Doodstraf geëischt voor verraden van Joden Bij Philips weer 14000 man aan den slag NIEUWE LEIDSCHE COURANT DINSDAG 1« OCTOBER IMS En 10 jaar voor verraden van illeqa'en „Ik wist niet dat het gevaarlijk was ©m aan de Landwacht te vertellen dat door ille galen wapens werden vervoerd", verklaarde Vandaag met een stalen gezicht de 33-jarige Marigje van Eijk uit Gouda aan den Pre sident van het B ij z. Gerechtshof mr. Van Berckel. die er natuurlijk nists van geloofde, en haar voorhield wat de ge volgen waren geweest, twee illegale werkers uit Gouda werden door de S.D gearresteerd, één wist te ontsnappen, één, Idenburg, is nog niet uit Duitschland terug en is vermoe delijk dood. De getuige M. J. v. Heijenoort, comman dant van de L.W. te Gouda, nu gedetineerd, als getuige gehoord, verklaarde dat verd. hem in Febr. 1945 was komen inlichten over wapenvervoer door illegalen, waarop hij de S.D. waarschuwde. Verd. bekende, doch zeide niet aan de gevolgen te hebben ge dacht. De Proc. Fiscaal mr. Dyserinck verklaarde het ten laste gelegde bewezen. Verd. had moeten begrijpen, dat door haar verraad groot gevaar ontstond. Een der be trokkenen is nog steeds niet uit Duitschland teruggekeerd. Een zeer ernstige straf is noodig. Spr. eischte 10 jaar gevangenisstraf met ontzegging van het kiesrecht voor net leven. De verdediger M r J. Smit uit Gouda noemde de oorzaak van het verraad „bab belzucht" en het contact met Duitschers dat zij had. met een Duitsch militair was zij verloofd. PI. vroeg uiterste clementie. Verd. zeide nog veel. spijt te hebben. Uit spraak over 14 dagen. De 19-jarige A. W. v. d. Berg uit den Haag stond terecht wegens dienstneming in Jan. 1944 bij de N.S.KJC. Zijn ouders waren lid van de N.S.B., een broer was in Duitschen dienst. Verd. was altijd in Holland gebleven en had in garages gewerkt voor de Duit schers. Wegens het verwaarloozen van zijn taak was hij ontslagen. Omdat de N.S.K.K. zoo goed betaalde was hij er bij gegaan. De proc. fiscaal Mr Dyserinck eischte 3 jaar gevangenisstraf en ontzegging van het kiesrecht voor het leven. De verdediger, mr Klaassen. wees op de jeugd van verd. die bij het uitbreken van den oorlog 13 jaar was. Uitspraak over 14 dagen. Wegens het verraden van de verblijfplaats Van een drietal Joden w.o. een Joodsch echt paar SimonMozes, die in de Oudemansstraat door den heer Hameetman waren verborgen stond hierna de 42-jarige A. C, Man in 't Veld, analyst te Delft, terecht. Verd. had een brief aan den Commissaris van Politie ge schreven. Hij had ruzie gehad met een der Joden, die hij ook eenigen tijd verborgen had. N5.B.-rechercheurs hebben de 3 Jood- sche ondergedokenen gearresteerd en den heer Hameetman. Twee der Joden zijn ver moedelijk omgekomen. De heer Hameetman als getuige ge hoord, had in een drietal gevangenissen doorgebracht en was mishandeld. Desondanks vroeg hij genade voor den verdachte. De Pres. herinnerde er aan dat verd. al wegens verduistering van een aantal horlo ges en van platina was veroordeeld en den gedupeerde van de horloges nog had ver dacht gemaakt bij de Duitschers. NAT. VEREENIGING „PRO REGE" Naar wij vernemen is ook de Nat. ver. „Pro Rege", die zich ten doel stelt de be hartiging van de geestelijke belangen der weermacht, weer tot nieuw leven ontwaakt. De heereo B. Geleijnse te Achterveld, voor zitter, N. A. Schuman te Amsterdam-Z., seer. e»i E. Jansen te's-Gravenhage, zijn bij jen min. van Oorlog op audiëntie geweest waarbij hun bleek dat voor de vereeniging nog een groote taak is weggelegd ten aanzien van den arbeid m de nieuwe weermacht. Het ligt in de bedoeling de burgerafdeelingen en prob. verbanden der vereeniging opnieuw te organiseeren en in plaatsen waar een garni zoen is gevestigd provisorisch het werk te begin-nen. Het secretariaat der vereeniging is geves tigd Cath. v. Clevelaan 13 te Amsterdam-Zuid. BURGEMEESTERS. De Commissaris der Koningin In de pro- vincie Gelderland heeft aan C. W. v. Om meren. burgemeester van Neaerhemert, be vel tot staking van de uitoefening zijner functie gegeven, terwijl dit bevel aan den burgemeester van Est en Opijnen. den heer B. Formijne, m.i.v. 2 Oct. is ingetrokken. „Gerommel in Indië. maar D.E. in de PMP". zoo denkt wellicht minister Mans- holt, die hier de problemen van den dag met minister v. Schaik (links) bespreekt. DEBLOKKEERINGSVERGUNNINGEN. De Ned. Bank heeft aan de betrokken financieeie instellingen deblokkeeringsver- gunningen gegeven t.b.v. notarissen en advo caten en t.b.v. verladers of ontvangers van goederen in het internationale vervoer op de groote rivieren en de tankvaart. Laatstge noemde groep moet aan de bank een verkla ring overleggen van het Centr. Bureau v. d. Rijn- en binnenvaart. Westerstraat 36. de Ned. Part. Rijnvaart. Centrale, Spinhuisstr. 3 of de Tankvervoercentrale, Westerlaan, alle te Rotterdam. HANDEL IN SCHATKISTPAPIER Tot nader order is de handel in schatkist papier alleen toegelaten tusschen leden van de bedrijfsgroepen Effectenhandel, Handels banken, Landbouwcredietbanken en Spaar banken. Verkoop door een niet-lid is slechts toegestaan met vergunning van het ministerie VI* Financiën. De pro c.-f iscaal mr Dyserinck wees op de bekentenis van verd. Hier was ver raad van de ergste soort. De commissaris van politie te Den Haag heeft den brief van verd. doorgegeven. Twee der betrokken Jo den zijn nooit teruggekeerd. Niet alleen dit verraad, ook den heer van Baarle te Delft heeft verd. aangebracht bij de Duitschers. Voorts is mevr. Mozes al haar bezittingen kwijt geraakt. Eisch: de doodstraf, met ont zegging van het kiesrecht voor het leven. De verdachte zeide nog bij de Canadeezen te hebben gewerkt en zelfs nog res. Ie lui tenant bij het Mil. Gezag en hevig anti- Duitseh te zijn geweest. De verdedi ger mr. Klaassen achtte niet bewezen, dat verd. het verraad heeft gepleegd. Verd. weet niet meer of hij den brief aan den commissaris wel gepost heeft. Pr. vroeg een psychiatrisch rapport. Uitspraak over 14 dagen. Drie Duitschers werden ter dood en vier tot dwangarbeid veroordeeld wegens het doo- den van. 470 Poolsche en Russische arbeiders door middel van injecties in een krankzin nigengesticht te Frankfort. Nu weer een staking in het baggerbedrijf? Ook Walcheren zou er het slachtoffer van worden De arbeiders in het baggerbedrijf achten de door het college van Rijksbemiddelaars bepaalde loonen (f 33 p. w. voor de laagste en f 39.50 voor de hoogste categorie) onvol doende. In een vergadering te Sliedrecht hebben zij medegedeeld, dat, indien Woens dag a.s. geen oplossing is bereikt, tot sta king zal worden overgegaan. Ook de Ned. Bond van Chr. Fabrieks- en Transportarbei ders neemt hetzelfde standpunt in. Bij deze dreigende staking is ook het her stelwerk op Walcheren betrokken. BRUG BIJ HEDEL VERMIJDEN. Tengevolge van den lagen waterstand in de rivieren, is de noodbrug bij Hedel dermate laag komen te liggen, dat alleen motorvoer tuigen met zeer zware motoren de hellingen kunnen berijden. Verzocht wordt de route, die over deze brug leidt, te vermijden en de route te nemen over Nijmegen en den Moer dijk. Het landverkeer over de brug bij Hedel zal gestremd zijn van Zaterdag 20 Oct. 6 uur v.m. tot Maandag 22 Oct. 6 uur v.m., of zooveel langer als noodig of korter als mogelijk zal zijn. „Zooals het nu gaat in Indië kan het niet majoor Kruis en minister Meynen langer" en het lijdt geen twijfel of gen.- zijn het wat dat betreft roerend eens. Aanzienlijke verbetering in grondstoffenpositie Na maandenlang inspannend werken is thans in de grondstoffenpositie bij de Philipsfabrieken te Eindhoven een aanzienlijke verbetering gekomen, even als in de voorziening van kolen, gas en electrioiteit, zoodat de productiemogelijk heden er gunstiger voorstaan dan een jaar geleden. Er wordt met alle kracht gewerkt om de levering van radiotoestellen en onder- deelen, telefoonbenoodigdheden, röntgenap paratuur voor de medische wereld, philite- artikelen. laschapparaten, enz. weer op het normale peil te brengen. Ook de uitvoer van de producten zal een belangrijke bijdrage Loonpolitiek in handen van Rijksbemiddelaars Een nieuw besluit buitengewone arbeids verhoudingen is verschenen. Het bsluit bevat een regeling van de her plaatsing in de vroegere arbeidsverhouding zoowel van gerepatrieerden en van onderdui kers, als van hen, die bij de B.S. of als oorlogsvrijwilliger dienst hebben genome» of in werkelijken dienst zijn opgeroepen. De beëindiging der arbeidsverhouding kan in het algemeen sledits geschieden met toe stemming van den. directeur van het Gew. arbeidsbureau. De loonpolitiek wordt onder verant woordelijkheid van den minister van Sociale zaken, gelegd irn handen van het college van rijksbemiddelaars. Het geeft richtlijnen, van welke het zonder vergunning van het college niet geoorloofd is af te wijken. Voorts kan het college op verzoek van organisaties van werkgevers en werknemers of ook ambts halve regelingen van loonen en andere ar beidsvoorwaarden bindend vaststellen. Van op 15 October 1945 bestaande collec tieve arbeidsovereenkomsten moet aan het college mededeeling worden gedaan. Nieuwe collectieve arbeidsovereenkomsten en wijzi gingen van bestaande contracten behoeven de goedkeuring van het college. Het adres van het college is Bezuidenhout 121, 's-Gra- venhage. Het besluit is afgekondigd ki Staatsblad F 214. INTERN. CHR. VAKVERBOND Het buitengewone congres van het Intern. Ohr. Vakverbond, dat te Brussel gehouden werdis geë indi gd Het congres nam een resolutie aan, waarin het „zijn voldoening uitsprak over de houding van de chr. vakbeweging tijdens de bezetting, over het herstel van het Intern. Chr. Vakver bond. dat de grondslagen handhaafde van zijn standpunt inzake de vakbeweging, die vrij en- onafhankelijk moet zijn en geen or gaan van den staat, en zich bereid verklaart, op deze grondslagen met andere internatio nale organisaties der vakbeweging samen te werken". In een resolutie werd de gehechtheid van de Chr. vakbeweging aan de internationale organisatie van den arbeid tot uiting gebracht en verlangd, dat de vakbeweging mede ver tegenwoordigd wordt bij de onderhandelingen voor de vredesverdragen. Het congres koos den Belgischen oud-minis ter Henri Pauwels, voorzitter van het A. C. V. van België, tot voorzitter der internationale, en tot ondervoorzitter G. Tessier, algemeen secretaris van het Fransche Chr. vakverbond, en F. P. Fuyksohot. algemeen secretaris van het Chr. nat. vakverbond van Nederland. De nieuwe voorzitter sprak in een slotrede over ..de Chr. vakbeweging en de bevrijding van den arbeider. leveren tot het verkrijgen van deviezen om noodzakelijke aankoopen in het buitenland te kunnen doen. Op het oogenblik werken bij Philips 14.000 man personeel, maar er is nog plaats voor duizenden arbeidskrachten, zoo wel mannen als vrouwen. Wel is door de geldzuvering de aanmelding van nieuwe ar beiders toegenomen, doch de toevloed is lang nog niet groot genoeg. Tijdens den oorlog zijn nieuwe fabrieken opgericht in de V.S., Canada, Portugal en Egypte. De zetel van de N.V. is nu geves tigd in Willemstad op Curasao, maar zal t.z.t. weer naar Eindhoven worden overgeplaatst. ARBEID S VOOR WAARDEN IN DE GETROFFEN GEBIEDEN. Naar aanleiding van het overleg tusschen den bedrijfsraad voor het bouwbedrijf eener- zijds en het College van Rijksbemiddelaars anderzijds over de regeling van arbeidsvoor waarden voor werknemers, die buiten hun woonplaats arbeid verrichten en gehuisvest worden, van welk overleg reeds melding werd gemaakt zijn in de desbetreffende regeling de volgende wijzigingen aangebracht 1. Voor alle arbeiders geldt het loon, dat voor de plaats, waar men werkt, is vastge steld; 2. Gehuwden zoowel als ongéhuwden ont vangen een woonplaatstoeslag gelijk aan het verschil tusschen het loon, dat geldt voor de woonplaats van den arbeider en de gemeente, waar hij is tewerkgesteld. 3. Gehuwden en kostwinners behoeven geen vergoeding voor voeding te betalen. Daar tegenover vervalt de aanvankelijk voor hen vastgestelde vergoeding van f 3.per week. Voor ongehuwden, niet kostwinners, blijft de verplichte vergoeding voor voeding ad f 1.per dag gehandhaafd. 4. Alle noodzakelijke reisuren worden als werkuren vergoed. 5. De reiskosten zijn voor rekening van den werkgever. De woonplaatstoeslag, bedoeld onder 2, zal voorloopig worden uitbetaald door het Ge westelijk Arbeidsbureau van de woonplaats van den arbeider. Omtrent dit punt zal nog verder overleg worden gepleegd. Kerknieuws Dr L. D. TERLAAK POOT IN IERLAND. Dr L. D. Terlaak Poot. Ned. Herv pred. te Den Haag. heeft een bezoek gebracht aan Ierland, waar hij op speciale bi. senkomsten om hulp heeft gevraagd voor het ïerstel van de protestantsche kerkgebouw» n in Europa. Op een bijeenkomst in de Metro Kïlitan hall te Dublin, gepresideerd door dc i aartsbis schop van Dublin, dr. Arthur Barton, heeft hij gezegd, dat 151 kerken, 91 pasto rieën en 30 andere gebouwen va de Ned. Herv. Kerk waren verwoest en t at 25 van zijn collega's en vele andere Ned. P *ot. gees telijken waren gestorven in Duit che con centratiekampen. Dr Terlaak Poot heeft ook nog diensten geleid in een Metl iistenkerk en een Presbyteriaansche kerk te D iblin GEDENKPLAAT DS. T. FERWERDA EN S. VAN DER BAAN. Onder groote belangstelling is Zaterdag middag in de Keizersgrachtkerk te Amster dam een gedenkplaat onthuld ter herinne ring aan ds. T. Ferwerda, in leven Gercf. pred. en den heer S. van der Baan, koster van genoemde kerk, die in den nacht van 12 Seotember 1944 door de Duitschers zijn doodgeschoten. Na een rede van ds. D. Sikkel heeft ds. S. Doornbos de gedenkplaat als voorz. van den kerkeraad aanvaard. Ned. Herv. Kerk. Beroepen: te Amersfoort (vac. J. Pan nebakker) G. van Leeuwen te Koudum; te Assen (3e pred.pl.) F. Oort te Oostburg; te Breukelen J. v. d. Velden te Weesp; te Eefde P. J. F. van Voorst Vader te Nisse; te Gouda (vac. F. W. G. Verheul) J. Koning te Hoogvliet; te Huizen (vac. G. Lans), W. Vroegindewey te Hoogeveen; te Zwolle, D. J. Haspels te Groenlo (toez.). Beroepen: te Eefde P. J. F. van Voorst Vader te Nisse; te Huizen (vac. G. Lans) W. Vroegindeweij te Hoogeveen. Bedankt voor de benoeming tot hulp prediker te Amersfoort dr. J. Riemens, era. pred. te Leiden. Geref. Kerken. Tweetal: te Apeldoorn (5e pred.pl.) dr. P. G. Kunst te Amsterdam en G. F. Hajer te Ede; te Hilversum (vac. G. Laaï- man), G. Meynen te Amsterdam-West en J. Weggemans te Leiden; te Leeuwarden (vac. Wymenga) H. U. Buitink te Nieuw-Beets ®n H. W. Wierda te Soest; te Schiedam (4e pred.pl.) W. C. v. d. Brink te Heemstede en H. de Moor te Boskoop. Beroepen: te Almelo D. A. Zijlstra te Uithuizen; te Maassluis (3e pred.pl.) W. J. Meijster te Wommels; te Vries (Dr.) D. v. d. Wielen te Boornbergum. Aangenomen: naar Zuilen (vac. P. C. v. Puyvelde) N. Warner te Ter Aar. Bedankt: voor Amsterdam-C: W. C. v. d. Brink te Heemstede; voor Overschie G. R. Visser te Oudewater; voor Utrecht (vac. C. Veenhof) J. Overduin te Arnhem; voor Veenendaal R. C. Harder te Leiden. Vrijgemaakte Geref. Kerken. Beroepen; te Rotterdam-Delfsbaven (2e pred.pl.) Joh. Francke te Hoek (Z.VL). Benoemd: tot hultrarediker te Kampen R. Koolstra te Schermerhorn. Gen. Synode der Ned. Her». Kerk De buitenlandsche vertegenwoordigers. Zoowel de bidstond in de Nieuwe Kerk te Amsterdam op 30 dgzer, als de zittingen "an de Generale Synode" der Ned. Herv. Kerk oo 31 Oct., 1 en 2 Novermber, zullen worden bijgewoond door vertegenwoordigers van zusterkerken in het buitenland. De namen dezer afgevaardigden zijn voor de Noorsche kerk: bisschop Eivindberggrav te Oslo; voor de Church of England: Rev. Ronald Allan te Londen: voor de Zweedsche kerk: Rev. Sven Hjort. Zweedsch pred. te Rotterdam: voor de Belgische Nationale Kerk: ds. ten Kate te Brussel: voor de Schweizerische Kirchenbund: pasteur Schaedel: voor de Council of American Churches: Samuel Cavert. INTERGEALLIEERDE KERKEN-CONFE- RENTIE TE STUTTGART. Morgen zal te Stuttgart een intergeallieer- de kerken-conferentie worden gehouden on der leiding van dr. W. A. Visser 't Hooft (Geneve). Deze conferentie zal het eerste officieele contact leggen van de kerken in de bezette gebieden met de Duitsehe kerk. Voor Nederland zal de conferentie worden bijgewoond door prof. dr% H. Kraemer. Ds. J. G. PANHU1SE. Tot Prot.geestelijk verzorger van het Cer.tr. wwarings- en Verblijfkamp te Vught is be noemd ds J. G. Paohuise Ned. Herv. p^ed. te Druten en Leeuwen. Dr. G. J. STREEDER. Dr. G. J. Streeder preekt 11 Nov. afscheid te Leiden en doet 18 Nov. zijn intrede bij de Ned. Herv. Gemeente te 'a-Gravenhage Nieuws van het Zendinosterrein Blijde en droeve tijdingen. Hieronder laten wij opnieuw een opgave volgen van het Zendingsbureau te Oegstgeest. In leven zijn: echtpaar Scherrer op de Sangir-eilandenzend. K. Miedema; fam. R. van Alphen; fam. J. Brokken; fam. H. J. Diekerhof: J. Haanstra en T. Baas; echt paar A. Rotti (1 kind overleden); fam. J. Feunekes; echtpaar P. Middelkoop. allen pred. bij de Ind. kerk; mevr. van Dalen met kinderen; zr. M. Schuurman van O.-Java; mevr. A. M. Faberde Hartog en dochter te Sangi: fam. J. Kruyt; fam. D. J. Baars en fam. H. Perdok. allen te Posso: ébh-tp H. J. TrommelUlderink, N.-Guinea; fam. dr C L. van Doorn. W.-Java; echtp. K. Riedel te Posso: echtp. J M. Langeveld, Bolaans Mon- gondow; fam. D. Brilman: fam. W. B. de Weerd en fam. W. van de Beek. allen te Sangi; mevr. A. VeldhuisBijlefeld met kin deren te Posso: echtpaar J. H. Neumann te Kaban Djahé (Deli); dr J. L. Swellengr-^bel te den Passar (Bali): echtp. mr M. de Niet. zendingsconsul te Batavia: echtoaar H. D. Woortman te Bandoeng; fam. I. S Kijne te Mieï (N.-Guinea); mej. G. Bron te Korido (N.-Guinea); mevr. C. Gouweloos-Gaarkeuken te Kandari (Z.O. Celebes); fam. H. Teutscher te Mieï (N.-Guinea); zr M. Glastra te Ke=- rido (N.-Guinea); fam. G. Mollema, Sgng- gona (Z.O. Celebes); mej. C. van Dam, zend, ziekenhuis „Imma-nuel". Bandoeng: mevr. C. Kleyn met kinderen te Kaban Djahé (Deli); dr W. J. L- Dake. Bandoeng; J. Smalbraak, arts Zend. hospitaal, Sibolangi (Deli) met vrouw en twee kinderen (1 kind overleden) echtp. dr J. Bremmer, Tjibadak bij SoeVa- boemi (W.-Java) dr en mevr. A. J. Rasker. rector Theol. School, Batavia; fam. dr A. Bonebakker. Bandoeng: fam. A. van Heer den—de Jong, Ind. pred., Gorontalo. Bij de familie is bericht ingekomen, dat zendeling G. v. d. Hoven van Genderen. werkzaam voor het N.Z.G. op Oost-Java. zich bevindt in het kamp Tjimahi bij Bandoeng en het naaf omstandigheden wel maakt. Evenzoo is tijding ontvangen over zende ling Hildering, ook van het N.Z.G. en voor zitter der Oost-Java-Conferentie. dat hij zich met zijn gezin in goeden welstand bevindt. Bij het hoofdbestuur van den Geref. Zen- dingsbond zijn berichten binnengekomen, waaruit blijkt, dat de arbeid van den bond zware slagen heeft ontvangen: Vlak voor het uitbreken van den ooriog overleed zendeling Belksma sr. In een interneeringskamp over leed zendeling Belksma jr. Zendeling var» Weerden werd "in het leven gespaard, maar lijdt aan een chronische maagkwaal. Ook dr Goslinga, zendeling-arts, is nog in leven. Uit een brief van dr Verhage (Solo) is ge bleken. dat hij en zijn gezin in leven zijn, evenals dr Groot en zijn vrouw (Diocja), dr van Leersum (Solo) en mevrouw Van Andel (Solo). Bij mevr. A. S. C. Sybesma-van 't Slot te Wassenaar is bericht binnengekomen, dat haar man, ds. Sj. J. Sybesma, zich in goeden welstand als legerpredikant te Bandoeng be vindt. Dr. C. P. COHEN STUART t. Op 9 Juli j.l. is in een interneeringskamp op Java tengevolge van honderoedeem over leden dr. C. P. Cohen Stuart, laatstelijk administra<teur van het Bijbelgenootschap te Bandoeng.

Nieuwe Leidsche Courant | 1945 | | pagina 2