visie mogelijk is, hoewel daarover stellig met groote bedachtzaamheid zal dienen te worden gesproken. Daarom verstaan we het ook ten volle, dat na het aanhooren van de regeeringsverklaring, welke bijna een uur in beslag nam, de voorzitter de vergadering verdaagde tot Woensdagmiddag. De fracties kunnen zich dan vooraf rustig bezinnen op hetgeen ze hebben te zeggen aan de regeering Walcheren mag met de dupe worden van staking Chr. Bond zal, pndanks bezwaren, doorwerken. Van de zijde van het bestuur van den Chr. Bond van Fabrieks- en Transportarbeiders vernemen wij, dat het standpunt van dezen bond inzake het conflict in het baggerbe drijf in de diverse bladen onjuist is weer gegeven. De Chr. Bond, welke Zaterdag evenals de moderne te Sliedrecht bijeenkwam, zal de consequenties van het conflict niet aan vaarden en indien er een staking uitbreekt, zullen de leden van den Chr. Bond door werken. De Bond acht het niet verantwoord in deze tijdsomstandigheden, nu alles op het spel staat, in het bijzonder bij het herstel van Walcheren tot staking over te gaan. De Chr. Bond heeft ook bezwaren tegen het loonpeil van f 33 per week en zou gaarne de toeslagen in het contract zien opgenomen, doch hoopt, dat alsnog overeenstemming zal worden bereikt. HIROHITO VERLEENT AMNESTIE-EN- MASSE. De Japansche keizer heeft bij gelegenheid van het Kannamesai-feest, waarop de, eerst geoogste rijst aan de goden wordt geófferd, op ongekend groote schaal amnestie ver leend. Hij ontsloeg 320.000 personen geheel van hun straf, verlichtte het vonnis van 37.000 veroordeelden en schonk 600.000 per sonen hun burgerrechten terug. Ned. Herv. Kerk. Beroepen; te Breukelen J. v. d. Wiel te Weesp. Aangenomen na air Goudswaard card. K. Schipper, hulppred. te Delft. Geref. Kerken. Drietal: te Ham turn cand. P. Hainjé te 's Gravenhage, cand. J. F. Mantz te Gronin gen en cand. D. K. Wielinga, hulppred. te 's Gravenhage-West; te Scharnegoutem J. J. Bosma te Krabbendam, P. Klapwijk te Dron- rijp en K. P. v. d. Wel te Oosterzee. Beroepen: te Enumatil. cand. J. Koop- mans te Ferwerd; te Hendrik Ido Ambacht. H. Vos te Tijnje; te Hilversum (vac. G. Laar. man), G. Meynen te Amsterdam-West. Beda.nkt: :voor Noord-Scharwoude, G. v. Wilgenburg te Monnickendam. Vrijgemaakte Geref. Kerken. Beroepen: te Enumat.il, S. Crossen te Blokzijl; te Uithuizen, cand. J. Bos Jr te Kampen. Bedankt: voor Capelle a/d. IJssel. M. J. C. Blok te Onnen (Gr.). Chr. Geref. Kerk. Beroepen: te Alphen a.d. Rijn. W. Baaij te Tholen. Aangenomen naar Booek op Langeiv- dijk. D. Henstra te Haarlem. Herst. Evang. Luth. Kerk. Beroepen te Hoorn, cand. A. Verroet»- len, hulppred. te Amsterdam. Geref. Gemeenten. Beroepen: te Gouda, J. v. d. Berg te Krabbend ijke. De ministers De Booy cn Lieftinck trof Mize fotograaf aldus aan op zijn rond gang langs het Kabinet. geleid tot de reeds door de Kroon geaccep teerde ontslagaanvrage van den landvoogd. Eerst het gezag herstellen en daarna overleg en niet praten onder den druk der opstan digheid. De regeering acht dat standpunt niet van voldoenden diepgang. De G.-G. wenscht niet te maken te hebben met tot tirannie verworden gezag, waarvan de gevolgen open baar zullen worden in een ondergaan der Acad. examens GRONINGEN. Geslaagd voor het cand. ex. geneeskunde: mej. G. van der Zandefi en P. Santema; voor het doet ex. wis- en natuurkunde, hoofdvak pharmacie. mej. E. A. Crebas. LEIDEN. Geslaagd voor het doet. ex. wis- en natuurkunde met hoofdvak natuur kunde, H. Zierfuss te Leiden. ROTTERDAM. Geslaagd voor het doet. ex. in de econ. wetenschappen P. Verell. UTRECHT. Geslaagd voor het cand. ex. wis- en natuurkunde P. J. A. Kanters en H. J. v. d. Plas, en voor het doet. ex. chemie J. C. Schoone en C. Bakhoven. Nieuws van het Zendinesterrein Mededeelingen van het Geref. Zendings centrum. Bij het Zendingscentrum der Geref. kerken te Bussum zijn tal van mededeelingen van het Zendingsveld, grootendeels uit particu liere correspondentie binnengekomen, waar uit blijkt dat behalve de predikanten dr. H. A. v. Andel. ds. D. J. B. Allaart, dr. B. J. Esser en ds. A. F. Keuchenius ook zijn over leden de zendingsarbeiders Ds. Th. Kuypers en echtgenoote; Mej. F. A. M. Herwardt, H. Olthoff. Zr. Prins, dr. H. Pruys Sr.. Scholtens en echtgen., Ds. Soe- pater. H. Toebes, dr. S. L. v. d. Vegte. allen te Djocja: Ds. K. v. Dijk en J. Kwaat. beiden te Keboemen: F. W. Hoeksema, F. Kamerling, B. B. v. Mourik en J. B. v. Mourik, allen te Semarang: Mevr. ds. Meijnen en C. J. R. P. Oostinga, beiden te Soerabaja: Ds. Adma- widjana. Mevr. B. Bolwijn. Drs. Bos. P. R. Everaars, A. J. Meurs, dir. van de Chr. Muloschool. Mevr. Polet, Teensma, Dr. H. te Velde, Mevr. Wittemans, allen te Solo: A. Beukema en Zr. Hil. Grondsma, beiden te SoloKlaten; Aldersreld (schoonzoon van burgemeester Huinink van Veere). Mej. Boe- schart van de Salatiga-zending. A. v. d. Bijl, onderw. in het Batakland, S. Brouwer te Magelang. dr. Oosterveen te Poerwokerto. In leven zijn Mr. de Niet. zendingsconsul; ds. J. Ubels en echtgen., allen te Batavia: dr. F. L. Bakker, met echtgen. en kind; dr. K. F. Groot en echtgen.: dr. W. Pruys en echtgen.; dr. R. Veen, dr. D. Verhagen met echtgen. en 4 kinderen: dr. J. P. Zuidema, allen te Djokja; Ds. A. Pos en echtgen.. ds. G. J. v. Reenen, ds J. A. C. Rullmann. Mej. H. C. Korvinus, Ruth Pos, Mej. D. Wielenga, allen te Djokja: Ds. W. Fijnvandraat, ds. J. G. Fernhout, S. Helder en echtgen., en J. M. Wittermans, allen te Bandoeng; Pluyer, H. H. Reeders en echtgen. en Mevr. Hagen met 4 kinderen, allen te Magelang; Zr. de Jong, Zr. Vellinga. Zr. Zichterman en Krijger, allen te Soemba: Mej. Zuidema te Soerabaja: Dr. H. Kroeskamp, dr. C. P. v. Leersum, ds. S. U. Zuidema en echtgen., W. Pelet, J. v. Wijk, J. Nomes, J. Bolwijn, D. J. Bosman, v. Goud oever en echtgen., F. v. d. Ploeg en J. A. Droppers, mevr. v. Andel—Rutgers, mevr. Everaars en 2 kinderen, en mevr. Kroeskamp en kinderen, allen te Solo: dr. D. Bakker en echtgen., dr B. Allaart en mevr. Beukema, allen te SoloKlaten; ds. L. W. Korvinus te Keboemen en fam. dr. Vonk en de zusters ten Kate en Muys, allen te Keboemen; dr. Miedema en echtgen.. dr A. C. Zwaan en fam„ Hooisma Wellenziches en echtgen. en 4 kinderen, mevr. OosterveenWielenga, mej. A. Netelenbos en Mej. H. M. King, allen te Poerworedjo: dr. D. Verveen te Wonosobo. De Chineesche dokter Jo Bwan Hie is op zijn post gebleven en gezond. De gegevens zijn zoo nauwkeurig mogelijk overgenomen. Fouten zijn echter niet uitge floten. Event, verbeteringen en aanvul lingen worden gaarne ten spoedigste inge wacht bij het Zendingscentrum, N. 's-Gra- landscheweg 5 te Bussum, tel. 3114, telegram adres Zedgeka te Bussum. Ook is met zijn gezin in leven Dr. M. G. Muller, le geneesheer v. h. Petronella-zieken- huis te Djocja. Er is bericht ontvangen, aldus meldt het „Zeeuwsch Dagblad", dat zendeling Jac. Karelse uit Goes, die werkzaam is op het zendingsveld der Vrij Ev. Gemeenten, met zijn familie in goeden welstand verkeert. Zend. Karelse zat met één der kinderen >n een concentratiekamp," terwijl men zijn echt genoote met de overige kinderen, w.o. één zuigeling, uit een ander kamp bevrijd heeft. Ook van zend. Rijkhoek en zijn vrouw -af komstig uit Dordrecht, weet men, dat zij in leven zijn, evenals van de zusters Jeane-tte. Truus. Hetty en Siderius. Allen waren werk zaam bij de Samosir-zending. DS. A. LAUWERS. De in ons land welbekende ds. A. Lau- wers, thans em. pred. der Geref. Kerk van Brussel, hoop 22 Oct. a.s. 75 jaar te worden. (Van onzen Pao-lementsredaoteur). Een sombere wolk hangt boven het Konink rijk der Nederlanden. In een deel van het Rijksgebied heerscht opstand tegen het his torisch wettig gezag en we weten niet hoe ver het verraderlijk vuur ondergrondsch heeft doorgevreten buiten Java, waaromtrent ons slechts spaarzamelijke, niet zeer heldere be richten ten dienste staan. Onrust en spanning is daardoor, na aanvankelijke verblijding, opnieuw in veler harten ontstaan over het lot hunner verwanten in het verre land, waar over de zon van de bevrijding begon te dagen. Maar de veelbelovende glansen zijn versomberd door onheilspellende wolkge vaarten. Het bloedig rood van verraad en misdaad en het akelig zwart van ellende en honger voorspellen niet veel goeds. Iets van den weerslag van deze dingen bespeurden we in de buitengewoon groote belangstelling gistermiddag op het Binnen hof, toen de Tweede Kamer bijeenkwam om een regeeringsverklaring over Indië aan te hooren. Een lange rij wachtte voor de pu blieke tribune. Toen de zitting begon waren beide tribunes en de loges dicht bezet. De ministers waren in meerderheid aanwezig en ook de Kamerleden waren in grooten getale present. Minister Logemann's rede had de volle aandacht van het talrijke auditorium. Hij be gon zijn uiteenzetting met een korte schets van den historischen achtergrond der staat kundige hervormingsplannen ten opzichte van een volwaardig Indisch parlement en een verandering van de structuur van het Koninkrijk. Een rijksconferentie zou dit voorbereiden en alles was in gang om na de bevrijding zoo spoedig mogelijk deze gewich tige dingen tot een oplossing te brengen in het belang van de onderscheiden gebieds- deelen des Rijks. Deze plannen voor de rijkshervorming zijn doorkruist door den oorlog en zijn nasleep: het verraad van den Japanschen marionet Soekarno. Deze greep naar de macht, hoewel zijn eigen volk door den hem steunenden over weldiger werd vermoord en tot ondergang gebracht. Een geweldige blankenhaat was door de Jappen aangewakkerd. Hetgeen de Japanners in wezen hebben uitgericht, is door ons onvoldoende doorzien ten gevolge van de fragmentarische berichtgeving. De Japanners hebben in Indië zoowel als elders door het stichten van republieken beoogd de groeikiemen te bewaren van een nieuwe groot-Azië-politiek. Het ongeluk bij dit alles is geweest, dat noch wij, noch onze geal lieerde bondgenooten gereed waren om de gevolgen van de Japansche ineenstorting op zoo korten termijn op te vangen. Er is toen een beleid gevolgd van hemd en rok en wij, die ons goede bondgenooten hadden be toond en misschien het Engelsche imperium voor groot leed hebben helpen sparen, zijn thans de dupe van een overmaat aan voor spoed in de oorlogsgebeurtenissen. Uitvoerig heeft de minister deze dingen uiteengezet met groote openhartigheid en waardigheid, ook tegenover de vrienden, die buiten machte bleken het op hen geveste vertrouwen te honoreeren. De gevolgen ken nen we; de kranten hebben ze ons wel ge meld. Wel wordt te Londen de Ned. Indische regeering als het eenige wettige gouverne ment erkend, maar ondertusschen zitten we met de brokken. Het gezag op Java verkeert in een crisis-toestand met alle gevolgéh daar aan verbonden. De Japanners hebben ge zorgd, dat de vrijscharen over wapens be schikken. Maar dat verzwaart onze taak, ook al brengen we zoo spoedig mogelijk troepen naar de door Japansch verraad en door de op drift geraakte groep emotioneele inheem- schen in verwarring gebrachte streken. De minister herhaalde, dat met Soekarno niet kan worden gepraat. Die wil volstrekte onafhankelijkheid. Men begrijpt dat stand punt thans ook te Londen. Maar kwaad is er in dien tijd in ruime mate gesticht, ook al heeft de regeering laten weten, dat ze onder- hadelen wil met daarvoor in aanmerking komende Indonesische leiders. Hier komen we op het tusschen de regee ring en gouverneur-generaal v. Starkenborgh ontstane conflict, hetwelk inmiddels heeft In aansluiting op onze fotoreportage van gisteren brengen we hier vier andere leden van het Kabinet: de minsters Schermer horn Drees1, van der Leeuw en Vos, druk discussieerend over de nieuwste stukken. Zoo sprak de voorzitter der Nat. Advies Cie. De leidinggevende figuren, degenen, die verantwoordelijkheid droegen en zich slap gedragen hebben, moeten uit hun ambt worden ontslagen, aldus prof. dr. P. Schol ten. voorz. van de Nat. Adviescommissie en van de comm. van advies, bedoeld in het Zuiveringsbesluit 1945, en een onzer be kwaamste juristen, die op 25 Oct. zijn ai- scheidscollege zal geven aan de Gem. Uni versiteit te Amsterdam, in een onderhoud met een A.N.P.-redacteur. Prof. Scholten beaamde, dat er inderdaad inzake de zuivering over de geheele linie geen eenheid is, doch de uitvoering van de zuivering is zeer moeilijk. De ver schillende mogelijkheden, thans evenwel ge komen door den nieuwen yorrr voor de zui vering der ambtenaren, zullen het rechtsge voel kunnen bevredigen. Wat de zuivering van het kunstleven be treft acht prof. Scholten een centrale com missie, b.v. uitgaande van het Dep. van O., K. en W„ welke de zuivering centraal zal regelen, wel de meest gewenschte oplossing. Prof. Scholten maakte ten slotte nog de opmerking, dat hij niet gelooft, dat. in het algemeen gesproken, het een groot deel van ons volk is, dat klaagt over de zuivering door een klein deel. Het zijn juist de onmid dellijk bij de zuivering betrokkenen, dege- limuider visschers gaan weer varen En hopen dat het alsnog voor elkaar komt. In aansluiting op ons bericht van gisteren over de staking bij de IJmuider visschers, kunnen we thans mededeel en. dat op een te IJmuiden gehouden vergadering van zeevis- schers besloten is weer naar zee te gaan, onder voorbehoud, dat voor de volgende reis de verschillende verlangens moeten wor den ingewilligd. Tevens werd een beroep ge daan op het Ned. volk om een open oog te hebben voor de zeevisscherij. die 60 tot 70 uur aohtereen moet werken, waarbij nog het gevaar van de mijnen komt. welk werk onder de huidige voedsel verstrekking niet naar behooren kan worden uitgevoerd. NIEUWE SPAANSCHE GEZANT IN NEDERLAND. Volgens de Daily Tel. is de hertog van San Lucar la Mayor, die in Londen als plaatsvervanger van den Spaanschen gezant aldaar, den hertog van Alba. optrad, be noemd tot Spaansch gezant in Nederland. nen, die verkeerd hebben gedaan of slaD zijn geweest, die klagen en telkens de sug gestie trachten te wekken, dat een groot deel van ons volk door de zuivering bedreigd wordt en dat ons volk daardoor steeds meer in tweeën gesplitst wordt. „La dernère heure" heeft bericht, dat Winston Churchill begin November een be zoek zal brengen aan België. Te Brussel zal hem het diploma van doctor honoris causa der Vrije Universiteit overhandigd worden. De Scheldestad zal hem tot eereburger be noemen Kerknieuws DS. J. VAN DORP Wegens opheffing van ziin betrekking is. met ingang van 1 Oct., onder dankbetuiging voor de aan den lande bewezen diensten, eervol ontslag verleend aan Ds. Jan van Dorp te Londen, als deger- en vlootpredikant in alg. dienst. DS. D. B. HAGENBEEK. Op zijn verzoek is aan ds. D. B. Hagen beek, Geref. pred. te Vlaardingen, eervol emeritaat verleend na 41-jarigen ambts dienst, met ingang van 1 Febr. 1946. DS. G. OOSTERHUIS t In den ouderdom van ruim 86 jaar is te Arnhem overleden ds. G. Oosterhuis, em. predikant der Chr. Geref. kerk. VIJFENTWINTIGSTE ZENDING SWEEK Het Zendingsbureau Oegstgeest kondigt d* 25e Zendingsweek aan: van 411 Novem ber. Er moet geofferd worden teneinde de materieele schade in Indonesië op te vangen. Er staan 30 zendelingen, 10 artsen en 25 verpleegsters klaar om uitgezonden te wor den.

Nieuwe Leidsche Courant | 1945 | | pagina 2