Hoe minister Schermerhorn Java ziet Vrijgem. Geref. Kerken in Enschedé bijeen ANTI-CHRISTELIJK NIEUWE LEÏDSCHE COURANT ZATERDAG 13 OCTOBER 1345 Waar kuurt Komt vermoedelijk Dinsdag in de Tweede Kamer Gisteravond heeft minister Schermerhorn „op de brug" over Indië gesproken. Na te hebben herinnerd aan het leed, dat nog dagelijks over velen komt. zeide de mi nister. dat de regeering niet alleen met ang stige spanning den wedloop tusschen ver wording en anarchie en de reddingspogingen volgt, maar ook een beroep op de Engelsche regeering deed om veiligheid te verzekeren ter wille van de levens der geïnterneerden. Ze vertrouwt, dat dergelijke maatregelen spoedig zullen komen. De gezagscrisis op Java dreigt steeds ern stiger afmetingen aan te nemen, met als ge- gevolg groeiende spanning en chaos. Ons be leid kan er niet door worden gewijzigd van koers, wel kunnen de middelen voor gezags- herstel veranderen. De regeering betreurt dit incident. Zij had ver-reikende plannen voor het openbare le ven. Deze ontwikkeling wordt afgeknapt. „Immers, is niet de voor de hand liggende gang van zaken, die ook al elders in de af- geloopen paar maanden vertoond ia, dat, na dat door militair geweld het gezag is her steld en een opstand wordt onderdrukt, een voudig aan alle rechten, ook aan die, welke de bevolking reeds had, een einde wordt ge maakt? Iedere bedwongen opstand wekt i>u eenmaal reactie". Na te hebben stilgestaan bij de stemming der blanken in Indië. wees de minister er op. dat alleen onderhandeling mogelijk is met dat deel der inheemsche bevolking, dat op de bekende basis daartoe bereid is. Over dit alles is een nauwkeurig overleg met den luitenant-gouverneur-generaal dr van Mook, gevoerd. De regeering vertrouwt, dat zij in eén van de dagen van de volgende week, waar schijnlijk Dinsdag, de gelegenheid zal krij gen over den toestand in Indië een verkla ring af te leggen in de Tweede Kamer der Staten-Generaal om naar aanleiding daar van dan met de Kamer iri nader overleg te kunnen treden. Met het oog hierop acht ik het gepast aldus de minister, voor nadere bijzonderhe den omtrent de gedachten der regeering te verwijzen naar de komende verklaring. De toenemende chaos beteekent gemis aan voedsel en kleeding voor de bevolking, ook door hetgeen gebeurt in Australië, in het land. waarvoor Nederland in het verleden en ook voor zijn repatrieerende soldaten zijn schepen beschikbaar heeft gesteld. In naam van gerechtigheid en menschelijkihedd wordt een beroep gedaan op de arbeiders in alle landen. De minister eindigde zijn rede met te wijzen op practisch werk, dat gebeuren kan. Men ontvangt straks de uitgeplunderde re- patrieerenden met alle hulpvaardigheid en verleene bovendien aan Indië de hulp. waar toe men in staat is. Een stichting „Neder land helpt Indië" zal onder leiding van oud minister Weiter zich daarmee belasten. Het gironummer is 500500. N.S.K.K.'er TOT 8 JAAR GEVANGENIS STRAF VEROORDEELD. Het Bijz. Gerechtshof te Den Haag heeft C. de Gier uit Nootdorp tot 8 jaar gevange nisstraf veroordeeld wegens toetreding tot de N.S.K.K.. tevens met ontzegging van het kiesrecht voor het leven, maar met recht van cassatie. J. van Langendoorn uit Noot dorp werd voor hetzelfde delict tot 2 jaar gevangenisstraf veroordeeld, met ontzegging van kiesrecht voor het leven, met recht van cassatie. Met het oog op den leeftijd van dezen verd.. die 18 jaar was toen hij toe trad tot de N.S.K.K.. werden verzachtende ometandiigheden In aanmerking genomen. Tegen een arts uit Rijnsburg een jaar oeëischt Voor hand en spandiensten aan de Duitschers. De arts F. Leerink, geb. 1911 te Aalten woonachtig te Rijnsburg. heeft deze week voor het Bijz. Gerechtshof te Den Haag terecht gestaan. Hem werd ten laste gelegd, dat hij in de le helft van 1944 te Rijnsburg een aantal vrouwen heeft onderzocht, die, bij de Duitsche weermacht werkten. Verd. was lid geweest van de N.S.B. doch is later geroyeerd. Verd. erkent de vrouwen op besmettelijke ziekten te hebben onderzocht, Jietgeen °°k een belang was voor de Ned. bevolking, al ga' hij toe dat het was om de Duitsche militairen voor besmetting te vrijwaren. De Pres.: Het was in hoofdzaak voor ,4e Duitsche militairen. Verd. was met een Duitsche vrouw ge trouwd. Hierna werden een 3-tal getuigen a décharge gehoord. Dr. G. C. van Niftrik, Ned. Herv. pred te Rijnsburg zeide, dat verd. in Rijnsburg goed staat aangeschreven. Als hij vrijgelaten wordt zal het heele dorp vlaggen. Deze zaak heeft z.i. weinig met patriotisme. hoofdzake lijk met kerkelijke aangelegenheden te maken. De getuigen Jan van Egmond en A. Roosenboom gaven eveneens gunstige ver klaringen over verdachte. De proc. fiscaal m r Braun constateerde dat verd. het ten laste gelegde erkende. De vrouwen zijn ten behoeve der Duitsche weermacht gekeurd. Er zijn getuigen ge hoord die gunstig over hem oordeelden Het zou geen moeite kosten andere stemmen te hooreri. Er is hier sprake van een dorps- strijd, waarbij 50 procent pro en 50 procent contra is. Verdachte was lid van de Art senkamer. von den Volksdienst. was een poos lid van de van Rappard-partij om zijn wouw over de grens te krijgen. Juist in 't belang van verd. is deze zaak niet voor 't Tribunaal gebracht maar voor dit Hof. voor een spoediger berechting. De p. f. eischte 1 jaar gevangenisstraf met ontzegging van het kiesrecht voor 't leven. De verdediger mr F. D. L. Gunning wees er op dat verd. voor hij de Duitsche meiden keurde eerst nog contact had gezocht met de afd. Huidziekten te Leiden om te hooren hoe men over dit geval dacht. Het was des tijds noodig ook voor de Ned. volksgezond heid dat er streng gekeurd werd. Van opzet aan den vijand hulp te verleenen is geen kwestie. Hier is geen strafbaar feit. Het Hof moet voorlichting zoeken bij medische in stanties. Het verzoek om onmiddellijke invrijheids- stelling werd afgewezen. Uitspraak over 14 dagen. Amerika gaat minder kolen sturen Als gevolg van aldaar uitgebroken stakingen De steenkool verschepingen raar Europa zullen, tengevolge van de stakingen in Ame rika. binnen drie of vier dagen sterk gaan terugkopen, aldus heeft de Amerkaansche minister van binnen la ndsche zaken. Iokes, heden op een persccniferenitie medegedeeld Evenwel zouden de verschepingen van acht milliocn ton steenkool, welke men zich voor stelde tegen het einde van Januari a.s. te hebben doen plaatsvfnd-en, volgens zijn ver wachting wel doorgaan. Reeds is 1.200.000 tx>n verscheept. Ook in Engeland steeds grootere moei lijkheden De voedselpositie in geheel Engeland wordt thans zeer belemmerd door de stakin gen in de havenebeden, welke zich nog steeds uitbreiden. Zoowel te Huil als in Liverpool lossen de soldaten nu de schepen. De Brit- sche minister van arbeid. George Isaacs, heeft verklaard, 9lechts met de vakvereeni- gingen te willen onderhandelen. In New- York liggen 350 schepen op loosing te wach ten. BON VOOR HONDEN- EN KATTENBROOD Tot en met 31 October worden op bon nr. 11 van de noodkaart voor honden- en Kat tenbrood met de serieletters B. T. W. D, L. R, C. en BK, alsmede op bon nr. 11 met op druk „asyl", de gebruikelijke hoeveelheden honden- en kattenbrood of -meel beschik baar gesteld. Na 31 October is bon nr. 11 ongeldig. Twee Joodsche kinderen den dood ingejaagd 8 Jaar tegen huishoudster geëischt. Wegens het verraden van een familie te Leiden die Joodsch goed had verborgen, maar tengevolge waarvan ook 2 Joodsche kinderen, die daar ondergedoken waren, den dood zijn ingejaagd, stond gisteren voor het Haagsch Bijz. Gerechtshof terecht de 50-jarige huishoudster Antje J. Maters uit Leiden, die in Aug. 1942 een brief aan den Sicherheits- dienst had geschreven waarin zij mededeelde dat bij de fam. Laman te Leiden Joodsche goederen waren verborgen. De heer en mevr. Laman zijn toen gearresteerd en geboeid naar Scheveningen gebracht waar zij 6 weken ge vangen hebben gezeten. De 2 verborgen Jood sche kinderen van 7 en 4 jaar zijn toen naar Westerbork overgebracht en later vergast. Volgens getuigenverklaringen heeft de Leid- sche agent van der Plas de 2 Joodsche kin deren bij andere1 menschen weten op te sporen. Van der Plas gaf voor dat ze naar hun ouders zouden worden gebracht, die ook ondergedoken waren. Hij gaf de kinderen echter aan den S.D. over. Verdachte gaf toe den brief geschreven te hebben doch de menschen niet verraden te hebben. Ze had alleen opgegeven dat er Joodsch goed verborgen was bij Laman. De Pres.: U had toch kunnen weten dat de kinderen dan ook gevonden zouden wor den. Verd.: Ik wist niet dat er kinderen waren. De Pres.: Het resultaat is geweest dat de kinderen gevonden zijn. Verd. vertelde dat ze den brief eigenhandig op het Binnenhof bij den Duitscher Fischer had afgegeven. Ze heeft dit meer uit wraak gedaan. De Proc. Fiscaal Mr. Braun zeide dat het verd.'s schuld is dat de fam. Laman is gearresteerd geworden. Door toedoen van deze verd. zijn de twee Joodsche kinderen dood gegaan. Verd. moet goed beseffen dat wat zij ge daan heeft zeer erg is. Eisch: 8 jaar gevangenisstraf met ontzeg ging van het Kiesrecht voor het leven. De verdediger rar. F. D. L. Gunning, pleitte verzachtende omstandigheden. Uitspraak over 14 dagen. Mr. H. J. M. LOEFF BURGEMEESTER VAN 's-HERTOGENBOSCH Met ingang van 16 Oct. is benoemd tot burgemeester van 's-Hertogenbosch mr. H. J. M. Loeff, met toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester van Vught. Curatoren Theol. Hoogeschool benoemd Na de benoeming van drie hoogleeraren en een lector aan de Theol. Hoogeschool, waarbij voorts aan prof. dr. S. Greydanus de exegese van het N. Testament en prof. dr. K. Schilder het onderwijs in de dogma tiek werd opgedragen, heeft de voorl. Ge nerale Synode der Vrijgem. Geref. Kerken zich gisteren bezig gehouden met het rap port over het hulppredikerschap. De Synoda sprak uit, dat dit instituut zoo,-spoedig mo gelijk dient te verdwijnen en dat de ker ken, die thans niet anders dan door een hulpprediker in de bearbeiding der gemeen te kunnen voorzien, door de kerken in de buurt financieel moeten worden gesteund en beschouwd dienen te worden aU hulpbehoe vende kerken overeenkomstig art. 11 K.O. Vijf deputaten werden benoemd voor den arbeid in. de< N.O.-polder. De Synode sprak zich uit tegen medewerking aan radiokerk diensten in de tegenwoordige omstandighe den. Deputaten werden benoemd met de op dracht. diligent te zijn in het radiövraagstuk. De middagvergadering werd geheel in bes'.ag genomen door de bespreking van het rap port inzake legér- en vlootpredikanten. De commissie stelde voor te trachten tien pre dikanten voor dezen arbeid te vienden. Ds den Boeft gaf van dit voorstel in bewogen bewoordingen een warme verdediging. Som mige led-en vonden uitvoering van het voor stel bezwaarlijk, doch anderen waren van oordeel, dat de positie dezer predikanten on voldoende is geregeld. Aan de commissie werd verzocht deze aangelegenheid opnieuw te bespreken, terwijl ds Den Eceft aan de commissie werd toeeevoegd. De conclusie inzake het promotierecht luidde, dat de hoogleeraren gebruik moeren maken van de gelegenheid to* afneming^ van het doet. examen en promotie, terwijl pan curatoren werd opgedragen alle maatregelen te treffen om de uitvoering van deze beslui ten mogelijk te maken. Prof. Greydanus gaf een historisch over zicht van zijn strijd voor het promotierecht. terwijl ds. Bos van Assen zijn vreugde uit sprak. dat aan het onrecht thans een einde was gekomen. Aan de discussie over den naam der ker ken namen deel ds. F. A. den Boeft, ds. ia. A. Bos. ds. D. van Dijk, ds. D Vreugdenhill en oud. H. J. Kouwenhoven van Voorbu-g. In het rapport hierover werd voorgesteld de naam ongewijzigd te laten en ter vermij ding van misverstand zoo noodig toe te voe gen: „vrijgemaakt naar- art 31 D.K O." Prof. Schilder gaf in overweging den naam Geref. Kerken, conform art. 31 K.O, welke naam d-e positie der kerken tegenover de Overheid zal versterken en tevens een posi tieven inhoud heeft. Na zeer breedvoerige discussie werd beslo ten de beslissing uit te stellen totdat juri disch advies zal zijn ingewonnen. Het rapport van de commissie inzake het voorstel van de Part. Synode van Utrecht om de werkzaamheden der prae-adviseeren- de leden beter aan hun doel te doen beant woorden. werd na eenige discussie naar de Commissie teruggewezen. De rapporteur, ds C. Veenhof van Utrecht stelde voor deze kwestie principieel, historisch en practisch door een commissie van vijf" deputaten te doen onderzoeken en zeide. dat ook de ver houding tussohen de theol. fac. der Vrije Universiteit en de kerken zou moeten wor den bezien. Prof. dr K. Schilder merkte op, dat de fout niet ligt bij de hoogleeraren, maar bij de Synode en de kerken, hetg^n 1936 heeft doen zien. Spr. merkte voorts op. dat het contact met de V.U. buiten beschouwing dient te blijven. Tot curaturen der Theol. Hoogeschool wer den benoemd: ds D. van Dijk. ds B. A. Bos. ds H. Meulink. ds J. de Waard, ds C. Veen- hof. ds F. A. den Boeft en ds H. Knoop, als primi; secundi de predikanten J. Schelhaas Jzn., A. Bos. G. Th. Koopmans. D. Vreugden- hil. B. Holwerda, J. Smelik en D. K. Wie- linga. Voorts werd een commissie benoemd om te komen tot samenspreking met de Chr. Geref. Kerken. Het ligt in de bedoeling dat Dinsdag de commissies vergaderen en dat de Synode Woensdag in openbare zitting bijeenkomt, waarna men Donderdag uiteen hoopt te kun nen gaan. Ned. Herv. Kerk. Beroepen: te Haarlem (Ver. Vrijz. Herv., 2e pred.pl.), J. Heidinga te Beetster- zwaag;te Haaksbergen. G. Cadee te Ooster- wolde (Fr te Katwijk aan Zee (vac. van Ginkel), H. A. Jellema te Hattem; te Noor deloos. H. Rijzinga te Babylonïenbroek; te Rijswijk (Z.-H P. Brakman, voorg. Vrijz. Herv. te Apeldoorn; te Sluis (Z.-Vl.), J. A. Talma te Cadzand. Aan enomen: naar Vlaardingen (6e pred.pl.), P. v. d. Vloéd, pred. v. h. Diac.- huis te Rotterdam, Vrijgemaakte Geref. Kerken.- Tweetal: te Enumatil S. Cnossen te Blokzijl en J. Verlare te Mussel Beroepen: te Duuswoude cand. H. v. d. Veen te Kampen. Mr. J. R. M. VAN ANGEREN LID VA.N DEN RAAD VAN STATE Met ingang van 1 Nov. a.s. is benoemd tot lid van den Raad van State mr. J. R. M. van Angeren, secretaris-generaal van het de partement van Justitie. MUSSERT'S ADJUDANT NAAR HILVERSUM De adjudant van Mussert de bekende ©ud-H.V.V.-speler Kessler. is op verzoek van de P.O.D. te Hilversum van Scheveningen jTjaar Hilversum, overgebracht 7. Eindelijk kreeg hij een inval. Of 't lukken zou, wist hij niet, maar 't was in elk geval te probeeren. „Een flink slootje niet zei hij, op de sloot langs de weg wijzend. „Daar kom jij niet over heen, diendertje! Maar de lange wèl, reken maar van yes!" Dat liet de veld wachter zich niet zeggen „Wètblief?" zei hij, veront waardigd stilhoudend, „zou ik niet over die sloot kun nen?" „Nee, vrind, dat lóp je hem niet" sarde de lange met een uitdagende grijns. Nu werd het den veldwach ter, die niet van de snug- gersten was, te machtig. 8. „Dat zullen we dadelijk zien!" riep hij, Snoekie en Bolleboks opzij duwend, „Achteruit Voortdurend zijn doel, de overkant der sloot, in het oog houdend, liep hij achteruit tot in het gras aan de andere kant van de weg, nam met vastbera den blik en opeengeklemde kaken 'n aanloop en zweef de het volgend oogenblik boven de sloot, vol span ning nageoogd door zijn ar restanten, En ach, wat de twee booswichten verwacht hadden, gebeurde. want indien deze raad of dit wenk uit menschen is. zoo zal het gebroken worden; maar indien het uit God is. zoo kunt gij dat niet breken." (Handelingen 5 vers 38b en 39a). Gamaliel. Hij treedt op in de vergadering van den Raad der Joden. Deze Raad heeft moeten constateeren, da>t de zaak van rabbi Jezus na Zijn dood niet is doodgebloed, zooals ver wacht was. maar in stad en land meer in vloed heeft gekregen. Een preekverbod en Justitieel ingrijpen heeft niet geholpen. Nu staat het Apostelen college voor het Joodsche gerechtshof. Petrus houdt zijn apologie; „Wij kijken niet naar menschen, wij kijken God in de oogen en daarna naar de menschen". De Joodsche raadsheeren winnen het niet. Ze gaan praten over executie-mogelijkheden. Alleen: de schare is er. En de aanhang. (Vers 13 en 14.) Dat is: zij kijken naar de men schen en de stem der profetie wordt niet gehoord Als de profetie doodgezwegen wordt, gaat de diplomatie haar taak overnemen. Gamaliël spreekt. Beroemd geleerde. Genie in het op lossen van kwesties. Hij wijst op Theudas en Judas, den Galileër. Zij dachten Messiaan- schen arbeid te doen, maar de uitkomst be wees hun fantasieën. Aan deze uitkomst ont leent Gamaliël de norm voor de beoordee- ling van de Apostelenzaak. Als het menschen- werk is, dan wil hij God niet helpen bij de afbraak. Als het Gods werk ie. dan wil hij geen tegenactie tegen God. Zoo denkt hij. Farizeër, ook over de Romeinsche bezettingsmacht. Daarin is Gods Wil tot tuchtiging niet te breken. Dus: buigen. Geen verzet. Gamaliël i6 voor zich zelf overtuigd. Jezus is niet de Messias Maar: de diplomaat trekt zich terug in de veilige zóne. God zal de uitkomst wel bren gen in uitzieken of sterker worden. Is dit speculeeren op Gods verbolgen Wil in de lijn van Zijn geopenbaarde Wil? Gamaliël is leeraar der wet. deT open- baring. Vandaag zegt hij, dat hij in duisternis zit en hij blaast de lamp der openbaring uit in de raadszaal. Hij gaat oordeelen oo grond van het getal, van het succes, van den groei of van het verval, van den achteruitgang. Terwijl God zegt tot den wetsleeraar„Toets de apologie van Petrus aan Mijn openbaring, en kies dan pro of anti". schrijft Gamaliël zijn brevet van onvermogen. Hij spreekt niet teeen. evenmin spreekt hij voor. Hij is neutraal. Erger kan het niet. Deze veilig stelling is fataler voor de kerk dan een flinke bestrijding. Een doodgezwegen kerk is erger dan een aangevochten kerk. De vrouw van Pllatus zei op grond van een droom: „trek, Pllatus. Uw handen af van Jezus", maar deze veiligstelling was een zware be- leediging voor Christus en een anti-christe lijk Hem plaatsen buiten de reentssfeer. Gamaliël stelt zichzelf langs kromme rede neeringen veilig, maar maakt van de kerk een kwestie voor de diplomatie. Dit is zijn ..oordeel", in zijn „advie*". Zijn ïd-vies is anti-christelijk, wijl hij zich losmaakt van de openbaring, de kerk plaatst op de lijn van alle bewegingen in de wereld en Christus gelijkschakel t met anti-christelijke „Messias- sen Inplaats van te zeggen: „dit is tegen God en dus werk fk tegen" of „dit is uit God en dus werk ik mee", snijdt hij in zijn advies den band met God door en komt terecht aan den kant van den Satan. Nu is het wel zoo. dat God deze salon best rij ding van de kerk gebruikt in Zijn eigen werk voor de kerk. Het kwarie van alle adviezen gaat nooit om buiten Zijn Wil. Maar het kwade is ook altijd tegen Ziin Wil. Gamaliel mag God niet verzoeken. Daarom, o mensch. als gij God fcroiuv wilt blijven. houd U dan ver van de repetitie van Gamaliëls advies. Leg alle beweging in de wereld onder de lamp van het Woord Gods en toets. Ga God niet verzoeken. Wat Hem trouw is. help daaraan mee en wat Heru tegenwerkt, werk dat tegen. En wees dan niet gevleid, als ge geduld wordt, wees ook niet benauwd, -als ge weggescholden wordt. Wie met God mee-worstelt. kan desnoods alleen staan in het geloof, dat, wat uit God is. nooit gebroken wordt, ook niet door anti- christelijken adviezendienst. Ds A. VELDMAN. Chr. Geref. Kerk. Beroepen: te Hoogeveen D. Biesma te Drogeham. Geref. Gemeenten. Beroepen: te Dordrecht H. Li?tenberg te Vlaardingen. Bedankt: voor Boskoop W. C. L-.maln te Rijs® en. Ds. Mr. D. C. Mulder en Mej. J. C. Schreuder uitgezonden naar Djocja In de Keizersgrachtkerk te Amsterdam zijn Maandagavond Ds. Mr. D. C. Mulder van Leiden, en Mej. J. C. Schreuder van Heemstede, namens de Geref. Kerken van Noordholland uitgezonden naar het zendings terrein op Midden Java ten Zuiden, stand plaats Djocja. Ds. Mr. D. C. Mulder, die bevestigd werd door Ds. H. Mulder, heeft zijn intrede ge daan met eene predikatie over Rom. 10:15 a. Academische examens. AMSTERDAM. Vrije Universiteit. Ge slaagd voor het cand.-ex. wis- en natuur kunde E: H. Galenkamp te Hasselt; doet. ex. rechten G. L. A. Neijenhuis te Den Haag, W. Crol te Rotterdam en O. N. Oosterhof te Rijswijk (Z.H.). AMSTERDAM. Vrije Universiteit. Ge slaagd voor het doot. ex. rechten: G. L A. Neyemhuis, Den Haag; W. J. Crol. Rotter dam en O. N. Oosterhof, Rijswijk; cand. examen wi®- en natuurkunde E. H. Galen kamp-Hasselt. GRONINGEN. Geslaagd voor het cand. ex. Rechten, F. van Smeden; cand. ex. ge neeskunde mej. T. Algira en J. J. van Gogh; bevorderd tot arts mej. E. Hissinik en E. Hiaviniga. GRONINGEN. - Geslaagd Voor het cand. ex geneeskunde B. Willemsen en J. H. Schol ten: voor het cand. ex wis- en natuurkunde (f.) P. A. Smith en idem (voor k.) R. Brou wer (cum laude). LEIDEN. Geklaagd voor het doet. ex. Ned. Indisch recht A. Kruyt te Den Haag; cand. ex. Rechten mej. J. J. Emmen Riedel te Leiden en J. K. Kerdajk te Leiden; W. J. Landsman te Leiden. UTRECHT, - Geslaagd voor het cand. ex. rechten S. E. Gratama; voor het doet. ex. rechten J. W. de Vroom en voor het cand. ex. sociale geographie A. H. J. Prins UTRECHT. Geslaagd voor het doet. ex. Ind. rechten: mej. W. M Stibbe, H. E. J. Botje; cand. ex. Ind. rechten: E Boogaart, P. Plaverman; Ecoti. doot. ex. Indologie J. H. Middelbeek.

Nieuwe Leidsche Courant | 1945 | | pagina 2