Mtum Criteria dtmmm r 't Rumoer op Java nog steeds incidenteel iDist <11 SOEKARNO ïe «ene: 1 Aprü 1920—15 October 1941 DINSDAG 1« OCTOBER 1945 2e Serte: le Jaargang vanaf 7 Mei 1945, No. 138 Postrekening 5 8 9 3 6 Christel ij k-Nationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken L$hnifiMlStidj 15 ofjeblflXtt "mgn bfrl in le$tweti? Abonnementsprijzen ƒ0.26 per week ƒ1.10 per maand 3.25 per kwartaal Hoofdredacteur: H. DIEMER Redactie: B. VAN DER ROS Een afwijkend geluid uit de S D.A.P. Na de oorlogsverklaringen van het Indo nesische volksleger en de ,,Oemal Islam" is het, oppervlakkig beschouwd, vrij rustig geworden op Java, alhoewel men des nachts nog steeds schoten kan hooren, vooral in Batavia, terwijl er zich ook overdag nog al tijd personen op straat bevinden, die maar al te gaarne van schietwapenen gebruik ma ken. Overigens heeft het krachtiger optre den der geallieerden wel indruk gemaakt. In de afgeloopen dagen hebben vooral De- pok (tusschen Batavia en Buitenzorg) en Premier Schermerhorn (links) en de mi nister voor den Wederopbouw, ir Ringers, in gedachten verzonken over de afbraak- politiek van Soekarno. Garoet (60 K.M. van Bandoeng) van de na tionalistische terreur geleden. In Depok zijn een groot aantal bewoners gedood, huizen beschadigd en leeggeroofd. In Garoet zijn 20 personen, w.o. drie Nederlanders gedood, terWijl de Japanners thans de controle over de stad hebben. Aan alle belijders van den Islèm wordt verzocht niet naar hun werk te gaan en de rood-witte vlag halfstok te hijschen. In een hoofdartikel schrijft het nationalis tische blad ..Merdeka". dat diplomatie -noch goéde wil tot eenig resultaat heeft geleid, terwijl er geen aandacht is geschonken aan den roep van het Ind. volk om het zenden van Ned. troepen stop te zett.en. Het artikel besluit met te zeggen, dat een strijd als deze tegen de Nederlanders ,,een strijd is volgens Gods wil". STEMMEN IN ENGELAND. De „Daily Telegraph" schrijft, dat het volksleger het grootste deel van Java terro riseert. waartegenover slechts zwakke Brit- sche strijdkrachten staan. Het is duidelijk dat zoo spoedig mogelijk Nederlandsche troe pen geland moeten worden en getracht moet worden het Ned. bestuur te herstellen. De bestuursvormen in Indië zullen, volgens het blad. wellicht gewijzigd dienen te worden naar een democratischer regime, indien aan bepaalde wettige aspiraties der Indonesiërs voldaan wil worden. De „Manchester Guar dian" zegt zeer duidelijk, dat, al is Neder land klein en al heeft het alles verloren wat het bezat, daarom zijn rechten nog niet moet verliezen. Het is zijn eigen—voorrecht om na een lange periode van niet onverlichte kolo niale politiek, zijn inheemsche volkeren op hun eigen vrije paden te zetten. De „Times" schrijft als persoonlijken in druk van de leden van Soekarno's kabinet, dat, hoewel zij roepen om volledige onaf hankelijkheid, zij op een onafhankelijkheid onder internationale controle hopen, terwijl zij tevens de een of andere nieuwe overeen komst met de Nederlanders wel willen accep teeren. Het blad bespreekt verder het tekort DAT vandaag vóór vier jaar de Duitschers ons blad verboden, omdat hun opvattingen niet bepaald met de onze strookten. DAT te Den Bosch op 75-jarigen leeftijd is overleden de heer K. van Lanschot, lid der bekende bankiersfirma. DAT door de drie hoofd-magazijnen van de H.A.R.K., respect, te A'dam, R'dam en Roosendaal, maandelijks 500.000 stuks klee ding worden uitgereikt welke als geschenk van het buitenland werden ontvangen. DAT op de heden te Montreal geopende intern, luchtvaartconferentie, waaraan 24 lan den deelnemen, ook Nederland present is. DAT de Apeldoornsche politie Zondag niet minder dan 5 meisjes uit de omgeving en een uit een interneeringskamp te Leeuwarden heeft aangehouden wegens landlooperijopen bare schennis der eerbaarheid etc. als gevolg van haar zucht naar omgang met buitenl. militairen. DAT de Rott. havenarbeiders zich opnieuw met een. open brief tot den minister-president hebben gewend, daar ze geen genoegen ne men met de uitspraak van den Rijksbemid delaar. DAT tot geneesheer-directeur van het Gro- ning^che diaconessenhuis is benoemd de arts voor inwendige ziekten C. A. Graafland uit Maastricht, die 24 Oct. te Leiden zal pro- moveeren. DAT de proc.-fiscaal van het Haagsche Bijz. Gerechtshof, Zeestraat 57B te 's-Gra- venhage, gaarne enkele exemplaren zou ont vangen van het boek „Een half jaar Vrede gerechtshof" van mr. J. H. Carp, daar zulks in het belang der berechting noodzakelijk is. DAT te Amsterdam een vergadering is ge houden van het Werkcomité tot reorganisatie aan daadwerkelijke uitvoering van de rede voering van Koningin Wilihelmima. Verder schrijft de „Times" nog, dat de En- gelschen spoedig de houding van non-inter ventie zullen laten varen, om den leiders der opstandelingen te laten weten, dat de Brit ten niet van plan zijn nog langer het leven van Britsche en Britsch-Ind. troepen in ge vaar te brengen door een toestand te laten bestaan, dat de door de Jappen gekozen re bellen onder den mantel van nationalisme ongeregeldheden in de hand werken, ten einde hun eigen opportunistische doeleinden te bereiken en terloops nog de ontwapening der Japanners te vertragen. DE S.D.A.P. EN INDIE „Soekarno is zeer beslist geen landverrader, alleen een verrader van het koloniaal be wind. Hij -was geen collaborateur, maar een coöperator", aldus de heer L. M. Palar op een vergadering van de S.D.A.P. te Amsterdam. Spr. achtte het noodzakelijk om het conflict tot eiken prijs te voorkomen, ook al zou de regeering met Soekarno moeten onderhande len. Ook de heer J. E. Stokvis achtte een on derhandelen met Soekarno niet uitgesloten, daar anders, mede door geall. invloed, de re geering de zwakste partij wordt. Tevens werd door beide sprekers het uitzenden van man nen uit de „Perhirnpoenan Indonesia" zeer gewenscht, om met de nationalisten te onder handelen. DOORTASTENDER OPTREDEN IN BATAVIA De controle van de geallieerden in Batavia wordt scherper, nu bij gevechten Nederlan ders zijn gedood. Op het vliegveld Tjililitan bij Batavia werden twee Ned. soldaten dood geschoten, terwijl de nationalisten een vrachtauto met Ned. vrouwen, die. naar een hospitaal vervoerd werden, beschoten, waar door er één vrouw gedood en een andere ernstig gewond werd. De „Seaforth Highlan ders" houden dan ook thans alle Indonesi sche personen en vrachtauto's aan, om op wapens te onderzoeken. Ook de kampen zul len spoedig door geallieerden worden be waakt, terwijl Dr v. Mook in een- perscon ferentie verklaarde, dat er geen sprake kan zijn van besprekingen, voordat de geïnter neerden veilig zijn, daar dezen op midden Java bijna als gijzelaars zijn te beschouwen. Brigadier M. D. Wingrove van het 15e leger corps verklaarde nog, dat de huidige toe stand niet meer troepen vereischt. der sohaatsensport. zulks ter voorbereiding van de op 27 Oct. aldaar te beleggen verga dering van diverse ijsbonden. DAT oud-minister Welter is gekozen tot alg. voorz. der Kon. Ver. „Oost en West", als opvolger van den heer P. J Gerke, die als directeur van financiën naar Indië is ver trokken. DAT soldeerbouten en kleine transforma toren thans in ruime mate verkrijgbaar zijn, waarom het Rijksbureau voor Metalen den verkoop en aflevering heeft vrijgegeven. DAT een commissie is ingesteld ter bestu deering van de centralisatie der gasvoorzie- ning, waarvan tot voorzitter is benoemd prof. dr. ir. F. K. Th. van Iterson en tot secretaris ir J. J. Derksen. DAT van af heden geen voorloopige ver gunningen van het M. G. meer vereischt zijn voor kunstenaars, doch dat optreden, expo- seeren, publiceeren, enz. alleen ontzegd kan worden op grond van uitspraken door eere raden. DAT het transport van Canadeesche paar den tot aan de invoerhaven in Nederland door Canada wordt verzorgd en dus geen Ned. per soneel naar Canada behoeft te worden gezon den om de paarden aft te halen, gelijk be paalde geruchten te verstaan geven. DAT vandaag te Groningen toch nog de tradiitioneele Serenade zou plaats hebben, welke het studentencorps te Groningen voor den oorlog steeds heeft gehouden ter ge legenheid van de rectoraatsoVerdraeht. DAT hard wordt gewerkt aan het herstel van de spoorverbinding door de Langstraat en waarschijnlijk op 22 Oct. de trein tus schen Roosendaal en Lage Zwaluwe weer gaat rijden. DAT de Am. marine-commandant in Euro pa, adm. H. Kent Hewitt, vandaag per vlieg tuig in Nederland arriveert om Woensdag de Winkelsluiting wordt 1 Nov. wat gewijzigd Beperkt aantal zaken ook des Zondags geopend. Met ingang van 1 Nov. zal de bestaande regeling inzake de verplichte openstelling en sluiting van winkels gewijzigd worden in dien zin, dat met de plaatselijke toestanden en behoeften zooveel mogelijk rekening wordt gehouden. Er zal naar worden gestreefd dat het deel van het publiek, dat in het arbeids proces is ingeschakeld, de gelegenheid be houdt zooveel mogelijk in het middaguur en des Zaterdagsmiddags zijn inkoopen te doen. Des Zondags zullen alleen de visch-, fruit en bakkerswinkels gedurende ten hoogste vier uren voor het publiek geopend mogen zijn. Het geven van voorschriften is opge dragen aan de gemeenteraden. ZOON VAN DR. COLIJN IN KAMP OP SUMATRA OVERLEDEN. Op 52-jarigen leeftijd is in een kamp op Sumatra overleden dr. A. Colijn, zoon van dr. H. Colijn. Dr. Colijn was inzonderheid bekend door zijn exploraties op Nieuw-Guinea. Vorige maand hadden we gemeld, dat de oudste zoon van dr. H. Colijn uit een Ja- pansch kamp op Java is bevrijd. Visschersvloot te Ymuiden vaart niet uit Omdat de heer en niet genoeg te.... rookcn r krijgen! In de visschershaven te IJmuiden liggen thans bijna 20 treilers, d.i. de geheele in Ne derland aanwezige treilervloot, welker op varenden niet bereid zijn naar zee te gaan, zoolang de rantsoenen niet worden verhoogd. Ook hier is de E.V.B. weer in het geding, terwijl ze in een vergadering mee deelde, dat men ook wil trachten de vis- schers van Katwijk en Scheveningen bij het conflict te betrekken. De regeering wenscht niet te onderhandelen, zoolang de schepen niet uitvaren. Verstrekking van koffie en thee is in het vooruitzicht gesteld, maar extra tabak of sigaretten zullen niet worden verstrekt. Dr. AUGUST BORMS TER DOOD VEROORDEELD. Gisteren heeft de Brusselsche Krijgsraad den Vlaamschen activist dr. August Borms ter dood veroordeeld. Amsterdamsche havens en Donderdag de ha vens van Rotterdam te bezichtigen. DAT er in Temeuzen hard wordt gewerkt aan de voorbereidingen voor den aanleg van een vliegveld, waardoor Zeeuwsch-Vlaande ren althans door de lucht uit zijn isolement zal worden verlost. DAT voor de brei-, tricot-, kousen- en sok- kenindustrie een nieuwe loonregeling is ont worpen, welke over het algemeen een loons- verhooging van twee cent per uur te zien geeft. DAT er een nieuwe loon- en bemannings regeling voor vijf takken van de binnen scheepvaart is tot stand gekomen, waarin o.m. een tijdelijke toeslag van f 1 per man en per dag voor de vaart in Duitschlar.d wordt gegeven. DAT op Zaterdagmiddag 3 Nov. in de Groote Kerk te Naarden een uitvoering wordt gegeven van Handels „Messias", onder auspiciën van het „Entertainment Committee Hilversum." DAT te A'dam een monument zal worden onthuld ter nagedachtenis aan de op 15 April 1942 te Amersfoort door de Duitschers ge fusilleerde zeven revolutionair-socialisten. DAT de tentoonstelling van het Ned. ille gale boek te Brussel op 15 Oct. zal worden geopend in de Kon. bibliotheek aan het Museumplein aldaar. DAT aan Mart J. Leersen door de Teylers- stichting te Haarlem een prijs is toegekend voor die iinaending van een bundel muziek stukken, geschreven in elk der 10 toomige- slachtan van den derdien graad. DAT ter behartiging der belangen van de studenten een Nederlandsche Studentenraad is opgericht, waarvan het secretariaat voor- loopig is gevestigd in de sociëteit „Minerva" te Leiden. Bij de dagelijksche berichten over de on regelmatigheden in Indonesië staat steeds één man op den voorgrond: Soekarno. Ve len kennen zijn naam, zijn zelfs vertrouwd met zijn naam, maar meer ook niet. Wie is eigenlijk Soekarno en welke beteekenis heeft hij bij de huidige verwikkelingen? La ten we trachten hem eens van dichterbij te bezien. Soekarno studeerde aan de Technische hoogeschool te Bandoeng, waar hij den in genieursgraad behaalde. Met eenige Indo nesiërs vormde hij een politieke partij, de „Partai Nasional Indonesia" (P.N.I.)welke zich ten doel stelde met revolutionaire middelen de onafhankelijkheid te verkrijgen en daartoe ten nauwste samenwerkte met communistische organisaties in Europa. De manier waarop zij propaganda voerde was van dien aard. dat Soekarno al gauw in de gevangenis terecht kwam, waaruit hij in 1931 werd ontslagen. Na zijn ontslag werd zijn politieke propaganda weer zoodanig, dat het gouvernement besloot hem te ver bannen naar Flores en later naar Sumatra (Padang), waar Soekarno in den ochtend van den 17en Maart 194$ gewekt werd door het geronk van Japansche vrachtauto's. Gedurende 4 maanden heeft hij te Fort de Koek voor de Japannérs gewerkt, waarna hij in Juli 1942 in Batavia arriveerde en een willig werktuig werd in handen der Japan ners. Een korte levensschets, welke echter voldoende licht werpt op de figuur van hem. die gedurende de Japansche bezetting een opportunist bleek te zijn en zich graag door de Japanners liet gebruiken. Het geheele streven van Soekarno is erop gericht een geheel vrij en onafhankelijk In donesië te krijgen. Om dit doel te bereiken waren en zijn bij hem alle middelen geoor loofd. terwijl hij als geen ander het ..klavier der volksconscientie" wist te bespelen. Dat zijn streven aanhang vindt achten we alles zins begrijpelijk. Immers, een groot deel der Indonesiërs maakt zich slechts zorgen over twee dingen: het wil meer rijst en wil gelijk heid in levensstandaard van blank en bruin. Dit deel der Indonesiërs denkt nu dat Soe karno meer rijst kan geven en de gelijkheid be w erkstel li ge n Doch al achten we dit alles begrijpelijk, dan nog blijft bij ons de vraag, of een man met antecedenten als Soekarno ook door meer ontwikkelde Indonesiërs gesteund kan wor den. Een collaborateur, die een onafhanke lijk Indonesië zelfs nog wel uit de vuile Ja pansche handen, waaraan het bloed van zijn landgenooten kleeft, wilde aanvaarden. Na tuurlijk willen we Soekarno niet zien als de personificatie van de geheel nationalistische beweging, maar we houden ons wel de vrij heid voor. om hem, ondanks de bewering dat Soekarno zijn vaderland Indonesië niet heeft verraden, als verrader te zien. Of is het sa mengaan met een vijand, die een deel van de bevolking heeft uitgehongerd, of ver moord en geheele landstreken heeft ver woest. soms geen verraad? Onderhandelen, met Soekarno, zooals de Britsche luit.-gen. •Ohristison deed. achten we dan ook niet al leen ongewenscht, maar zelfs uitgesloten. En gelukkig neemt ook onze Regeering dit standpunt in. Om een onafhankelijk en gelijkberechtigd Indonesië te verkrijgen staan wel andere wegen open dan die, welke Soekarno bewan delde. De radioredé van onze Koningin op 7 December 1942 heeft de poorten tot deze wegen geopend. Deze rede sprak zeer duide lijk van een Rijksverband, waarin Nederland, Indonesië. Suriname en Curagao samen deel zullen hebben, terwijl zij ieder op zichzelf de eigen inwendige aangelegenheden in zelf standigheid en steunend op eigen kracht, doch met den wil elkander bij te staan, zul len behartigen. Zelfstandigheid en samen werking zijn dus de twee fundamenten waar op het nieuwe Indonesië zal worden opge trokken. Groeide reeds in de laatste twintig jaar het inzicht, dat vooreerst de van uit Nederland gegeven leiding zich tot de hoofd lijnen van het beleid moet bepalen en aan het inzicht der plaatselijke, beter georiën teerde,' Indonesische regeering veel moet worden overgelaten, thans is het ook voor Nederland van belang de politiek der souve- reiniteit te laten varen om niet door een heilloos .autarkistisch" streven binnen het Rijksverband alle kansen te verspelen en een nieuwen oorlog te ontketenen. Eerst in een hartelijke verhouding tusschen een democratisch Nederland en een depiocra- tisch Indonesië in Rijksverband kan er ook voor Indonesië een schoone toekomst liggen. Hiertoe bidden wij Gods zegen af, opdat ook het werk der zending dan voortgang moge vinden. Weer bonnen voor petroleum aangewezen Doch daarna zal het nog wel even duren Van 17 October t/m 20 November a.s. wordt op de bonnen A, B, C en D 781 der bonkaarten 511 drie liter petroleum beschik baar gesteld. Het is in verband met de be voorrading van den handel mogelijk, dat de petroleum niet onmiddellijk overal verkrijg baar zal zijn. Voor-inlevering der bonnen mag evenwel niet plaats hebbeen. Men moet er rekening mede houden, dat waarschijnlijk niet spoedig weer voor de geheele bevolking een bon voor petroleum zal worden aange wezen. Eerste hoogovens te IJmuiden weer in gebruik De eerste van de drie hoogovens in IJmui den is vanmorgen in bedrijf gesteld. Dit kon geschieden, doordat verleden week de eerste lading erts is aangekomen. Deze week wordt een tweede lading verwacht. Kille echtend, nldus De Bilt. Tot morgenavond wordt verwacht: In den ochtend over groote deelen van het land nevel of mist. Overdag licht tot half bewolkt, droog weer, matige temperatuur, weinig wind, behoudens in het Z.W. des lands, waar later matige wind tusschen Oost en Zuid verwacht wordt. ZON EN MAAN. Zon op 7.08 en onder 17.42; Maan op 16.45 en onder 1.20. Op 21 Oct. Volle maan en 27 pet. Laatste kwartier. Het toch al zwaar belaste Kabinet ziet zich door de gebeurtenissen in Indië een taak op de schouders gelegd, welke haast boven menschelijk mag heeten. Men ziet hier van links naar rechts de heeren Lieftinck, Ringers, Mansholt en Kolfschoten midden tus schen de paperassen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1945 | | pagina 1